Köpekler Marshmallow Yiyebilir mi?

Köpekler Marshmallow Yiyebilir mi?

Marshmallow, çoğumuzun zaman zaman keyif aldığı lezzetli bir ikramdır. Özellikle soğuk veya kış aylarında.

İster sıcak çikolatalarımızın üzerindeki miniler, ister s'mores'teki büyük kalamar eriyenler veya sıcak kakao veya mısır gevreğinizdeki miniler. Onlar popüler ve aşırı duygusal bir tatlıdır.Ancak bu tatlı ikramı köpeğinizle paylaşmak güvenli midir? İyi olacaklar mı? Ne yapacağınızı ve neden köpeğiniz için en iyi karar olmayabileceklerini öğrenin.

İçindekiler

Marshmallow Neyden Yapılır?

Marshmallow, şeker karışımından yapılan tatlı bir şekerleme ikramıdır. mısır şurubu, jelatin ve tatlandırıcılar (genellikle vanilya). Daha sonra şekiller, en yaygın olarak kareler veya kısa silindirler halinde kalıplanır ve pudra şekeri ile kaplanır.amerikan mastiff yetiştiricileri

Bazı şekerlemeler, düşük şekerli bir versiyon üretmek için bunun yerine yapay tatlandırıcılarla yapılır. Bu, şeker hastaları gibi şeker alımına dikkat etmesi gereken kişiler için yararlı olabilir. Ksilitol bu durumda sıklıkla kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır ve bu madde insanlar için zararlı olmakla birlikte, köpekler için çok zehirlidir.

Marshmallow Köpekler İçin Uygun mu?

Normal şekerlemelerin çoğu köpekler için zehirli değildir, bu nedenle teknik olarak onları yiyebilirler. sadece çok nadiren olduğu sürece. Ancak, bunun neden bu kadar sağlıklı bir fikir olmadığını biraz sonra keşfedeceğiz.

Ancak ksilitol içeren şekerlemeler tehlikelidir ve hiçbir koşulda evcil hayvanınıza verilmemelidir. Ksilitol içerebilecek düşük şekerli bir marshmallowunuz olup olmadığını görmek için her zaman paket içeriğini kontrol edin.Marshmallow Köpekler İçin İyi mi?

Marshmallow'ların sadece ara sıra yenilmesi gerektiğini biliyoruz ve aynı şey evcil hayvanlarımız için de geçerli. Bizim için özellikle iyi değiller ve beslenme açısından çok az şey sağlıyorlar. Köpeğinize şekerlemeden çok daha sağlıklı atıştırmalıklar verebilirsiniz!

Yüksek düzeyde şeker ve mısır şurubu, bazı hayvanlarda mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Marshmallow çok miktarda yenirse kusma ve ishalin yanı sıra karın ağrısı da oluşabilir. Şişkinlik de oluşabilir.

Köpeğiniz bu lezzetli ikramları iyi tolere etse bile, fazla kalori ona hiçbir fayda sağlamayacaktır. Çok fazla yüksek kalorili atıştırmalıklarla beslemek zamanla kilo alımına yol açacaktır. obezite kendi sağlık risklerini taşır, bu nedenle köpeğiniz zaten kilo almaya eğilimliyse, marshmallow'dan uzak durun.Bazı şekerlemeler oldukça büyük olabilir, Bu, dar hava yolları olan ve boğulmaya eğilimli yavru köpekler, küçük köpekler veya brakisefal (düz yüzlü ırklar) için bir risk olabilir.

Marshmallow Köpekler İçin Zehirli midir?

 Marshmallow yığınında köpek burnu
Bazı köpekler için marshmallowların boğulma tehlikesi oluşturabileceğini belirtmekte fayda var.

Standart şekerlemeler köpekler için zehirli olmasa da, düşük şekerli versiyonlar olabilir. Köpek dostunuz için ölümcül olabilecek yapay bir tatlandırıcı olan ksilitol adlı bir şey içerebilirler.

Bu bileşen insanlar için tamamen güvenlidir, ancak köpeklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Ksilitolün yutulması, köpeğinizin pankreasının kan dolaşımına büyük miktarlarda insülin salmasına neden olur ve bu da kan şekeri seviyelerinde keskin bir düşüşe neden olur. Bu şeker seviyeleri çok düşerse, köpeğiniz zararlı yan etkilere neden olabilecek bir durum olan hipoglisemiden muzdarip olabilir. Geri dönüşümsüz karaciğer yetmezliği de bazı durumlarda görülebilir ve potansiyel olarak ölümcüldür.

Ksilitol zehirlenmesinden muzdarip bir köpekte aşağıdaki belirtiler görülebilir - • Zayıflık/çöküş
 • Kusma
 • titreme
 • Soluk diş etleri
 • Artan kalp atış hızı
 • Nöbetler
 • Ölüm
 Marshmallow ile sıcak içecek tutan köpekle yatan kadın
Çikolata içeren marshmallowları yerken veya içerken ekstra dikkatli olun.

