Shetland Çoban Köpeği (Sheltie) Cins Bilgisi: Gerçekler, Resimler ve Daha Fazlası

bu Shetland çoban köpeği tanıştığı herkesin günlerini aydınlatan, neşeli, küçük bir köpek yavrusu. Mutlu, enerjik ve eğlenceli ama aynı zamanda çok yönlü ve çalışkan. Ayrıca bağımsız olabilir ve çok uzun süre yalnız kalmaktan nefret eder. Sevgiyle Sheltie olarak bilinen, harika bir aile evcil hayvanı yapan popüler bir köpektir. Ancak, doğru aileye yerleştirilmesi gerekiyor.

Shetland Çoban Köpekleri çok iş. Enerji seviyeleri tipik olarak en iyisini yapacakları anlamına gelir. daha büyük bir bahçesi olan aile ya da köpeğine dışarıda bolca vakit ayırabilir. Shetland Çoban Köpeği, yapacak bir işleri ve hatta gütmek için bazı hayvanları olduğunda ellerinden gelenin en iyisini yapar.Bu Sheltie cins rehberi, bu şanslı köpek arkadaşının kendileri ve aileleri için doğru yavru olup olmadığını düşünen herkese yardımcı olacaktır. Tarihinden kişiliğine ve görünüşüne kadar. Bakım ve egzersiz ihtiyaçlarının yanı sıra, hepsini kaplıyoruz ve dahası. O halde arkanıza yaslanın, rahatlayın ve size küçük bir İskoç köpeği eğitimi verelim.

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık15-25 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik13-16 inç
  • ömür simgesiÖmür12-14 yıl
  • renk simgesiRenklerSiyah, Beyaz, Tan, Merle, Sable
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Tan Sığınağı

Shetland Çoban Köpeği, İskoçya kökenlidir ve Rough Collie ile akrabadır.Sheltie'nin resmi adı Shetland Çoban Köpeğidir. Ve bunun nedeni o Shetland Adaları'ndan geliyor , İskoçya'nın en üst kuzey noktasıdır. Popüler görüşün aksine, bu yavru doğrudan bir soyundan değil Rough Collie'nin . Bunun yerine, İskoç Collie ile daha yakından ilişkilidir ve Kral Charles Cavalier İspanyol .

Adada yiyecek kıt olduğundan ve çiftçiler diğer tüm hayvanlarını beslemek zorunda kaldığından, boyu küçük olacak şekilde yetiştirildi. Shetland Midillilerinin bu kadar küçük olmasının nedeni de budur. Yıllar boyunca, o diğer köpeklerle birlikte yetiştirilmiş , Pomeranian gibi , onları daha küçük ve daha kabarık hale getirmek için. Adaya gelen ziyaretçilerin onları satın alabileceğini umarak çiftçilere başka bir gelir kaynağı sağlıyor.

Sonunda, cins o kadar çok başka köpekle çaprazlandı ki, safkan bir köpekten daha çok bir melez oldular. Cins meraklıları, cinsi kurtarmak için devreye girdi, ama yine de üç 'tür' Sheltie . Sığınakları Sığınaklarla besleyenler, Sığınakları Collies ile besleyenler ve ayrım gözetmeksizin melezlemeye devam edenler.Uzun lafın kısası, 1930'da İngiliz ve İskoç köpek kulüpleri bir araya geldi ve bir Sheltie'nin nasıl görünmesi gerektiği konusunda anlaştılar. O andan itibaren, onlar mini (kaba) bir Collie gibi görünmeli . Artık ayrım gözetmeyen üreme yok. Shetland Çoban Köpekleri Amerika'da çok popüler oldu ve 1980'lerde Amerika'nın en iyi 10 ırkında sürekli olarak bulundu.

Başlangıçta o olarak tutuldu bir ırgat . Sebze alanını korumak için efendisinin bahçesinden tavukları ve diğer zararlıları gütmek ve uzak tutmak için kullanılır. Ayrıca, davetsiz misafirlere ve ürün veya hayvan çalmak isteyenlere karşı köpek sesli alarm olarak kullanıldı. Sığınak hala bir çiftlik işçisi olarak çalışıyor, ancak daha çok aile evinde, Riley'nin hayatından zevk alıyor.

