Köpekler Mısır Yiyebilir mi? Mısır, Köpeklerin Düzenli Olarak Yemek Yemesi İçin Güvenli mi?

Köpekler Mısır Yiyebilir mi? Mısır, Köpeklerin Düzenli Olarak Yemek Yemesi İçin Güvenli mi?

Bazen yemeğimizi evcil hayvanlarımızla paylaşmak güzeldir, ne de olsa onlar ailenin birer ferdidir! Ama bazı yiyecekler için güvenli olup olmadığı belli değil tüylü dostlarımız için ya da değil. Mısır, özellikle köpeğiniz tabağınızdan biraz mısır yerse, merak edebileceğiniz yiyeceklerden biridir.

İyi haber şu ki, mısır taneleri (koçanından alınmış) sade halde, genellikle köpek tüketimi için güvenlidir . Sağlıkları için faydalı olan bol miktarda lif ve diğer besin maddelerine sahiptir. Birçok köpek, herhangi bir yan etkisi olmadan mısır yer. Ancak mısır sadece bitkisel formda gelmez.Var mısırın çoklu formları ve mısır genellikle köpek arkadaşlarımız için güvenli olmayan şeylerle karıştırılır veya baharatlanır. Peki, mısır ne zaman köpeğimin yemesi için uygun ve uygun değil? Ne zaman güvenli olduğuna ve yerel veterinerinizi ne zaman aramanız gerektiğine bir göz atalım.

İçindekiler

Mısır Köpekler İçin Güvenli mi?

Evet ve hayır! Mısır çeşitli şekillerde gelir, bu nedenle evcil hayvanlarımız için neyin uygun olduğuna karar verirken farklı türlere bakmak önemlidir. İlk olarak, mısır örneklerine bakalım. tipik olarak güvenli köpek tüketimi için.Mısır taneleri

Parlak Sarı Çekirdekler

Mısırdan elde edilen çekirdekler köpek tüketimi için tamamen güvenlidir.

Koçandan çıkarılan mısır, köpeklerin yemesi için tamamen güvenlidir. hem konserve hem de dondurulmuş tatlı mısır taneleri. Bunların hepsi ılımlı bir şekilde beslenmeli ve mide rahatsızlığı riskini azaltmak için tereyağı gibi yağlar olmadan en iyi şekilde servis edilmelidir.

Bebek mısır, yavru mısırınızı beslemenin başka bir yoludur. Yine, bu küçük sebzeler sade servis edilmelidir ve baharatsız pişirilir. Onlara başka sebzelerle servis yapmak başka bir bilinmeyeni ortaya çıkarır ve baharatın veya baharatın kullanıldığı bazı durumlarda sorunlara neden olabilir. sebze zehirlidir .baharatsız patlamış mısır

patlamış çekirdekler

Sade patlamış mısır, atıştırmalık veya ikram olarak verildiğinde çok az risk taşır.

Ara sıra patlamış mısır parçaları pek zarar vermesi olası değil Tuz, şeker veya tereyağı olmadan sade verilirse. Nasıl pişirildiğini ve işlendiğini kontrol edebilmeniz için kendi çekirdeklerinizi evde haşlamak iyi bir fikir olabilir.

gözünüz üzerinde olduğundan emin olun. köpeğin dişleri Bununla birlikte, patlamış mısır parçaları diş hastalığına yol açabilecek şekilde sıkışma potansiyeline sahip olduğundan.Ticari Köpek Maması ve Mısır

Köpeğe bir kase köpek maması veren insan eli

Mısır, ticari olarak üretilen köpek mamalarında yaygın olarak ana bileşen olarak kullanılır.

Mısır ayrıca köpek mamasında düzenli olarak bulunur ve tamamen güvenlidir. Köpekler ağırlıklı olarak et ve et bazlı ürünler yemesine rağmen, omnivordur, yani mısır gibi tahıllardan faydalanacaklar diyetlerinin bir parçası olarak.

