Golden Retriever Corgi Mix: Golden Corgi Irk Bilgileri ve Yavru Fiyatları

Golden Retriever Corgi Mix: Golden Corgi Irk Bilgileri ve Yavru Fiyatları

Daha önce bir Corgi Golden Retriever Mix gördüyseniz, kalbinizin bir saniye içinde eridiğine bahse girebiliriz. Bu sevimli köpekler genellikle küçük bacaklı Golden Retriever'lara benziyor. Sevimlilikleri onları son on yılda giderek daha popüler hale getirdi.

Golden Retrieverlar en çok aranan köpeklerden bazıları Birleşik Devletlerde. Corgis de hızlı listeye tırmanmak Bu karma cinsi, Golden Retriever gibi dostça bir köpek, ancak Corgi gibi daha küçük boyutta bir yavru isteyen aileler veya yaşlılar için harika bir seçenek haline getiriyor.Bu köpekler, dost canlısı mizaçları ve sevimli görünümleriyle tanınırlar. Ancak, bir tane almak için acele etmeden önce bu köpekler hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var.

Görünüm

Karışık cins köpekler, her iki ebeveynden herhangi bir özelliği miras alabilir. Safkan köpeklerin yaptığı gibi belirli özellikleri ve görünüşleri yoktur. Karışık bir cins elde etmek, yazı tura atmaya çok benzer.Corgi Golden Retriever karışımı ebeveyn gibi görünebilir veya ikisi arasında garip bir karışım olabilir. Bu köpeğin nasıl görünebileceğini anlamak için her ebeveyn ırkına bir göz atalım.

Corgi Görünümü

İki farklı Corgis türü varken, Amerika'daki en yaygın varyant olduğu için özellikle Pembroke Corgi'ye atıfta bulunacağız.

Corgi en çok kısa bacakları ve büyük, sivri kulaklarıyla bilinir. Kafaları görünüşte 'kurnaz' olarak tanımlanmıştır.Corgi'nin kısa bacakları genetik bir mutasyonun sonucudur. Bacakları onların belirleyici özellikleri olmakla birlikte, daha sonra tartışacağımız çeşitli sağlık sorunlarının da sebebidir.

Tüyleri neredeyse her zaman kırmızımsıdır, köpeğin yanları ve önsezileri biraz daha hafif görünür.

Bu köpekler görünüşte oldukça tekdüzedir, ancak var olduğu bilinen birkaç 'kusur' vardır. Bazı Corgiler çok uzun paltolarla doğarlar. Genellikle 'tüyler' olarak adlandırılırlar. Diğerleri seyreltilmiş kürk renkleriyle doğar ve 'maviler' olarak adlandırılır. Bu köpekler genellikle evcil hayvanlar olarak satılır çünkü çoğu köpek gösterisinde gösterilemezler.Bazı Corgi'ler kuyrukları kısa veya tamamen eksik olarak doğarlar. Diğerlerinin kuyrukları, özellikle de çalışan köpeklerse kenetlenir. Bununla birlikte, arkadaş olan birçok köpeğin kuyrukları kenetlenmez.

Golden Retriever Görünümü

Golden Retrieverlar iyi bilinir. Arkadaş canlısı mizaçları nedeniyle Amerika'daki en popüler üçüncü köpekdir.

Bunlar, hava koşullarına dayanıklı katlara sahip orta büyüklükte köpeklerdir. Vurulduktan sonra oyunu geri almak için yetiştirildiler, bu yüzden paltoları onları elementlerden korumak için tasarlandı. Üst kat ince, alt kat ise daha yumuşaktır.

Bu köpekler, nerede yaşadığınıza bağlı olarak birkaç farklı şekilde gelir. Farklı bir 'Amerikan' versiyonu ve ardından ayrı bir 'İngiliz' versiyonu vardır. İngiliz tipi daha kaslıyken, Amerikan tipi oldukça sıska olma eğilimindedir. Amerikan tipi aynı genel renklerde gelmelerine rağmen daha koyu renkli paltolara da sahiptir.Köpeğin türü ne olursa olsun, aynı genel özelliklere sahiptirler. Paltoları çeşitli altın tonlarında gelir, dolayısıyla isimleri. Ceket genellikle orta uzunluktadır. Çok uzun sürmemesine dikkat edilir, çünkü bu sahada bir sorun olabilir.

