Köpeğinizin Sizi Sevip Sevmediğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin Sizi Sevip Sevmediğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeklerimizi sevdiğimize şüphe yok. 2020'de ABD evcil hayvan endüstrisi ilk kez 100 milyon dolarlık harcama sınırını aştı!

En iyi köpek arkadaşlarımıza onlara değer verdiğimizi onlara değer verdiğimizi gösteriyoruz ve onların da bize taptıklarına inanıyoruz. Yine de kesin olarak bilmemizin bir yolu olup olmadığını merak etmemek zor. Bize olan bağlılıkları sevgiye mi dayanıyor, yoksa her şey yemek kasesiyle mi ilgili?Neyse ki, bilimsel araştırmaların bize şüphesiz gösterebileceği bir zamanda yaşıyoruz.

İçindekiler

Köpek Evcilleştirme Tarihi

Kesin tarih hala tartışma konusu olsa da, 27.000 ila 40.000 yıl önce, insanlar yemek için rekabet ettikleri kurt popülasyonunu evcilleştirmeye başladılar. . Bu ilk kurtlar, erken insanların verimli bir şekilde kullanamadığı fazla yağsız proteinle beslenmiş olabilir. İnsanlar, bu buzul çağı yıllarının en acı aylarında hayatta kalabilmek için başka besinlere ihtiyaç duyuyordu. bu kurt osurukları yakalanan ve evcilleştirilenler muhtemelen evcil hayvan olarak tutuldu. Başlangıçta, yiyecek paylaşmak iki tür arasındaki bağı güçlendirdi ve ilişkinin karşılıklı olarak faydalı olduğu kanıtlandı.İnsan/köpek ilişkisinin işveren ve çalışandan daha fazlası haline geldiğine dair kanıtlar keşfetmeye devam ediyoruz. Çek Cumhuriyeti'nde 32.000 yaşında olduğuna inanılan bir mezarlık, erken insanlar ve erken köpekler arasında çarpıcı bir hassasiyet seviyesi gösteriyor. Görünüşe göre ölümünden sonra ağzına dikkatlice yerleştirilmiş bir kemikle gömülmüş bir köpek içeriyor. Almanya'da, radyokarbon tarihleme yerleri yaklaşık 14.300 yıl önce, engelli bir köpeğin bir erkek ve bir kadının cesetlerinin yanına gömülmesi. Bunlar antik arkeolojik alanlar Taş Devri'nin sonlarında birbirimiz için ne kadar erken bir anlam ifade etmeye başladığımıza yeni bir ışık tutuyor. Köpekler bizim yoldaşımızdı insanlar organize şehirlerde birlikte yaşamadan önce.

Bilime Dayalı Duygusal Bağ

  Köpek koklayan kişi's hand

Arkeolojik kayıtlardan daha fazlası, insanlar ve yavrular arasındaki bağlantıyı destekler. Atlanta'daki Emory Üniversitesi, duygusal tepkilerini neyin tetiklediğini belirlemek için köpeklerin beyin aktivitelerine bakan MRI teknolojisini kullanarak bir çalışma yürüttü. Deneyin metodolojisi basitti. Bilim adamları, beyinlerinde neler olup bittiğini izlerken köpekleri bir dizi kokuya maruz bıraktılar. Köpeklerin beyinlerinde hangi tür kokuların en büyük tepkiyi tetiklediğini görebileceklerini teorileştirdiler.

Deney, köpek beynini uyarmak için kokular kullandı. Emory'deki araştırmacılar, insanların ve diğer köpeklerin hem tanıdık hem de tanıdık olmayan kokularına maruz kaldıklarında köpeklerin nöral tepkilerini ölçtüler. Dopamin, “kendini iyi hissettiren nörotransmitter” beyin zevkli bir şey beklediğinde serbest bırakılır. bu sahibinin kokusu deneydeki köpeklerin beyinlerinde dopamin reseptörlerini en güçlü şekilde tetikleyen şeydi. Aynı şey, sevdikleri birinin resmini gördüklerinde insanların başına gelir.Afrika köpek ırkları

İnsanlar olarak, dünyamızı büyük ölçüde onu nasıl gördüğümüzle deneyimliyoruz. Vizyonumuz en gelişmiş duyumuzdur. Öte yandan köpekler, görme duyusundan çok koku duyusuna güvenirler. Hatta bazı ırkları seçerek yetiştirdik. tazı bu özellik için. Size büyükannenizin evindeki bir tatil toplantısını veya dışarıda yeni biçilmiş bir çimde yaz oyununu hatırlatan kısacık bir esintiden daha hızlı bir çocukluk anına sizi geri döndüren ne olabilir? İnsanlar gibi köpeklerin de kokuya karşı duygusal bir tepkisi vardır.

