Cairn Terrier Köpek Cinsi Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Cairn Teriyeri bir cesur küçük yavru dünya çapında birçok köpek severin kalbini kazandı. Adını duymamış olabilirsiniz ama çoğumuz fark etmemiş olsanız bile bir Cairn Teriyeri görmüşüzdür! Oz Büyücüsü'ndeki Toto'yu hatırlıyor musunuz? Evet, bu küçük yavru.

Bu yavrular tamamen sevimli, eğlenceli, sevecen ve eğitilebilir (çoğu zaman!) Ama o herkes için mükemmel bir yardımcı değil! Yüksek enerji gereksinimlerini karşılamak için özel bir tür ev gerekir.İşte bu cins rehberinde, size yardımcı olmak için bu cinsin tüm özelliklerini ele alacağız. onun sizin için doğru yavru olup olmadığını keşfedin ve yaşam tarzınız. Cairn Terrier hakkında her şeyi öğrenmeye başlayalım.

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık13-14 Pound
  • yükseklik simgesiYükseklik9.5-10 İnç
  • ömür simgesiÖmür13-15 Yaş
  • renk simgesiRenklerSiyah, Brindle, Krem, Gri, Kırmızı, Gümüş, Buğday
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Bir Sonbahar Gününde Buğday Köpek

Cairn Teriyerleri ABD'de nadirdir ancak anavatanları İskoçya'da daha popülerdir.Cairn Terrier, İskoç Dağlık Bölgesi'nde doğan birçok teriyerden biridir. 20. yüzyıla kadar, İskoç teriyerleri tek bir grupta toplandı. cins olduğuna inanılıyor 1600'lü yıllara kadar uzanır , ancak Cairn Terrier ismi 1887 yılına kadar belirtilmedi. Bu zamandan sonra, cins meraklıları tüm terrier ırklarının ayrı tutulmasını sağlayan katı üreme programları geliştirdiler.

Diğer İskoç teriyerlerinin çoğu gibi, Cairn Terrier de çiftliklerde ve av rezervlerinde devriye gezdi. Memleketlerinde 'cairn' kelimesi bir taş yığını Bu bir mezarı veya sınırı işaret ediyordu. Kemirgenler genellikle burada yuva yapar ve en küçüğünden biri olarak, höyükleri kazar ve yaratıkları kovalardı. Ayrıca sürü halinde çalışırken tilkileri, su samurlarını ve diğer daha büyük yırtıcıları da ele geçirdiler.

Esas olarak batı Highlands'de bulundular. Özellikle Skye Adası'nda kuzeni, gök korkunç , doğdu ve büyüdü. Bu nedenle, bazı insanların ona eski adıyla hitap ettiğini duyabilirsiniz. Kısa Tüylü Skye Teriyeri . İlk Cairns'in Amerika'ya ne zaman geldiği bilinmiyor. Ancak, Amerikan Kennel Kulübü (AKC) onları 1913'te tanıdı.Bu cins ABD'de hala oldukça nadirdir ve şu anda en popüler 69. köpek türü olarak sıralanmaktadır. Bugüne kadarki en ünlü Cairn MGM'de Toto O Büyücüsü ile birlikte. Birçok insan Toto'yu Yorkshire Teriyeri ile karıştırır. Toto'nun gerçek adı Terry'ydi ve o aslında bir kadındı. Terry diğer 12 filmde rol aldı ve başarısı sette eğitilebilirliği ve sevilebilirliğine bağlıydı.

Mizaç

Dili Dışarı Çıkmış Küçük Siyah Köpek

Bu yavrular, çok sayıda kişiliğe sahip cesur küçük köpeklerdir.

