Corgi Pug Mix: Porgi Köpek Cinsi Bilgileri, Yavru Köpekler ve Daha Fazlası

Corgi Pug Mix: Porgi Köpek Cinsi Bilgileri, Yavru Köpekler ve Daha Fazlası

Tasarımcı köpeklere gelince, Corgi Pug karışımı biraz alışılmadık görünebilir. Sonuçta, iki kısa, biraz şapşal yavruyu birleştirdiğinizde ne elde edersiniz?

Aslında, bu sevimli ırkların sonucu hayal edebileceğinden daha sevimli olabilir ve kişilikleri kesinlikle kendi başına bir yumruk atıyor. Karışık cins yavrular karanlıkta bir çekim olabilir, ancak genel olarak çoğu yavru, ebeveynlerinden gelen cins özelliklerini miras alır.Bu karışım, üreme haritasının daha yeni tarafında olsa da, ebeveyn ırkları, Corgi Pug kişiliğine önemli ölçüde katkıda bulunan kapsamlı, zengin geçmişlere sahiptir. Corgis, diğer tasarımcı köpek ırklarının 'diğer yarısı' olarak giderek daha popüler hale geliyor. Horgi gibi ve Corgidor .

İki köpeğin yanı sıra bir Porgi'yi evlat edinirken neler bekleyebileceğinize daha derinlemesine bakalım.

Temeller

Muhtemelen adından da anlayabileceğiniz gibi, Corgi Pug karışımı, Pembroke Welsh Corgi ve Pug'ın bir melez türüdür. Her iki küçük cins, ikisinin karıştırılmasının sonucu, eşit derecede küçük, muhtemelen çok daha sevimli bir oynaklık, aptallık ve samimiyet karışımıdır.

Arkadaşlığıyla tanınan bu ırkların her ikisi de farklı geçmişlere sahiptir ancak benzer amaçlara sahiptir. Bu kısa ve şişman cins, iki çok popüler ırkın bir karışımıdır; Corgi 15 numaraya ve Pug 31 numaraya yerleştirilir.

Genellikle Porgi olarak anılan Corgi Pug karışımı, özelliğini iki ebeveyn ırkından alır, bu nedenle karışıma daha derinlemesine girmeden önce Corgi ve Pug hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir.Pembroke Welsh Corgi

Pembroke Welsh Corgi adını aldığı Pembrokeshire, Galler'de doğmuştur. Rağmen onların sevimli corgi butts Corgis, büyük bedenleri ve kısa bacakları ile çiftliklerde sığır, koyun ve atları gütmek için sıklıkla kullanılan çalışan köpeklerdi.

Bu yavrular çok zeki ve efendilerini memnun etmek için büyük bir istekle öğrenmeye hevesliler. Oldukça aktifler, bu yüzden gütme işlerinde harikaydılar. Corgis'in enerji seviyeleri nedeniyle çok fazla egzersiz ve oyun süresine ihtiyacı vardır.

Oldukça zeki olmasına rağmen Corgis'in inatçı olma eğilimi vardır. Tabii ki, çoğu köpekte olduğu gibi, bu sorunla erkenden tutarlı ve sıkı bir eğitimle mücadele edebilirsiniz. Ayrıca, her şeye havlama eğiliminde olan çok sesli köpeklerdir.Pembrokes, mutluluk, sevgi ve şefkat tavrını tasvir ettikleri için harika aile hayvanları yaparlar. Eğitilmeleri kolay olsa da, aynı zamanda çok bağımsızdırlar ve genellikle kendileri için düşünürler. Yiyecekler ve ikramlar, yemeyi sevdikleri için Corgis'i eğitirken mükemmel araçlar oluşturur. Onlara ne kadar verdiğine dikkat et; ayrıca obeziteye ve aşırı yemeye eğilimlidirler.

Pembroke Corgis arkadaş canlısı; ancak, uygun bir sosyalleşme olmadan yabancılara karşı biraz temkinli olabilirler. Şüpheleri onları iyi birer bekçi yapar, ancak onları sosyal tutmak onları çok daha kapsamlı hale getirir.

