Köpekler Karabiber Yiyebilir mi? Köpekler İçin Kötü mü?

Köpekler Karabiber Yiyebilir mi? Köpekler İçin Kötü mü?

Pek çok köpek ebeveyni, köpeklerini ara sıra lezzetli bir ödülle şımartmayı sever. Akşam yemeğinize özlemle bakarken size melek gibi bir bakış atarken, paylaşmaya karşı koymak zor!

Ancak, özellikle biraz mutfak uzmanıysanız, birçok ev yapımı yemek karabiber, sarımsak ve diğer çeşniler içerebilir.Peki lazanya, karbonara veya ızgara tavuğunuz köpeğiniz için güvenli mi? Köpekler karabiber yiyebilir mi?

İçindekiler

Biber Nereden Geliyor?

  Tahta kaşıkta karabiber

Biber bitkisi, tozlaştıktan sonra çilek haline gelen çiçekler üretir. Karabiber değirmeninizde bulacağınız karabiber taneleri, kurutulmuş olgunlaşmamış meyvelerdir. Öte yandan, meyvelerin olgunlaşmasına izin verilirse, içlerindeki tohumlar beyaz karabiber yapmak için kurutulabilir.Karabiber Köpekler İçin İyi mi?

Hatırlanması gereken en önemli şey, karabiberin köpeğiniz için herhangi bir besinsel faydası yoktur . Biz insanlara hitap eden, pek çok yemeğe biraz tekme atarak zenginleştiren bir malzemedir. Bununla birlikte, köpek arkadaşınız muhtemelen baharatlı her şeye olan sevginizi paylaşmıyor! Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, köpeğinize beslenmesinde biraz çeşitlilik vermek ve ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmak istemeniz doğaldır. Ancak biber, köpeğiniz için herhangi bir değerli besin içermediğinden endişelenmenize gerek yok. Diyetlerinde bulundurmayarak bir şey kaçırmıyorlar.

Karabiber Güvenli mi?

Az miktarda karabiber, köpeklerin yemesi için nispeten güvenlidir ve zarar vermesi pek olası değildir. Bu nedenle, köpeğinize bu baharatla hafifçe tatlandırılmış az miktarda yiyecek veriyorsanız çok az risk vardır. Ancak, daha önemli miktarları sorunlara neden olabilir. Şans eseri, çoğu köpek baharatı hiç sevmez. Ne de olsa, köpek maması onu içermez, bu yüzden tipik olarak karşılaşacakları bir içerik değildir.

Köpeklere Karabiber Vermenin Riskleri Nelerdir?

  Biber ile tatlandırılmış ızgara tavuk

Neyse ki, kendilerini iyi hissetmelerine neden olacak kadar yemeleri pek mümkün değil. Ancak baharatlı yiyeceklerin tadına varırlarsa ve baharatın birazdan fazlasını tüketirlerse, bu midelerini bozabilir. göstermeleri muhtemeldir mide rahatsızlığı kusma, ishal, mide bulantısı veya karın ağrısı gibi belirtiler. Ayrıca burun veya ağızlarındaki tahriş nedeniyle damlayabilir veya hapşırabilirler.Bir Köpek Ne Kadar Karabiber Yiyebilir?

Karabiber köpek arkadaşınıza hiçbir besin değeri vermediğinden, bundan kaçınmak için elinizden geleni yapmalısınız. Mama, köpeğinize yalnızca çok az biber içeriyorsa veya hiç biber içermiyorsa sunulmalıdır ve kesinlikle yavrulara özellikle baharatlı vermemelisiniz veya aşırı baharatlı çerezler. Yine de, köpeğiniz biraz biber içeren bir mama yediyse paniğe kapılmanıza gerek yok - bunun bir sorun olması pek mümkün değil. Küçük miktarlar güvenli olsa da, daha büyük miktarlar bazı hoş olmayan ve rahatsız edici bağırsak sorunlarına neden olabilir. Böylece köpeğiniz akşam yemeğinizi paylaşmadan önce iki kez düşündüğünüz için size teşekkür edecek!

