Köpeğim Az önce Bir Demet Sakızlı Ayı Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Bir Demet Sakızlı Ayı Yedi! Sonra ne yapmalıyım?

Köpeğinize sakızlı ayılar veya diğer sakızlı ikramlar vermeyi düşünüyorsanız, yolunuza devam etmelisiniz. Sakızlar biz insanlar için lezzetli bir muamele olsa da, asla paylaşılmaz dört ayaklı arkadaşlarımızla! Bu ikramlar köpek tüketimi için tasarlanmamıştır ve asla yavrularınıza verilmemelidir.

Düzenli şekerli sakızlı ayılar, doğrudan toksik olmasalar da, şeker ve şeker içeriği yüksektir. muhtemelen mide rahatsızlığına neden olabilir . Bu, özellikle önemli miktarlarda yenildiğinde geçerlidir. Ne yazık ki, bu sadece buzdağının görünen kısmı.Sakızlı ayılar da dahil olmak üzere birçok şeker artık şekersiz formüllerde mevcuttur. Bu formüller yapay tatlandırıcı ksilitol içerebilir. köpekler için çok zehirli . Daha da zehirli çikolatadan daha , ksilitolün tehlikeli olması için sadece küçük miktarlarda yenmesi gerekir. Miktar yeterince büyükse, bir köpek için ölümcül bile olabilir.

İçindekiler

Sakızlı Ayılar Köpekler İçin Kötü mü?

Ayı Şeklinde Sakızlı Şeker

Sakızlı ayı şekerleri, köpek yoldaşlarımızda mide rahatsızlığına neden olabilir.Normal Sakızlı Ayılar

Burada formüle edilmiş geleneksel şekerli sakızlı ayılara atıfta bulunuyoruz. yapay tatlandırıcılar olmadan . Şekerle dolu olmalarına ve herhangi bir besin değeri sağlamamalarına rağmen, doğrudan zehirli veya toksik değildirler.

Bir veya iki ayı, özellikle büyük bir köpek tarafından yenirse, herhangi bir önemli olumsuz etkiye neden olması pek olası değildir. Ancak özellikle küçük köpekler veya köpek yavruları tarafından çok miktarda yenirse Mide gribi (üzgün bir karın) kusma ve ishale neden olur. Bu nedenle, kaçınılması en iyisidir.

Ayrıca bazı köpeklerin plastik ambalajla birlikte şeker ve şeker yiyeceğini de belirtmekte fayda var. Plastik sadece boğulma tehlikesi değil, aynı zamanda bağırsakta tıkanıklık (bağırsak tıkanıklığı). Köpeğinizin plastik yediğinden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize başvurun.Şekersiz Sakızlı Ayılar (Ksilitol Toksisitesi)

Burası en büyük tehlike yatıyor. Köpeklere asla sakızlı şeker vermemek de bu yüzdendir. Yapay tatlandırıcı ksilitol içerme ihtimalleri varsa, bu riske değmez. Ksilitol, kalori içeriğini azaltmak ve plak azaltıcı etkileri nedeniyle birçok insan ürününde popüler hale gelmiştir.

Bu yaygın yapay tatlandırıcı şurada bulunabilir: şekersiz sakızlı ayılar, jöle fasulye , nane şekeri, çiğnenebilir vitamin sakızları, protein çubukları, fıstık ezmesi , gargara, diş macunu ve hatta bazı ilaçlarda bulunur.

ksilitol iki önemli toksik etkisi vardır köpekler üzerinde. Şiddetli hipoglisemiye (kritik düzeyde düşük kan şekeri veya kan şekeri seviyeleri) ve ayrıca karaciğerde doğrudan hasara neden olur. ölümcül olabilir . Köpek arkadaşınızın ksilitol yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizi arayın.Maltitol, sorbitol ve steviol glikozitler (Stevia) gibi diğer yapay tatlandırıcılar da sakızlı ayılar ve sakızlı şekerlerde bulunur. Neyse ki, bunlar köpekler için toksik değildir ; Bununla birlikte, şekersiz Haribo sakızlı ayılar için popüler ürün incelemelerini hatırlayabilirsiniz - daha büyük miktarlarda yenildiğinde, bu yapay olarak tatlandırılmış ayılar, önemli gastrointestinal rahatsızlıklara ve ishale neden olabilir.