Tüm ticari evcil hayvan diyetleri FDA onaylı (Gıda ve İlaç İdaresi), yani içerdikleri maddeler güvenlidir ve evcil hayvanınızın diyetine dahil edilmesi uygun görülmüştür. Daha fazla güven için, Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği'ne sahip ambalajları arayabilirsiniz ( AAFCO ) beyanı—bu beyana sahip gıdalar, AAFCO tarafından belirlenen minimum ve maksimum seviyelerde besinleri içerir.

Son zamanlarda bu konuda bazı kafa karışıklıkları var. köpeklerde mısır alerjisi , ancak bir veteriner özel bir tavsiyede bulunmadıkça çoğu evcil hayvanın tahılsız bir diyete ihtiyacı yoktur.Tahılsız diyetlerin aslında yarardan çok zarar vermek olarak bilinen bazı kalp rahatsızlığı vakalarında Genişletilmiş kardiyomiyopati bu tür yiyeceklerle bağlantılı olmak. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır; ancak şimdiye kadar mısır ve diğer tahılların/tahılların diyetlerinin önemli bir parçası olabileceğini gösteriyor.

beabull

Köpekler için Mısır Ne Zaman Kötüdür?

Mısırın besleyici faydalarına rağmen, köpekler için tehlikeli olabileceği bazı durumlar vardır. Aşağıdaki maddeleri beslemekten kesinlikle kaçınmalısınız.

Mısır koçanları

Çiğ sarı sebzeyi kemiren köpek

Mısır koçanları yenildiğinde köpekler için tehlike oluşturabilir ve en büyük risk bağırsak tıkanıklığıdır.

Ne yazık ki, mısır koçanları köpekler için risklidir ve kaçınılmalıdır. Yavrunuzun mısırı doğrudan bir koçanından kemirmesine izin vermek iyi bir fikir gibi görünse de, bazı köpekler kendilerini kaptıracak ve çiğneyecek hatta çiğneyecektir. sert, lifli koçanın kendisini yutun . Sebzenin bu kısmı sindirilemez, bu nedenle bağırsaklarını tıkama riski çok yüksektir.Bir tıkanıklık meydana gelirse, köpek arkadaşınız çok rahatsız olabilir. Koçanı mideden nispeten sindirilmeden geçebilir ve sıkışıp kalmak pilorda (mideden çıkış) veya bağırsaklar boyunca. Bu meydana gelirse, onu çıkarmak için acil ameliyat gerekecektir.

Bu şekilde tıkanmalardan muzdarip köpekler genellikle çok rahatsız olurlar. Yiyecek ve su normal şekilde sindirim sisteminden geçemez, bu nedenle köpeğiniz muhtemelen kusmak veya kabızlık veya ishal var . Genellikle yemeklerini bırakırlar ve uyuşuk ve depresif hale gelirler.

Bazı köpeklerde ayrıca karın ağrısı olabilir ve dokunulduğunda midelerine bakabilir veya sızlanabilir. Onlar da benimseyebilirler' dua konumlandırma ' daha rahat etmek için. Bunu, ön kısımları yere indirildiğinde ve arka kısımları havada olduğunda göreceksiniz. Bu, karınlarındaki baskıyı hafifletmeye çalışmaktır. Aşırı durumlarda, köpekler, özellikle de hemen tedavi edilmezse, susuz kalabilir ve çökebilir.Köpeğim mısır koçanı yerse veteriner ne yapacak?

Veteriner hekiminiz köpek arkadaşınızı muayene edecek, karnında ağrı veya dehidrasyon belirtileri arayacaktır. Genellikle, tanısal görüntüleme koçanı denemek ve bulmak için gereklidir. Bu bazen bir röntgende görülür, ancak diğer zamanlarda koçanın kendisini görselleştirmek zordur, bu nedenle veteriner bunun yerine bağırsaklarda gaz birikmesi gibi şeyler arar.

koçan parçasını şu yolla almak mümkün olabilir: endoskopi bazı durumlarda. Yabancı cismi yemek borusu (yemek borusu) ve ağızdan geri çekmek için küçük bir çubuk benzeri kamera bir sepet veya tutucu ile mideye yerleştirilebilir.

