Schipperke Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Schipperke Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Schipperke, kocaman bir ceketi ve daha da büyük bir kişiliği olan küçük bir köpektir. Pomeranyalılara benziyorlar ama akraba değiller. Yani, Pom ile neredeyse aynı ancak daha nadir bir köpek arıyorsanız, bu sizin için bir cins olabilir. Neredeyse her zaman siyahtırlar, çok katmanlı ve doğal bir kürkleri vardır, ancak kurnaz yüzleri ve arsız gülümsemeleri genellikle insanların aşık olduğu özelliklerdir.

Schipperke'lerin yakında sahip olacakların bilmesi gereken birkaç tuhaflığı var. Koruyucu bir kişiliğe sahipler ve yoğun bir inatçılık çizgisi var, bu da uygun ve tutarlı bir eğitime ihtiyaçları olduğu anlamına geliyor. Deneyimli bir sahip olmadan asi köpekler haline gelebilirler. Ayrıca, bilmeniz gereken son derece yüksek bir av güdüsüne sahiptirler. Bir sincabın görüntüsü onları bir rokete dönüştürebilir.Ancak Schips, onları mükemmel aile eklemeleri yapan birçok sevecen niteliğe de sahiptir. Parlak, eğlenceli, neşeli, sadık ve şefkatlidirler. Ayrıca, diğer küçük köpeklere göre daha az ihtiyaç duyarlar ve zamanınızı ve dikkatinizi talep ederler, bu da birçok sahibine hitap eder. Öyleyse, Schipperke'ye daha yakından bakalım.

Schipperke
  • Ağırlık 10-16 kilo
  • Yükseklik 10-13 inç
  • Ömür 12-16 yaş
  • Renkler Siyah
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

Tarih

 Üç Schipperke Köpek
Belçika'da Hollandaca konuşulan bir bölge olan Flanders'tan geldikleri için bazen Hollandalı Köpek olarak adlandırılırlar.

Amerikalılar genellikle Schipperke'yi 'skip-er-kee' olarak telaffuz ederler, ancak doğru telaffuz 'sheep-er-ker' şeklindedir. Schipperkes geç ortaçağ Belçika'sından geliyor ve isimleri 'küçük kaptan' anlamına gelir.

Spitz'in torunları gibi görünseler de, Leauvenaar adlı kara bir çoban köpeği ile akrabadırlar. Aynı temel türü Belçika Çoban Köpeği , aynı zamanda Groenendael olarak da bilinir. Çoban köpeği, bir çoban köpeği olarak yaratıldı ve daha küçük olan Schipperke, küçük bir bekçi köpeği olarak geliştirildi. Onlar genellikle kanalların etrafındaki gemileri, mavnaları ve şehir dükkanlarını izlemek için kullanılır doğum yerlerinde ve çevre ülkelerde. Ayrıca fare avcısı olarak atandılar ve bu konuda harika bir iş çıkardılar.Gemi ilk 'uzmanlık gösterilerinden' birine sahip olmakla tanınır 1690'da. Ayakkabıcılar Brüksel'deki Grand Place'de pirinç tasmalarını Schipperkes'lerinde sergilediler. Schipperkes işçi sınıfı arasında popüler olmasına rağmen, popülariteleri çok sonraya kadar başlamadı. Kraliçe Marie Henriette, 1885'te bir köpek şovunda bir Schipperke'yi gördü ve cinse aşık oldu ve popülaritesini on kat artırdı.

Schipperke sonunda oldu 1888'de Amerika'ya ithal edildi ve Schipperke Club of America 1929'da kuruldu. Bugün Schipperke, American Kennel Club'a (AKC) kayıtlı 280'den fazla ırk arasında 110. ve 120. sıralarda yer alan nispeten nadir bir köpek ırkıdır.