Köpeğiniz Çok Fazla Biber Yerse Ne Yapmalısınız?

  Gazlı Köpek Hastası

Semptomlar hafifse ve köpeğiniz hala yemek yiyor, içiyor ve su içmiyorsa, onlara evde bakmayı deneyebilirsiniz. Birkaç gün haşlanmış tavuk ve pilav, sade makarna, çırpılmış yumurta veya beyaz balık gibi yumuşak yiyecekler sunmak midelerini rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, köpeğinizin ciddi semptomları varsa, kötü davranıyorsa veya suyu aşağıda tutamıyorsa, veterinerinizle konuşmalısınız. Veteriner, mideyi yatıştırmak ve ihtiyaç duymaları halinde kusmalarını önlemek için onlara ilaç verebilir. O zaman, hiçbir zaman tamir edilmeleri gerekir.Diğer Malzemeleri Unutmayın

Unutmayın, mutfak şaheserinizde saklanabilecek tek zahmetli malzeme biber değildir. Diğer birçok yiyecek köpekler için zehirlidir veya kendilerini biraz rahatsız hissetmelerine neden olabilir. Birçok yemek içerir sarımsak ve köpeğinizi anemik hale getirebilecek soğan .

Diğer gıda riskleri, kusma ve ishale neden olabilen süt, peynir ve diğer süt ürünlerini içerir. köpekler laktoza toleranssızdır . Bu nedenle, ona biraz tat vermeden önce yemeğinizin köpeğiniz için güvenli olduğundan emin olmak kesinlikle en iyisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

  Tuzluk ve biberlik

Bir köpek karabiber yerse ne olur?

Küçük bir miktar köpekler için güvenlidir, ancak çok fazla yerlerse, jalapeno biberi veya diğer baharatlı malzemeler, o zaman bağırsakları pek mutlu olmayabilir. Ancak çok miktarda biber yemeyi başarırlarsa birkaç gün kusma ve ishal yaşayabilirler. Semptomları hafifse, semptomları iyileşene kadar onları yumuşak bir diyetle beslemek, hızla iyileşmelerine yardımcı olacaktır.

Biber köpekleri çiğnemekten alıkoyar mı?

Köpekler karabiber kokusundan hoşlanmadıkları için bundan tamamen kaçınma eğilimindedirler. Bu, teorik olarak köpeğinizin telleri, kilimleri veya ayakkabıları çiğnemesini ve ayrıca diğer istenmeyen davranışları durdurmak için kullanılabileceği anlamına gelir. Köpeğiniz biber kokusuna karşı çok hassassa, muhtemelen biberi yalayacak veya yiyecek kadar yaklaşmayacaktır. Ancak, cesur veya inatçılarsa, biberin bir kısmını yutabileceklerini ve istenmeyen semptomlar geliştirebileceklerini unutmayın.Gerçekte, köpeğinizin midesini bozma riskini almadan bu davranışları durdurmanın daha birçok etkili yolu vardır. Bu nedenle, köpeğinizin davranışlarından endişe ediyorsanız, özellikle de yıkıcı olmaları durumunda, durumu en iyi nasıl iyileştirebileceğiniz konusunda veterinerinizle veya bir davranış uzmanıyla konuşun. gibi bir ürün kullanmayı da düşünebilirsiniz. Evcil hayvanınızı caydırmak için Acı Elma Spreyi .

Son düşünceler

Köpeğe az miktarda karabiber içeren mama verirseniz paniğe gerek yok. Köpekler genellikle semptom göstermeden küçük bir miktarı tolere edebilir. Ancak, çok fazla içeren bir yemek yiyorsanız, köpeğinizin midesini bozabilir. Bu nedenle, köpeğinizin uzak durduğundan emin olun. Yemeğinizi paylaşmadığınız için kendinizi suçlu hissedebilirsiniz, ancak emin olun, köpeğiniz uzun vadede minnettar olacaktır.

amerikan labrador

Yorumlar