Köpekler Elma Yiyebilir mi? Elmalar Köpekler İçin Güvenli mi yoksa Zehirli mi?

Köpekler Elma Yiyebilir mi? Elmalar Köpekler İçin Güvenli mi yoksa Zehirli mi?

Köpekler zevk her türlü yemek , meyve ve sebzeler dahil, ancak onlar için neyin güvenli olduğunu bilmek kafa karıştırıcı olabilir. Elmalar, çoğumuzun zevk aldığı bir meyvedir, özellikle elma ağaçlarının birçok ev bahçesinde de yaygın olması. Peki köpekler elmaları güvenle yiyebilir mi ve bunlar köpekler için sağlıklı mı?

Elmalar, insanlar için birçok sağlıklı besin içerir. Ayrıca köpekler için bazı besin değerleri vardır. Köpeğinize çeşitli meyve ve sebzeler vermek genellikle iyi bir fikirdir. onların kuru kibble ile karıştırılmış onlara farklı bir şey sağlamak için. Bu, akşam yemeği saatini ilginç kılıyor.köpekler şeftali yiyebilir , karpuz , ve diğer birçok meyve problemsiz. Bu nedenle, aşağıdaki makalede, olup olmadığına bakacağız. köpekler elma yiyebilir ve bilmeniz gereken herhangi bir sorun.

İçindekiler

Elmalar Köpekler İçin Güvenli mi?

Ağzında elma olan küçük siyah köpek

Elmalar çoğu köpek için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.Köpekler öncelikle et yemesine rağmen, omnivordur ve meyve, sebze ve tahılları da yerler. Genel konuşma, elmalar köpeğinizi beslemek için güvenli bir meyvedir , makul miktarlarda verildiği sürece. Elmaların eti ve derisi köpekler için toksik değildir, ancak büyük miktarlarda elma çekirdeği, sert, sindirilemeyen çekirdek gibi potansiyel olarak zararlı olabilir. Bu, pembe hanımdan galaya, elma pişirmeye kadar tüm elma çeşitleri için geçerlidir.

Evcil hayvanınızı çiğ olarak sunmak en iyisidir, şekersiz kamalar yemek için elma. Elma kabuğunun köpekler için çok fazla sorun yaratması pek olası değildir, bu nedenle elmayı mutlaka soymanız gerekmez, ancak temiz olduğundan emin olun. iyi yıkanmış . Bu, evcil hayvanınıza vermeden önce zararlı pestisitlerin yok edilmesini sağlayacaktır.

Köpekler İçin İyi mi?

Ağzında elma olan küçük siyah köpek

Elmalar köpekler için iyi bir besin kaynağıdır.elmalar çoğu köpeğe zarar vermesi olası değildir ve onlara biraz besin takviyesi verebilir. Bazı köpeklerin oldukça keyif aldığı harika, gevrek, düşük kalorili bir atıştırmalık yaparlar.

Bizden farklı olarak, köpeklerin herhangi bir harici C vitamini gerektirmediğini, bu nedenle elmaların bize verdiği dozdan büyük ölçüde faydalanamayacaklarını belirtmekte fayda var. Herhangi bir meyve veya sebzede olduğu gibi, özellikle yüksek miktarda doğal şeker içerdiğinden elmaları ölçülü olarak beslemelisiniz.

kahverengi köpek ırkları

Elmaları bütün olarak servis etmemek en iyisidir. Elma çekirdeğini ve çekirdeklerini bu şekilde tüketme veya bazı büyük veya dev köpek ırkları söz konusu olduğunda elmayı bütün olarak yutma riski vardır! Elmalar iyi bir düşük kalorili muamele yapabilir ve aşağıdaki besinleri içerebilir:C vitamini

İnsanlar (ve kobaylar) kendi C vitaminini üretemezler, bu nedenle meyve ve sebzelerden harici kaynaklara ihtiyaç duyarlar. C vitamini sorumludur bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlıklı cilt ve bağ dokusunu korumak. Ancak köpekler kendilerininkini üretebilir, ancak biraz fazladan olması onlara zarar vermez.