Yavru köpekler genellikle yetişkinlerden daha hafiftir, bu nedenle bir köpek yavrusu seçtiğinizde hangi rengi aldığınızı gerçekten bilemezsiniz. Köpeğin paltosu, ömrü boyunca çeşitli noktalarda gölgeyi değiştirebilir.

Corgi Golden Retriever Mix Görünüm

Corgi Golden Retriever Mix, çeşitli farklı özelliklerle gelebilir.

Bacakları kısa olabilir. Ancak, hiçbir zaman gerçek Corgi'ler kadar kısa olmayacaklar. Ancak Corgi ebeveynine bağlı olarak, bu karma cinsin hiç kısa bacakları olmayabilir.Tipik olarak, iyi bir yetiştirici, köpek yavrusu bacaklarının büyüklüğü hakkında size bir fikir verebilir. Bir köpek yavrusu doğduktan sonra bacak uzunluğunu da söyleyebilirsin, ancak büyüyene kadar ne kadar uzun olduklarını tam olarak göremeyeceksin.

Paltoları tipik olarak bir çeşit altın rengi olacaktır. Kesin renk, Golden Retriever ebeveynine çok bağlıdır. Bir köpek yavrusu büyüdüğünde nasıl görüneceğine dair bir fikir edinmenin en iyi yolu ebeveynlerine bakmaktır.

Mizaç

Çoğu safkan, ortak kişilik özelliklerine sahip olsa da, bu karışık ırklar için geçerli değildir. Genetik, bir köpeğin nasıl davrandığının oldukça büyük bir bölümünü oynar. Ancak büyüdükleri çevre de bir rol oynar.köpek kiraz yermi

Sosyalleşme erken yaşta hayati öneme sahip. Yavru köpekler tanıtılmalı erken yaşta çeşitli farklı görüntü ve seslere. Büyürken dünyayla ne kadar çok etkileşime girerlerse, bunlar yaşlandıklarında saldırganlık şansı .

Bununla birlikte, genetik hala bir köpeği belirli bir şekilde davranmaya yatkın hale getirebilir. Bu melez ırkın nasıl davranabileceğini görmek için her bir ebeveyn ırkının kişiliğine bir göz atalım.

Corgi Mizaç

Corgis insanlarını sever. Ailelerine sevecen ve kolayca bağlanırlar. Muhtemelen sizi evin içinde takip edecekler.

İnsanlarını memnun etmek için güçlü bir istekleri var, bu da eğitimi oldukça kolay hale getiriyor. Onlardan istediklerinizi yaptırmak zor değil. Diğer ırklar kadar olmasa da terbiyeli olarak zekidirler.Bu köpekler başlangıçta çoban köpekleri olarak kullanıldı. Bununla birlikte, bir dizi başka iş için de kullanılmıştır. Yüksek uyanıklıkları ve genellikle sessiz yapıları nedeniyle ara sıra bekçi köpeği olarak kullanılırlar. Sadece gerektiğinde havlarlar, bu da onları apartman daireleri için uygun kılar.

Bu köpeğin çoban içgüdüsü nedeniyle, çocuklu evler için en iyi seçenek değildir. Onları 'gütme' girişimi için içgüdüsel olarak bir çocuğun topuklarını ısırabilirler. Bu, çocuk için oldukça korkutucu olabilir ve eğer durum doğru şekilde ele alınmazsa saldırganlığa dönüşebilir.

Ayrıca başka hayvanları da gütmeyi deneyebilirler. Kedileri gütmeye çalıştıkları kadar kovalamazlar.

Sosyalleşme bu içgüdülerin bir kısmını engelleyebilir. Ancak, asla tamamen ortadan kalkmayacaklar.

