Brachycephalic Köpekler: 19 Düz Suratlı Irkın Listesi

Brachycephalic Köpekler: 19 Düz Suratlı Irkın Listesi

Brachycephalic köpekler, daha kısa yüz kemikleri ve ağızlıkları olan düz yüzlü köpek ırklarıdır. Brakisefalik Sendrom olarak da bilinen Brakisefalik Obstrüktif Havayolu Hastalığı (BOAS), solunum anormallikleri de olan brakisefalik köpekleri etkileyen bir durumdur. Tüm brakisefal köpekler BOAS'tan muzdarip değildir ve terimler genellikle karıştırılır.

Düz yüzlü köpek ırkları Amerika'da çok popülerdir. Sadece çok sevimli değiller, aynı zamanda onları mükemmel aile hayvanları yapan büyüleyici kişilikleri var. Küçük brakisefalik ırklar, büyük olanlar ve aralarında pek çok boyut vardır, bu nedenle düz bir yüz için enayi iseniz, seçim yapmakta zorlanacaksınız. Ancak sevimliliklerinin bir bedeli olabilir, bu yüzden düz yüzlü köpeklerin dünyasına ve karşılaşabileceğiniz potansiyel zorluklara dair ipuçlarına sahip olmalısınız.Burada kısaca 'brakisefalik' teriminin ne anlama geldiğini, BOAS'ın ne olduğunu ve bu konuyla ilgili bazı sık sorulan soruları inceleyeceğiz. Ayrıca kısa bir açıklama ve muhteşem pürüzsüz yüzlerinin resimleriyle birlikte kapsamlı bir brakisefal köpek ırkları listesine sahibiz. Bazıları iyi bilinen brakisefal ırklardır ve diğerleri sizi şaşırtabilir. Öyleyse, doğrudan brakisefalik işine geçelim.

İçindekiler
 1. Brachycephalic Ne Demektir?
 2. BOAS Nedir?
 3. Brachycephalic Köpekler Listesi: 19 Irk
 4. Sıkça Sorulan Sorular
 5. Son düşünceler

Brachycephalic Ne Demektir?

 Brakisefal Sendromlu Pug
Brachycephalic köpek ırkları, kısaltılmış ağızlıkları veya düz görünen yüzleri ile tanımlanabilir.

'Brakisefalik' terimi, Yunanca 'kısa' ve 'kafa' kelimelerinden gelir. Sonuç olarak diğer köpek ırklarına göre dar burun delikleri ve daha küçük hava yollarına sahiptirler. Birçok brakisefal köpek ırkı bu anormalliklerden olumsuz etkilenmez ve normal bir yaşam sürer. Ancak bazı brakisefalik ırkların solunum anormallikleri yaşam kalitelerini etkiler. Ayrıca, anesteziye daha duyarlıdırlar.

Brachycephalic ırkları sıcak ve tartışmalı konu Şu anda. Bazıları, ister hafif ister şiddetli olsun, solunum sorunlarından muzdarip olma olasılığı yüksek olan köpekleri yetiştirmenin adil ve etik olmadığını savunuyor. Bazı ülkeler, sağlık sorunlarını en aza indirmek için katı üreme kısıtlamaları uygulamıştır. Kalbiniz düz yüzlü bir Fido'ya sahipse, onları ve olası sağlık endişelerini araştırın. Ayrıca, yalnız görünmek yerine sağlık ve işlev için üreyen sorumlu bir yetiştiriciyle çalışmanız zorunludur.BOAS Nedir?

BOAS Brachycephalic Obstrüktif Havayolu Hastalığı anlamına gelir . Kısa burunlu ve kısa kafalı köpekleri etkileyen, hava yollarıyla ilgili diğer iç anormallikleri olan genetik olarak kalıtsal bir durumdur. birlikte onlar tıkalı ve işlevsiz solunuma yol açar . bizde de var BOAS için kapsamlı rehber daha fazla ayrıntı için incelemek için. BOAS anormallikleri burun deliklerini, bademcikleri, farenks (boğaz), gırtlak (ses kutusu), trakea (nefes borusu) veya yumuşak damak (ağız çatısının dokusu) etkileyebilir.

