Border Collie ve Alman Çoban Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Border Collie ve Alman Çoban Köpeği: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Sen Border Collie ile Alman Çoban Köpeğinin Karşılaştırılması bir sonraki köpek arkadaşın için mi? Hem Border Collie hem de Alman Çoban, koruyucu yapıları ile bilinen safkan köpeklerdir, ancak iki cins arasında kesin farklılıklar vardır. Aileniz için bir köpek arıyorsanız ve bu ırklardan herhangi birini sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onları birbirinden ayıran şeyin ne olduğunu bilmeniz önemlidir.

Her iki köpek türü tanınmışlar ve iyi sebeplerden dolayı. İkisi de güzel, enerjik ve düzgün yetiştirildiklerinde arkadaş canlısı köpeklerdir. İkisi de köpek yetiştirmeye tamamen yeni başlayanlar için ideal olmasa da, deneyimli ve sevgi dolu köpek sahipleri her iki köpeğe de bakmak için harika zaman geçirebilir.Bu makalede, öğreneceksiniz bilmen gereken her şey Birini evinize kabul etmeden önce hem Border Collies hem de Alman Çoban Köpekleri hakkında. Net karşılaştırma ve kontrast ile her iki cins arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları göreceksiniz. Gelin ve bu iki çalışan köpekten hangisinin yaşam tarzınıza en uygun olduğunu bulalım.

Irk Karşılaştırması

kenar kömür ocağı

 • Yükseklik 18-22 İnç
 • Ağırlık 27-55 Pound
 • Mizaç Akıllı, Çalışkan, Enerjik
 • Enerji Yoğun
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Alman Kurdu • Yükseklik 23-25 ​​İnç
 • Ağırlık 60-80 Pound
 • Mizaç Aktif, Akıllı, Sadık
 • Enerji Yüksek enerji
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 7-13 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Her iki cins büyüleyici geçmişleri var , ilk babalık zamanıyla başlayarak. Cins tarihlerini öğrenmek, mizaçlarını daha iyi anlamanızı da sağlayabilir. Her iki köpek de biraz farklı amaçlar için yetiştirildiğinden, her biri kendilerini farklı aile durumlarına daha iyi ödünç vereceklerdir. Her bir cinsin tarihine daha derin bir göz atalım.

kenar kömür ocağı

Açık Havada Çalışan Siyah Beyaz Köpek

Border Collies uzun ve etkileyici bir cins geçmişine sahiptir.Yapabilirsiniz Borer Collie'nin soyunu takip edin için Roma İmparatorluğu ve Vikingler . Roma İmparatorluğu dağılırken Vikingler Britanya'yı fethetmeye başladı. Başarıları için çok önemli olan, çoban köpeklerinin yardımıydı. Ancak, Roma İmparatorluğu'ndan köpekler etrafta kaldı. Farklı kültürlerden köpekler arasında çiftleşme, şimdiye kadar bilinen en zeki ırklardan birine yol açtı.

alman kurdu vs rottweiler

olmalarına rağmen artık sadece köpeklerle çalışmıyor , Border Collies hala gütme yetenekleriyle ünlüdür. Birçok hayvan uzmanı, onları en zeki köpek türü olarak lanse ediyor. Ayrıca çok popülerler. American Kennel Club, onları yıllık listelerinde 33. en popüler tür olarak listeledi.

Alman Kurdu

Ormanda Koşan Köpek

Dünyanın en popüler ırklarından biri olan Alman Çoban Köpekleri benzersiz bir tarihe sahiptir.Alman Çobanları çok daha popüler Border Collies'den daha iyi. Aslında, onlar dünyanın en popüler ikinci köpek ırkıdır. Büyük ölçüde polis ve askeri kullanımla ilişkili olsalar da, başlangıçta sürü amaçlı kullanıldılar , adından da anlaşılacağı gibi.

