Köpeğim Neden Sürekli Ağzımı Açıyor? Nasıl Durdurabilirim?

Köpeğim Neden Sürekli Ağzımı Açıyor? Nasıl Durdurabilirim?

senin köpeğin mi ellerini, kollarını ve bacaklarını ağzına almak ölüme? Köpek arkadaşlarımız ne kadar özel olursa olsun, etrafımızdaki dünyayı keşfetme becerisinden yoksundurlar. Geçen nesneleri kavramak için patilerini kullanamazlar, meraklarını gidermek için ağızlarına güvenirler!

Birçok köpek iken bu alışkanlıktan büyüyecek Yaşlandıkça, bazı köpekler bu davranışı yetişkinliklerine kadar sürdürür. Oldukça sinir bozucu ve bazen düpedüz dikkat dağıtıcı olabilir. Peki neden bazı köpekler bu kadar gevezedir?Köpek arkadaşınızın her zaman ağzınızı açmasının birkaç farklı nedeni vardır. Bu makalede, köpek arkadaşınızın neden ağzınızı açtığının olası nedenlerini tartışacağız ve size yardımcı olacağız. bir son vermek iyilik için bu köpek davranışına!

İçindekiler

Ağız Davranışını Anlamak

Mastiff Ağız Sahipleri El

Bir köpeğin ağzının sebeplerine bakmadan önce, bu köpek davranışını anlamak önemlidir.Köpeğinizin ağzınızı açmasının olası nedenlerini tartışmadan önce, anlamamız önemli en ısırma davranışı ve kendi içinde ağız. Bir köpeğin başparmak eksikliği, dünyayı ağızlarıyla keşfetme ihtiyacını artırır ve çoğu durumda ağız ve diş çıkarmaya yol açar.

Meraktan bir şeyleri çiğneme ihtiyacı, köpek yavrusu aşamasında ortaya çıkar ve bazı tüylü arkadaşlar için yetişkinliğe sadık kalabilir. Sadece bir köpeğin ağzını açmak değil çevrelerini araştırmak , ama aynı zamanda birçok kişiden biri olabilir iletişim kurmanın farklı yolları . Yavru köpekler, kardeşlerini ısırarak ve oynayarak iletişim becerilerini geliştirirler ve bu durum hayatlarının diğer yönlerine de yansıyabilir.

pomeranian köpek isimleri

Bu davranış, gelişimlerinin büyük bir parçası olduğu için, bazı köpeklerin bu alışkanlığından kurtulması zor olabilir. Ağızlık bir iken normal köpek davranışı , evcil hayvan sahipleri tarafından hoş görülmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu davranışı tamamen sona erdirmek için, Fido'nun ağızları her açıldığında size ne söylemeye çalıştığını anlamak önemlidir.Köpeğinizin Ağızlı Olmasının Yedi Sebebi

Aşağıdaki nedenler her şeyi kapsamasa da, genellikle ağızdan çıkma davranışının arkasında bir mantık vardır. Çoğu zaman bunun nedeni, davranışın geçmişte tolere edilmesi veya hatta teşvik edilmesidir. Ağız, genel olarak, oldukça bir köpek için normal davranış . Özellikle yavruyken dünyalarını bu şekilde keşfederler. Aşağıda, yavrularınızın sizi normalden daha fazla ağzına almasının en yaygın nedenleri bulunmaktadır.

Oynaktırlar

Yetişkin Köpek Ağızdan El

Bazı köpekler ağızlarını bir oyun biçimi olarak kullanırlar.

Köpeklerin sahiplerinin ağzını açmasının en yaygın nedenlerinden biri, oynamak istemeleridir. Köpeklerimiz yavruyken, onları ısırmaya ve ağızlarını açmaya güveniyorlardı. oyun seanslarını kışkırtmak kardeşleriyle. Bir köpek bu alışkanlıktan tamamen kurtulmadıysa, özellikle eğlenceli hissettiklerinde bize ağızlarını açabilirler. Bu, tüm köpekler için ciddi bir sorun olmasa da, bazı köpekler bu davranışı çok ileri götürür ve yanlışlıkla deriyi kırabilir.Bu sadece köpeklerimizin oynamak istediğinin yaygın bir işareti değildir, aynı zamanda ellerimizi ve ayaklarımızı eğlenceli hareketli hedefler olarak görebilirler. Yoldan geçen bir el, görgü kurallarını öğrenmekte olan bir köpek için son derece çekici olabilir ve yanından geçerken onları ısırabilir. Bu iken davranış genellikle kaybolur olarak köpekler yaşlanır Bazı köpekler, sahipleri onlara davranışı nasıl yönlendireceklerini öğretmediyse, bu alışkanlığı bırakmakta zorlanır.

diş çıkarıyorlar

Köpek yavrusu ağızdan el

Diş çıkaran köpek yavruları hemen hemen her şeye ağızlarını sokmalarıyla ünlüdür.

