Anadolu Çoban Köpeği: Irk Bilgisi, Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Anadolu Çoban Köpeği: Irk Bilgisi, Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Anadolu Çoban köpeği, tüm ailelere kesinlikle uygun olmayan nadir bir cinstir. Bununla birlikte, bu adama uyan birkaç aileden biri olacak kadar şanslıysanız, o zaman gerçekten de ödüllendirici bir ilişki içindesiniz.

Anadolu Çobanına Kangal, Çoban Kopegi ve Karabash gibi başka isimler de verilir, ancak Türkiye'ye gitmediyseniz veya Amerika'da çalışan bir çiftlikte yaşamıyorsanız, bu sevimli ile tanışmanız pek olası değildir ama müthiş köpek. Büyükler kulübünün bir üyesidir ve bu nedenle büyük bir eve ve daha da büyük bir arka bahçeye, tercihen korumak için bir sürüye ihtiyacı vardır.Köpek krallığında Anadolu Çobanının Kangal'dan ayrı bir cins olduğu konusunda bazı tartışmalar vardır. Çoğu saf ırkçı tarafından Anadolu Çoban, benzer üreme ve tarihi soylardan gelmelerine rağmen, Kangal'dan tamamen farklı bir türdür. AKC, Kangal ve Anadolu çobanını pekiştirdi ve onları aynı cins olarak düşün . Size ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını görmek için Anadolu Çobanına yönelik bu kapsamlı rehberi okuyun.

Tarih

Anadolu Çobanı bir eski cins M.Ö 2.000 yılına dayanan molosser ataları ile adını selamladığı topraklardan, Türkiye'nin orta kesimindeki Anadolu'dan almıştır. Sürü koruyucusu olarak yetiştirildi ve geleneksel olarak sürüsünü tek başına korumak için aylarca bırakıldı ve o en bağımsız köpeklerden biri gezegende. Yavru olduktan sonra nadiren beslenir ve kendini vahşi doğada besleyecek ve savunacaktır, ancak tabii ki sürüsü ile diğer hayvanları ayırt edebilir. Genellikle görev başında Türkiye'nin engin arazisinde bir boynuna çivili metal yaka bu onu avcılardan korur.Anadolu Çoban Amerika'ya ilk kez 1930'larda Türk Hükümeti tarafından armağan edildiğinde geldi ve ilk olarak çiftlik köpeği koyun sürülerini kurtlardan ve ayılardan korumak. 1973'te kurt da dahil olmak üzere nesli tükenmekte olan türleri koruyan Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası (ESA), onun sayesinde Anadolu Çoban'ın sürü bekçisi olarak popülaritesini artırdı. yırtıcıları korkutmak için benzersiz yetenek onlara zarar vermeye gerek kalmadan. O hala seçilmiş Amerikan Kovboy meslektaşı ve ESA'daki değişikliklere rağmen , muhtemelen seçilmiş kişi olarak kalacaktır.

2019'da American Kennel Club (AKC) onu 90inci Amerika'daki en popüler köpek ırkı ve genel olarak şu şekilde tanımlanır: sadık, bağımsız ve ayrılmış . Daha önce hiç Anadolu Çobanıyla tanışmadıysanız (ve çoğu insanın bilmediğinden endişelenmeyin), o halde şuna bir göz atmayı unutmayın. Instagram sayfası hem işte hem de aile evinde çarpıcı boyutları ve kişilikleri hakkında gerçek bir fikir verdiği için!

