Köpeğim Neden Sürekli Yerleri ve Halıyı Yalıyor?

Köpeğim Neden Sürekli Yerleri ve Halıyı Yalıyor?

Köpeğinizin sahip olduğunu fark ettiniz mi? son zamanlarda yeri yalamaya başladı görünür bir sebep olmadan? İster inanın ister inanmayın, yer yalama aslında çoğu köpek için oldukça normal bir davranıştır. Keşfetmek için ağızlarını kullanmalarının çeşitli nedenleri vardır ve bunların çoğunun yavrularınıza zarar vermesi olası değildir.

Öte yandan, köpeklerin yalamasının bazı nedenleri karmaşıktır ve biz insanlar tarafından tam olarak anlaşılmamıştır. tımar etmekten iletişim kurmak ve çevrelerini keşfetmek , yalama muhtemelen köpek arkadaşınızın yaşamı boyunca göreceğiniz veya görmüş olacağınız bir şeydir.hangisi daha iyi Belçikalı malinois veya alman çoban

Bununla birlikte, köpek arkadaşınız sürekli olarak halı gibi olağandışı yüzeyleri yalıyorsa, daha ciddi bir şeye işaret edebilir. Aşağıdaki makalede, bu davranışın yavrularınız için normal olup olmadığına bakıyoruz. Veteriner tavsiyesi alma zamanının geldiğini de öğreneceksiniz çünkü daha ciddi . Hadi atlayalım!

İçindekiler

Köpekler Neden Yeri veya Halıyı Yalar?

Dili Yerde Olan Küçük Beyaz Tüylü Köpek

Yüzeylerin aşırı yalanması veya ELS, birkaç nedenden kaynaklanabilir, ancak en yaygın olarak bir mide rahatsızlığından kaynaklanır.Halı veya zemin gibi yenmeyen bir yüzeyin tuhaf yalaması tipik köpek davranışı olarak kabul edilir ve endişe nedeni değildir. sürekli yalamak farklıdır . Veteriner hekimlikte, zemin, duvar ve mobilya gibi nesnelerin sürekli yalanması, yüzeylerin aşırı yalanması (ELS) olarak adlandırılır.

ELS'li köpekler yüzeyleri yalamaları gerekenden daha fazla zaman harcarlar. Köpekler, sadece çevrelerini keşfediyorlarsa, aşırı derecede yalamazlar. ELS, ne kadar süre yaladıklarına, ne sıklıkta yaladıklarına veya ne kadar sert yaladıklarına uygulanabilir. Etkilenen köpekler halıyı, yer karolarını, kanepeyi veya evdeki diğer yüzeyleri yalayabilir. hiç olmayabilir belli neden ya da güdü.

Yakın zamanda üzerine yiyecek dökülmüş bir alanı yalamak anormal sayılmaz veya aşırı. Yavru köpeğiniz lezzetli bir kokuyu alabiliyorsa, muhtemelen (oldukça anlaşılır bir şekilde) araştırıyor olacaklardır! Dökülen madde, temizlik için kullanılan bir kimyasal gibi potansiyel olarak toksik olmadıkça, bu genellikle endişelenecek bir şey değildir. Bu durumda derhal veterinerinize başvurun. ELS, aşağıdaki bozukluklardan kaynaklanabilir.
Gastrointestinal Bozukluklar

Karnı Bozuk Köpek

GI yolu sorunları olan köpekler çoğu zaman yeri yalar ve başka davranışlarda bulunur.

Montreal Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırma, ELS'li 19 köpekten 14'ünün aynı zamanda Gastrointestinal sistem anormallikleri var . Bunlar, kronik pankreatit (pankreasın iltihabı ve ilişkili hastalık), irritabl bağırsak sendromu (IBS), gecikmiş mide boşalması ve giardiasis (paraziter bir enfeksiyon) gibi hastalıkları içeriyordu.