Bununla birlikte, birçok köpek koçanı çıkarmak için ameliyat gerektirir. Özellikle mideden çıkıp bağırsaklara taşınmışsa. Karın ameliyatı, veterinerinizin köpeğinizin sindirim sistemini tam olarak değerlendirin ve hasar açısından inceleyin. Ayrıca koçanı almalarına da izin verecek. Köpeğinizin muhtemelen ağrı kesici ve ameliyat sonrası izleme için klinikte kalması gerekecektir. Ayrıca bir damlama yoluyla sıvı gerektirebilirler.

Tereyağlı Mısır

Dökme Demir Tavada Tereyağlı Çekirdekler

Tereyağı gibi ilave yağlar, yavrularınızın diyetine dahil edilmemelidir.Aşırı tereyağlı veya terbiyeli bir köpeğe mısır vermemelisiniz. Bazı köpekler için yüksek miktarda yağ tüketmek mide bulantısını tetikleyebilir hatta bir bölümü pankreatit . Bu durum, karın ağrısı, kusma ve ishale yol açan pankreasın (yağların sindirilmesine yardımcı olan küçük bir organ) iltihaplanmasına neden olur.

Tuzlu yiyeceklerden de kaçınılmalıdır. yüksek tuz seviyeleri zararlı olabilir evcil hayvanlarımıza. Bu nedenle, yavrularınızı beslediğiniz mısırlar pişirilmeli ve sade olarak servis edilmelidir.

aromalı patlamış mısır

Birçok Aromalı Patlamış Çekirdek

Aromalı patlamış mısırda kullanılan malzemeler tüketildiğinde köpeğinize zarar verebilir.

chihuahua tüy döker mi

Sırasında patlamış mısır sade servis ve havayla patlatılmış veya az yağda pişirilmiş olması pek fazla zarar vermez, yoğun aromalı veya baharatlı patlamış mısırlar zarar verebilir. son zamanlarda bir trend var gurme tarzı patlamış mısır , mısırın zararlı olabilecek her türlü malzemeyle kaplandığı yer.

Çikolata kaplı patlamış mısır, köpekler için zehirlidir. teobromini metabolize edemez . Bu kimyasal özellikle bitter çikolatada bulunur ve hiper heyecan, titreme ve hatta nöbetler . Bazı durumlarda karaciğer yetmezliği meydana gelebilir.

Diğer birçok patlamış mısır şekerleme veya şekerle kaplanmıştır, bu sağlıklı değildir ve kilo almak evcil hayvanlarımızda. Tuzlu patlamış mısır da köpekler için iyi bir fikir değildir. Tereyağlı veya çok miktarda yağda pişirilmiş patlamış mısır, pankreatite yatkın köpekler için kötü haber olacaktır.

Peki, Köpeğimi Mısırla Besleyebilir miyim?

Köpeğe yalamak için koçanı veren insan eli

Köpeğinizi mısırla beslemek, yalnızca çekirdekler tüketildiği ve

Evet, eğer istersen köpeğini mısırla besleyebilirsin. güvenli çeşitlere bağlı kalın daha önce tartışmıştık. Mısır koçanından kesilmeli ve çekirdeklerde servis edilmelidir. Köpeğinize terbiyeli veya tereyağlı mısır vermeyin. Her zaman düz tiplere bağlı kalmalısınız.

Herhangi bir şeyi çok fazla beslemek sindirim rahatsızlığına yol açabileceğinden, herhangi bir ek gıda maddesini ölçülü olarak beslemeyi unutmayın. Ayrıca köpeğinizin günlük kalori ihtiyacının %10'undan fazlasını mısır gibi dengesiz bir mamayla beslemek, vitamin ve minerallerinin dengesini bozar gün için.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpekler mısır koçanı sindirebilir mi?