Mizaç

Schipperke bir bekçi köpeği olarak inşa edildi ve bu kişilik özellikleri aile evinde kolayca gözlemlenebilir. Bunlar meraklı ve her zaman uyanık, bu da onları harika bekçiler yapıyor. Dört ayaklı küçük bir alarm sistemi arıyorsanız bu harika, ancak gürültülü köpeklerin hayranı değilseniz o kadar da iyi değil. Schips ayrıca çok güvenli ve korkusuz, ailelerini ve mallarını korumak için kendilerini riske atmaktan mutlu. Schipperkes, diğer insanlara ve köpeklere karşı bölgeseldir.Schipperke'ler son derece sadık ve ailelerine düşkün . Yeterince egzersiz yaptıktan ve ailelerinin ve evlerinin güvende olmasını sağladıktan sonra, sizinle birlikte kanepede dinlenmekten çok mutlu olacaklardır. Havasındayken sevimlidirler, ancak bazen kendi başlarına sakinleşmeyi severler. Kendilerine zaman ayırmaları gerekiyorsa, bağımsız Schipperke'yi boğmadığınızdan emin olun. Bu şekilde kedi gibi olabilirler.

Bu büyük bir kişiliğe sahip küçük bir köpek. Köpek yavrusu özelliklerini de dört ya da beş yaşına gelene kadar korurlar. Schips'lerin olgunlaşması yavaştır, bu da onları yoğun köpekler yapar. Ve biraz da yaramaz ama asla sıkıcı değil. Bununla birlikte, bir köpek yavrusu ile yetişmek için zamanınız ve enerjiniz varsa, saatlerce eğlence sağlayan eğlenceli bir aile evcil hayvanı olurlar.

Schips'in bir son derece yüksek av sürüşü . Özellikle bir kemirgeni andırıyorsa, hareket eden her şeyi kovalarlar. Avlanma tarzları bir kedi gibidir, sinsi ve hızlıdır. Bu, toplum içindeyken akılda tutulması gereken bir şeydir. Bu adamların kontrolsüz bir alanda tasmasız dolaşmasına izin vermemelisiniz çünkü bir şey görürlerse geri gelmeyebilirler.xylitol içeren sakız markaları

Boyut ve Görünüm

 Çimenlerin arasında duran Schipperke
Küçük boyutlarına rağmen güçlü çeneleri, boyunları ve çerçeveleri olan dayanıklı ve dayanıklı köpeklerdir.

Schipperkes küçük, kare köpeklerdir. sadece 10 ila 16 pound ağırlığında ve pençeden omuza kadar nadiren 13 inç'i aşarlar. Küçük boyutları ve genel görünümleri, genellikle siyahla karıştırılmalarının nedenidir. Pomeranyalılar.

Schipperke'lerin ağızları dardır ve dikkat çeken küçük, üçgen şekilli kulaklar uyanıkken, onlara vererek kurnaz bir yüz . Olmadıklarında bile her zaman yaramaz görünürler. Schipperke'ler doğal olarak kuyruksuzdur ve hiçbir şekli yoktur. Gösteri ringinde Schip'inizi göstermek istiyorsanız, kurallar bölümündeki kurallara uymaları gerekir. Schipperke cins standardı . Bir aile hayvanı arıyorsanız, bu kurallar çok önemli değildir.

Ceket ve Renkler

Schipperke ceket, en ayırt edici özelliklerinden biridir. Boynun, omuzların ve bacakların etrafında bol miktarda bulunur ve onlara verir. omuzlardan sağrıya doğru eğimli bir silüet. Olduklarından çok daha büyük görünmelerini sağlamak. Dış kaplama düz ve dokunuşa karşı biraz sertken, astar yumuşak ve yoğun olup yalıtım sağlar.

Boyun ve kulak çevresindeki saçlara fırfır denir ve pelerinin ötesinde ek bir katman vardır. Fırfırın ötesine ve göğsün aşağısına kadar uzanan saça jabot denir ve uylukların arkasındaki kürk, pantolon-etek oluşturur. Yüzün çevresinde, kulaklarda, ön bacakların önü ve iç dizlerde saçlar çok daha kısadır. bu farklı katmanlama ve saç uzunlukları gösteri halkasında önemlidir ve kırpılmış yerine doğal olmalıdır.Schips her zaman sahip olmalı siyah bir ceket ve gösteri halkasında başka hiçbir renge izin verilmez. Yedi ve daha büyük olmadıkça, biraz grileşmeye veya beyazlaşmaya izin verilir. Bununla birlikte, farklı renkler arasında kayısı, mavi, çikolata, krem, açık kahverengi, gri, kırmızı, beyaz ve siyah ve ten rengi bulunur. Bunlar renkler nadirdir ve yetiştiriciler genellikle onlar için daha fazla ücret alır. Ancak, yavrunuzun Schipperke soyunun kanıtını istemeniz çok önemlidir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Otların arasında çalışan kilolu Schipperke
Bu enerjik ve eğlenceli köpeklerin fazla kilolu olmaktan kaçınmak için düşündüğünüzden daha fazla egzersize ihtiyacı vardır.

