Mavi Bufalo Vs. Royal Canin: Köpek Maması Karşılaştırması

Mavi Bufalo Vs. Royal Canin: Köpek Maması Karşılaştırması

Fido'nun bir sonraki yemeğini arıyorsanız ve Blue Buffalo ile Royal Canin arasında kaldıysanız, şanslısınız demektir. Köpeğiniz için en iyi beslenme kararını vermenize yardımcı olmak için bilmeniz gereken tüm yemek ayrıntılarını size gösteriyoruz. Bu iki marka oldukça popülerdir ve birçok köpek sahibi ikisi arasında seçim yapmakta zorlanırlar. Ancak çok farklıdırlar ve köpek beslenmesi konusunda farklı yaklaşımları vardır.

Neyse ki, bu kararınızı kolaylaştırıyor. Tek yapmanız gereken bu kısa kılavuzu okumak için birkaç dakika harcamak ve aradığınız cevabı bulmanız gerekiyor. Marka geçmişi ve gıda geri çağırmalarından içeriklere ve formül çeşitlerine kadar her şeyi ele alıyoruz.Yavru köpeğiniz için en iyi beslenmeyi bulmak, onun için vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Öyleyse köpek işine dönelim ve bu iki popüler gıda markasını karşılaştırmaya başlayalım.

Gıda Karşılaştırması: Blue Buffalo Vs. Royal Canin

 Royal Canin English Bulldog Yavru Köpek Maması

Royal Canin Yavrusu

Chewy.com'da görüntüle
 Blue Buffalo Sağlıklı Ağırlık Tahıl Dahil

Mavi Bufalo YetişkinChewy.com'da görüntüle
 Royal Canin Kıdemli

Royal Canin Kıdemli

Amazon.com'da görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak sizi ek ürün bilgileri ve müşteri incelemeleri alabileceğiniz Chewy.com veya Amazon.com'a götürür. Bir satın alma işlemi yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

İçindekilerMarka Geçmişlerini Karşılaştırma

 Royal Canin ile Science Diet'in Karşılaştırılması

Bir marka oluşturmak çok fazla zaman, çaba ve uzmanlık gerektirir. Ve bu iki markanın hikaye ve başarı dolu bir geçmişi var. Bir markanın geçmişi hakkında bilgi edinmek, aynı zamanda misyonunu anlamak ve geri hikaye. Gelin bunları karşılaştıralım ve size en çok hangi markanın hitap ettiğini görelim.

Mavi Bufalo Tarihi

mavi manda öyleydi 2003 yılında kuruldu Bishop ailesi tarafından ve merkezi Wilton, Connecticut'ta bulunuyor. Jackie ve Bill Bishop harika bir Airedale Terrier'e sahipti, 'Blue', ama ne yazık ki Blue kanser nedeniyle öldü. Ölümünden sonra, Blue'ları için bir miras olarak sağlıklı, dengeli bir köpek maması yaratmaya karar verdiler. Blue Buffalo, beslenme ve belirli kanser türleri arasındaki bağlantı üzerine yapılan araştırmalardan doğdu.

Blue Buffalo misyonu, 'onları aile gibi sev, aile gibi besle.' Oluşturdukları mama, köpekleri sağlıklı ve rahatsızlıklardan uzak tutmak için antioksidan bakımından zengin mamalarla doludur. Blue Buffalo doğal malzemeler kullanır. Doğal köpek diyetlerinin popülaritesindeki artış, Amerika'da son derece popüler hale geldikleri anlamına geliyor. Blue Buffalo şu anda yalnızca Amerika, Kanada, Japonya ve Meksika'da satılmaktadır.Royal Canin Tarihi

Royal Canin, Blue Buffalo'ya kıyasla çok daha eski bir markadır ve onlar 1968 yılında kuruldu Fransa'da. Jean Cathary adlı önde gelen bir veteriner, yetersiz beslenmenin sıklıkla nasıl cilt sağlığının kötü olmasına yol açtığı konusunda önemli araştırmalara öncülük etti. On yıllar boyunca Royal Canin birkaç şirket ve banka tarafından satın alındı ​​ve sonunda 2001'de Mars, Inc.'in eline geçti. Mars, Inc çok büyük bir marka ve Royal Canin ayrıca dünya çapında çoğu ülkede satılıyor.