Golden Retriever Mizaç

Golden Retriever mizacı, bu kadar popüler olmalarının en büyük nedenlerinden biridir. Laboratuvar gibi , genellikle arkadaş canlısı, dışa dönük ve şefkatli olarak tanımlanırlar. Çocuklarınız veya başka hayvanlarınız olsa bile, iyi aile hayvanları yaparlar.

doberman karışık yavruları

Herkesle hemfikirdirler ve sadece aile üyelerine bağlanma eğiliminde değildirler. Özellikle koruyucu veya bölgesel değiller. Çoğu durumda, insanların evlerine gelmelerine veya sahipleriyle etkileşimde bulunmalarına aldırmazlar.

Onların güvenen doğası onları zavallı bekçi köpekleri yapar. Bununla birlikte, bu aynı zamanda, korku kaynaklı saldırganlıktan kaçınmak için hala sosyalleşmeye ihtiyaç duymalarına rağmen, saldırgan olma ihtimallerinin çok düşük olduğu anlamına gelir.

Golden Retrieverlar da çok zekidir. İtaat eğitiminde iyi performans gösterirler ve komutları kolayca alırlar. Dahası, sahiplerini yatıştırmayı severler, bu yüzden onlara komutlarını yaptırmak zor değildir.

Bunlar aktif köpeklerdir, ancak gerektiğinde hareketsiz oturabilirler. Uygun miktarda egzersiz yaptıkları sürece tipik olarak hiperaktif değillerdir. Hızlı öğrenirler ve sandık trenini çok kolay bir şekilde altınlar sandıkları var uygun bir alanla.

Corgi Golden Retriever Mix Mizaç

Bu melez ırkın arkadaş canlısı ve insanları memnun etmesini bekleyebilirsiniz. Hem Corgi hem de Golden Retriever geri çekildi, arkadaş canlısı köpekler, bu yüzden yavrularının da olması muhtemeldir.

Bu köpekler için eğitim orta derecede kolay olmalıdır. Oldukça zekiler ve eğitimden zevk alıyorlar. Onları canlandırmak ve aynı zamanda sahip olabilecekleri olumsuz davranışları da azaltmak için günde yaklaşık 15 dakika veya itaat eğitimi öneriyoruz.

Bu köpekler saldırganlığa eğilimli olmasalar da sosyalleşme hala önemlidir. Düzgün bir şekilde sosyalleşen köpeklerin saldırgan olma şansı çok daha düşüktür.

Bu cins koruyucu içgüdülere sahip olmayacak, ancak korku kaynaklı saldırganlık hala mümkün. Olası korku sorunlarından kaçınmanın en iyi yolu, onları çeşitli farklı durumlara, insanlara ve hayvanlara tanıtmaktır.

Bu melez ırkın sürü içgüdülerinin çoğunu koruyacağı şüphelidir, bu nedenle tipik olarak kıstırma davranışı konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Bu melez ırk, her yaştan insanın yanı sıra diğer hayvanlar ve evcil hayvanlar için de iyi sonuç vermelidir. Erken sosyalleşirlerse çok arkadaş canlısı köpeklerdir.

Sağlık

Çoğunlukla, karma ırklar safkan ırklardan daha sağlıklıdır. Bunun nedeni, karışık ırkların daha büyük bir gen havuzundan gelmesidir. Gen havuzu ne kadar büyükse, genetik kusurları miras almak .

Safkan köpeklerin çoğu çok küçük bir gen havuzundan gelir. Aslında, safkan köpeklerin çoğu muhtemelen akraba çiftleşmenin sonucuydu. Küçük gen havuzlarından gelen köpeklerin, örneğin Corgi'nin küçük bacakları gibi genel popülasyonda çok daha nadir görülen özellikleri devralma olasılığı daha yüksektir.

Bu özellikler genellikle safkan köpekleri ayırırken, genellikle olumsuz sağlık etkilerine neden olurlar.

Bu Corgi için geçerli. Kısa bacakları onları bir cins olarak tanımlayan şeydir, ancak aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına da neden olurlar.

Neyse ki, karışık ırkların bu potansiyel problem özelliklerini miras alma olasılığı daha düşüktür. Yine de, Corgi Golden Retriever Mix'in eğilimli olduğu birkaç hastalık var ve evlat edinme ya da almamaya karar vermeden önce bunların farkında olmanız önemlidir.

