Köpekler Erik Yiyebilir mi? Erikler Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Güvenli mi?

Köpekler Erik Yiyebilir mi? Erikler Köpekler İçin Zehirli mi yoksa Güvenli mi?

Çoğu köpek herhangi bir insan yemeğini isteyerek yemek patilerini giyebilirler ve birçoğu meyve atıştırmaktan hoşlanır. Köpeklerin birçok farklı meyve yemesi oldukça yaygındır. Peki ya Erikler? Köpek arkadaşlarımız için güvenli mi?

Ona rağmen mantıksız gelebilir Köpekler omnivordur (bitki ve hayvan materyallerini yiyebilirler), meyveler köpeğinizin diyetine harika bir ek olabilir. Bazı meyveler köpekler için güvenli ve sağlıklıdır , muz gibi , Mango , şeftaliler , karpuz , ve armutlar , bu sırada diğerleri, üzüm gibi ve kuru üzüm, toksik olabilir.Erik iyi bilinir antioksidan ve sindirim özellikleri için. Ama yavrularınız için güvenli mi? Köpeğinize bu tatlı ve lezzetli meyveyi sunmanın artılarını ve eksilerini daha yakından inceleyelim.

İçindekiler

Erikler Köpekler İçin Güvenli mi?

Mor Meyve Kasesi

Erikler toksik değildir ve çekirdek çıkarıldığında köpek tüketimi için güvenlidir.Kısa cevap evet, köpekler güvenle eriklerin tadını çıkarabilir lezzetli bir atıştırmalık olarak. Ancak, köpeğinize kendi meyve kasenizden bir ziyafet vermeden önce bilmeniz gereken birkaç önemli şey var, özellikle de bazı tehlikeler erik ile ilişkilidir.Bu meyveler, evcil hayvanınız için en büyük tehdit olan çukur olarak bilinen büyük bir taş içerir; Ancak eriğin etli kısmı güvenlidir çoğu köpeğin tüketmesi için.

Eriklerin Besin Faydaları

Erikler çok besleyici yoğun bir meyve değildir, ancak iyi bir besin kaynağı olabilirler. A ve C vitaminleri . C vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyen önemli bir antioksidandır. Ayrıca iltihabı azaltmada ve sağlıklı kemik ve kıkırdakların korunmasında da faydalıdır.A vitamini, sağlıklı görüşün desteklenmesinde ve ayrıca deri ve tüylerinin korunmasında esastır. Köpekler diyetlerinde A ve C vitamini takviyesine ihtiyaç duymazken, ara sıra birkaç dilim erik kötü bir şey değildir ve kesinlikle faydalı olabilir.

Erikler ayrıca sağlıklı sindirimi sürdürmek, kabızlığı azaltmak ve sindirime yardımcı olmak için önemli olan bir lif kaynağıdır. kan şekeri seviyelerini kontrol etmek . Eriklerin su içeriği de oldukça yüksektir, bu nedenle tıpkı bizim için yaptıkları gibi köpekler için de nemlendirici ve ferahlatıcı bir atıştırmalık yapabilirler.

Ancak erik eti yüksek şeker içeriğine sahiptir, bu nedenle dikkatli olun ve her zaman ölçülü olarak besleyin. Çok fazla şeker kilo alımına ve obeziteye neden olabilir diyabet gibi diğer sağlık sorunlarına yakalanma risklerini artırabilir.Köpek Eriklerimi Nasıl Beslerim?

Mor meyve kaseli İsviçre köpeği

Tüylü arkadaşınıza yedirmeden önce erik yıkanmalı, dilimlenmeli ve çekirdeği çıkarılmalıdır.

Meyve her zaman olmalı yıkanmış bir köpeğe beslenmeden önce. Bu, herhangi bir kiri temizlemenin yanı sıra herhangi bir pestisit veya kötü kimyasal kalıntısını da yıkayacaktır.

Erik çekirdeği çok zararlı olabilir, bu nedenle onu kaldır köpeğinize erik beslemeden önce. Fido'nun patilerini üzerine sürmemesi için çukuru hemen attığınızdan emin olun. Daha sonra erik boğulmayı önlemek için dilimlenmelidir.

yapmamanız gerektiğini belirtmekte fayda var. köpeğini kuru erik besle , sadece kuru erik olan. Bu kurutulmuş meyveler daha yüksek şeker içeriğine sahiptir ve toksik olmasa da mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.Köpek Eriklerimi Ne Sıklıkta Besleyebilirim?

