Vadideki Zambak Köpekler İçin Zehirli midir? Köpeğim Onu Yerse Ne Yapmalıyım?

Vadideki Zambak Köpekler İçin Zehirli midir? Köpeğim Onu Yerse Ne Yapmalıyım?

Evcil hayvan ebeveynleri olarak köpeklerimizi özellikle kendi evlerinde ve bahçelerinde her zaman güvende tutmak isteriz. Pek çok bitki güvenli ve evcil hayvan dostudur, ancak bazıları dört ayaklı dostlarımız için tehlike oluşturur ve hangilerinden kaçınmanız gerektiğini ve köpeğinizin patilerini bu bitkilere kaptırması durumunda ne yapmanız gerektiğini bilmek gerçekten önemlidir.

Zambaklar, güzel çiçekleri ve güçlü kokuları olan güzel bitkilerdir, bu nedenle bahçede yaygın olarak bulunurlar. Mayıs ayında doğan bebeklerin de doğum çiçeğidirler. Peki köpeğiniz vadideki zambakın bir kısmını yemişse ne yaparsınız?Ne yazık ki zambaklar, Vadideki Zambak da dahil olmak üzere köpekler için zehirlidir. Öyleyse, bundan sonra ne yapmanız gerektiğini ve bu bitkileri evcil hayvanlarımız için bu kadar tehlikeli kılan şeyin ne olduğunu öğrenmek için konuya dalalım.

kavapu
İçindekiler
 1. Vadideki Zambak Nedir?
 2. Vadideki Zambak Neden Köpekler İçin Zehirlidir?
 3. Köpeklerde Lily Of The Valley Zehirlenmesinin Belirtileri
 4. Köpeğim Vadideki Zambak Yedi - Ne Yapmalıyım?
 5. Lily of the Valley Zehirlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?
 6. Vadideki Zambak Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?
 7. Köpeğim Vadideki Zambak'ı Yerse İyi Olacak mı?
 8. Köpeğimin Vadideki Zambak Yemesini Nasıl Önleyebilirim?
 9. Son düşünceler

Vadideki Zambak Nedir?

Vadideki Zambak, ismine rağmen aslında gerçek bir bitki değil. zambak . Bu bir çok yıllık çiçekli bitki lezzetli, tatlı bir kokuya sahip minik çan şeklindeki çiçeklerle. Yaklaşık iki metre boyunda büyürler ve soğanlardan yetişerek yeraltına yayılırlar. .

Vadideki Zambak Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da bulunabilir. ABD'de çoğunlukla doğu bölgelerinde büyüme eğilimindedir; Pennsylvania, New Hampshire, Virginia ve Vermont eyaletleri en büyük sayılardan bazılarına sahiptir. Vadideki Zambak, görünümü ve kokusu nedeniyle popüler bir bahçe bitkisidir.ABD'deki en yaygın Vadideki Zambak türleri şunlardır:

 • C. majalis Albostriata
 • C. majalis Berlin Devi
 • C. majalis Tam Çiçek
 • C. majalis Yeşil Goblen
 • C. majalis Rosea

Vadideki Zambak Neden Köpekler İçin Zehirlidir?

 Vadideki Zambak yakından
Ölümcül kalp glikozitlerinin en yüksek konsantrasyonu soğanlarda bulunur.

Vadideki Zambak, 38 tane içerdiğinden köpekler için oldukça zehirlidir. Kardiyak glikozitler – Kalbin kasılma hızını düşürmesine ve çıkış gücünü artırmasına neden olan organik bileşikler. Kalp üzerindeki bu etkiler çok tehlikelidir ancak glikozitler sindirim sistemini de tahriş edebilir. Yaprakları, sapı ve çiçekleri de dahil olmak üzere bitkinin tamamı zehirlidir ancak soğanları en tehlikeli kısımdır.