Mizaç

Anadolu Çoban köpeği çalışan bir koruyucudur ve onun ilk ve en önemli kişilik özelliği iş etiğidir. Ailesinin dışındakilere karşı delicesine korkutuyor ve sürüsü var ve yüksek sesle patlayan havlama Bu genellikle çitalar ve kurtları fiziksel olarak savaşmak zorunda kalmadan korkutmak için yeterlidir. Elbette bir avcı havlamasını görmezden gelir ve saldırmaya devam ederse, sürüsünü savun veya gerekirse ailenin sonuna kadar. O, gezegendeki en koruyucu köpeklerden biridir ve bu adamlardan birini aile evine getiriyorsanız dikkate alınması gereken bir şey, çünkü o çalışan bir köpek olarak kullanılmasa da, bu doğuştan gelen özellik asla eğitilmeyecek onun dışında.Bununla birlikte, doğru aile ortamında bir yeri var ve çöp arkadaşları ve ailesi ile oynak . Korkunç cephesine rağmen, çok nazik bir köpektir ve akşamları efendisinin ayaklarının yanında uyuklamaktan zevk alır. O bir sakin köpek çok bağımsız ve ailesinin yanında olmaya gerek duymadan gününün çoğunu bahçede dinlenerek geçirmekten mutlu. Bu, gölgeniz olmayacak daha az muhtaç bir köpeği tercih edenler için harika bir haber.

Doğuştan gelen koruma eğilimleri nedeniyle ailesine karşı çok koruyucudur ve bu nedenle hepsinden çok şüpheli bu onun acil paketinde değil. O tetikte ve daima nöbet tutuyor. Bir arkadaş ayda birkaç kez aile evini ziyarete gelse bile, onlarla fazla dostça davranması olası değildir ve her zaman dikkatli gözleriyle çantasında oturması daha olasıdır. Ziyaretçileri selamlamasını beklemeyin ve birçok Anadolu Çobanı sahibi, izin vermediği sürece misafirlerini ona telaş etmemeleri konusunda uyaracaktır.

Anadolu Çoban güçlü ve sağlam bir lidere ihtiyaç duyan yoğun bir köpek bu, eve disiplin ve sınırlar aşılayacak. Yaklaşık 2 yaşında olgunlaşacak ve bu sefer koruma eğilimleri ve otoriter özellikleri gelişmeye başlayacak. Sürüsünde doğuştan gelen bir hiyerarşi duygusu olan bir sürü köpeğidir ve bu nedenle insan ailesinin de anlaması gerekir. Paket mantığı uyumlu bir ortam yaratmak için.Boyut ve Görünüm

Erkek Anadolu Çoban köpeği 29 inç boyunda , pençeden omuza, oysa dişi Anadolu Çoban köpeği 27 inç boyunda. Erkek aynı zamanda ağır 110 ve 150 pound, oysa dişiler 80 ila 120 pound arasında çok daha az ağırlığa sahip olacak. O büyük ve müthiş görünümlü bir köpek ve kendini tarlalarında dolaşırken bulursan yalnız tanışmak istemeyeceğin biri değil!

O bir sağlam görünümlü köpek ama kendini zeka ve güçle taşıyan biri. Büyük kulakları olan büyük bir kafası var. Koyu kahverengi veya kehribar renkli badem gözlerine kadar uzanan geniş bir ağzı vardır. Kalın boyunlu ve kaslı derin gövdeli, orantılı bir köpektir. Onun kuyruk uzun ve sonunda kıvrılıyor ve uyanık bir durumda kuyruğu daha da sıklaşır ve kıvrılır. Onun tam cins standardı görünüşüyle ​​ilgili ayrıntılı bilgi verir. Anadolu, büyüklüğü nedeniyle bir Amerikan Mastiff için ebeveyn ırkı (tasarımcı köpek) 30 yılı aşkın bir süre önce. O da satıra eklendi. Amerikan Alsas .

Ceket ve Renkler

Anadolu Çoban'ın ceketi kalın ve orta uzunlukta yaklaşık 1 inç uzunluğundadır. Boynundaki saç, vücudunun geri kalanından biraz daha uzun ve daha kalın olma eğilimindedir ve dokunması pürüzlüdür.