Mizaç

Islak Shetland Çoban Köpeği Oynuyor

Shetland Çoban Köpekleri bol miktarda enerjiye sahiptir ve harika aile köpekleridir.Sheltie, diğer köpek ırklarının çoğundan farklı olarak, çok çeşitli kişilik özelliklerine sahiptir. Bazıları kendinden çok emin ve savurgandır, ancak daha fazlası saklı ve hassas . Bu, yakın zamana kadar kanlarında bulunan çeşitli köpek ırklarına bağlıdır (her neyse, köpek terimleriyle). Bu, Sheltie söz konusu olduğunda açık fikirli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Söylediğimiz gibi, çoğu utangaç ve yabancıların yanında çekingendir. Onlar ayrıca süper vokal köpekler kim her şeye ve her şeye havlayacak. Bu özellikler birlikte onu harika bir bekçi köpeği yapıyor. Aralıklı bir kapı zili veya alarm sisteminiz varsa, Sheltie sesli alarmına kesinlikle güvenebilirsiniz. Yaşam düzenlemeleriniz gürültü kısıtlamaları ile sınırlıysa, Shetland Çoban Köpeği sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Ailelerine gelince, çekingen olmaktan başka bir şey değiller. Yüreklerini kollarına takıyorlar ve sınırsız sevgi ve sarılmalar vermek. Rahatlatıcı Pazar öğleden sonralarını ertelemek için bir arkadaş arıyorsanız, Sheltie en iyi seçimdir. Çocuklar dahil ailedeki herkese düşkündürler. Bu adamın favorileri olma eğiliminde değil.

Eski çiftlik köpekleri olarak, çok sayıda akıllı çalışma enerjisine sahiptirler. Bunu Collie kanıyla birleştirirseniz, onların çok zeki olduklarından da emin olabilirsiniz. Dr. Stanley Coren tarafından yapılan ünlü köpek zeka testlerine göre, Sheltie altıncı en zeki köpek türü Dünyada.Bunun hem avantajları hem de dezavantajları vardır, ancak sizin için çalışmasını sağlayabilirsiniz. Sevimli yüzünü hafife almayın çünkü canı sıkıldığında ve kendi haline bırakıldığında şeytani olabiliyor. Sığınaklar genellikle kendi iyilikleri için fazla zeki olarak tanımlanır. Ama onlar en iyi puan alan köpeklerden biri. itaat ve çeviklik yarışmaları . Aktif aileler bununla çok eğlenebilir!

Hassas Sheltie, çok uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Birkaç saatten uzun ve Endişeli hissetmek . Evden uzun saatler uzakta çalışanlar, yeni aile evcil hayvanları olarak bir Sheltie'yi yeniden düşünmelidir. ile sandık eğitimi daha küçük köpek sandığı tavsiye edilir, ki bunu daha sonra tartışacağız.

Boyut ve Görünüm

Merle Sığınağı

Sığınaklar görünüm ve boyut olarak büyük ölçüde değişebilir.

Sheltie üreme standardı, her zaman yapması gerektiğini belirtir. minyatür bir Collie gibi görünüyorsun . Pençeden omuza 13 ila 16 inç boyunda ölçüm. Ve 15 ila 25 pound arasında bir ağırlığa sahip olan Sheltie, küçük boy köpek . Paltosunun altında vücudu atletik ve güçlüdür. Bedeni orantılıdır ve kalın boynu başını gururla taşır.O uzun ve dar namlu , ve diğer köpek ırklarına karşı ona bakıldığında kafatası ince görünüyor. Cins standardı, yüzünü kör bir kama olarak tanımlar. Sheltie'nin kulakları, uçları öne doğru kırılarak dörtte üçü dik. Gözleri badem şeklindedir ve her zaman koyu renklidir. Mavi merle kaplı Sığınaklar hariç bazen mavi gözleri var . Shetland Çoban Köpekleri genellikle Border Collies ile karıştırıldı ve diğer küçük tüylü köpek ırkları .

Ceket ve Renkler

Üç Sığınak Köpeği

Shetland Çoban Köpeği, çok çeşitli farklı kürk renklerinde olabilir.

