Westie vs Westiepoo: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Westie vs Westiepoo: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Bir sonraki hangi yavruyu evlat edineceğinizi düşünüyor musunuz? Belki seçimlerinizi cesur, safkan Westie ve tasarımcı Westiepoo melezine indirdiniz. Eğer öyleyse, hangi yavrunun size ve yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu keşfetmek için doğru yere geldiniz.

Westie ve Westiepoo çok benzer köpeklerdir. Ne de olsa Westiepoo yarı Westie'dir, diğer yarısı zarif Fino köpeğidir. Ama birkaç fark olmalı, değil mi? Haklısın. Benzerliklerden daha az varyasyon olmasına rağmen, bu iki oyuncu yavru arasında seçim yapmanıza yardımcı olabilecek bu farklılıklardır.Bu cins karşılaştırmasında, tarihlerini, cins amaçlarını ve bunun kişiliklerini nasıl etkilediğini araştırıyoruz. Ayrıca eğitim, tımar, köpek fiyatları ve daha fazlası söz konusu olduğunda ihtiyaçlarındaki farklılıklara da bakıyoruz.

Irk Karşılaştırması

Westie

 • Yükseklik 10-11 inç
 • Ağırlık 15-20 Pound
 • Mizaç Mutlu, sadık, eğlenceli
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 13-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

Westiepoo • Yükseklik 11-17 inç
 • Ağırlık 20-30 Pound
 • Mizaç Zeki, sevgi dolu, sevecen
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 12-15 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Westie

Westie köpek yüzü yakın gülümseyerek

American Kennel Club'a (AKC) kayıtlı ilk Westie, 1908'deydi.

Resmi olarak bilinen Westie, West Highland Beyaz Teriyer , İskoçya'dan safkan bir köpektir. İskoçya'dan birçok küçük teriyer var ve hepsi tek bir amaç için yetiştiriliyor:kemirgen istilasını ortadan kaldırmak. Küçük köşelere ulaşabilecek kadar küçükler ama bir fareyi bulduklarında öldürebilecek kadar sağlamlar.Bu küçük adam, Malcolm klanının kuzeybatı Poltalloch mülklerinde beyaz dünya köpekleri yetiştirmeye başladığı 18. yüzyılda odaklandı. Bu yüzden bazen Poltalloch Teriyer olarak adlandırılırlar. Düzenli olarak kendilerini bulurlarilk 50 köpek ırkındaAmerikada.

Kaniş

Üç Farklı Kaniş

Kanişler birçok farklı boyutta olabilir.

rottweiler maması

Westiepookarışık bir köpek ırkı, bir Westie ebeveyni ve bir Fino köpeği ebeveyni ile. Fino köpeği ebeveyni, Westie'nin küçük boyutu nedeniyle genellikle minyatür veya küçük standart boyutlu bir Fino köpeğidir. Westiepoo'ya bazen Westiedoodle veya Weepoo denir. Birçok tasarımcı köpek gibi, ilk Westiepoo'nun ne zaman ortaya çıktığı resmi olarak bildirilmedi. Ancak çoğu tasarımcı köpek, 20. yüzyılın sonlarında Amerika'dan geldi.Doğrusu, nispeten yeni tasarımcı köpek ırkları oldukları için Westiepoo'nun tarihi hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Bunun yerine, Westie'lere odaklanmak ve Kaniş tarihi . kanişAlmanya'dan bir ördek av köpeği. Bu avlanma çizgisi onları insanların düşündüğünden çok daha enerjik yapıyor. Daha sonra, Fransız ulusu güzel pooch'a aşık oldu ve onları kucak köpeği hayatı için yeterince küçük yetiştirdi.

Görünüm

Kaldırımda yatan iki beyaz küçük tüylü köpek

Westies her zaman beyazdır, Westiepoos ise beyaz, krem ​​ve ten rengi karışımı olabilir (hangi Kanişle karıştırıldığına bağlı olarak). Westies paltoları genellikle düzdür, ancak Westiepoos'un daha kıvrımlı bir paltosu vardır.
(Fotoğraf Kredisi: Bassschlüssel)

Her ikisidegörünüşlerinde çok benzer. İkisi de dalgalı veya dağınık saçlı küçük köpeklerdir. İri, yuvarlak gözleri olan sevimli gülümsemeleri vardır. Ve ikisinin de mutlu ve bazen yaramaz bakışları var. Ancak onları yan yana karşılaştırırken, Westie'nin iki ırktan daha küçük ve gecekondu olduğunu görmek kolaydır. Ve Westiepoo'nun onlar hakkında bir sofistike havası var.