Royal Canin, 1980'lerde ilk büyük cins köpek yavrusu tarifini tasarladı ve piyasaya sürdü. Ve bu çığır açan tariften bu yana, her zaman yenilikçi ve lider bir marka olarak görüldüler. Royal Canin'in misyonu, evcil hayvanlar için daha iyi bir dünya yaratmaktır. beslenme yoluyla sağlıklarını iyileştirmek . Royal Canin, en iyi beslenme ve uzmanlaşmış hayvan klinikleri için birçok ödül kazandı. Veterinerlik uygulamalarının bu yiyeceği satmasının büyük bir nedeni.


Hatırlar

 FDA Geri Çağırma

Artık Blue Buffalo ve Royal Canin'in geçmişi hakkında biraz daha bilgi sahibi olduğunuza göre, tarihlerinin belirli bir bölümüne odaklanalım. Bir markanın gıda geri çağırma geçmişine bakmak önemlidir çünkü size bunu gösterebilir. işlemleri ne kadar güvenli ve bundan sonra herhangi bir güvenlik sorunuyla nasıl başa çıktıkları. Ürünler güvenlik nedeniyle piyasadan kaldırıldığında, gıda geri çağırma olarak bilinir.

Gıda geri çağırmaları genellikle tarafından düzenlenir Gıda ve İlaç İdaresi (FDA). Geri çağırmalar tipik olarak üç şekilde yapılır: şirketin kendisi tarafından, FDA talebiyle veya yasal yetki kapsamında FDA talebiyle. Blue Buffalo ve Royal Canin'in geri çağırma geçmişinin nasıl karşılaştırıldığını ve herhangi bir sorunla ne kadar iyi başa çıktıklarını görelim.shiba inu karışımı

mavi manda

Blue Buffalo'nun acı çektiği birkaç hatırlama . Ekim 2010'da Michigan Eyalet Üniversitesi, bazı hasta köpeklerin kanlarında yüksek D vitamini seviyeleri olduğunu buldu. Bu köpeklerin çoğuna Blue Buffalo Wilderness tavuk tarifi verildi, bu yüzden bunlar geri çağrıldı. Ardından, Mart 2017'de sığır etindeki yüksek tiroid hormonu seviyeleri nedeniyle konserve Wilderness Rocky Mountain Recipe Red Meat Dinner'in gönüllü olarak geri çağrıldığı görüldü. Aynı ay içinde Wilderness Trail Trays, folyo mühründe bir kusur olduğu için geri çağrıldı.

Yanlış reklam nedeniyle Blue Buffalo'ya karşı birkaç dava açıldığını belirtmekte fayda var. Vakaların çoğu asılsızdı. Ancak kullanmadıklarını iddia etmelerine rağmen et yan ürünlerini kullandıklarını kabul ettiler. Mavi Bufalo sorunu çözmek için hızlı ve sevgili evcil hayvanımızın güvenliğini ciddiye aldıklarını göstererek tedarikçilerinin kusurlu olduğu kabul edildi.

Royal Canin

Royal Canin, Blue Buffalo'dan çok daha uzun süredir piyasada, bu da kesinlikle daha fazla geri çağırma olacağı anlamına geliyor, değil mi? Aslında hayır. Royal Canin maruz kaldı iki gıda hatırlaması , Blue Buffalo'dan daha az. Royal Canin, melamin kontaminasyonu nedeniyle 2007 yılında bir avuç ürününü geri çağırdı. Buydu ülke çapında bir sorun bu sadece Royal Canin'i değil, birçok evcil hayvan maması markasını etkiledi. Uzun araştırmalardan sonra, sorunun kaynağı Çin'den gelen malzemelerdi.

