Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir mi? Patates Kızartması Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Patates Kızartması Yiyebilir mi? Patates Kızartması Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpeklerimizi şımartmak sevinçlerden biri evcil hayvan ebeveyni olmak. Size dik dik baktıklarında, patates kızartması da dahil olmak üzere yediğimiz her yemeği onlara sunmak çok cezbedici oluyor. Ama o yavru köpek bakışlarına kapılmadan önce, köpeğinize patates kızartması vermenin gerçekten iyi bir fikir olup olmadığını kontrol etmek için bir dakikanızı ayırın.

Asıl soru, köpeklerin patates kızartması yiyip yiyebildikleri değil - bir veya iki tanesi zarar vermeyebilir - ama onları yemeliler mi? Numara, köpekler patates kızartması yememeli ve onları çok sık beslerseniz, onları çok hasta edebilirsiniz.patates kızartması patatesler kesilir , genellikle yağda kızartılır. Genellikle tuzla, bazen baharatlarla tatlandırılırlar ve soslar ve soslarla servis edilirler. lezzetli olmasına rağmen, kızarmış yiyecekler bir köpeğin sağlığı için iyi değildir . Yavrunuz kesinlikle sunulan bir yavruyu reddetmeyecektir, ancak köpekler onlar için neyin iyi olduğunu her zaman bilemezler! Onları sağlıklı tutmak ve onlar adına doğru yiyecek seçimlerini yapmak size kalmış.

İçindekiler

sacli kopek

Patates Kızartması Köpekler İçin Kötü mü?

Kızarmış Patates Tabağı

Patates kızartmasının köpek arkadaşlarımız için hiçbir besinsel faydası yoktur.Patates kızartması, onları çok miktarda veya çok sık beslerseniz köpekler için kötü olabilir. zehirli değiller , ancak sağlıksız yağlar, karbonhidratlar ve tuz yüklüdürler. Onlar ayrıca sahip sıfır beslenme faydaları olarak başladıkları patatesle karşılaştırıldığında.

Köpekler Onları Yediğinde Ne Olur?

Patates kızartması da dahil olmak üzere herhangi bir insan gıdası ile beslenirlerse köpeklerde genellikle kusma veya ishal olur. Karınlarını rahatsız etmenin yanı sıra, muhtemelen susayacaklardır. fazla tuz nedeniyle . Daha da endişe verici olanı, kızarmış yiyecekleri düzenli olarak besleme riskidir. Herhangi Yağ, tuz veya karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar ciddi hastalıklara neden olabilir Örneğin:

 • Şeker hastalığı
 • Kalp hastalığı
 • Böbrek hastalığı
 • Yüksek kan basıncı
 • pankreatit
 • obezite
 • iyi problemler

Daha da kötüsü, eğer yavrunuz bu hastalıklardan herhangi birine sahipse, yanlış yiyecekleri beslemek onları aniden ve ciddi şekilde rahatsız edebilir . Tedavilerinin bir kısmı, genellikle veterineriniz tarafından reçete edilen katı bir diyet içerebilir.Köpekler de risk altında tuz zehirlenmesi tuzlu yiyeceklere tıkıyorlarsa. Çok fazla patates kızartması yemeleri gerekmesine rağmen, riskleri hatırlamaya değer. Tuz zehirlenmesinin belirtileri kusma veya ishal ile başlar ve tedavi edilmezse uyuşukluk, titreme ve nöbetlere kadar ilerleyebilir. Bol suya erişimi olmayan köpeklerin aşırı tuz alımından zehirlenme olasılığı daha yüksektir.

Başka Tehlikeler Var mı?

Sepette Frites

Yavru kızartmalarınızı ve diğer kızarmış yiyecekleri beslemekle ilişkili bir takım riskler vardır.

