Köpekler Gıcırdayan Oyuncakları Neden Sever? İşte Beş Neden!

Köpekler Gıcırdayan Oyuncakları Neden Sever? İşte Beş Neden!

köpeğini hiç fark ettin mi gıcırdayan oyuncaklarına yönelerek diğer seçimlerinden daha mı fazla? Belki de yeni köpek yavrusu, oyuncak sepetindeki gıcırtılı oyuncaklarını diğerlerinden daha çok tercih ediyor? Yavrularınız gıcırdayan oyuncağın üzerine patilerini aldığında, canlarının istediği kadar gıcırdatıp gıcırdatacaklar mı?

aslında var birkaç neden Bu köpek, oyuncak türlerinden çok gıcırtılı oyuncakları tercih ediyor ve bu nedenlerden bazıları sizi şaşırtabilir. Köpek ırkı bu davranışta rol oynayabilir, ancak genellikle bundan çok daha ilkeldir. Hatta bir köpek sahibi olarak bazı davranışlarınız bu tür oyuncakları tercih etmelerine bile katkıda bulunabilir.Bu yazıda köpeklerimizin neden gıcırdayan oyuncakları sevdiğini tartışacağız. bu kadar ve yavrularınızın gürültülü oyuncakları diğerlerine tercih etmesinin en olası beş nedeni. Hadi başlayalım ve köpek davranışları hakkında biraz daha fazla bilgi edinelim!

KONG Wubba Oyuncak Derecelendirmemiz

En İyi Genel

KONG Wubba
balistik arkadaşChewy.com'da Görüntüle ZippyPaws Burrow Squeaky Saklambaç Öne Çıktı Derecelendirmemiz

En İyi Çeşit

ZippyPaws Burrow Gıcırtılı Saklambaç

Chewy.com'da Görüntüle KONG Squeezz Top Oyuncak Derecelendirmemiz

En İyi TopKONG Squeezz
top oyuncak

Chewy.com'da Görüntüle

Not: Yukarıdaki bağlantılara tıklamak sizi daha fazla bilgi almak ve fiyat teklifi almak için her bir şirketin web sitesine götürecektir. Bir satın alma yaparsanız, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanırız.

İçindekilerKöpeğinizin Onları Sevmesinin Beş Nedeni

Gıcırdayan oyuncaklar diğerlerinden farklıdır. Bazı markalar son zamanlarda daha dayanıklı çiğneme oyuncaklarını, biraz daha uzun süre dayanmaları için gıcırdatıcılarla birleştirmeye başladı.

Bu bir hoşgeldin değişikliği Birçok köpek sahibi için, bu oyuncaklar artık daha uzun süre dayandığından, yavrularınızın gıcırdayan bir şeye olan ihtiyacını karşılar. Yavrularınızın bu tür oyuncakları diğerlerinden daha çok sevmesinin en yaygın beş nedenine bakalım.

İç Kurtlarını Tetikliyor

Açık havada dolaşan kurt

Tüm köpekler, farklı nedenlerle tetiklenebilen ilkel köpek içgüdüleri.

Köpeklerimizin gıcırdayan oyuncakları sevmesinin ana nedenlerinden biri, iç kurtlarına hitap ediyor . Köpek arkadaşlarımız şu anda kanepe patatesi olsalar da, hala avlarını avlamak için içsel bir arzuları var. Vahşi doğada, bir kurdun yemek yiyebilmek için avlarını bulması ve yakalaması gerekir. Bunu yaparken, avları işlem sırasında muhtemelen bir ses çıkarır.Bir gıcırtı oyuncağı, avlarını kovalama ve yakalama sürecini taklit eder. Gıcırtı, avlarının korkmasına veya yaralanmasına benzer, bu da köpeğinizin vahşi tarafını uyandırır. Yavrunuz yüksek sesle gıcırtıları teşvik etmek için tekrar tekrar çiğneyebilir ve sonunda çiğnemeyi bırak 'avlarını etkili bir şekilde öldürdüklerinde'.

Bu nedenle, köpeğiniz başarılı avlarını sergilerken sık sık en sevdiği çiğneme oyuncaklarını size getirebilir. Sevimli köpeğinizin bir avı simüle ettiğine inanmayabilirsiniz, ancak bu, her türden köpekte normal bir köpek davranışıdır.