Onun paltosu geliyor 8 tanınmış renk brindle dahil , mavi açık kahverengi, açık kahverengi, gri açık kahverengi, karaciğer, kırmızı açık kahverengi, beyaz ve ayrıca en çok tanınan rengi hafif bisküvidir. siyah yüz maskesi . Ayrıca, ceketinin alabileceği, yukarıdaki cins standardında belirtilen çeşitli başka işaretler de vardır.Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Anadolu Çoban köpeği orta enerjili bir köpektir, ancak kendi kendine egzersiz . Diğer köpeklerden farklıdır çünkü yürüyüşe çıkarılmasına gerek yoktur, çünkü bunun yerine dolaşımda egzersiz yapacaktır ve mülkünü koruyacaktır. Kendi kendini yöneten yürüyüşü sayesinde, günde 45 ila 60 dakika egzersiz yapacaktır. Efendisi ile yürüyüşe çıkmaya karşı çıkmasa da, yanında bir eve yerleştirilmelidir. dolaşması için en az 4 dönüm arazi . Basitçe söylemek gerekirse, toprağa sahip değilseniz Anadolu Çoban köpeği size uygun değildir.

Bu topraklar olmalı kapalı ve güçlendirilmiş Ailesi için eskrimin ötesinde bir tehdit olduğunu hissederse kaçmaya çalışacağı için. 6 metrelik bir çit kullanılmalıdır. 2 metrelik yeraltı bariyeri bu onun kazmasını engelleyecektir. Kaçmak için kazması gerekmese de, gün boyunca kendini eğlendirmek ya da sakinleşmek için kazıyor, bu yüzden güvenli tarafta olmak her zaman iyidir. Tabii ki, kendisini aşırı unsurlardan korumak için dışarıya sığınmasına izin verilmelidir.

Koruma vardiyası tamamlandığında ve gönlünce dolaştıktan sonra, akşam ailesine katılacak ve onlarla rahatlayacak. Bu nedenle, yalnızca bir onun için yer olan daha büyük ev . Huzurlu ve sakin bir köpek olmasına rağmen, büyüklüğü nedeniyle küçük çocuklu ailelere uygun değil ve ideal olarak, yalnızca çok daha büyük çocukları olan, tercihen Lise çağındaki ailelere yerleştirilmelidir.

Çok evcil hayvanlı bir ev iseniz veya istiyorsanız en iyi yol, Anadolu Çobanını bir köpek yavrusu olarak evinize getirmektir, çünkü diğer hayvanların sürünün bir parçası olduğunu bilerek büyüyecektir. Yetişkinken diğer hayvanları aileye dahil etmek her zaman başarılı olmaz. İdeal olarak, onu çalıştıracak bir aileyle birlikte olması gerekir. bir amacı yoksa kaybolacak . Ayrıca muhtemelen huzursuz olacak ve yapacak hiçbir şeyi yoksa yıkıcı davranışları yakında başlayacak.Ek olarak, bir çiftlikte bir sürüyü korumak için kullanılmazsa, birçok işletme sahibi, onu en genç aile üyelerini ve diğer aile hayvanlarını korurken bulacaklarını söyler. Bu, aile ortamında sorunlara neden olabilir, çünkü iyi niyeti olsa da, Herhangi bir aile üyesinin aşırı korumacı olması tehlikeli olabilir ve her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Elbette, genç yaşta erken ve başarılı bir eğitim bu davranışı caydırmaya yardımcı olacaktır.

Eğitim

Anadolu Çobanının çok daha fazlasına ihtiyacı var yoğun eğitim ortalama bir köpekten daha fazla ve bu nedenle ilk kez köpek sahiplerine uygun değil. İdeal olarak, Anadolu Çobanları veya benzer sürü koruyucu köpekleri ile çok az tecrübeniz varsa, o zaman çok yararlı olacaktır. profesyonel bir köpek eğitmeninden yardım isteyin Bu cinste deneyime sahip olan geleneksel köpek eğitim yöntemleri bu adamla çalışmayacaktır. Örnek alabileceği sağlam bir paket liderine ihtiyacı var.