Sadece bir yıl önce, yalnızca Royal Canin'i etkileyen ilk ürün geri çağırma olayı yaşandı. Onlar gönüllü olarak geri çağrıldı yalnızca veteriner kliniklerinde satılan konserve mama gruplarını seçin. Bu ürünlerin yüksek D vitamini seviyeleri içerdiğinden şüpheleniliyordu. Royal Canin, köpeklerimizin güvenliğini ciddiye aldıklarını kanıtlayarak, sorunu hızlı ve şeffaf bir şekilde ele aldı. Veteriner Dr. Bryce Fleming, şunu belirten bir röportaj verdi: tüm şirketler Royal Canin'den öğrenmeli ve bir ürünün geri çağrılmasını ele alan bu örnek, ders kitabı örneği.
Gıda İçerikleri

 Sağlıklı Köpek Maması İçerikleri

Artık bu şirketlerin her ikisinin de yavrularımızın güvenliğini ciddiye aldığını biliyorsunuz, bu yüzden içerik listelerini biraz daha derine inmenin zamanı geldi. Her iki marka da iddia ediyor en kaliteli malzemeleri kullanın sadece. Ama bu ne kadar doğru? Malzemelere farklı yaklaşımlarına bir göz atalım.

mavi manda

Blue Buffalo, tüm ürün serilerinde yalnızca en iyi, doğal malzemeleri kullanır. Onlar kullanırlar koruyucu madde, yan ürün, dolgu maddesi veya yapay tatlar içermez . Blue Buffalo ayrıca mısır, soya veya buğday kullanmaz, çünkü bu bileşenlerin birkaç köpekte alerjiyi tetiklediği bilinmektedir. Blue Buffalo, hem tahıl içeren hem de tahılsız kuru mama fazla. Tahıl içeren tariflerde genellikle kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi kullanılır.

Her zaman listelerler İlk bileşen olarak gerçek et , genellikle tariflerinin çoğunda ilk iki bileşen. Tavuk, kuzu, sığır eti, hindi, somon, ördek, tavşan ve alabalık gibi çok çeşitli etler kullanırlar. Tüm telaşlı yavrular halledilir. Et yemekleri harika bir glukozamin kaynağıdır ve çoğu tarifte sağlıklı omega yağları da yüksektir.Tariflerin çoğu çok çeşitli meyve, sebze ve antioksidan açısından zengin içerikler yaban mersini, kızılcık ve kurutulmuş yosun gibi, ayrıca ekstra bir bağışıklık artışı için ek takviyeler. Tariflerin çoğu, sindirim sağlığına yardımcı olmak için probiyotik bileşenlerle de güçlendirilmiştir. Blue Buffalo'nun karşılaştığı tek eleştiri, protein içeriğini artıran birçok farklı bezelye bileşeni kullanmalarıdır.

porgi köpek

Royal Canin

Royal Canin, yalnızca en iyi malzemeleri kullandıklarını iddia etmeleri bakımından benzerdir. Ancak Blue Buffalo'dan farklı olarak sadece doğal içerikler kullanmazlar ve daha bilimsel bir yaklaşım benimseyin onların formüllerine. Araştırmaları, doğal olmayan bir içeriğin kullanılması gerektiğini belirtirse, bunu köpeğin sağlığının iyileştirilmesi için kullanırlar.

Royal Canin bazen gerçek et kullanır, ancak ağırlıklı olarak et yan ürünleri ve yan ürün yemekleri kullanın. Yan ürünlerine neyin girdiği tam olarak belli değil. Yine de, köpekler için güvenli ve beslenme açısından faydalı olduğunu iddia ediyorlar. Örneğin, hayvan organları sıklıkla kullanılır ve size ve bana tiksindirici gelse de, Fido buna bayılmalı. Ve besin açısından da zengindir.

Onlar ayrıca mısır, buğday ve soya kullanın tariflerinin çoğunda. Bu, bazı köpeklerin sindirim sistemlerini tahriş etse de, çoğu köpek onlarla tamamen iyidir. Bu nedenle ürünleri, dünya çapındaki veterinerler tarafından yüksek puan almakta ve güvenilmektedir. Tarifleri, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlamak için her zaman vitamin ve mineral takviyeleri ile güçlendirilir. Sağlıklı omega yağlarının kaynakları da tariflerinde her zaman bulunur.
Formül Aralığı

Şimdi onların formül çeşitlerine ve sevgili kankalarımıza neler sunduklarına daha yakından bakma zamanı. Tüm köpekler farklıdır ve çeşitli diyet ihtiyaçları . Ayrıca yavru köpekler, yetişkinler ve yaşlıların farklı beslenme ihtiyaçları vardır, bu nedenle üç yaşam aşaması için de seçenekler olmalıdır. Öyleyse, Blue Buffalo ve Royal Canin'in formül aralıklarının nasıl karşılaştırıldığına bakalım.

