Köpeğim Az Önce Bir Gül Yedi! Güller Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğim Az Önce Bir Gül Yedi! Güller Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpekler doğal olarak çok meraklı yaratıklardır ve dünyalarını gözleri, burunları ve gözleri ile araştırırlar. özellikle ağızlarıyla ! Ne yazık ki, bu, çoğu zaman muhtemelen yapmamaları gereken birçok farklı şeyi çiğnemek veya yutmak anlamına gelir! Ama ne olur köpeğin gül yediğinde ? Köpek arkadaşlarımız için zehirli mi?

Köpeğiniz az önce gül yediyse, muhtemelen endişelisin . Sadece çiçeğin potansiyel toksisitesi hakkında değil, aynı zamanda yavrularınızın dikenlerinden gelebilecek potansiyel zararlar hakkında. İyi haber şu ki, güller karahindiba katılmak ve petunyalar köpekler için ağırlıklı olarak toksik değildir.Bu makalede, ne yapacağımızı araştırıyoruz Fido bahçedeki gül çalılarınızın bir kısmını yuttuğunda. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve ne zaman veterinerinize telefon etmeniz gerektiğini inceliyoruz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Güller Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Toksik mi?

Bahçedeki Pembe Çiçekler

Gül bitkisinin köpekler için zehirli veya zehirli olduğu düşünülen hiçbir parçası yoktur.İyi haber şu ki, çiçekleri, yaprakları ve kuşburnu da dahil olmak üzere, botanik adı Rosa'nın gerçek gülleri, köpekler, kediler veya insanlar için toksik değildir. Bu tür bitkiler çok miktarda yenirse, mide bulantısına neden olmak bir veya iki günlüğüne, ancak yalnızca bağırsak çok fazla bitki maddesini sindirmek için kullanılmadığı için.Kırmızı kuşburnu ayrıca, köpeğinizin bağırsağını tahriş ederek kusmaya neden olabilen kısa tüylerle kaplı tohumlar içerir. Ancak kalça eti yenilebilir İkinci Dünya Savaşı sırasında diğer meyvelerin kıt olduğu zamanlarda önemli bir yerel C vitamini kaynağı olarak toplanmıştır.

Kulağa 'gül' gibi gelen ve zehirli olabilen başka bitkiler de vardır. 'Rose of Sharon', St John's Wort'u ifade eder ( hipericum ) miktarda yenilirse zararlı olan veya ebegümeci bitkisi , hangisi köpekler için hafif toksik . Gül Deniz Salyangozu (Catharanthus) da yüksek miktarda yenirse zararlıdır. Şakayık bitkileri Çiçeklere çok benzeyen güllerin köpekler için toksik olduğu, kusmaya, ishale ve depresyona neden olduğu düşünülmektedir.Ayrıca bahçıvanların gülleri düzenli olarak böcek ilacı ile tedavi edin (böcek öldürücü kimyasallar) ve mantar öldürücüler (mantar öldürücü kimyasallar) ve ayrıca gübrelerle birlikte yenilirse köpekler için toksik olabilir.

Asıl tehlike, güllerin tipik olarak dikenler , ve bu olabilir fiziksel hasara neden olmak veya köpeğiniz bir şeyler atıştırmaya karar verirse, ağız, dudaklar ve boğazın yumuşak dokularına travma.

Köpeğim Güllerimi Yedi. Ne yapmalıyım?

Portakal çiçeği demeti ile kahverengi köpek yavrusu

Köpeğinizin bir buket güle bulaştığını fark ederseniz, en fazla hasarı bu şekilde vereceğinden, dikenlerde herhangi bir yara olup olmadığını kontrol edin.Fido gül çalılarına girdiyse, neden olunan olası zararları değerlendirmek için atmanız gereken birkaç adım vardır. Olası hastalıkları, yaralanmaları veya yaraları en aza indirdiğinizden emin olmak için aşağıdaki temel adımları izleyin.

Adım 1: Gülleri Çıkarın

Fido'yu sandıklarına kilitleyin, onları mümkün olan en kısa sürede güvenli bir yere götürün. Bu, daha fazla yemek yemelerini engelleyecek ve sorunu daha da kötüleştirecektir. Olay gerçekleştikten sonra geride kalmış olabilecek gülleri temizleyin ve çıkarın.

Adım #2: Ne Yediğini Değerlendirin

Neyin tüketildiğini mümkün olduğunca kesin olarak belirlemek isteyeceksiniz. Ne kadar gül yendi? Güller özellikle dikenli mi yoksa dikenli mi? Son zamanlarda bahçe kimyasalları ile tedavi edilip edilmediğini biliyor musunuz? Köpeğinizin de onları ne zaman yediğini kabaca not edin.