Cins, her şeyden önce, bir faredir. Haşereleri yakalamak için bu yere inen yok ediciyi kullanamazsınız, ancak o bu içgüdüyü koruyacaktır. Demek ki o var yüksek av sürüşü ki ondan tamamen eğitmek imkansız olacak. Ayrıca bir şeyleri kazmayı ve kovalamayı sevdiği anlamına gelir. Bir prizi olduğu sürece, değerli çiçek tarhlarınızı kazması pek olası değildir. Ancak dikkatli olun, o, egzersiz bölümünde bahsedeceğimiz bol miktarda uyarıya ihtiyaç duyan canlı bir teldir.Bu aynı zamanda bizi bir sonraki noktaya da götürüyor - çoğu insanın sandığı kucak köpeği değil. O, doğası ve özü itibariyle bir teriyerdir ve eğlenceli ve arsız . Daha küçük bir teriyer arayanlar, bu Cairn köpekte kesinlikle bir bestie bulacaklar! Ve küçük boyuna rağmen eski çizmeler kadar sağlam. Yani daha büyük köpeklerle veya çocuklarla oynarken kendini tutabilir. Bu, diğer narin küçük doggolara kıyasla onun için büyük bir çekicilik.

Meraklı ve uyanık bir köpektir, bu da onu fantastik bekçi köpeği . Kapı ziline gerek kalmadan teslimat görevlisinin veya yaklaşan ziyaretçilerinizin gelişini duyurur. Neyse ki, yeni başlayanları dışladıktan sonra oldukça arkadaş canlısı bir yavru. Ancak hiçbir şey onun ailesine olan sevgisine rakip olamaz. Sadıktır ve onları memnun etmeye heveslidir (çoğu zaman).

Cairn Teriyerleri sert olabilir ama derinlerde hassas ruhlar sevdiklerinin yanında olmayı özleyenler. Yalnız bırakılmaktan nefret eder ve senin için çıldırır. Bu nedenle, ideal olarak, günün çoğu için eşlik edebilecek ve onu kanepede kucaklayarak şımartabilecek bir aileye ihtiyacı var. Bir İngiliz cins kulübü onu “dünyanın en iyi küçük arkadaşı” olarak tanımlıyor.

Boyut ve Görünüm

Yandan Küçük Tel Köpek

Küçük bir çerçeve ve sırım gibi kürk, bu cinsi diğerlerinden farklı kılan özelliklerdir.shih tzu koşum takımı

Cairn Teriyerleri küçük boyutlu köpekler herhangi bir çantaya sığacak kadar küçük. Dişiler yaklaşık 13 kilo ağırlığında ve pençeden omuza 9,5 inç ölçüyor. Ve erkekler yaklaşık 14 kilo ağırlığında ve 10 inç boyunda. Genel görünüşü küçük ama çalışkan bir köpeğe benziyor. Genellikle kurnaz görünümlü olarak tanımlanır ve herhangi bir terrier cinsinin en kısa ve en geniş kafasına sahiptir.

Gözleri birbirinden ayrı, kabarık kaşlarla çerçevelenmiş ve kulakları küçük ve sivri, ayrıca genişçe ayrılmış. Onun ön patileri genellikle arka patilerinden daha büyüktür , kazdığında iyi bir şekilde kullanacaktır. Cairn'inizi konformasyon halkasında göstermek istiyorsanız, Cairn Terrier cins standardı . Diğer cins standartlarına göre oldukça katıdır ve 1938'den beri değişmemiştir.

Ceket ve Renkler

Dili Dışarı Çıkmış Kara Köpek

Bu cins bir dizi farklı renkte gelir.

Cairn Teriyerlerinin bir sert ve sırım gibi çift kat ona pasaklı bir görünüm kazandırıyor. Dış kaplama bol ve dokunuşa sert, astar ise kısa, yumuşak ve vücuduna yakın duruyor. Başının ve yüzünün etrafındaki saçlar vücudunun geri kalanından daha bol, bu da kafasını olduğundan daha da geniş gösteriyor.Birçok kaynak bu cinsin bir hipoalerjenik köpek . Ancak, AKC'nin hipoalerjenik köpekler listesinde görünmüyor. ve her ne kadar o çok dökmez , Kaniş gibi diğer ırklara kıyasla alerjisi olanlar için en iyi seçim değildir. Bu nedenle alerjisi olanlar dikkat! Bu, özel köpek kontrol listenizin bir parçasıysa, eviniz için uygun olduğuna güvenmeyin.

bu yavru mevcut renklerin neredeyse tamamına sahiptir bir köpekte bulabileceğiniz. Gösteri yüzüğünde olamayacağı tek renk beyazdır. onun en popüler ceket rengi brindle olduğunu . Bunu siyah, siyah brindle, krem, krem ​​brindle, gri, gri brindle, kırmızı, kırmızı brindle, gümüş ve buğday takip ediyor. Çoğu Cairns ayrıca daha koyu bir namluya, kulak uçlarına ve kuyruk ucuna sahip olacaktır.