Vizsla Yavrusu Meyve Asmalarının Önünde

Erikler, ara sıra bir muamele olarak köpeklere beslenebilir.

Erikler, tüm ikramlar ve atıştırmalıklar gibi, ölçülü olarak tüketilmelidir. Yavru köpeğiniz birkaç dilim erik yiyebilir. haftada birkaç kez , ama bundan fazlası değil. Meyvelerin sağlıklı olduğunu ve besinlerle dolu olduğunu bilsek de, köpeklerimizin sağlıklı kalmak için bizim kadar yemeye ihtiyaçları yoktur.

Eriklerin yüksek şeker içeriği kilo alımına katkıda bulunabilir. Çok fazla erik neden olabilir üzgün karın özellikle buna yatkınlarsa ve hassas bir bağırsakları varsa.

Erikler Köpekler İçin Kötü mü?

Jack Russell Bir Ağaçta Mor Meyveye Uzanıyor

Köpeğinize herhangi bir erik sunmadan önce bilmeniz gereken birkaç risk vardır.Eriklerin kendileri köpekler için fena olmasa da ve lezzetli bir ikram olarak güvenle tüketilebilseler de, bilmeniz gereken bazı riskler meyveyi evcil hayvanınıza sunmadan önce. Bazı besinsel faydaları olmasına ve etli kısmı büyük ölçüde zararsız olmasına rağmen, çukurlar tüylü dostlarımız için özellikle tehlikeli olabilir.

Yavru köpeğiniz herhangi bir sağlık durumundan muzdaripse, diyetine erik eklemeden önce ya bir tedavi olarak ya da daha sık olarak veterinerinizle konuşmak her zaman en iyisidir.

Siyanür ve Erik Zehirlenmesi

Yapraklar, kökler, gövdeler ve erik çekirdeği de dahil olmak üzere eriğin birkaç bölümünün, yutulduğunda amigdalin içerdiğini bilmek çok önemlidir. vücut tarafından hidrojen siyanüre parçalanır . Siyanür köpekler için zehirli Yeterince yüksek dozlarda alındığında insanlar gibi.Köpeğiniz yeterince erik çekirdeği yerse, çok hasta olabilir. Siyanürden erik zehirlenmesi ölümcül olabilir erken tedavi edilmezse Neyse ki, bir erik çekirdeğinde çok az miktarda amigdalin vardır, bu nedenle Fido'nun toksik doza ulaşmak için epeyce yemesi gerekir.

Bazı köpekler siyanür zehirlenmesine diğerlerinden daha duyarlı olabilir. Bu içerir karaciğer hastalığı olan köpekler Bu da karaciğerin toksinleri vücuttan filtreleme yeteneğini bozar.

Siyanür nedenleri durdurmak için hücre solunumu yani kanda bol miktarda oksijen bulunmasına rağmen vücut onu kullanamaz ve solunumun çökmesine neden olur. Tedavi olmadan siyanür zehirlenmesi ölümcül olabilir, bu nedenle belirtileri erkenden tespit etmek önemlidir.

Köpeklerde siyanür zehirlenmesinin belirtileri arasında diş etlerinde, dilde ve ağızda kızarıklığın yanı sıra nefes alma güçlükleri, gözbebeklerinde genişleme, nefes nefese kalma, titreme, hızlı nefes alma, ajitasyon, ağızda köpüklenme, nöbetler, çökme ve nefes almada zorluk yer alır. Köpeğiniz erik yemişse ve bu belirtilerden herhangi birine sahipse, veterinerinizle iletişime geçin hemen.En iyisi köpek arkadaşınızın erik çukurlarına erişmesini önleyin . Tabii ki, yanlışlıkla yutma meydana gelebilir. Yavrunuzun bir erik çekirdeği yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Mide Tıkanıklığı

Erik çekirdeği yutulduğunda birçok soruna neden olabilir. Sadece boğulma tehlikesi olmakla kalmaz, aynı zamanda sindirim sistemine yerleşmiş , tıkanıklığa neden olur. Tedavi edilmezse bu ölümcül olabilir, bu nedenle köpeğinizin erik çekirdeği yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, veterinerinizle konuşmanız önemlidir.