Anadolu Çobanının ihtiyacı olacak mümkün olan en erken sosyalleşme mümkün olduğu kadar çok farklı durum ve sese aşina olmasını sağlamak için. Çevresinde kibar olma şansını arttırmak için onu tanıdık olmayan insanlara ve köpeklere tanıtmak özellikle önemlidir. Asla fazla arkadaş canlısı olmayacak olsa da, bir iyi huylu köpek doğru eğitimle. Onu her şekil ve büyüklükteki köpeklerle tanıştırmanın harika bir yolu, onu köpek yavrusu kurslarına veya yerel köpek tarlasına götürmektir. tasmasını bırakmamak kamusal bir alanda.Anadolu Çoban 2 yaşında olgunlaşır ve koruma eğilimleri o zamana kadar tam olarak gelişmedi, çünkü bir köpek yavrusu gibi, bu makalede özetlediğimiz güçlü koruma eğilimlerini sergilemeyebilir, ancak endişelenmeyin, doğal olarak gelişecekler. Doğal olarak bu hale geleceği için sürünün koruyucusu olmak için herhangi bir eğitime ihtiyaç duymaz.

Genel olarak, genç bir yavru olarak verimli eğitim, birlikte yaşamınızın tonunu belirleyecektir, bu yüzden bunu yapmanız ve doğru yapmanız zorunludur. Yüzyıllar süren sürü koruyuculuğu ve belirli yetiştirme uygulamaları nedeniyle, onun savunma eğilimlerini bastırmak imkansız eğitim yoluyla, bu yüzden eğer o kadar koruyucu olmayan bir köpeğin peşindeyseniz, Anadolu Çobanından tamamen uzak durmalısınız.

pitbull can yeleği

Sağlık

Anadolu Çoban çok sağlıklı bir köpek ırkı kimin asıl endişesi Kalça ve Dirsek Displazisi , bu onun büyüklüğü göz önüne alındığında bekleniyor. Saygın yetiştiriciler yalnızca sağlıklı köpekleri yetiştirecek ve kalça ve dirsek puanı sağlık sertifikalarında belirtilecektir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise Entropion alt göz kapaklarının içe doğru katlanması veya kırışması, tahrişe, ağrıya ve görme bozukluğuna neden olması ile karakterizedir. Onun ömür 11 ile 13 yıl arasındadır ortalamada.

Anadolu Çoban anesteziye duyarlı Bu nedenle, Veteriner Hekimde herhangi bir tedavi görmeden önce ona bunu hatırlattığınızdan emin olun. Muhtemelen bunu bilecek olsa da, Anadolu Çoban köpeği ender bir türdür ve bu nedenle Veteriner hekim daha önce hiç biriyle uğraşmamış olabilir.Beslenme

Anadolu Çoban'ı etrafta tüketecek Günde 4 bardak yemek 2 yaşında olgunluğa ulaştığında ve mama büyükten ekstra büyük köpeklere yönelik olmalıdır. Tabii ki, beslenme gereksinimleri büyüdükçe ve boyutu büyüdükçe değişecektir, ancak herhangi bir şüpheniz varsa, o zaman Veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun. Tabii ki, herhangi bir büyük köpekte olduğu gibi, yemek faturaları birikiyor Bu yüzden onu evinize davet etmeden önce bunu dikkate aldığınızdan emin olun.

Anadolu Çobanları kendileri için avlamak Sürülerini korurken, biraz acıkmışsa arka bahçenizde küçük bir hayvan yakalarsa şaşırmayın.

Bakım

Genellikle öyle olmalıdır haftada birkaç kez fırçalanır ceketini yönetilebilir bir düzende tutmak ve dökülen saçlarının evinizde kümelenmesini önlemek için. İlkbahar ve yaz aylarında dökülmesi yoğunlaşır ve bu nedenle, ceketini idare edilebilir tutmak için kendinizi her gün fırçalarken bulacaksınız. Tabii ki, eğer o bir çiftlik işçisiyse, bundan çok daha az dişlerini fırçalamaya ihtiyacı olacaktır.

Günün büyük bir bölümünde doğal olarak dışarıda olan bir köpek olarak, parazitler ve pirelerle temas edecek, bu nedenle aşıları ve yıllık kontrolleri ile güncel kalmak önemlidir. Tırnak kesme ve kulak temizleme gibi diğer bakım alışkanlıkları diğer köpeklerle aynıdır, sadece emin olun haftada bir kontrol edin.