İntervertebral Disk Hastalığı

Genellikle IVD'ye kısaltılmış olan intervertebral disk hastalığı, belirli köpek ırklarında yaygın olan bir sırt problemidir. Bu hastalık neredeyse sadece kısa bacaklar ve uzun sırtlar , böyle Corgi Dachshund karışımı olarak .

Bu ırklarda uzun sırt, bacaklar tarafından düzgün bir şekilde desteklenmez ve bu da aşırı omurga basıncına neden olabilir. Köpeğin sırtı neredeyse bir ip köprüye benzemeye başlıyor - ortasından sarkıyor.

Bu, omurgada iltihaplanmaya neden olur ve omurgadaki omurların dejenerasyonuna yol açabilir. Bu iltihap, sinirlere baskı yaparak IVD'ye neden olabilir.

IVD meydana geldiğinde, köpek genellikle ağrı, alt vücudunda felç, halsizlik, mesane kontrolünün kaybı ve nihayetinde uzuvlarda ağrı hissedememe yaşar.

Genellikle köpeğin arka ayakları aniden güçsüzleşir ve hareket kabiliyetini kaybeder. Acı içinde olduklarını ifade edebilirler. Hastalık ilerledikçe felç daha da kötüleşecektir. Sonunda onları hiç hissedemeyene kadar bacaklarının kullanımını yavaş yavaş kaybedecekler.

Bu hastalığın prognozu karışıktır. Bazen hafif vakalarda oral antienflamatuvarlarla tedavi edilebilir. Bir köpeği kafeslemek ve hareketi önlemek de başarılı oldu. Bir köpek ne kadar az hareket ederse, omuriliğindeki iltihaplanmanın azalması olasılığı o kadar yüksektir. Normalde sadece son çare olarak kullanılsa da cerrahi de yaygın bir tedavidir.

Her durumda erken tedavi çok önemlidir. İltihap kontrol altına alınana kadar sinir hasarı devam edecektir. Enflamasyon ne kadar hızlı tersine çevrilirse, köpeğin iyileşme olasılığı o kadar artar.

Köpek iyileşirse, muhtemelen dolu bir hayat yaşamaya devam edeceklerdir. Bu durumu tekrar geliştirmeleri nadir değildir. Bununla birlikte, sahipler belirtileri öğrendikten sonra, daha hızlı tedavi görmeleri daha olasıdır ve bu genellikle iyileşme ile sonuçlanır.

Köpek zayıflıklarının bir kısmını sürdürse bile, yine de dolu bir hayat yaşayabilir. Tekerlekli sandalye gibi şeylerle, tamamen felç olmuş köpeklerin bile iyi bir yaşamı olabilir. Tam felçle ilgili en büyük sorun, mesane kontrolünün olası kaybıdır, bu da köpeğin ayrıca bir bez giymek zorunda kalacağı anlamına gelir. Bu, bacaklarını tam olarak geri alan köpekler için de nadir değildir.

Bakım

Bu karma cinsin gerektirdiği tımar miktarı, ne kadar saça sahip olduklarına bağlıdır. Daha uzun saçlı olanlar daha düzenli fırçalamaya ihtiyaç duyacak ve muhtemelen daha fazla dökecektir, kısa saçlı olanlar ise daha az fırçalamaya ihtiyaç duyacaktır.

Ancak genel olarak, bunlar oldukça az bakım gerektiren köpeklerdir. Bakımcılara düzenli geziler gerektirmezler ve genellikle haftada birkaç kez fırçalanmaları gerekir.

pitbull dogo arjantin

Bu köpekler yıl boyunca tüy döker. Bununla birlikte, yılda en az iki kez özellikle kötü olacaklar. Buna ceketlerini 'üfleme' denir. Bu dönemlerde, tüylerinin neredeyse tamamını dökerler ve işlerini bitirdiklerinde genellikle gözle görülür şekilde daha az tüyleri olur.

Bu zamanlarda onları bakıcıya götürmenizi tavsiye ederiz. Nitelikli bir bakım uzmanından eksiksiz bir fırça, köpeği daha iyi hissettirecek ve kanepenizi kurtaracaktır.

