Köpekler Nektarin Yiyebilir mi? Köpeğim Birini Yerse Ne Olur?

Köpekler Nektarin Yiyebilir mi? Köpeğim Birini Yerse Ne Olur?

Nektarin biz insanların yemeyi çok sevdiği tatlı ve lezzetli bir meyvedir. Ancak, dört ayaklı dostlarımız için güvenli mi? Köpek arkadaşlarımız için neyin uygun olup neyin olmadığını bilmek zor olabilir.

Tüylü dostunuza ikramlar ve ıvır zıvır şeyler sunmak her zaman cazip gelir, özellikle de size o büyük yavru köpek gözleriyle baktıklarında ama unutmayın, köpeklerin beslenme ihtiyaçları bizden farklıdır ve sevdiğimiz bazı insan yiyecekleri onlar için zehirli bile olabilir. .Köpeğinizi nektarinle beslemenin güvenli olup olmadığını ve herhangi bir sağlık yararı olup olmadığını tartışıyoruz.

İçindekiler
  1. Köpekler Nektarin Yiyebilir mi?
  2. Nektarin Yiyen Köpekler İçin Sağlık Koşulları
  3. Yardım, Köpeğim Bütün Bir Nektarin Yedi
  4. Nektarinlerin Köpekler İçin Önerilen Beslenme Faydaları
  5. Köpeğime Çok Fazla Nektarin Verdiğimi Nasıl Anlarım?
  6. Son düşünceler

Köpekler Nektarin Yiyebilir mi?

  bir demet nektarin yanında açık dilimlenmiş nektarin
Nektarin, yavru köpeğiniz için güvenli bir tedavi olabilir.

Bu yüzden, bu sorunun basit cevabı evettir. Bununla birlikte, aşağıda tartışacağımız bu cevaba ilişkin birkaç önemli uyarı bulunmaktadır.

Deri

Nektarin derisi, köpeğinizin küçük miktarlarda yemesi için güvenlidir. Nektarin kabuğu lif bakımından nispeten yüksektir ve çok fazlası yavru köpeğiniz için mide rahatsızlıklarına neden olabilir.Et

Hepimizin keyif aldığı meyvemsi kısım olan nektarin eti de yavru köpeğinizin yemesi için güvenlidir. Hem lif hem de doğal olarak oluşan şekerlerde yüksektir. Bu nedenle, köpeğinize çok fazla vermek, mide rahatsızlığı . Köpeğinize nektarin vermeyi seçerseniz, bir bütün olarak kesip beslemek yerine küçük bir parça vermeniz tavsiye edilir. meyve .

Taş ve Çukur

Nektarin merkezinde sert bir taş bulunur (çukur da denir). Bu taş, yavru köpeğinizin yemesi için güvenli değil. Köpeğiniz bu taşı sindiremeyecek. Taşlar oldukça sert ve keskin olma eğilimindedir, bu da yavru köpeğinizin dişlerine zarar verebilir veya gastrointestinal sistemde mekanik hasara neden olabilir.

Ayrıca boyutları nedeniyle, özellikle küçük cins köpeklerde bağırsak tıkanıklığına neden olma veya boğulma tehlikesi oluşturma riski vardır. Bu hayatı tehdit eden bir durum olabilir ve düzeltmek için invaziv cerrahi gerektirir. Bu nedenle köpeğinize asla nektarin taşları vermemelisiniz.Yavru köpeğinize yemesi için asla bütün bir nektarin vermemelisiniz. taşı onlardan almayı planlasanız bile, çünkü siz ona ulaşamadan yanlışlıkla onu yutabilirler.

Nektarin taşları ayrıca siyanür adı verilen bir bileşik içerir. Bu köpekler için zehirlidir ve yutulması zehirlenmeye yol açabilir. . Tek bir nektarin çekirdeğinde az miktarda siyanür olmasına rağmen, yavrunuz taşı çiğnediğinde salınan miktar, bütün olarak yutulmasına kıyasla daha yüksek olacaktır. Hafif vakalarda toksisite belirtileri, karın rahatsızlığını içerir, ancak köpeğiniz önemli miktarda yutarsa ​​şiddetli olabilir.