  Hayır, mısır koçanları çok sert ve sindirilemez. Bütün olarak yutulursa, köpeğinizin sindirim sistemine yerleşerek sorunlara neden olma olasılığı yüksektir. Daha küçük mısır koçanı parçaları bile dar bağırsaklarında (bağırsaklarında) sıkışabilir, bu yüzden risk almayın.

 • Köpekler çiğ mısır yiyebilir mi?

  Evet, köpekler çiğ mısır yiyebilir, ancak muhtemelen nispeten sindirilmeden geçer ve onlar için fazla besin sağlamaz. Sadece mısırın (çekirdeklerin) kendisi olsa da, yavrularınızın mısır koçanı yemesine asla izin vermeyin. Çok miktarda pişmemiş mısır da mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

 • Bir köpeğin tıkanıklık olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  Yabancı cisimleri (bağırsak tıkanıklığına neden olan sindirilemeyen bir nesne) olan köpekler, tedavi edilmezse oldukça kötüleşir. Bu köpekler yemeklerini bırakabilir, ağrılı bir karına sahip olabilir ve normalden daha uyuşuk olabilir. Tıkanmalar, yiyecek ve suyun normal şekilde geçmesini engeller, bu nedenle bu köpeklerde kusma, ishal veya kabızlık gibi sindirim bozuklukları olur.

 • Bir mısır koçanı bir köpeğin midesinde ne kadar kalabilir?

  Mısır koçanları son derece sert ve liflidir, bu da bir köpeğin midesinde uzun süre nispeten değişmeden kalabilecekleri anlamına gelir. Birkaç saat sonra, mısır koçanları mideden geçirilebilir ve burada sıkışıp kalmaları muhtemel olan dar bağırsaklara (bağırsaklara) geçebilir.

  Mısır koçanı tıkanıklığı kendi kendine geçmeyeceği için bu acil bir durumdur. Köpeğinizin midesinde tedavi edilmeyen bir mısır koçanı kalırsa, onları çok hasta edebilir. Fido'nun mısır koçanı yediğinden şüpheleniyorsanız, daima yerel veterinerinizi arayın.

 • Köpek mamalarındaki mısır kötü mü?

  Hayır, ticari köpek mamalarına dahil edilen tüm bileşenlerin FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) onayına sahip olması, bunların güvenli ve dahil edilmeye uygun olmasını sağlar. Tahıllar, bazı insanlar tarafından diyeti 'ucuz' karbonhidratlarla doldurmak için kullanıldığı düşünülen 'dolgu maddeleri' olarak görülebilir, ancak durum böyle değil.

  Yüksek miktarda hayvansal protein içeren bir diyet seçmelisiniz, ancak mısır yine de linoleik asit, vitaminler, mineraller ve lif gibi değerli besinleri sağlayabilir.

Son düşünceler

Köpekler mısır yiyebilir güvenli bir şekilde hazırlanır ve servis edilir . Mısır koçanlarını, sanki evcil hayvanınızı çok kötü hale getirebilirlermiş gibi, köpeklerden uzak tutmalısınız. Barbekü yaparken dikkatli olun, piknikler , ya da atılan bir koçanı gibi diğer aile olayları kazara yutulabilir! Kazaları önlemek için mısır koçanlarını erişemeyeceğiniz bir yerde dolaplarda veya yüksek raflarda saklayın.

Evcil hayvanınıza yeni bir şey verdiğinizde, başlangıçta küçük bir miktar denemelisiniz. Bundan sonra bile, yüksek miktarda yemek yediğinden, yalnızca ölçülü olarak besleyin. karın sorunlarına neden olabilir . Daha da iyisi, normal ticari diyetine sadık kalmaya çalışın, çünkü orada zaten mısır olduğunu bile görebilirsiniz!

Her şeyden önce, eğer yavru köpeğinizin yapmaması gereken bir şey yediğinden veya herhangi bir şekilde yetersiz olduğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinizi aramalısınız öneri için. Evcil hayvanınızın hemen görülmesi, izle ve bekle yaklaşımından çok daha iyi bir sonuca yol açacaktır.

Yorumlar