Bir Pembroke Corgi'nin yaklaşık 10 ila 12 inç uzunluğunda ve 30 pound'dan fazla olmamasını bekleyebilirsiniz.

Puglar

Puglar Corgis gibi, büyük kalpleri olan çok akıllı köpeklerdir. Bu sevimli yavrular, oyuncak grubunun bir parçası. Puglar benzer boyutta olmalarına rağmen dünyanın çok farklı bir yerinden geliyorlar. Bu cins ilk olarak Çin'de popülerdi ve MÖ 206 yılına kadar uzanıyordu. Çinliler tarafından yetiştirilen üç kısa burunlu yavrudan biridir.Çalışan Corgi'den farklı olarak Puglar, zengin, lüks ailelerle birlikte imparatorların sahip olduğu değerli mallar olarak görülüyordu. İlk görünüşlerinde, bazen kendi korumalarına sahip olacak kadar önemli görülüyorlardı.

Cinsin popülaritesi dünya çapında arttıkça, Pug Avrupa'nın kraliyet ailesinde popüler bir tür haline geldi. Birçok prens, kral ve kraliçe bu cinse sahipti. Cins, İç Savaştan sonra nihayet Amerika'ya geldiğinde çok popülerdi. Popülaritesi biraz düştü, ancak üremeye devam ettikten sonra hızla tekrar toplandı.

Puglar biliniyor yoldaşlar . Sevgiye bayılırlar ve harika kucak köpekleri yaparlar. Havalı numaralar öğrenemeyecek, avlanmanıza yardımcı olamayacak veya evinizi koruyamayacak olsa da kalbinizi çalar ve yatağınızı paylaşırlar.

kırbaç karışımı

Biraz saçma ve çok eğlenceli olma eğiliminde olduklarından, sık sık kendinizi küçük boksörünüze gülerken bulacaksınız. Aslında, muhtemelen kendini oldukça iyi eğlendiriyor. Bununla birlikte, sizinle oynamayı da çok sevecek.Puglar, bir köpek yavrusu olarak sahip oldukları kişiliği koruma eğilimindedir, bu nedenle, yavrunuzu seçmeden önce bir çöplüğe iyice bakmak önemlidir. Bir yetişkin olarak, 18 kilodan fazla olmayacak ve kısa, çift katlarla yaklaşık 10 ila 14 inç boyunda büyüyecek.

Fiziksel özellikleri

Porgis, her iki dünyanın en iyisini fiziksel özelliklerde birleştirme eğilimindedir. Bu cinsler, benzer büyüklükleri göz önüne alındığında iyi bir eşleşme yaparlar, bu da karışık boyutu misafir etmeyi kolaylaştırır. The Beagi benzer Corgi Pug karışımı tipik olarak 10 ila 13 inç yükseklikte olacaktır.

Ebeveyn ırkları arasındaki ağırlık farkı, boydan çok farklıdır, bu nedenle bu, karışık yavrular arasında değişen bir özellik olacaktır. Yetişkin Porgis, 18 ila 30 pound arasında herhangi bir yerde olabilir.Fiziksel görünüm söz konusu olduğunda, çoğu Porgis, koyu renkli ağzı ile birlikte bir Pug'un açık, açık kahverengi rengini alır. Başının ve ağızlığının boyutu büyük olasılıkla iki cins arasında bir yere inecek ve düz bir yüz olasılığı ile yapı bir Corgi'ye daha çok eğilecek.

Sevimli bir bonus olarak, Porgis kulakları dik durmaktan ziyade düşme eğilimindedir ve bir Pug'un kıvırcık kuyruğuna ama bir Corgi'nin kabarıklığına sahip olma eğilimindedirler.

Bu karışık köpeklerin kısa ve düz ancak yoğun tüyleri olacaktır. Renkleri açık kahverengi, siyah, kırmızı ve kahverengi olabilir.