Shetland'ın sert adalarından gelen geleneksel bir çalışan köpek olan Sheltie'nin kalın ve çift katmanlı bir kürkü vardır. Paltosu, vücudunu dış etkenlerden korumak ve onu sıcak tutmak için tasarlanmıştır. Alt tabakası yumuşak ve yoğun, dış tabakası ise düz ve çok daha kalın. O sahip bir orta uzunlukta ceket Bu yıl boyunca orta derecede tutuyor. Burnunun etrafındaki saçlar, muhteşem yüzünü görebilmeniz için kısadır. Geri kalanı kalın ve tatlı.Sheltie, Collie'ye çok benzer, çünkü çok çeşitli renkler alır. Siyah, ten rengi, mavi merle, samur, samur merle, hepsi beyazla karışık , spor yaptığı renklerdir. Ceketindeki beyaz, ceketinin %50'sinden fazlasını oluşturmamalıdır. Dudakları ve diğer özellikleri gibi burnu da siyahtır.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Oyuncakla Oynayan Shetland Çoban Köpeği

Sığınakların her gün en az 45 dakika egzersiz yapması gerekir.

melez köpek türleri

Sheltie, ihtiyaç duyacak aktif bir köpektir. Her gün 45 dakika yoğun egzersiz . Küçük ve güzel boyuna rağmen, bu adam büyük köpek enerjisiyle dolu ve onu yakmaya ihtiyacı var. Blokta veya parkta bir gezintiden daha fazlasına ihtiyacı var. Bir Shetland çiftliğinde ne kadar enerji harcayacağını bir düşünün - onunla yaptığınız egzersizler sırasında bunu eşleştirmeniz gerekecek.

Bir şeyleri kovalamayı sever, bu yüzden bir top fırlatıcıya yatırım yapın ve 45 dakika boyunca oyun oynayın. Kolun biraz yorulabilir, ama buna bayılacak! Gür paltosuna rağmen ıslanmaktan korkmuyor. Keyifli bir şekilde güneşli olsun ya da yağmurlu kedi ve köpekler olsun, dışarı çıkmak isteyecektir. Onu dışarı çıkarmayı başaramazsan, o olacak huzursuz , ve onu en sevdiğin eşyaların üzerine çıkaracak.Altıncı en zeki köpek türü olarak, onu patilerinin üzerinde tutmak için aktivite programını karıştırmanız gerekecek. Aksi takdirde canı sıkılacaktır. Onu zihinsel olarak da teşvik etmeniz gerekiyor. Çeviklik sınıflarında ve yarışmalarında en iyi mükemmel köpeklerden biri olarak, onu yerel köpek parkına götürmeli ve yeteneklerini test etmelisin. çeviklik becerileri . Tüm aile için çok eğlenceli ve tüm yerliler itaatkar ve yetenekli yavrularınızı kıskanacaklar.

Sheltie, apartmanlardan büyük evlere kadar her türlü eve uyarlanabilir. Yeter ki yeterince egzersiz yapsın. Kendi özel bahçesine erişimi olan bir yerde yaşayacak kadar şanslıysa, güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. o kaçacak kadar küçük , ve o deneyecek! Sığınak ayrıca sincaplar, kuşlar ve komşunuzun kedisi gibi şeyleri kovalamayı sever. O kadar çevik ki, av peşindeyken kolayca ağaçlara tırmanabilir ve yüksek çitleri de tırmanabilir.

Sheltie, diğer evcil hayvanlarla yaşayabilir, ancak bu, ne tür evcil hayvanlarınız olduğuna bağlıdır. Diğer köpekler iyi, ama çizgiyi çizdiği yer orası. Onun yüksek av sürüşü ve bir şeyleri kovalamayı sevmek (daha önce bahsetmiş miydik?), köpek olmayan kardeşleri de peşinden gidilecek şeyler olarak göreceği anlamına gelir. Bu her zaman böyle değildir ve bazı Sığınakların diğer evcil hayvanlarla mutlu bir şekilde bir arada yaşadığı bilinmektedir, ancak buna güvenmemelisiniz.

