Köpeğim Alçıpan Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Alçıpan Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Ne yazık ki, bazı köpekler, özellikle evde kendi başlarına bırakılmaktan rahatsız olduklarında, yıkıcı davranışlar sergileyebilirler. Köpekler biliniyordu duvarları çiğnemek veya çok sıkıntılıysa kapılar. Köpeğinizin evde herhangi bir alçıpanı çiğnemesi ve tüketmesi ne kadar tehlikeli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Alçıpan, aksi takdirde Alçıpan olarak bilinen , inşaatta iç duvarları ve tavanları bitirmek için kullanılan bir malzemedir. Genellikle kalın kağıt tabakaları arasında sıkıştırılmış kalsiyum sülfat dihidrattan (alçıtaşı) yapılmış düz bir beyaz tahtadır.Bazen evlerde kemerler veya kalıplanmış özellik şekilleri gibi dekoratif özellikler oluşturmak için de kullanılır. Artık ucuz ve kurulumu kolay olduğu için birçok modern evde alçıpan bulacaksınız. Köpekler meraklı yaratıklar olduğu için, köpeklerin sonunda yapmamaları gereken bir şeyi tüketmek Alçıpan içeren. Bulmak sonraki adımlarınız aşağıda ve endişelenme zamanı geldiğinde.

İçindekiler

Alçıpan Köpekler İçin Zehirli midir?

Kapalı Yerde Alçıpan

Çoğu durumda, alçıpan toksik kimyasallar içermez.Çoğu durumda, alçıpan belirli bir toksik tehdit oluşturmaz köpeklerde. Ek olarak, bazı köpekler, alçıpanı yok ederken aslında tüketmezler. Sadece onu yırtıyorlar ve parçalara ayırıyorlar. İçinde kullanılan alçı tamamen toksik olmayan bir bileşiktir.

Bununla birlikte, eğer yavrunuz çok miktarda alçıpan tüketirse, potansiyel olarak yabancı bir cisim gibi davranabilir. Bu durum köpeğinizin midesinde veya bağırsaklarında bir tıkanıklığa neden olabilir. Tedavi edilmezse tıkanıklık potansiyel olarak ölümcül olabilir . Bu nedenle, yıkıcı bir olaydan sonra evcil hayvanınızın herhangi bir şekilde rahatsız olduğunu fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmalısınız.

Nadir durumlarda, bir köpek alerjik olabilir Alçıpanın bileşenlerine veya toz solunmasına neden olabilir. Bu sorunların her ikisi de solunum yolu tahrişi gibi sorunlara neden olabilir.Çin Alçıpan

Unutulmaması gereken diğer bir şey ise, eğer eviniz Çin alçıpan içerir , o zaman bu potansiyel olarak daha tehlikeli bir yapı malzemesi türüdür. Bu kusurlu alçı levha 2001-2009 yılları arasında yapılan bazı evlerde kullanılmıştır. Çin alçıpan pirit içerir. Çiğneyen ve yutan köpekler küçük miktarlar bile Bu, karın şişmesi ve kusma gibi semptomlar göstermeye devam edebilir.

Çin alçıpan söylendi solunum sorunlarına neden olur . Ayrıca saldığı gazlar nedeniyle ev sahiplerinde baş ağrısına ve sinüs problemlerine neden olabilir. Bu malzemenin yapımında kullanıldığına dair endişeleriniz varsa, evinizi Çin alçıpanı için test ettirmek için ödeme yapabilirsiniz.

toprak banyosu köpek şampuanı yorumları

Dikkate almanız gereken diğer bir konu ise evinizin herhangi bir asbest içerebilir Alçıpan levhaların bitişik olabileceği. Asbest eski evlerde kullanılıyordu ve evcil hayvanınızın sağlığını olumsuz etkiler maruz kalırlarsa. Sağlığa zararlı olduğu tespit edildiğinden artık konut yapımında kullanılmamaktadır.Çin alçıpanının endişeleri olsa da, bir köpeğin alçıpan yediği vakaların çoğunda toksik olmadığını göreceksiniz. Bağırsak tıkanıklığı dışında önemli endişelere neden olması olası değildir.

Yeni Alçıpan yedim: Şimdi ne olacak?

Veterinerde Hasta Köpek

Köpeğiniz alçıpan yemişse, veterinere olası bir ziyaret de dahil olmak üzere atmanız gereken adımlar vardır.

Aşama 1: Köpeğinizin daha fazla malzeme yemesini engellemeye çalışın. Bu, onları başka bir odaya taşımak veya dışarıda kapatmak anlamına gelebilir.

Adım 2: Yavruna bak. Yaralanmışlar mı, nefes nefese kalmışlar mı veya sıkıntılı mı? Karın rahatsızlığı, kusma veya ishal belirtileri gösteriyorlar mı? Öksürüyorlar mı?Aşama 3: Veterinerinizi arayın. Fido'nun çok miktarda alçıpan veya alçı levha yediğinden veya herhangi bir şekilde rahatsız olduklarından endişeleniyorsanız onları arayın.

4. Adım: Veterinerinizin talimatlarını izleyin. Eğer muayene olmak istiyorlarsa, onları mümkün olan en kısa sürede kliniğe getirmelisiniz.

