Catahoula Leopard Dog: Cins Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Catahoula Leopard Dog: Cins Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Catahoula Hog Dog, Catahoula Cur ve Louisiana Catahoula takma adlarıyla da bilinen Catahoula Leopard Dog, Louisiana'da kökleri olan tek cinstir. Orta ila büyük, bağımsız, çalışan bir köpek olan Catahoula, güçlü gövdeli ve iradelidir. Louisiana Catahoulas Ulusal Derneği'nin sloganı 'herkesin bir Catahoula'ya ihtiyacı yoktur'.

Catahoula Leopar Köpekleri, benzersiz renkleri ve kas yapıları ile tanınırlar. Özellikle sıcak, nemli havalar için uygun olan bu kısa tüylü köpekler benzersiz bir şekilde işaretlenmiştir ve herhangi bir göz rengine sahip olabilirler. Neredeyse beyaz gözlere bile sahip olabilirler ve bir köpekte iki farklı göz rengi alışılmadık bir durum değildir.rus coban köpekleri

Catahoula'nın tarihi bir efsanedir; muhtemelen efsanenin en azından bir kısmı kurgusaldır. İşini ciddiye alan güçlü köpekler olan Catahoulalar deneyimsiz köpek sahiplerine göre değil. Güvenilir aile üyeleri olmak için sağlam rehberlik ve erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar.

Catahoula leopar köpeği
  • Ağırlık 50-95 pound
  • Yükseklik 22-24 inç
  • Ömür 12-14 yaş
  • Renkler Merle rengi yaygın olan siyah, kırmızı, sarı, çikolata ve brindle
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

Irk Tarihi

 Catahoula Leopar Köpek Karışımları
American Kennel Club (AKC) henüz cins için bir standarda sahip değil, ancak onları Herding grubunda sınıflandırıyor.

iken cins geçmişleri Catahoula için önerilenler ünlü isimlerle dolu, bu tarihler muhtemelen en azından kısmen kurgu. Catahoula'nın kökeni hakkında popüler bir teori, Hernando de Soto'nun savaş köpekleri ile Kızıl Kurt'tan türetilen Kızılderili köpeklerinin, türün temelini oluşturmak için iç içe geçtiğini belirtir. Catahoula'nın bu ataları, de Soto'nun 1540'larda Güneydoğu'daki yıkıcı yoluna dayanan kökenlere sahip olacaktı, ancak efsaneyi destekleyecek gerçek bir belge yok.

İkinci bir teori de Catahoula'nın gen havuzunda Kızıl Kurtlar olduğunu öne sürüyor. Bu versiyonda, Red Wolf, 1800'lerde Fransız yerleşimcilerin Beauceron'larını Yerli Amerikan köpeklerine yetiştirdiği zaman tanıtıldı. Son DNA kanıtları, Yerli köpeklerin soylarında Kızıl Kurt olmayabileceğini, bunun yerine Amerika'ya gelen ilk Yerli Amerikalılarla birlikte Avrupa ve Asya'dan getirilen köpeklere kadar uzandığını gösteriyor.Daha sonraki efsaneler, kardeşlerin Jim ve Rezin Bowie , Alamo ve Bowie bıçak şöhreti, Catahoula hayranlarıydı ve hatta ayaklarının dibinde yattılar. Catahoulas ayrıca Başkanlık efsanesini de hesaba katar. Teddy Roosevelt'in 1907'de Louisiana'daki av gezisinde ayı av köpekleri paketinde bir çift Catahoulas kullandığı bildirildi. 1979'da Louisiana Valisi, Louisiana Catahoula Leopard Dog'u Louisiana'nın resmi Devlet Köpeği ilan eden bir yasa tasarısı imzaladı.

Mizaç

Catahoulalar çalışan köpeklerdir ve yetiştiriciler aktif olarak bu çalışma karakterini korumaya çalışırlar. . Bağımsız ve iddialı doğaları, Catahoulaların yavruluktan olgunluğa kadar dikkatli bir sosyalleşmeye ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Sert eğitim yöntemlerini veya kötü muameleyi kabul etmezler ve kabaca ele alınırsa nefsi müdafaa için hareket edebilirler.