Eğitim

Mavi Merle Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği çok kolay eğitilir ve pozitif güçlendirme eğitimi ile en iyisini yapar.

beyaz renk köpek cinsleri

Sheltie, iyi eğitim alması gereken akıllı bir köpektir. Yüksek rütbeli zekası, komutları almasının çok uzun sürmemesi gerektiği anlamına gelir. Bu harika bir haber ilk kez köpek sahipleri Yetiştirmesi ve yönetmesi daha kolay bir köpeği sahiplenmek isteyenler. Ancak bağımsız bir galibiyet serisine sahip olduğu biliniyor. Bu, antrenman seanslarını kısa ve tatlı hale getirmeniz ve eğlenceli olduklarından emin olmanız gerektiği anlamına gelir.

Olumlu pekiştirme eğitimi Bu adamı eğitmenin en iyi yolu budur ve ödül olarak nefis ikramları ve baloları sever. Her şeyi olumlu bir deneyim haline getirin ve bunu tekrar tekrar yapmak isteyecektir. İyi bir Sheltie yetiştiricisi, yürümeye başlar başlamaz onunla temel eğitime başlayacak ve sonraki yıllarda itaatkar bir Sheltie'ye sahip olma şansınızı artıracaktır.

Bu içerir diğer köpekler ve insanlarla sosyalleşmek o bir yavru olduğunda. Onu farklı manzaralara ve seslere ve farklı ortamlara alıştırın ve kendine güvenen bir köpeğe dönüşecektir. Bu süreç özellikle hassas ve çekingen olduğu bilinen Sheltie için önemlidir. Bu onun güvenini artıracak ve aşırı utangaç olmamasını sağlayacaktır.

Sürüyle uğraşan bir geçmişi var, bu da deneyebileceği anlamına geliyor. küçük çocuklar sürüsü ve evdeki diğer evcil hayvanlar. Bu davranışı fark ederseniz, bunu hemen durdurmanız gerekir. Odağı başka bir yere yönlendirin ve onu hemen durdurmalıdır. Evdeki gütme davranışı, yeterince egzersiz yapılmadığının açık bir işaretidir.

Çok sesli bir köpek olarak, aşırı havlamasını engellemeniz gerekebilir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için zaman ayırın aşırı havlamayı önlemek . Bu eğitimi ne kadar erken uygularsanız, o kadar etkili olacaktır. 'Sessiz' gibi keskin bir komut sözcüğü kullanmak harikalar yaratacaktır. Sadece Sığınak olduğunu unutmayın çok hassas bir köpek ve azarlandığı zaman bir iki gün boyunca somurtabilir.

Sağlık

Siyah Shetland Çoban Köpeği

Barınaklar iyi bakılırsa 14 yıla kadar yaşayabilir.

Sheltie, ortalama yaşam süresi olan sağlıklı bir safkan köpektir. 12 ila 14 yıl . Sığınağınızı mümkün olduğunca uzun süre yanınızda tutmak için, düzenli veteriner kontrollerinden haberdar olun. Yüksek kaliteli beslenme ve düzenli egzersiz de onu en iyi durumda tutmak için uzun bir yol kat edecektir.

Tıpkı tüm köpek ırkları gibi, bazı sağlık sorunlarına diğerlerinden daha yatkındır. Hangi sağlık sorunlarının Sığınağı etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu anlamak önemlidir. Neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz için ilişkili semptomların farkında olmanızın yanı sıra.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi, kalça ekleminin anormal şekilde oluştuğu yerde oluşur. Zamanla, ek aşınma ve yıpranma ile hareketliliğini etkiler ve çok acı verici olabilir. Kalça displazisi nedeniyle yaşam kalitesi düşük olan köpekler için genellikle ameliyat gerekir. Saygın yetiştiriciler, köpeklerinin kalça puanlarını test edecekler, bu nedenle bir köpek yavrusu satın alırken sertifikalarını görmek isteyin.

Göz Koşulları: Çeşitli göz endişeleri Sheltie cinsini etkiler. En yaygın durumlar ilerleyici retinal atrofi, kömür ocağı gözü ve katarakttır. Yine, tüm üreme köpekleri, gözlerinin sağlıklı olduğundan emin olmak için bir oftalmolog testinden geçmelidir.

Beslenme

Köpek Maması Yiyen Sığınak

Barınaklar, küçük ırklar için formüle edilmiş yüksek kaliteli bir mama tanesine ihtiyaç duyacaktır.

