Köpeklerde Kanser: Türleri, Prognoz, Tedavi ve Önleme

Köpeklerde Kanser: Türleri, Prognoz, Tedavi ve Önleme

Kanser, çoğumuzun korktuğu bir kelimedir, sadece kendimiz için değil, sevgili evcil hayvanlarımız için de. Bununla birlikte kanser, bir dizi farklı durumu ve tümörü kapsayan çok geniş bir terimdir.

Köpeklerin muzdarip olabileceği en yaygın kanser türlerinden bazılarını ve teşhis ve tedavi seçeneklerini keşfedelim.Umarım bu, veterinerinizle bu tartışmaları yapma konumundaysanız, kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlar.

İçindekiler

Kanser Nedir?

Göz kanseri olan hasta köpek

Kanser vücuttaki konumuna ve şiddetine göre değişkenlik gösterir.fark edebilirsin köpeğinizin sahip olduğu kanser türüne bağlı olarak farklı semptomlar. Deri tümörleri en sık teşhis edilir ve ilk gördüğünüz şey köpeğinizin derisinde bir yumrudur. Diğer kanserlerde köpeğiniz kilo kaybı, topallama, uyuşukluk ve hatta çökme yaşayabilir.Vücudun hücrelerini bölme şeklindeki bir mutasyon kansere neden olur. Bu, kendiliğinden veya aşırı güneş ışığına veya sigara dumanına maruz kalma gibi bir tetikleyici nedeniyle oluşabilir. Bu anormal hücreler, etkilenen organı devralabilir ve işlevinin bozulmasına neden olabilir.

olmak gibi bazı faktörler riski artırır. kısırlaştırılmamış veya kısırlaştırılmış . Örneğin, genç yaşta kısırlaştırılan bir dişi köpeğin olmaması, meme tümörlerini daha olası hale getirebilir ve kısırlaştırılmamış erkek köpekler, testosteronla ilişkili anal tümörlerden muzdarip olabilir.Hangi Kanser Türleri Köpekleri Etkiler?

Veterinerde Hasta Hisseden Köpek

Köpekler, tıpkı insanlar gibi her türlü kansere yakalanabilir.

diy köpek tımar

Kanser etkileyebilir Deri, akciğerler, meme bezleri, mesane ve beyin dahil olmak üzere vücuttaki herhangi bir organ, bu yüzden her türü ayrıntılı olarak ele almak zor olurdu. Bunun yerine, köpeklerde en sık görülen teşhislerden bazılarına odaklanıyoruz.

Mast Hücre Tümörleri

Mast hücre tümörleri (MCT'ler) köpeklerde bulunan yaygın deri tümörleridir. Çeşitli şekillerde ortaya çıkabilirler, bu nedenle yalnızca muayene ile tanı konulamaz. MCT'ler ayrıca malignite açısından da değişebilir, bazı düşük dereceli tümörler yalnızca lokal olarak invaziv olurken, yüksek dereceli olanlar metastaz yapabilir ve başka yerlere yayılabilir. Boksör köpekler ve Staffordshire boğa korkunçları da dahil olmak üzere bazı ırklar MCT'lere diğerlerinden daha yatkındır.Lenfoma

Lenfoma lenfoid doku kanseri lenf düğümlerini, dalağı ve kemik iliğini etkiler. Bu hastalık değişkendir, multisentrik lenfoma en yaygın olanıdır ve birden fazla büyümüş lenf noduna sahip köpeklerden etkilenir.
Daha az yaygın olmasına rağmen, özellikle sindirim sistemini etkileyen bir lenfoma türü de vardır. Bu köpekler sindirim sorunları ve kilo kaybından muzdariptir.

Lenfoma tedavisi genellikle hastalığın tipine (B hücreli veya T hücreli lenfoma) bağlı olarak bir prognoz ile kemoterapiyi içerir.

