Köpekler Nane Yiyebilir mi? Nane Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpekler Nane Yiyebilir mi? Nane Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğinize nane yedirmeden önce, herhangi bir zarar vermeyeceğinizden emin olmak istersiniz. Nanenin köpekler için bile güvenli olup olmadığını kendinize soruyor olabilirsiniz. Sırf insanlar için güvenli göründüğü için, asla varsayma evcil hayvanınız için bir şey güvenlidir. Yavrunuzu yeni bir şeyle beslemeden önce, her zaman veterinerinizden tavsiye istemelisiniz.

Bilmeniz gereken ilk şey, nane yaprağının kendisi, özü veya nane yağı gibi farklı müstahzarlarda bulunabileceğidir. Bunların hepsi güvenli değil köpek tüketimi için. Genellikle çay, şekerleme, sakız, diş macunu, cilt merhemleri, burun spreylerinde kullanılır. mumlar ve aromaterapi yağları.Bunlardan herhangi birini yavrunuza kasıtlı olarak vermemiş olabilirsiniz, ancak yanlışlıkla maruz kalabilirler . Bu ürünlerden bazıları, nane ile karıştırılmış diğer bileşenler nedeniyle tehlikeli olabilir. Peki protokol nedir? Veterinerinizi ne zaman aramanız gerektiğini hissetmelisiniz? Hadi bakalım ve öğrenelim.

İçindekiler

Nane Köpekler İçin Güvenli mi?

nane bitkisi

Nane genellikle güvenlidir ve ölçülü olarak köpek tüketimi için uygundur.Nane köpekler için güvenli olabilir, ancak ne zaman uygun olduğunu, ne kadar verileceğini ve nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağını bilmeniz gerekir. Yavrunuzla kullanmadan önce, veterinerinizle iletişime geçin , bunun yapılacak en iyi şey olup olmadığını kim tartışabilir.Bazı köpeklere aşağıdakiler için nane verilir:

 • Ağız kokusu
 • mide bulantısı
 • Pire ve Kene Koruması
 • Gıda takviyesi
 • Gevşeme
 • ikramlar
 • Bağışıklık Sistemi Güçlendirme
 • Cilt Sorunları
 • Tıbbi Alternatif (Doğal)

Bir Köpeğe Nane Ne Zaman Verilir?

nane yaprağı en güvenli biçim köpekleri beslemek için. Örneğin, genellikle çiğ veya çayda bulunur. Nane yaprağı köpekler için toksik olmasa da, yalnızca minimum miktarda yiyebilirler ve günde 1-2 yapraktan fazla olamazlar. Büyük miktarlarda, yapraklar kusmaya ve ishale neden olabilir.Bazı köpek mamaları katkı maddesi olarak az miktarda nane içerebilir. Evcil hayvan maması şirketleri, evcil hayvanınız için toksik veya zararlı olabilecek yiyecekler üretmemelerini sağlamak üzere düzenlenmiştir. Yani, bu şekilde hazırlanan nane olduğundan emin olabilirsiniz. çoğu köpeğin yemesi için güvenli . Nane, bazı evcil hayvan mamalarına vitamin ve mineral kaynağı olarak eklenir. Ayrıca bazen köpek mamalarına tatlandırıcı olarak veya ağız kokusuna yardımcı olmak için diş çiğnemelerine eklenir.

Besinsel Faydaları Var mı?

yaprak içerir temel besinler Fido'yu sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan A ve C vitamini, flavonoidler, rosmarinik asit ve demir gibi. Bu besinlerin şunlar olduğu düşünülmektedir:

golden retriever için kasa boyutu
 • antioksidan
 • Antienflamatuvar
 • anti-tümör
 • anti alerjik
 • Anti-bakteriyel veya Anti-viral

Bununla birlikte, nane onları çok az miktarda içerir ve köpeklerin bu besinleri yaprakları yiyerek emebileceklerini bilmiyoruz.Nane Köpeğime Zarar Verebilir mi?

Yerde yatan köpek

Nanenin yavrularınıza zarar vermesi veya zarar vermesi mümkündür, bu nedenle yavrularınıza vermeden önce veterinerinizle iletişime geçin.

maalesef var Köpek nanesinin yutulması için yararlarından daha fazla risk . Nane güçlü bir koku, tat ve soğutma gibi duyumlar veren farklı kimyasalların bir karışımını içerir. Bununla birlikte, bu kimyasallardan bazılarına maruz kalmak tehlikeli olabilir. Tüylü arkadaşınız genç, yaşlı veya karaciğer hastalığı gibi altta yatan sağlık sorunları varsa zararlı etkilere karşı daha duyarlı olabilir.

