Bir Köpeği Soğutmak: Yavru Köpeğinizi Sıcak Havalarda Serin Tutmak

Bir Köpeği Soğutmak: Yavru Köpeğinizi Sıcak Havalarda Serin Tutmak

Yaz yaklaştıkça ve soğuk hava köpek sorunları Uzun süre arkamızda, köpek sahipleri, evcil hayvanlarının sıcak havalarda sağlık durumunun farkında olmalıdır. Bu yazıda, civa yükseldiğinde tüylü dostunuzu nasıl mutlu ve rahat tutabileceğinize dair bazı değerli ipuçları ve tavsiyeler veriyoruz.

Ayrıca, aşırı sıcak dönemlerinde köpekleri etkileyebilecek bazı ciddi sağlık koşullarına ve evcil hayvanınızın onlara boyun eğmesini nasıl önleyebileceğinize bir göz atıyoruz. Her şeyden önce, bazı köpekler diğerlerine göre aşırı ısınma riski altında mıdır?Gelin ırkları bulalım ve ardından köpeğinizi serinletmenin farklı yollarına bakalım.

Sıcak Havayı Tolere Etmeyen Köpekler

Bir dereceye kadar, tüm köpekler aşırı sıcaklığın etkilerine karşı savunmasızdır. Bunun nedeni, köpeklerin kendilerini insanlar kadar verimli bir şekilde soğutamamasıdır.Köpekler, birincil soğutma yöntemi olarak nefes nefese kalmayı kullanarak sadece pençeleri ile terleyebilirler. Böylece, çok kalın, kabarık tüylü bir köpeğin, uzun süre güçlü güneş ışığında bırakılması halinde aşırı hızlı ısınabileceğini görebilirsiniz.Ayrıca, tazı gibi ince tüyleri olan köpekler güneş yanığından ve sıcak çarpmasından muzdarip olabilirler çünkü cildini koruyacak ve güneşin UV ışınlarına bariyer görevi görecek kalın kürkleri yoktur.

Düz Yüzlü (brakisefalik) Köpekler

Brachycephalic ırklar Pekingese, Pugs ve Bulldog gibi hayvanlar düz yüzlere ve kısa ağızlıklara sahiptir. Bu konformasyonel tuhaflık, özellikle sıcak havalarda solunum güçlüklerine yol açabilir. Nefes nefese kalmak zor olabilir, bu da düz yüzlü köpeklerin kendilerini soğutmaktan daha zor buldukları anlamına gelir. genç yavrular uzun ağızlıklar ile.Obez köpekler

Fazla kilolu köpekler, sıcak yaz ayları geldiğinde her zaman başa çıkmakta zorlanırlar. Fazla kilo vücuduna daha fazla yük bindirdiğinden ve sıcak hava sadece baskıya katkıda bulunduğundan obez olmak evcil hayvanınız için iyi değildir.

Kalın Kabanlar

Kalın tüylü köpekler, kısa tüylü ırklara göre çok daha çabuk ısınır. Dolayısıyla, bir Sibirya kurdu veya Alman çoban köpeğiniz varsa, köpek arkadaşınız sıcak hava dalgasında komşunuzun Basenji'sinden daha fazla mücadele edecektir.Süper Boy Köpekler

Dev ırklar, sadece boyutları nedeniyle, genellikle serin kalmak için mücadele ederler. Bu nedenle, Great Danes ve Bernese dağ köpekleri gibi büyük köpek sahiplerinin sıcak havalarda tetikte olması gerekecektir.

Büyükler

Tıpkı yaşlı insanlar gibi, yaşlı yavrular ve sağlık sorunları olanlar çok sıcak havaya karşı daha hassastır ve genç, sağlıklı köpeklerden daha kolay aşırı ısınma eğilimindedir.

Sıcağı Seven Irklar

Sıcak bir iklime sahip ve tipik olarak sıcak yazları olan bir bölgede yaşıyorsanız, dört ayaklı arkadaşınız olarak sıcağa dayanıklı bir köpek cinsi seçmelisiniz.

