Köpeğinizin Ziyaretçilere ve Yabancılara Zıplamasını Nasıl Engellersiniz?

Köpeğinizin Ziyaretçilere ve Yabancılara Zıplamasını Nasıl Engellersiniz?

Evinizde sizi ziyaret eden herkesin üzerine atlayan bir köpeğiniz var mı? Siz parkta yürürken aşırı arkadaş canlısı köpeğiniz yabancılara mı sıçrıyor?

Herkes köpek sever değildir ve pek çok insan ön kapınızdan içeri girer girmez Fido tarafından zıplatılmasından hoşlanmaz. Öyleyse, bu sorulara cevabınız 'evet' ise, harekete geçmelisiniz! Herkes atlayışları sevmez, tıpkı herkesin köpek istememesi gibi ayaklarının dibinde oturmak günün her saatinde.dachshunds için en iyi köpek maması

Bu yazıda, köpeğinize evinizin içinde ve dışında yabancılara atlamamayı nasıl öğretebileceğinize bir göz atacağız.

Köpekler Neden Zıplar?

Köpeğinizin zıplamasını önlemek için harekete geçmeden önce, bunu neden yaptığını anlamanız gerekir.Bir anne köpeğin yavrularını selamlamasını izleyin ve yavruların ağzını yalamak için ona atladıklarını fark edeceksiniz. Kurtlarda ve vahşi köpeklerde bu davranış, yetişkin köpeği, yavruların yemesi için yiyecekleri kusmaya teşvik eder. Yavru köpekler de bu davranışı taklit etmeye çalış insanlarla, bir tür selam olarak. Ne yazık ki, yavrular büyüdükçe, alışkanlık tam anlamıyla sıçrama başlayana kadar devam ediyor.

Ayrıca, oyundaki genç köpekler birbirlerine zıplar ve bu tamamen normal bir davranıştır. Ne yazık ki, köpeğiniz sizi, arkadaşlarınızı ve ailenizi çantasının bir üyesi olarak gördüğünden, büyük ihtimalle size atlamanın eğlenceli olduğunu düşünecektir.

Bazen köpekler yaşlandıkça atlama alışkanlığından çıkarlar, ancak insanlar bu davranışı teşvik ederse, onu uzatabilir veya kötüleştirebilir.Neden Sorunlu

Çoğu zaman, bir köpeği olmayan insanlar, bir köpeğin üstüne atlanıp onu yalatmayı sevmezler! Ayrıca küçük çocuklar, sıçrayan bir köpeği oldukça korkutucu bulabilir ve sonuç olarak köpek fobisi geliştirebilir. Köpeğinize hileler öğretmek tamamen farklı bir deneyim değil.

Büyük, ağır bir köpeğiniz varsa, yanlış bir sıçrama alıcının devrilmesine veya pençeleri ve pençeleriyle kazınmasına neden olabilir. Bu açıkça potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur ve terbiyesizlik Özellikle hanenizde zayıf yaşlılar veya küçük çocuklar varsa.

Bunları Yapmayın

Bazı insanların köpeklerinin zıplamasını önlemeye çalıştıkları iki geleneksel yaklaşım vardır. Ne yazık ki, bu taktikler burada açıklayacağımız nedenlerden dolayı işe yaramıyor.Yani, köpeğinizin insanlara zıplamasını önlemek istiyorsanız, yapma aşağıdaki geleneksel önleyici yöntemleri kullanın:

Dizlerinizi Kaldırın

Sıçrayan bir köpeğe karşı diz çöktüren bir tepki, köpek size doğru hücum ederken dizinizi kaldırmaktır. Buradaki fikir, köpeğin yumuşak, yumuşacık karnınızdan çok sert dizinize çarpmasıdır.

Bu yöntemle ilgili temel sorun, özellikle küçük bir cinsse köpeğe zarar verebilmenizdir. Ve eğer köpek büyük ve ağırsa, diziniz hasar görebilir! Bu senaryoda çoğu zaman üzerine atlanan kişi yere düşer.

Ayrıca, itmek ve itmek genç bir köpeği daha da coşkulu bir şekilde 'oynamaya' teşvik eder.Bağımlı genç bir adamsanız fiziksel olmak çok iyidir, peki ya bir çocuk ya da yaşlı, zayıf bir insan? Diz üstü yaklaşım işe yaramayacak. Dönem.

Sadece Köpeği Yoksay

Peki köpeği görmezden gelmeye ne dersiniz?

Bir dereceye kadar, köpeği görmezden gelmenin işe yarayacağını söylemek doğrudur, zira mağaracılık yapan köpek sonunda ödülsüz giden davranışı durduracaktır.