Westie'nin görünüşü oldukça standart çünkü onlar safkan köpekler. Ve Westie cins standardı, nasıl görünmeleri gerektiğine dair tipik beklentiyi ortaya koyuyor. GörünüşüWestiepoo biraz daha çeşitli olabilirçünkü onlar melez bir ırktır. Bazen her iki ebeveynin eşit bir karışımıdırlar veya birine diğerinden daha çok benziyorlar.buWestie genellikle ikisinin daha küçüğüdür.köpekler. Genellikle 15 ila 20 pound ağırlığında ve 10 ila 11 inç boyundadırlar. Westiepoo genellikle 20 ila 30 pound ağırlığında ve 11 ila 17 inç boyunda. Westiepoo'nun boyutu sizin için önemli bir husussa, yetiştiricinizle Fino köpeğinin hangi boyutta olduğunu onaylamanız gerekir. Ayrıca, daha iyi bir boyut fikri için ebeveynlerine baktığınızdan emin olun.

Westie, daha sert dış kaplaması sayesinde pis bir görünüme sahiptir. Westiepoo'nun ceketigenellikle Kaniş ceketinden etkilenir, daha dalgalı ve yumuşak hale getirir. Westie her zaman beyaz bir önlük giyer. Aksi takdirde, onlar gerçek bir Westie değildir. Westiepoo genellikle beyaz veya kremdir. Ancak bazen siyah, ten rengi veya renk karışımı gibi diğer renkli katlarla doğarlar.

Mizaç

Bankta Oturan İki Beyaz Küçük Tüylü Köpek

Bu iki köpeğin mizacı çok benzer.
(Fotoğraf Kredisi: Gordito1869)

Avlanma geçmişi sayesinde, onlarher ikisinin de yüksek bir av sürüşü var, bu da diğer küçük hayvanların yanındayken en üst düzeyde tetikte olmanız gerektiği anlamına gelir. Westiepoo'nun ördek mutluluğu peşinde yerel göle atlama olasılığı daha yüksektir. Ve fareler Westie'nin favorisidir.Her birinde bir terrier izi ile, emin olabilirsiniz.her iki köpekte de eğlenceli bir Fido bul. Aktif ve fasulye doludurlar ve ikisi de gerçek kucak köpekleri olarak kabul edilmez. Dört ayaklı bir suç ortağı veya macera arkadaşı arıyorsanız, ikisi de iş için hazır. İyi egzersiz yaptıklarında, ikisi de aileyle birlikte kanepeye kıvrılır.

Onlarikisi de dengeli köpekleraile evinde, onları bir sonraki aile evcil hayvanınız olarak ideal seçenekler haline getirir. Elbette, ikisi de aktif ve meraklı yavrulardır, ancak aynı zamanda en sevdikleri insanlarla takılmayı da severler. İkisi de çocuklarla takılmaktan ve oynamaktan hoşlanırlar. Ve neyse ki, aşırı heyecanlı çocuklar tarafından kazara incitilmemeleri için yeterince sağlamlar.

B. diğerleri çok uyarlanabilirve sevgi dolu herhangi bir aile evinde mutlu bir şekilde yaşayabilir, küçük bir apartman dairesi ya da önemli bir arka bahçesi olan büyük bir ev olabilir. Sevildiklerini hissettikleri ve günün çoğunda şirkette tutuldukları sürece oldukça kolay giden yavrulardır.Westiepoo'nuzun bazen Fino köpeğinde bulunan ayrılık kaygısı eğilimlerini miras aldığını varsayalım. Bu durumda,Westiepoos, yalnız zaman geçirmeye daha duyarlı olabilirdaha bağımsız Westie ile karşılaştırıldığında. Ancak bu, bir köpek yavrusu olarak uygun eğitimle çok fazla sorun olmamalıdır.

Westie tamamen teriyer benzeridir, oysa Westiepoo sadece yarı teriyerdir. Bunun anlamı şudur:Westie çok daha inatçıve bazen biraz inatçı olabilir. Genel olarak konuşursak, Westiepoo'nun akıllı Kaniş genetik etkisi sayesinde ikisinin en itaatkar olması daha olasıdır. Westie sadık olmasına rağmen, biraz yaramaz olabilir.

Egzersiz yapmak

Tasma Üzerinde Yürüyen İki Beyaz Küçük Tüylü Köpek

İkisi de süper meraklı aktif köpeklerdir.
(Fotoğraf Kredisi: Gordito1869)

Her iki cins için egzersiz rejimi de çok benzer. Küçük bacakları sayesinde ikisinin de bir saatten fazla ihtiyacı yok. Ama kesinlikle blok çevresinde sıradan bir yürüyüşten daha fazlasına ihtiyaçları var. İkisi dezorlu ve çeşitli olmak için egzersizlerine ihtiyaç duyarlarfazla enerjilerini yakmak istiyorsanız.Onlar ayrıcagün boyunca eğlenmek gerekironları mutlu etmek ve yıkıcı davranışları önlemek. Kovalamak için ipler veya frizbiler gibi etkileşimli oyuncaklara yatırım yapın. Ve onları kendi başınıza eğlendiremeyeceğiniz zamanlar için, yüksek kaliteli gıcırtılı oyuncaklar iç avcılarına hitap eder. Ve zeka oyunları, zeki Westiepoo'yu meşgul edecek.