Onlar Almanya'dan geldi 19. yüzyılda, en iyi çoban köpeklerinden türemiştir. Aslında iki farklı üreme hattı vardır: Amerikan ve Avrupa cinsin varyantları. Avrupa'ya seyahat ederseniz, onların 'Alsaslılar' olarak anıldığını görebilirsiniz. Bu lakap, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman karşıtı duyguların ortasında aldı ve bazı yerlerde kaldı. Muhtemelen en ünlü köpek, 27 filmde yer alan popüler köpek film yıldızı Rin Tin Tin'dir.

Görünüm

Nefes Nefese Dışarıda İki Köpek

Görünüş söz konusu olduğunda, bu iki cins çok farklıdır.

var bu ırkları karıştırmak yok görünüşe gelince. Alman Çobanları, tam boy köpeklerle daha ağırdır 60 ila 80 pound ağırlığında , sırasıyla. Karşılaştırıldığında, tam boyutlu Border Collies 27 ila 55 pound arasında tartın , sırasıyla.Köpekler boy konusunda oldukça yakındır, ancak Alman Çoban Köpekleri daha uzundur. erkekler 25 inç boyunda ölçmek , dişi iken 23 inç boyunda ölçmek . Nispeten, erkek Border Collies 20 ila 22 inç boyunda ve dişiler kabaca ölçüyor 18 ila 20 inç boyunda .

Border Collie katları kaba, pürüzsüz veya her ikisi olabilir. Kürkleri siyah ve beyaz olma eğilimindedir. Ancak, duyulmamış değil köpeklerin mavi, kırmızı veya altın tonlarına sahip olması. Ayrıca katı kürkleri olabilir ve bunlar genellikle samur renkli köpeklerdir.

Evrensel olarak, Alman Çobanları orta uzunluktadır veya uzun paltolar , hangisi köpeğe bağlı ve onların genetiği. Paltoları tipik olarak siyah ve ten rengidir. Bununla birlikte, bazı köpeklerin tek renkli tüyleri olacaktır. siyah , mavi ve daha tartışmalı beyaz çeşitlilik .

Mizaç

Sonbaharda Açık Havada Birlikte Yürüyen İki Köpek

Mizaçlarına gelince, her iki cinsin de biraz ortak noktası vardır.Şaşırtıcı bir şekilde, her iki köpek türü de daha çok ortak noktası var göründüklerinden daha fazla. Onlar ikisi de çalışan ırklar , ve son derece akıllı. İkisi de sahiplerine çok sadıktır. Border Collies için bu, yabancıların yanında utangaçlık anlamına gelebilir. Alman Çoban Köpekleri, yabancılarla etkileşime daha açık olma eğilimindedir, ancak kendi evlerinin ve bahçelerinin daha fazla bölgesi olabilir.

Her iki cins de çok bölgeseldir ve mükemmel bekçi köpekleri olarak hizmet eder, ancak ikisi de çok sık havlamaz. Bununla birlikte, ikisi de oldukça geveze olabilir ve kıstırmaya eğilimlidir. Border Collie'ler pek olası değil insanları veya diğer köpekleri ısırmak için. Alman Çobanlarının daha yüksek ısırma riskine sahip olduğu düşünülür, ancak bu genellikle köpeğe değil eğitime bağlıdır. Ne yazık ki, onlar bazen agresif olarak etiketlenir sonuç olarak.

Her iki köpek de çok sevimli ve oyuncu . Sahiplerine çok bağlı olabilirler. Bununla birlikte, Border Collies, ayrılık kaygısı açısından çok daha büyük risklere sahiptir. Uzun süre yalnız bırakılırsa hiçbir köpek iyi olmaz. Sık sık evde değilseniz, başka bir köpek düşünebilirsiniz.Ev ayarı her iki köpek için de çok önemlidir. İkisinin de bol egzersize ihtiyacı var. Bu nedenle apartman yaşamı her iki köpek türü için de ideal değildir. Zaten başka bir köpeğiniz varsa dikkatli olun. Border Collies diğer köpeklerle dost olabilirken, çok evcil hayvanlı bir evde iyi davranmaları için Alman Çobanlarının erken tanıtılması ve sosyalleştirilmesi gerekecektir.

Çocuklarınız varsa, her iki cins mükemmel bir seçim olabilir . Çocuklara karşı çok arkadaş canlısıdırlar. Ayrıca genellikle kediler gibi diğer evcil hayvanları da tolere ederler. Ancak, her zaman en sevgi dolu ilişki değildir.