Oyuncak boyutlarına rağmen, hiç de öyle değiller. Meraklılar ve çalışkanlar, yani fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmaları için yeterli günlük egzersize ihtiyaçları var. Onlar ev dışında yaklaşık 30 ila 40 dakika aktiviteye ihtiyaç duyar , arada oyun süresi oturumları ile. gıcırtılı oyuncaklar azimli Schip ile her zaman büyük bir hit.

Schipperke, küçük dairelerden büyük mülklere kadar her tür evde yaşayabilen, uyarlanabilir küçük bir köpektir. Fakat, oynayabilecekleri bir bahçeyi takdir ediyorlar ve fazla enerjiyi yakmak. Sadece bahçenizin güvende olduğundan emin olun çünkü alanlarına giren her şeyi kovalarlar. Çıkabilirlerse çıkacaklarından emin olabilirsiniz.

Schipperke'ler, uygun şekilde sosyalleştirilirlerse ve onlara yavru olarak tanıtılırlarsa, diğer hayvanlarla yaşayabilirler. Bu yavru son derece bölgecidir, ve daha sonra aileye yeni bir hayvan kabul etmeyebilirler. Çocuklarla yaşayabilirler, ancak çocuklar köpek anlayışlı olmalı ve Schipperke'ye ne zaman yer vereceklerini bilmelidir. Ayrıca, bu minik köpeğin bir oyuncak olmadığını anlamaları gerekir çünkü sert olmalarına rağmen, küçük Schipler yine de yaralanmaya eğilimlidir.Eğitim

 Schipperke Training açık hava engel kursu
Schipperkes doğal olarak bağımsızdır ve bazen inatçıdır.

Ama neyse ki memnun etmeye de istekliler, bu da eğitimi biraz daha kolaylaştırıyor. Onları neyin motive ettiğini keşfetmek ve bunu onları olumlu ödüllerle eğitmek için kullanmak çok önemlidir. Negatif düzeltme iyi çalışmıyor bu köpekle

Schip'inizin dikkatini çekmek için eğitimi eğlenceli hale getirin. Eğlenceli ve haylaz olduklarından, antrenman seanslarınıza farklı bir hava katmalarını bekleyebilirsiniz, ancak buna devam edin. Eğitime mümkün olduğunca erken başlayın, tutarlı olun ve sizi geçersiz kılmalarına izin vermeyin. Eğitilebilir olmalarına rağmen zorlayıcı olabilirler, bu yüzden onlar tecrübeli köpek sahiplerine ihtiyaç var .

Erken sosyalleşme Schipperkes için hayati önem taşıyor çünkü aksi takdirde asi ve iğrenç hale gelebilirler. Güvenlerini artırmak için onları mümkün olduğunca çok yabancıya, hayvana, görüntüye ve sese maruz bırakın. Yerel köpek parkında düzenli olarak köpeklerle karışmak davranışlarını kontrol altında tutmanın harika bir yoludur.Schip'inize öğretmek sessiz komut önemli bir eğitim aracıdır çünkü kendi hallerine bırakılırsa rahatsız edici havlayıcılar haline gelebilirler. Bir Schip'in havlamasını asla engelleyemezsiniz, ancak bir veya iki havlamadan sonra onları durmaları için yönlendirebilirsiniz. Köpeğinizi eğiten sandık aynı zamanda harika çünkü onlara yoğun aile hayatından uzaklaşmak için zamana ihtiyaç duyduklarında inzivaya çekilmeleri için güvenli ve sessiz bir alan sağlıyor.

Sağlık

 Dışarıda siyah bir sandalyede oturan Schipperke
Diğer köpek ırkları gibi, ebeveynlerinden miras kalan belirli sağlık koşullarına yatkındırlar.