Vadideki Zambak ayrıca şunları içerir: saponinler bitkilerde bulunan ve köpekler için zehirli olan başka bir tehlikeli bileşiktir. Saponinler genellikle köpeğinizin sindirim sistemini etkileyerek kusma, ishal ve karın ağrısına yol açan tahrişe neden olur. Saponinler ayrıca cilt tahrişine de neden olabilir.Köpeklerde Lily Of The Valley Zehirlenmesinin Belirtileri

Vadideki Zambak zehirlenmesinin belirtileri, alımın ardından çok hızlı bir şekilde, genellikle ilk iki saat içinde başlama eğilimindedir. Ancak belirtiler 24 saat içinde herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, bu nedenle köpeğinizi yakından takip etmeniz önemlidir. Belirtiler ayrıca köpeğinizin yediği bitki veya çiçeğin miktarına ve hangi kısmına bağlı olarak da değişebilir. Köpeğiniz soğanı yemişse semptomların başlangıcı daha hızlı veya daha şiddetli olabilir.

Köpeklerde Vadideki Zambak zehirlenmesinin yaygın belirtileri şunlardır:

 • Kusma
 • İshal
 • Uyuşukluk ve depresyon
 • İştah azalması
 • Zayıflık ve anormal yürüyüş
 • titriyor
 • Aşırı salya akması
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Anormal kalp atış hızı (hızlı veya yavaş olabilir) ve anormal kalp ritmi
 • Nöbetler
 • Yıkılmak

Köpeğiniz Vadideki Zambak bitkisinin herhangi bir bölümünü yemişse veya yediğinden şüpheleniyorsanız, hemen veterinerinizle iletişime geçmelisiniz. Çünkü hızlı tedavi, iyi bir iyileşmenin anahtarıdır.Köpeğim Vadideki Zambak Yedi - Ne Yapmalıyım?

Köpeğinizin Vadideki Zambak bitkisinin herhangi bir bölümünü yemiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, onu hemen veterinere götürmeniz gerekir. . Yavru köpeğinizin iyileşmesi, ne kadar hızlı tedavi edildiğine ve ayrıca ne kadar bitki yediğine bağlıdır. Bitkinin tamamı zehirlidir, ancak Vadideki Zambak soğanını yemek özellikle tehlikelidir çünkü tedavi edilmezse sadece birkaç saat içinde ölüme neden olabilir.

Lily of the Valley Zehirlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Vadideki Zambak zehirlenmesi genellikle bitkiyi veya bitkinin bir kısmını yeme geçmişine ve semptomların varlığına dayanarak teşhis edilir. Veterinere bitkinin bir kısmını göstermeniz her zaman faydalıdır ve veterinere yavrunuzun bitkinin ne kadarını ve hangi kısmını yediğini söylemek gerçekten önemlidir. . Veteriner köpeğinizin belirtileri hakkında birçok soru soracak ve kapsamlı bir muayene yapacaktır.

Veteriner köpeğinizin kalbini kontrol etmek isteyecektir çünkü bu, Vadideki Zambak'taki toksinlerden etkilenen ana organdır. Köpeğinizin kalp atış hızını kontrol edecekler ve olağandışı ritimleri (aritmiler) dinleyecekler. Veterinerin köpeğinizin kan basıncını, ateşini ve nefesini kontrol etmesi de önemlidir.

Kan testleri yapılabilir ve bazen veteriner röntgen veya ultrason çekmek isteyebilir Köpeğinizin hangi tedaviye ihtiyacı olduğunu bildiklerinden emin olmak için. Vadideki Zambak'ta bulunan kalp glikozitlerini aramak için özel kan testleri mevcuttur, ancak bunlar çok pahalıdır ve her zaman güvenilir değildir.Vadideki Zambak Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Çoğu zaman ne zaman köpekler yememeleri gereken şeyleri yerler , Veteriner, toksinin mideden emilmesini önlemek için onları hasta edecek bir enjeksiyon yapabilir. Ancak Vadideki Zambak'ta bu önerilmez çünkü toksinler yutulduktan sonra çok hızlı emilir.

alman kurdu ömrü

Bazen Toksin kalmadığından emin olmak için mideyi gastrik lavaj (genel anestezi altında midenin yıkanması) kullanarak temizlemek yararlı olabilir, Daha sonra toksinlerin emilmesi için aktif kömür verilir.