Bu nedenlerden dolayı, köpeğini beslememelisin. Yavrunuzun bir nektarin çekirdeği yuttuğundan endişeleniyorsanız, veteriner kliniğinizi arayın.Nektarin Yiyen Köpekler İçin Sağlık Koşulları

  Yaz Meyve Sepeti ile Beyaz Köpek

Köpeğinize nektarin eti vermeyi düşünürken, toksik olmamasına rağmen, bazı özel örnekler vardır. köpeğinizin sağlığı ve esenliği için en iyi şey olmayabilir. Bunlar özel tıbbi örneklerdir ve evcil hayvanınızın bu koşullardan birinden muzdarip olduğunu biliyorsanız, herhangi bir zarar vermeyeceğinizden emin olmak için her zaman diyet ilavelerini veterinerinizle görüşmelisiniz.

Evcil hayvanınızın bu durumlardan birine sahip olduğundan şüpheleniyorsanız, ancak emin değilseniz, lütfen veterinerinizle tekrar konuşun, uygun teşhis testi ve tedavisi konusunda tavsiyede bulunabilecek.

obezite

obezite evcil hayvanlarımızda büyüyen bir salgındır. üzerinde olmayı düşünürken tombul taraf fazla kilolu veya obez olmanın birçok farklı sağlık sorunuyla bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Artık yağın aslında 'biyolojik olarak aktif' olduğunu biliyoruz. Bu, köpeklerimizi (ve bizi) şişmanlatarak orada öylece pasif bir şekilde oturmadığı anlamına gelir. Metabolizmamızı ve genel sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilecek hormonları ve molekülleri serbest bırakır. Ayrıca yavrularınızın eklemlerine baskı yaparak eklem hastalıklarının gelişmesine yol açar.

Köpeğinizin fazla kilolu olduğunu düşünüyorsanız, diyetini nektarin gibi görünüşte sağlıklı olanlarla bile takviye etmek, fazladan kalori ekleyebilir ve kilo verme yolculuğunu zorlaştırabilir. Öyleyse, Yavru köpeğiniz kilolarıyla mücadele ediyorsa, ona nektarin dahil herhangi bir ödül vermemek en iyisidir. Bunun yerine, kiloları değiştirmelerine yardımcı olmak için yerel veterinerinizle birlikte bir kilo verme diyeti ve egzersiz planı oluşturun.Hala fazla kilolu köpeğinize ödül maması vermeyi tercih ediyorsanız, bunu unutmayın. ekstra kalorileri barındırmak için kuru mama porsiyon boyutlarını küçültün, veya kilo vermek yerine kilo aldıklarını görebilirsiniz.

düşük enerjili köpek ırkları

Şeker hastalığı

Şeker hastalığı olduğu bir durumdur vücut kan şekerini uygun şekilde düzenleyemez. Bunun nedeni insülin adı verilen bir hormonla ilgili problemlerdir. Kan şekerinden çok vücut su regülasyonuyla ilgili olan “diabetes insipidus” denilen durumla karıştırılmamalıdır.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan birkaç farklı şeker hastalığı türü vardır. ancak köpeklerde en yaygın sorun, yeterli insülin üretememektir. Diabetes mellitus belirtileri arasında aşırı susama ve idrara çıkma, kilo kaybı ve iştah artışı yer alır. Tedavi, düzenli insülin enjeksiyonları ve dikkatle yönetilen bir diyet yoluyla yapılır.

Nektarin çok miktarda doğal şeker içerir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın şeker hastalığı varsa, nektarinle beslemek kan şekeri kontrolünü olumsuz etkileyerek önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. . Durumlarını yöneten veterinerle açıkça tartışılmadığı sürece, diyabetik yavrunuza asla yeni bir şey vermemeniz önerilir.Enflamatuar barsak hastalığı

Enflamatuar barsak hastalığı çeşitli hastalık sınıflandırmalarını kapsayan şemsiye bir terimdir. Bunlardan biri 'gıdaya duyarlı enteropati' adı verilen bir durumdur. Kesin hastalık mekanizması tam olarak anlaşılamamıştır ve hatta önde gelen insan doktorlar tarafından hala hararetle tartışılmaktadır. BEN Yavru köpeğinizin bağışıklık sistemi, bağırsaktaki iyi böcekler ve yiyeceklerde bulunan belirli molekül türleri arasında karmaşık bir ilişki olduğu düşünülmektedir.

Köpeğinize bu durum teşhisi konduysa, veterineriniz muhtemelen katı bir diyet önermiş olacaktır. Bu diyete bağlı kalmak ve ek ikramlar veya atıştırmalıklar vermemek çok önemlidir. Bu nedenle, veterineriniz yavru köpeğiniz için güvenli olduğunu söylemediği sürece köpeğinize nektarin vermeniz önerilmez.