Melanom

Malign melanomlar melanositler (pigment yapan hücreler) içeren tümörlerdir. Dolayısıyla bu tümörler cilt, gözler ve ağız gibi pigment içeren yerlerde bulunur. Daha koyu pigmentli köpeklerin ırkları bu tümörler açısından daha büyük risk altındadır, bu nedenle siyah köpeklerin melanom geliştirmesi daha olasıdır.

osteosarkom

Osteosarkomlar köpeklerde en sık görülen kemik tümörüdür. Kemiğin kendisinde hasara ve ağrıya neden olmanın yanı sıra, bu tümörler kötü huyludur, yani vücudun başka yerlerine yayılabilirler. osteosarkomlar İrlanda Kurt Köpekleri ve Rottweiler gibi büyük cins köpekleri etkileyerek ciddi topallığa neden olur.meme tümörleri

kanseri meme bezleri değişken olabilir. Bazı tümörler iyi huyludur ancak yaklaşık yarısı kötü huyludur ve bazıları doku karışımı içerir. Tedavi genellikle, tümörün boyutuna ve ne kadar agresif olduğuna bağlı olarak bir prognozla, etkilenen meme bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir.

hemanjiyosarkom

Bu tümör türü kan damarlarını etkiler ve vücudun farklı yerlerinde büyüyebilir, ancak çoğu köpeklerde dalak, kalp veya karaciğerde bulunur.

hemanjiyosarkomlar yırtılana kadar farkedilmeden gidebilir ve ani bir kanamaya neden olabilir. Etkilenen köpeklerde kanama nedeniyle uyuşukluk veya çökme olabilir. Bu hayvanlar için uzun vadeli prognoz, kötü huylu yapıları nedeniyle zayıftır.

Kanser Nasıl Teşhis Edilir?

Veteriner röntgen ekranında tümörü gösteren

Veterineriniz köpeğinizi muayene eder ve sonraki adımları önerir.Birçok evcil hayvan ebeveyni, köpeklerinde bir şeylerin doğru olmadığını fark eder ve onları muayene için veterinerlerine sunar. Bu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli semptomlar nedeniyle olabilir: yumru, öksürük, kilo kaybı veya uyuşukluk.

kabarık Alman kurdu

Teşhis, ince bir iğne içerebilir aspire edin, bu sayede hücreleri toplamak için bir tümöre küçük bir iğne sokulur. Bu hücreler daha sonra şüpheli olanları aramak için mikroskop altında analiz edilir. Sonuç kesin değilse veya daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulursa biyopsi yapılabilir. Biyopsi, alınan ve yorum için gönderilen bir doku örneğini içerir. Bu genellikle cerrahi olarak veya çok daha geniş bir iğne ile yapılır.

Diğer kanser türleri bir teşhis yöntemiyle teşhis edilir. X-ışınları veya ultrason taramaları gibi kan testleri ve tanısal görüntüleme kombinasyonu. Bazen, özellikle kanser beyinde veya omurilikte ise, BT (bilgisayarlı tomografi) veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme) taramaları gibi gelişmiş tanısal görüntüleme gereklidir.Evcil Hayvan Sigortam Kanseri Kapsar mı?

Köpeğinizin kanser olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bu iyi bir zamandır. evcil hayvan sigorta poliçenizi kontrol edin ve kapsamınız konusunda net olduğunuzdan emin olun. Çoğu poliçe, kaydolduğunuzda önceden var olan bir koşul olmadığı sürece, tedavilerinizin tamamını olmasa da bir kısmını, indirilebilir ve limitlerinize kadar kapsayacaktır.

Köpeklerde Kanseri Nasıl Tedavi Ediyoruz?

Hasta köpek ameliyat oldu

Kesin tedavi kanserin tipine ve evresine bağlıdır.

Örneğin, iyi huylu cilt kitleleri, herhangi bir takip tedavisi gerektirmeden cerrahi olarak çıkarılabilir. Bununla birlikte, kötü huylu cilt kitlelerinde, tüm kanser hücrelerinin gittiğinden emin olmak için daha sonra kemoterapi ile çok kapsamlı ameliyat gerekebilir.

Cerrahi, birçok kanser için tercih edilen tedavidir, tıpkı insanlarda olduğu gibi. Bununla birlikte, dalak veya beyin gibi büyük bir organı etkiliyorsa, tümörü çıkarmak oldukça invaziv olabilir. Yani risksiz değildir. tümör evrelemesi cerrahiye devam edip etmemeye karar verirken yardımcı olabilir. X-ışınları veya BT taramaları akciğerlere yayılım olduğunu gösterebilir veya numuneler lenf düğümlerine yayıldığını gösterebilir. Uzun vadeli prognozun kötü olduğu gösterilirse cerrahiye devam edilmesi önerilmeyebilir ve onları büyük bir ameliyattan geçirmenin hayvanın çıkarına olmadığına karar verilir.Lenfoma gibi diğer kanser türleri, Sadece kemoterapi ile tedavi edilir. Pek çok köpek kemoterapiyi iyi başarır ve insanlarla aynı yan etkilerden muzdarip görünmüyor. Saçlarını kaybetmezler veya çok fazla mide bulantısı çekmezler. Kesin kemoterapi protokolü, kanserin türüne bağlıdır, ancak intravenöz olarak (bir damla yoluyla) verilen ilaçlar ve tabletlerin bir kombinasyonunu içerebilir.