Genç köpekler, özellikle 4 aylık civarındaki köpek yavruları, dünyalarını keşfetmek için ağızlarını kullanmalarıyla ünlüdür. Onlar yalamak için ağzını kullan ve şeyleri kemirmek onları ilgilendiren şeyler. 3-4 aylık olduklarında, köpek yavrusu diş çıkaracak . Yavru dişlerini kaybederken dişlerine ve diş etlerine yapılan baskı yatıştırıcı olabilir.

Bu süre zarfında, çok çeşitli ürünlere sahip olmak iyi bir fikirdir. davranışı yönlendirmek için farklı oyuncaklar . Bu yaşta ağız konuşma davranışını teşvik etmeye başlarsanız, devam etmesi muhtemeldir. Bir düşünün farklı köpek yavrusu çiğneme oyuncaklarının çeşitliliği kollarınızı ve bacaklarınızı diş izlerinden ve olası delinme yaralarından uzak tutmaya yardımcı olmak için.Dikkat Arayışındadırlar

Küçük Siyah Köpek Elini Kemiriyor

Köpekler, dikkat çekmek istiyorlarsa, sahibinin elini ağzına alabilir veya ısırabilir.

Bir köpeğin sahibinin ağzını açmasının bir başka olası nedeni de ilgi istemeleridir. Tüylü dostlarımız son derece zekidirler ve bu da onların, kendi yollarına bakmamıza neden olan herhangi bir davranışı çabucak yakalamalarına yol açar. fark edebilirler hızlı bir kıstırma bir tepkiyi garanti eder sahiplerinden.

Onlara dikkat ettiğinizde, bu davranışı ileriye doğru sürdürmelerine neden olur. Ağızda kalma davranışı olumsuz bir tepkiyle sonuçlansa bile tüylü dostlarımız için yine de ilgi sayılır. Bu davranış sürekli bir tepki ile pekiştirilirse, bir köpeğin direnmesi zor olabilir.

Yüksek Av Sürüşüne Sahipler

Husky Sahibinin Kolunda Ağız Kullanıyor

Bazı ırkların daha yüksek bir av sürüşü vardır ve bu da kendini bu davranışa borçludur.Yukarıda bahsettiğimiz gibi bazı köpekler sahiplerini dev çiğneme oyuncakları olarak görürler. Yüksek av sürüşü olan bir köpek, hareket eden her şeyi kovalama ihtiyacı hissedebilir, çoğu zaman bu nesneleri kıstırır ve onlara ulaştıkları zaman ağzını açar. Bazı köpek ırkları daha yüksek bir av sürüşüne sahip olmaya daha yatkın .

Sallanan bir el veya geçen bir ayak, ağzını açmak için yeterince cazip olabilir, ancak yüksek av sürüşü olan bir köpek için daha da fazla. Köpeğiniz sadece siz yanlarından geçerken ağzınızı çalıyormuş gibi görünüyorsa, bunun nedeni kökleşmiş sizi kovalama arzusu olabilir.

Seni Tımarlıyorlar

Bernese Dağ Köpeği İnsan Bakımı

Bazı köpekler doğal yalayıcıdır ve kendilerine en yakın olanları tımar etmekten zevk alırlar.Birlikte dinlenirken köpeğiniz sizi nazikçe ısırıyor mu? Eğer öyleyse, sizi tımar nibbles ile duş alıyor olabilirler. Hayvanlar, sevdikleri nesneleri ve diğer tüylü arkadaşları tımar eder ve insanları da genellikle bu kategoriye girer.

Bir tımarlama ısırması, kolunuzu veya bacağınızı hafifçe ısırarak başlayabilir ve hatta yalama ile birlikte olabilir. Bu genellikle sevecen bir davranıştır ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz . Bu davranışı daha genç ve daha yaşlı köpeklerde birbirlerinin yanındayken sık sık görürsünüz.

Seni Sömürmeye Çalışıyorlar

Border Collie Kıstırma

Border Collie gibi gütme ırkları, içgüdülerinin bir parçası olarak kıstırır ve ağlar.

