Köpekler Elma Çekirdeği Yiyebilir mi? Elma Çekirdekleri Köpekler İçin Zehirli mi?

Köpekler Elma Çekirdeği Yiyebilir mi? Elma Çekirdekleri Köpekler İçin Zehirli mi?

Elmalar, köpeklerin yemesi güvenli olan birçok meyveden biridir. birçok köpek elmaları kesinlikle seviyorum ve sadece onları görmek bile köpeğin birkaç saniye içinde salyasını akıtmasına neden olabilir. Ama yavrunuz, bakmadığınız bir zamanda bir elma çekirdeği almaya karar verirse ne olur?

Yavrularını beğenirse, elmanın başka bir parçası için yalvardığını görmek nadir değildir. Ama yavrularını izlediğinden emin olmalısın çünkü bazılarını geride bıraktığını anlamaları çok uzun sürmeyecek. eğer köpeğin sadece bir elma çekirdeği yedim Tezgahınızın dışında, muhtemelen güvenli olup olmadığını veya herhangi bir toksik özelliği olup olmadığını merak ediyorsunuzdur.Aşağıdaki makalede, köpeğiniz elma çekirdeği yediğinde ne yapacağınızı anlatıyoruz. Bekleyebileceklerinizin üzerinden geçiyoruz ve veterinerinizi arama zamanı geldiğinde . Hadi atlayalım!

İçindekiler

'Elma Çekirdeği' nedir?

Masada Elma Sepeti

Bir elmanın çekirdeği, tohumların depolandığı meyvenin en orta kısmıdır.Bir elmanın çekirdeği, meyvenin orta kısmı hangi tohumları içerir. Genellikle bir ucunda sap bulunur. Çekirdek, meyvenin geri kalanından daha serttir; bu nedenle, genellikle yenmeden kalır ve genellikle atılır.Bazı insanlar, çekirdeğin tadı elmanın geri kalanından çok farklı olmadığı için bunun bir israf olduğunu iddia edebilir. Çekirdeğin kendisi genellikle çoğu köpek için bir sorun değildir. Ancak armuta benzer ve diğer meyvelerde asıl mesele tohumlarda yatmaktadır.

Köpeğimi Elma Çekirdeğiyle Beslemeli miyim?

Beyaz ve Kahverengi Köpek Meyveleri Kokluyor

Köpekleri elma çekirdeği ile beslememenizi öneririz.bu kısa cevap hayır . Köpeğinize elma çekirdeği vermenizi önermiyoruz. Elmalar çoğu köpek için iyidir , ancak çekirdeklerin kendileri değildir. Tıpkı muz kabukları , elma çekirdeği tüketen bir köpek için en büyük risk boğulma tehlikesi oluşturabilmesidir. Ayrıca yaşamı tehdit eden bir acil durum olan bağırsak tıkanıklığına da neden olabilir.

Köpek arkadaşınız siz bakmıyorken bir elma çekirdeği yemişse, iyi olmalısınız. Yine de aşağıdaki adımlarda görüldüğü gibi veterinerinizi aramanızı öneririz. Ancak tavsiye etmiyoruz Potansiyel riskler nedeniyle yavrularınızı bir elmanın çekirdeğini bilerek beslemek.

Elma tohumları amigdalin içerir ve tohumlar çiğnenirse amigdalin siyanüre dönüşür. Ancak çoğu köpek tohumları yeterince çiğnemek pek olası değil Bu toksini serbest bırakmak için ve yapmış olsa bile, çoğu köpekte herhangi bir toksik etkiye neden olmayacak kadar küçük bir miktar var.Yavru köpeğinizde karaciğer hastalığı varsa, tohumlar hayati tehlike arz eden bir acil duruma neden olabilir. Yavrularınız için durum buysa, derhal veterinerinizle iletişime geçmeniz gerekecektir. Köpeğinizin sağlıklı bir karaciğeri olsa bile, yapılacak en mantıklı şey, köpek arkadaşınızla bunlardan tamamen kaçınmaktır.