Egzersiz Gereksinimleri

Çimenlerde Çalışan Minik Köpek Yavrusu

Bu ruhlu yaratıkların her gün en az 30 dakika yoğun egzersiz yapması gerekir.Cairn Teriyerleri çoğu insanın düşündüğünden çok daha enerjiktir. Ve eğer onun enerjisine hazır değilseniz, oldukça şok edici olabilir! Her gün en az 30 dakika yoğun egzersiz yapması gerekiyor. Yine de, gözünü kırpmadan bir saat boyunca kolayca gidebilirdi. Yeterince egzersiz yapmıyorsa, sorunlu ve yaramaz olacak . Ve muhtemelen bahçenizi ya da kanepenizi kazarak başlayacak.

Meraklı ve tetiktedir ve bu, yüksek av sürüşüyle ​​birleştiğinde, görünürdeki her şeyi ve her şeyi kovalayacağı anlamına gelir. Bu, sizin de onun kadar uyanık olmanız gerektiği anlamına gelir. Aksi takdirde, atılgan bir sincap görünce muhtemelen kolunuzu koparır! Biz bu yavrunun tasmasını bırakmanı tavsiye etmem kontrolsüz bir alanda. Çünkü mutluluğun peşinde arabaların önünden ve tavşan deliklerinden aşağı koşacak.

Egzersizi çeşitlendirilmelidir, böylece her gün aynı rotayı izlemez. Bu köpek yeni kokuları koklamayı ve yeni yerler keşfetmeyi sever. Aynı nedenle, o olması gerekiyor zihinsel olarak uyarılmış egzersiz seansları arasında evde. Onu en sevdiğiniz spor ayakkabı koleksiyonundan uzak tutmak istiyorsanız, oynayabileceği çok sayıda köpek oyuncağına yatırım yapın.

Yaşam koşulları

Karda Küçük Kara Köpek

Çanta büyüklüğündeki evcil hayvanlar hemen hemen her eve yerleşebilir.Bu cinsin daha küçük olması, her yerde yaşayabileceği anlamına gelir. Kulağa sevimsiz gelebilir, ama o seninle olduğu sürece, ne büyüklükte eviniz olduğunu gerçekten daha az umursamıyor . Bir taşra beyefendisi olarak, bir avluya erişimi olmasını takdir ederdi ama buna ihtiyacı yok. Birine sahip olacak kadar şanslıysa, kaçmaması için güvence altına alınmalıdır. Ve en küçük boşluklara bile sığabileceğini söylediğimizde bize güvenin!

O dost canlısı bir yavru diğer köpeklerle yaşamaktan mutlu , bir yavru kadar iyi sosyalleştiği sürece. Bir kediyle birlikte büyütülürse, bir kediyle yaşayabilir. Ancak yüksek av sürüşü nedeniyle bu her zaman garanti edilmez. Ve başka bir şey söz konusu olduğunda, kendisine yardım edemeyecek, onu kovalayacaktır. Bu nedenle, çok evcil hayvanlı haneler Cairn için uygun olmayabilir. Çok köpekli evler muhtemelen olacak.

Onun enerjik ve meraklı doğasıyla tanışmak için ailesinin nispeten aktif olması ve günün büyük bölümünde onunla evde olması gerekir. Bekarlarla, çiftlerle, emekli bireylerle veya küçük veya yaşlı çocuklu aileler . Küçük olmasına rağmen, aşırı heyecanlı çocuklara dayanacak kadar sağlamdır. Bununla birlikte, sorumlu yetişkinler, cins veya çocuk deneyimi ne olursa olsun, her zaman yavruları ve köpekleri denetleyecektir.

setter melezi

Eğitim

Küçük Köpek Profili

Bu yavruların genellikle inatçı bir çizgileri vardır, ancak genel olarak zeki ve eğitilebilirler.