Paket servisinizi (veya ev yapımı sahte yemeğinizi) Fido ile paylaşmadan önce, sağlıksız yağlar ve tuzların yanı sıra başka ne gibi tehlikeler oluşturabileceğini düşünün! • Baharat
 • Soslar ve soslar
 • taraf
 • çiğ patates
 • patates derileri

Baharat

Patates kızartması sadece tuzla değil, zarar verebilecek diğer baharatlarla da kaplanabilir. Popüler kızartma baharatı genellikle sarımsak veya soğan tozu bu da anemiye (tehlikeli derecede düşük kırmızı kan hücresi sayısı) neden olabilir. Eğer senin köpek anemik uyuşuk olabilir, hızlı nefes alabilir, diş etleri solgun, kalp atışı hızlı olabilir veya yemeğini bırakmış olabilir. Bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, tavsiye için veterinerinizi aramak en iyisidir. Anemi, etkin bir şekilde tanınmaz ve tedavi edilmezse yaşamı tehdit edici olabilir.

Soslar ve Soslar

Patateslerinizde ahır sosu, ketçap, hardal, barbekü sosu veya sirke seviyorsanız, bunları köpeğinize beslemek iyi bir fikir değildir! Şeker gibi maddeler, soğan veya Sarımsak , baharatlar ve asetik asit köpeklerde hastalığa neden olabilir. Çoğu mide rahatsızlığına neden olur, ancak soğan veya sarımsak ölümcül anemiye neden olabilir çok miktarda yenirse. Sosları veya pansumanları tükettikten sonra yavrularınız hastalanırsa veterinerinizi arayın.

taraf

Patates kızartmasının popüler tarafları hamburger, kızarmış tavuk olabilir. Mısır taneleri , mısır koçanı, peynir veya lahana salatası. Hamburger ve lâhana salatası, soğan veya sarımsak eklenmiş olabilir ve bu da köpeğinizin anemi geliştirme riski taşır. Peynir sağlıksız yağlar bakımından yüksektir ve köpeklerde pankreatitin yaygın nedeni . Pankreatit kusma, iştahsızlık ve karın ağrısına neden olur. Kızarmış kemikli tavuk , ve mısır koçanında , köpeğiniz tarafından yenirse bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Patates kızartmanız ne olursa olsun, köpeğinizi güvende tutmanın en iyi yolu, ona insan maması vermemektir.

çiğ patates

Evde patates kızartması yapıyorsanız, muhtemelen Fido, yiyeceklerin tezgahtan düşmesini bekliyor. Çiğ patateslerin farkında olun solanin içerir (Ayrıca domates bitkilerinde bulunur ) büyük miktarlarda neden olabilir kusma, ishal ve uyuşukluk . Patatesin yeşil kısımları, kabuğu ve bitkisi en yüksek solanin konsantrasyonuna sahiptir. Pişmiş patates daha düşük solanin seviyelerine sahiptir, bu nedenle köpeğiniz az miktarda pişmiş patates yerse, solanin toksisitesi riski düşüktür.Çiğ patates parçaları da boğulma tehlikeleri ve büyük parçalar halinde yutulurlarsa bağırsaklarına sıkışabilirler. Yavrularınız için endişeleniyorsanız ve patates yemişse, veterinerinizi arayın.

Patates Derileri

Çiğ patates kabukları, patatesin beyaz kısımlarından daha yüksek solanin seviyelerine sahiptir ve bu da onları potansiyel olarak çok miktarda yenirse toksik . Pişirildikten sonra solanin seviyeleri daha düşük olacaktır.

Patates kabuğu da lif bakımından çok yüksektir. Lif, köpeğinizin diyetinin önemli bir parçası olsa da, fazlası ona mide bulantısı . Patates kabuklarını yedikten sonra hastalık belirtileri fark ederseniz, veterinerinizi arayın.

Köpekler İçin Hiç İyiler mi?

Yerde yatarken yukarıya bakan chihuahua

Köpeğiniz için patates kızartması veya diğer kızarmış yiyeceklerden kaçınılmalıdır.Yani kızarmış yiyecekler kesinlikle hayır-hayır - ama Fido'ya biraz patates kızartması yedirmenin ve sağlık risklerini azaltmanın bir yolu var mı? Pekala belki.