Lif

Meyve ve sebzeler, sağlıklı sindirimin korunmasına yardımcı olmak için gerekli olan lif içerir. Köpeklerde lif, dışkı kalitesini iyileştirmek ve anal bez sorunları gibi sorunlara yardımcı olmakla ilişkilidir. Fiber ayrıca evcil hayvanınızın daha dolgun hissetmesine yardımcı olun , kilo verme rejiminde olduklarında yardımcı olabilir. Bu nedenle, biraz elmadan biraz ekstra lif, evcil hayvanınızın sindirimine yardımcı olabilir.

antioksidanlar

Elma içerir antioksidanlar İnsanlarda kanıtlanmış sağlık yararları olan quercetin, kateşin, phloridzin ve klorojenik asit dahil. Bunlar belirli sağlık koşullarının riskini azaltmaya yardımcı olur kanser ve kardiyovasküler hastalıklar dahil. Bu faydalardan bazıları evcil hayvanlarımızda da görülebilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Köpeğime Ne Kadar Elma Verebilirim?

Elma Sepetinin Yanında Çimenlere Yatan Köpek

Ölçülü olarak, elmalar sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalıktır.Evcil hayvanınıza bir seferde yalnızca orta miktarda elma vermelisiniz. Herhangi bir meyve veya sebzenin çok fazla tüketilmesi mide rahatsızlıklarına neden olabilir. meyve ve sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilir. toplam günlük rasyonlarının en fazla %10'unu oluşturur . Herhangi bir olumsuz reaksiyon veya mide rahatsızlığı olup olmadığını kontrol etmek için herhangi bir yeni gıda maddesini evcil hayvanınıza yavaş yavaş verin ve başlangıçta küçük bir miktar verin. Evcil hayvanınızı da deneyebileceğiniz diğer güvenli meyveler şunlardır:

Elmalar Ne Zaman Kötüdür?

Elmanın Önüne Yatan Büyük Köpek

Elmaları köpeğinize vermeden önce uygun şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Elmanın eti köpekler için zehirli olmasa da, daha büyük miktarlarda yenebilir. mide rahatsızlığına neden olmak . Çok fazla meyve yerse, köpeğiniz kusma ve ishalin yanı sıra şişkinlik veya aşırı gaz yaşayabilir.

Elmanın bir köpeği beslemekten kaçınmanız gereken kısımları şunlardır: tohumlar ve çekirdek . Elma tohumları az miktarda içerir. siyanür , ve çok sayıda tohum tüketilirse tuhaf olanın herhangi bir zarar verme olasılığı çok düşük olsa da, potansiyel olarak sorunlara neden olabilir. Köpeklerin içerdiği siyanürü serbest bırakmak için tohumu aktif olarak çiğnemesi gerekir. Siyanür zehirlenmesinin belirtileri şunlardır: • Kırmızı Mukus Zarları
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Nefes alma sorunları
 • çöküş

Gerçek risk iken siyanür zehirlenmesi son derece düşüktür , yine de köpeğinize elma çekirdeklerini aktif olarak vermemek daha iyidir. Elma çekirdek oldukça sert ve genellikle meyvenin sonunda attığımız kısmıdır. Sadece tohumların olduğu yer değil, aynı zamanda oldukça sert ve sert olduğu için onu bir ikram olarak sunmaya kalkışmayın. sindirimi zor .

Küçük cins köpeklerde, köpeklerin bulunduğu yerde bir tıkanıklık oluşma riski olabilir. elma çekirdeği köpeğinizin midesine yerleşir veya bağırsaklar. Bu karın ağrısı, kusma ve uyuşukluğa neden olabilir. Bazen bir tıkanıklığı düzeltmek için ameliyat gerekir.

Avustralyalı sibirya

Kaçınılması Gereken Elma Çeşitleri ve Ürünleri

masada elmalı turta

Köpeğinizi beslemek için güvenli olmayan bazı Apple ürünleri vardır.çürük elma

Köpeğinizin çürüyen meyve yemesine izin vermemelisiniz, çünkü etanol ürettiği fermentler (alkol). Köpekler özellikle alkolün etkilerine karşı hassastır, bu nedenle zehirlilik bizden daha düşük seviyelerde. Bunun olmasını önlemek için bahçenizdeki düşmüş meyveleri derhal temizlemeye çalışmalısınız.

köpekler biber yer mi

sert elma şarabı

Elma şarabı fermente elmalardan yapılır ve asla köpeklere verilmemelidir. Bu alkollü içecek toksik yan etkilere neden olur ve besinsel faydaları yoktur. Köpekler alkol zehirlenmesi yönü şaşıracak, titreyecek ve kusacak. Ayrıca nefes alma sorunları yaşamalarına ve çökmelerine neden olabilir. Fido'nun kendine yardım etmesini önlemek için sosyal toplantılarda içecekleri gözetimsiz bırakmadığınızdan emin olun.