Altta yatan gastrointestinal bozukluk tedavi edildiğinde, ELS davranışı iyileştirildi bu köpeklerin çoğu için. Yarısından fazlası tamamen çözüldü. Bu gastrointestinal bozuklukların çoğu rahatsız edici veya ağrılıdır ve daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Özellikle tedavi edilmezse. Bu, sürekli olarak zemini veya halıyı yalıyorsa, yavrularınızın bir veteriner tarafından muayene edilmesinin bu kadar önemli olmasının nedenlerinden sadece bir tanesidir.
Dişler ve Ağızla İlgili Sorunlar

Kirli Dişleri Yalayan Köpek

Kötü diş hijyeni olan köpekler normalden daha fazla yalamaya başlayabilir.

Dişleri, ağzı veya diş etlerini içeren herhangi bir yaralanma veya durum da anormal yalamaya yol açar veya ELS davranışı. Ağız ağrısı veya hastalığı olan köpekler ayrıca ağızlarını pençeleyebilir, normalden fazla salya akabilir, çiğnemede zorluk yaşayabilir veya ağızlarında hoş olmayan bir koku olabilir. Ağız ve ağız boşluğunun daha yaygın durumlarından bazıları şunlardır:

  • Diş hastalığı (örneğin diş eti hastalığı, gevşek, kırık veya enfekte dişler)
  • Travmatik yaralanmalar (örn. bir sopayı çiğnemekten kaynaklanan delici yaralanma)
  • Ağızda sıkışmış yabancı bir nesne, örneğin kemik parçası
  • Mide ülserleri
  • Rahatsızlığa veya ağrıya neden olabilen ağız tümörleri

Veteriner hekiminiz konsültasyonda köpeğinizin ağzını dikkatlice inceleyecektir, ancak bazı durumlarda bölgeyi tam olarak değerlendirmek için sedasyon veya genel anestezi gerekebilir.


Nörolojik Bozukluklar

Kıdemli Köpek Dışında

Köpekler yaşlandıkça nörolojik bozukluklara daha yatkın hale gelebilirler.Beyinle ilgili sorunlar, ELS'yi içerebilecek davranış değişikliklerine de yol açabilir. gerçi sıradan bir sunum değil , yer yalama vakalarında her zaman nörolojik bozukluklar düşünülmelidir. Halıyı yalayan daha yaşlı köpekler, köpeklerde bilişsel işlev bozukluğu yaşamaya başlıyor olabilir - insanlarda bunamaya benzer şekilde beyin yaşlanmasıyla ilgili değişiklikler.

Nöbetler, hidrosefali (beyinde sıvı birikmesi) ve beyin tümörleri, davranış değişikliklerinin diğer potansiyel nedenleridir. Veterineriniz nörolojik bir bozukluk olasılığından endişe ediyorsa, tanı testini sizinle tartışın kan ve idrar testleri, röntgen, BT, MRI ve omurilik sıvısı analizini içerebilir.


Pika ve Polifaji

Çim Yiyen Köpek

Pica geliştiren ve sindirilemeyen maddeleri yiyen köpekler ELS'ye daha yatkın olabilir.

Yavrunuz gerçekten alışılmadık ve yenmez nesneleri yemeye mi çalışıyor? alçıpan gibi yoksa halı mı? Bu davranış pika olarak bilinir . Sıklıkla pikalı köpekler çorap gibi kokan şeyler yemek , havlu veya iç çamaşırı. Ara sıra odun yiyebilirler doku nedeniyle. Onlar da olabilir halıya çekildi , özellikle yeni bir dökülmeden sonra.Pika, daha fazla araştırmayı garanti eden ciddi bir durum olarak ele alınmalıdır. Köpeğinizin bu durumda yuttuğu maddeler toksik olabilir veya bir tıkanıklığa (bağırsak tıkanıklığı) neden olabilir. ELS gibi, pika da bir spesifik olmayan davranış çok çeşitli tıbbi durumlardan kaynaklanabilir.