Elma Çekirdekleri Köpekler İçin Kötü mü?

Bir Sahilde Meyvede Kırışık Köpek Pençeleri

Bir elma çekirdeği yerse köpeğiniz için en büyük risk boğulmasıdır.

rottweiler pitbull mix

Elma çekirdeklerinin kendileri köpekler için zararlı değildir, ancak bütün olarak yutulduğunda boğulma tehlikesi oluşturabilirler. İyice çiğnenmezlerse bağırsak tıkanıklığına neden olma potansiyelini de taşıyabilirler.

Çekirdek içindeki tohumlar neden olabilir en çok endişe . Elma tohumları, amigdalin adı verilen bir bileşik içerir. Bir köpeğin sindirim enzimleri bu bileşikle temas ederse, zehirli gaz hidrojen siyanür oluşturmak için parçalanır. Bu kimyasal reaksiyon ancak tohum kabuğu kırılırsa gerçekleşebilir.Başka bir deyişle, siyanür üretmek için elma çekirdeklerinin iyice çiğnenmesi gerekir. Çiğnenmemiş tohumlar sindirim sisteminden zarar görmeden geçer.

Siyanür tüm memeliler için zehirlidir köpekler de dahil olmak üzere ve ölümcül bile olabilir yüksek dozlarda. Oksijenin vücudun doku ve organlarına ulaşmasını engeller. Siyanür toksisitesinin belirtileri önemlidir ve genellikle dakikalar içinde hızla ortaya çıkar. işaretler ilerleme hızı dahil , tükürük salgısı, nefes almada zorluk, düzensiz kalp atışı ve nöbetler, ilerleyen bilinç kaybı ve ölüm.

İyi haber şu ki, hiçbir yerde yeterince amigdalin yok Toksik dozda siyanür üretmek için bir elma çekirdeğinden alınan tohumlarda. Hemen hemen tüm gıdalar bir miktar toksin içerir.

Bunlar, bir eşik seviyesinin altındaki miktarlarda mevcutsa, köpeğinizin karaciğeri, vücudunu bu toksinlerden hiçbir zararlı etki olmaksızın atacaktır. Bununla birlikte, bu eşiğin üzerinde karaciğer bunalır ve toksinlerin her türlü ciddi yan etkisi olabilir.Köpeğim Biraz Elma Çekirdeği Yedi: Şimdi Ne?

Kabarık Köpek Dudaklarını Yalıyor

Köpeğiniz karaciğer sorunları olmadığı sürece elma çekirdeği yerse, genellikle endişelenmenize gerek yoktur.

Köpeğiniz çekirdekleri de dahil olmak üzere bir miktar elma çekirdeği yerse panik yapmayın; büyük olasılıkla hiçbir kötü etki görmeyecektir. Ancak yine de güvende olmak için aşağıdaki adımları takip etmek isteyeceksiniz. Karaciğer hastalığı varsa, elma tohumlarını yemekten kaynaklanan toksisite riski biraz daha yüksek , bu nedenle tavsiye için hemen veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

Adım 1: Köpeğinizi Değerlendirin

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, tüylü arkadaşınızı herhangi bir sıkıntı belirtisi açısından değerlendirmektir. Bağırsak tıkanıklığı belirtisi olmadığından emin olmak istersiniz. Zor nefes alıp verme veya sığ nefeslere dikkat edin. Ayrıca kusmaya dikkat edin.Adım 2: Kalan Çekirdek Parçaları Temizleyin ve Çıkarın

Elma çekirdeğinin kalıntılarını veya hala etrafta kalmış olabilecek tohumları çıkarın. Siz durumla başa çıkmaya çalışırken köpeğinizin yiyebileceklerinden daha fazlasına erişimi olmadığından emin olun. Bunu yaparken yavrularınızı sandıklarına veya güvenli bir odaya koymaya değer olabilir.