Bu nedenle, köpeğinize marshmallow'larınızdan birini vermeden önce içindekiler listesini kontrol etmeniz son derece önemlidir.

Çikolata evcil hayvanınız için zararlı olabilecek başka bir bileşendir. Çikolata kaplı veya çikolata parçaları veya tatlandırıcılar içeren marshmallowlarınız varsa, bunları tüylü arkadaşınızla paylaşmaktan kaçınmalısınız.

Köpekler, teobromin adı verilen çikolatadaki belirli bir kimyasalı işleyemezler. Bitter çikolata ve kakao tozu, daha yüksek seviyelerde teobromin içerdiğinden köpekler için sütlü veya beyaz çikolatadan daha zararlıdır. Bu doza bağımlı , bu nedenle daha küçük köpekler, etkilerine karşı daha büyük köpeklere göre daha duyarlı olacaktır. Teobromin kusma, ishal, yüksek kalp hızı, hipereksitasyon, titreme, nöbetler ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Semptomların ortaya çıkması birkaç saat sürebileceğinden, çikolatayı yedikten sonra iyi görünseler bile, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede bir veterinere göstermelisiniz.Köpeğim Marshmallow Yerse Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz marshmallow zulanıza baskın mı yaptı? İşte yapmanız gerekenler -

 • Köpeğinizi bölgeden çıkarın – Temizleyebilmeniz için onu bölgeden çıkararak köpeğinizin daha fazla marshmallow yemesini engelleyin.
 • Ne tür yediğini kontrol edin - Ambalaj hala mevcutsa, şekerlemelerin ksilitol içerip içermediğini kontrol edin.
 • köpeğinizi inceleyin iyi olduklarından emin olmak için - Evcil hayvanınız iyi mi veya mide rahatsızlığı, halsizlik veya çökme belirtileri mi gösteriyor?
 • veterinerinizi arayın tavsiye için - Marshmallow'lar ksilitol veya çikolata içeriyorsa ve ayrıca evcil hayvanınız çok sayıda normal marshmallow yemişse veya boğulma belirtileri gösteriyorsa veterinerinizi aramalısınız.
 • Veterinerinizin tavsiyesine uyun – Veterineriniz köpeğinizi kliniğe getirmenizi istiyorsa bu tavsiyeye uyduğunuzdan emin olun. Hızlı tedavi daha iyi sonuçlara yol açar.

Başka Hangi Atıştırmalıklar Köpeğime Zararlı Olabilir?

Atıştırmalıklarınızı evcil hayvanınızla paylaşmaktan hoşlanıyorsanız, vermekten kaçınmanız gereken tehlikeli olanları bilmekte fayda var. Aşağıdakiler asla köpeğinize yedirilmemelidir -

Kuru üzüm

Kuru üzüm (ve üzüm) köpekler için zehirli olma, böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olma potansiyeline sahiptir. Tam hareket mekanizması bilinmemektedir, bu da kaç tanesinin bir köpeği hasta edeceğini bilmek oldukça zor olabileceği anlamına gelir. Bazı durumlarda, bir veya iki kuru üzüm sorunlara neden olabilir , ancak diğerleri çok yiyebilir ve iyi olabilir. Köpeğinizin nasıl tepki vereceğini tahmin edemeyeceğiniz için, güvenli bir şekilde oynamak ve köpeğinize hiç vermemek en iyisidir. Bunun kek, kurabiye, hamur işleri veya içinde kuru üzüm bulunan ekmek, kuru meyve karışımları ve çikolata kaplı kuru üzümleri içerdiğini unutmayın.Fındık

Macadamia fıstığı özellikle köpekler için zehirlidir ve sinir ve kas fonksiyonlarında sorunlara neden olabilir. Bazı köpekler etkilerine karşı daha duyarlı görünmektedir. macadamia fıstığı ancak hangilerinin olacağını önceden tahmin etmek zor olabilir. Köpeklere yatakta verilmemesi gereken diğer kuruyemişler arasında ceviz, antep fıstığı, ceviz veya aşırı derecede tuzlanmış veya çikolata kaplı diğer yemişler bulunur.

cips

Patates cipsi gibi işlenmiş atıştırmalıklar veya Japon Balığı Krakerleri Yüksek düzeyde tuz ve aroma vericiler içerebilir. Garip olan çok fazla soruna neden olmamalıdır, ancak tuz zehirlenmesi durumunda çok fazla vermemelisiniz, ayrıca kilo alımına neden olabilirler.