Dikkatimizi Çekiyor

Sahibiyle Oynayan Köpek

Yavru köpeğinizle ve gürültülü oyuncağıyla daha fazla etkileşime girerseniz, bu onların favori olmasının bir nedeni olabilir.

Diğer birçok köpek davranışı gibi, dikkat kökte olabilir Köpeklerimizin gıcırdayan oyuncaklarını neden bu kadar çok sevdiğini. Köpeğimizin tüm dünyasıyız, onları mümkün olan herhangi bir yöntemle denemeye ve dikkatimizi çekmeye yönlendiriyoruz. Yüksek sesle gıcırdayan bir oyuncak, bize sadece onların yoluna bakmamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda eğlenceli bir halat çekme oyununa katılmamızı da sağlayabilir.Örneğin, köpeğimize gıcırdayan yeni bir oyuncak aldığımızda, sık sık onların yönüne gıcırdat ve bir oyun oturumuna katılın. Köpeklerimiz bunu unutmazlar ve çoğu zaman aynı taktiği kendi yollarına bakmamızı sağlamak için kullanmaya çalışırlar. Köpeğiniz ayrıca etkileyici 'öldürme' ve avlanma yeteneklerini göstermek için oyuncağını size doğru gıcırdatabilir.

Hızlı Bir Ödül Sunar

Topla Koşan Köpek

Gürültü, oyuncu yavrular için hızlı bir ödül olabilir.

Anında bir ödül sunduğu için köpeklerimiz gıcırdayan oyuncaklarla oynamayı sevebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gıcırtı sesi bir köpeğin mevcut avında iyi bir iş çıkardığını bilmesini sağlar. Gıcırdayan oyuncağın anında işitsel geri bildirimi, bir köpeğin bilmesini sağlar etkili bir şekilde ısırıyorlar , ve esasen arkada bir pat sunuyor.Köpeklerimiz normal bir çiğneme oyuncağıyla oynamaktan zevk alsalar da, anında gürültü tatmini almazlar. Bu, köpeğinizin ses çıkaran oyuncaklara daha fazla eğilmesine neden olabilir. oynama zamanı geldiğinde .

Çiğneme Dürtülerini Giderir

Lastik Hamburger Ile Genç Köpek

Bazı köpekler, özellikle yavru köpekleri çiğneme dürtüsünü hafiflettiğini göreceklerdir.

Köpeğiniz gıcırdayan oyuncağını her çiğnediğinde, bir gürültü ile karşılaştı onları çiğnemeye devam etmeye teşvik eden tamamen normal . Avlarını başarılı bir şekilde öldürdüklerinin anlaşılması, onları esasen neşelendirebilir ve bu da onları davranışa devam etmeye teşvik eder.

Bu, özellikle dünyayı ağızlarından öğrenen yavru köpekler için geçerlidir. Yavruların karşı konulmaz bir çiğneme ihtiyacı vardır. bulmak Gıcırdayan köpek yavrusu büyüklüğünde çiğneme oyuncağı onları eğlendirmeye ve çiğneme ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olabilir.husky karışımı

Köpeklerimizin dikkati zihinsel olarak uyarıcı bir gıcırtı oyuncağı tarafından dağıtıldığında, yıkıcı davranışlara yönelme olasılıkları daha düşüktür. Gıcırdayan bir oyuncağın anında ödülü, köpeklerimizi uzun süre mutlu tutabilir ve onların şansını azaltabilir. uygunsuz eşyaları çiğnemek evimizde.

Gürültü Eğlencelidir

Oyuncak Peşinde Olan Köpek

Çoğu yavru için gürültü, eğlence zamanı ile ilişkilidir!

Daha derin bir anlam olsa da bir köpeğin çiğneme oyuncaklarına olan sevgisinin ardında , sadece eğlenceli oldukları için onlardan zevk alabilirler! Gıcırtı çalışmayı bıraktığında bir köpeğin neden bir oyuncağa olan ilgisini aniden kaybettiğini hiç merak ettiniz mi? Bu, köpeklerimizin sesten gerçekten keyif aldığını ve gıcırtının onu daha keyifli bir deneyim haline getirdiğini kanıtlıyor.

