Alman Çoban ve Belçika Malinois: İki Kendine Güvenen Cinsin Karşılaştırılması

Alman Çoban ve Belçika Malinois: İki Kendine Güvenen Cinsin Karşılaştırılması

Belçika Malinois ve Alman Çoban Köpeği (GSD) her ikisi de aynı Shepherd soyundan olabilir ve bazı insanlar Malinois'i Alman Çoban köpeğinin sadece daha kısa tüylü versiyonu olduğu için karıştırabilir; ancak bu iki cins, bazı benzer özelliklere sahip olsalar da, kişilikleri ve yaşam tarzı gereksinimleri açısından aslında çok farklıdır.

Alman Kurdu en çok bilinen ve sevilen köpek ırklarından biridir. Acemi bir köpek sahibi için hala zor olabilirler, ancak tutarlı eğitim ve sosyalleşme ile harika aile hayvanları yapabilirler. Malinois daha da yoğun iş güdümlü bir köpektir ve genellikle standart bir aile evi için en iyi köpek seçimi değildir.Bu ırklardan birine bir yuva sunmayı düşünüyorsanız, umarım bu makale aralarındaki farkları ve onlara uygun bir yuva sunup sunamayacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Tarih

Irkların tarihi oldukça benzer. Her ikisi de aynı anda tanıtıldı ve onlar geliştirildi çalışma yeteneklerine odaklanarak. Her bir ırkın arkasındaki tarihe bir göz atalım.Alman Kurdu

Alman Çobanları, adından da anlaşılacağı gibi, Almanya kökenlidir. Cins, çiftlik hayvanlarını korumak ve gütmekle uğraşan geleneksel çiftlik köpeklerinin seçici çiftleşmesiyle sonuçlandı. Bugün bildiğimiz gibi, cinsin 1800'lerin sonlarında tanıtıldığı ve bir Alman Süvari Subayı tarafından başlatılan cinse adanmış bir kulüp tarafından savunulduğu ve rafine edildiği düşünülüyordu. Kulüp ayrıca, ideal askeri ve polis köpekleri olarak tanıtımlarından da sorumluydu.

Cins, 1900'lerde, özellikle çok izlenen Rin-Tin-Tin televizyon programında bir Alman Çobanının ortaya çıkmasından sonra popülerlik kazandı.

Cins, bugün bir aile hayvanı olarak ve aynı zamanda polis, silahlı hizmetler ve destek köpeği olarak çalışmak için tercih edilen bir tür olarak popüler olmaya devam ediyor. Genellikle bir aile köpeği olarak diğer cinslerle karşılaştırılırlar. Husky ile karşılaştırıldığında .Belçika Malinois

GSD gibi, Belçikalı Malinois (genellikle Mali olarak anılır) benzer bir yakın tarihe sahiptir ve ilk olarak 1800'lerin sonlarında tanıtılmıştır.

İsimleri, ilk olarak yetiştirildikleri düşünülen Belçika şehrinden geliyor; Malines (Mechelen olarak da bilinir).

Mali ayrıca yoğun bir şekilde çalışan / hizmet köpeği olarak kullanılmıştır. Askerlik hizmetleri onları düzenli olarak istihdam ediyor ve gütme yeteneklerinde yeteneklerini göstermeye devam ediyorlar. İlk yetiştirildiklerinde, çalışma yeteneklerine ciddi bir odaklanma vardı ve onları iyi birer arkadaş hayvan haline getirecek özelliklere çok daha az odaklandılar.Görünüm Karşılaştırması

Alman Çoban köpeği çok daha iyi bilinmekte ve yaygın olarak tanınmaktadır. Malinois daha kısa bir kürke, daha ince kafatasına sahip daha ince kafaya sahiptir ve bacakta daha uzun ve vücutta daha dar olma eğilimindedir. Özellikle atletik bir fiziğe sahipler.

Alman kurdu vücut, göğüs ve kafatasında daha geniş olma eğilimindedir.

Her iki köpek de yaklaşık aynı yükseklikte olmasına rağmen, GSD Mali'den çok daha ağır ve daha tıknazdır.

GSD'nin kısa ve uzun kaplamalı bir çeşidi vardır. Mali'nin sadece kısa bir ceketi var ve bir GSD'nin sahip olduğu kısa paltodan çok daha az yoğun. Her ikisi de dökülür, ancak GSD'nin bir Mali'den çok daha ağır dökülmesiyle bilinir ve ölü tüyleri kaldırmak için çok daha fazla tımarlamaya ihtiyaç duyacaktır ve muhtemelen evin de daha sık elektrikli süpürgeye ihtiyacı olacaktır.Malinois genellikle açık kahverengi bir renktir, ancak daha koyu samur ve kırmızı tonlarında da gelebilirler. Kulakları normalde daha koyu renklidir.