Çoğu teriyer gibi, Cairn Terrier de itaatkar olmaktan daha fazlası olan akıllı bir köpektir. Ancak biraz inatçı olabilir ve yüksek av sürüşünü ondan uzaklaştırma şansı yoktur. Bu nedenle, bazı köpek uyarıları olan genel olarak ortalama olarak eğitilebilir bir köpektir. Bu, ilk kez köpek sahiplerinin olması gerektiği anlamına gelir. küçük bir meydan okumaya hazır ama çok şükür fazla değil.

Eğitim ihtiyacı ilk günden başla Cairn'inizden en iyisini almak istiyorsanız. Kimin patron olduğunu bilmesi gerekiyor, yoksa patron olmaya çalışacak. Bir rutin oluşturun ve tüm aileyi aynı komut kelimeleri ve kurallarla gemiye alın. Eğitim eğlenceli olmalı. Aksi takdirde, yapacak daha ilginç bir şey aramaya başlayacak.

Hassas Cairn'i eğitmenin tek yolu pozitif pekiştirme eğitimidir çünkü çok sert davranırsanız kaçar. Cairn Terrier muhtemelen oyuncaklar tarafından motive ve kovalamak için eğlenceli nesneler, bu yüzden bunları kendi yararınıza kullandığınızdan emin olun. Övgü ve lezzetli atıştırmalıklar da bir ziyafet çekecek. Ancak unutmayın, tüm köpekler benzersizdir, bu nedenle köpeğinizde neyin işe yaradığını bulmak önemlidir.

Sosyalleşme tüm köpekler için önemlidir ve buna Cairn de dahildir. Sosyalleşme için en uygun zaman aralığı 3 ila 12 haftadır. Bu nedenle, süreci başlatacak güvenilir bir yetiştirici ile çalışmak çok önemlidir. Onu eve getirdiğinizde mutlaka onu olabildiğince çok köpekle karıştır ve mümkün olduğunca insanlar. Ve onu gürültülü kaldırımlarda yürümek, yakında başlayacak olan bakım programı ve evine ziyaretçi kabul etmek gibi mümkün olduğunca çok yeni deneyime maruz bırakın.

Cairn için son iki önemli eğitim yönü, sandık eğitimi ve 'sessiz' komuttur. Sandık eğitimi, onu evde yalnız bırakmanız gerektiğinde kaygısını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ve sen yokken onu yaramazlıktan uzak tutmak için. Ve ona 'sessiz' komutunu öğretmek bu süper havlayan yavru için faydalı olacaktır. Aksi takdirde, inekler eve gelene kadar havlayacak!

Sağlık

Buğday Köpek Yatarken

Küçük bir cins olarak diğer cinslere göre ortalama olarak uzun bir ömre sahiptirler.

Cairn Terrier, nispeten sağlıklı bir köpek ırkıdır ve beklenen 13 ila 15 yıl ömrü . Diğer soyağacı ırkları gibi, genetik miras nedeniyle bazı sağlık koşullarına diğerlerinden daha yatkındır.

Yine de, yapabileceğiniz şeyler var onu olabildiğince sağlıklı tut . Düzenli sağlık kontrolleri ile güncel kalmak, ona yeterli egzersiz yapmak ve karşılayabileceğiniz en iyi beslenmeyi sağlamak, onu sağlıklı tutmak için uzun bir yol kat eder.

listeledik büyük olasılıkla sağlık sorunları Cairn Teriyerini etkilemek için, bu nedenle olası Cairn sahiplerinin hepsini araştırması gerekir. Kapsamlı bir liste değil, ancak başlamak için harika bir yer. Sağlıkla ilgili endişeleri tarayan sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmak, sağlıklı çöp şansını artıracaktır.