Genellikle kısa, ince tüyleri olan ırklar sıcakta en iyi sonucu verir. Chihuahuas, Basenjis ve Pharaoh Hounds gibi sıcak iklime sahip bölgelerde ortaya çıkan ırkları arayın. Ayrıca, sighthound grubunun üyeleri Salukis, tazılar ve kırbaçlar gibi ısıyı yenmek için inşa edilmiştir.Sıcak Hava Önerileri

Peki, köpeğinizi sıcak havalarda rahat ve güvende tutmak için hangi adımları atabilirsiniz? Köpeğinizi bu yaz serin tutmak için en iyi ipuçlarımıza göz atın.

 1. Su, su ve daha fazla su!

Öncelikle ve en önemlisi, özellikle hava çok sıcak olduğunda köpeğinize her zaman sınırsız, taze, temiz su verin. Sıcak havalarda su kaybı çok hızlı gerçekleşir, bu nedenle köpeğinize içmek istediği kadar su verdiğinizden emin olun.

 1. Egzersiz yapmak

Köpeğinizi her zaman sabahın erken saatlerinde ve güneşin gücünün çoğunu kaybettiği günün geç saatlerinde yürüyün. Mümkünse köpeğinizi sabah 8 ile akşam 6 arasında gezdirmekten kaçının.

Köpeğinizin başka fikirleri olsa bile, egzersiz seanslarını nazik ve sessiz tutun. Köpeğinizin bir topun peşinden koşmasına izin verirseniz, hızla ısınır ve soğuması daha uzun sürer ve sıcak günlerde daha zor hale gelir. Canlı yavrular, sıcaklık düşene kadar en iyi şekilde sadece kurşun içeren egzersizle sınırlandırılabilir.Köpeğinizin olağan egzersiz rejimi, her gün iki çok uzun yürüyüş yapmayı içeriyorsa, hava soğuyana kadar ona birkaç kısa yürüyüş yapmayı deneyin.

Bir köpek şemsiyesine yatırım yapmayı deneyin! Köpekler, ıslak günlerde şımartılmış köpekleri kuru tutmak için tasarlanmış olsalar da, yürürken güneşi köpeğinizden uzak tutmak için harika şemsiyeler de yaparlar!

buffy köpek maması

Yanınıza su alın ve köpeğinize yürüyüşü sırasında aralıklarla bir içecek ikram edin. 1. Ayak altında sıcak

Güneş yoğun olduğunda, kaldırımlar ve kum çok ısınabilir ve bu da köpeğinizin pedlerini yakma riski oluşturabilir.

Ayak altı sıcaklığının evcil hayvanınız için uygun olup olmadığını görmek için yapabileceğiniz kolay bir test var. Elinizin avuç içi kısmını yere koyun ve orada tutun. Elinizi orada beş saniyeden fazla tutamazsanız, kaldırım evcil hayvanınızın pençeleri için çok sıcak demektir!

Sıcak bir günde plaja seyahat ediyorsanız, köpeğinizin pedlerinin sıcak kum tarafından yanmasını önlemek için bazı koruyucu patiklere yatırım yapın.

 1. Köpekler sıcak arabalarda ölür!

PDSA'ya göre, ' Köpekler Sıcak Arabalarda Ölüyor '!Unutmayın, pencereler açık olarak gölgeye park etseniz bile, arabanız hızla bir fırın haline gelecektir. Dış sıcaklık ılık olduğunda 700F, arabanızın içindeki sıcaklık ölümcül bir 120'ye ulaşabilir020 dakika kadar kısa bir süre içinde F.

Sıcak bir günde arabada kapalı bir köpek görürseniz, 911'i arayın; sadece bir hayat kurtarabilirsin.

 1. Güvenle seyahat edin

Köpeğinizle bir yaz yolculuğuna çıkarsanız, her zaman aracınızın içinde bir seyahat kasasında veya bir köpek emniyet kemeri ile güvenli bir şekilde tutturulduğundan emin olun.