Deneyimli yetiştiriciler tarafından dikkatle büyütülürse, Catahoulalar ailelerine karşı nazik ve son derece sadıktır. Louisiana Catahoulas Ulusal Birliği ( NALC ) Louisiana ve diğer eyaletlerde İçgüdü Denemelerine ve İtaat Denemelerine sponsor olur. Catahoulas hala bazı aileleri için çalışıyor ve çiftlik hayvanlarını koruyor.Boyut ve Görünüm

 Pitbull Oynayan Catahoula Leopard Köpek ile Karışık
Gütme içgüdüleri olası atalarından geliyor.

Catahoula Leopar Köpekleri etkileyici bir boyuta ve öze sahip. Omuzda 22 ila 24 inç ve elli ila doksan beş pound arasında, Catahoula'nın orta ila ağır çerçevesi fazlasıyla kaslıdır. Orijinal Catahoula'lar, Louisiana'nın yerleşiminin ilk günlerinde başıboş dolaşan yabani domuzları ve sığırları idare edecek kadar güçlü ve çevikti. Catahoula Dog'un vücutları, karışık atalarını yansıtır. Yerli Köpekler ile tazılar, mastıflar ve tazıların bir karışımı olan Catahoulas, her bir ata ırkın büyüklüğünü, gücünü ve çevikliğini sergiler.

Ceket ve Renkler

Catahoula'nın en popüler özelliklerinden biri, eşsiz rengidir. Catahoula ceketi kısadır ve bakımı kolaydır, ancak çarpıcı desenine neden olan merle geni nedeniyle renk yelpazesi geniştir. Diğer bazı köpek ırkları merle genini taşır, ancak merle ebeveynleri, çift merle (ağırlıklı olarak beyaz) bireylerde sağlık sorunları riskini azaltma umuduyla çaprazlanmaz.

Renk için üreme, katı Catahoula'ları nispeten nadir hale getirdi. Çoğu merle genini taşır. Renklenmeye neden olan gen, SILV veya Silver lokus Pmel17, saç ve göz rengini açıkça etkileyen bir pigment seyreltme genidir. Tipik merle/leopar kaplamaya heterozigot M/m neden olur ve ağırlıklı olarak beyaz çift merle M/M'dir. Double merle yavruları genellikle sağır, kör veya her ikisi birden doğar. Bazılarında mikroftalmi (büzülen gözler) olabilir veya hiç gözü olmadan doğabilir. Test edilen Louisiana Catahoulas'ın yaklaşık %80'i merle genine sahipti.bu 'Leopar' Catahoula'nın adı, siyah, kırmızı, çikolata, sarı ve brindle dahil olmak üzere düz bir renk olmasına rağmen mavi (gri veya siyaha göre), kırmızı, beyaz, ciğer ve yamalı olabilen çarpıcı merle desenine atıfta bulunur. . Catahoula'nın göz rengi, ceketinin rengi kadar çekici. Bir veya iki gözü tek renk, renk karışımı veya neredeyse beyaz olabilir. Beyaza yakın gözler “cam göz” olarak bilinir ve tercih edilen göz rengidir. Catahoula gözleri aynı iris içinde kahverengi, yeşil, mavi, cam veya bunların kombinasyonları olabilir.

Yaşam koşulları

Louisiana Catahoulas, kışın nispeten sıcak kalan ve yazın çok sıcak ve nemli olabilen bir bölgede geliştirildi. Catahoula'ların Louisiana yazlarını idare etmelerine yardımcı olan kısa bir ceketleri olduğundan, kışların soğuk olduğu açık hava yaşamı için doğal bir uyum değildirler. Yazın dinlenmek için soğuk havadan korunmaya ve gölgeli bir yere ihtiyaçları olacaktır.

