Bernedoodle vs Goldendoodle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Bernedoodle vs Goldendoodle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikler

Bir sonraki tüylü arkadaşınız için Bernedoodle ile Goldendoodle'ı karşılaştırmak mı? Bernedoodle ve Goldendoodle, her ikisi de aynı ebeveyni paylaşan çok benzer köpeklerdir. Kaniş . Ve tüm doodle melezleri gibi bunlar da giderek aile hayvanları olarak popüler dost doğaları ve kabarık oyuncak ayı dış .

Ama diğer ebeveynleri Goldendoodle için Golden Retriever sayesinde. Ve Bernese dağ köpeği Bernedoodle için aralarında birçok fark da var. Yakında sizin gibi sahipler olacak, doodle köpekleri arasında seçim yapma.Her ikisi de şaşırtıcı derecede enerjik köpeklerdir ve bu, çoğu insanın sadece sevimli kucak köpekleri olduğunu düşünerek hafife aldığı bir şeydir. iki ana fark bu iki karışım arasında Goldendoodle daha küçük olabilir Ebeveyn doodle'ının boyutundan bağımsız olarak Bernedoodle'dan daha fazla. Bernedoodle ayrıca onu mükemmel bir bekçi yapan biraz daha koruyucu bir kişiliğe sahiptir. Öyleyse hangisi size ve ailenize daha uygun? Peki, karalama yapmayı bırakalım ve doğrudan konuya girelim!

Irk Karşılaştırma Tablosu

BernedoodleAltın renkli doodle
Yükseklik 22-25 inç (M)
20-23 inç (F)
20-23 inç (M)
18-21 inç (F)
Ağırlık 65-75 pound (M)
55-65 pound (F)
45-60 pound (M)
35-50 pound (F)
Mizaç İyi huylu, şefkatli, koruyucu Dost canlısı, sadık, gururlu
Enerji Enerjik Enerjik
Sağlık Ortalama Ortalama
Bakım Haftalık Haftalık
Ömür 9-14 yaş 10-15 yıl
Fiyat 2.000 $ + 1500+ ABD doları

Irk Geçmişi Karşılaştırması

Çoğu melez köpeğin tarihi tam olarak net değil, ama şükür ki bu yavrular hakkında biraz bilgimiz var. Unutmayın, ikisi de karışık ırk olduğundan, her iki safkan ebeveyninin geçmişine bakmak da aynı derecede önemlidir. Birçok Kaniş Karışımı gibi ve Golden Retriever melezleri , bu karışık cins yavruların her ikisi de nispeten yeni kreasyonlardır. Daha fazlasını öğrenelim!Bernedoodle

Bernedoodle oturuyor

Bernese Dağ Köpeği ile Kaniş'in kasıtlı ve belgelenmiş ilk çiftleşmesi 2003 yılında Ontario'da gerçekleşti. Bir Sherry Rupke adlı yetiştirici Bernese Dağ Köpeğine ve onların tatlı ama koruyucu karakterine aşık oldu. Ancak annesi alerjiden çok acı çekti. Bu yüzden, Bernedoodle'ı yaratmak için bilerek hipoalerjenik Kaniş ile Bernese'yi yetiştirdi. Dedikleri gibi, Gerisi hikaye. Bernedoodle en yaygın olanlardan biridir Bernese karışımları evlat edinebilirsin.

Altın renkli doodle

Goldendoodle alanında

Goldendoodle'ın genellikle ilk karalama melezlerinden biri olduğu düşünülse de şaşırtıcı bir şekilde öyle değildir. 1990'larda yaratıldı ve adı resmi olarak 1992'de icat edildi. Bernedoodle gibi, Kaniş'in hipoalerjenik özelliklerini ailenin favorisi ile birleştirmek için de yetiştirildi. Golden Retriever'in kişiliği . O Groodle olarak da bilinir ama Goldendoodle kulağa çok daha şirin geliyor!

Görünüm

Goldendoodle Bernedoodle görünümleriyle karşılaştırıldığında

Görünüşleri, insanların bu karışımlar hakkında fark ettikleri ilk şeylerden biridir ve çoğu zaman ikisi arasındaki belirleyici faktördür. Goldendoodle Bernedoodle'dan daha küçüktür , öyleyse, yakında köpeğinizin boyutu sizin için bir endişenizse, Goldendoodle sizin için daha iyi bir seçim yapabilir.Her iki cins, Kaniş ebeveynleri sayesinde, oyuncak, minyatür ve standart olmak üzere üç boy ve ağırlık kategorisine uyar. Tipik ikisi de standart boyutta olacak çünkü bu, boyutları nedeniyle üreme sürecini çok daha basit hale getirir. Ancak daha küçük boyutlara da girebilirler. Yetiştiricinize her zaman Kaniş ebeveyninin hangi büyüklükte olduğunu sorduğunuzdan emin olun çünkü bu, olgun boyutunda büyük bir fark yaratabilir.