Tedavi çoğunlukla destekleyicidir ve köpeğiniz muhtemelen birkaç gün veterinerde yatırılacaktır. Destekleyici tedavi, rehidrasyona ve elektrolit dengesizliklerinin düzeltilmesine yardımcı olacak sıvı damlamasının yanı sıra hastalık önleyici ilaçlar, mide koruyucuları ve oksijeni içerir. Köpeğinizin kalbi zehirden etkilendiyse, aritmileri tedavi etmek ve kalbin normale dönmesine yardımcı olmak için lidokain veya atropin gibi ilaçlara ihtiyaç duyabilir. Veterinerler evcil hayvanınızın ilerlemesini kontrol etmek için düzenli kan ve idrar testleri yapacaktır.

Köpeğim Vadideki Zambak'ı Yerse İyi Olacak mı?

Vadideki Zambak'ı yiyen köpeklerin prognozu, büyük ölçüde bitkinin ne kadarını yediklerine ve ne kadar çabuk tedavi edildiklerine bağlıdır. Genel olarak, ilk birkaç saat içinde tedavi edildiği sürece, köpeğinizin birkaç günlük tedaviden sonra evde olmasını ve normale dönmesini bekleyebilirsiniz. bitkinin alımından sonra.Ancak Köpeğinizin veterinerden eve döndüğünde bazı temel bakıma ihtiyacı olacak , her türlü rahatsızlıktan uzak dinlenebileceğiniz sakin ve sessiz bir alana sahiptir. Köpeğinizin eve döndüğünde bazı ilaçları kullanması gerekebilir ve tam iyileşmeye devam ettiğinden emin olmak için veterinere birkaç takip ziyareti yapması gerekebilir.

Köpeğimin Vadideki Zambak Yemesini Nasıl Önleyebilirim?

 Vadideki Zambak tarlasında oturan köpek
Bahçedeki yavru köpeğinizi daima yakından takip edin.

Peki yavru köpeğinizin patilerini bitkilerinize kapmasını nasıl önleyebilirsiniz? Evlerimizde bulunan birçok bitki güvenli ve evcil hayvan dostu olsa da bazıları zararlıdır. Güvenli ve zehirli arasındaki farkı anlayamadıkları için onları bitkileri çiğnemeye teşvik etmemek her zaman en iyisidir.

Eğer yavru köpeğinizin elinizi yırtma alışkanlığı varsa çiçek yataklar, muhtemelen nedenini merak ediyorsunuzdur. Genellikle bu davranış can sıkıntısından kaynaklanır , egzersiz eksikliği ya da sadece dikkatinizi çekmeye çalışmanın bir yolu . Köpeğinizin bol miktarda günlük egzersiz yaptığından ve yeterli oyuncak ve uyarıya sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Eğer bu yavru köpeğiniz için sadece yaramaz bir alışkanlıksa, o zaman biraz eğitim gerçekten yardımcı olabilir.Yavru köpeğinizin bitkilerin etrafını kokladığını veya yemeye başladığını fark ederseniz, onu uzaklaştırın ve ödüllendirin. gibi yüksek kaliteli bir ödül sunun ev yapımı köpek maması olumlu davranışları pekiştirmek için her seferinde çiçek tarhına giderler. Özellikle yavru köpekler gençken ve dünyayı ağızlarıyla keşfederken bahçenin bazı kısımlarını çitle çevirmek de yararlı olabilir.

Son düşünceler

Vadideki Zambak, hoş ve tatlı bir kokuya sahip, bakması güzel bir bitkidir. Ancak köpekler için oldukça zehirlidir, bu nedenle bahçenizde yetiştirmekten kaçınmak veya evcil hayvan ebeveyniyseniz erişemeyeceği bir yerde tutmak en iyisidir. Vadideki Zambak, köpeğinizin kalbi ve sindirim sistemi üzerinde ciddi ve yaşamı tehdit eden etkilere sahip olabilecek kardiyak glikozitler içerir.

pitbull koşum

Köpeğiniz Vadideki Zambak'ı yemişse, evcil hayvanınızı mümkün olan en kısa sürede veterinere göstermeniz gerekir; çünkü hızlı tedavi, iyi bir iyileşmenin anahtarıdır. Çoğu köpek birkaç gün içinde iyileşir, ancak birkaç basit eğitim tekniğiyle tüylü arkadaşınızın patilerini bitkilerinize sokmasını engellemek her zaman en güvenli yoldur.

Yorumlar