Tek yol, pişirme yöntemini ve hazırlığını kontrol etmeniz ve bunları evde yapmanızdır. Herhangi bir yağ veya baharat eklemekten kaçının patates kızartmasına. Fırında, mikrodalgada veya kaynatın sağlıksız yağların dahil edilmesinin zararlı riskini ortadan kaldırmak için kızartmak yerine patates. Çiğ veya pişmiş patates kabuklarını da beslemekten kaçınmalısınız.

tatlı patates daha besleyici beyaz patates ve patates kızartması yapmanın başka bir popüler yolu. Köpeğiniz az miktarda yiyebilir. baharatsız pişmiş tatlı patates ve yağsız. Tatlı patateslerin kabukları kalın ve serttir, bu nedenle bağırsak problemlerini önlemek için beslemeden önce bunları çıkarın.Yavrunuzun biraz tatlı patates yemesine izin vermek istiyorsanız, bunu ölçülü olarak yapın. Tatlı patatesler yüksek toksik olabilen A vitamini büyük miktarlarda köpeklere.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Patates kızartması bir köpeği hasta edebilir mi?

  Evet, patates kızartması, özellikle çok fazla yerse köpeklerde kusmaya veya ishale neden olabilir. Düzenli olarak patates kızartması ile beslenen köpekler, kalp hastalığı veya diyabet gibi daha ciddi sağlık sorunları yaşama riski altındadır. Köpeğiniz onları yedikten sonra kendini iyi hissetmiyorsa, tavsiye için veterinerinizi arayın.

 • Köpekler patates kızartmasını tuzsuz yiyebilir mi?

  Patates kızartması, tuzsuz bile olsa ideal bir atıştırmalık değildir. Kızartılmış yiyecekler çoğu köpeğin yemesi için kötüdür. Kızartılmış yiyeceklerdeki sıvı ve katı yağlar mide rahatsızlığına neden olabilir. Düzenli olarak verilirse, köpekler genellikle obezite ile ilgili ciddi sağlık sorunları ile rahatsız olabilir.

 • Köpekler tatlı patates kızartması yiyebilir mi?

  Tatlı patatesler beyaz patateslerden daha fazla besin içerir, ancak kabukları çıkarılmış olarak kızartılmak yerine fırınlanmalıdır. Köpeklerde toksisiteye neden olabilen A vitamini bakımından yüksek oldukları için sadece küçük miktarlarda besleyin. Tatlı patates yedikten sonra Fido hastalanırsa, tavsiye için veteriner kliniğinizi arayın. • Köpeğime fırında patates kızartması yedirebilir miyim?

  Kızartmaları fırında veya fritözde hazırlamak, kızartmaktan daha iyidir ve baharatsız bırakılmalıdır. Ancak yavrularınız herhangi bir insan yemeği yerken kusma veya ishal olabilir. Onları dengeli formüle edilmiş köpek maması ile beslemek ve bunun yerine sağlıklı yiyecekler seçmek en iyisidir.

 • Patates köpekleri öldürebilir mi?

  Çiğ patates, köpekler için zehirli olabilen ve genellikle pişirilerek uzaklaştırılan solanin içerir. Köpeğinize patates beslemek, haşlamak, fırında pişirmek veya mikrodalgada pişirmek istiyorsanız, kabuklarını soyun ve baharatlamayın. Patates yedikten sonra köpeğiniz rahatsızlanırsa veterinerinizi aramalısınız.

Son düşünceler

Birkaç patates kızartmasının çoğu sağlıklı köpeğe zarar vermesi olası değildir. Ancak, köpeğinize kasıtlı olarak patates kızartması vermeniz önerilmez. Patates kızartmasının yüksek yağ, tuz ve karbonhidrat içeriği bazı köpekleri yapabilir. kusmak veya ishal olmak . Düzenli olarak kızarmış yiyeceklerle beslenen bir köpek, diyabet, kalp hastalığı veya obezite gibi ciddi sağlık sorunları geliştirebilir.

Altta yatan sağlık sorunları olan köpeklere sağlıksız yiyecekler verme konusunda ekstra dikkatli olmanız gerekir. Tüm köpeklerin ihtiyacı var dengeli besleyici diyet onları sağlıklı ve hastalıksız tutmak için. Tavsiyeye ihtiyacınız varsa, yapabileceğiniz en iyi şey veterinerinize danışmaktır.

Yorumlar