Bağlanmanın Bir Yolu Olarak Görme

Araştırmalar ayrıca köpeklerin, insanlarda en güçlü sosyal bağları oluşturan anne ve çocuk arasındaki bağlar gibi aynı süreçlerin köpekler bizimle etkileşime girdiğinde tetiklenecek şekilde evrimleştiğini gösteriyor. Köpekler ve insanlar birbirlerinin gözlerine baktıklarında, hissettiğimiz bağ hayal gücümüzde değil. bizim kimyamızda var .

Birbirinin gözlerine sabit ve güvenle bakmak, hem köpeklerin hem de insanların beyinlerinin 'aşk hormonu' oksitosin . Bu hormon esas olarak yeni anneler ile bebekleri ve diğer memeli çiftleri arasındaki bağı oluşturmaktan sorumludur. Bu çalışma bunu gösteren ilk oksitosin farklı türlerin her iki üyesinde de iş başında . Köpeklerle yakın çevrede yaşadığımız ve etkileşimde bulunduğumuz binlerce yıldır bu bağ gelişiyor.Olumlu Güçlendirme ve Övgü

  İnsan Eli Yavaşça Bir Köpeğin Yüzüne Dokunuyor

Herhangi bir evcil hayvan sahibi bunu bilir olumlu pekiştirme gidilecek yoldur köpeğinizi eğitirken. İstenen davranışları, yavru köpeğinizin can attığı bir şeyle güçlendirmek, onu tekrarlamak istemesine yardımcı olacaktır. 1860 civarında, köpeklerin gemiden arta kalan bisküvilerle beslenmesini izleyen bir İngiliz iş adamı bir fırsat gördü ve ilk köpek bisküvisi . Köpek maması endüstrisi, köpeklerimizi ne kadar sevdiğimizi göstermemiz ve iyi davranışlarını ödüllendirmemiz için bize uygun bir yol sağladı.

İle evcil hayvan obezitesi çok yaygın bir sorun Bugün, en iyi arkadaşlarımızı ödüllendirmenin en iyi yolunun yemek ikramı mı yoksa övgü mü olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Yalnız değilsin. Emory Üniversitesi'nden Dr. Gregory Berns öğrenmenin bir yolu olabileceğine karar verdi. Köpekler bize gerçekten tapıyor mu, yoksa bizi yemeği teslim edenler olarak mı görüyorlar diye merak etti. Köpekleri MR'a sokmak yine de zor olacaktı ve köpeklerin hareketsiz ve sakin kalmaları gerekiyordu. Araştırmacılar, yardım etmesi için yerel bir köpek eğitmeni tuttu.

Gönüllü köpekler eğitildikten sonra, Berns ve meslektaşları, insanlar üzerinde kullanılanlara benzer gecikmiş doyum deneyleri kullandılar. Bazen devam etme komutuyla reddedilen bir uyaranla bir deney yarattılar. Doğru cevap veren köpekler ödüllendirildi. Köpekleri ödüllendirdiler sosisli sandviç zamanın bir kısmında ve zamanın bir kısmında övgüyle. Köpeklerin yarısından biraz fazlası övgüye ve yiyeceğe eşit şekilde tepki verdi ve yüzde yirmisi övgüye yemekten daha güçlü yanıt verdi. Berns, köpeklerin çoğunun bizi en az yemeği sevdikleri kadar sevdiği sonucuna vardı. Onlar övgülerimizi tercih et iyi yapılmış bir iş için yemek yerine.

Köpeklerin Bizi Sevdiklerini Gösterme Yolları

Bunu kanıtlayan bilimi gördük, ama gerçekten, zaten bilmiyor muyduk? Köpeklerin bizi sevdiklerini göstermenin o kadar çok yolu var ki tek yapmamız gereken dikkat etmek. Herhangi bir türün bir dizi duyguyu ifade eden 'beden dili' vardır. Bilmemiz gereken tek şey onu nasıl okuyacağımız. Köpeğinizin vücut dilini nasıl okuyacağınızdan emin değil misiniz? İşte köpeğinizin sizi davranışlarıyla sevdiğini göstermesinin bazı yolları.Eve Geldiğini Görmekten Mutlu

  bir evde küçük siyah köpek

Çoğumuz, evimizin işlerliğini sürdürmek için gerekli işleri yapmak veya çalışmak için her gün evden ayrılıyoruz. Gittiğimiz yerde, en iyi arkadaşımız her zaman hoş karşılanmayabilir. Ancak eve vardığımız an, köpeklerimiz için günün en tatlı zamanı ve bizim için de oldukça harika. Hiç şüphe yok ki yavrularımız yeniden bir araya gelmeyi kutluyor - öyle görünüyor ki, biz varmadan yolda olduğumuzu hissediyorlar.