Elma kompostosu

Haşlanmış elmalar genellikle yüksek miktarda ilave şeker , köpekler için iyi değildir ve istenmeyen kaloriler ekleyecektir. Bunun yerine bir tedavi olarak sade, çiğ elmaya yapıştırın.

Elma suyu

Köpeklerin elma suyu tüketmesi önerilmez. Mağazadan satın alınan birçok çeşit, aşağıdakiler gibi ekstra bileşenler içerir: köpekler için zararlı olabilecek şeker veya tatlandırıcılar . Bu üründeki lif eksikliği aynı zamanda evcil hayvanınızın ondan fazla besin almayacağı anlamına gelir, bu nedenle bundan kaçınmak en iyisidir.Elma püresi

Elma suyu gibi, çoğu köpek için elma sosu vermenin besinsel faydaları çok az olacaktır. Lifin çoğu kaldırılmış olacak ve bir konsantre şeker kaynağı . Bu nedenle toksik olmamasına rağmen köpek dostlarımız için önerilmez.

Elmalı turta

Köpeğinize elmalı turta yedirmek için cazip olmayın. Bu lezzetli tatlı şunları içerir: yüksek miktarda şeker ve hamur işi yağ oranının yüksek fazla. Bu, karın sorunlarına ve hatta muhtemelen daha ciddi sorunlara yol açabilir. pankreatit .

Bu durum, pankreas (sindirime yardımcı olan küçük bir organ) iltihaplandığında ortaya çıkar; bu, bazen bir köpeğe çok fazla yağlı yiyecek verildiğinde ortaya çıkabilir. Semptomlar şunları içerir: kusma, karın ağrısı ve uyuşukluk . Genellikle elmalı turtanın yanında servis edilen kremalar veya diğer süt ürünleri de sorunlara neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler günde kaç elma yiyebilir?

  Köpeğinizin boyutuna, ağırlığına ve sağlık durumuna bağlı olduğu için bunun basit bir cevabı yoktur. Genel olarak konuşursak, elmalar (ve diğer güvenli meyve ve sebzeler) günlük rasyonlarının %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Çok fazla elma beslemek sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

 • Köpekler beklenmedik elmaları yiyebilir mi?

  Bahçenizdeki ağaçtan yere düşen elmaları köpeğinizin yemesine izin vermeniz tavsiye edilmez. Bu elmalar kısa sürede çürümeye ve fermente olmaya başlayarak etanol alkolü açığa çıkarabilir. Bu nedenle, köpeğiniz sadece çok miktarda düşen elma yemekten midesi bulanmakla kalmaz, aynı zamanda meyve çürümüşse alkol toksisitesine de yenik düşebilir.

 • Bir köpeği kaç tane elma çekirdeği öldürür?

  Her bir tohumun içerdiği siyanür miktarı çok az olduğundan, bir köpeği öldürmek için oldukça fazla elma çekirdeği gerekir. Siyanürü serbest bırakmak için tohumun bütün olarak yutulması yerine ezilmesi veya çiğnenmesi gerekir. Köpeklerde ölüm raporları son derece nadirdir.

 • Bir köpek elma çekirdeği yerse ne olur?

  Elma çekirdekleri çok serttir ve sindirimi kolay değildir. Büyük köpek ırklarında, yavrularınızın sindirilemeyen herhangi bir materyali geçirmesi mümkün olabilir, ancak daha küçük ırklarda bir tıkanıklık meydana gelme olasılığı vardır. Kusma, karın ağrısı veya uyuşukluk gibi tıkanıklık belirtileri görürseniz veterinerinizi arayın.

Son düşünceler

Evet, köpeğinize elma yedirebilirsiniz aşırıya kaçmadan . Sadece düzgün bir şekilde yıkandıklarından ve hazırlandıklarından, çekirdeği ve tohumları çıkardıklarından emin olun. Evcil hayvanınızla yeni bir şey tanıştırırken, onlara sadece başlangıç ​​için küçük bir miktar verin , daha fazla vermeden önce olası karın sorunlarını kontrol etmek için.

Beslemek sadece çiğ elmalar Evcil hayvanınıza şekerle pişirilmiş veya buğulanmış elmalar vermeye kalkışmayın. Evcil hayvanınızı asla elma yemeye zorlamayın, onlardan hoşlanmayabilir ve onun yerine normal beslenmesine bağlı kalmayı tercih edebilir. Evcil hayvanınız kötü davranıyorsa, o zaman her zaman veterinerinizin tavsiyesine başvurun özellikle de yavrunuz çok miktarda çürük elma yemişse.

Yorumlar