Yavru köpeğinizin heyecandan hoşlanıp hoşlanmadığı av ya da dikkat gıcırtı onları getirir, ekstra eğlenceye yardımcı olur. Yavru köpeğiniz yalnızca gıcırdayan oyuncaklarla oynamak istiyorsa, muhtemelen gıcırdama sesinin sunduğu ek heyecanı tercih eder.

Gıcırdayan Oyuncakların Faydaları

Yukarıda tartıştığımız gibi, gıcırdayan bir oyuncak birçok yönden mutluluk sunabilir. Kolayca yavrularınızın en sevdiği köpek oyuncağı haline gelebilirler ve her oyun seansında birden fazla fayda sağlayabilirler. Peki gıcırtılı oyuncaklar tüylü dostlarımıza ne gibi avantajlar sunabilir?

 • Köpeğinizin atalarının özelliklerinden yararlanmak son derece sağlıklıdır.
 • Avlarını avlama simülasyonu, köpekler için zihinsel olarak uyarıcıdır.
 • Saatlerce sonsuz eğlence sağlayabilir.
 • Yavru köpeğinizin avını başarıyla öldürdüğü inancı güveni artırabilir.
 • Oldukça uyarıcıdır ve yıkıcı davranışları caydırır.
 • Gıcırdayan bir oyuncak, olumlu pekiştirme eğitiminde harika bir araç olabilir.
 • Çoğu köpek gıcırtıya kolayca tepki verdiği için köpeğinizin dikkatini çekebilir.
 • Bazı gürültülü oyuncaklar dayanıklıdır ve çiğnemeye dayanabilir.
 • Sırasında çiğnemek yıkıcı olabilir , yapar diş eti sağlığına fayda sağlar .

Gıcırdayan Oyuncakların Tehlikeleri

Köpek arkadaşınız gıcırdayan oyuncaklarını sevebilirken, birkaç tane var. potansiyel tehlikeler farkında olmak. Gıcırdayan oyuncaklar, kullanımları sırasında evcil hayvanınızı izlemezseniz riskli olabilir ve bazı durumlarda ciddi tıbbi komplikasyonlara yol açabilir. Gıcırdayan köpek oyuncaklarının bazı potansiyel tehlikeleri şunlardır:

Potansiyel Boğulma Tehlikeleri

Gıcırdayan oyuncaklardaki gıcırtılar genellikle dairesel ve küçüktür, bu da onu mükemmel boyutta yapar. köpeğin boğazına takılmak . Köpeğiniz sıkıntı içinde görünüyorsa veya gıcırdayan bir oyuncakla oynarken öksürmeye başlarsa, ağzında herhangi bir solunum yolu tıkanıklığı olup olmadığını incelemek önemlidir. O zaman derhal veterinerlik hizmeti almalısınız.

Gastrointestinal Tıkanıklık

Bir köpek gıcırdayan bir oyuncağı parçalar ve gıcırdatıcıyı yutarsa, kolayca yabancı bir cisme neden olabilir. Oyuncağın gıcırtı ve diğer parçaları kolayca sindiremez bir köpeğin GI yolundadır ve kendi kendine geçmezse hayatı tehdit eden bir tıkanıklığa neden olabilir. Herhangi bir karın ağrısı, kusma, uyuşukluk veya diğer anormal semptomlar fark ederseniz, acil bakım için veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

Köpeğinizin bir oyuncağı yuttuğunu veya bir oyuncağı olduğu anda yırttığını göremeyebilirsiniz, bu nedenle oyuncaklarını mümkün olduğunca sık herhangi bir hasar açısından incelemek önemlidir. Köpeğinizin oyuncağında artık bir gıcırtı olmadığını fark ederseniz, şunu öneririz: veterinerinizle iletişime geçmek daha fazla tavsiye için.

Yavru köpeğinizin oyuncaklarına zarar verdiği biliniyorsa, gıcırdayan bir oyuncak onlar için en iyi seçenek olmayabilir. bir şeye bağlı kal bu daha dayanıklı ve onları teşvik etmek için fıstık ezmesi veya başka ikramlar kullanarak onları daha ilginç hale getirmenin yollarını bulun.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğim Gıcırdayan Oyuncaklarla Oynamalı mı?