Sheltie, her gün bir ila iki fincan kuru mama tüketecektir. Çalışan bir sığınak ise, enerji kullanımına bağlı olarak bundan daha fazlasını yemesi gerekebilir. A yüksek kaliteli mama tanesi ona sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlayacaktır. İyi dengelenmiş bir diyet, en kaliteli et proteini, karbonhidratlar, lif, sağlıklı omega yağları, vitaminler ve mineralleri içerir.

Dar ağızlı küçük boyutlu bir köpek olarak, muhtemelen daha küçük cins köpekler için tasarlanmış ve şekillendirilmiş mama tanelerini tercih edecektir. Çok var 'küçük cins' mama taneleri Bu yüzden normal boyuttaki mama taneleri ile uğraşıyorsa, bunları denediğinizden emin olun. Sığınakların aşırı kilolu olması nadirdir, çünkü çok aktifler. Ancak çok fazla kilo aldığını fark ederseniz, onu bir kilo yönetimi mama tanesine geçirmeyi düşünün.

tımar

barınak bakımlı alma

Shetland Çoban Köpeğinizi haftada birkaç kez tımar etmeyi bekleyin.

Sığınak kabarık çift kat biraz özen gerektirir, bu yüzden programınızda bolca zamanınız olduğundan emin olmanız gerekir. Neyse ki, ilgiyi sevecek ve ikiniz için de bir bağ kurma zamanı olarak hizmet edecek. Fırçalamaya ihtiyacı olacak haftada iki ya da üç kez yıl boyunca ve çoğu gün dökülme mevsimlerinde. Bir iğne veya daha ince bir fırça, Sheltie için en iyi fırça türüdür ve bir paltolarını üfledikleri zaman için deshedding aracı .

Kalın bir kürkü var ve yıl boyunca orta ila ağır arası tüy dökücü olacak. Köpek kılı hayranı değilseniz, Sheltie sizin için en iyi köpek seçimi olmayabilir. çok saç bekliyoruz kıyafetlerinizde, kanepenizde ve zeminde. Etkili bir evcil hayvan tüyü vakumu, Sheltie ailesi için akıllıca bir yatırım olacaktır.

Sığınak olmalı her 8 ila 12 haftada bir banyo hissetmesini ve elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlamak için. Doğal malzemelerle yapılan nazik bir şampuan, Sheltie için en iyi formüldür. Paltosu paspas görevi görecek ve çok fazla kir toplayacaktır. Aşırı çamurlu ve çamur içinde değilse, onu önerilen miktardan daha fazla yıkamak yerine fırçayla temizlemeye çalışın. Aksi takdirde, ceket yağlarına zarar verme riskiniz vardır.

Kulakları haftalık olarak temizlenmeli ve gözlerini kontrol et göz koşullarına duyarlılık nedeniyle onu tımar ederken. Koşarken kendi tırnaklarını aşındırmalı, ancak yere vurduğunu duyabiliyorsanız, tırnaklarının kesilmesi gerekecek. Küçük ve dar ağzının haftada iki kez temizlenmesi gerekecek, çünkü kompakt dişleri daha yüksek risk altındadır. periodontal hastalıklar . İnsan diş macunu köpekler için toksik olduğundan köpek diş macunu kullanmayı unutmayın.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Sheltie Köpek Yavrusu

Bir Sheltie Puppy için en az 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

Saygın bir yetiştiriciden bir Sheltie köpek yavrusu maliyeti sizi geri getirecek 1.000 $ ve üstü . Bir gösteri Sheltie arıyorsanız, bundan biraz daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz. Aynı şey, ödüllü çalışkan çiftlik köpeklerinden bir Sheltie için de geçerli.

Neden her zaman yapmanız gerektiğinin birkaç nedeninden bahsetmiştik. saygın bir yetiştiriciyle çalışın. Sadece daha sağlıklı yavrular yetiştirmekle kalmaz, aynı zamanda en kısa sürede eğitim ve sosyalleşme sürecine başlarlar. Yani daha mutlu bir yavru. Bu nedenle, Sheltie yetiştiricilerini araştırmanız ve sizin için en iyisi ile çalışmanız önemlidir. Herhangi bir taahhütte bulunmadan önce daima yetiştiriciler, yavrular ve ebeveynleri ile yüz yüze görüşün.