BOAS'ın stenotik burun delikleri (dar burun delikleri), gürültülü nefes alma, egzersiz intoleransı, ısı intoleransı, ters hapşırma, sindirim sorunları ve uyku yoksunluğu gibi çeşitli semptomları vardır. Veterineriniz bunu klinik belirtilere göre teşhis edebilir, ve BOAS'ın ciddiyetine ilişkin bir derecelendirme sistemi kullanıyorlar. Şiddetli ise, ameliyat önerebilirler. Bu nedenle, erken yatırım yapmayı düşünmek önemlidir. evcil hayvan sigortası düz yüzlü köpeğiniz için.

Brachycephalic Köpekler Listesi: 19 Irk

Staffordshire Bull Terriers gibi bazı köpek ırkları hafif derecede etkilenir ve herhangi bir sorun fark etmeyebilirsiniz. Puglar ve Bulldoglar gibi diğer ırklar da bazen ciddi şekilde etkilenir ve bu da solunum yollarını iyileştirmek için ameliyat gerektirebilir. Ancak bu, tüm Pugların veya Bulldogların ciddi BOAS sorunları yaşadığı anlamına gelmez. Brachycephalic köpek ırklarının kapsamlı listesine ve tüm ihtişamıyla düz yüzlerine bakalım.Affenpinscher

 Affenpinscher Breed bir tasmalı yüz kadar yakından
Affenpinschers'ın ince, hipoalerjenik bir kaplaması vardır, bu da onları hafif alerjisi olanlar için mükemmel bir seçim yapar.

Bu yavrunun geldiği Alman dilinde “ Affenpinscher ', 'maymun köpek' anlamına gelir ve Fransızlar ona 'bıyıklı küçük şeytan' anlamına gelen 'diablotin moustachu' der. Affens tipik olarak 7 ila 10 pound ağırlığındadır ve 9 ila 11,5 inç boyundadır, bu yüzden onlar Etraftaki en küçük brakisefalik ırklardan biri.

Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC) onları meşhur komik ve korkusuz olarak tanımlayın . Birçok Affen sahibi, bir köpekten çok bir insan gibi olduklarını söylüyor çünkü onlara sahip olmak yerine onlarla arkadaş olmalısınız. Köpekleri sıçan olarak tarihlemeleriyle çok ilgisi olan, teriyer benzeri sert bir kişiliğe sahipler. Yani, arsız, küçük, kıllı, düz yüzlü bir köpeğin peşindeyseniz, bu sizin seçiminiz olabilir.

Boston terrier

 Kilolu Boston Teriyeri
Boston Terrier arkadaş canlısı, zeki ve eğlencelidir ve Massachusetts'in ulusal köpeğidir.

Doğal bir komedi çizgileri vardır ve çok fazla egzersiz gerektirmezler. İnsan odaklı, taşınabilir bir yavru arayan şehir sakinleri için en iyi seçimdir. Buna göre bir çalışma 2010 yılında araştırmacılar tarafından bosti en çok etkilenen üçüncü kişidir. Ayrıca işitme sorunları riski altındadırlar.Kuzenleri French Bulldog kadar popüler olmasalar da bir o kadar da sevimliler. 12 ila 25 pound ağırlığındalar ve 17 inç uzunluğa kadar ölçüyorlar, bu da onları Fransızlardan tipik olarak daha ince ve daha uzun yapıyor. Düz yüzleri onlara ciddi bir görünüm verir ve bunu smokin ceketleriyle birleştirdiğinizde ciddi gibi görünürler. Takma adları 'Amerikan Beyefendisi'.

Boksör

 Boxer Köpek Çiğneme Oyuncağı
Boxer, Amerika'da sürekli olarak ilk 20 ırk arasında yer alan popüler bir köpek ırkıdır.

