Bir Veterinere Sorun: Kedilerde Ani Yüz Şişmesine Neden Olan Nedir?

Bir Veterinere Sorun: Kedilerde Ani Yüz Şişmesine Neden Olan Nedir?

Jamie adlı web sitemin bir okuyucusu kısa süre önce benimle kedisiyle ilgili iletişime geçti.

Dışarıda bir kedim var. Bir sabah işe gittim ve o iyiydi. Aynı gün öğle yemeğine geldim ve alnının şişmiş olduğunu fark ettim. Onu bir veterinere götürdüm ama pek yardımı olmadı. Şimdi yayılıyor ve büyüyor. Lütfen yardım et.İnternet üzerinden pek çok soru alıyorum ve sık sık benim tepkime 'Kedinizi veterinere götürmek yerine neden bana sorarak zaman kaybediyorsunuz?' Diye düşünmek oluyor. Jamie onu veterinere götürdü. Aferin sana Jamie. Sadece yürümediği için üzgünüm.

İşte olduğuna inandığım şey. Dışarıdaki bir kedi şişmiş bir alan geliştirdiğinde, aksi ispatlanana kadar apsedir.

Apseler, kedilerde lokal olarak ezici bir enfeksiyon geliştirdiğinde en sık meydana gelir. Kedilerde iki yaygın apse türü vardır. En yaygın ikinci apse türü diş apsesidir. Böyle bir apse, genellikle bir dişin köküne yayılan uzun süredir devam eden diş hastalığının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Alında değil, çene veya yanakta belirgin bir çarpıklığa neden olabilecek bölgede şişlik meydana gelir.Bu nedenle, Jamie’nin kedisinin en yaygın kedi apsesine sahip olduğunu varsayıyorum: sözde kedi-dövüş apsesi.

french bulldog boyut

Dışarıdaki kediler diğer kedilerle kavga etmeye eğilimlidir. Birçok açık hava kedisi, zamanlarının çoğunu kavga arayarak geçirir. Kavga etmeyi sevmeyen kediler bile sonunda başka bir kediye karışabilir.dır-dirbir tartışma için kaşınıyor. Apseler, kavgalar sırasında kediler diğer kediler tarafından ısırıldığında ortaya çıkar.

Bildiğinden emin olduğum gibi kedilerin dişleri uzun ve keskindir

Tüm ağızlarda olduğu gibi kedilerin ağızlarında da büyük bakteri popülasyonları vardır. Bir kedi ısırdığında, ısırılan dokuların derinliklerine bakteri enjekte edilir.Kedi dişleri iğneye benzediğinden, kedi ısırığının neden olduğu giriş yarası küçük olur ve çabuk iyileşebilir. İlk başta, bir kedi ısırığı büyük bir sorun gibi görünmüyor. Ancak giriş yarası iyileştiğinde, ısırığın getirdiği bakteriler oksijenden kesilir. Bu onlar için iyi bir şey ama ısırılan kişi için değil. Kedilerin ağızlarında görülen yaygın bir bakteri türü,Pasteurella multocida, oksijensiz ortamlarda büyür. Sıklıkla şiddetli bir enfeksiyon meydana gelir.

Isırmadan bir ila üç gün sonra enfeksiyon kendini göstermeye başlayabilir. Bölge şişecek ve genellikle ağrılı olacaktır. Hepsi olmasa da bazıları uyuşuk hale gelebilir ve iştahlarını kaybedebilir. Bazı kedilerin ateşi olabilir.

Bu erken (sözde başlangıç) apselerin teşhis edilmesi zor olabilir. Giriş yaraları iyileşmiş ve kedi kavgası izi bırakmamış olabilir. Daha sonra apse gelişiminde ortaya çıkan klasik irin cebi orada olmayacaktır. Jamie’nin kedisi veteriner tarafından değerlendirildiğinde durumun böyle olduğunu tahmin ediyorum.golden retriever karışımı

Apse ilerledikçe vücut enfeksiyonla savaşmak için bölgeye beyaz kan hücreleri gönderir. Bunalırlar ve ölürler. Büyük miktarlardaki ölü beyaz kan hücreleri, irin yapılışıdır. Bu nedenle, bir apse olgunlaştıkça elle tutulur bir sıvı cebi - irin - gelişir.

Tedavi edilmeden bırakılırsa, irin cebinin merkez bölgesini örten cilt genellikle basınç ve zayıf kan akışı nedeniyle cansız hale gelir. Bütünlüğünü kaybeder ve çoğu durumda apse, irin cebinin basıncı cildin bu bölümünden geçtiğinde sonunda yırtılır.

Kedi kavgası apseleri nadiren kediler için ölümcüldür. Kediler tarafından ısırılan insanlar, tıbbi yardım almadıkları takdirde, enfeksiyon nedeniyle ölüm riski altındadır. Bununla birlikte, acı vericidirler ve dışarıdaki kedileri zayıflatarak, yırtıcı hayvanların kurbanı olma riskini artırabilirler.

Bu nedenle kedi kavgası apseleri antibiyotik ve ağrı kesicilerle tedavi edilmelidir. Bir irin cebi varsa, irin bölgeden boşaltılabilmesi için apse delinmelidir.cava poo

Jamie’nin kedisinin kedi kavgası apsesi olma ihtimali yüksek olsa da, kedi sahipleri diğer sorunların da ani şişmeye neden olabileceğinin farkında olmalıdır. Gömülü yabancı nesneler (tilki kuyruğu gibi) genellikle şişmeye neden olur ve apselere neden olabilir. Diken gibi keskin nesnelerle penetran yaralanmalar, kedi ısırığına benzer bir şekilde enfeksiyona neden olabilir.

Yüzün veya vücudun diğer bölümlerinin ani şişmesinin diğer olası nedenleri arasında bölgeye travma, bölgedeki dokulara kanama (sözde hematom) ve hatta tahriş olmuş veya enfekte olmuş tümörler bulunur.

Jamie, kedinin tekrar veterinere gitmesi gerekiyor. Muhtemelen başka bir veteriner onu muayene ettiğinde, durum bir teşhise ulaşılması için yeterince kendini beyan etmiş olacaktır.

Catster ile kediniz hakkında daha fazla bilgi edinin:  • Kedinizin Çöp Kutusundan Nefret Ettiğine Bahse Girmek İstiyorum - Nedeni İşte
  • Garip Kedi Gerçekleri: Kedinizin Sizi Yalamayı Sevmesinin 8 Nedeni
  • Kedinizin Uyumaya İzin Vermesini Sağlamak İçin En İyi İpuçları
Dr Barchas'a bir sorunuz mu var? Aşağıdaki yorumlarda veterinerimize sorun ve ilerideki bir sütunda öne çıkabilirsiniz. (Acil bir durumunuz varsa, lütfen derhal kendi veterinerinizle görüşün!)

Yorumlar