Köpeklerdeki av sürüşüne benzer şekilde, bazı ırklarda sürüye ihtiyaç vardır. Bazı köpek ırkları, uzun bir çalışma köpekleri soyundan gelir ve evlerine düzen getirmek için çok güçlü bir ihtiyaç duyarlar.Sürü, etraflarındakileri kontrol etme çabasıdır ve ağızlama davranışlarına yansıyabilir. Yavru köpeğiniz her zaman ayak bileklerinizi kıstırıyor ve ağzını oynatıyorsa, seni gütmeye çalışmak . Bu, gütme ırklarında daha yaygındır, örneğin Avustralyalı Çoban veya bir kenar kömür ocağı . Önemlidir bu davranışı durdur erken yaşta.

Davranışı Güçlendirdik

İnsan Elini Yalayan Köpek

Köpekler, bu davranışı övgü yoluyla ve sahipleri, davranışın ne kadar sevimli olduğunu pekiştirerek öğrenebilirler.

Ağızlarının ilk nedeni ne olursa olsun, hemen hemen her zaman sahiplerinin davranışı güçlendirmesinden kaynaklanır. Eylemlerimizin köpeğimizin alışkanlıklarını nasıl etkileyebileceğinin çoğu zaman farkında olmadığımız için bunu yapmak son derece kolaydır.

Köpeklerimiz dikkat çekiyor ve köpeklerimiz ağzımızı açtığında neredeyse her zaman bunu sunuyoruz. Kollarımızı geri çekmeye veya hatta hızlı bir oyun seansına girmeye yönelik dürtü tepkisi yeterli olabilir Bu davranışı ileriye taşımak için. hatta bazı sahipler, oyun zamanlarında davranışı teşvik edecek kadar ileri giderler.

Bu Kötü Bir Köpek Davranışı mı?

Köpeklerde ağız kavgası, mutlaka kötü bir davranış değil, daha çok can sıkıcı bir davranıştır. Ağızda kalma, saldırganlık veya herhangi bir baskın davranışla bağlantılı değildir, ancak bazı köpek sahipleri için kesinlikle rahatsız edici olabilir.

Kapıdan her girdiklerinde kimse ağzında salyalar olmasını istemez ve bu da birçok köpek sahibinin bu soruna çözüm aramasına neden olur. İyi haber şu ki, davranış devam etmesine gerek yok ve yönlendirilebilir. Bir sonraki bölümde, bu davranışa birkaç adımda nasıl son verebileceğinizden bahsedeceğiz.

Ağız Nasıl Durdurulur

Eğitim Seansları Sırasında Köpek

Olumlu pekiştirme eğitim oturumları aracılığıyla davranışı yeniden yönlendirerek ağzınızı düzeltebilirsiniz.

Elinizde ağızlı bir köpek yavrusu varsa, muhtemelen bu davranışı sona erdirmek için herhangi bir yol arıyorsunuz. Bu kıskaçlar ağrılı olmasa da, evinizde tolere edilmeleri gerektiği anlamına gelmez. Peki bu davranışı sonsuza kadar nasıl yasaklarsınız? Hadi dalalım!

Ağızdan Çıkma Davranışını Yönlendirin

Ağızdan çıkmayı bitirmenin en iyi yollarından biri, davranışı yeniden yönlendirmektir. Pek çok köpek, heyecandan bunalınca sahiplerinin ağzını açar, bu da heyecanlarını başka bir şeye çevirmeyi çok önemli hale getirir. Bu harika bir yol davranışı cezalandırmadan sonlandır ve aynı zamanda yavrularınıza biraz eğlence sunun.

Köpeğiniz bir dahaki sefere ısırdığında veya ağzını açtığında, en sevdiği oyuncağını çıkarın. Eğlenceli bir oyalama, ihtiyaçlarını ağzınıza almaya yönlendirebilir ve bunun yerine ekstra enerjilerini oyuncağa vermelerine neden olabilir. Yavru köpeğiniz ağzınızı açmaya çalıştığı her seferde bu davranışı tekrarlayarak, kısa sürede, her kıstırma dürtüsünü hissettiklerinde oyuncağı tutmayı öğreneceklerdir.

Onlara Dikkat Etmeyin

Bu zorlayıcı olsa da, herhangi bir şekilde ilgi göstermekten kaçınmak çok önemlidir. Negatif dikkat bile ağız konuşma davranışını güçlendirebilir, bu da tepki vermenin en iyi yolunu anlamayı gerekli kılar. Bir dahaki sefere köpeğin seni ağzına almaya başlar , meşgul olmamak ve çekip gitmek en iyisidir. Hatta elinizi gevşetebilir ve bir anda çekmekten kaçınabilirsiniz.

Masadan tepkiler almak, köpeğinize dikkatinizi çekmenin yolunun bu olmadığını gösterecektir. Yakında ağızdan konuşmanın uzaklaşmanıza neden olduğunu anlayacaklar ve bu onların olmasını istedikleri son şey.