Boksörler aktif, zeki, eğlenceyi seven, salak ve süper tatlılar. Boksörler aynı zamanda koruyucu ve sabırlı bir karaktere sahiptir, onları bir köpek koruyucusu ve bekçi köpeği arayan aileler için en iyi seçenek haline getiriyor. 50 ila 80 pound ağırlığındalar ve 25 inç uzunluğa ulaşıyorlar. Boksörler sporcular gibi hızlı ve çevik hareket eder.

Boksörler Bulldog tipi köpeklerdir, bu yüzden temel olarak düz yüzleri vardır. Kare şekilli kafaları, iri tatlı gözleri ve etli burunları vardır. Sırıtışları kulaktan kulağa yayılarak oyuncu ve yaramaz kişiliklerini sergiliyor ve Bu köpek komedyenlerinden birine sahip olmak için zamana ve enerjiye ihtiyacınız var. Düz yüzlerine ek olarak, birden fazla kardiyak soruna yatkınlıklarının da farkında olmalısınız.

benekli kopek

Brüksel Grifonu

 Brüksel Grifonu kanepede uzanıyor
Affenspicher, Brüksel Griffon ırkını etkiledi.

Çok benzer görünseler de, the Halletmek Amerika'da Affens'ten çok daha popüler. Popülariteleri kısmen, Jill adlı bir Brüksel Griffon'unun Jack Nicholson'ı geride bıraktığı ünlü “As Good As It Gets” filmine bağlı olabilir. Ve Griff kalamar birçok hayranı olan ünlü bir internet yıldızıdır. AKC onları uyanık, meraklı ve sadık olarak tanımlıyor.Griffler genellikle 8 ila 10 pound ağırlığındadır ve 7 ila 10 inç boyundadır. Büyük böcek gözleri, düz ağızlıkları nedeniyle daha belirgindir. Ayrıca, sürekli kaşlarını çatmış gibi görünmelerine neden olan, 'huysuz Griffler' takma adlarını kazanan, geri çekilmiş bir gülümsemeleri var. Birçok Griff, gerçeküstü bir sakal ve bıyığa sahiptir. bu, yenilikçi bir yan yavru arayan bir sahip için en iyi seçimdir.

Buldok

 Bulldog veterinerde kontrolden geçiyor
Arsız, kulaktan kulağa ekşi gülümsemeleriyle Bulldoglar, çoğu köpek sever için karşı konulamaz derecede sevimlidir.

bu Buldok en çabuk tanınan düz yüzlü ırklardan biridir, ve içeri itilmiş bir burunları, çok sayıda yüz kırışıkları ve alttan çekilmiş bir çeneleri vardır. Bulldoglar parçalar halindedir ve genellikle 40 ila 50 pound ağırlığındadır ve 15 inç'e kadar ölçülür. Sağlık sorunlarına rağmen onlar diğer birçok türle karıştırılmış .

Yukarıdaki çalışma, Bulldogların büyük olasılıkla BOAS'tan etkilenir , bu nedenle, bir Bulldog'u hayatınıza almayı düşünüyorsanız, bunu iyice araştırmalısınız. Pek çok iyi yetiştirilmiş Bulldog bile nefes almakta zorlanır ve çoğu zaman burnunu çeker ve horlar. Ayrıca çabuk ısınırlar, bu nedenle daha sıcak günlerde ekstra dikkatli olmalısınız. Bulldog arıyorsanız, lütfen yetiştiriciyi iyice araştırın ve BOAS olasılığını nasıl azalttığını sorun.

Bullmastiff

 Bullmastiff köpek açık havada
Bullmastiff'ler sadık ve cesurdur, ancak ailelerine karşı süper sevecen ve oyuncudur.

bu Bullmastiff bu listedeki en büyük tazı, 100 ila 130 pound ağırlığında ve 27 inç boyunda. Bulldog gibi, geniş, kırışık ve çok düz yüzleri vardır, bu da onları BOAS ölçeğinde nispeten yüksek yapar. Ayrıca, acil tıbbi tedavi gerektiren kalp problemlerine ve şişkinliğe eğilimlidirler. Paltoları açık kahverengi, kırmızı veya brindle'ın güzel tonlarında gelir.Bunlar 19. yüzyılın sonlarına ait bir yaratımdır ve %60 Mastiff ve %40 Bulldog oranı. Bu köpek yavrusu harika bir aile koruyucusu olur ve takma adları 'The Gamekeeper's Night Dog'. Büyük ve inatçı köpekleri eğitme deneyiminiz ve onlar için yeriniz varsa, onlar mükemmel aile refakatçileri olurlar.