Eğitim

Oynayan Iki Beyaz Küçük Tüylü Köpek

Her ikisinin de eğitilmesi nispeten kolaydır.
(Fotoğraf Kredisi: Gordito1869)

Her ikisi de ilk kez köpek sahipleri için uygundur çünkü memnun etmeye istekli ve zekidirler. İki ırktan,Westiepoo muhtemelen eğitilmesi en kolay olanıdır. Akıllı Kaniş genleri genellikle komutları daha hızlı almalarına yardımcı olur. Ve Westie inatçı bir çizgiye sahip olabilir.

Beklediğimiz gibi dengeli ve kibar köpeklere dönüşmelerini istiyorsanız, ikisinin de küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmeleri gerekir. Sosyalleşme için kritik zaman aralığı 3 ila 12 haftadır, bu nedenlehemen eğitime başlayın. Fareler ve ördekler için yüksek av sürüşleri ve eğilimleri göz önüne alındığında, onları bu adamlarla karıştırmaya çalışmanızı önermiyoruz.

Her iki ırkı da eğitmek için en iyi yöntem,pozitif pekiştirme eğitim yöntemi.Her ikisi de mükemmel davranışları için ödüllendirildiğinde çok daha iyi davranır. Ayrıca, aşırı sert eğitimden kaçınırlar. İyi davranışı ödüllendirmek ile bir köpeği şımartmak arasındaki farkı anlamak çok önemlidir. Bu yol açabilir 'küçük köpek sendromu' birçok küçük köpekte görülür.

köpeklere tatlı verilirmi

sandık eğitimi her ikisi için de tavsiye edilironların belaya girmesini engelleve yalnız bırakıldıklarında kaygılarını azaltır. Westie, sırf canı sıkıldığı için kanepenizde yolunu bulabilecek yaramaz küçük bir adam olabilir. Ve Westiepoo, çünkü yalnız hissettiklerinde eşit derecede yıkıcı olabilirler.

Sağlık

İki Beyaz Küçük Tüylü Köpek Yatıyor

Her ikisi de 15 yıla kadar bir ömre sahip olabilen nispeten sağlıklı ırklardır.
(Fotoğraf Kredisi: Gordito1869)

Sorumlu Westie yetiştiricileri, Westies'lerini denilen bir durum için test etmelidir. kalça displazisi . Bu, eklemin anormal oluşumu nedeniyle oluşur, bu nedenle yetiştiricinizden kalça puanlarını sorduğunuzdan emin olun.

Her ikisi de eğilimlilüks patellaya, diz kapağının yerinden çıktığı ve yüzdüğü yer. Bu, daha küçük köpekleri büyük olanlardan daha fazla etkiler, bu nedenle etkilenen bacağın tekmelenmesi veya genel hareketlilik sorunları gibi semptomlara dikkat edin. Her ikisi de göz problemlerine karşı hassastır. ilerleyici retinal atrofi , retinanın dejeneratif bir hastalığı. Tedavi edilmezse, bu tamamen görme kaybına neden olabilir.

Beslenme

Hayattan Zevk Iki Beyaz Küçük Tüylü Köpek

Her ikisi de boyut ve yaşam tarzı bakımından benzerdir, bu da aylık yemek faturalarını aşağı yukarı aynı kılar.
(Fotoğraf Kredisi: Gordito1869)

Westiepoo ortalama olarak biraz daha büyük olduğundan, Westie'den biraz daha fazla yiyebilirler, ancak fazla değil. Ne kadar yedikleri yaşlarına, boyutlarına ve aktivite seviyelerine bağlıdır.

Bu adamlar yüksek kaliteli mama taneleri veya taze yemek servisinde başarılı olacaklardır. Çiftçinin Köpeği . Düşük kaliteli veya mağaza markalı gıdalar her zaman besleyici olarak tam değildir ve ne Westie'niz ne de Westiepoo'nuz bunlarla başarılı olamaz. Onlara her zaman bütçenizin izin verdiği en kaliteli yiyecekleri besleyin.