Yardım, Köpeğim Bütün Bir Nektarin Yedi

Nektarin ölçülü olarak verildiğinde köpekler için güvenli olsa da, köpeğiniz bütün bir nektarin yerse, bir dizi sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu beklenmedik tehlikeler, ağır veteriner faturalarına neden olabilir. Evcil hayvan sigortası acil bir durumda köpeğinizin sağlığına odaklanabilmeniz için mali yükü azaltabilir.Nektarinlerin Köpekler İçin Önerilen Beslenme Faydaları

  dışarıda bir köpek bir battaniyenin üzerinde nektarinle güneşte piknik yapıyor
Nektarinlerdeki faydalı beslenmeyi ve yavrunuz için neden iyi olabileceğini düşünelim.

Evde hazırlanmış bir diyetle beslemeyi düşünüyorsanız, bunu veteriner rehberliğinde yapmalısınız. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineraller açısından zengin, mükemmel dengeli bir diyet formüle etmek son derece zordur. Köpeğinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılayamamak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve internette gerçeğe dayalı pek çok yanlış bilgi vardır, bu da bunu düzeltmeyi daha da zorlaştırır. Eksiksiz mama tanesi, yavru köpeğiniz için doğru vitamin ve mineral dengesini zaten içerir.

Folat

Folat veya B9 vitamininin vücutta birçok rolü vardır. DNA ve kırmızı kan hücresi üretimi. Hamilelik sırasında da önemli işlevleri vardır. (her ne kadar o zaman daha yaygın olarak folik asit olarak anılsa da). Bu vitamindeki eksiklikler ince bağırsak veya pankreas hastalıklarında görülebilir. Nektarin, bir B9 vitamini kaynağıdır, ancak yalnızca küçük bir miktar içerir ve bu nedenle, yavru köpeğinizde bir eksiklik varsa, eksikliği yönetmeye yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır.

A vitamini

Köpekler, görme, bağışıklık fonksiyonu, hayati protein taşınması ve büyümede önemli rolleri olan retinoid adı verilen bir grup kimyasal elde etmek için A vitamini kullanırlar. . Yavru köpeklerdeki eksiklikler, büyüme oranlarını ve kemik gelişimini etkileyebilir. Yetişkinlerde kilo kaybı veya hatta pnömoni gelişme riskinde artış görebilirsiniz. Nektarin A vitamini kaynağıdır.

C vitamini

Nektarinler, diyetlerimizde takviye etmemiz için harika olan C vitamini içerir. Ama köpeklerin aslında yapabildiklerini biliyor muydunuz? C vitamini ciğerlerinde mi? Takviyenin yardımcı olabileceği birkaç durum vardır, ancak tüylü dostlarımızın genellikle diyetlerini C vitamini ile desteklemeleri gerekmez.antioksidanlar

Nektarin iyi bir antioksidan kaynağı olarak kabul edilir. Antioksidanlar, hücresel yaşlanma süreçleriyle mücadele ederek çalışır. Nektarinlerin, insanlarda anti-enflamatuar etkileri olduğu kanıtlanmış olan gallik asit adı verilen spesifik bir antioksidan içerdiği bildirilmektedir. Bununla birlikte, bunun köpeklerdeki önemi bilinmemektedir.

Lif

Nektarin içeriği çok yüksektir. lif her şeyin hareket etmesi için önemli olduğunu bildiğimiz . Küçük bir miktar nektarin, yavru köpeğiniz için sorun yaratmaz, ancak çok fazla beslerseniz, köpeğinizde mide rahatsızlığı ve hatta kabızlık gelişebilir.

Köpeğime Çok Fazla Nektarin Verdiğimi Nasıl Anlarım?

Herhangi bir ikram veya insan gıdası ile, köpeğinize fazla miktarda vermek yerine minimum miktarda vermek en iyisidir. Diyetlerinde çok fazla nektarin, mide ağrısı ve ishal belirtilerine yol açan bir karın rahatsızlığına neden olabilir.

Son düşünceler

Yavrunuzu az miktarda nektarin etiyle beslemenin zararlı olması pek olası değildir (yine de taşlar kesinlikle hayır-hayırdır). Bununla birlikte, halihazırda evcil hayvan dükkanından satın alınan mamaların çoğu olan tam ve dengeli bir köpek maması sağlıyorsanız, veterineriniz tarafından önerilmedikçe, yavru köpeğinizin herhangi bir ek vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacı yoktur. Sunduğunuz şeyin köpeğiniz için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, kontrol edilecek en iyi kişi veterinerinizdir.

Yorumlar