Köpeğim Kanserden Ölecek mi?

Pençesi yatakta bandajlı hasta köpek

Bu, daha az düşünmek için bile yürek parçalayıcı bir karar.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, evet. Ancak bunlar genel olarak kanser vakalarının azınlığındadır. Çoğu kanser, özellikle erken yakalanıp tedavi edilirse tedavi edilebilir ve iyi yönetilebilir. Birçok tümör iyi huyludur ve müdahaleye iyi yanıt verir. Bununla birlikte, kanser bulunduğunda, vücudun başka yerlerine yayılmış olabilir.

Köpeğinizin prognozu, hastalığın ne kadar kötü huylu olduğuna ve lenf düğümleri veya akciğerler gibi diğer bölgelere yayılıp yayılmadığına bağlıdır. . Ne yazık ki, köpeğiniz hastalığından ölebilir veya yaşam kalitesi bozulmaya başlarsa ötenaziyi tercih edebilirsiniz.

Köpeğimin Kanser Olmasını Önleyebilir miyim?

Kanser öyküsü olmayan bir aileden gelen bir köpek yavrusu seçmek riski azaltabilir hastalığa genetik olarak yatkın olan ırklarda. Köpeğinizin cinsiyetini azaltmak, meme tümörleri veya anal adenomlar gibi bazı seks hormonuna bağlı kanserlerin şansını azaltır.

Köpeğinizin bir kaliteli diyet yaşına ve cinsine uygun olması da yardımcı olur. Bu, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını ve uygun bir vücut ağırlığını korumasını sağlar. Sağlıklı bir diyet, onu sağlık açısından en iyi konuma getirir.

köpeğini almak veterinerinizle düzenli kontroller herhangi bir sorunun erken tespit edilmesini sağlar. Köpeğinizde bir yumru bulursanız korkmanız doğaldır, ancak bunun yerine enerjinizi proaktif olmaya yönlendirmelisiniz. Er ya da geç kontrol ettirmek için onu veterinere götürün - başka bir şey olmasa bile, zihninizi daha çabuk dinlendirebilir.

küçük ırk köpek isimleri

Sıkça Sorulan Sorular

Bir köpeğin kanser olması ne anlama gelir?

Kanser, köpeğinizdeki hücrelerin anormal büyümesine yol açan bir mutasyon olduğu anlamına gelir. Bazı kanserler iyi huyludur, yani yavaş büyürler ve vücudun başka bir yerine yayılmazlar. Diğer kanserler kötü huylu olabilir, yani daha agresiftirler ve birden fazla yere yayılarak yaygın sorunlara neden olabilirler.

Köpeklerde en tehlikeli kanser hangisidir?

Birkaç kanser, kötü bir uzun vadeli prognoz taşır. Bunlara osteosarkomlar (kemik tümörleri), malign melanomlar, hemanjiyosarkomlar (kan damarı tümörleri) ve inflamatuar meme karsinomları dahildir. Veterineriniz evcil hayvanınız için en iyi tedavi seçenekleri hakkında sizinle konuşabilir, ancak bazı durumlarda, evcil hayvanınızın yararına olduğu düşünülürse buna ötenazi de dahil olabilir.

Siyah bir köpek ne tür bir kansere yakalanabilir?

Kanser renk bilmez. Böyle, siyah kaplamalı köpekler diğer köpeklerin yaşayabileceği kanser türlerinin hepsinden muzdarip olabilir. Ancak, kara köpekler melanomlara daha yatkındır , kötü huylu olabilen bir tümör türü. Bunlar en çok etkilenen köpeklerin tırnak yataklarında veya ağızlarında bulunur.

Son düşünceler

Evcil hayvanınıza neler olup bittiğini kesin olarak bilmenin tek yolu onu veterinere götürmek. Teşhis konduktan sonra veterineriniz tüm tedavi seçeneklerini tartışacak, böylece köpeğinizin devam eden bakımı için bir plan oluşturabilirsiniz.

Bunu okuyorsanız, çok fazla sevgi ve desteğe ihtiyacınız olma ihtimali yüksektir. Umarız bu makale, bu zor zamanda size biraz teselli ve anlayış getirir.

Yorumlar