Diyabet veya steroid kullanımına bağlı polifaji (artan iştah) potansiyel nedenlerden yalnızca biridir. Hatta davranışsal sorunlar gibi can sıkıntısı veya ayrılık kaygısı köpeklerde pikaya neden olabilir. Veteriner hekiminiz, altta yatan nedeni belirlemeye çalışmak için muhtemelen kan ve idrar testleri de dahil olmak üzere bazı teşhis testleri yapacaktır.

Köpeklerde aşırı halı veya yer yalamaya neden olabilecek bir dizi altta yatan tıbbi durum vardır. Her birine sahip olmak önemli bir veteriner tarafından kontrol edildi . Bu durumların çoğu mide bulantısına, ağrıya veya rahatsızlığa neden olur ve tedavi edilmezse ciddi sonuçlara yol açabilir.kaniş karışımı

Davranışsal bozukluklar

Köpek Yok Eden Oyuncak

Diğer davranışsal tetikleyicilere sahip köpekler de ELS geliştirebilir.

Köpeğinizi halı ya da yer yalama için veterinerinize götürürken, bölümlerin videosunu getir cep telefonunuzda yanınızda. Randevunuza gitmeden önce başka bir ipucu, köpeğinizin yeri yalarken size tepki verip vermediğini kontrol etmektir. Adını söylemeyi veya yemekle dikkatini dağıtmayı denemelisiniz.

Günlük tutmak ve herhangi bir not almak tekrarlanabilir desenler veya tetikleyiciler davranış için de yararlı olabilir. Bu ipuçları, veterinerinizin köpeğinizin neden bu davranışı sergilemeye karar verdiğine dair bulmacayı bir araya getirmesine yardımcı olabilir.


Kompulsif Bozukluklar

Kompulsif Bozukluğu Olan Köpek

Kompulsif davranışları olan köpekler de yalama alışkanlıklarını almaya daha meyilli olabilirler.Kompulsif bozukluklar aşağıdakilerle karakterize edilir: tekrarlayan davranışlar Köpeklerin kronik stres ve kaygıyı denemek ve hafifletmek için yaptıkları. Bu davranışlar, normal günlük işlevlerine önemli ölçüde müdahale edecek kadar gerçekleştirilir.

Köpeklerde görülen kompulsif davranışlar yalama veya aşırı tımar etmeyi içerir, ancak aynı zamanda döndürme, kuyruk kovalama, ağız , donmak, sürekli tempolu ve kendi kendine travma. Bazı ırklar, Bull Teriyerlerde dönme gibi belirli zorlayıcı davranışlara eğilimli olma eğilimindedir, bu da genetiğin de bir rol oynayabileceğini düşündürür.


Kaygı ve Can sıkıntısı

Endişeli Teriyer Köpeği

Endişeli ve canı sıkılan köpekler genellikle başka problem davranışları sergileyecektir.

Daha önce tartışıldığı gibi, ELS stres ve kaygıyı hafifletmek için bir 'yer değiştirme davranışı' haline gelebilir. Köpeğinizin belirli bir tetikleyiciye tepki olarak halıyı yalamaya başladığını fark edebilirsiniz. Bu yüksek bir ses veya birisi bağırıyor olabilir. Ancak, bu tetikleyicileri tespit etmek her zaman kolay değildir.

Köpekler ayrıca patilerini yalayacaklar ya da 'damatlık' yapacaklar. stres veya kaygı . Çevresel uyarım eksikliğinden kaynaklanan can sıkıntısı, genellikle halının veya duvarların tahribatıyla birlikte bu belirtilere de neden olabilir.


Köpekler Hasta Olduğunda Neden Yeri Yalar?

ELS ve gastrointestinal sistem bozuklukları arasında güçlü bir bağlantı olduğunu bilmemize rağmen, köpeklerin hasta hissettiklerinde neden bu davranışı sergilediklerine dair kesin mekanizma, Bilinmeyen . Aşırı yalamanın mide bulantısına bir tepki olduğundan şüphelenilmektedir.

dachshunds için en iyi köpek maması

Ancak, köpeklerin çoğu ELS çalışması dudak yalama, salya akıtma veya yutma gibi köpeklerde mide bulantısı ile yaygın olarak ilişkilendirilen başka herhangi bir 'tipik' davranış göstermedi. Ne yazık ki, hastalarımıza mide bulantısı hissedip hissetmediklerini soramayız ve davranış değişiklikleri ince olabilir, bu da değerlendirmeyi zorlaştırır!