Bakım

Kısa saçları olmasına rağmen, Porgis'in çok saç döktüğü bilinmektedir. Günlük fırçalama, mevcut kir veya birikintilerle birlikte gevşek kılların alınmasına yardımcı olur. Bu karma tür için kullanılacak en iyi fırçalar, pimli fırçalar, ince fırçalar ve kesicilerdir.ingiliz labrador retriever

Düzenli bakım bu yavrular için en iyisi olsa da, genellikle güçlü koku alma eğiliminde değildirler, bu nedenle banyo minimumda tutulabilir.

Diğer düzenli bakım, kulaklarını temizlemeyi ve tırnaklarını kırpılmış halde tutmayı içerebilir. Bir Porgi'den de aşırı salya akmasını beklemeyin.

Egzersiz yapmak

Porgis, orta düzeyde enerji seviyesine sahip köpeklerdir. Zihinsel uyarımla birlikte günlük egzersize ihtiyaçları olsa da, daha aktif köpekler kadar yüksek bakım gerektirmezler. Evden çıkıp yürüyüşe çıkabildikleri veya arka bahçede günde bir kez koşabildikleri sürece mutlu olmalılar.

Hatta havanın kötü olduğu günlerde ya da uzun bir yürüyüş için vaktiniz olmadığında kapalı alanda egzersiz yaparak kaçabilirsiniz. Biraz hareket ettikleri sürece, gitmeleri iyi olacak. Biraz dikkat ve egzersiz olmazsa, Porgi'niz kötü davranış alışkanlıkları geliştirebilir.

Beslenme

Hem Corgi hem de Pug yemeğe olan sevgileriyle tanındığından, melez karışımın da ondan eşit derecede hoşlanması şaşırtıcı değil. Bu nedenle, Porgi'nizin diyetini sıkı bir şekilde izlemek ve düzenli bir beslenme programına bağlı kalmak önemlidir.

Corgis ayrıca obeziteye eğilimlidir ve bu özellik, karma yavrularınızda kesinlikle bir faktör oynayabilir. Dışarıda yiyecek varsa, Porgi'niz onu yer. Bazı evcil hayvan sahipleri köpekleri için bütün gün yemek bırakmayı sevse de, bu Corgi Pug karışımı için uygulamanız olmamalıdır.

Beslenmeleri ve egzersiz alışkanlıkları tutarlı olduğu sürece endişelenecek çok şey olmamalıdır.

Sağlık

Sağlık riskleri açısından, melez bir cins için yapabileceğiniz en iyi şey, ebeveyn ırklarıyla ilgili risklere bir göz atmaktır.

Corgis'in yüksek riskli kalça displazisine sahip olduğu bilinmektedir. Ek olarak, kısa bacakları ve uzun vücutları nedeniyle sırt ve omurga sorunlarına eğilimlidirler. Ayrıca fazla yiyebilirler ve bu nedenle obezite ile baş edebilirler.

Puglar sıklıkla solunum problemleri geliştirir. Ayrıca göz rahatsızlıkları için yüksek risk altında olabilirler.

Bu iki köpeği yetiştirmek, Porgi'niz için sağlık riskini azaltsa da, araştırmanızı yapmak, ebeveynlerin ayrıntılı sağlık kayıtlarını almak ve yavrularınızı testler ve düzenli veteriner ziyaretleri için götürmek hala çok önemlidir.

Bernese dağ köpeği golden retriever karışımı

Kişilik

Porgis, çok sevgi dolu, çok sadık ve çok bağlı köpekler olma eğilimindedir. Her zaman yanınızda olmak isteyen mükemmel arkadaşlar olurlar. Bu kesinlikle olumlu bir özellik olsa da, dezavantajlarına sahip olabilir.

Porgi'nizin ayrılık kaygısı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu nedenle, Porgis'li ailelerin sık sık evde olması ve değerli evcil hayvanlarıyla zaman geçirebilmeleri önemlidir. Bir Porgi, her seferinde saatlerce boş olan bir evde muhtemelen pek başarılı olmayacaktır.

Corgi geçmişi nedeniyle, Corgi Pug karışımları bazen gütme içgüdülerinin özelliklerini üstlenebilir. Bu içgüdüler genellikle köpeğe, ailelerini bir sürü gibi korumaları gerektiğini hissettirir. Sadakat açısından bu iyi bir şey. Bununla birlikte, küçük çocuklarla ilgili sorunlara ve topuklarını kıstırma eğilimine yol açabilir.

