Köpeğim Az önce Leylak Yedi! Leylaklar Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Zehirli mi?

Köpeğim Az önce Leylak Yedi! Leylaklar Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Zehirli mi?

Bahçede temiz havanın tadını çıkararak, çiçeklerin manzarasını ve kokularını içinize çekmek, yazın en keyifli yanlarından biridir. Bizim köpekler bahçeye düşkündür fazla! Dışarıda olmak sadece yürüyüş yapmak için değil, bahçede keşfetmek köpeğiniz için güvenli mi?

Köpekler doğal olarak meraklı ve ilgi çekici buldukları dokuları ve kokuları keşfetmek için ağızlarını kullanırlar. Sadece Laleler gibi ve güller , Leylaklar kuvvetli kokuludur. Bu, köpek arkadaşınız için çekici olabilecekleri anlamına gelir.Eğer leylak bitkinizi bulduysanız köpek arkadaşın tarafından ısırıldı , bazı sorularınız olabilir: Bir leylak çalısı köpeğim için zehirli midir? Köpeğim leylak yediyse ne yapmalıyım? Köpeğim leylak yerse iyi olur mu? Pekala, hadi atlayalım ve öğrenelim!

İçindekiler

Leylak Bitkileri Köpekler İçin Zehirli midir?

Mor Çiçeklerden Gözetleyen Border Collie

Leylak bitkisi evcil hayvanlarımız için toksik değildir ve onları yemek için uygun hale getirir.Harika haber şu ki, leylaklar köpekler için toksik değil (zehirli) . Leylak çiçekleri, sapları ve yaprakları yenildiğinde toksik reaksiyona neden olmaz ve herhangi bir cilt reaksiyonuna neden olma olasılığı yoktur.bu Leylakların Latince adı dır-dirşırınga. Çalı ve ağaç olarak büyürler. Leylaklar zeytin ailesinin üyeleri , ve çiçekleri insanlar tarafından yenebilecek kadar güvenlidir!

Yavru köpeğiniz bir bitkiyi kemirdiyse ve ne olduğundan emin değilseniz veya zehirli olabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi arayın. Köpeğiniz leylak yemişse ve leylak olduğundan eminseniz, biraz daha rahat olabilirsiniz, ancak Gözün onların üstünde olsun üzgün bir karın belirtileri için.Leylaklar Zehirli Değildir Ama Chinaberries

Sarı Laboratuar Köpek Yavrusu Dilini Çıkarıyor

Leylakın köpek dostlarımız için zehirli olduğu doğru değildir.

Leylakların köpek arkadaşlarımız için zehirli olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bu doğru değil. Söylentinin, bazen 'Syringa dut ağacı' veya 'Fars leylak' olarak adlandırılan çin üzümünün zehirli olması nedeniyle başlamış olması muhtemeldir. Leylaklar, çin üzümü ile aynı bitki ailesinden değildir. Leylaklar köpekler için güvenlidir . Chinaberry köpekler için güvenli değildir ve köpek dostu bir bahçe için uygun değildir.

Çin üzümü toksisitesi ciddi olabilir, kusmaya, ishale neden olabilir, salya akması , ve donukluk. Şiddetli vakalarda, köpekler çin üzümü yedikten sonra nöbet geçirebilir (uyarabilir). Berry, bitkinin köpekler için en zehirli kısmıdır. Köpekler böğürtlen yiyecektir - meyveyi severler - bu nedenle yavrularınızı çin üzümü ağaçlarından uzak tutun ve bitkinin herhangi bir kısmı yutulursa derhal veterinerinize başvurun.Keçi yumurtası (Latince adıgalega officinalis) olarak da bilinir. Fransız leylakColorado Eyalet Üniversitesi'nin Zehirli Bitkiler Rehberi bu bitkinin nadir olduğunu açıklıyor, zehirli . Kuzey Utah'ta yetişir ve koyunlarda ölüme neden olmuştur. Neyse ki, onu bahçenizde bulmanız pek mümkün değil. Yapsan bile, yavru muhtemelen onu yemeyecekti. Koyunlar bunu sadece aç olduklarında yerler ve alternatif yem yoktur.

Köpeklerde Leylak Tüketiminin Tehlikeleri

Halının Üzerinde Yatan Beagle

Bazı yavrular, leylak veya diğer bitkileri yemekten midelerini bozabilir.