Egzersiz yapmak

Suda İki Uzun Saçlı Köpek

Her iki cinsi de egzersiz yaparak her gün en az 60 dakika geçirmeyi bekleyin.

Her iki cins de en az bir saatlik sıkı egzersiz her gün. Banyoyu kullanmak için dışarı çıkardığınızda, enerjilerini serbest bırakmalarına yardımcı olmak için yürüyüşü uzatmalısınız. Çitle çevrili bir arka bahçe de çok faydalıdır, çünkü başka sorumluluklarla meşgul olabileceğiniz zaman onlara etrafta dolaşma şansı verir.Mümkün olduğunca fazla boş alan sağlamak için izin günlerinizde onları parka götürün. Tasma elbette bir ihtiyaçtır. Onları köpek parkına götürmeyi düşünebilirsiniz. Ancak, onların bölgeselliğini göz önünde bulundurursanız daha iyi olur. Her ikisi de bölgesel davranışlarla mücadele edebilir, bu nedenle onları mümkün olduğunca erken sosyalleştirmek önemlidir.

Border Collie veya Alman Çoban Köpeğinizin içeride nasıl davrandığına dikkat edin. Çok agresif olmaya başlarlarsa veya başkalarına sıkıntı belirtileri gösterirlerse, düzgün bir şekilde uygulandıklarından emin olun her gün. İyi eğitilmiş bir köpek, yaşı ne olursa olsun, iyi huylu bir köpeğin anahtarıdır.

Eğitim

Eğitim Seansı Sırasında İki Uzun Tüylü Köpek

Her iki cins de yoğun antrenman seanslarına çok iyi yanıt verir.

Her iki cins de son derece zekidir, bu da eğitim seansları sırasında komutları çabuk öğrenecekleri anlamına gelir. Sınır Collies çeviklik eğitiminde mükemmel ve diğer faaliyetler, Alman Çobanları kendilerini daha çok kanun yaptırımına borçluyken, polis işi , ve diğer işler.

Onların akıllı tavırlar oldukça kolay takip etmek için komutları ve kuralları alabilecekleri anlamına gelir. Her ikisini de mümkün olduğunca erken eğitmek önemlidir. İyi davranışları genç yaşta anlayabilirler. Eğitimlerini ihmal etmek mutsuzluğa ve saldırganlığa yol açabilir.

Sandık eğitimi Her iki cins için de önerilir . Border Collies, 36 inçlik bir köpek sandığında eğitilebilir. Alman Çobanlarının 42 inçlik bir köpek sandığına ihtiyacı var en azından, daha büyük boyları nedeniyle. Sandık eğitimi, köpeğinizin 'sakinleşme' zamanının geldiğini anlamasına yardımcı olabilir ve ona geceleri uyumak için güvenli bir yer sağlar.

Her iki cins de erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyar. Diğer insanlarla, özellikle de ev halkınızla birlikte olmaya alışmaları gerekir. Her ikisi de temel itaat eğitimi alabilir. Köpeğinize genç yaşta nasıl oturacağını, geleceğini ve yatacağını öğretin. Onlara kapsamlı bir rejim vermek için bir itaat okulu bulmayı düşünebilirsiniz.

Çalışma geçmişleri eğitilebilirliklerinin kolaylığını açıklamaya yardımcı olun . Her iki köpek de görevleri yerine getirmek ve sahiplerine yardımcı olmak için yetiştirildi. Sizinki koyun gütmekten çok tenis topunun peşinden koşuyor olsa bile, bu özellikler doğuştan onların bir parçasıdır.

Kimden evlat edindiğiniz de çok önemlidir. Bir yetiştiriciden evlat ediniyorsanız, köpeklerinin mutluluk ve samimiyet konusunda bir üne sahip olduğundan emin olmalısınız. Genellikle, saldırgan tavırları olan köpekler, çoğu saygın yetiştirici tarafından üreme amacıyla kullanılmaz.

