Oh hayır! Köpeğim Az önce Sümbül Yedi! Sümbül Köpekler İçin Zehirli midir?

Oh hayır! Köpeğim Az önce Sümbül Yedi! Sümbül Köpekler İçin Zehirli midir?

Uzun bir kıştan sonra hiçbir şey tam olarak 'bahar' demez. ile birlikte gelen renk sıçraması gibi petunyaların patlaması , güller ve sümbüller bahçelerimizde. Ama köpeğiniz yapmaya karar verdiğinde ne olur? yerine bu çiçekleri ye onları koklamaktan daha mı?

Sümbül soğanlı bitkilerdir, genellikle erken sonbaharda ekilir . Bahçıvanlar tarafından özellikle sevilirler çünkü çok canlı renklere sahiptirler ve bakımı nispeten kolaydır. Bununla birlikte, bazı köpekler arasında da popüler olabilirler. Bazı yavrular, ampulleri kazmaktan veya yaprakları ve çiçekleri çiğnemekten hoşlanıyor gibi görünüyor.Peki, sümbül köpekler için zehirli midir? Toksikler mi ve endişelenmem gerekiyor mu? Kısa cevap evet, sümbül tehlikeli olabilir köpek arkadaşlarımıza. Ne bekleyeceğinizi öğrenmek için devam edin.

İçindekiler

Sümbül Köpeklere Zehirli midir?

Mor Çiçeklerin Yanında Kırmızı Beyaz Köpekler

Sümbül bitkileri tüketildiğinde köpekler için zehirlidir.Kısa cevap evet, sümbüller yenildiğinde veya çiğnendiğinde köpekler için zehirlidir. Bu söyleniyor, semptomlar birkaç faktöre bağlıdır. Ve ne kadar hızlı tepki verdiğiniz, köpeğinizin bu belirli bitkilere tepkisini de belirleyebilir.Onların toksisitesi bitkinin hangi kısmının yendiğine bağlı Köpeklerde doğal olarak bulunan bazı bileşiklere ne kadar duyarlı olduğu ve köpeğin özellikle duyarlı olup olmadığı veya daha önce duyarlı hale gelip gelmediği. sümbül bitkileri . Tüm bitki zehirlidir, ancak ampul en yoğun olanıdır, bu nedenle genellikle en fazla soruna neden olur.

Sümbül Neden Zehirlidir?

Ampul Bitkilerinin Yanında Mutlu Köpek

Sümbül ve nergis gibi soğanlı bitkiler toksik bileşikler içerir.Özenle ilgilenenler için, sümbüller, yenildiğinde köpekler için farklı şekillerde toksik olan iki tür madde içerir: laleler A ve B ve kalsiyum oksalat kristalleri .

Tuliposides, 'alerjenik laktonlar' dediğimiz şeydir. Onlar bitki kaynaklı kimyasallar Bazı soğanlı bitkilerde doğal olarak bulunur ve adından da anlaşılacağı gibi, insanlar tarafından dokunulduğunda alerjik reaksiyonlara neden olabilir veya bu durumda, bir köpek tarafından yenildiğinde veya çiğnendiğinde .

Kalsiyum oksalat kristalleri ise birçok bitki türünde bulunan bir biyo-mineraldir. Basitçe söylemek gerekirse, mikroskobik olmalarına rağmen, çiğnemek için çok keskin ve acı verici. Bazı bitkilerin kendilerini otlayanlar tarafından yenmekten nasıl koruduklarının bir parçasıdırlar. Ve bu kristaller, aşırı hevesli bir köpek onları çiğnemeye karar verdiğinde de aynı etkiye sahiptir!Sümbül Zehirlenmesinin Belirtileri

Ahşap Zeminde Yatan Köpek

Salya akması, kusma, ishal, uyuşukluk ve dışkılamada zorluk, köpeğinizin zehirli sümbül tükettiğinin olası belirtileridir.