Schipperke nispeten sağlıklı bir köpektir. tipik olarak 16 yıla kadar yaşar , onları uzun ömürlü bir cins yapıyor. Nelerden muzdarip olabileceklerini tahmin edemeseniz de, işte bu cinsle ilgili en yaygın sağlık sorunları.

Göz Koşulları

Katarakt da dahil olmak üzere dikkat edilmesi gereken birkaç göz durumu vardır. distikiazis , nerede kirpikler içe doğru uzar, ve ilerleyici retinal atrofi (PRA). Distichiasis, Schip ırkında diğer ırklara göre daha yaygındır. Ancak anormal tüyler bir kez alındığında başka sorunlara neden olmamalıdır.

Mukopolisakaridoz Tip IIIB

Bu aynı zamanda olarak bilinir Sanfilippo sendromu , vücudun belirli molekülleri parçalamasını engelleyen ölümcül bir hastalık. Semptomlar genellikle iki ila dört yaş arasında ortaya çıkar ve yürüme güçlüğü, denge ve titreme içerir. tedavisi bulunmamakla birlikte, bir DNA testi kalıtsal geni tanımlayabilir. Sorumlu sahipler, bu geni taşıyan köpekleri üretmeyeceklerdir.patella luksasyonu

patella luksasyonu küçük köpeklerde sık görülen bir sorundur. Diz (patella) düzgün bir şekilde oluşmadığında ve hizalanmadığında meydana gelir. yerinden kaymak. Bu anormallik ağrıya, hareketlilik sorunlarına ve topallığa neden olabilir. Doğuştan mevcut olmasına rağmen, çok sonraya kadar kaymayabilir.

Tiroid Endişeleri

otoimmün tiroidit köpeklerde birincil hipotiroidizmin en yaygın nedenidir ve semptomlar genellikle iki ila beş yaş arasında ortaya çıkar. Tiroid bezi anormal derecede düşük hormon seviyeleri ürettiğinde ortaya çıkar. Semptomlar zihinsel donukluk, obezite, kısırlık, göz kapaklarının sarkması, kuru ve kırılgan kürk ve uyuşukluk içerir. Bir teşhis ile şunları yapabilirsiniz: günlük ilaç tedavisi ile yönetin.

Beslenme

 Schipperke tabaktan yemek yiyor
Yiyeceklerin yaşlarına, özellikle de gelişim dönemlerinde uygun olduğundan emin olun.

Schipperke, gün boyunca beslenmek için fazla yiyeceğe ihtiyaç duymayan küçük bir köpektir. Onları ne kadar beslediğiniz, yaş, beden, cinsiyet, aktivite seviyeleri ve onları ne ile beslediğiniz gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Schips yapmak yüksek kaliteli diyetlerde iyi , kuru mama veya taze seçenekler Ollie gibi .

Schipperkes nadiren aşırı kilolu olmak enerji seviyeleri ve genel olarak ikramlardan çok oyuncaklara odaklanmaları nedeniyle. Bununla birlikte, kilo alımı ve obezite tiroid hastalıklarının belirtileridir, bu nedenle herhangi bir kilo alımını veterinerinizle kontrol etmeniz önemlidir. Köpeğinizin aşırı beslenmesini önlemek için gıda ambalajındaki besleme talimatlarını izleyin.

bakım

Schipperke, yalnızca gerekli olan nispeten basit bir bakım rejimine sahiptir. haftada iki kez fırçalama Ölü tüyleri çıkarmak ve cildi sağlıklı tutmak için canlandırmak. Yıl boyunca orta derecede ve tüy dökme mevsiminde biraz daha ağır tüy dökerler. Ağır tüy dökücüler olmasalar da, evde biraz saç beklemeniz gerekir. A daha ince fırça Schipperke'nin ceketi için mükemmel bir araçtır.

Schipler çok az kokulu çok temiz köpekler. Kedi gibidirler ve kendilerini temiz tutma konusunda titizdirler ve sadece kirlendiklerinde veya koktuklarında banyoya ihtiyaç duyarlar. Yılda birkaç kez hedefleyin. Diş hijyeni küçük ağızları ve periodontal hastalıklara daha fazla maruz kalmaları nedeniyle Schipperkes için gereklidir. Dişlerini en az haftada birkaç kez fırçalayın.