Adım #3: Yaralanmaları veya Hastalıkları Gözlemleyin

Fido, özellikle ağızdan kanıyor mu? Köpeğiniz sıkıntı veya rahatsızlık içinde mi? Karın ağrısı veya tahrişine ilişkin herhangi bir belirti veya semptom var mı? Köpeğiniz rahatsız olabileceğinden lütfen bu noktada dikkatli olun. Güvenli olmadıkça köpeğinizin ağzına bakmayın.4. Adım: Veterinerinizle İletişime Geçin

Endişeleniyorsanız veya endişe verici herhangi bir semptom fark ederseniz, buna değer. yerel veteriner kliniğinize başvurmak en kısa sürede tavsiye için. Herhangi bir potansiyel rahatsızlık veya hastalık belirtisi görmeseniz bile, yalnızca içiniz rahat olsun diye veterinerinizi aramanızda fayda var.

Adım #5: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Veterinerinizin tavsiyelerine uyun. Muhtemelen yavrularınızın şimdi nasıl olduğu, yaşları ve boyutları ve tam olarak ne yendiği hakkında sorular soracaklar. Veteriner, köpeğinizin ağzında herhangi bir hasar varsa hayati önem taşıyan bir kontrol ve muayene önerebilir.

Bir Köpek Gül Yerse Ne Olur?

Beyaz Tüylü Köpek Güneşte Yatarken Elinde Kırmızı Bir Çiçek Tutuyor

Yaranın türü, gül bitkisinin yenen kısmına bağlı olacaktır.

Büyük miktarlarda gül neden olabilir hafif karın rahatsızlıkları (kusma ve ishal), ancak bunlar tipik olarak bir veya iki gün içinde çok kısa ömürlü olacaktır. Bu herhangi bir özel tedavi gerektirmemelidir.En büyük risk, dikenlerin vücudunu parçalayıp yırtmasıdır. Gözler ve ağız en savunmasızdır. Dikenler çok keskin ve ayrıca deride veya ağız içinde kırılabilir ve sıkışabilir. Bu olursa, vücutta kanayan yaralar göreceksiniz.

Köpekler genellikle sıkıntı içindedir ve ağrılı bölgeleri ovuşturur veya yalar. Gözleri hasar görmüşse köpekler gözlerini kapalı tutabilirler. Yaralar ağızdaysa, ağızda pençeleşme, sıkıntı, salya akması ve kanama fark edebilirsiniz.

Güllerin Açtığı Küçük Yaralar

Yaralar çok küçük ve küçükse, onları evde yönet . İnsanlardaki yaralar gibi, temiz ve kuru olmaları önemlidir. Köpekler yaraları yalamayı severler ve bu her zaman onları daha da kötüleştirir, bu nedenle sadece birkaç günlüğüne bir Elizabeth tasması (Buster tasması) kullanarak köpeğinizin yaralara erişmesini engellemeniz gerekebilir. İyileşmiyorlarsa, bir veteriner tarafından kontrol edilmeleri en iyisidir.Güllerin Açtığı Endişe Yaraları

Yaraları değerlendiremiyorsanız, ciddi görünüyorlarsa veya köpeğiniz sıkıntıdaysa, veterinerin dikkatini çekmek mümkün olan en kısa sürede. Ağız travması özellikle çok kanama yapabilir ve yemek borusunun üst kısmını (yemek borusu) tutabilir ve her zaman bir veteriner tarafından profesyonel değerlendirmeye ihtiyaç duyar.

Nadir durumlarda, köpekler, özellikle dili içeren ciddi ağız yaralarından kaynaklanan kan kaybından öldü. Bir veterinerden hızlı bir kontrol kutusu durdurmaya yardım et bu olaydan.

Köpeğinizin gözlerinde hasar olup olmadığını kontrol ettirmeniz de çok önemlidir. Gözler son derece hassas ve derin bir travma olmadığından emin olmak için bir veteriner değerlendirmesi gerektirir. Tedavi edilmeyen göz problemleri kolaylıkla görme kaybına ve hatta göz kaybına neden olabilir.