şeker ve tatlılar

Tıpkı marshmallow gibi, köpeğinize başka şeker vermemelisiniz. şeker veya tatlılar çünkü değerli besin maddeleri içermezler ve çok yüksek miktarda şeker içerirler. Sadece bu da değil, bazı şekersiz şekerler zararlı ksilitol içerebilir. Bu makalenin başından beri bilmeniz gerektiği gibi, bu içerik köpekler için oldukça zehirlidir ve tehlikeli yan etkilere neden olur. Bazı sert şekerler de köpeklerde boğulma tehlikesi oluşturabilir, özellikle yuvarlak olanlar köpeğinizin boğazına takılabilir.

Köpeğimle Hangi Sağlıklı Atıştırmalıkları Güvenle Paylaşabilirim?

 Koyu Süper Meyve Yakın Çekim

Genel bir kural olarak, mümkün olduğunca köpeğinizin düzenli beslenmesine bağlı kalmalısınız. İhtiyacı olan tüm beslenmeyi kaliteli ticari gıdalardan alacak ve fazladan atıştırmalar sadece kalori ekleyecektir. Ancak yine de köpeğinizi tedavi etmek istiyorsanız işte deneyebileceğiniz sağlıklı şeylerin bir listesi:corgis dökmek

sade patlamış mısır

Sade patlamış mısır güvenli bir atıştırmalıktır köpeğinizle paylaşmak için. Evcil hayvanlarımız için sağlıksız olduklarından, şeker, tuz ve şekerleme ile kaplı herhangi bir şeyden kaçının. Evcil hayvanınız için ara sıra çıtır çıtır bir muamele olarak düz patlamış tanelere yapıştırın.

Sebze Çubukları

Salatalık, biber ve havuç çubukları, köpekler için mükemmel düşük kalorili yiyeceklerdir. Bu sebzelerin hepsi güvenlidir ve köpeklerinize ek vitamin ve lif sağlar. Diğer güvenli sebzeler arasında kabak, bezelye ve yeşil fasulye bulunur. Sebzeler, köpeğinizin günlük diyetinin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır, aksi halde mide rahatsızlıkları riskiniz olabilir. bir tane topladık köpeklerin yemesi güvenli olan meyve ve sebzelerin listesi .

Pişmiş Etin Yağsız Şeritleri

Hindi veya tavuk gibi yağsız et şeritleri, evcil hayvanınız için lezzetli bir ödüldür. Etin baharatlanmadığından veya sosta pişirilmediğinden emin olun. Köpeğinize sade olarak servis edilmelidir.

Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi birçok köpeğin hoşlandığı bir şeydir. Ek kaloriler kilo alımına neden olabileceğinden, çok sık yemediklerinden emin olun. Daha uzun süre dayanması ve onunla uğraşırken köpeğinize biraz zihinsel uyarım vermesi için onu bir oyuncağın veya mama matının içine sürmek en iyisidir. Köpekler için toksik olan yapay bir tatlandırıcı olan ksilitol içerebileceğinden, şekeri azaltılmış fıstık ezmesinden kaçının.

Meyve

Köpeğiniz için düşük kalorili ve besleyici bir ödül olacak pek çok meyve var. Yaban mersini, çilek, kavun, elma dilimleri ve armutların hepsi ölçülü olarak denemesi için güvenlidir. Yine, kaçındığınızdan emin olun üzüm (ve kuru üzüm), çünkü bunlar köpekler için zehirli olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler Marshmallow Yiyebilir mi?

Köpekler marshmallow yiyebilir ama tavsiye edilmez. Marshmallow'ların besin değeri düşüktür ve mide rahatsızlıklarına ve kilo alımına neden olabilecek yüksek şeker seviyeleri içerir. Köpeğiniz ksilitol veya çikolata içeren bir hatmi yerse, zehirlenme riski de vardır.

Köpeğim Marshmallow Yerse Veterinere Çağırmalı mıyım?

Köpeğiniz bir veya iki normal marshmallow yemişse, o zaman iyi olmalıdır. Bununla birlikte, köpeğiniz dolaplarınızı basıp çok büyük miktarda yemişse veya bu şekerlemelerin ksilitol içerdiğinden şüpheleniyorsanız, veterinerinizi arayın. Hızlı tedavi (gerekirse) her zaman en iyi sonuçlara yol açar, bu nedenle evcil hayvanınızla ilgili herhangi bir endişeniz varsa yerel kliniğinizi arayın.

Son düşünceler

Garip normal şekerlemenin çok fazla zarar vermesi pek olası olmasa da, onları evcil hayvanınıza vermenizi kesinlikle tavsiye edemeyiz. Bu şekerli muamelenin besinsel bir yararı yoktur ve kilo alımı, boğulma ve hatta toksisite (yanlışlıkla ksilitol veya çikolata içeren şekerlemeler verilirse) gibi bazı riskler taşır. Yalvarmasını görmezden gelmeye çalışın ve köpeğinizin her zamanki diyetine bağlı kalın.

Yorumlar