Düzenli fırçalamaya ek olarak, bu köpeklerin tırnaklarının kesilmesi gerekecektir. Aşırı büyümüş tırnaklar bir köpek için oldukça acı verici olabilir, bu yüzden onları uygun bir uzunlukta kesmek önemlidir. Bunu evde yapabilir veya bir kuaförde profesyonelce yaptırabilirsiniz.

Ayrıca haftada birkaç kez dişlerinin fırçalanması gerekecektir. Bir köpeğin dişlerini fırçalamanın hiç kolay olmadığını biliyoruz, ancak köpekler için tasarlanmış enzimatik diş macunu ile bu hızlı ve etkili bir şekilde yapılabilir.

Köpeğinizin kulakları sarkıksa, enfekte olmadıklarından emin olmak için onları düzenli olarak kontrol etmeniz gerekecektir. Sarkık kulaklı köpekler kulak enfeksiyonlarına ve kulak akarlarına daha yatkındır, bu yüzden onlara göz kulak olmak önemlidir. Bunları düzenli olarak ıslak bir pamuk topuyla temizlemek fena bir fikir değildir, özellikle de kulakları daha önce enfekte olmuşsa.

Egzersiz yapmak

Küçük boyutlarına rağmen bu köpeklerin çok fazla enerjisi vardır. Her iki ebeveyn cinsi de çalışmak üzere tasarlandı, bu yüzden işlerini yapmak için gereken dayanıklılığa sahipler.

Düzenli yürüyüşler ve oyun saatleri gerektirecekler. Çitlerle çevrili bir arka bahçe kullanışlıdır, ancak kesinlikle gerekli değildir. Her gün gerekli egzersizi yaparlarsa, düzgün apartman hayvanları yapabilirler.

Ortalama olarak, bu köpeklerin günde yaklaşık otuz dakika orta ila yoğun egzersize ihtiyaç duymasını bekleyebilirsiniz. Bunun da ötesinde, yoğun bir şekilde olmasa da gün boyunca ara sıra oynamaları gerekecek.

Bu köpeklerin ayrıca düzenli zihinsel uyarılmaya ihtiyaçları vardır. Oldukça zekiler ve bu nedenle eğlendirilmeleri gerekiyor. Aksi takdirde, kendi eğlencelerini yaratmaya çalışırlar - bu da genellikle başlarını belaya sokar.

Düzenli itaat eğitimi, bunu başarmanın en kolay (ve en ucuz) yoludur. Ayrıca, köpekleriniz öğrenme mücadelesinin tadını çıkarırken, aynı zamanda eğitim dışında da yardımcı olabilecek becerileri öğreniyorlar.

Düzenli itaat eğitimi mümkün değilse veya köpeğinizin daha fazla uyarılmaya ihtiyacı varsa, yapboz oyuncakları onların meşgul kalmasının başka bir yoludur. Saklambaç gibi basit oyunlar da bu köpeklerle mümkündür ve küçük çocukların dahil olmasının eğlenceli bir yoludur.

Son düşünceler

Corgi Golden Retriever karışımı harika bir aile köpeği olabilir. Arkadaş canlısıdırlar, eğitilmesi kolaydır ve çok fazla sağlık problemleri yoktur.

Bu köpeklerin aktivite seviyelerine ayak uydurmak için zamanınız olduğu sürece, çeşitli evlerde ve ailelerde harika evcil hayvanlar yapabilirler.

Yorumlar

Andrine
Bu özel köpek ırkı hakkında bir sorum var. Safkan bir köpek olmadığından, bu köpeğin sırtına zarar vermesine veya zarar vermesine neden olur, çünkü bazen biliyorum, küçük bacaklı köpekler kolayca IVD'ye neden olabilir. Bu yüzden, bu köpek türünün geri köpekler için zararsız olup olmadığını merak ediyorum.
Kelly Wilson
Merhaba Andrine! Genel olarak konuşursak, melez bir cinse sahip olmak, safkan bir hayvana sahip olmaktan daha az sağlık sorununa sahip olacağınız anlamına gelir. Yine de her köpek farklıdır, bu yüzden sadece köpeğin ebeveynlerini ve önceki yavruları evlat edinmeden önce araştırmanızı tavsiye ederiz. Uğradığınız için teşekkürler!