Onlara Bolca Dikkat Dağıtıcı Sunun

Yavru köpeğinizin ağzını açmasını önlemenin en iyi yollarından biri, onlara bol miktarda fiziksel ve zihinsel uyarı vermektir. Ağızlık çoğu zaman bastırılmış enerjinin sonucu , bu ekstra enerjiyi sağlıklı bir şekilde salmalarını sağlamayı çok önemli kılıyor.

Bunu bol bol çiğneme oyuncağı sunarak, köpeğinizle günlük egzersiz yaparak, günde en az bir kez ona bire bir ilgi göstererek ve hatta zihinsel olarak uyarıcı oyunlar sağlayarak yapabilirsiniz.

Ağızlarını Kes

Bazen keskin ve ani bir ses, köpeğinizdeki ağız davranışını sona erdirme konusunda hile yapabilir. Hızlı bir kesinti sözcüğü (eek, ouch, yip, vb.) sunarak, yavrularınızı bu kötü alışkanlıktan kurtarabilir ve dikkatlerini yeniden yönlendirebilirsiniz.

Bu sesin köpeğinizin dikkatini hemen çekmesini isterken, bunun bir ceza olarak ortaya çıkmasını istemezsiniz. olumsuz pekiştirme bu sorunu çözmede çalışmıyor , ve yalnızca davranışı besleyebilir. Tüylü arkadaşınız bir daha ağzınızı açmaya başladığında, keskin bir 'ah' bırakın ve onun yerine çiğnemeleri için en sevdikleri oyuncağını verin.

Sıkça Sorulan Sorular

Yavru köpekler için ağızdan çıkmak normal bir davranış mıdır?

Yavrular için ağızdan çıkanlar o kadar normaldir ki, beklenmelidir! Yavru köpekler hala her gün uygun davranışları öğreniyorlar ve iletişim kurmak için hala ağız ve ısırmaya güvenebilirler. Normal bir davranış olsa da, evinize girdikleri andan itibaren ele alınmalıdır.

Yavru köpeğinize ağzını açmanın iyi olmadığını ne kadar erken öğretirseniz, bu davranışı yetişkinliklerine taşımaları o kadar az olasıdır. Yavru köpeğinizin çiğneme oyuncaklarına sürekli erişimi olduğundan emin olmanın yanı sıra yukarıda tartıştığımız yöntemleri uygulayabilirsiniz!

Köpeklerin ağzı saldırganlığa bağlı mı?

Konu ağıza geldiğinde, birçok köpek sahibi bunun saldırganlıkla bağlantılı olabileceğinden endişe etmektedir. Bazı köpekler o kadar heyecanlanırlar ki, ağızları acıyabilir, bu nadiren gerçek köpek saldırganlığının bir işaretidir.

Köpeğinizin ağzının saldırganlıkla bağlantılı olduğundan endişeleniyorsanız, hırlama, hırlama, dişlerini gösterme, çatlama, sert duruş, yoğun bakış, baskı ile ısırma ve diğer endişe verici davranışlar gibi davranışlara dikkat edin. . Köpeğiniz herhangi bir saldırganlık belirtisi göstermiyorsa, yukarıda tartıştığımız yöntemleri denemek en iyisidir.

Ne zaman ek eğitim almalıyım?

Çoğu köpek dikkat çekmek için ağzını açarken, davranıştan vazgeçmek için mücadele eden bazı köpekler vardır. Davranışı çözemezseniz, ağızdan çıkmak zahmetli hale gelebilir ve uygun sınırları anlamayan köpeklerde yaralanmalara yol açabilir.

Yukarıda tartıştığımız yöntemleri denedikten 6 hafta sonra davranışı sınırlayamıyor veya sonlandıramıyorsanız, profesyonel eğitim almanın zamanı gelmiş olabilir. Bazı köpeklerin fazladan bir itmeye ihtiyacı vardır ve istenmeyen davranışlarının altında yatan sebepler olabilir.

Köpeğiniz herhangi bir saldırganlık belirtisi gösteriyorsa, bir eğitmenle de iletişime geçmelisiniz. Agresif köpekler, deneyimli köpek eğitmenlerinden büyük ölçüde yararlanır ve sorunu ne kadar erken çözerseniz risk o kadar az olacaktır.

Son düşünceler

Görüldüğü gibi köpeklerde ağız kavgası birçok potansiyel nedeni olan bir davranıştır. İyi haber şu ki, şu kişiler tarafından ele alınabilir: davranışı pekiştirmek köpek arkadaşınızdan ayrılmak istediğiniz şey. Yukarıda tartıştığımız adımları izleyerek bu davranışı evinizde kalıcı olarak yasaklamaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz!

Yorumlar