Sağlık

Sahilde Oturan İki Sağlıklı Köpek

Her iki cins de birkaç yaygın genetik sağlık probleminden muzdarip olabilir.

her iki köpek oldukça sağlıklı olma eğilimi . Bununla birlikte, her ikisi de bazı genetik sağlık sorunlarıyla mücadele edebilir. Alman Çobanları tipik olarak 7 ila 10 yıl arasında yaşar. 13 yıla kadar yaşamak mümkündür. Border Collies, 12 ila 15 yıl arasında daha uzun ömre sahip olma eğilimindedir.

Her cins Kalça Displazisinden muzdarip olabilir birlikte Progresif Retina Atrofisi . Alman Çobanları, cinste yaygın bir kanser olan Hemanjiyosarkom da dahil olmak üzere genel olarak daha fazla koşul için risk altındadır. Ayrıca şişkinlik riski altındadırlar ki bu, isterseniz düzeltmek için önleyici bir ameliyat geçirebileceğiniz bir şeydir.

Border collies, kan akışı kaybının kıkırdak altındaki bir kemiğin ölmesine neden olduğu bir eklem hastalığı olan Osteochondritis dissekans ile mücadele etmek zorundadır. Karşılaşabilecekleri diğer durumlardan bazıları epilepsi, sağırlık ve nöronal seroid lipofusinozu içerir.

Beslenme

Yemek Kaselerine Bakan İki Köpek

Her iki cins de yaşlarına uygun yüksek kaliteli köpek maması ile beslenmelidir.

Her iki cins de yüksek kaliteli köpek maması gerektirir besinlerle dolu. İhtiyaç duydukları köpek maması türü, yaşlarına ve mevcut sağlık ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. Yavrularınız için doğru mamayı seçmek genellikle erişilebilirlik ve bütçeye bağlı olacaktır. Özellikle köpeğinizin gelişimi için yapı taşlarını döşerken, özellikle yavru aşamasındayken, karşılayabileceğiniz en yüksek kalitede beslenmeyi satın almanızı öneririz.

Sınır Collies daha az köpek maması tüketecek iki ırk arasında. Boyları daha küçüktür ve genellikle her gün yaklaşık 2 ila 2,5 bardak yüksek kaliteli köpek maması yerler. Aktif bir köpek bundan biraz daha fazlasını yiyebilir ve yavrularınızın aşırı tüketmemesi için iki veya üç farklı beslemeye bölünmelidir.

Alman Çobanları biraz daha fazla köpek maması yiyecek ortalama olarak, boyutları nedeniyle. Tam gelişmiş bir köpeğin günde yaklaşık 3 bardak tüketmesini bekleyebilirsiniz. Aktif köpekler daha fazla tüketecektir ve ağırlıklarının bir sorun haline gelmemesini sağlamak için yine bölünmüş besleme süreleriyle beslenmeleri gerekir. Daha yüksek miktarda glukozamin içeren bir gıdayı düşünebilirsiniz, çünkü kalça sorunlarının potansiyeli daha sonraki yaşamda cinste.

tımar

Dışarıda Egzersiz Yapan İki Kabarık Köpek

Dökülmeyi azaltmak için her iki ırkın da düzenli bir tımar programına bağlı kalması gerekecektir.

Her iki cins de daha uzun çift katlıdır ve ikisi de sık sık dökülür . Bakım bölümünde az bakım gerektiren bir köpek arıyorsanız, farklı bir köpek düşünebilirsiniz. Palto uzunluğu, ne sıklıkta tımarlanmaya ihtiyaç duyduklarını etkileyecektir. Tipik olarak, uzun tüylü köpekler, cinsi ne olursa olsun ek tımar gerektirir.

Alman Çobanları daha az dökülecek gibi görünecek daha kısa bir ceketleri varsa. Tüylerinin uzunluğu ne olursa olsun aşağı yukarı aynı tüy dökerler, ancak uzun tüylü köpekler tüylerinin görülmesi daha kolay olduğu için daha çok tüy dökmüş gibi 'hissedecektir'.