Fido bahçeye yolunu bulup biraz Leylak yemişse, dikkat etmeniz gereken birkaç tehlike vardır. Bu sorunların çoğu hayati tehlike oluşturmasa da, Leylak bitkilerinin aşırı tüketimi neden olabilir Aşağıdaki sorunlardan bazıları ortaya çıkabilir.

karın üzgün

Leylaklar toksik olmamasına rağmen köpeklerde mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Yemek yiyor herhangi bir bitki materyalinden çok fazla köpeğinizin bağırsaklarını tahriş edebilir. Bu onların kusmalarına veya gevşek kakaları olmasına neden olabilir. Bazı köpekler diğerlerinden daha hassastır, ancak bahçedeyken yavrularınızı denetlemek ve bitki yemesini engellemek en iyisidir. Bir bitkiyi yanlışlıkla tanımlayabilirsiniz ve bazı bitkiler zehirlidir - üzgün olmaktan çok daha güvenli!Tarım ilacı

Köpeğiniz varsa, bahçenizdeki leylaklara veya diğer bitkilere asla kimyasal böcek ilacı veya diğer tedavileri püskürtmeyin. Bunlar köpekler için tehlikeli olabilir . Fido'yu, ilaçlama ihtimaline karşı halka açık bahçelerdeki bitkilerden uzak tutun.

Leylak Sapları veya Yaprakları

Leylak sapları veya yaprakları köpeğinizin boğazını gıdıklayarak öksürmesine veya hapşırmasına neden olabilir. Bunun ciddi olması muhtemel değildir ve muhtemelen birkaç dakika içinde gider . Leylakları yedikten sonra öksürdüğünü veya hapşırdığını fark edersen, boğazına bir şey kaçarsa diye yavrularını veterinere kontrol ettir.

Taze, yeşil gövdeler ve yapraklar, köpeklerin bağırsaklarını parçalamak için zordur. Bir köpeğin bağırsaklarını bloke edebilirler (çok fazla yenmişlerse), tıkanıklığa neden olmak . Bağırsak tıkanıklığı olan bir köpek kusar, yemek istemez ve sessiz veya donuk olur. Bu işaretleri fark ederseniz acilen veterinerinize görünün. Leylak bitkilerini yemenin engellenmesi olası değildir, ancak imkansız değildir.

Alerjik reaksiyonlar

Köpeklerin her şeye alerjik reaksiyonları olabilir. Köpeğiniz leylak yerse ve sonra salya akıyor veya yüzleri şişmeye başlıyor , o zaman bir alerjik reaksiyon yaşıyor olabilirler. Bu birkaç dakika içinde geçebilir, ancak köpeklerin oldukça güçlü tepkileri olabilir.Alerjik reaksiyonlar, yavrularınızın donuklaşmasına, kusmasına ve nefes almakta zorluk çekmek . Köpeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinize başvurun.

Köpeğim Leylak Yedi: Şimdi Ne?

Suçlu Bakışlı Köpek

Köpeğiniz leylak bitkisinin herhangi bir parçasını yerse A-OK olmalıdır.

Panik yapmayın! Neyse ki, leylaklar toksik değildir ve yavrularınız büyük olasılıkla, iyi ol . Bitkinin leylak olup olmadığını kontrol edin . Herhangi bir şüpheniz varsa ve bitki zehirli olabilirse, veterinerinizi veya hayvan zehirleri yardım hattını arayın:Lütfen dikkat, bu numaraları arayın bir ücrete tabidir ve veterinerinizi aramaktan daha ucuz olmayabilir. Tavsiye için mükemmel kaynaklardır, ancak hasta bir evcil hayvan için veteriner bakımının yerini almamalıdır.

Köpeğinizi leylaktan uzaklaştırın bitkiden daha fazla yemesini engelle — zehirli olmasa da leylaklar köpeklerin midelerini rahatsız edebilir. Leylak yedikten sonra salya akması, şişmesi veya garip davranışlar fark ederseniz, alerjik reaksiyon . Tavsiye için veterinerinizi veya yerel veteriner acil durum kliniğinizi arayın.