Göz Koşulları

Birçok köpek ırkı gibi, Cairn Terrier de çok çeşitli göz rahatsızlıklarından muzdariptir. En yaygın olanları ilerleyici retinal atrofi, glokom ve katarakttır. Gözlerinin ve görme yeteneğinin sağlığını izlediğinizden emin olun. Sorumlu yetiştiricilerden gelen tüm köpek yavruları, Ortopedi Hayvanları Vakfı'ndan (OFA) bir sağlık izni ile gelmelidir.

Kardiyak Durumlar

Cairn Teriyer, özellikle mitral kapak hastalığı olmak üzere çeşitli kalp rahatsızlıkları riski altındadır. Birkaç istisna dışında esas olarak küçük köpek ırklarını etkiler ve arızalı bir kalp kapakçığı ile ilgilidir. Kalp üfürümleri ve diğer sorunlar genellikle düzenli sağlık kontrollerinde tespit edilir, bu nedenle bunları güncel tutmak önemlidir.

patella çıkığı

Bu, esas olarak daha küçük ırkları etkileyen ortak bir durumdur. Diz kapağı ile ilgilidir ve diz kapağı düzgün oturmadığında ve pozisyona girip çıktığı zaman ortaya çıkar. Normal hareketliliği önleyebilir ve yavrularınız için oldukça acı verici olabilir. Yavru köpeğiniz düzgün yürüyemiyorsa veya çok fazla tekme atıyorsa, onu bir veteriner tarafından kontrol ettirmenin zamanı gelmiştir.

Globoid Hücre Lökodistrofisi

Bu aynı zamanda Krabbe hastalığı olarak da bilinir ve Cairns ve Batı Yaylası Teriyerleri diğer tüm ırklardan daha. Omurilik ve beyindeki beyaz cevherin dejeneratif bir hastalığıdır. Bu ölümcül bir hastalıktır ve etkilenen köpekler çok erken ölme eğilimindedir. Bir DNA testi taşıyıcıları test etmeli ve etkilenen köpekler yetiştirilmemelidir. İlk belirtiler titreme ve genel halsizliktir.

Portosistemik Şant

Bu böbrekleri etkileyen bir hastalıktır. Kanın böbrekleri atlamasına izin vererek, esasen toksin birikmesine neden olur. Tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Ameliyat genellikle gereklidir. Bunun belirtileri arasında aşırı idrara çıkma ve susama, kusma, kafaya basma, daireler çizme ve tökezleme sayılabilir.

Böbrek Aplazisi/Displazisi

Bu, böbrekleri etkileyen başka bir durumdur. Aplazi, böbreklerin hiç oluşmadığı ve bu nedenle çalışmadığı yerdir. Displazi, böbrek anormal bir şekilde geliştiğinde, bazı ancak etkisiz işlevlere neden olduğunda ortaya çıkar. Semptomlar portosistemik şanta benzer.

Beslenme

Yemeklik Kremalı Köpek

Bu cins için daha küçük köpekler için özel olarak formüle edilmiş yüksek kaliteli mama taneleri önerilir.

Daha küçük bir yavru olan ortalama Cairn Terrier, yarım ve bir fincan kuru mama tüketin her gün. Bu her köpek için farklıdır ve onu çiftliklerde saatlerce haşereleri yok etmeye çalıştırırsanız, muhtemelen biraz daha fazlasına ihtiyacı olacaktır.

Onu aşırı beslemekten kaçınmak için daima paket talimatlarına uyun. Kilo alımı, cinste bir sorun olma eğiliminde değildir. Ancak, beklenen ağırlığını çok fazla aşmadığından emin olun. Minik ağzı, daha küçük ağızlar için tasarlanmış mama tanelerine ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle onu 'küçük cins mama' ile beslemek önemlidir.