Bir kaç tane var zarar verebilecek müstahzarlar köpek arkadaşınıza. Bu nedenle, köpeğiniz bunlardan herhangi birine maruz kalmışsa, veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun:

nane şekeri

Ağzında Baston Şekerle Jack Russell

Nane şekerlerini ikram olarak sunmak cezbedici görünebilir, ancak içeriğindeki bazı maddeler köpeklerin hastalanmasına neden olabilir.Şeker, şeker kamışı, nane gibi nane şekerleri jöle fasulye ve nane kabuğu nane yağı içerir . Bu muamelelerdeki yağ çok konsantredir ve ishale neden olabilir veya kusmalarına neden olabilir.

Bazı nane şekerleri yalnızca yağdan daha az konsantre olan özü içerebilir. Bununla birlikte, özü yine de mide rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle bundan kaçınmak her zaman en iyisidir.

Nane kabuğu çikolata ile birleştirilir, köpekler için zehirli olan . Asla köpek çikolatası teklif etmeyin Kusmaya, ishale, kalp sorunlarına, nöbetlere veya ölüme neden olabileceğinden.

Bazı şekerler ve sakızlar, ksilitol adı verilen bir tatlandırıcı içerir. Köpeğiniz ksilitol yerse, kan şekeri düşüklüğüne neden olabilir. hayati tehlike arz eden acil durum . Tedavi edilmezse karaciğer yetmezliğine, nöbetlere, komaya ve ölüme neden olabilir. Diğerleri, yenildiğinde pankreatit adı verilen ağrılı ve bazen ölümcül bir duruma neden olabilen hurma yağı içerir. Fido, ksilitol veya hurma yağı içeren herhangi bir şey yemişse hemen veterinerinizi arayın.Şekerler ayrıca içlerinde çok fazla şeker içerir ve köpekleri riske atmak obezite, diyabet veya diş hastalığı gibi hastalıkların gelişmesi. Hangi sağlıklı tedavilerin güvenli olduğu konusunda tavsiye almak için veterinerinizle iletişime geçebilirsiniz.

Uçucu yağlar

Nane Esansiyel Yağı

Birçok köpek, nane esansiyel yağlarına zayıf tepki verir, bu nedenle köpeğinizin onlardan kaçınması en iyisidir.

köpekler çiğ tatlı patates yiyebilir mi

Nane yağı oldukça konsantredir ve köpeklere verilmemelidir . Yavrunuz az miktarda yağı bile yalıyorsa, çok çabuk emilebilir. Midelerinde veya ağızlarında ciddi tahrişe neden olabilir. Ayrıca karaciğerlerine ciddi şekilde zarar verebilir ve ölüme neden olabilir. Köpeklerde nane yağı toksisitesinin diğer belirtileri, yemişlerse kusma, ishal, uyuşukluk, titreme veya baş dönmesidir.Bazı insanlar köpekleri için reçeteli pire tedavilerine doğal alternatifler ister. Uçucu yağlar içeren noktasal pire tedavileri , reçetesiz satın alınabilir. Evcil hayvanların %92'si bunlara kötü tepki verebilir ve cilde uygulandığında toksisite belirtileri gösterebilir.

Ayrıca, köpeğin derisi veya kürkü üzerindeyse yağların yalama riski de yüksektir. Nanedeki bazı kimyasallar (örneğin pulegone) organik tarımda doğal pestisit olarak kullanılmaktadır. Hala, yağın pire öldürmede ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz veya güvenli olup olmadığı. İnsanlarda, küçük dozlarda pulegone bile karaciğere zarar verebilir. Bu nedenle, uçucu yağları kullanmaktan kaçınmak ve veterinerinizden güvenli ve etkili alternatif pire ürünleri istemek en iyisidir.

Bir köpeğin koku alma duyusu bizimkinden 10.000 kat daha fazladır. Köpekler nane kokusu aldığında, burun ve gözlerinde solunum problemleri ve tahriş . Geçmeli difüzörler, aromaterapi yağları veya kokulu mumlar bu sorunlara neden olabilir.

İlaç ve Kozmetik

Köpeklerin Dişlerini Fırçalayan İnsan

Fido'nun ağız kokusu varsa, yutulabileceğinden ağızda naneli diş macunu kullanmaktan kaçının.nane olarak kullanılır tat, koku veya katkı maddesi reçetesiz veya bitkisel ilaçlara tıbbi faydalar için. Kozmetik ürünler genellikle, yenildiğinde veya cilde uygulandığında köpeklerimiz için toksik olabileceğini bildiğimiz yağ veya özü kullanır. Nane içeren kremler veya merhemler cilt reaksiyonları ve kaçınılmalıdır. Yavru köpeğiniz, tedaviyi kullandığınız cildi yalayabilir ve toksisite belirtileri geliştirebilir.