Kokunuzu algıladığında kalbinin daha hızlı atmasını sağlayan aynı keskin koku alma duyusu sayesinde, köpek arkadaşınız ne kadar süredir gittiğinizi söyleyebilir ve eve varmanızın ne kadar süreceğini tahmin edebilir. Programınız tahmin edilebilirse, geride bıraktığınız koku dağılır ve köpeğiniz bunu anlayabilir. Yapabilir kalan koku seviyesini tanır genellikle geri döndüğünüzde ve bu seviyeyi yaklaşan varışınızla ilişkilendirmeye başladığınızda. Bununla, harika kulaklarının arabanızın yaklaştığını veya koridorun aşağısındaki ayak seslerinizi duyabilmesi gerçeği arasında, siz yola çıktığınızdan beri bu anı beklediğini biliyoruz.

Seninle Olmak İstiyor

  Tuvalette sahibine bakan köpek

Bir fincan kahve içmek için koltuğunuzdan kalkar kalkmaz en iyi arkadaşınızın yanınızda olduğunu fark edebilirsiniz. Çamaşırhaneye gidersen, yardım etmek için oradadır. sen bile banyoya git , işte burada. Bu davranışın kökü, köpek sürüsü içgüdüsüne kadar uzanır. Paket, güvenlik ve rahatlık için birbirine yapışır. Ve sen onun paketisin .

Yanında Uyumak İstiyor

  Rahat evindeki bir kadın kucağında uyuyan bir süvari köpeğiyle kanepede dinleniyor, elinde tablet tutuyor ve kitap okuyor.

Ne sıklıkla yatağa gidersiniz ve yavru köpeğiniz yanınıza zıplar? Sürüyle uyuma içgüdüsü, köpek DNA'sında derinden kökleşmiştir. Köpekler genel olarak sürü hayvanlarıdır ve sayılarda güvenlik vardır. İnsanlar da dahil olmak üzere tüm hayvanlar, uyurken en savunmasız anımızdır. Yabani köpeklerin sıcaklık ve güvenlik için birlikte uyuması gibi, köpeklerimiz de sürülerinin bir parçası olduğumuz için yanımızda uyumak ister.İlginç bir şekilde, antropologlar şu spekülasyonları yaptılar: insanlarla yan yana uyuyan köpekler DNA'da kodlanmış eski bir dürtü olabilir sadece insanların değil, köpeklerin de. Birlikte evrimleştiğimizi biliyoruz ve küçük bir çocuğu ve bir köpeği olan herkesin muhtemelen ilk elden deneyimlediği gibi, çocuklar genellikle arkadaşlarının yatakta olmasını istediği kadar yatakta da olmasını isterler.

Senin Oynamanı İstiyor

  Tenis topuyla oynayan genç Beagle

paket halinde vahşi köpekgiller, güvene dayalı ilişkiler oyun yoluyla gelişir. Birlikte oynayarak, sürü hakimiyet hiyerarşileri kurar ve emeği böler. Avlanmayı, yavru yetiştirmeyi ve yiyecek ve toprakları dış saldırganlardan korumayı öğrenirler. Yavrunuz size yaklaşıp ön ayakları üzerinde çömelip arka ayakları üzerinde duruyorsa sizi açık bir şekilde oynamaya davet ediyor demektir. Oyun yayları kesin işaretlerdir. Bunlar açık güven işaretleridir.

En Sevdiği Şeyleri Sizinle Paylaşıyor

Yavru köpeğiniz her zaman kullandığınız oyuncakla size yaklaştığında römorkör oynamak , ya da sana en sevdiğini getiriyor top getirme , yapabilirsin oynamanı istediğini anla. Ancak size oyuncağını getirip önünüze koyabilir. Etkileşim kurmak istiyor ve dikkatinizi istiyor. Birçok cins, yıllar boyunca seçtiğimiz için geri alma içgüdüsüne sahiptir. Örneğin, Retriever'ları avcı tarafından yere düşen kuşları geri almaları için eğitiyoruz. Retriever tipi en iyi arkadaşlarımız bize attığımız şeyi getiriyor. Terrier ırklarımızın çoğu, fareler gibi haşereleri öldürmek için yaratılmıştır. Teriyer tipiniz size oyuncağını getirirse, yakaladığı yeni bir 'öldürmeyi' size sunacağını hayal edebilir.Anadolu çobanına karşı pitbull

Son düşünceler

Bu davranışlar, bir köpeğe sahip olmayı sevmemizin nedenlerinden bazılarıdır. Birinin geri dönmemizi beklemesi ve döndüğümüzde neşeyle zıplamamız bizi iyi hissettiriyor. Kendimizi kötü veya yalnız hissettiğimizde, oynamak isteyen bir arkadaşımızın olması, en az bir özel kişi için dünyadaki en önemli kişi olduğumuzu hatırlatır. En iyi köpek arkadaşlarımız bize her zaman bir sürümüz olduğunu ve asla gerçekten yalnız olmadığımızı hatırlatır. Köpekler ve insanlar binlerce yıldır birbirlerinin sırtını kolladılar.

Yorumlar