Cane Corso

 Cane Corso kase sahibinin elinde tuttuğu kaseden yemek yiyor
Cane Corso, antik Roma savaşları sırasında davetsiz misafirlere karşı ilk savunma hattıydı.

Bu, bu listede olmanız sizi şaşırtabilecek bir cins. Ancak baston kemiği solunum problemleri yaşayabilen nispeten düz yüzlü bir cinstir. Neyse ki, solunum sorunları benzer büyüklükteki ırklardan daha az yaygındır Bullmastiff ve Dogue de Bordeaux gibi. Omuzda yaklaşık 28 inç'e kadar ölçerler ve genellikle 100 pound'un üzerindedirler.

İsimleri kabaca 'koruma köpeği' anlamına gelir. Genellikle görkemli olarak tanımlanan bir zarafet ve krallık havasına sahipler, ancak çok cesurlar ve ailelerini koruyorlar. Popülariteleri yıllar içinde istikrarlı bir şekilde arttı ve artık kendilerini en iyi 20 köpek ırkı arasında buluyorlar.Süvari kral charles spaniel

 Sahibi Kucağında Cavalier King Charles Spaniel
Şövalyeler yalnız kalmayı sevmezler ve oldukça hassastırlar.

bu Süvari kral charles spaniel iki dünyanın en iyisidir. Oyuncak köpek dünyası küçük ve taşınabilir, spor Spaniel dünyası ise bolca oyun enerjisiyle dolu. Bu özellikler onları harika aile hayvanları ve esnek yapar, ancak çok gürültülü değildir, bu yüzden bu kadar Amerika'da popüler . Ayrıca uyarlanabilirler ve diğer köpeklerle iyi geçinirler ve nazik, zarif ve sevecendirler.

Mağaralar 13 ila 18 pound ağırlığında ve 13 inç uzunluğa kadar ölçüyor. Düz bir yüzleri var ama neyse ki bu listedeki bazı ırklar kadar değiller. Victoria döneminde, bu cins Asya köpekleriyle karıştırıldı ve bunun sonucunda daha düz bir yüze sahip olan İngiliz Toy Spaniel ortaya çıktı. Neyse ki, orijinal King Charles Spaniel, 1920'lerde cins meraklıları tarafından hayata döndürüldü.

Çığ Çıv

 Chow Chow Köpek Cinsi
Chow Chow, Amerika'da nispeten nadir bulunan bir köpektir ancak 'aslan yelesi' ve siyah-mavi diliyle tanınır.

bu Çığ Çıv Bu listede olması sizi şaşırtabilecek başka bir yavru, ama onların da düz bir yüzü var. Düz yüzlerini ve aşırı miktarda kürklerini birleştirerek, onları güneşten uzak tutun ve günün serin saatlerinde egzersiz yapın. Tüm bu kürkün altında ayrıca 45 ila 70 pound ağırlığında sağlam ve sağlam bir gövdeleri var.

Chows, dünyanın en eski ırklarından biri olan Çin'den gelen eski köpeklerdir ve ağırbaşlı, parlak ve ciddidir. Ailelerini ve evlerini korurlar, yabancılara karşı mesafelidirler ve ihtiyaçları olanı aldıkları sürece uyum sağlarlar. Chows, 19. yüzyılın sonlarında Kraliçe Victoria bir tane edinene kadar Batı dünyasında yetişmedi. Chow meraklıları, en temiz köpek ırklarından biri olduklarını söylüyorlar. kediler kadar titiz.Bordo Mastifi

 Dogue de Bordeaux Dış Mekan
Dogue De Bordeaux köpeklerine bazen Bordeaux Bulldogs denir.

bu Bordeaux Mastifi Bullmastiff'e çok benzeyen bu listedeki en büyük ikinci köpektir. AKC'ye göre, tüm köpek ırkları arasında orantılı olarak en büyük kafaya sahiptirler. Yani, tıknaz, düz kafaları seviyorsanız, bu sizin için cins olabilir. Amerika'da çok yaygın olmasalar da “Turner & Hooch” filmi sayesinde tanınırlar.