Ayrıca çok önemli ona yaşına uygun yiyecekler yedir Yaşamının her evresindeki besin ihtiyaçlarını karşılamak için. Böbrek problemlerinden muzdarip birçok köpek genellikle belirli bir böbrek diyetine tabi tutulur. Bu nedenle, böbrekleri ve onu hangi diyetle besleyeceğiniz konusunda herhangi bir endişeniz varsa, veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

tımar

Siyah Bir Köpeğin Yüzü

Genel olarak, bu yavrular, tımar söz konusu olduğunda oldukça az bakım gerektirir.

Cairn Terrier'in bakım programı nispeten basittir. Sadece o haftada bir fırçalamaya ihtiyacı var ceketinin dolaşmamasını sağlamak için. Neyse ki, çok uzun olmadığı için günlük fırçalamaya ihtiyacı yok. O da o kadar fazla dökmez. Ancak dökülme mevsimlerinde, ölü saçlarının çoğunu yakalamak için haftada iki kez fırçalamanız gerekebilir.

Sadece ihtiyacı var üç ayda bir banyo yapmak ya da öyle. Bu kulağa pek hoş gelmeyebilir, ancak Cairn'inizi aşırı yıkamak, doğal olarak sırım gibi olan kürkünü yumuşatacaktır. Bu, gösterişten uzak köpekler için bir sorun olmasa da, birçok insanın sevdiği doğal görünümünden uzaklaşır. Yatıştırıcı bir temizlik için yulaf ezmesi gibi doğal malzemelerle yapılmış yumuşak bir köpek şampuanı kullanın.

pitbull köpek maması

daha küçük köpekler dişlerinin daha sık fırçalanması gerekiyor daha büyük ağızlı köpeklerden. Bunun nedeni, sıkışık koşulların periodontal hastalık riskini artırmasıdır. Dişlerini köpeğe özgü diş macunu ile haftada en az üç kez temizlemek önemlidir. Diğer tüm bakım yönleri diğer köpeklerle aynıdır.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Sarı Çiçekler Arasında Siyah Köpek Yavrusu

Safkan bir Cairn Terrier için yaklaşık 700 dolar harcamayı bekleyin.

Cairn Teriyeri bir nispeten nadir köpek ABD'de. Bu nedenle, nerede yaşadığınıza bağlı olarak, sorumlu bir yetiştirici bulmak için seyahat etmeniz gerekebilir. Mutlu ve sağlıklı bir yavruyu güvence altına alırsanız, uzun vadede ekstra mil (veya birkaç!) Safkan bir köpek yavrusu aramaya başlamak için harika bir yer, AKC'nin Cairn Terrier yetiştirme sayfası .

Kaliteli bir yetiştirici, mümkün olduğunda yukarıda tartışılan ilgili sağlık sorunları için köpeklerini tarayacaktır. Bu nedenle, bu sertifikaların bir kopyasını istediğinizden emin olun. Ayrıca bir Cairn ile yaşam hakkında bilgi sahibi olacaklar ve cinsle neden ilgilendiğinizi bilmek isteyeceklerdir. Yavrularla her zaman kendi ortamlarında tanışın. Saygın bir yetiştiriciden bir Cairn yavrusunun ortalama başlangıç ​​fiyatı yaklaşık 1.000 $ ve üstü .

Bu miktardan daha düşük bir fiyata bir Cairn yavrusuna rastlarsanız, dikkatli olun, gerçek olamayacak kadar iyi olabilir! Sorumsuz yetiştiriciler ve yavru değirmenler yavrularını müşterileri cezbetmek için daha düşük fiyatlandırın. Ancak karşılığında, genellikle hasta ve sosyalleşmemiş veya bakım görmemiş bir köpek yavrusu elde edersiniz. Lütfen ne pahasına olursa olsun onlardan kaçının ve bu zalim yetiştiricileri işin dışında tutun!

Ayrıca şunu da hatırlamanız gerekir: yavru sahibi olmanın ek maliyetleri , sadece ilk köpek yavrusu fiyatı değil. Ne yazık ki, yakında olacak birçok köpek sahibi bunu hesaba katmaz ve yavruları için bütçeye sahip olmadıklarını fark eder. Neyse ki, Cairns küçük olduğu için etraftaki en pahalı köpekler değiller. Ama yine de sigorta, tıbbi yardım, yiyecek, kasalar, yataklar, oyuncaklar ve köpeklerin ihtiyaç duyduğu diğer her şey gibi şeylere ihtiyaçları var.