Adım 5: Deneyin ve tekrar olmasını önleyin. Köpeğiniz ayrılık kaygısı çekiyorsa ve/veya siz evde yokken onu evin veya bahçenin farklı bir alanında tutmanız durumunda davranışsal eğitim programlarını düşünmeniz gerekebilir.

Köpekler Alçıpan Yediğinde Ne Olur?

Yavrunuz az miktarda standart alçıpan yerse, sorunsuz bir şekilde içinden geçmelidir. Birçok köpek, imha sürecinde gerçek malzemenin çok azını tüketir.Çok miktarda alçıpan yenmişse, fiziksel bir engele neden olmak . Tüketilen alçıpanın içindeki alçı, ıslandığında birbirine yapışabilir ve büyük bir kütle oluşturabilir. Köpeğinizin midesine veya ince bağırsağına alçı takılmışsa, tıkanıklığa neden olur ve yiyecek ve suyun geçmesini engeller. Bu tıkanıklık ve etrafındaki tahriş, yiyeceklerin tekrar kusmasına neden olur. Köpekler herhangi bir yabancı cismi yuttuğunda tıkanmalar meydana gelebilir, kuşlar dahil , veya insan yapımı ürünler .

Köpeğiniz ayrıca dışkı çıkarmayı bırakabilir. Alternatif olarak, mide-bağırsak sistemindeki iltihaplanma nedeniyle, köpeğinizin dışkısında ishal veya kan olabilir. Kusmukta veya dışkıda küçük çiğnenmiş alçıpan parçaları fark edebilirsiniz.

Köpeklerde tıkanıklık var genellikle kapalı renk ve fazla yemek veya içmek istemeyecektir. Ayrıca uyuşuk hale gelecekler. Bazı köpekler tamamen çökebilir. Karın rahatsızlığı görülebilir, yavrunuz midesine normalden daha sık bakıyor olabilir.Yavrunuz bir kendini konumlandırmanın farklı bir yolu denemek ve daha rahat ol . Bu genellikle, rahatsızlığını hafifletmeye çalışmak için ön bacaklarının/göğüslerinin yerde ve arka ucunun havada olduğu 'dua pozisyonu' olarak bilinir. Ayrıca sızlanıyor, sızlanıyor veya ağlıyor olabilir.

Alçıpan yedikten sonra evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, tavsiye için veterinerinizi hemen aramalısınız:

  • Kusma
  • İshal
  • Kabızlık
  • Karın rahatsızlığı
  • Letarji

Veterinerim Ne Yapacak?

Köpek röntgenine bakan veteriner

Köpeğinizin durumuna bağlı olarak, bir X-Ray veya başka bir muayene yaptırmanız gerekebilir.

Veterinerinizin evcil hayvanınızla ilgili endişeleri varsa, muayene için kliniğe getirmenizi isteyecektir. Veterineriniz bir kontrolden sonra aşağıdakilere karar verebilir: bu durumda risk düşük . Çoğu durumda, veterineriniz sizden yavrularınızı evde dikkatli bir şekilde izlemenizi isteyecektir. Durum buysa, izlemeye devam edin ve iştahta veya yukarıda listelenen işaretlerden herhangi birinde değişiklik olup olmadığına bakın.testler

Veterinerinizin testler yapması gerekebilir. X-ışınları gibi testler, alçıpanın nerede olduğunu ve tıkanmaya neden olup olmayacağını görmeye yardımcı olacaktır. Köpeğinizin organlarını taramanın invaziv olmayan bir yolu olan ultrason gibi diğer teşhisler yapılabilir. Başka bir olasılık, köpeğinizin midesine uzun, esnek bir kameranın geçirildiği bir endoskopidir.

Kusmayı İndüklemek

Yabancı madde hala midedeyse ve tekrar güvenli bir şekilde geri getirilmesi için yeterince güvenli kabul ediliyorsa, kusturmak için ilaç kullanmak mümkün olabilir. Ancak, evde kusmaya neden olmamalısınız. Kusmanın aspirasyonu ve nesne tekrar kaldırıldığında boğulma dahil olmak üzere kusturmaya yönelik birçok risk vardır.

Ameliyat

Öğe, sıkışmadan önce ince bağırsağın daha da aşağılarına inmişse, cerrahi endike olabilir. Karın ameliyatı, veterinerin organları hasar ve tıkanıklık açısından incelemesine ve alçıpan malzemesini çıkarmasına olanak tanır. Bu prosedürün başarısı, ne kadar hasar meydana geldiğine bağlıdır. Yeterince erken yakalanırsa, köpeğinizin prognozu genellikle iyidir. Bir süre tedavi edilmezse, köpeğinizin organlarındaki hasar daha şiddetli olabilir.

hastaneye yatış

Gerekli tedavinin niteliğine bağlı olarak, köpeğinizin prosedürünü takiben hastanede kalması gerekebilir. Bu, veterinerin herhangi bir enfeksiyon veya yara bozulması belirtisi için onları yakından izlemesini sağlayacaktır. Kusmakta olan köpekler hızla susuz kalabileceğinden, semptomları şiddetli hale gelirse köpeğiniz de hastaneye kaldırılabilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Köpeklerin çoğu kesinlikle iyi olacak ve muhtemelen herhangi bir tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayacak. Küçük miktarlarda alçıpanın bir soruna neden olması olası değildir, çünkü çoğu alçıpan türü toksik değildir . Ancak, evinizin Çin alçıpan içerdiğini veya yakınlarda asbest olduğunu biliyorsanız, acilen tavsiye alın. Benzer şekilde, köpeğinizin çok miktarda tüketmiş olabileceğini düşündüren çok sayıda alçıpan olduğunu fark ederseniz, tavsiye almalısınız.