Aile Hayvanları Olarak

 • Anadolu Çoban köpeği, farklı ihtiyaçları olan eşsiz bir köpektir.
 • İnatçı çizgisi nedeniyle, ilk kez köpek sahibi olmaya uygun değil.
 • En az 2-4 dönüm kapalı arazisi olan büyük bir eve ihtiyacı olan büyük bir çocuktur.
 • Anadolu Çoban, sürü veya hayvan bekçisi olarak kullanılmalıdır.
 • O sadece bir arkadaşlık köpeği değil, çalışırken en mutludur.
 • Ailesine ve mülküne karşı çok korumacıdır.
 • Tehdit altında olduklarını hissederse, saldırmaktan ve savunmaktan çekinmeyecektir.
 • Anadolu Çoban köpeği evde nazik ve sakin ve ailesiyle rahatlamaktan hoşlanıyor.
 • Yabancılardan şüpheleniyor, bu yüzden kapılı ve güçlendirilmiş çit gerekiyor.
 • Eskrim onun kaçamayacağından ve başkalarının giremeyeceğinden emin olmak için çok önemlidir.
 • Orta derecede bir köpek kulübesi ve bu nedenle köpek alerjisi olan ailelere uygun değil.
 • Anadolu Çoban köpeği sadece daha büyük çocukları olan aileler için uygundur.
 • Çok evcil hayvan olan bir evde iseniz, diğer hayvanların yanında bir köpek yavrusu olarak yetiştirilmelidir.

Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri

Saygın bir Anadolu Çoban yetiştiricisi arayışınızda ilk durmanız gereken nokta, AKC’nin damızlık sayfası , ülke çapında bir avuç saygın yetiştirici seçtikleri için. Anadolu Çoban köpeği nadir bir köpek ırkıdır ve bu nedenle vardır. çok fazla yetiştirici değil , bu yüzden seyahate hazır olmalısın. Anadolu çoban köpeğinin ortalama maliyeti yaklaşık 1000 dolar saygın bir yetiştiriciden ve onun çöp boyutu 5 ila 10 yavru arasında olacak.

Alternatif olarak, yetiştiriciler için çevrimiçi arama yapabilirsiniz, ancak bunu sağlamanız gerekir. onları iyice araştırıyorsun ve onlar hakkındaki yorumları okuyun. Vicdansız yetiştiriciler, genellikle diğer köpekleri ve karışımları Anadolulular olarak atlatmaya çalışırlar ve bunlar öyle değildir.

Kurtarma ve Sığınaklar

Anadolu Çoban, ender bir tür olmasına rağmen, sahipleri genellikle ona sahip olmaktan bunalmış ve ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini tamamen küçümsediği için kendisini barınaklarda bulur. Ulusal Anadolu Çoban Kurtarma Ağı evlat edinme konusunda hevesliyseniz, evlat edinilebilir köpekleri ve bölgesel bağlantılarla ilgili ayrıntıları listeleyin.

Son düşünceler

Anadolu Çoban köpeği, kışkırtılmadığı sürece gerçekten nazik bir dev olan sevimli ve nazik bir köpektir. Eğer öyleyse etrafta olmak istemezsiniz, çünkü ailesinin tehdit altında olduğunu hissederse, kısır ve korkutucu bir köpektir. Ancak bununla birlikte, ailesiyle rahatlarken etrafındaki en nazik ve sakin köpeklerden biridir. Bu yan yana gelme kimilerine çekici gelirken kimilerine de korkutucudur.

Ortalama bir aileye uygun değil, bu yüzden faturaya uymadıkça ve çalışmayacaksa ve dolaşacak en az 4 dönümlük arazi yoksa, o zaman kesinlikle sana göre değil. İhtiyaçlarını karşılayabilirseniz, o zaman harika bir sürü koruyucusu ve bir aile koruyucusu yapar ve yakın paketindekiler için tatlı bir ruhtur. Sonuç olarak, o sadece doğru eve ihtiyacı olan sevimli bir çocuk!

Yorumlar