Goldendoodle’ın paltosu, normalde en sevdiği altın pırıltı olan düz bir renk olma eğilimindedir. Ayrıca siyah, bakır, kayısı, kırmızı, beyaz, krem ​​veya gri rengi de alabilir. Bernedoodle'ın rengi daha geniş bir renk ve kombinasyon yelpazesi . Tüm bu renklerin karışımı olan düz siyah, beyaz veya kahverengi bir ceket alabilirdi. Genellikle İsviçreli ebeveynin rengini miras alır, ancak aynı zamanda Kaniş ebeveyninin herhangi bir rengini de miras alabilir.

Her ikisi de paltoları uzun ve dalgalı uzunluğunda. Bu, her ikisinin de bakım programlarının yoğun olduğu ve daha sonra tartışacağımız anlamına gelir. Ancak sevimli oyuncak ayı ceketi, her iki cins için de büyük bir çekicidir.Mizaç

Heyecanlı Bernedoodle ve Goldendoodle

Goldendoodle herkesle iyi geçinen mutlu bir köpek . Genellikle hastalıklı tatlı dost genleri Retriever ebeveyninden miras alır ve bu yüzden herkes onu sever. Daha önce hiç tanışmamış olsa bile yabancıları mutlu bir şekilde geniş bir gülümsemeyle karşılayacaktır. Bu nedenle çöp bekçi köpeği yapıyor! Ayrıca ailesine karşı gerçekten şefkatlidir ve bütün gün kucaklaşarak geçirmekten başka hiçbir şeyi sevmez.

Bernedoodle, insan paketiyle aynı derecede şefkatlidir. Ancak yabancılara mesafeli ve mülküne gelen veya ailesine yaklaşan herkesten şüpheleniyor. O mükemmel bir bekçi köpeği yapar ve bir şeyler doğru olmadığında size haber verir. Bernedoodle ailesini korumayı sevdiği ve güvende olduğunuzu bildiği için, siz yokken endişelenir. Bernedoodle insan arkadaşlığını arzuluyor ve onsuz, ayrılık kaygısından muzdarip olacaktır.

Goldendoodle, sizinle vakit geçirmeyi sevse de çok kendi şirketinde olmak daha rahat . Bu, karar verme sürecinizi etkileyebilir. Çünkü Bernedoodle'a hak ettiği ilgiyi sağlayıp sağlayamayacağınızdan emin değilseniz, daha bağımsız Goldendoodle'ı seçmek isteyebilirsiniz.

Hem Goldendoodle hem de Bernedoodle çocukları sevmek . Golden Retriever ailesinin en sevdiği genler parlıyor ve Bernese Dağı köpeği dadı genleri kontrolü ele alıyor. Öyleyse, bu türlerden hangisinin çocuklarla daha iyi anlaştığını merak ediyorsanız, cevap ikisi de eşittir. Hatırlamanız gereken tek şey, onları çocuklarla asla gözetimsiz bırakmamaktır, özellikle de büyüklükleri nedeniyle standart bir karışımsa.Onlar ikisi de çok eğlenceli ve istediğiniz zaman oyun oynamaya hazır. Neyse ki Netflix ve rahatlama zamanı geldiğinde evlerinde de sakindirler. Her ikisi de ailelerinin ihtiyaçlarına ve ruh hallerine uyarlanabilir ve bu da onları harika bir aile hayvanı yapar.

Egzersiz yapmak

Bernedoodle ve Goldendoodle Egzersizi

Goldendoodle ve Bernedoodle her ikisi de her gün yaklaşık 1 saat egzersize ihtiyaç duyar onları mutlu ve sağlıklı tutmak için. Ayrıca beyinlerini uyarmak ve ilgilenmek için çeşitli aktivitelere ihtiyaç duyan zeki ırklardır.

Goldendoodle suyu çok sevecektir, bu nedenle yüzme veya tekne gezisi için bir partner arıyorsanız, daha iyi bir seçim yapabilir. Bernedoodle'ın gücünü ve dayanıklılığını kullanan faaliyetlerle ilgilenmesi daha olasıdır. Ama ikisi de oyunları ve eğlenceyi sever, bu yüzden burunlarını havaya kaldıracakları pek bir şey yoktur.