3. Adım: Bilgi Toplayın

Ne kadar yendiğini hesaplayın. Sadece bir elma çekirdeği olsaydı, köpeğiniz yendiği ve bütün olarak yutulmadığı sürece muhtemelen iyi geçer. Veterinerinizi aramadan önce ne kadar tüketildiğini bilmek isteyeceksiniz.

4. Adım Veterinerinizi Arayın

Veterinerinizi arayın. Onlara ne yendiğini ve ne kadar olduğunu açıklamaya hazır olun. Veterinerinize köpek sıkıntısının herhangi bir belirtisini anlatabilmek isteyeceksiniz. Veterineriniz, küçük bir miktar olsaydı, köpeğinizi beklemenizi ve izlemenizi söyleyebilir. Ayrıca veterinerin ofisine gerçek bir gezi yapmanız gerekebilir.

Adım 5: Köpeğinizi İzleyin

Veterineriniz size yavrularınızı izlemenizi söylerse, herhangi bir bağırsak tıkanıklığı belirtisi olup olmadığına dikkat etmek isteyeceksiniz. Elma çekirdeğinin bazı kısımları da yavrunuzun dışkısında çıkabilir, bu yüzden bunu izlemeniz gerekebilir. Yavru köpeğiniz sonraki 48-72 saat içinde herhangi bir olumsuz etki göstermiyorsa, büyük olasılıkla temize çıkacaksınız.mavi alman kurdu

Karaciğer Hastalığı Olan Köpekler

Masada Kesilmiş Kırmızı Meyve

Elmalar, yavrularınız için lezzetli ikramlar yapar, ancak karaciğeri ile ilgili sorunları varsa, tohumları ona vermeyin.

Normal, sağlıklı bir köpekte siyanür, yaklaşık 10-30 dakika içinde hızla metabolize olur. Vücutta birikemez ve tehlikeli seviyelere ulaşamaz.

Köpeğinizin karaciğer fonksiyonu zayıfsa, o zaman daha duyarlı olabilir siyanür de dahil olmak üzere herhangi bir toksinin zehirli etkilerine karşı. Köpeklerde karaciğer hastalığının belirtileri değişebilir, ancak bazen kusma, uyuşukluk, halsizlik, ishal, göz beyazlarının sararması ve kilo kaybı sayılabilir.

Köpeğinizde bu belirtilerden herhangi biri varsa, veterinerinizi ziyaret edin Onu kontrol ettirmek için. Köpeğinizin karaciğer hastalığı varsa ve karaciğeri olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, siyanürü etkili bir şekilde metabolize edemeyebilir. Karaciğerdeki herhangi bir hastalık, siyanürün vücutlarında birikeceği ve toksik bir düzeye ulaşma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Karaciğer hastalığı olan köpekler hala elma çekirdeği ile beslenebilir, ancak tohumları çıkarmak için ekstra dikkatli olmalısınız.

Diğer Riskler

Köpeğiniz elma çekirdeklerini bütün olarak yutmaya eğilimliyse, boğulma tehlikesi . Yavru köpeğinizin özellikle hassas bir midesi varsa, o zaman bir elma çekirdeği yemek, sindirim bozukluğu kusma ve ishale neden olur.

Bu belirtiler, köpeğiniz çok sayıda elma yerse de ortaya çıkabilir, bu nedenle asla aynı anda çok fazla beslemeyin! Herhangi bir yeni gıda girişinde olduğu gibi, çok az miktarda besleyerek başlamalısınız.

Son derece nadirdir, ancak elmalara karşı küçük bir alerjik reaksiyon riski vardır. Herhangi bir kurdeşen (ciltte aniden beliren küçük şişlikler), şişlikler (özellikle baş ve yüzde), öksürük veya nefes almada zorluk görürseniz, hemen veterinerinize başvurun.