Düzgün bir şekilde eğitildiğinde, bu sorunu kesinlikle önleyebilirsiniz - ancak bu yavruyu yalnızca daha büyük çocukları olan bir evde almak en güvenli olabilir.

Porgiler çok sevecen. Yabancılara karşı çok dostça davranabilir, ancak muhtemelen birkaç uyarı havlaması olmadan yaklaşmalarına izin vermeyecektir. Erken sosyalleşme, bu karışım türünün doğal olarak üstlenebileceği herhangi bir stres veya endişeye yardımcı olabilir.

Eğitim

Porgi'nin ebeveyn ırklarının her ikisi de çok zeki, sevgi dolu ve memnun etmeye istekli olsalar da, karışık yavrularınız inatçılık ve Corgi yarıdan bağımsızlık ve Pug yarıdan gelen yaramazlık özelliklerini almış olabilir.

Bu kişilik özellikleri, eğitimi tahmin ettiğinizden biraz daha zor hale getirebilir. Ancak, özellikle Porgi'nin efendisini memnun etme ve ona şefkat gösterme konusundaki doğal arzusu düşünüldüğünde, kesinlikle imkansız değildir.

Bu yavruları eğitmenin en iyi yolu erken başlamak, tutarlı kalmak ve bolca sevgi göstermektir. Sevgiyi sevdikleri için, doğru şeyi yaptıklarında ve yeni bir emir öğrendiklerinde övgülerinize ve birçok evcil hayvana iyi cevap verecekler.

Sıkça Sorulan Sorular

Hem yeni hem de deneyimli köpek sahiplerinin ilgilendikleri belirli ırklar hakkında birkaç soru sormaları normaldir. Aslında, bu soruların çoğu çoğu insan arasında ortaktır. Corgi Pugs ve cevapları hakkında birkaç tipik soru bulmak için SSS bölümümüze bakın.

S: Corgi Pugs ne kadar yaşıyor?

C: Uygun bakım, beslenme ve egzersizle Porgi siz 15 yıla kadar uzun ve mutlu bir hayat yaşayabilirsiniz. Bu, hem Corgi'nin hem de Pug'un ortalama yaşam beklentisidir ve onlara baktığınız sürece, ebeveynleri ürettikleri sürece hayatınızda olmamaları için hiçbir neden yoktur.

S: Corgi Pugs'un maliyeti nedir?

C: Bir Corgi Pug'un ortalama maliyeti tipik olarak 700 ila 1.000 dolar arasında olacaktır. Bu yüksek görünse de, sadece ebeveyn ırklarının her ikisinin de çok popüler olmadığını, aynı zamanda saygın bir yetiştiricinin, yavru köpeğinizin dikkatlice yetiştirilmesini ve sağlıklı olmasını sağlayacağını unutmamak önemlidir.

Bununla birlikte, yetiştiricinin bu yavruları yapma amacına bağlı olarak fiyat dalgalanabilir. Gösteri ve rekabet için üreyenlerin maliyeti 1000 doların çok üzerinde olabilir.

S: Corgi Pugs çok havlıyor mu?

A: Hayır! Corgi Pugs aslında havlama eğilimi çok düşüktür. Tipik olarak konuşmalarını duyacağınız tek zaman, bir alarm çalma ihtiyacı hissettikleri zamandır. Bu, birisi evinize yaklaştığında veya bir şey tarafından tehdit edildiğini hissettiğinde olabilir. Ancak düzenli olarak, bir Corgi Pug genellikle oldukça sessiz olacaktır.

Son düşünceler

Kısa, şişman, sevimli yavru köpekler için bir şeyiniz varsa, o zaman Corgi Pug karışımı hayatınızda tam da ihtiyacınız olan tür olabilir. Bu karışımın sahibi olarak, sert kalmayı ama eğitim aşamasında sevmeyi unutmamalısınız. Büyük bir çaba ve bolca övgü ve kucaklamayla, kendinize uzun süre sadık ama biraz da aptal bir arkadaşınız olabilir.

Yorumlar