Bir arabanın camından dışarı sarkarken göze bir taş veya başka bir enkaz parçası tarafından vurulmasının köpeklerde göz yaralanmalarının yaygın bir nedeni olduğunu biliyor muydunuz? Ve bazı talihsiz yavrular hareket halindeki arabalardan düşmüş ya da ters yönden geçen bir araç tarafından yaralanmış.

Fido, kulaklarında rüzgarın tadını çıkarabilse de, köpeğinizin arabanızın camından dışarı çıkmasına asla izin vermeyin!

 1. Gölgeyi ara

Bahçeniz varsa, köpeğinizin rahatlayabileceği gölgeli bir alan olduğundan emin olun. Köpeğinize doğal gölge sağlayacak ağaçlarınız veya çalılarınız yoksa, özellikle tüylü arkadaşınız için bir evcil hayvan çardağına yatırım yapın!

 1. Rahatlama odası

Köpeğiniz zamanının çoğunu evinizde geçiriyorsa, onun için harika bir yer yaratabilirsiniz. Sıcak halı yerine karo zeminli bir alan mükemmeldir ve bir vantilatör kurabilir veya klimayı da çalıştırabilirsiniz.

Evinizin serin fayanslı bir alanı yoksa, köpeğinize bir evcil hayvan soğutma minderi sağlayın. Evcil hayvan soğutma paspasları, yatan köpeğin baskısı ile harekete geçtiğinde hemen soğuyan, evcil hayvan için güvenli özel bir jel ile doldurulur.

 1. Pet çocuk havuzu

Çoğu köpek suda oynamayı sever ve evcil hayvanların çocuk havuzu, köpeğinizin serinlemesi için mükemmel bir yer olabilir. Evcil hayvan kürek havuzları, tırmalama pençelerinin etkisine dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır ve çoğu, kolay montaj ve saklama için katlanabilir.

Su güneş tarafından ısıtılmaması için çocuk havuzunu gölgeye koyun ve köpeğiniz suda soğurken her zaman gözetim altında bulundurun. Küçük bir köpeğiniz varsa, havuza kolayca ve güvenli bir şekilde girip çıkabileceğinden emin olun ( özellikle yaşlıysa ) ve su seviyesini evcil hayvanınızın göğsünün altında tutun.

Köpeğinizin gündüzleri bahçeye erişimi varsa, evcil hayvanınızın istediği zaman serinlemesi için dışarıdayken bir fıskiye oynatmak iyi bir fikirdir.

 1. Ekstra bakım

Çift tüylü bir köpeğiniz varsa, hava ısındıkça ve günler uzadıkça, ekstra tüylü arkadaşınız astarını dökmeye başlayacaktır.

pitbull doberman mix

Köpeğinizi günlük bakım Bu mevsimsel dökülme döneminde, sıcak havalarda evcil hayvanınız için çok yardımcı olabilir, çünkü fırçalamak, onu serin tutan bu yalıtım tüylerinin bir kısmından kurtulmaya yardımcı olur.

Yapma köpeğini tıraş et! Kalın bir tüyü kırpmak iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak kalın bir kaplama köpeğinizi UV hasarından koruyabilir ve aslında güneşin ısısının bir kısmını dışarıda tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, bir çift kat tıraş etmek, kürkün doğru şekilde büyümesini engelleyerek, daha soğuk havalar döndüğünde evcil hayvanınızın titremesine neden olabilir.

Bazı köpek ırkları yazlık kesimden faydalanır, ancak bu işi her zaman profesyonel bir bakıma bırakır.

 1. Köpekler için güneş kremi!

Bazı köpek ırkları güneş yanığına duyarlı olabilir. Beyaz kürk alanlarına sahip ince tüylü köpeklerin hepsinin derileri güneşin zararlı UV ışınlarına karşı son derece duyarlıdır. Savunmasız ırklar arasında Dalmaçyalı, Arjantin Dogo , İngiliz buldozer ve kırbaç.

Güneşin sert ışınları kısa veya beyaz ceketi kolayca geçerek alttaki pembe cilde ulaşır ve güneş yanığına neden olur. Tüysüz ırklar koyu renkli olanlar da risk altındadır. Tüysüz bir ırkınız varsa, mümkünse onu tamamen güneşten uzak tutmaya özen göstermelisiniz.