Bernedoodle muhtemelen ertelemeye daha kısmi Goldendoodle'dan daha fazla ve Goldendoodle'dan biraz daha az zihinsel uyarıma ihtiyacı olduğunu göreceksiniz. Ve Bernedoodle'ın daha büyük olması nedeniyle daha az kuvvetli egzersize ihtiyacı olabilir. Ancak bu, onlar kendi kişiliklerine ve olgunluklarına gelene kadar bileceğiniz bir şey değildir, bu yüzden ona bağlı olmayın.Zeki köpekler olarak, ikisi de sahip olmaktan fayda sağlayacaktır. köpek oyuncaklarıyla dolu bir sandık böylece gün içinde eğlenebilirler. Etkileşimli oyunlar ve ödüllü bulmaca oyuncakları beyinlerini harekete geçirir ve onları beladan uzak tutar.

Eğitim

Doodle karışımları eğitimi

Goldendoodle, her zaman ustasını memnun etmeye hevesli çok eğitilebilir bir köpektir. Bernedoodle ise Bernese genleri sayesinde çok daha inatçı . Öyleyse, ilk kez köpek sahibiyseniz, Goldendoodle sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Veya bağımsız köpekleri eğitme konusunda deneyiminiz varsa veya zorlu bir köpeği seviyorsanız, Bernedoodle sizin adamınızdır.

Her iki cinsin de eşit miktarda sosyalleşme onları meraklı yavrulardan iyi huylu ve kibar köpeklere dönüştürmek için. Bernedoodle yabancılardan doğal olarak uzak olduğu için, bu hayat boyu sürecek bir taahhüt olacaktır. Aksi takdirde aşırı koruyucu hale gelebilir.Her iki köpek de olmalı pozitif ödül yöntemi kullanılarak eğitilmiş ve her ikisi de bir avuç atıştırmalık yemekten yana olacak. İkisinin de günlük tımar işlemine ihtiyacı olduğu için, alışabilmeleri için onları bu kadar erken tanıtmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bunu tavsiye ederiz her iki cins de tasma eğitimli , ancak bu Bernedoodle ve olağanüstü çekiş gücü için özellikle önemlidir. Başrolde asi olursa, sizi telsizlere götürecektir, tersi değil.

Goldendoodle'dan daha endişeli bir köpek olan Bernedoodle, sandık eğitiminden yararlanın . Bu, onunla birlikte olamayacağınız zaman ona güvenli bir yer vermekle kalmaz. Ama aynı zamanda mobilyalarınızı çiğneyemeyeceği için içinizin rahat olduğu anlamına gelir. Goldendoodle'ın da kendi yeri diyebileceği bir yeri seveceğini söyleyerek, ancak bu kadar gerekli olmadığı da söylenebilir.

bernese kaniş karışımları

Sağlık

Sağlıklı Bernedoodle ve Goldendoodle

Hem Goldendoodle hem de Bernedoodle nispeten sağlıklı köpekler uzun bir ömre sahip olan Goldendoodle, tipik olarak biraz daha uzun yaşayacak çünkü o daha küçük bir köpek. Goldendoodle veya Bernedoodle'ınız ne kadar küçükse, yaşama olasılığı o kadar uzun olur (ancak her köpeğin farklı olduğunu unutmayın).Her ikisi de dirsek ve kalça displazisi, göz rahatsızlıkları ve kardiyak endişeleri miras alma riski altındadır. Bu, saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın almak için daha fazla neden ve sağlık sertifikalarını gördüğünüzden emin olun !

Golden Retriever genleri, Goldendoodle'ı kansere karşı daha duyarlı hale getirir ve nöronal ceroid lipofuscinosis . Bernedoodle, Von Willebrand hastalığını miras alabilir. Daha küçük bir Goldendoodle veya Bernedoodle'ınız varsa, patella lüksünü miras alma şansı da vardır. Ancak bu, standart boyutlu Poodle karışımlarında bir sorun olma eğiliminde değildir.

Beslenme

Bernedoodle ve Goldendoodle Çalma

Goldendoodle kuru mama üzerinde en iyisini yapar ve günde yaklaşık 3-4 bardak yiyecektir. Bernedoodle, 4 ila 4,5 bardakta biraz daha fazla yer. İkisinin de ihtiyacı var yüksek kaliteli mama onlara aktif yaşam tarzları için bol miktarda enerji sağlayacak yüksek protein içeriği sağlayacak.