  Köpeklerde gıcırdayan oyuncakların potansiyel tehlikelerini gördükten sonra, köpeğinizin onlarla oynamasına izin vermeniz gerekip gerekmediğini merak edebilirsiniz. İlgili bazı riskler olsa da, evcil hayvanınızı oyuncakla oynarken izlediğiniz sürece bunların hepsinden kaçınılabilir.

  Köpeğinizin oyuncakları yırttığı veya gıcırdayan oyuncaklarıyla oynarken aşırı derecede yorulduğu biliniyorsa, evinizden her ayrılışınızda oyuncağı kaldırmak en iyisidir. Oyuncaklarında herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmek ve tehlikede olan oyuncakları hemen kaldırmak da önemlidir. Bu, köpeğinizin gıcırtıyı tüketmesini kolaylaştırabilir ve yolda ciddi hastalıklara yol açabilir. Oyuncağı çıkarmak köpeğinizi o anda üzebilirken, hayatı tehdit eden tıbbi bir komplikasyondan daha iyidir.

  Yavrularınızı en sevdikleri gıcırtı oyuncağıyla oynarken izleyebildiğiniz sürece, tamamen güvenlidir. Gıcırdayan oyuncaklar, bir köpeğin davranışsal gelişimi için son derece faydalı olabilir ve ayrıca saatlerce köpek eğlencesi sunmanın bir yolu olabilir. Gıcırdayan oyuncaklar, birkaç güvenlik önlemi alındığında köpeğinizin oyun rutinine harika bir katkı olabilir.

 • Gıcırtılı Oyuncaklar Nasıl Çalışır?

  Çoğu durumda, köpek oyuncağının içinde ses çıkaran küçük bir parça vardır. Genellikle bir tür tüpe veya oyuncağa giren ve çıkan havayı manipüle etmek için kullanılan mekanizmaya bağlanır. Bu olduğunda, köpekleri çıldırttığı bilinen yüksek perdeli sesleri yapar.

 • Köpeğim Gıcırdayan Oyuncaklardan Neden Nefret Ediyor?

  Popüler inanışın aksine, tüm köpekler ses çıkaran oyuncakları sevmez. Birçok köpek, ek gürültüyü rahatsız edici bulur ve onları tamamen görmezden gelir. Bu genellikle öğrenilen bir davranıştır ve köpeğinizin gürültüyle potansiyel olarak olumsuz bir deneyimi olduğunda ortaya çıkar. Bazı köpekler sadece çekingendir ve yüksek seslerden hoşlanmazlar.

 • Köpekler Gıcırtılı Oyuncakların Canlı Olduğunu Düşünür mü?

  Köpekler, insanlarla aynı şekilde düşünmezler. Davranışları daha içgüdüseldir. Genellikle bir ses duyarlarsa, bu av sürüşü nedeniyle 'ısırma ihtiyacı' tepkisini tetikler. Ne yazık ki, köpeklere onun canlı mı yoksa ölü mü olduğunu soramayız, bu yüzden köpek psikolojisinin bize öğretebileceklerini en iyi 'kuramsallaştırmaya' bırakılmış durumdayız. Bazı köpeklerin 'av sürüşü' yerine 'oyuncak sürüşü' vardır, bu da evet, köpeklerin aslında bir fark olduğunu söyleyebileceğine inanmamıza neden olur.

 • Gıcırtılı Oyuncaklar Agresif Çiğneyenler İçin Uygun mu?

  Daha önce de belirtildiği gibi, evet ve hayır. Bazı oyuncaklar daha dayanıklı hale geldi, ancak tamamen köpeklere dayanıklı bir oyuncak yok. Daha dayanıklı kauçuk veya naylondan yapılmış bir oyuncak bulursanız, kumaş veya peluştan yapılmış bir oyuncaktan çok daha uzun süre dayanması muhtemeldir.

Son düşünceler

Gıcırdayan oyuncaklar, yavrularınıza ekstra eğlence sunmanın ve aynı zamanda daha ilkel içgüdülerine hitap etmenin harika bir yoludur. Umarım, şimdi bir nedenini daha iyi anlamak Yavrularınız diğerlerine kıyasla gıcırtılı oyuncaklarına tamamen takıntılı olabilir. Gürültü yapan dayanıklı bir oyuncak bulmak genellikle her iki dünyanın da en iyisidir ve yavrularınızı saatlerce meşgul edebilir.

Yorumlar