THC Sakızlı Ayılar veya 'Yenilebilir Ürünler'

Bazı eyaletlerde yasallaştırılması nedeniyle, esrar (Cannabis sativa/Cannabis indica) tıbbi amaçlar ve eğlence amaçlı kullanım için daha yaygın hale gelmektedir. Sonuç olarak, vakalar yanlışlıkla evcil hayvan zehirlenmesi Pet Poison Yardım Hattına göre, son birkaç yılda önemli ölçüde arttı.

Kannabinoidler aktif maddelerdir. marihuana bitkisi ve en yaygın olanları tetrahidrokanabinol (THC) ve kannabidioldür (CBD). THC, psikoaktif veya 'yüksek indükleyici' etkilerden sorumludur ve aktif bileşendir. evcil hayvanlar için toksik .

Yavru köpeğinizin herhangi bir şekilde marihuanaya maruz kaldığından şüpheleniyorsanız, derhal veterinerinizle iletişime geçin. her zaman dürüst ol evcil hayvanınızın ne yediği hakkında. Köpeğinizi başarılı bir şekilde tedavi etmek, sizi polise ihbar etmek değil, veterinerinizin işi ve önceliğidir.Köpeğim Sakızlı Ayılar Yedi: Şimdi Ne?

Ahşap Zeminde Uzanmış Pug

Birkaç normal sakızlı ayı köpeğinize zarar vermese de, yine de herhangi bir huzursuzluk veya rahatsızlık belirtisi aramalısınız.

Köpek arkadaşınız bir paket sakız için kendine yardım etti mi? Köpeğinizin boyutuna, yenen sakızların türüne ve içindekiler listesine bağlı olarak hızlı hareket etmeniz gerekebilir. İşte bundan sonra yapılacaklar.

Adım 1: Köpeğinizi Kontrol Edin

Köpeğinizi yakından inceleyin. Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık belirtisi gösteriyorlar mı? Kusma veya ishal oldu mu? onları fark ettin mi nefes nefese ve pacing , veya herhangi biri aşırı salya ? Parlak ve rahatlar mı?

Rahatsızlık belirtileri fark ederseniz, en yakın acil veteriner ., Bu belirtiler çökme, nöbet veya titreme içerebilir. Yavru köpeğinizin ksilitol veya esrar gibi zehirli maddeler içeren sakızlar yediğini biliyorsanız, derhal veterinerinizle iletişime geçin.pitbull ailesi tv tyson cinsi

2. Adım: Alanı Temizle

Kalan sakızlı ayıları ve ambalajlarını temizleyin. Köpek arkadaşınızın ve diğer evcil hayvanların onlara ulaşamayacağından emin olun. Çöp kutusu erişilebilir durumdaysa, evcil hayvanlar için güvenli olduğundan veya erişimden taşımayı düşünün .

3. Adım: Dedektif Çalışması

Veterineri aramadan önce mümkün olduğunca fazla bilgi toplayın. Kaç tanesinin yendiğini bulmaya çalışın. Paketin ne kadarının eksik olduğunu tahmin etmeniz gerekebilir.

Yavrunuz bu süreçte ambalajı yedi mi veya çiğnedi mi? Sakızları ne zaman tüketmiş olabilirler? En önemlisi, ksilitol veya yapay tatlandırıcı içeriyorlar mıydı?Ambalaj eksikse, malzemeleri çevrimiçi olarak arayın. Ksilitol bazen aşağıda listelenmiştir: E967 veya INS 967 . Marka veya içeriklerden emin değilseniz, veterinere bildirdiğinizden emin olun.

4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Şimdiye kadar topladığınız tüm bilgileri, evcil hayvanınızın kilosunu, cinsini, yaşını ve herhangi bir hastalığı olup olmadığını onlara verin. Köpeğiniz şu anda iyiyse ve sadece birkaç normal sakız yemişse, veterineriniz size tavsiyede bulunabilir. onları evde izlemek. Kusma veya ishal gibi herhangi bir hastalık belirtisini izlemeniz gerekir.

Yavru köpeğiniz hastaysa, plastik ambalajı yemişse veya ksilitol içtiğinden şüpheleniliyorsa, veterineriniz onları muayene ve tedavi için kliniğe getirmenizi isteyecektir. uygun . Ambalajınız varsa, bunu veterinere getirin.

Başlıca Riskler Nelerdir?