Bununla birlikte, köpeği görmezden gelmek, tüm sorunu çözmek yerine çözümün sadece bir parçasıdır.Ayrıca, sizden hiç yanıt almasalar bile, bazı köpekler aslında size sıçrama eyleminden zevk alırlar. Oyun tamamen sizden bir tepki almaya çalışmaktan ibarettir, bu yüzden köpek büyük olasılıkla bir yanıt alana kadar zıplamaya devam edecektir. Çoğu zaman, köpek kurbanına olan hayal kırıklıklarını ortadan kaldırdıkça, atlama giderek daha gürültülü hale gelecektir!

Ve köpek büyük, ağır bir tipse, siz ve ailenizin üyeleri ağır yaralanmalara maruz kalabilirsiniz.

Bu iki taktikle ilgili büyük bir sorun, ziyaretçilerinizin bir sıçrayan köpekle nasıl başa çıkılacağı konusundaki tavsiyelerinize uymamayı seçebilmeleridir. Bazı insanlar atlamaktan hoşlanırlar ve deneyimi eğlenceli ve eğlenceli bulurlar, bu nedenle köpeğiniz karışık sinyaller alır.Peki ne yapılmalı?

Bunun yerine bunu yapın

Bu eğitim projesine iki açıdan yaklaşmanız gerekecek:

 • Köpeğin zıplamasını fiziksel olarak önlemek
 • Köpeği zıplamaması için eğitmek

Her şeyden önce, köpeğinizin savunmasız aile üyelerine ve ziyaretçilere atlamasını fiziksel olarak önlemeniz gerekir. Ardından, ziyaretçilerinizi, sokakta veya köpek parkında tanıştığı yabancıları selamlamak için köpeğinizi kibar bir şekilde eğitmelisiniz. Bu iki yöntem, köpeğinizi zıplama alışkanlığından kalıcı olarak iyileştirecek kazanan bir kombinasyon oluşturabilir.

Kontrol altına almak:

Köpekler eğlence için zıplar. Atlama eylemi, eylemin kendisi köpeği mutlu ettiği için kendi kendini ödüllendirir.Yani köpek ne kadar zıplarsa o kadar mutlu olur ve davranışı o kadar çok tekrarlamak ister. Köpeğin artık atlamasına izin vererek ödüllendirilmemesi için döngüyü kırmanız gerekir.

Dışarıda yürürken, bir köpeğin tanıştığınız insanlara zıplamasını fiziksel olarak engellemenin en iyi yolu, özellikle köpeğiniz büyük, ağır bir türse, çekmesiz bir kayış ve tasma kombinasyonu kullanmaktır. Köpeğin güvenliği için tasma ve tasma yerine emniyet kemeri kullanın.

Emniyet kemeri köpeğinizi tutacak kadar güçlü değilse, size çok daha fazla kontrol sağlayacak özel bir baş tasması kullanmanız gerekecektir.

Artık köpeğinizi dışarıda kontrol edebilirsiniz, peki ya evinizdeyken?

akc yıldız köpek testi

İç Mekan Kontrolü

Köpeğinizin ziyaretçilere veya aile üyelerine sıçramasını fiziksel olarak önlemek için bir ev hattı tutmanız gerekir. Ev ipi, köpeğinizin evinizin içindeyken her zaman takması gereken kısa bir tasmadır.

Ev ipini köpeğin koşum takımına bağlayın. Bu, evcil hayvanınızın boynunu çekmenize gerek kalmadan köpeğiniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar ve bu da yaralanmaya neden olabilir.

Evinize ziyaretçi aldığınızda, köpeğin zıplama şansı olmadan ev hattını kaptığınızdan emin olun. Zıplamayı düşünmek için yeterince yaklaşmadan önce gürültülü köpeğinizi sınırlandırmaya çalışın.

Eğitime Başlayın

Artık köpeğinizi bir ev hattı kullanarak tam kontrol altına aldığınıza göre, ziyaretçilerinizi kibarca selamlamak için onu eğitmenin bir sonraki adımına geçebilirsiniz.

Bunu, zıplamak yerine alternatif, kabul edilebilir bir davranış seçerek yaparsınız. Köpeğiniz size tatmin edici bir yanıt verdiğinde onu ödüllendirin.

Aralarından seçim yapabileceğiniz kabul edilebilir davranışlar şunları içerir:

 • Yerde dört ayak
 • Otur

Hazırlık Adımları:

Bu çabada başarılı olmak için başlamadan önce küçük bir hazırlık yapmanız gerekecek:

 1. Elinizde bir miktar ikram bulundurun
 2. Köpeğinizin dikkatini dağıtın
 3. İstenen davranışı kabul edin
 4. Onayı bir ödülle yedekleyin

Şimdi bu adımlara daha ayrıntılı bakalım:

 1. Elinizde ikramlar var

Pek çok insan, doğru şeyi yaptığında köpeği için bir ödül almasını sağlamayı unuttuğu için eğitimlerinde başarısız olur. Evcil hayvanınıza yeni bir beceri öğretirken, ödülleriniz konusunda cömert olun.

Evinizde bir kutu eğitim ikramları bulundurun ve köpeğinizi yürüyüşe ya da köpek parkına götürürken yanınıza bir poşet ödül mama alın.