Köpek Formülleri

Royal Canin English Bulldog Yavrusu

 Royal Canin English Bulldog Yavrusu
 • 12 aya kadar olan köpekler için üretilmiştir.
 • Bulldog'un ağızlığı için özel olarak yapılmıştır.
 • Bağışıklık sistemi sağlığı için antioksidanlar.
 • Dalga şeklindeki mama tanesinin alınması daha kolaydır.
 • Kemikler ve eklemler için kalsiyum takviyesi.
 • Fincan başına 338 kalori.
 • %28 Protein, %15 Yağ, %4 Lif.
Chewy.com'da görüntüle

Gelişmekte olan köpek yavrularımız, sağlıklı bir yetişkine dönüşürken alabilecekleri tüm yardıma ihtiyaç duyarlar. Ve bu yardımın çoğu kaselerine koyduğumuz şeylerle başlar. bu Yavru köpeğin yaşam evresi muhtemelen en önemli çünkü hayatlarının geri kalanı için gerekli olan sağlıklı temelleri atıyor. Yavru köpek mamaları, sağlıklı gelişim ve yavru köpek yetiştirme yakıtı için optimize edilmiştir. Artı, yavrular farklı şekil ve boyutlarda gelir.

mavi manda

Blue Buffalo toplamda şunları sunar: 18 köpek yavrusu seçeneği beş farklı ürün serisinde – Yaşam Koruma, Temel Bilgiler, Özgürlük, Vahşi Yaşam ve Etçiller. Bu, yüksek protein seçenekleri, sınırlı içerik seçenekleri, tahılsız seçenekler ve çoğu köpeğe uyacak genel bir tarif olduğu anlamına gelir. Tüm bu seçimler, farklı etler ve ayrıca tahıl içeren ve tahıl içermeyen seçeneklerin bir karışımını kullanır. Küçük, orta ve büyük, hepsinin de bir seçeneği var.

Royal Canin

Royal Canin toplamda şunları sunar: 23 köpek yavrusu ürünü . Bu seçeneklerin çoğu türe özgüdür. Kaniş, Chihuahua, Rottweiler, Golden Retriever veya Labrador (artı çok daha fazlası) gibi ortak bir cinsiniz varsa, özel cins seçenekleri vardır. Oyuncak ve dev ırklar dahil olmak üzere her beden için bir seçenek var. Ayrıca, sindirim sağlığı ile mücadele eden yavrular için bir veterinerlik seçeneği vardır.

kazanan

Köpek maması ödülü şuna gidiyor: Royal Canin . Aralarından seçim yapabileceğiniz beş seçenek daha var, ayrıca oyuncak/iç mekan yavruları ve cinse özel beslenme için bir seçenek var. Bununla birlikte, Blue Buffalo, aralarından seçim yapabileceğiniz daha geniş bir tat yelpazesine sahiptir. Elinizde telaşlı bir yavru varsa, Blue Buffalo seçeneğiyle daha başarılı olabilirsiniz.


Yetişkin Formülleri

Mavi Manda Sağlıklı Kilo

 Blue Buffalo Tahıllı Sağlıklı Kilo
 • Bütçe dostu formül.
 • Yüksek kaliteli protein içerir.
 • Kas tutulması için L-Carnitine.
 • Glukozamin, yavrularınızın eklemlerini destekler.
 • Mısır, buğday veya soya yok.
 • Bardak başına 326 kalori.
 • %20 Protein, %9 Yağ, %10 Lif.
Chewy.com'da görüntüle

Yetişkinlik genellikle bir köpeğin hayatının en uzun aşaması ve tipik olarak bir ile yedi yaş arasında sürer. Yetişkin köpekler, büyümelerinin çoğunu şimdiye kadar tamamladıkları için daha az enerjiye ve proteine ​​​​ihtiyaç duyarlar. Blue Buffalo ve Royal Canin'in yetişkin yarışmasında nasıl karşılaştırıldığını görelim.

mavi manda

Blue Buffalo teklifleri toplam 73 yetişkin kuru mama sekiz farklı gıda hattında. Tüm ürün yelpazesinde oyuncak ve küçük ırklar için 13, büyük ırklar için 15 seçenek vardır. Daha küçük, çiğnemesi daha kolay kuru mama parçalarına ihtiyaç duyan küçük köpekler için de iki kazma vardır. Hangi boyutta yavruya sahip olursanız olun, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı tat vardır.