Sindirim sistemlerine yardımcı olması için prebiyotik liflere ve probiyotik bileşenlere sahip mama parçalarını arayın. Hem Goldendoodle hem de Bernedoodle'ın hassas mideler Bu nedenle, bu ikisi için sindirimi kolay bir formül önerilir.

Her ikisinin de açgözlü köpekler olduğu biliniyor, bu yüzden kilolarına dikkat ettiğinizden ve tedavi alımlarını izlediğinizden emin olun. Havuç gibi sağlıklı atıştırmalıkların doyumsuz yavrular için açlık sancılarını uzak tuttuğu bilinmektedir.

Bakım

Goldendoodle ve Bernedoodle açık havada

Olmak doodle karışımları , yoğun bakım ihtiyaçları ile tanınırlar. Uzun ve tüylü paltoları Herhangi bir paslanmayı önlemek için günlük tımara ihtiyaç duyar . Goldendoodle'ın kürkü daha uzun kulaklarının, boynunun, karınlarının ve kuyruğunun etrafında, saçları dolaşmaya meyilli olduğundan ekstra dikkat gerektirir. Bernedoodle'ın tüylü kürkü yoktur. Bunun yerine, paltosu çok daha kalındır. Hangi köpeği seçmeye karar verirseniz verin, bir deshedding aracına ve bu doodle bukleler için daha ince bir fırçaya yatırım yapmaktan faydalanacaksınız.

Kanişlerin olduğu biliniyor hipoalerjenik , ancak bu yavruların hiçbiri garanti edilmez. Neyse ki, muhtemelen yapacaklar çok daha az dökmek Standart Golden Retriever veya Bernese Dağ Köpeğinizden.

Yavru Fiyatları

Bernedoodle ve Goldendoodle Yavruları

Ortalamada, Bernedoodle daha pahalıdır Goldendoodle'dan daha. Fiyatlar Bernedoodle için 2.500 $ 'dan başlarken, Goldendoodle genellikle 2.000 $' dan başlar. Bu, melez bir yavru için oldukça pahalıdır, ancak tüm doodle ırklarının popülaritesi düşünüldüğünde, bu yaygındır.

Goldendoodle için istenen altın rengi ve Bernedoodle'ın üç rengi için fiyatın artmasını bekleyin. Ya da yetiştiriciler eyaletinizin en iyisi olarak kabul edilirse, bu da fiyatı artırır. Fiyatların her iki karışım için de 5.000 $ 'ın üzerine çıktığı bilinmektedir.

Unutmayın, popülaritenin artmasıyla birlikte yavru değirmenlerin ve arka sokak yetiştiricilerinin artışı . Yavrularının sağlığını önemsemezler ve sağlıklı yetişkinler yetiştirmezler. Bu nedenle, lütfen birkaç yüz dolar biriktirerek yavrunuzun sağlığını riske atmayın.

Son düşünceler

Bernedoodle ile Goldendoodle'ı karşılaştırırken, melez yavruların ebeveynlerini araştırmak her zaman önemlidir. Köpeğiniz her iki cinsin karışımı olacak. Birinci nesil bir yavru seçerseniz, biraz daha büyüyene kadar hangi cinsi seçeceğini bilemezsiniz. Genetik piyango oynamak istemiyorsanız, ikinci ve üçüncü nesil yavrular üreten bir yetiştirici ile çalıştığınızdan emin olun. Çünkü bu şekilde her iki ebeveynin de güzel bir karışımını bekleyebilirsiniz.

Genel olarak, Goldendoodle ve Bernedoodle arasında farklılıklardan daha fazla benzerlik vardır. Ancak bazı farklılıklar onları birbirinden ayırır ve bazı ailelerin seçim yapmasına yardımcı olur. Daha büyük ve daha koruyucu bir köpeğin peşindeyseniz, Bernedoodle sizin için daha iyi bir seçimdir. Daha sosyal veya daha küçük bir köpek arıyorsanız, Goldendoodle sizin için bir köpektir.

Her iki durumda da, ikisi de harika aile hayvanlarıdır ve herkes onlara sırılsıklam aşık olacak. Onlara ihtiyaç duydukları her şeyi verdiğinizden emin olun ve çok sayıda doodle öpücüğü ve kucaklamayla karşılık verecekler.

Yorumlar