Bir Köpeğin Yalamasını Nasıl Durdurursunuz?

Jack Russell Dili Yerde

Nasıl durdurulacağını anlamak için yalama davranışının altında yatan nedeni görmek için veterinerinize danışın.

ELS'nin birçok olası nedeni olduğundan, en önemli ilk adım, veterinerinizden randevu alın . Tedavi planına rehberlik edeceğinden, altta yatan nedenin araştırılması ve doğru teşhis edilmesi gerekir. Veterineriniz vaka geçmişini alacak, kapsamlı bir klinik muayene yapacaktır. Daha sonra altta yatan bir tıbbi sorunu ekarte etmek için tanı testlerini tartışacaklar.

Köpeğinizin benzersiz durumuna bağlı olarak, veterineriniz kan ve idrar testi, röntgen, ultrason muayenesi ve hatta bir endişeleri varsa MRI veya CT önerebilir. nörolojik bozukluk . Tıbbi bir sorun tespit edilirse, tedavi seçeneklerini tartışacaklar. ELS tedavisi, altta yatan nedene özgü olduğundan son derece değişkendir. Örneğin, ağız ağrısına neden olan kırık bir dişin genel anestezi altında çekilmesi gerekecektir.

Kompulsif bozukluklar ve anksiyete gibi davranışsal nedenler için tedavi biraz daha basit olabilir. Mümkünse her zaman bir veteriner davranışçı ile istişare önerilir. ELS'ye neden olan davranış bozukluklarının yönetimi genellikle şunları içerecektir:

Çevre

Köpeğinizin ev ortamının onları tutmak için kaynaklara sahip olduğundan emin olun. meşgul ve eğlenceli . İhtiyaç duydukları alana sahipler mi? Yiyecek yapbozları ve insanlarla düzenli etkileşimler gibi etkileşimli oyuncaklara erişimleri var mı? Yeterince egzersiz yapıyorlar mı?

Rahatlayabilirler mi? Düşük aydınlatma ve sakinleştirici müzik düşünün. Kaygıya yardımcı olmak için tasarlanmış feromon difüzörleri veteriner kliniklerinden ve evcil hayvan mağazalarından da temin edilebilir.

Davranış Değiştirme Teknikleri

Davranış değiştirme tekniklerini entegre etmek için bir plan, veteriner hekiminiz veya veteriner davranış uzmanınız tarafından uygulanmalıdır. Bu plan olacak köpeğinizin teşhisine özel ve tetikler, ancak genellikle karşı koşullandırmayı içerir (olumsuz olanı değiştirmek için kaygıyı tetiklemeyen yeni bir davranış öğrenmek).

İlaç tedavisi

Birçok köpek için, anksiyete gibi davranış bozukluklarının yönetilmesine yardımcı olmak için ilaç da gerekecektir. İlaç, tedavinin öneminin yerini almaz. davranış ve çevresel değişiklik teknikleri ve bu müdahalelerin yerine değil, ek olarak kullanılmalıdır.

Son düşünceler

Duvarın, kanepenin veya zeminin tuhaf yalaması köpek olmanın bir parçası olabilir. Bu yüzeylerden herhangi birinin sürekli yalanması ciddiye alınmalıdır. Yüzeylerin aşırı yalanması (ELS), genellikle altta yatan bir tıbbi durumun veya davranış bozukluğunun göstergesi olduğundan, veterinerinize bir gezi yapılmasını garanti eder.

ELS'nin başarılı yönetimi, bu nedenle, Altta yatan nedenin doğru teşhisi davranış için, böylece etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Yorumlar