Kemik Şeklinde Sakızlı Şeker

Köpeğiniz içinde THC veya ksilitol bulunan sakızlar veya sakızlı ayılar yerse, derhal veterineriniz aranmalıdır.Yapay tatlandırıcılar olmadan yapılan normal şekerli ayıcıkların, özellikle küçük miktarlarda yenildiğinde köpeklere ciddi zarar vermesi olası değildir. Yapabilirsin herhangi bir olumsuz etki görmemek hiç, özellikle sadece bir veya iki ayı yenmişse.

Küçük cins köpekler ve köpek yavrularının yanı sıra çok miktarda yemek yiyen köpeklerin gastroenterit belirtileri gösterme olasılığı daha yüksektir (aşağıya bakınız). Evcil hayvanınızın sağlığıyla ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bunun her zaman en iyisi bir veteriner hekimle konuşmak için.

husky için en iyi şampuan

Mide gribi

Çok sayıda sakız yemiş köpeklerin üzgün karın , özellikle daha küçük ırklar veya köpek yavruları. Gastroenterit belirtileri arasında kusma, ishal, karın ağrısı ve yiyeceklerine karşı ilgi kaybı yer alır.

Bu genellikle geçicidir ve zamanla çözülecektir. Hala her zaman en iyisidir veterinerinizden tavsiye alın , özellikle yavru ve küçük cins köpekler için. Daha küçük köpekler çabuk susuz kalmak ve hipoglisemik (düşük kan şekeri seviyeleri).

Düşük Kan Şekeri ve Karaciğer Hasarı

Veteriner Tarafından Kontrol Edilen Köpek

Köpek tüketimi sırasında yapay tatlandırıcıların çeşitli olumsuz etkileri vardır.

Köpeklerimize sakızlı ayılar ve diğer şekerleri beslemekten kaçınmamızın ana nedenlerinden biri, bazılarının insanlar için güvenli olan yapay tatlandırıcı olan ksilitol içermesidir. köpekler için çok zehirli . Toksisite doza bağımlıdır ve hatta küçük miktarlardadır. ölümcül olabilir özellikle küçük köpekler için.

Toksik dozlarda, ksilitol, hipoglisemi olarak bilinen kan şekeri (kan şekeri) seviyelerinde önemli bir düşüşe neden olur. Hipoglisemi belirtileri kusma, halsizlik ve yalpalama ile başlar ve kan şekeri seviyeleri düştükçe titreme, nöbet ve ölüme doğru ilerler. Hipoglisemi belirtileri ortaya çıkabilir en kısa sürede 30-60 dakika bir köpek ksilitol yuttuktan sonra. Bu etkiler 12 saatten fazla sürebilir ve tedavi edilmezse ölümcüldür.

Ne yazık ki, ksilitol de neden olabilir hepatik nekroz - Akut karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilen karaciğerde ciddi ve ani hasar. Karaciğer hasarı belirtileri, maruziyetten 12-24 saat sonra veya daha uzun süre kendini göstermeyebilir.

Karaciğer kanın pıhtılaşma faktörlerinin çoğunu üretmekten sorumlu olduğundan, başarısızlık spontan iç kanamaya (koagülopati) bile yol açabilir. Hepatik nekroz gelişen köpeklerin iyileşme için çok daha korumalı bir prognozu vardır ve yaygın tıbbi tedavi.

Zaman esastır ksilitol toksisitesi söz konusu olduğunda ve köpeğinizi ne kadar erken veterinere götürürseniz o kadar iyi.

Esrar veya THC Toksisitesi

Köpeklerde esrar toksisitesi işaret aralığı sedasyon, uyuşukluk, genişlemiş göz bebekleri, yalpalama ve kusmadan ilerliyor. Ayrıca daha ciddi vakalarda ajitasyon, ses çıkarma, top sürme, titreme ve nöbetlere neden olabilir.

Esrar toksisitesi belirtilerinin ortaya çıkması 5 dakika ila 12 saat arasında sürebilir. Köpekler, 'yenilebilir yiyecekler' yiyerek maruz kalabilirler. THC sakızlı ayılar , sahibinin zulasını (herhangi bir biçimde) tüketmek veya ikinci el duman soluma yoluyla. Köpeğiniz marihuanaya maruz kaldıysa, muhtemelen tıbbi tedaviye ihtiyaç duyacağı için derhal veterinerinizle iletişime geçin.