Biri bir köpeğin göstereceği ana semptomlar bir sümbül bitkisini çiğnedikten sonra bol salya , ağız ve bazen yemek borusu (yemek borusu) tahrişinden kaynaklanır. Ayrıca sessiz ve uyuşuk davranabilir, yüzünü ve ağzını ovuşturabilir veya sakinleşmekte güçlük çekebilir.

Daha ciddi vakalarda, sümbül yemek de kusma ve ishal ayrıca, vaka şiddetli olduğunda bazen kanla.

Çok daha nadir, ancak yine de bildirilen, bir köpeğin daha fazla miktarda ampul yediği zamandır. Toksinler en çok ampullerde yoğunlaşır ve bu, ciddi kalp ve solunum problemleri , ki bu hayati tehlike oluşturabilir.Akılda tutulması gereken başka bir şey de, eğer bir köpek yeterince çiğnemeden sümbül soğanlarını bütün olarak yerse, bu tıkanıklık mide-bağırsak yolunda, hatta birkaç gün sonra.

Köpeğim Sümbül Bitkisi Yedi: Şimdi Ne?

Beyaz Spitz Köpek Veteriner Tarafından Kontrol Ediliyor

Köpeğinizin sümbül yediğini fark ederseniz hemen veterinerinizi arayın.

Köpeğinizin bahçeyi kazdığını ve bazı ampullerinizi ortaya çıkardığını bulmak için eve mi geldiniz? Ya da belki Fido, bu hafta daha sonra dikmeyi planladığınız ampul zulasını bastı? Belki de güzel bitkilerinizin çiçeklerinden, saplarından ve yapraklarından bazılarını yerken köpeğinizin üzerine yürüdünüz? Peki şimdi ne? birkaç adım var hemen alabilirsin . Şimdi onları geçelim.

Adım 1: Köpeğinizin ağzını durulayın.

İzin verirse, köpeğinize yardım etmeye çalışın. ağzını çalkalamak . Biraz su içmeye istekliyse bu muhtemelen en kolayı olacaktır. Normalde bunu sevdiğini biliyorsanız, biraz tavuk suyu veya yoğurtla karıştırarak onu ikna edebilirsiniz. Ya da belki bahçe hortumundan su yakalamaya çalışmaktan hoşlanıyor? Buradaki fikir, eğer izin verirse, çalkalayarak ve sulandırarak kalan kimyasalları ağzından çıkarmaya çalışmaktır.2. Adım: Köpeğinizin Ağzını Kontrol Edin

ağzını kontrol et İzin verirse, dudak kenarlarında, diş etlerinde, dilde ve ağız çatısında kızarıklık veya yara varsa. Bu ağrıyorsa veya sizinle savaşıyorsa ısrar etmeyin.

Adım 3: Ne Yenildiğini İnceleyin

Bahçenize bakıyorum, anlamaya çalış sadece bazı çiçek ve yaprakları çiğnemiş mi yoksa soğanlardan herhangi birini yemeyi başarmış mı.

4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Veterinerinizi arayın yavrularınızın gösterdiği herhangi bir semptom hakkında konuşmak için. Hafif vakalar, genellikle sadece mide rahatsızlığına ve salya akmasına neden olur. Bu, köpeğinizin yalnızca birkaç yaprağı veya çiçeği olduğunda olur. Veterineriniz evde izlemenizi önerebilir. Ancak Fido çok miktarda yemişse veya başka belirtiler gösteriyorsa, muhtemelen hemen veterinerinizi görmeniz gerekecektir.Adım 5: Veterinerinizin Rehberliğini Takip Edin

Bu son nokta önemlidir: önce veterinerinizle konuşmadan onu kusturmaya çalışmayın . Bir veterinerin, yavrularınızı evde hasta etmeye çalışmanızı tavsiye etmesi çok nadirdir. Bunun nedeni, hidrojen peroksitin daha fazla tahrişe neden olması ve bazen mide ve yemek borusunun astarına zarar vermesidir. Yardımcı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında işleri daha da kötüleştirebilir.