Bir elmadaki şekerlerin köpeğinizin dişlerinin çürümesine neden olacağından endişeleniyor olabilirsiniz. Yavru köpeğiniz olmadıkça diş çürümesi olası değildir. düzenli olarak çok elma yemek , örneğin, bahçeden düşen elmaları otlatmak.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Elma çekirdeği bir köpeği öldürebilir mi?

  Tek bir elma çekirdeğinin bir köpeği öldürmesi pek olası değildir. En büyük ölüm riski, köpeğinizin bir elma çekirdeğini boğmasından kaynaklanır. Köpeğiniz bir elma çekirdeği yese ve tohumları iyice çiğnese bile, salınan siyanür miktarı yine de çok düşük bir dozda, toksik eşiğin çok altında olacaktır. Köpeğinizin karaciğer hastalığı varsa, elma tohumlarından kaynaklanan siyanür toksisitesi açısından daha büyük risk altında olacaktır, bu nedenle tavsiye için hemen veterinerinize başvurun.

 • Elma tohumları için toksik doz miktarı nedir?

  Tüm bunları bir perspektife oturtmak için, 22 libre (10 kg) bir köpeğin yaklaşık olarak yemek yemesi gerekir. 1.000 elma çekirdeği ve herhangi bir toksik etki yaşamak için onları tamamen çiğneyin. Tek bir elma genellikle yaklaşık 8-10 tohum içerir, bu nedenle gerçekte bu 22 lb'lik köpeğin zehirlenmesi için yaklaşık 100 elma çekirdeği yemesi gerekir.

  Daha da büyük bir köpeğin elma tohumlarındaki siyanürden herhangi bir toksik etki hissetmeden önce daha fazla elma çekirdeği yemesi gerekir. Dolayısıyla, teorik bir toksisite riski olmasına rağmen, risk küçüktür. Yine de tedbirli olmak ve elma çekirdeğini köpeğinize vermeden önce çekirdeklerini çıkarmak mantıklı olacaktır.

 • Bir köpek bütün bir elmayı yiyebilir mi?

  Köpekler etoburdur ve çeneleri ve dişleri bir elmayı bütün olarak yemek için tasarlanmamıştır, bu yüzden onları düzgün bir şekilde çiğnemek için mücadele ederler. Ayrıca, bütün olarak beslenirlerse boğulma tehlikesi oluştururlar, bu nedenle köpeğinize bir muamele olarak beslerseniz, bir elmayı her zaman ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin. Köpeğiniz bir kerede bütün bir elmayı yemeyi başarırsa endişelenmeyin. Boğulma belirtileri göstermediği sürece, ona herhangi bir zarar vermesi olası değildir. Fazladan lif alımından dolayı biraz sindirim rahatsızlığı olabilir.

  köpeklerin ot yemesinin nedenleri
 • Köpeğim elma çekirdeği yerse ne olur?

  Çoğu durumda, hiçbir şey. Köpeğinizin karaciğer hastalığı varsa, daha önce belirtildiği gibi bu bir endişe nedenidir. Ancak tek bir elmanın çekirdeğinde küçük bir köpeği zehirlemeye yetecek kadar siyanür yoktur.

Son düşünceler

Köpeğiniz bir elma çekirdeği yediyse ve ne yapacağınızdan emin değilseniz, yapılacak en güvenli şey veterinerinizi arayın . Sorularınız varsa veya biraz huzura ihtiyacınız varsa, her zaman veterinerinizi aramanızı öneririz. Çoğu durumda, yavrularınızın yalnızca tek bir çekirdek yemesi önemli değildir.

Dikkat edilmesi gereken başlıca şeyler bağırsak tıkanıklığı belirtileri veya boğulma. Veterineriniz muhtemelen köpeğinizi bir sonraki için izlemenizi önerecektir. 48-72 saat , ve muhtemelen o zamandan sonra sağlıklı bir yavru ile net olacaksınız.

Yorumlar