Her ikisinin de sağlıklı bir iştahı vardır, bazen çok sağlıklıdır. Onları egzersizle düzeltin veonları fazla besleme. Aksi takdirde, kiloyla ilgili ek sağlık sorunlarına eğilimli domuz yavruları olurlar.

tımar

İki Islak Beyaz Küçük Tüylü Köpek

Benzer tımar rejimleri var. Bu nedenle, ikisinden birini tımar etmek için eşit miktarda zaman harcamayı bekleyin.
(Fotoğraf Kredisi: Gordito1869)

İkisi de sayılır hipoalerjenik köpek ırkları , Westie'nin çift kat olmasına rağmen. Westiepoo, ebeveynlerinden birinin çift veya tek katını miras alabilir. Tüm köpeklerin tüy döktüğünü söylemeye değer, ancak hipoalerjenik köpek ırklarıdaha az dökmekve köpek alerjisi olanlarda daha kolaydır.

Onlarher ikisinin de haftada birkaç kez fırçalanması gerekir, günlük değilse. Bu, paslanmayı önler ve ceketlerindeki ölü tüyleri giderir. Westiepoo'daki Fino köpeği etkisi, tüylerinin Westie'den daha hızlı büyümesini sağlayarak tımarlamayı daha düzenli bir gereklilik haline getirebilir.

Tüm köpeklerin dişlerini, özellikle bu adamlar gibi daha kompakt ağızları olan daha küçük köpekleri fırçalamak önemlidir. Dişlerini köpeğe özgü diş macunu ile haftada birkaç kez fırçalayın. Her ikisinin de günlük bakıma ve düzenli diş fırçalamaya ihtiyaçları olduğu düşünülürse,onları genç yaştan itibaren kendi bakım rejimlerine alıştırın.Küçük olabilirler, ancak aynı zamanda kıvrıktırlar ve tımarlama girişimlerinizden kaçınmak isterlerse bunun için bir çizgi çizerler.

köpek fiyatları

Beyaz Küçük Tüylü Köpek Yavruları

Westie ve Westiepoo yavrularının fiyatları arasında çok az fark vardır.

golden retriever için en iyi şampuan

Ortalamaiyi yetiştirilmiş bir köpek yavrusu için başlangıç ​​fiyatı yaklaşık 1.000 $, ödüllü bir yetiştirici arıyorsanız. Bu durumda, birkaç bin dolar harcamayı beklemelisiniz. Her iki yavruyu da bir kurtarma barınağından evlat edinmenin maliyeti muhtemelen çok daha az olacaktır.

Önemisaygın bir yetiştirici ile çalışmak esastırbu iki cins için. Sorumlu bir yetiştirici, genel sağlık sorunları için tarama yapar ve yavrularıyla ilgilenir. Tüm köpek ırkları, köpek çiftlikleri tarafından sömürülme riski altındadır. Ancak, popülerlikleri nedeniyle Kaniş karışımlarının giderek daha fazla risk altında olduğunu göreceksiniz. Daima yetiştiricinizi araştırın ve taktiklerin farkında sorumsuz yetiştiriciler tarafından kullanılır.

Bir köpek yavrusunu hayatınıza kabul ederken göz önünde bulundurmanız gereken ek maliyetler de vardır. Evinizi bir yavru köpeğin ihtiyaç duyduğu her şeyle kurmalısınız. Ayrıca, gıda ve evcil hayvan sigortası gibi devam eden masraflar vardır. Benzer büyüklükleri, ömürleri ve sağlık sorunları göz önüne alındığında,Westie ve Westiepoo'nun maliyeti muhtemelen aynıömürleri boyunca.

Son düşünceler

Bu iki köpek çok benzer, çünkü Westiepoo yarı Westie'dir ve Poodles ve Westies nispeten benzer özelliklere sahiptir. Hem aile dostudurlar hem de çoğu eve sığacak kadar küçüktürler, aynı zamanda bolca eğlence sağlamak için oyuncu ve aktiftirler. Çocuklarla iyi anlaşırlar ve iyi sosyalleştiklerinde diğer köpeklerle de anlaşırlar. Oh evet, ve düğmeler kadar sevimli olmaları da zarar vermez!

Westie safkan bir köpektir ve Westiepoo değildir. Köpeğinize göstermek istemediğiniz sürece bu bir sorun değil. AKC ve diğer geleneksel köpek kayıtları, Westiepoo'yu resmi bir cins olarak tanımaz, yani resmi AKC yarışmalarında rekabet edemezler, oysa Westie yapabilir.

Westie, Westiepoo'dan biraz daha küçüktür ve biraz daha inatçı olabilirler. Westies, bazen endişeli Westiepoo'dan biraz daha bağımsızdır, bu yüzden kararınızda bunu dikkate aldığınızdan emin olun.

Sonuçta, bu tatlı yavrular arasında çok fazla fark yoktur. Her ikisinin de harika bir Fido olması ve yüzünüze bir gülümseme koyması garantilidir.

Yorumlar