Dogue de Bordeaux, Fransa kökenlidir ve sözde Fransa'dan daha yaşlı olan eski bir köpek ırkıdır. Tüyleri genellikle burun ve dudaklar gibi kırmızı özelliklere sahip kahverengi veya kırmızı tonlarındadır. Solunum kaygılarına ek olarak, kalp problemlerine eğilimlidirler ve 5 ila 8 yıl gibi nispeten kısa bir ömre sahiptir.

İngiliz Oyuncak Spaniel

İngiliz Toy Spaniel zeki ve eğlencelidir ancak çoğu insanın düşündüğünden daha fazla egzersize ihtiyacı vardır.

Viktorya döneminde ve küçük oyuncak köpekler yaratma konusundaki kraliyet hayranlığı sırasında, Cavalier King Charles Spaniel, muhtemelen Pug veya Japon Çenesi olan düz yüzlü Asyalı oyuncak köpeklerle karıştırıldı. Sonuç, King Charles Spaniels'in kubbeli bir kafatasına sahip daha küçük, daha düz yüzlü bir versiyonu olan İngiliz Toy Spaniel oldu. İngiliz Toy Spaniels 8 ila 14 pound ağırlığında ve 10 inç'e kadar ölçüyor.

Onlar önce bir Spaniel ve ikinci olarak bir kucak köpeğidir. İngiliz Toy Spaniels, Amerika'da King Charles Spaniels'e kıyasla çok daha nadirdir ve İngiltere'de de vardır. Nazik ve köpeklerden anlayan çocuklara ve diğer köpeklere karşı harikadırlar, bu da onları her yönüyle iyi bir aile hayvanı yapar.

Fransız Bulldog

 Fransız Bulldog'da Mor Koşum Takımı
Fransız Bulldog, oldukça popüler bir düz surat cinsidir ve şu anda Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır.

Onlar sahip kısa süre önce Laboratuvarı geride bıraktı ve otuz yılı aşkın bir süredir kesintisiz olarak unvana sahip oldu. Fransızlar şehir sakinleri için çok sevilen aile hayvanları ve arkadaşlarıdır. Uyanık, oyuncu, uyumlu, sevecen ve insanlarla ve diğer hayvanlarla harika geçiniyorlar. Sağlam ancak küçük boyutları, onları küçük çocuklu aileler için en iyi seçenek haline getirir.

Önceki araştırmaya göre, Fransızlar BOAS'tan muzdarip olma olasılığı en yüksek dördüncü kişilerdir. Sevdiğimiz sadece düz, kırışık yüzleri değil. Kendine özgü yarasa şeklindeki kulakları ve arsız gülümsemeleri çok güzel. Genellikle 28 pound'un altındadırlar ve pençeden omuza 11 ila 13 inç arasındadırlar. Oyun süresi boyunca onları öğle güneşinden uzak tutun. Bunun yerine, aşırı ısınmayı önlemek için kapalı alanda oynamayı tercih edin. Fransızlar enfiye yavruları ve horlayan ayılardır, bu yüzden kulak tıkaçlarına yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Japon Çenesi

 Japon Çenesi dışarıda çimenlerin arasında dilini çıkarmış oturuyor
Japon Çenesi, düz bir yüzü ve geniş bir zarf benzeri yüzü olan başka bir Asyalı oyuncak köpektir.

Boynunda ve omuzlarında bol, ipeksi bir yelesi, arka bacaklarının çevresinde pantolon etekleri ve kemerli, tüylü bir kuyruğu vardır. Onlara egzotik ve her zaman şaşkın bir görünüm vermek. Ayrıca Spaniel benzeri görünüyorlar, bu yüzden onlara Japon Spaniel deniyordu. 7 ila 11 pound ağırlığında ve 11 inç'e kadar ölçüyorlar.