Köpeğiniz leylak yedikten sonra kusar veya ishal olursa, bu genellikle kendi kendine çözülür bir gün içinde ve daha fazla tedavi olmaksızın. Evde parlak olup olmadıklarını, normal davranıp davranmadıklarını ve yeme/içme durumunu izleyebilirsiniz. Herhangi bir endişeniz varsa veya belirtiler 24 saatten fazla devam ederse, her zaman dikkatli olun ve veterinerinizden tavsiye alın.

Leylak ve Köpek Gibi Görünen Bitkiler

Mor çiçekler arasında oturan mutlu Pomeranian

Leylak benzeri ve köpek tüketimi için güvenli olmayan bazı bitkiler vardır.Buddleia bitkileri biraz leylak gibi görünür ve kelebekleri cezbettikleri için popüler bahçe bitkileridir. Buddleia, leylakta olduğu gibi, köpekler için toksik değildir ancak karın ağrısına neden olma ihtimaline karşı, köpeğinizin ısırmasına izin vermeyin.

Delphinium bitkileri leylaklarla karıştırılabilir - çiçekleri mora benzer bir renktedir. Delphinium zehirlidir hem köpeklere hem de diğer hayvanlara, yeterince yenilirse hastalığa neden olur. Köpekleri güvende tutmak için bahçenizde delphinium yetiştirmekten kaçının. Yavrunuzun delphinium yediğini düşünüyorsanız, veterinerinizi arayın.

Leylak Yutmasını Önleme

Mor Çiçeklerin Önünde Poz Veren Boston Teriyeri

İnsan gözetimi, çiçek tarhlarının etrafına ağlar ve dikkat dağıtıcı oyuncaklar, yavrularınızı leylaklarınızdan uzak tutmak için bazı fikirlerdir.

Bir köpeğiniz varsa, leylak bahçeniz için iyi bir bitki seçimidir. yemek nispeten güvenlidir . Köpeğinizin leylak yedikten sonra midesi bozulsa bile, muhtemelen hafif ve kısa ömürlü olacaktır.

Bahsedilen, yavrularının leylaklara boğulmasına izin vermemek en iyisidir . Peki tüylü arkadaşınızın onları yemesini nasıl durdurabilirsiniz?

  • Bitkilerin yutulmasını önlemenin en iyi yolu, onlarla birlikte olmak, onları her zaman denetlemektir.
  • Çiçek tarhlarının etrafına ağ örmek köpeğinizin çiçeklere ulaşmasını engelleyebilir.
  • Ayrıca, çiçekleri tam açmış halde görmenizi ve koklamanızı sağlar, böylece kazan-kazan!
  • Köpek arkadaşına bahçede araştırabileceği şeyler sağlayın.
  • Bu oyuncaklar, kazılacak bir yer veya kemirilecek köpekler için güvenli bir çiğneme oyuncağı olabilir.
  • Yavrularınızın otlaması için güvenli, böcek ilacı içermeyen çim sağlayın.
  • Evet, köpekler genellikle ot yemeyi sever , bu yüzden bu dürtüyü tatmin edecek bir şey sağlayın.
  • Düşünmek bazı taze meyveler dahil veya yavrularınızın diyetindeki sebzeler.

Sıkça Sorulan Sorular

Son düşünceler

Köpekler bitki yemeyi severler - onlar da bizim gibi omnivorlardır, bu nedenle çeşitli bitki ve etleri yiyebilirler. Bunları diyetlerinde bulundurmak, bahçe bitkilerinizi kemirmelerini engellemeye yardımcı olabilir. Köpeğinizin diyetinin %90'ı eksiksiz ve dengeli bir köpek maması olmalıdır; %10'u meyve ve sebze gibi sağlıklı ekstralardan oluşabilir.

Emin olun zehirli meyve ve sebzelerden kaçının (soğan, pırasa, frenk soğanı ve üzüm köpekler için zehirlidir ). Bir yiyeceğin köpeğinizi beslemek için güvenli olup olmadığından emin değilseniz veya ona yeni yiyecekler verilmemesi gerektiği anlamına gelen özel tıbbi ihtiyaçlar varsa, o zaman önce veterinerinize danışın . Ve son olarak, her zaman yeni yiyecekleri kademeli olarak tanıtmayı unutmayın.

Yorumlar