Beyaz veya ince tüylü yavru köpeğinizi köpek güneş kremi uygulamasıyla koruyabilirsiniz.

Ayrıca, özellikle de plaja günübirlik bir geziye çıkarsanız, tüm köpeklerin burunları hızla susuz kalabilir ve güneşte yanabilir. Bu nedenle, yaz günlerinde, köpeğinizin burnunu düzenli olarak özel köpek güneş kremi uygulamalarıyla koruyun.

Kendi Hawaiian Tropic'inizi değil, daima köpeğe özel bir güneş koruyucu ürün kullanın! İnsan şampuanı, sabunu ve güneş kremi hayvanlar için uygun değildir ve zararlı olabilir.

 1. Koruyucu giysi

Köpeğiniz bol miktarda güneş kremi uygulamasına tolerans göstermiyorsa, onu özel bir UV koruyucu ceketle donatabilirsiniz. Bu hafif ceketler, güneşin zararlı ışınlarını püskürtmek için yansıtıcı bir astara sahiptir.

 1. Köpek gözlüğü

Siz ve köpek dostunuz yazı sahilde veya teknede geçirmeyi planlıyorsanız, köpeğinizin gözlerini sudan yansıyan güneşin neden olabileceği UV hasarından korumak için adımlar atmalısınız.

Bir dizi 'köpek kuşağına' yatırım yapmak, yavrularınızın gözetmenlerini güneşten ve rüzgârla savrulan kumdan ve tuz spreyinden koruyabilir. Ve o da süper havalı görünecek!

 1. Açık hava köpekleri

Bazı köpekler tüm yıl boyunca dışarıda yaşar. Köpeğiniz bahçenizde yaşıyorsa, özellikle küçük bir alanla sınırlıysa, bol miktarda gölgeye erişebildiğinden emin olmanız gerekir. Köpeğiniz için gölgeli bir rahatlama bölgesi oluşturmanın iyi bir yolu, avlu alanının bir köşesine gölgelikli bir yelken dikmektir.

Köpeğinizin köpek kulübesi varsa, tüylü arkadaşınızın sığınağının serin kalması için onu güneşten tüm gün gölgeli bir yere taşıyın.

Sıcak Hava Tehlikeleri

Bazen sahiplerinin tüm çabalarına rağmen, köpekler ısının etkilerine yenik düşerler. Rehberimizin bu bölümünde, sıcak havalarda ortaya çıkabilecek bazı genel sağlık koşullarına bakıyoruz. Ayrıca, evcil hayvanınız bu koşullardan herhangi birinden etkilenirse ne yapmanız gerektiği konusunda size bazı tavsiyeler veriyoruz.

Sıcak çarpması

Güneş çarpması, köpeğinizin vücut ısısı çok yüksek olduğunda, genellikle uzun süre güneşe maruz kaldıktan sonra meydana gelir. Sıcak çarpması belirtileri şunları içerebilir:

 • 101.5'in üzerinde sıcaklık0F
 • köpeğiniz ısı kaybetmeye çalışırken aşırı, hızlı nefes nefese
 • kuru ağız
 • salya akıtma
 • ishal
 • kusma
 • köpeğinizin kulaklarının içindeki deride kızarma ve kızarma
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • bayılma
 • titreme ve yürüme zorluğu

Köpeğinizin sıcak çarpması olduğunu düşünüyorsanız, köpeğinizi derhal güneşten çıkarın ve acil olarak veterinerinize başvurun.

Güneş çarpması ölümcül olabilir , bu yüzden her zaman hızlı davranın!