çene kraliyet köpek ırklarının özüdür ve birçok sahip, bir kez sahip olduğunuzda, asla bir tane olmak istemeyeceğinizi söyler. Japonya'nın yüzyıllarca süren izolasyondan sonra yeniden ticarete açıldığı 1854 yılına kadar Batı dünyasında bilinmiyorlardı. AKC onları çekici, asil ve sevgi dolu olarak tanımlar, ancak heyecanlı ve kendini ifade eden çocuklara müsamaha göstermezler. Nasıl yürüdükleri, hareket ettikleri ve kendilerini temizledikleri için köpekten çok kediye benzerler.

tazı vs whippet

Lhasa Apso

 Lhasa Apso
Lhasa'nın muhteşem kara gözlerini görmek için saçlarını tekrar topuz yapın.

Lhasa Apsos nispeten sağlıklı, uzun ömürlü köpeklerdir ve ortalama ömürleri 12 ila 15 yıldır. Onlar küçük ama cesur bekçi köpekleri gibi davranan, Himalayaların yukarısındaki manastırlardan gelen eski köpeklerdir. Ve bu, sarayınızda da bekleyebileceğiniz bir şey. Takma adları 'sakallı aslan köpek' dir. Muhteşem doğalarına rağmen aile komedyenleridir ve sevdiklerini güldürmeyi severler.

Lhasaların düz yüzleri olmasına rağmen, BOAS bu listedeki diğerlerine kıyasla cinste o kadar yaygın değildir. Yerleri süpüren ve düzenli bakım gerektiren uzun, ipeksi bir kürkleri vardır. Ancak, daha yönetilebilir bir köpek yavrusu kesimini tercih edebilirsiniz. 12 ila 18 pound ağırlığındalar ve 11 inç uzunluğa ulaşıyorlar.

Pekingese

 Pekingese yakın yüz
Pekelerin, özellikle boyun ve omuz çevresinde, onlara 'aslan yelesi' veren uzun, geniş bir kürkü vardır.

bu Pekingese düz bir yüze sahip başka bir kompakt Asya cinsidir. Ailelerine karşı süper şefkatlidirler ve sarsılmaz bir sadakat ve arkadaşlık sunarlar. Kullanışlı çocuklardan hoşlanmasalar da, bu onları daha büyük ve daha sakin çocuklar için daha uygun hale getirir. Peke'ler çok inatçı ve bağımsız olabilir, bu da eğitimi zorlaştırabilir. Ama zekiler, bu yüzden ellerinde ikramlar ve bolca sevgi ile komutları alacaklar.

Tımar, tüylerini temiz ve döküntüden uzak tutmak için çok zaman ve çaba gerektirir. Kısa ve tıknazdırlar ve yüzleri uzun olduğundan çok daha geniştir, bu da onlara zarf şeklinde bir kafa verir. Solunumları genellikle gürültülüdür ve daha soğuk iklimleri tercih ederler. O kadar ki sahipleri genellikle buz torbalarıyla seyahat ederler ve bu da çok daha rahat bir zaman geçirmelerini sağlar. Peke'ler 14 pound ağırlığındadır.

Boksör

 Yeşil Oyuncaklı Pug
Puglar inanılmaz derecede yaramaz ve inatçı ama büyüleyici bir şekilde.

Daha önce bahsettiğimiz araştırmaya göre, the Boksör BOAS açısından en çok etkilenen ikinci cinstir, ve bu nedenle, bu köpeklerden birini hayatınıza kabul etmeden önce ödevlerinizi yapmanız gerekiyor. Süper düz yüzleri ve diğer solunum problemleri birçok BOAS sorununa neden olur. Bununla birlikte, Amerika'da hala nispeten popüler bir köpek cinsidirler ve ailelerine sonsuz eğlence ve sevgi sağlarlar.