 1. Köpeğinizin dikkatini dağıtın

Ziyaretçiler aradığında köpeğiniz çok heyecanlanırsa, dikkatini dağıtmak faydalı bir taktik olabilir. Bunu, misafirleriniz geldiğinde yere bazı ikramlar serperek yapabilirsiniz.

Dikkat dağıtma, köpeğinizin dikkatini ziyaretçilerden uzaklaştırmaya yardımcı olur ve lezzetli yiyecekler sunan evcil hayvanınızın dikkatini size verir! Dikkat dağıtmak, köpeğiniz daha önce zıpladığı için ziyaretçileriniz tarafından sevilerek ve telaşlandırılarak ödüllendirildiyse özellikle önemlidir.

Köpeğiniz, pençelerinin dördü de sağlam bir şekilde yerde kaldığı sürece, bundan böyle evcil hayvanınızın alacağı tek ödülün sizden olduğunu anlamalıdır!

 1. İstenen davranışı kabul edin

Arzu edilen davranışları kabul ettiğinizden ve onları bir muamele ile ödüllendirdiğinizden emin olun. Bu, köpeğin ziyaretçiye değil size odaklanmasını sağlar. Kabul, köpeğinize doğru şeyi yaptığını söyleyen, yaptığınız bir kelimedir.

Köpeğinize oturmasını isteyerek ve ardından 'İyi çocuk' diyerek ve ona bir ödül atarak köpeğinize teşekkür etmeyi öğretin.

Bir kabul kelimesini seçtikten sonra onu değiştirmeyin. O anın sıcağında seçmiş olduğunuz kelimeyi unutabileceğinizi düşünüyorsanız ve daha kolay bulursanız, bir tıklama kullanın.

 1. Onayı bir ödülle yedekleyin

Bu nedenle, konuklar kapınıza vardıklarında, ev hattını kullanarak köpeğin zıplamasını önleyin. Köpeğinizin oturmasını veya dört ayağını yere temas etmesini bekleyin, 'iyi çocuk' deyin ve ardından yere bir ödül koyun.

Hediyeyi yere koymak, köpeğin ödülü almak için zıplamasını engellediği için elinizden bir tane vermekten daha iyidir.

Köpeğinize ziyaretçileri nazikçe selamlamayı öğretmek gerçekten tekrar ve tutarlılıkla ilgilidir. Köpeğinizi, görmek istediğiniz davranışları her gösterdiğinde ödüllendirin ve her zaman aynı onay kelimesini kullanın.

Solo Gitmek

Köpeğiniz insanları nazikçe selamlamayı öğrendikten sonra ve her tarafına sıçrayarak, evcil hayvanınızı ev çizgisinden çekmeye başlayabilir ve onu yürüyüşe çıkardığınızda tasmasını kaldırabilirsiniz.

Köpeğinize, dışarıda yürürken karşılaştığınız yabancılardan ve ziyaretçilerden evinize geçerken ödüller almayı da öğretebilirsiniz.

pomeranyalılar ve chihuahualar

Köpeğinizden misafir veya yabancı yaklaşırken oturmasını isteyin. Evcil hayvanınız sakin ve itaatkâr ise, ziyaretçinize köpeğinize ikram etmesi için bir ödül verin. Köpeğin iyi davranışında nüksetme durumunda bir süre ev hattını kullanmaya devam etmeniz gerekebilir.

Ek Taktikler

Bazı köpekler ziyaretçilere sunmak için ağızlarına bir şey getirmeyi severler ve bu zıplamayı engelleyebilir! Ön kapınızın yakınında uygun 'hediyeler' bulundurun ve köpeğinize, ziyaretçiler geldiğinde taşıması için doldurulmuş bir oyuncak veya bir çiğneme verin.

Ziyaretçiler geldiğinde köpeğiniz aşırı heyecanlanırsa, ancak evinize sessizce oturduktan sonra yerleşirse, kapıyı açarken ve misafirlerinizi içeri gösterirken evcil hayvanınızı tutmak için bir oyun parkı kurmayı deneyin.

Ziyaretçileriniz oturduğunda ve köpek sakinleştiğinde, onu oyun parkından çıkarın ve yeni gelenlere kibarca merhaba derken onu denetleyin. Zıplamayacağından emin olana kadar köpeğinizin koşum takımını ve ev hattını açık bırakmanız gerekebilir.

Son düşünceler

Ziyaretçilere sıçrayan bir köpek gerçek bir baş belası olabilir ve hatta düpedüz tehlikeli bile olabilir. Fiziksel kısıtlamayı kullanarak köpeğinizi insanlara zıplamaması için eğitebilirsiniz. eğitim teknikleri Bu makalede ana hatlarıyla açıkladığımız.

Köpeğinize zıplamamasını öğretirken sorun yaşarsanız, yoğun bir eğitim kursu önerebilecek profesyonel bir köpek eğitmeninin tavsiyesini almanızı öneririz.

Yorumlar