Border Collies yaklaşık aynı miktarda tüy döker ve kürklerinin evinizin etrafındaki görünürlüğü, zemininizin, mobilyalarınızın ve kıyafetlerinizin rengi gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Sınır nedeniyle daha fazla tutuyor gibi hissedebilir kürkünün tutarlılığı tutunabileceği hemen hemen her şeye yapıştığı bilinmektedir.

Her iki köpeğin de tüylerini sağlıklı ve temiz tutmak için haftalık iğneli fırçalamaya ihtiyacı olacaktır. Alman Çoban Köpekleri, Border Collies'den daha fazla tüy dökme eğiliminde oldukları için daha fazla fırçalamaya ihtiyaç duyarlar. Ancak, Border Collies da ağır dökülme dönemleri boyunca .

Ne cins haftalık veya hatta aylık banyo gerektirir . Önerilen bir banyo rutini, her iki köpeği de yaklaşık her sekiz ila 12 haftada bir yıkamanızı sağlayacaktır. Bu, tüylerinin temiz kalmasına ve kalıcı kokulardan kurtulmasına yardımcı olur. İyi bakıldıkları sürece, hiçbir köpek kötü kokmakla ünlü değildir.

köpek fiyatları

iki sevimli köpek yavrusu

Her iki cinsten de safkan bir köpek yavrusu için 1.000 doların kuzeyini ödemeyi bekleyin.

Her iki cinsi de köpek yavrusu olarak sahipleniyorsanız, fiyatlar bir fark yaratabilir. Bu köpeklerden herhangi birini evlat edinmek oldukça pahalı bir süreç olabilir. Yetiştirici ne kadar saygın olursa, fiyat o kadar yüksek olabilir.

rottweiler laboratuvar karışımı

Alman Çoban Köpekleri, yavrular için daha yüksek bir fiyat alma eğilimindedir. Safkan bir köpek yavrusu ortalama maliyeti 1.000 $ ve 2.000 $ . Köpeğiniz daha prestijli bir soydan geliyorsa daha da fazla ödemeyi bekleyin.

Border Collies yavruları için ortalama fiyat yaklaşık 1.000 $ ve üstü . Ayrıca bir gösteri köpeği için bir prim ödersiniz, ancak bunlar genellikle safkan bir Alman Çoban Köpeğinden ortalama olarak daha düşüktür.

Yavruları düşük bir maliyetle sundukları için bir yetiştirici tarafından sallanmanıza izin vermeyin. Düşündüğünüz herhangi bir yerin uygun şekilde onaylanmış ve tavsiye edildiğinden emin olun. Daha ucuz yavrular, arka bahçedeki yetiştiricilerden veya yavru değirmenlerinden gelebilir. Bir köpeği sahiplenirken, yavru köpeğiniz hayatta başarılı olmak için kurulmalıdır, bu da bir soydan gelme anlamına gelir. potansiyel sağlık riskleri taşımak .

Son düşünceler

Alman Çobanları ve Border Collies ikisi de mükemmel seçimler , gidecekleri aileye bağlı olarak. Görünüşleri birbirinden oldukça uzak olsa bile, oldukça benzer mizaçlara sahiptirler. Her iki cins de çevredeki en zekiler arasındadır. Ancak, onların zekalarını ve tatlı huylarını besleyebilecekleri bir durumda olduklarından emin olmalısınız.

Alman Çoban kadar yaşamayabilir ve daha fazla rahatsızlıktan muzdarip. Her iki cins de itaat eğitimi yoluyla uygun disiplini öğrenebilir ve ikisi de eşit derecede bağımsızdır. En iyi durumda, her iki cins de harika koruyucular ve destek araçları olabilir. Ayrıca evinizi daha da sevgi dolu bir ortam haline getirebilirler.

Başka bir cins düşünün Daha önce bir köpek yetiştirmediyseniz. Her iki cins de harika evcil hayvanlar olsa da çok talepkar olabilirler. Bol egzersize ve bolca ilgiye ihtiyaçları var. Border Collies ve Alman Çoban Köpekleri için alan gereksinimleri de çok önemlidir. Kendinizin, temiz hava almak için minimum fırsatlarla bir daireye tıkılıp kalmasına izin vermeyin.

Yorumlar