GSD çok daha geniş bir renk yelpazesine sahiptir; Bazı karışık renkler ve siyah veya beyaz gibi bazı düz renkler, ancak Beyaz Alman Çoban Köpeği Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından bir gösteri cinsi standardı olarak tanınmıyor.

Mizaç Karşılaştırması

Her iki cins de son derece zeki, çok azimli, öğrenmeye hevesli, cesur ve atletiktir. Ayrıca hem sahiplerine hem de koruma kapasitelerine son derece bağlı oldukları biliniyor.

Malinois, genellikle GSD'den daha çok gergindir. Stres ve kaygı sonucu sorunlu davranışları daha kolay sergileyebilirler. Ayrıca daha yoğundurlar. Sürü özellikleri genellikle daha da yüksektir. Diğer köpeklere karşı tepkiselliğe daha yatkın olabilirler ve av güdüsü genellikle daha güçlüdür.Her ikisi de çok fazla egzersiz ve uyarıma ihtiyaç duyan yüksek enerjili ırklar olsa da, Mali oradaki en enerjik ve atletik ırklardan biridir ve bu nedenle genellikle bir GSD'den çok daha fazla aktivite gerektirir.

GSD, hala yüksek miktarda egzersiz ve zenginleştirmeye ihtiyaç duyarken, muhtemelen bir aile ortamında daha kolay yerleşebilir. Kişilikleri genellikle biraz daha gevşektir.

Eğitim Karşılaştırması

Her iki cins de son derece zekidir ve çok eğitilebilirler, bu yüzden bu kadar popüler hizmet köpekleri.Çünkü güçleri ve zekaları olsa bile, bazen acemi köpek sahipleri için zorlayıcı olabilirler ve bu özellikle, genellikle çok gergin olan Mali için geçerlidir.

Bunlar, sürülerini ve koruma özelliklerini sağlıklı bir şekilde odaklamak için eğitime ihtiyaç duyan köpeklerdir. Bu tür bir rehberlik ve teşvik olmadan, sorunlu davranışlar su yüzüne çıkabilir.

Özellikle Mali, uzun süre tek başına bırakılmaya uygun bir köpek değildir. Sadece kolayca sıkılmak ve hiperaktif hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda sahipleriyle kurdukları bağlar göz önüne alındığında ayrılık kaygısına da yatkın olabilirler.

Her iki köpek de olumlu pekiştirme yöntemlerini kullanarak eğitime son derece iyi yanıt verir. Sadece ödüllendirildikleri davranışları çok hızlı bir şekilde almakla kalmazlar, aynı zamanda köpek ve sahibi arasında iyi bir güven bağı kurulmasını sağlar.Önleyici eğitim yöntemlerini kullanmak, kolayca geri tepebilir, güven bağını koparabilir ve özellikle de çoğu zaman çok gergin ve hassas Mali ile bu onların streslenmesine ve hatta muhtemelen korku veya misillemeyle saldırmalarına neden olabilir.

Her iki cins için de başlangıçtan itibaren tutarlı ve sık eğitim almak önemlidir. Onsuz, bu zeki ve güçlü ırklar kolayca sıkılabilir ve problem davranışlar hızla yükselebilir.

Belçikalı Malinois, özellikle yeni eğitim egzersizlerinin sürekli zorluğuyla büyür ve her iki cins de genellikle köpek sporları ve itaat konusunda rekabet ederken görülür.

Sağlık Karşılaştırması

Her iki köpeğin karşılaştığı sağlık sorunları da benzer vücut özelliklerine sahip oldukları için oldukça benzerdir. Alman Çoban köpeğinin yürüyüşü Malinois'dan farklı sağlık sorunlarına yol açar. Her bir yavru köpeğin sağlığına bir göz atalım.