Kurtarma ve Barınaklar

İki Yavru Sepet

Bir yetiştiriciyle alışveriş yapmadan önce her zaman yerel barınağınıza bakmanızı öneririz.

Bazı aileler için daha yaşlı bir yavruyu, yetişkini veya yaşlıyı kurtarmak daha iyi bir seçenek olabilir ve bunun birçok farklı nedeni vardır. Nedeniniz ne olursa olsun, bir yetiştiriciden yepyeni bir köpek yavrusu satın almakla karşılaştırıldığında, kurtarmanın maliyeti çok daha düşüktür. Ayrıca, yapılması harika bir şey! Cairn'in nadir bir cins olduğunu unutmayın, bu yüzden o kurtarma barınaklarında eşit derecede nadir .

Burada iki ana seçeneğiniz var. Birincisi yerel kurtarma barınaklarına gidin ve oradaki görevlilerle konuşun. Evlat edinme süreci boyunca sizinle konuşabilirler ve belki de sizi henüz tanışmadığınız yakınlardaki bir Cairn'e yönlendirebilirler. Alternatif olarak, türe özgü kurtarmalar mevcuttur ve Amerika Cairn Teriyer Kulübü Yalnızca Cairn'e özel kurtarma ekipleri için eyalet eyalet iletişim bilgilerini listeler.

Aile Hayvanları Olarak

 • Cairn Terrier, çoğu eve uyan daha küçük bir yavrudur.
 • Yeterli egzersiz ile apartman yaşamına uyum sağlayabilirler.
 • Adı ve doğası gereği teriyerlerdir, yani o cesur, meraklı ve canlı.
 • Ne kadar küçük olduğu düşünüldüğünde enerjisi yüksek bir köpek ırkıdır.
 • Bu cins, bir çıkışa ihtiyaç duyan tonlarca fiziksel ve zihinsel enerjiye sahiptir.
 • Uygun bir çıkış olmadan, yıkıcı ve yaramaz olacak.
 • Cairn Teriyer mükemmel bir bekçi köpeği yapar.
 • Cairns her zaman tetikte ve çok havlıyor.
 • 'Sessiz' komutu, ilk talimatınız olacak!
 • Duyarlıdır ve çok uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz.
 • Bu, günün çoğunda etrafta olmanız gerekeceği anlamına gelir.
 • Onları tanıdıktan sonra yabancılarla arkadaş olur.
 • O çok eğlenceli ve her zaman bir getirme oyununa hazır.
 • Cairn Terrier diğer köpeklerle ve bazen de kedilerle yaşayabilir.
 • Çocukların yaralanma riski olmadan oynayabileceği kadar küçük ama kendini tutabilecek kadar sağlam.

Son düşünceler

Cairn Terrier, Amerika'da nadir görülen bir türdür, ancak insanların anında aşık olmak ! Küçük bedeni çok sevimli, yine de köpek kişiliği ve cesur karakteriyle ağzına kadar dolu. Kesin olan bir şey var ki, etrafta bu köpekle asla sıkıcı bir an yok! Çocuklar onu sever, köpekler onu sever, kediler ona tahammül eder ve diğer her şey olabildiğince hızlı kaçar! Peki, sevilmeyecek ne var?

Bakımı nispeten kolay olmasına rağmen, her aile için uygun olmadığı anlamına gelen birkaç şartı var. Hassas ve muhtaç, yani ailesinin gününün çoğunu onunla geçirmesi gerekiyor. Ve ihtiyacı var bol miktarda zihinsel uyarım çünkü beyni bir çıkışa ihtiyaç duyan çılgın fikirlerle dolu. Ve bu her ailenin sunabileceği veya isteyebileceği bir şey değil. Ama genel olarak, bu türün neden dünyanın en iyi küçük dostu olarak tanımlandığını anlamak kolay!

Yorumlar