Puglar, 14 ila 18 pound ağırlığında ve 10 ila 13 inç boyunda olan küçük köpeklerdir. Özellikle yüz ve boyun çevresinde haftalık temizlik gerektiren kırışıklıklar içinde boğulurlar. Bir zamanlar Çin imparatorlarının yoldaşlarıydılar ve daha sonra Hollanda'nın Orange Evi'nin maskotu oldular. Büyük ve etkileyici gözleri, ne kadar küstah olduklarına dair bir fikir verir. Gözleri, düz yüzlerinden ne kadar çıkıntı yaptıkları için yaralanmaya eğilimlidir.

Shar Pei

 Bahçede Çinli Shar Pei yavrusu portre
Shar Peis genellikle 45 ila 60 pound ağırlığındadır ve 20 inç boyundadır.

bu Shar Pei başka bir Çin köpeğidir, ancak bu köpek yavrusu lüks bir hayat yaşayan bir kucak köpeği değil, bir köylü köpeğiydi. Avlanmak, gütmek ve korumakla görevli çok yönlü çiftçi köpekleriydiler. Bu eski cins, 2.000 yıldan daha uzun bir süre önce Han Hanedanlığına kadar uzanır. Neredeyse soyu tükeniyordu, ancak Amerika da dahil olmak üzere diğer ülkelerdeki yetiştiriciler onları kurtardı. Son derece bağımsız, sadık, sakin ve ciddidirler ve onlardan en iyi şekilde yararlanmak için deneyimli bir sahibine ihtiyaçları vardır.

Eşsiz bir görünüme sahip Shar Peis, su aygırı ağzı, mavi-siyah dil, küçük gözler ve züppe ifade ve burundan kuyruğa sonsuz yuvarlanma 2000 yıldır değişmeyenler. Bu listedeki diğer ırklar kadar düz yüzleri yok ama solunum fonksiyonları ve damakları hala etkileniyor.

Shih Tzu

 Shih Tzu gülümsüyor
Shih Tzu, bir Çin Aslanı köpeğidir ve küçük, sevimli ve arkadaş canlısı bir cinstir.

bu Shih Tzu popüler bir köpek ırkıdır ve çoğu insan bir tanesiyle tanışmıştır. Bunlar eski Çin ırklarıdır ve tarihçiler, her ikisi de bu listede yer alan Lhasa Apsos ve Pekingese melezi olduklarına inanırlar. Çin soyluları onları kucak ısıtıcıları ve refakatçi köpekleri olarak tercih etti. Artık genellikle aile evlerinde veya yaşlı insanlar ve herkes için refakatçi olarak bulunurlar. Oyuncu, uyarlanabilir, tatlı ve şefkatlidirler ancak yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Shih Tzus Yeri ve gözlerini örten uzun, ipeksi tüyleri vardır, bu nedenle çok fazla bakıma ve gözlerinin üstünü bağlamaya ihtiyaç duyar. Alternatif olarak, daha yönetilebilir bir kürk için onlara bir köpek yavrusu kesimi verebilirsiniz. Düz yüzleri, büyük gözleri gibi eski Asya ırklarının tipik özelliğidir. 9 ila 16 pound ağırlığında ve 11 inç'e kadar ölçüyorlar. Bu yavrular çok fazla egzersize gerek yok ve aşırı ısınmayı önlemek için onları yaz güneşinden uzak tutmaya çalışın.

Staffordshire Boğa Teriyeri

 Çimenlerin arasında oturan Staffordshire Bull Terrier
Staffies 24 ila 38 pound ağırlığında ve 16 inç boyunda.