Size kötü bir his veren herkes (evet, bu kadar basit olabilir). Veya ortalamadan çok farklı bir fiyat talep ediyorsa, bunun bir parçası olması muhtemeldir. köpek yavrusu değirmeni . Sadece genellikle sağlıksız ve hasta köpekler yetiştirmekle kalmazlar. Ama aynı zamanda onları veteriner tedavisine, çok ihtiyaç duyulan köpek beslenmesine, bakımına ve sevgisine aç bırakıyorlar.

İlk köpek yavrusu fiyatı, almanız gereken tek husus değildir. Bir köpek yavrusunu hayatınıza kabul etmenin diğer maliyetleri şunları içerir: kurma maliyetleri . Yataklar, kasalar, koşum takımları, oyuncaklar vb. Yiyecek, veteriner kontrolleri ve sağlık sigortası gibi devam eden masrafları unutmamak gerekirse. Unutmayın, bir Sığınak sadece Noel için değildir - o sonraki 12 ila 14 Noel içindir.

Kurtarma ve Barınaklar

eski barınak köpek açık havada

Alışveriş yapmadan önce sahiplenmenizi her zaman tavsiye ederiz.

Bir yetiştiriciden bir Sheltie yavrusu satın almak, sahip olduğunuz tek seçenek değil. Bir Sığınağı kurtarmayı da düşünebilirsiniz. Bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu maliyetine kıyasla sadece biraz para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda bir hayat kurtarıyor olabilirsiniz. senin yanına git yerel kurtarma merkezleri Aramanıza başlamak için Bir Sığınak bulamazsanız, oradaki personelle konuşun ve bir Sığınak gelirse sizinle iletişime geçmenin mümkün olup olmadığını sorun.

Alternatif olarak, sığınak ulusu 50'den fazla özel Sheltie kurtarma organizasyonunu listeleyen harika bir web sitesidir. İhtiyacı olan bir Sheltie'yi kurtarmayı düşünüyorsanız, burası tek duraklı Sheltie mağazanız.

Aile Hayvanları Olarak

 • Sheltie, harika bir aile hayvanı yapan sevimli bir köpektir.
 • Zamanının çoğunu onunla geçirebilecek bir aileye ihtiyacı olan hassas bir ruhtur.
 • Ailesi için sonsuz kucaklamaları ve öpücükleri olan tatlı bir köpektir.
 • Sığınak yabancılara karşı mesafelidir ve yabancılar yaklaştığında havlar.
 • Sheltie enerji dolu ve en az 45 dakikalık yoğun günlük egzersiz gerektiriyor.
 • Sığınakların gün boyunca oyun süresine ve etkileşime ihtiyacı vardır.
 • O bütün aile için çok eğlenceli.
 • Sheltie, küçük çocuklara harika bir kardeş olur.
 • Çok köpekli haneler iyidir, ancak kediler veya kemirgenler bir Sığınak için uygun olmayabilir.
 • Canı sıkılırsa aileyi gütmeye çalışacaktır, bu yüzden buna dikkat edin.
 • Haftalık bakıma çok ihtiyacı var.
 • İyi eğitim alır ve ilk köpek evcil hayvanlarını arayan ailelere uygundur.

Son düşünceler

Sheltie, çoğu aile türüne harika bir katkı sağlayan muhteşem bir yavrudur. Yeter ki günün büyük bölümünde ona eşlik edecek vaktiniz olsun. Ve onun zeki zihnine ve aktif bedenine ayak uyduracak enerji, onu harika bir aile hayvanı yapacaktır. bundan emin olmalısın onun tüm kutularını kontrol edebilirsiniz bu kılavuzda bahsettiğimiz gibi, aksi takdirde hem siz hem de o geçinmekte zorlanacaksınız.

Ama yapabilirsen, seni en büyük sadakat ve sevgiyle ödüllendirecektir. Sığınaklar, onun o ufacık vücuduna sığdırılmış çok sayıda kişiliğe sahiptir. Ve birçok Sheltie sahibi, bir kez bir Sheltie'niz olduğunda, hayatınızda asla bir Sheltie'niz olmayacağını söylüyor. Uyarıldın!

Yorumlar