Veterinerinizi aradıktan sonra köpeğinizi soğutmak için adımlar atın. İşte yapmanız gerekenler:

westiepoo
 • Köpeğinizi, vantilatörün veya klimanın açık olduğu serin bir odaya götürün.
 • Köpeğinizi soğuk, ıslak havlulara sarın. Evcil hayvanınızın tüylerinin en ince olduğu ve cildin daha kolay erişilebilir olduğu karın, koltuk altı ve kasık bölgelerine özellikle dikkat edin.
 • Bir hayranınız varsa, onu serinletirken köpeğinizi önüne koyun.
 • Evcil hayvan termometreniz varsa, köpeğinizin sıcaklığını 103'e düşene kadar her beş dakikada bir kontrol edin.0
 • Köpeğinize biraz soğuk su verin, ancak istemiyorsa onu içmeye zorlamayın. Veterineriniz, köpeğinizin susuz kaldığını düşünürse, ona IV sıvı verebilir.

Yapma köpeğinizi buz kullanarak çok hızlı soğutmaya çalışın, çünkü bu vücudunu şoka sokabilir.

Dehidrasyon

Köpeğinizin bol miktarda tatlı suya erişebildiğinden emin olursanız, susuz kalmamalıdır. Ancak, her ihtimale karşı neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Dehidratasyon belirtileri şunları içerir:

 • depresyon
 • letarji
 • batık gözler
 • kuru ağız

Köpeğinizin susuz kalmadığını kontrol etmek için evcil hayvanınızın boynunun üst kısmına küçük bir deri katını nazikçe sıkıştırın. Deriyi bıraktığınızda, derhal orijinal konumuna dönmelidir. Deri geri çekilmekte yavaşsa, köpeğiniz susuz kalabilir.

Köpeğinize hemen temiz ve soğuk su verin.

Dehidrasyon ciddi bir durumdur ve köpeğinizin susuz kaldığını düşünüyorsanız her zaman tavsiye için hemen veterinerinize başvurmalısınız.

Pad Burn

Köpeklerin pedleri oldukça sert olmasına rağmen, güneşte pişmiş asfalt, beton ve kum gibi sıcak yüzeylerle uzun süreli temas halinde zarar görebilirler.

Tampon yanıklarının belirtileri şunları içerir:

 • topallama veya yürüme sorunları
 • renksiz, koyu renkli pedler
 • ayakları ısırmak veya yalamak
 • kızarıklık ve görünür kabarcıklar
 • çatlak, açıkça hasar görmüş pedler

Köpeğinizin ped yanığı olduğunu düşünüyorsanız, taşımanız gerekse bile onu sıcak yüzeyden hemen kaldırın. Yanma sürecini durdurmak için köpeğinizin ayaklarını hemen soğuk suyla yıkayın.

Derhal veterinerinize başvurun. Tampon yanığı enfeksiyona neden olabilir ve bu da köpeğinizin ayaklarında kalıcı hasara neden olabilir.

Cilt kanseri

Güneşin UV ışınlarına aşırı maruz kalmak, köpeğinizin cilt hücrelerinde hasara ve değişikliklere neden olabilir ve bu da sonunda cilt kanserine yol açabilir.

Skuamöz hücreli karsinom köpeklerde nadir değildir, ancak bu kanser türü agresif olduğu için evcil hayvanınız için acilen tedavi almalısınız.

Köpeklerde cilt kanseri belirtileri şunları içerir:

 • kulak uçlarında veya burunda cilt değişiklikleri
 • burun veya kulak uçlarında iyileşmeyen yaralar
 • cildin maruz kalan bölgelerinde küçük, sert topaklar görünümü

Köpeğinizde yukarıdakilerden herhangi birini fark ettiğiniz anda, özellikle de beyaz kürkü ve pembe tenli olması durumunda, her zaman veterinerinize danışın.

Sarmak

Yaz zamanı, kışın soğuk ve karanlık günlerinden hoş bir rahatlama olarak gelir. Köpeğiniz, özellikle onu plaja veya göle eğlenceli günler için götürürseniz, güzel havayı da takdir edecektir.

Ancak, köpeğinizin soğumasının sizden daha zor olacağını unutmayın. Aşırı ısınma ve dehidrasyon, evcil hayvanınız için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu kılavuzda verdiğimiz tavsiyelere uyun, böylece siz ve köpeğiniz güneşte güvenli ve mutlu bir yaz geçirmeyi dört gözle bekleyebilirsiniz.

Yorumlar