Louisiana, Catahoula Parish'teki Catahoula Gölü'nün adını Choctaw'ın güzel, temiz su veya kutsal göl anlamına gelen Okkattahoula kelimesinden aldığına inanılıyor. Ormanların ve bataklıkların vahşi doğasında koşmak ve çalışmak için yetiştirilen Catahoulas, güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir arka bahçede koşup oynamak için alana sahip olmanın tadını çıkarır. Catahoula'lar av ve gütme köpekleri olarak yetiştirildi, bu nedenle Catahoula'nızla içgüdülerine dayanarak yapacak aktiviteler bulmak, onun zihinsel olarak tatmin olmasına ve fiziksel olarak sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Köpeğinizle çalışacak besi hayvanınız yoksa veya düzenlenen spor etkinliklerine katılmak istiyorsanız, sizinle birlikte günlük bir yürüyüş yapmak, onun önemli miktardaki enerjisinin bir kısmını yakmasına yardımcı olur.

Eğitim

 Catahoula Köpek Atlama
Catahoula Leopard Dog, bölgesel ve yabancı saldırganlığa dönüşebilen güçlü koruma içgüdülerine sahiptir.

Bir Catahoula yavrusu almadan önce, eğitimi için bir plan yapın. Catahoula'lar bir iş isteseler ve memnun etmeye hevesli olsalar da, yüksek enerji seviyeleri ve gütme güdüleri onları deneyimsiz bakıcılar için zorlu kılar. Katahulalar ailelerini korurlar ve aile içindeki yerlerini anlamaları için erken yaşta temel itaat öğretilmelidir. Erken sosyalleşme, Catahoula'nızın kendi alanına yabancıları kabul etmeye daha istekli olmasına yardımcı olur.Sağlık

İşitme kaybı

Catahoula'ların birçok rengi olmasına rağmen, çoğunlukla beyaz köpekler, diğer birçok cinse göre daha yüksek sağırlık insidansına yatkındır. Beyaz Katalanlar olabilir doğuştan sağır , bu da doğuştan sağır oldukları anlamına gelir. İşitme kaybı olan köpekler mükemmel evcil hayvanlar olabilirler, ancak kolayca irkilirler, bu da bu güce sahip bir köpek için sorun olabilir. Durumuna uyum sağlamak için köpeğinizi nasıl idare ettiğinizi ayarlamanız gerekecek.

Eklem Displazisi

Birçok büyük ırkta olduğu gibi, Catahoulas, hareketliliği sınırlayan ağrılı bir durum olan eklem displazisinden muzdarip olabilir. Damızlık köpeklerin bir Ortopedik Hayvan Vakfı (OFA) veya PennHIP Değerlendirmesi olmalıdır ve alıcılar, iyi değerlendirme puanları olan ebeveynlerden yavru seçmelidir. Veteriner hekiminiz, yavru köpeğiniz için büyümeye bağlı eklem displazisinin gelişimini sınırlamaya yardımcı olabilecek, yavaş ve istikrarlı büyümeyi desteklemek için tasarlanmış bir beslenme programı önerebilir.

Göz problemleri

Double merle Catahoulas, kısmen veya tamamen kör olarak doğabilir. Hatta gözleri tamamen olmayabilir veya özellikle küçük gözlerden muzdarip olabilirler. Bu ciddi durum geri döndürülemez ve mümkünse merle merle üremesinden kaçınmak için özen gösterilmeli ve kusurlu doğan köpekleri sorumlu bir şekilde kısırlaştırarak veya kısırlaştırarak üreme havuzundan itlaf edilmelidir.

Beslenme

Büyüyen büyük cins bir yavruyu özgür seçimle beslemek iyi bir fikir olmayabilir. Büyüyen yavrular, olgun köpeklerden daha fazla yer. Yem markasının beslenme tablosunu takip edin, ancak Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği (AAFCO) standartlarını karşılayan ve özellikle büyük cins köpekler için tasarlanmış bir yavru köpek maması seçtiğinizden emin olun. Bu formüller, hızlı büyümeye bağlı eklem displazisi gibi kas-iskelet sorunları riskini azaltmaya yardımcı olur.Köpeğiniz, aktivite düzeyine bağlı olarak yetişkin olarak günde üç ila dört bardak yiyebilir. Ödeyebileceğiniz en kaliteli besinleri beslemek, uzun vadede uygun fiyatlı bir kuru mama tanesiyle yetinmekten daha uygun maliyetli olabilir. Bu aktif cinsi sağlıklı tutmak için, yaşına uygun büyük bir cins formülü arayın. Et proteini, lif, sağlıklı karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir kuru mama, beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Pahalı takviyeler eklemek zorunda kalma olasılığınız daha düşük olacaktır.