Ağız kokusu, diş veya ağız hastalığı, bağırsak hastalığı veya böbrek hastalığı gibi bir hastalık belirtisi olabilir. Böyle, Fido'yu veteriner kliniğine götür önce bunu kontrol ettirmek için. Veterineriniz size nasıl yapacağınız konusunda tavsiyelerde bulunacaktır. dişlerine iyi bak ve köpekler için güvenli diş macunu ile diş etleri.

Bazı ilaçlar, yaprağın içerdiği kimyasallardan biri olan mentol içerebilir. Mentol nane verir soğutma hissi . Ayrıca insanlarda çok hafif bir anestezik olarak kullanılır. Burun spreyleri gibi ilaçlarda bulabilirsiniz. Yavru köpeğiniz kokuyu içine çekerse solunum problemlerine neden olabilir. burun tahrişi veya gözler ve yenilirse mide veya ağız sorunları.

Nane genellikle geleneksel tıpta kullanılır. Bu konularda bilginiz veya deneyiminiz yoksa en iyisi teşebbüs etmemek hastalıklarını evde tedavi ediyor. Bitkisel ilaçlar reçeteli ilaçlarla aynı katı düzenlemelere tabi değildir.

Bir ürünün doğal veya organik olarak satılması, güvenli olduğunu söylemekle aynı şey değildir. Bitkisel ürünler yaygın olarak bulunur, ancak içerik farklı olabilir ambalaj üzerinde açıklananlardan. Bu ürünlerin bazıları zararlı kimyasallarla kirlenmiştir. Bu ürünlerin güvenliği ve faydaları hakkında daha fazla bilgiye sahip olana kadar, bunları kullanmamak en iyisidir.

french bulldog renkleri

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler nane şekerleri yiyebilir mi?

  Malzemeleri kontrol edin. Bazıları, herhangi bir miktarda köpeğinize çok zararlı olabilecek ksilitol veya palmiye yağı içerir. Köpeğiniz bunları içeren herhangi bir şey yemişse, acilen veteriner tavsiyesi almalısınız.

 • Köpekler nane yağı yiyebilir mi?

  Hayır, köpeğinize nane yağı vermeyin çünkü yüksek konsantrasyonu köpeğinizin ağzında veya bağırsaklarında tahrişe ve karaciğer hasarına neden olabilir. Köpeğiniz genç, yaşlı veya altta yatan sağlık sorunları varsa daha büyük risk altında olacaktır.

 • Köpekler nane yaprağı yiyebilir mi?

  Az sayıda nane yaprağı (günde 1-2) veya kuru nane köpeğinize zarar vermeyebilir. Ancak kusma veya ishale neden olabilir. Köpeğiniz çok sayıda nane yaprağı yemişse, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.

 • Nane bir köpeğin midesine yardımcı olur mu?

  Köpeklerde, nanenin mide rahatsızlığını gidermeye yardımcı olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Nane vererek köpeğinizin durumunu daha da kötüleştirebilirsiniz. Köpeğinizin mide rahatsızlığı varsa, tavsiye için veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

 • Nane yağı köpeklerde pire öldürür mü?

  Nane yağının pire öldürmede ne kadar etkili olduğunu bilmiyoruz, ancak köpeğinizin cildinde nane yağı kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Köpeğiniz yalarsa cilt reaksiyonlarına, solunum sorunlarına ve bağırsak sorunlarına neden olabilir. Veterineriniz, köpeğiniz için size etkili ve güvenli pire hazırlıkları sunabilecektir.

Son düşünceler

Nane sadece köpek tüketimi için güvenlidir. küçük miktarlar ve yaprak formu . Özellikle daha yüksek konsantrasyonlar güvenli olmadığı için, köpeklere nane vermenin beslenme ve tıbbi faydaları hakkında hala yeterli bilgi bekliyoruz.

Yavru köpeğinizi eksiksiz ve dengeli bir diyetle beslemek, yapabileceğin en iyi şey onları sağlıklı tutmak için gerekli tüm temel besinleri aldıklarından emin olmak için. Beslenme önerileri için veterinerinizle iletişime geçebilirsiniz. Köpeğinizi neyle besleyeceğinizi size söyleyebileceklerdir.

Nanenin tıbbi kullanımı henüz onaylanmamıştır. Bu nedenle, Fido'nun bol egzersiz ve çok fazla ikramla sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmasını sağlamak, onu mümkün olduğunca zinde tutacaktır. Evcil hayvanınız hastalandığında, veterinerinizle iletişime geçin , hastalıklarını tedavi etmek için neyin güvenli olduğunu kim bilecek.

Son olarak, her zaman veterinerinizden tavsiye isteyin diyetlerini tamamlamadan veya ev ilaçlarını kullanmadan önce.

Yorumlar