Belçika Malinois

Belçika Malinois'inin genel olarak daha sağlıklı bir cins olduğu düşünülmektedir. Daha az üreme vardır ve yetiştiricilerin çoğu, ebeveynler üzerinde kapsamlı sağlık kontrolleri yaparak saygın ve sorumlu olma eğilimindedir. Farkında olmaya değer olsa da hala bazı kalıtsal koşullara sahipler ve bunlar şunları içerir:

Progresif Retinal Atrofi (PRA) : Bu, sonunda körlüğe yol açan dejeneratif bir durumdur. Köpekler kör olduklarında hala yüksek kaliteli bir yaşam sürdürebilirken, iyi bir yetiştirici, yavrulara geçmesini önlemek için ebeveynlerde bu durum için tarama yapacaktır.

Kalça ve Dirsek Displazisi: Yine bu koşulların her ikisi de dejeneratif olma eğilimindedir ve genellikle ilaç ve alternatif tedavilerle başarılı bir şekilde yönetilebilirken veya aşırı durumlarda ameliyat, iyi yetiştiriciler de köpeklerini bu sorunların belirtileri açısından taratacaktır.

Alman Kurdu

Muhtemelen popülerliklerinin bir sonucu olarak, Alman Çobanlarının Mali'den daha fazla genetik koşullara sahip oldukları biliniyor. Bu, potansiyel ebeveynler üzerinde ilgili sağlık taramasını gerçekleştiren sorumlu bir yetiştirici bulmanızı sağlamayı daha da önemli hale getirir. Dirsek ve kalça displazisine eğilimli olmanın yanı sıra, diğer bazı durumlara daha duyarlı olabilirler:

Mide Torsiyonu / Şişkinlik: Bu, veteriner hekimlerin hala daha fazla bilgi edinmek için üzerinde çalıştıkları bir durumdur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, genlerde ve ayrıca GSD gibi derin ve dar göğüsleri olan büyük cins köpeklerde meydana gelme olasılığının arttığı kabul edilmektedir.

Köpek ve sahibi için aniden ortaya çıkabilen çok üzücü bir durumdur ve acil veteriner tedavisi aranmazsa ölümle sonuçlanabilir. Midenin şişip bükülmesini içerir ve aşırı ağrıya neden olabilir ve köpek şoka bile girebilir.

GSD'niz yiyeceklerini yutmayı seven bir köpekse, onları yavaş bir besleme kabından ve ayrıca daha küçük ve daha sık porsiyonlarda beslemek riski azaltabilir.

Ekzokrin Pankreas Yetmezliği (EPI): Bu, pankreasın yeterince sindirim enzimi üretmediği bir durumdur ve köpeğin aşırı mide ve sindirim sorunları yaşamasına neden olabilir. Genellikle GSD ile ilişkilendirilen bir durumdur. Genellikle köpeğin diyetine bir enzim takviyesi eklenerek başarıyla yönetilebilir.

Dejeneratif Miyelopati (DM): Bu, Alman Çobanlarında yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve sonunda felce yol açabilen dejeneratif bir omurilik rahatsızlığı ile ilgilidir. Tedavi olmamakla birlikte, durumu tedavi etmek hastanın yaşam kalitesini uzatmaya yardımcı olabilir ve üreme öncesi tarama testi yapılabilen bir diğeridir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda, insanların iki cins arasındaki farklılıklar hakkında sahip olabileceği bazı genel sorular bulunmaktadır.

kabarık tüylü köpek

S: Hangi Cins Bir Aile Evine Daha Uygun?

C: Genel olarak, bir Alman Çoban köpeği, bir Malinois'in yaptığından daha iyi bir aile hayvanı yapar. Malis son derece yüksek iş dürtüsü, enerji ve genellikle çok sinirli kişiliği, standart bir aile ortamı için genellikle doğru evcil hayvan olmadıkları anlamına gelir. Cinsin özel ihtiyaçlarını açıkça anlayan ve onlara bunları verebilecek çok özel bir eve ihtiyaçları var. Çok fazla eğitime, egzersize ve zenginleştirmeye ihtiyaçları var ve yaptıkları birçok faaliyet becerilerini kullanmak için odaklanmalıdır. Çok dikkatli bir şekilde tanıştırılmadıkça ve denetlenmedikçe, küçük çocuklu bir ev için uygun olmayabilir. Küçük topuklarla kıstırılmaya ve diğer sürü davranışlarına eğilimli olabilirler.

Alman Çoban köpeği, ilk kez sahip olanlar için en iyisi olmayabilecek bir köpek olsa da, çok daha az gergin olma eğilimindedir ve daha az yoğun egzersiz ve zenginleştirme gereksinimleri vardır. Uzun saçlı GSD çeşitleri tımarlama söz konusu olduğunda da zorluk teşkil eder.