Açıkçası, yaralar acı vericidir. Bu, veterinerlerin genellikle ikisinden birini önereceği anlamına gelir. sedasyon veya genel anestezi köpeğinizin hasarını doğru bir şekilde değerlendirmelerine izin vermek için. Bu özellikle ağız içinde geçerlidir. Bilinçli bir köpeğin ağzının ve boğazının tamamını tam olarak kontrol etmek imkansızdır.Veteriner ekibi şunları yapabilir: herhangi bir şiddetli kanamayı durdurmak , yaraları klipsleyip temizleyin ve gerektiğinde kapatın (dikiş veya zımba ile). Yine, bu bir profesyonel tarafından ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir. Köpekler genellikle ağrı kesici ve bazen kötü yaralar için antibiyotik ile eve gönderilir.

Güllerin üzerindeki bahçe kimyasalları çeşitli sorunlara neden olur Bu büyük ölçüde kimyasalın türüne ve ne kadar yendiğine bağlıdır. Genellikle, küçük miktarlar sadece karın ağrısına neden olur, ancak bir endişeniz varsa, özel tavsiye için veteriner kliniğinize başvurmalısınız.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Beyaz ve Siyah Köpek İnsan Elini Yalıyor

Köpeklerin gül tüketmekten hastalanması veya incinmesi çok nadirdir.

Çoğu köpek, gül çalıları yemekten etkilenmeyecek ve hiçbir zaman özellikle rahatsız olmayacak. Hafif karın ağrıları sadece bir veya iki gün sürer ve yine çoğu köpek tam ve sorunsuz kurtarma . Hafif yaralar da hızlı ve sorunsuz iyileşmelidir. Genel olarak, çoğu köpek gül yiyerek iyileşir ve güller evcil hayvanlar için güvenli olarak sınıflandırılır.

Fido'nun ciddi yaraları varsa ve özellikle ağızda veya gözlerde yaralar varsa, bunların sonuçları daha değişken olabilir. İle hızlı ve kararlı eylem ve profesyonel veteriner yardımı ile çoğu köpek iyileşir ve iyileşir, ancak bu daha uzun sürebilir ve onları uzun vadeli problemlerle baş başa bırakabilir.

Gül Çalı Çiğnemeyi Önleme

Bir Çalıdaki Güzel Çiçeklerin Yanında Kabarık Siyah ve Bir Köpek

Köpeğinizi güzel gül çalınızdan uzak durması için eğitin veya onu tamamen erişemeyeceği bir yere koyun.

Köpeğiniz gül çalılarına ilgi duyduğunda, bakmaya değer iyi eğitim ve davranış değişiklikleri riski azaltmak için. Mümkünse bahçenize gül eklerken dikensiz veya daha az dikenli çeşitler almaya çalışın. Güllerinizin zarar verme potansiyeli varsa, onları çitle çevirmeye çalışmak faydalı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Güller evcil hayvan güvenli midir?

  Tipik olarak, gülün ve gül çalısının tüm parçaları evcil hayvanlar için güvenlidir. Sadece güllerin ne kadar sivri olduğunun ve üzerinde kullandığınız kimyasalların farkında olun.

 • Ya köpeğim gül yerse?

  Güller köpeğinize fiziksel zarar verebilir ve özellikle ağızda veya gözdeyse ciddi yaraların bir veteriner tarafından değerlendirilmesi gerekir.

 • Gül dikenleri için endişelenmeli miyim?

  Fido bahçede veya yürüyüşlerde güllerinizi dürtmeyi seviyorsa, evet. Dikenleri yalayan veya bir gülün sapını yiyen köpekler, zamanla iyileşmesi gereken küçük delinme yaralarından muzdarip olabilir. Bir köpek tarafından yutulurlarsa sorunlara neden olabilirler.

 • Köpeğim neden bitki yiyor?

  Köpekler çok meraklıdır ve genellikle burunlarını ve ağızlarını kullanarak dünyalarını keşfederler. Köpekler ayrıca farklı nesneleri çiğnemekten hoşlanırlar. Hal böyle olunca bahçede gül bitkileri risk oluşturabilir.

Son düşünceler

Gerçek güller, gül çalıları, yaprakları, kalçaları ve yaprakları köpekler ve kediler için özellikle zehirli veya zehirli değildir. Ancak, sorun olabilecek bahçe kimyasalları ile kaplanabilirler. Dikenler ayrıca bir köpeğin vücudunda bir dizi hasara neden olabilir.

Ağız ve gözlerdeki yaralar çok ciddidir ve veteriner müdahalesi gerektirir, ancak çoğu köpek uygun tedavi ile tamamen iyileşir. Eğer endişeleniyorsanız, hayati önem taşımaktadır. profesyonel veteriner yardımı isteyin erken bir aşamada.

Yorumlar