Blue Buffalo sadece burada bitmiyor. Ayrıca tahıl içeren ve tahıl içermeyen seçeneklerin yanı sıra zayıf ve sağlıklı kalmakta zorlananlar için kilo kontrolü sağlayan kuru mama taneleri de var. Blue Buffalo'nun bu yaygın olarak kullanılan bileşenlere alerjisi olan köpekler için tavuk ve kümes hayvanları içermeyen seçenekler sunmasını da seviyoruz.

rottweiler karışımı

Royal Canin

Royal Canin biraz daha geniş bir ürün yelpazesi sunar. 96 kuru mama seçeneği. Bununla birlikte, bu seçeneklerden 40'ı veteriner reçetesi gerektirir, bu nedenle tüm köpekler için mevcut değildir. Hastalıkların ve sağlık sorunlarının tedavisinde uzmanlaştığı için Royal Canin'in dünya çapında birçok veteriner muayenehanesinde satılmasının nedeni budur.

Bununla birlikte, tüm büyüklükteki köpeklerin, harika nazik devlerimize kadar oyuncak ırkları da dahil olmak üzere seçenekleri vardır. Ana protein seçenekleri tavuk, balık ve sığır etidir. Ancak ördek, kanguru, tavşan, sebze ve geyik eti gibi başka tatlar da var.

kazanan

Yetişkin formülü turunun galibi şuna gider: mavi manda . Sonuç olarak, her ikisi de tüm yetişkinler için çok çeşitli seçenekler sunar. Bununla birlikte, Blue Buffalo daha geniş bir tat yelpazesi sunar. Ayrıca, Royal Canin yetişkin seçeneklerinin büyük bir kısmı yalnızca reçeteyle alınabilir ve çoğu yetişkin köpek için seçenekleri sınırlar.


Kıdemli Formüller

Royal Canin Orta Yetişkin 7+

 • Hassas beslenme özellikle yaşlı köpekler için yapılır.
 • Antioksidanlar ve prebiyotiklerin bir karışımı ile bağışıklık desteği için doğal savunmaları destekler.
 • Optimum düzeyde EPA ve DHA ile sağlıklı cilt ve tüy sağlığını korur.
 • Sindirimi kolay proteinler ve dengeli bir lif kaynağı ile sağlıklı sindirimi destekler.
 • Özel mama tanesi tasarımı çiğnemeyi teşvik eder ve köpeklerin sevdiği bir lezzete sahiptir.
Amazon.com'da görüntüle

Kıdemli köpeklerin beslenme ihtiyaçları yetişkinlerden farklıdır, çünkü daha az enerjiye ve daha fazla takviyeye ihtiyaç duyar kendilerini canlı hissetmelerini sağlamak için. Ayrıca, onlar kadar zengin olmamalılar. Aksi takdirde, sorunlu sindirim riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca, özellikle daha büyük köpeklerde, eklem sağlıkları için daha yüksek seviyelerde glukozamine ihtiyaçları vardır. Blue Buffalo ve Royal Canin'in nasıl karşılaştırıldığına bakalım.

mavi manda

Blue Buffalo teklifleri yaşlılara özel yedi kuru mama Life Protection, Basics Limited, Freedom ve Wilderness olmak üzere dört ürün grubundan. Hatlarında küçük ve büyük yavrular için seçenekler ve tahılsız ve tahıl içeren seçenekler de var. Blue Buffalo, eklemleri ağrıyan daha büyük köpeklere, sağlıkları için çok önemli olan standart boyutlu köpeklere göre çok daha fazla glukozamin sunar.