Malis, genellikle belirli bir kişiyle son derece güçlü bir şekilde bağlanmasıyla bilinir, oysa GSD'lerin genellikle tüm aileleri ile çok yakın, koruyucu bir bağı vardır.

S: Köpeklerden biri Apartman Yaşamına Uygun mu?

C: Her iki köpek de büyük, aktif ırklardır ve her ikisi de bir bahçenin ekstra alanından faydalanacaktır. Malinois, özellikle, mal sahibi yeterince açık havada zaman geçirip zenginleştirmeye özen göstermediği sürece apartman tarzı yaşama pek uygun değildir.

Mali'nin de uzman bir dağcı olduğunu ve 1,8 metre yüksekliğindeki çitleri kolayca kaldırabileceğini unutmayın. Bir bahçeye erişimleri varsa, yeterince yüksek çitlere sahip olmaları ve ekstra güvenli olmaları gerekecektir.

S: Belçikalı bir Malinois, bir Alman Çobanından daha fazla egzersize ihtiyaç duyar mı?

C: Kısacası, evet. Tabii ki, her köpek bir bireydir ve bu genel kuralın istisnaları olacaktır, ancak genellikle bir Mali, bir Alman Çobanından çok daha yüksek enerjidir. Her iki cins de bol miktarda egzersiz gerektirir, ancak Mali, etrafındaki en enerjik türlerden biridir ve sınırsız bir enerjiye ve odağa sahiptir ve bunun sağlıklı bir şekilde yönlendirilmesi gerekir. Onlar kesinlikle mahallede günde bir veya iki hızlı yürüyüşe çıkacak bir köpek değiller ve eğer sahip oldukları buysa, bu onların can sıkıntısının istenmeyen, sorunlu davranışlarda kendini gösterebileceği anlamına gelecektir. Evde yıkıcı olmaya başlayabilirler ve aşırı durumlarda, hayal kırıklıkları, uygun şekilde ele alınmadıkları takdirde agresif bile olabilen hiperaktif davranışlara yol açabilir.

S: Hangi Cins Daha Uzun Yaşayacak?

C: Belçikalı Malinois, genellikle bir Alman Çobanından daha uzun ömürlüdür. GSD genellikle yaklaşık 10 - 12 yıl (bazen daha uzun olsa da) yaşayacaktır, Malis ise genellikle yaklaşık 12 - 14 yaşında yaşar.

S: Hangi cins daha fazla yemek yiyor?

C: Her iki köpeğin de benzer beslenme gereksinimleri vardır. Belçikalı Malinois, biraz daha yüksek enerji seviyelerine sahip olabilir ve biraz daha küçük olabilir, ancak her iki cins de benzerdir ve yüksek proteinli yiyeceklerde olması gerekir. bunlar burada önerilir .

Son düşünceler

Köpek eğitimi konusunda tutkuluysanız ve çok aktif bir yaşam tarzına öncülük ediyorsanız, bir Belçikalı Malinois veya bir Alman Çobanının bağlılığını üstlenmek sizin için iyi bir seçim olabilir.

Her iki köpek de genellikle acemi köpek sahibi için değildir, ancak doğru eğitim ve zenginleştirme ile bir Alman Çoban köpeği harika aile hayvanı .

Belçikalı Malinois gerçekten sadece çok özel bir ev tipi için uygundur. İdeal olarak, ırkı bilen veya en azından deneyimli bir köpek sahibi olan biri olacaktır. Gereksinimlerine göre büyük ölçüde uyarlanabilecek bir eve ihtiyaçları var; eğitim mücadelesine hazır, köpeğe ihtiyaç duyacakları ek egzersiz ve uyarımı verebilecek ve bu da çoğu zaman onlara uygun birisine ihtiyaçları var.

Köpeğinizle zorlu bir öğrenme yolculuğuna çıkmak istiyorsanız, son derece aktifsiniz veya dahil olmak istiyorsanız çeviklik gibi köpek sporları, ciddi bir rekabet düzeyinde, bu türlerden biri sizin için olabilir.

Yine de kendinize karşı dürüst olun. Birçok Malinois kurtarmaya gider çünkü sahipleri özel ihtiyaçlarını büyük ölçüde hafife almışlardır. Bu bir trajedidir, özellikle de yeniden yerleştirilmeleri zor olabilir ve çok sinirli kişilikleri, köpek kulübesi ortamında genellikle iyi başa çıkamadıkları anlamına gelir.

Yorumlar