Köpek Alçıpan Tüketimini Önleme

Köpek Kasasında Güvenli Yetişkin Köpek

Yabancı madde tüketimini önlemeye yardımcı olmak için köpeğinize kafes eğitimi vermenizi öneririz.

Yıkıcı eğilimler gösteren köpekler bunu genellikle can sıkıntısı veya ayrılık kaygısı gibi zihinsel hayal kırıklıklarından dolayı yaparlar. Yapabileceğin bariz bir şey olup olmadığını görmelisin. evde evcil hayvanınız için geliştirin . Onları daha fazla egzersiz için dışarı çıkarmak, bol bol oyun oynamak ve onları tımar etmek için zaman harcamak gibi aktiviteler yardımcı olabilir.

Ayrıca, altta yatan herhangi bir ayrılık kaygısı üzerinde de çalışmalısınız. Evde tek başına kalmaktan hoşlanmayan köpekler sıkıntılı ve yıkıcı olabilirler. Benzer şekilde, havai fişek gösterileri veya gök gürültüsü gibi belirli olaylardan çok korkan köpekler kaçmak ve saklanmak için duvarları çiğnemeye çalışabilirler.

Bu konularda genel tavsiye almak için veterinerinizle konuşmak isteyebilirsiniz. Ama sonuçta bir köpek davranışçısına ihtiyaç duyulabilir köpeğinizin sorunları üzerinde daha ayrıntılı çalışmanıza ve size en iyi uzun vadeli sonucu verecek bir eğitim programı uygulamanıza yardımcı olmak için. Evlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olabileceği ve yabancı cisimleri tüketmesini engelleyebileceği için, köpeğinizi eğiten sandıklara bakmanızı öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Alçıpan yenirse zehirli midir?

Hayır, çoğu alçıpan toksik olmayan alçıdan yapılır. Bu malzeme az miktarda yenildiğinde herhangi bir yan etkiye neden olmamalıdır. 2001-2009 yılları arasında inşa edilen az sayıda ev, evcil hayvanınız için toksik olabilecek Çin alçıpan içerir, bu nedenle evinizde bu varsa tavsiye alın.

Alçıpan tozu köpekler için toksik midir?

Hayır, alçıpan tozu zehirli değildir, ancak köpeğiniz büyük miktarlarda maruz kalırsa tahrişe neden olabilir. Çok miktarda toz soluduklarında hapşırıyor olabilir veya burun akıntısı olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa veterinerinizi arayın.

Köpekler neden alçıpan yalıyor?

Bazı köpekler başlangıçta meraktan duvarı yalayacaktır, ancak davranış devam ederse veya takıntılı hale gelirse, veterinerinizden tavsiye almanız gerekebilir. Köpeğinizin bir şekilde sıkıntılı olduğunun ve obsesif-kompulsif eğilimler gösterdiğinin bir işareti olabilir.

Ayrıca altta yatan tıbbi veya nörolojik bir soruna işaret edebilir. Ayrıca, evinizin duvarlarında koşuşturan ve köpeğinizin özel bir ilgi göstermesine neden olabilecek haşereler gibi başka bir şey olup olmadığını da kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Alçıpan yalamak köpekler için kötü mü?

Alçıpan yalamak köpekler için kötü değildir, ancak davranışsal sorunlara veya tıbbi sorunlara işaret edebilir. Köpeğinizin suya erişimi olduğundan ve yeterli beslenme aldığından emin olun. Ayrıca evcil hayvanınızın bol egzersiz ve oyun yoluyla iyi düzeyde zihinsel uyarım aldığından emin olmalısınız.

Alçıpan bileşiği köpekler için toksik midir?

Çoğu durumda, küçük miktarlarda alınan alçıpan bileşimi veya alçıpan macunu herhangi bir olumsuz yan etkiye neden olmamalıdır. Bununla birlikte, köpeğiniz çok fazla bileşik tüketiyorsa veya kusma veya ishal gibi herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa, tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Son düşünceler

Köpeğiniz herhangi bir alçıpanı tahrip ettiyse ve muhtemelen tükettiyse sakin olmayı unutmayın. Hemen veterinerinizi arayın Çok miktarda yediklerini düşünüyorsanız veya hastalık belirtileri gösteriyorlarsa. Yavru köpeğiniz düzenli olarak yıkıcı eğilimler gösteriyorsa, uzun vadede ikinize de yardımcı olacağından, davranış eğitimi konusunda yardım almayı düşünün.

Yorumlar