Tıkanıklık belirtileri Kusma, ishal, karın ağrısı (dokunulduğunda ya da 'dua pozisyonunda' otururken havlama veya hırıltı), kabızlık, uyuşukluk, iştahsızlık ve halsizlik dikkat edilmesi gereken durumlardır. Yavrunuz bir erik çekirdeği yemişse ve bu belirtilerden herhangi birine sahipse, veterinerinizle iletişime geçin.

Daha fazla erik taşlarının küçük riskleri Köpekler için, kenarlar çok keskin olabileceğinden yemek borusu, mide veya bağırsaklarda hasar vardır. Ayrıca erik taşları çok sert olduğu için çiğnemek dişlerine zarar verebilir.

Yüksek Şeker İçeriği

Meyveler genellikle erik için de geçerli olan çok miktarda şeker içerir. Bunlar doğal olarak oluşan şekerler olsa da, köpekler için hala kötü büyük miktarlarda. Fazlası kilo alımına, obeziteye ve diyabet gibi ilgili sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Erik eti en yüksek şeker içeriğine sahiptir. Konserve veya konserve erikler ve kuru erikler köpekler için uygun değildir. Kuru erik veya konserve konserveleri ilave şeker içerir Bu, mide rahatsızlığına neden olabilir ve kilo alımına ve obeziteye katkıda bulunabilir.

Erik, tüm tatlı yiyecekler gibi, ölçülü olarak zevk ve evcil hayvanınız için ara sıra bir muamele olarak ayrılmıştır. Haftada birkaç kez birkaç dilim erik yeterlidir. diyabetli köpekler özellikle hassaslar Bu nedenle diyabetik köpeğinize herhangi bir tatlı atıştırmalık sunmadan önce dikkatli olun ve veterinerinizle konuşun.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bir köpek bir erik çukurunu sindirir mi?

  Hayır, köpekler erik çekirdeklerini sindiremezler. Yutulması halinde, sindirim yollarına bir erik çukuru yerleşerek tıkanmaya neden olabilir.

 • Erik köpekleri öldürebilir mi?

  Erik yemek köpekler için bazı tehlikeli sonuçlar doğurabilir ve bunların bazıları tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Erik çekirdekleri, yutulduğunda siyanüre dönüşen amigdalin içerir. Neyse ki, bir köpeğin siyanür zehirlenmesine maruz kalması için birkaç erik çekirdeği yemesi gerekecekti. Erik çukurları, bir köpeğin sindirim sistemini tıkayabilir ve bu da derhal tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

 • Köpeklerde siyanür zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

  Erik zehirlenmesinin belirtileri arasında diş etlerinde, dilde ve ağızda kızarıklığın yanı sıra nefes alma güçlükleri, gözbebeklerinde büyüme, nefes nefese kalma, titreme, hızlı nefes alma, ajitasyon, ağızda köpüklenme, nöbetler, çökme ve nefes almada zorluk yer alır. Fido bir erik yemişse ve bu belirtilerden herhangi birine sahipse, hemen veterinerinize başvurmalısınız.

 • Erik çukurunda ne kadar siyanür var?

  Mor, sarı ve kırmızı erik çekirdeklerinin amigdalin içeriği sırasıyla 2.16mg/g, 1.54mg/g ve 0.44mg/g'dir. Meyve çekirdeklerinin amigdalin içeriğinin üretebileceği düşünülmektedir. 0.01-1.1mg/g siyanür eşdeğerleri .

 • Erik köpeklerde ishal yapar mı?

  Erikler, çok sık veya çok miktarda beslenirse köpeklerde ishale neden olabilir. Erikler, köpeklerde ishale neden olabilecek yüksek şeker içeriğine sahiptir.

Son düşünceler

Evet, erikler ne zaman köpekler tarafından güvenle tüketilebilir? yıkanmış, dilimlenmiş ve çekirdeksiz . Erik çekirdeklerinin, yutulduğunda siyanüre dönüşen amigdalin içerdiğini unutmayın. Yeterince yemek, evcil hayvanınız için son derece zararlı olabilir ve onları çok hasta edebilir.

Çukurlar ayrıca tehlikeli mide tıkanıklıklarına ve ayrıca diş hasarına neden olabilir. Ancak düzgün ve güvenli bir şekilde hazırlandığında ve ölçülü olarak beslendiğinde erikler tatlı, besleyici ve lezzetli bir muamele evcil hayvanınız için!

Yorumlar