Nadir istisnalar dışında, neredeyse her zaman kusmaya neden olmak daha güvenli veteriner kliniğinde. Ve bu özel durumda, köpeğiniz önemli miktarda sümbül soğanı yediyse, şimdiden kusuyor olabilir. Bu, onu evde daha fazla kusturmaya çalışmanın gerekli olmadığı ve potansiyel olarak zararlı olabileceği anlamına gelir.

Köpek Sümbül Zehirlenmesi: Tedavi

Veteriner tarafından kontrol edilen küçük siyah köpek yavrusu

Veterinerinizin yapacağı ilk şey köpeğinizin ağzını çalkalamak olacaktır, ancak daha fazla tedavi semptomlara bağlı olacaktır.

Sümbül zehirlenmesi vakalarının çoğu için tedavinin ana adımları, dekontaminasyon ve destekleyici bakımdır. Bu, denemeye çalışmak anlamına gelir artık kimyasalların çoğundan kurtulun mümkün olduğunca (genellikle ağzı çalkalayarak) ve ardından köpeğin gösterebileceği diğer semptomları ele alarak. İşte veterinerinizin bu semptomları ele almasının bazı yolları.  • Ağrı ve Rahatsızlık: Veterineriniz ağrıya yardımcı olması için ilaç yazabilir.
  • Dehidrasyon: Veterineriniz dehidrasyonu IV ile tedavi edebilir.
  • Mide bulantısı: Veterineriniz, gerekirse, köpeğinize mide bulantısı önleyici ilaçlar verecektir.
  • Mide Üzüntüsü: A pirinç kullanarak yumuşak diyet , ve tavuk tavsiye edilecektir.

Lütfen aklınızda bulundurun, yavrularınızın tedavisi, semptomlarının şiddetine göre değişecektir. Köpek arkadaşınızın oldukça fazla miktarda soğan yediğinden veya birkaç gün önce biraz soğan yediğinden şüpheleniyorsanız ve başlangıçta iyi olduktan sonra şimdi kusuyor veya yemek yemeyi reddediyorsa, veterineriniz bunu isteyebilir. biraz röntgen çek. Bu, ampullerden herhangi birinin bağırsaklarına takılıp takılmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Çok şiddetli sümbül zehirlenmesi vakalarında, bazı köpeklerin hastanede kalması gerekecektir. kalp atış hızını ve kan basıncını izleyin . Ayrıca, kalp atışını normalleştirmeye yardımcı olması için bebeğinize ilaç verilmesi gerekebilir. Neyse ki buna çok nadiren ihtiyaç duyulur. Bir köpeğin bu kadar hasta olmasına yetecek kadar bitki materyali yemesi son derece nadirdir.

Köpeğim Sümbül Yiyorsa İyi Olur mu?

Mor Çiçeklerin Arasında Kara Köpek

Çoğu köpek sümbül tükettikten sonra iyidir.

Biraz sümbül yemeye ihtiyaçları olsa bile, sümbül yiyen köpeklerin çoğu iyi olacaktır. destekleyici bakım daha hızlı daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için yol boyunca. Ancak çok miktarda, özellikle de soğan yemişlerse, gerçekten ciddi sorunlar olabilir.

Sonuç diğer soğanlı bitkilere benzer ( laleler ve özellikle nergis ). Bu durumda bile, yeterli tıbbi bakım ve zamanla, çoğu köpek tamamen iyileşir . Ne kadar tüketildiğini bildiğinizden emin olmak kadar hızlı tepki vermek önemlidir.

Sümbül Yemek Bir Köpeği Öldürebilir mi?

Dachshund çimenlerde suçlu görünüyor

Sümbül kesinlikle yavrularınızı öldürebilir, bu yüzden kaçınılması en iyisidir.