bakım

Hava izin verdiği sürece, Catahoula Köpeğinizi dört ila altı haftada bir, özellikle köpekler için yapılmış bir şampuan ve saç kremi ile yıkayabilirsiniz. Bu cins mevsimsel olarak tüy döker, ancak onu haftada birkaç kez kıllı bir fırçayla fırçalamak ölü tüyleri gidermeye ve tüylerini sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kısa, şık ceketi, cildindeki yağ üretimini uyarmak için tazı eldiveni ile düzenli olarak köreltilmesinden yararlanıyor.

Birlikte iki taraflı Bakım eldiveni, bukle yaparken gevşeyen saçlar hemen fırçalanabilir. Catahoula'ların tımarlanması az bakım gerektirmesine rağmen, güçlü, hızlı büyüyen tırnakları düzenli olarak düzeltmeye veya taşlamaya ihtiyaç duyar. Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak veteriner diş macunu ile fırçalayın.Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Catahoula leopar köpeği
Diğer ırklarla karşılaştırıldığında, Catahoula'lar ekonomiktir.

Louisiana Leopard Catahoula Köpekleri genellikle 600 ila 900 dolar arasındadır. Maliyetleri makul olsa da, göreceli olarak nadir bulunmaları, uygun bir köpek yavrusu bulmayı zorlaştırabilir. Bir Körfez Kıyısı eyaletinde yaşıyorsanız, ülkenin Louisiana'dan daha uzak bir bölümünde olduğunuzdan daha fazla Catahoula yetiştiricisine yakın olacaksınız. Görünmeyen bir yavru manzara satın alıp sevk ettirirseniz, yetiştiricinin referanslarını iyice kontrol edin.

Kurtarma ve Barınaklar

Katalanların yaygın olduğu bölgelerde, kurtarma ve barınaklarda bireyler bulabilirsiniz. NALC'nin sloganında belirttiği gibi, 'herkesin bir Catahoula'ya ihtiyacı yoktur.' Barınağa getirilmiş bir Catahoula bulursanız, önceki durumunda türü için uygun şekilde ele alınmamış olabilecek bir köpeği yeniden eğitmek için deneyim ve sabrınız olup olmadığını kendinize sorun. Birkaç Catahoula kurtarması var. Denemek Catahoula Kurtar beni , Janeen'in Catahoula Köpek Kurtarma , Catahoula Kurtarma Güneydoğu , veya Blackjack Hayvan Kurtarma Mevcut kurtarma veya koruyucu katahoulalar hakkında daha fazla bilgi için.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu cins:

 • Dost canlısı, çalışkan bir köpek.
 • Deneyimli bir köpek sahibi için en uygunudur.
 • Ailesinin ve evinin koruyucusu.
 • Yeterince sosyalleşmedikçe yabancılarla mesafeli.
 • Yüksek enerji.
 • Toplamda yaklaşık bir saatlik günlük egzersizle en sağlıklısı.
 • ailesine sadık
 • Sıkıldığında ve uzun süre yalnız kaldığında yıkıcıdır.
 • Egzersiz ihtiyaçlarını karşılayamayacaksanız, geniş bahçeli bir evde en iyisi.

Son düşünceler

Güçlü iradeli ırklarla deneyiminiz varsa ve sürünüzü çalıştırabilecek ve benzersiz rengiyle dikkatleri üzerinize çekebilecek bir aile üyesiyle ilgileniyorsanız, Catahoula Leopard Dog sizin için bir cins olabilir. Bu atletik ve dışa dönük cins, Louisiana'nın engebeli güzelliğini yansıtıyor. Sizin kadar enerjik ve maceracı bir arkadaş arıyorsanız, Catahoula tam size göre olabilir.Yorumlar