Son fakat kesinlikle en az değil Staffordshire Boğa Teriyeri Stafford olarak da bilinir. Bu listedeki diğer köpekler kadar düz yüzlere sahip olmasalar da, bazen BOAS ile ilişkili semptomları yaşarlar. Onlar Bulldog'larla akrabadırlar, bu yüzden nefeslerini etkileyebilecek düz yüzleri vardır. Yumuşak, parlak tüylerinin bakımı kolaydır ve geniş sırıtışları ve yaşama sevgileri bulaşıcıdır.

corgi kaniş karışımı

Staffords, ailesiyle oynamayı seven, günlerini kanepede bir kucaklama ile bitiren dayanıklı ve güvenilir köpeklerdir. Amerika'da nispeten nadir olmalarına rağmen, İngiltere'deki en popüler köpek ırklarından biridir. Sorunlu bir geçmişe ve haksız bir üne sahip olabilirler, ancak harika aile arkadaşları olurlar. ve çocuklara tapın.

Sıkça Sorulan Sorular

BOAS Tedavi Edilebilir mi?

BOAS tedavi edilebilir bir durum değildir. Fakat, ameliyat hafifletebilir nefes almalarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için semptomlar. Etkilenen bölgelere ve ciddiyetine bağlı olarak farklı ameliyat türleri mevcuttur. Örneğin burun delikleri genişletilebilir, yumuşak damak inceltilip kısaltılabilir ya da bademcikler kısmen alınabilir. Tedavi edilmezse gırtlak çökmesi, kalp sorunları ve kronik gastrit gibi ikincil sağlık sorunlarına yol açabilir.

Köpeğimin BOAS'ını Nasıl Yönetebilirim?

BOAS önlenebilir değildir. Ancak bununla ilgili sorunları hafifletmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, köpekleri sadece bundan minimum düzeyde etkilenen veya hiç etkilenmeyen yetiştiren sorumlu bir yetiştirici ile çalışın. İkinci olarak, sağlıklı bir yaşam tarzını ve kilolarını koruduklarından emin olun çünkü fazla kilo vücutlarına ve solunum yollarına ekstra baskı uygular. Üçüncüsü, kaçının aşırı ısınma çünkü BOAS'lı köpekler vücut ısılarını düzenlemekte zorlanırlar. Günün daha sıcak saatlerinde egzersiz yapmayın.

BOAS'lı Köpekler Uçabilir mi?

bu Amerikan Veteriner Hekimler Birliği (AVMA), düz yüzlü ırkların sahiplerini köpekleriyle uçarken dikkatli olmaya çağırıyor. BOAS'tan mustarip köpekler, tehlikeli solunum sistemleri nedeniyle brakisefal olmayan köpek ırklarına göre hava yolculuğu sırasında sağlık sorunları riski altındadır. Ne yazık ki, hava yoluyla seyahat eden birkaç ölümcül brakisefal köpek vakası olmuştur. Sonuç olarak, birçok havayolu şirketi, havayolu seyahati için katı kurallar koydu veya tamamen yasakladı. Yavru köpeğinizle uçakla seyahat etmeyi planlıyorsanız, lütfen tavsiyelerini ve prosedürlerini havayolu şirketinize sorun.

Son düşünceler

Düz yüzlü ırklar listemiz, Bulldog ve Pug gibi etkilenme olasılığı en yüksek olanları, Cane Corso ve Stafford gibi en az etkilenen türlerin bazılarını detaylandırıyor. Düz yüzlü köpekler sevimlidir, bu kadar popüler olmalarının nedenlerinden biri de budur, ancak bazen şirinliklerinin bir bedeli vardır. Düz yüzleri ve anormal anatomileri, BOAS semptomları da dahil olmak üzere sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sadece köpek için daha düşük bir yaşam kalitesine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda onu düzeltmesi gereken sahipler için de maliyetli olabilir.

Bu düz yüzlü ırklardan birini hayatınıza almayı düşünüyorsanız, onları ve sağlık kaygılarını iyice araştırmalısınız. Kendinize sormalısınız, gerekirse sorunlarını düzeltebilir misiniz? Maliyetleri karşılamaya yardımcı olmak için ilgili sağlık sorunlarını kapsayan bir evcil hayvan sigortası poliçesine yatırım yapmayı düşünmek önemlidir. Görünüşten çok sağlık için üreyen sorumlu yetiştiricilerle çalışmak ve onlarla BOAS hakkında konuşmak da çok önemlidir.

Yorumlar