Potansiyel Bağırsak Tıkanıklığı

Yavrunuz plastik ambalajın parçalarını çiğnediyse ve onları sakızlı ayılarla birlikte yuttuysa, bağırsakta tıkanıklık veya bağırsak tıkanıklığı. Bağırsak tıkanıklığı belirtileri kusma (genellikle birden çok kez), dışkıyı çıkarmak için mücadele, iştahsızlıktır. Ayrıca yiyecekleri/suyu azaltmak için mücadele edecekler ve buna ishal de eşlik edebilir.

Bir tıkanıklık belirtisi fark ederseniz, bu acil bir durum olduğundan ve mümkün olan en kısa sürede görülmesi gerektiğinden hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Köpeğime Ne Olabilir?

Kara Köpek Veteriner Tarafından Muayene Edildi

Hiçbir şey dahil olmak üzere, olabilecek birkaç potansiyel şey var.

Normal parçalar yemiş köpekler için, büyük bir veteriner müdahalesi yok genellikle gereklidir. Bununla birlikte, büyük miktarlar gastroenterite neden olabileceğinden, veterineriniz mide rahatsızlığı için tedavi önerebilir.

Yavrunuz yapay tatlandırıcı ksilitol içeren şekersiz sakızlar yemişse, durum şudur: tamamen farklı . Zaman çok önemlidir ve mümkün olan en kısa sürede veteriner hekime başvurulmalıdır. Köpeğiniz onları daha yeni yemişse, güvenliyse veterineriniz kusturacaktır.

Yavru köpeğinizin kan testleri için hastanede kalması ve toksik etkiler geçene kadar IV glikoz damlasına yerleştirilmesi gerekebilir. Var ksilitol toksisitesi için bilinen bir panzehir yok .

Ne yazık ki, hepatik nekroz veya karaciğer hasarı geliştirmeye devam eden köpekler için prognoz korunur. Bu köpekler genellikle gerektirir uzun süreli yoğun hastane bakımı karaciğeri denemek ve desteklemek için ve en iyi tıbbi bakıma rağmen bazıları ksilitol toksisitesinden ölecek.

Köpeğiniz yanlışlıkla THC sakızlı ayılar şeklinde esrar yuttuysa, panzehir de yoktur, ancak çoğu köpek iyi IV damla ile hastanede destekleyici bakım ile. Aktif kömür bazen bu durumlarda detoksifikasyona yardımcı olmak için kullanılır.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler için ne kadar ksilitol toksiktir?

Çalışmalar, köpeklerde hipoglisemiye neden olmak için vücut ağırlığının kilogramı başına 0.1 g ksilitolün bile yeterli olduğunu bildirmiştir. Yiyeceklerdeki ksilitol miktarları markaya, ürüne ve tada göre değişir, ancak küçük bir köpeği zehirlemek için bir çubuk sakız veya birkaç sakızlı ayı bile yeterli olabilir. Hepatik nekroz, kg başına 0,5 g'da daha yüksek dozlarda ksilitol alımı ile daha yaygın olarak bildirilmektedir.

Köpekler bir sakızlı ayı yiyebilir mi?

Ksilitol veya THC içermediği sürece çoğu köpek bir sakızlı ayı yiyebilir. Şeker onları dengesizleştirebileceğinden, diyabetik olan köpeğinize de dikkat etmelisiniz.

Köpeğimi kusturmalı mıyım?

Veteriner hekiminiz, ksilitol veya THC içeren sakızlı ayıları çok yakın zamanda yenmişlerse, köpeğinizi kusturmaya karar verebilir. Ancak bu, evde denemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Köpeğinizin ksilitol toksisitesinden kaynaklanan kan şekeri seviyeleri düşükse, bu onları daha da rahatsız edebilir ve esrar toksisitesinin yatıştırıcı etkileri onları daha da kötüleştirebilir. boğulma riski altında . Bu nedenle, kusturma kararı, yalnızca gerektiğinde prosedürü mümkün olduğunca güvenli bir şekilde gerçekleştirecek olan bir veteriner hekim tarafından verilmelidir.

Son düşünceler

Normal şekerli sakızlı ayıların herhangi bir kalıcı hasara neden köpeğine. Genellikle sadece üzgün bir karınla ​​uğraşırsınız! Bununla birlikte, şekersiz versiyonlar ksilitol içeriyorsa ölümcül olabilir - öyleyse neden riske girelim? Tüm şekerleri güvenli ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde sakladığınızdan emin olun. Köpeklerin yanında yemek yerken çocukları daima yakından denetleyin.

Yorumlar