çarpışma testi köpek kasaları

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Bir ip oyuncak üzerinde diş çıkaran Schipperke köpek yavrusu

Schipperke yavrusu aramak, acele etmemeniz gereken önemli bir süreçtir. Köpeklerini tarayan ve yapan sorumlu bir yetiştirici ile çalışmak çok önemlidir. sağlıklı yavrular üretmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Deneyimli ve bağımsız incelemelere sahip yetiştiriciler için araştırma. Taahhütte bulunmadan önce daima yavru köpeklerle ve en az bir ebeveynle yüz yüze görüşün. Schipperke aramanıza başlamak için harika bir yer, AKC'nin listesidir. Schipperke yetiştiricileri .

Bir Schipperke yavrusu ortalama maliyeti 800$ ile 1000$ arasında düşüyor. Bununla birlikte, ödüllü bir yetiştiriciden veya nadir renkli bir yavrudan bir köpek yavrusu için daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. Yetiştirici ile soylarını ve sağlık sertifikalarını kontrol etmeyi unutmayın. Sorumsuz yetiştiriciler, arzu edilen renkleri yaratmak için ırkları karıştırır ve onları safkan olarak ilan eder. Tüm ekipmanı satın almak ve bahçenizi kaçışa karşı korumak gibi bir köpek yavrusu satın almanın diğer maliyetlerini unutmayın.

Kurtarma ve Barınaklar

Schipperke, Amerika'da nadir bulunan bir cinstir, bu yüzden onlar Yerel kurtarma merkezlerinde daha da nadir. Birçok köpek yavrusu sözleşmesi, köpeklerin barınaklara gönderilmek yerine yetiştiriciye teslim edilmesini şart koşar. Ancak yerel barınaklarınızı ziyaret edip Schipperke araştırmanızda size yardımcı olabilecek personelle konuşmaktan zarar gelmez.

Alternatif olarak, ırka özel kuruluşlar da vardır. Schipperkes'i yeniden ev sahibi yapmak . Listelenen kişilerle konuşun ve ilgilendiğinizi ifade edin. Genellikle ihtiyacı olan bir köpeği yeniden barındırmak daha ucuz bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu almak yerine. Binlerce dolar yerine birkaç yüz dolar olması muhtemeldir.

Aile Hayvanı Olarak

 • Schipperke, nadir ve küçük bir köpektir.
 • Dayanıklı, sağlam ve çalışkandırlar.
 • Schips'in günlük 30 ila 60 dakika egzersiz yapması gerekir.
 • Bu cins enerjik ve oyuncudur ve düzenli etkileşimli oyun zamanına ihtiyaçları vardır.
 • Schipperke, yüksek sesle ve tutarlı bir şekilde havlayan mükemmel bir bekçi köpeğidir.
 • Yabancılara ve diğer hayvanlara karşı bölgeci ve mesafelidirler.
 • Schips, sevgi dolu ve sevecen ve bağımsız ve çok muhtaç olmamanın harika bir dengesidir.
 • Schips, kalın kürklerine rağmen nispeten basit bir bakım rejimine sahiptir.
 • Schipperkes harika aile hayvanları yapar ve köpeklerden anlayan çocuklarla iyi yaşar.
 • Uyum sağlayabilirler ancak kaçamayacakları güvenli bir eve ve bahçeye ihtiyaçları vardır.
 • Schips, son derece yüksek bir av sürüşüne sahiptir.

Son düşünceler

Schipperke, ailelerine tapan ve gerekirse onları hayatları pahasına koruyacak, olağanüstü derecede nadir ama minik bir köpektir. Neyse ki yüksek sesle havlamaları herhangi birini veya herhangi bir şeyi korkutup kaçırmaya yeter. Hayattan daha büyük kişilikleri var ve inanılmaz derecede eğlenceliler. İhtiyaçlarıyla eşleşen ve davranışlarını kontrol altında tutmak için tutarlı eğitim sunan nispeten aktif bir aileye ihtiyaçları var. Genel olarak, Schips güzel aile eklemeleri yapıyor.

Yorumlar