Kısa cevap “teknik olarak evet”tir. bir köpek çok miktarda soğan yerse ölebilir ve zamanında yeterli destekleyici bakım almaz. Ayrıca, büyük bir sümbül ampulünün, yedikten birkaç gün sonra bir köpeğin bağırsağına sıkışabileceği senaryosu da vardır. Bu, onu çıkarmak için büyük bir ameliyata ihtiyacı olacağı anlamına gelir.

Neyse ki, bu örneklerin her ikisi de son derece nadirdir. Çoğu köpek iyi olacak , biraz destekleyici bakımla, bir sümbül ampulünü kazıp çiğnedikten veya bazı çiçekleri yedikten sonra.

Sümbül Yutulmasını Önleme

Mor Çiçekli Mutlu İspanyol

Sümbül planını yavrularınızın erişemeyeceği bir yerde tutmak, onu yemeye cazip geliyorsa en iyisidir.

Bir köpek için en tehlikeli senaryo, aynı anda birkaç sümbül ampulüne kolay erişim sağlamaktır. Bu, büyük olasılıkla, bir kenara koyulan ve dikilmeye hazır bir ampul yığınının olabileceği sonbaharın başlarında olacaktır. Özellikle köpeğinizin meraklı, oyuncu ve biraz açgözlü olduğunu biliyorsanız.

En iyisi onu tüm alandan tamamen uzak tut ve ampulleri toprağa gitmeye hazır olana kadar güvenli bir şekilde saklamak için. Yavru köpeğinizin bir kazıcı olduğunu biliyorsanız, bunu yapmak en iyisi olabilir. denetimsiz olduğu süreyi sınırlayın Bahçede.

Ayrıca gömülü hazineleri içeren alanları güvenli bir şekilde erişilemeyecek şekilde çitle çevirebilirsiniz. Bu seçenek mümkün değilse ve eve düzenli olarak yeni bir 'kazma draması' bölümüne geliyorsanız, en iyisi bunu yapmak olabilir. bu tür bitkileri kullanmamayı düşünün bahçenizde. Bunun yerine, bağlı kalın Leylaklar gibi köpek dostu çiçekler , veya bunun yerine güller .

Sıkça Sorulan Sorular

Su sümbülü hayvanlar için zehirli midir?

Adından da anlaşılacağı gibi, su sümbülü suda yaşayan yabani otlardır ve normal sümbüllerden farklı bir bitki ailesindendir. Köpekler veya diğer hayvanlar için toksik değildirler. Aynı şey köpekler için toksik olmayan üzüm sümbülleri için de geçerlidir.

Yaylı ampuller köpekler için zehirli midir?

Evet, ne yazık ki, güzel bahar ampullerimizin çoğu köpekler için bir dereceye kadar zehirlidir. Sümbüllere ek olarak, lale, çiğdem, süsen, zambak, yaban mersini, begonya, yıldız çiçeği ve nergis gibi yaygın bahar soğanları da çiğnendiğinde benzer sorunlara neden olabilir.

Nergis yenildiğinde kalp ve nörolojik sorunlara neden olma olasılığı daha yüksektir ve çiğdemler karaciğer ve böbrek sorunlarına ve nöbetlere neden olabilir. Ayrıca, zambaklar çiğnendiklerinde köpekler için orta derecede zehirliyken, onlara karşı son derece hassas olan kediler için aşırı derecede zehirli olduklarını belirtmekte fayda var.

Son düşünceler

Sümbül, herhangi bir bahçeye güzel ve renkli bir ektir, ancak meraklı köpekler için tehlike oluşturabilirler. , özellikle kazıcılar. Bitkinin tamamı teknik olarak zehirli olsa da, ampuller açık ara en tehlikelidir. Ampuller, özellikle erken sonbaharda dikim sırasında köpeklerden uzak tutulmalıdır.

Köpeğiniz evde sümbül soğanı yemişse veya bitkinin kendisini çiğnedikten sonra belirtiler gösteriyorsa, hemen veterinerinizi arayın Daha fazla tavsiye almak için ve işleri daha da kötüleştirebileceğinden onu evde kusturmaya çalışmayın.

Yorumlar