Royal Canin

Royal Canin'in sunduğu fırsatlar 11 yaşlıya özel kuru mama . Küçük, orta ve büyük boy köpeklerin son yıllarında beslenmesini sağlarlar. Irklara özgü iki kuru mama ve iki veteriner reçeteli diyet vardır. Ayrıca her yaştan yaşlı köpekler için seçeneklerin olması da hoşumuza gitti. 8+, 10+ ve 12+ yaşındaki köpekler için seçenekler vardır ve bu, yaşlandıkça kademeli beslenme ihtiyaçları değişiklikleri yaşadıkları düşünüldüğünde harikadır.

kazanan

taçlandırıyoruz Kazanan Royal Canin bu kıdemli formül turunda. Sadece daha fazla seçeneğe sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda farklı yaşlara da odaklanıyorlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, yedi yaşındaki bir çocuğun enerji ihtiyacı, 12 yaşındaki ve hatta daha büyük bir çocuğunkinden çok daha fazladır. Dolayısıyla bu, Royal Canin'in kıdemli tekliflerinin büyük bir satış noktasıdır.


Konserve

Blue Buffalo Tahılsız Konserve Mama

 Blue Buffalo Tahılsız Konserve Mama
 • Sığır eti, tavuk ve tavuk ciğeri yüksek protein sağlar.
 • Lezzetli tavuk suyu içerir.
 • Keten tohumu ve folik asit cildi ve tüyleri sağlıklı tutar.
 • Vitamin ve mineral takviyeleri ile güçlendirilmiştir.
 • Patates kullanır.
Chewy.com'da görüntüle

Bazı köpekler kendi başlarına kuru mama yiyemezler veya yemeyi reddederler. Bir kaç köpek ekstra neme ihtiyaç var çünkü telaşlılar veya sert bisküvileri çiğnemek için mücadele ediyorlar. Ve bazı köpeklerin, ıslak yiyeceklerin sunduğu sulu tutmak için ekstra yardıma ihtiyacı vardır. Markaların ayrıca çeşitli konserve, ıslak yiyecekler sunması gerekir. Blue Buffalo ve Royal Canin'in burada neler sunduğuna daha yakından bakalım.

mavi manda

Blue Buffalo, çok çeşitli seçenekler sunar. 101 yaş mama seçeneği . Bazı seçenekler, kurutulmuş bölümde bahsedilen aralıkları tamamlar. Bazıları ise ekstra tatlar ve deneyimler sunan yepyeni seçenekler. Tüm boyutlar için yiyecek ve içecek sağlanır ve ayrıca tahıl içermeyen ve tahıl içeren seçenekler de vardır. Islak yemek seçeneklerinde de çeşitli etler ve tarifler kullanılır.

Royal Canin

Royal Canin toplamda şunları sunar: 73 yaş mama seçeneği . Tahmin edebileceğiniz gibi, bu seçeneklerden 24'ü veteriner reçetesi gerektirir, bu nedenle çoğu köpek için bir seçenek değildir. Royal Canin, yavru köpekler, yetişkinler ve yaşlıların tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Ve daha önce olduğu gibi, cinse özgü seçenekler de var. Birincil konserve yiyecek tatları tavuk, domuz eti ve sığır etidir.

kazanan

Bu kez taçlandırıyoruz Blue Buffalo kazanan olarak . Daha fazla seçeneğe sahipler ve burada kimse dışarıda kalmıyor.


Son düşünceler

Blue Buffalo ve Royal Canin, her tür köpek ve onların farklı ihtiyaçları için seçenekler sunan çok popüler mama markalarıdır. Ancak çok farklı kitleleri hedefliyorlar, bu nedenle seçtiğiniz marka muhtemelen bu tartışmada nerede durduğunuza bağlıdır:

 • Royal Canin, tüketicilerinin sağlığını iyileştirmek için bilime dayalı içerikler ve formüller önermesine bağlı kalmaktadır.
 • Blue Buffalo, sağlık sorunlarını yatıştırmak için tamamen doğal bileşenlerin gücüne inanır.

Ancak Fido'nun ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Köpeğinizin belirli bir sağlık sorunu varsa, dünyadaki veteriner kliniklerinin güvendiği Royal Canin'in daha bilimsel yaklaşımını tercih edebilirsiniz. Veya, yavru köpeğiniz yoğun etleri ve tatları tercih ediyorsa, Blue Buffalo açık ara kazanır. Sonuç olarak, bu markaların her ikisi de dört ayaklı en iyi arkadaşınız için güvenilir, güvenli ve beslenme açısından dengelidir.

Yorumlar