Köpekler Mantar Yiyebilir mi? Mantarlar Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Mantar Yiyebilir mi? Mantarlar Köpekler İçin Güvenli mi?

bir gıda maddesi genellikle menüde Evlerimizin çoğunda mantar bulunur. Bir yemeğin ana odağı olabilirler, ancak aynı zamanda birçok öğünde daha incelikli ve hatta gizli bir bileşen olabilirler. Peki ya köpek arkadaşımız mantar içeren yemek artıklarımızı yerse? Köpekler mantar yiyebilir mi? Zarar verirler mi, yoksa bazı ekstra besinsel faydalar sağlayabilirler mi?

Not etmek önemlidir, bu makalenin yenilebilir mantarlar hakkında olduğunu yiyeceğimiziinsanlar olarak. Tartışmayacağımız başka, potansiyel olarak zehirli mantarlar da var. Bunlar muhtemelen endişe kaynağı olacak ve veteriner müdahalesi gerektiren mantarlardır.kedi mamasını köpek yerse ne olur

En sevdiğimiz mantarları merak ediyorsanız, biz insanlar yeriz , aşağıda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. Hadi gelin ve bu lezzetli mantarları yavrularınıza beslemenin iyi bir fikir olup olmadığını öğrenelim.

İçindekiler

Mantarlar Köpekler İçin Güvenli mi?

Tepside Yabani Mantar

Sade, pişmiş, yenilebilir mantar çeşitleri köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.İlk olarak, şunu hatırlamak gerçekten önemli tüm mantarlar köpeklerin yemesi için güvenli değildir , tıpkı insanlarda olduğu gibi. Uzman olmadığınız sürece, vahşi doğada bulduğunuz mantarları yemezdiniz. Özellikle de ne olduklarını bilmiyorsanız. Aynısı köpekler için de geçerlidir çünkü bazı mantarlar ve mantarlar zehirlidir , hastalığa ve hatta bazen ölüme neden olur.Kural olarak, köpekler insanlarla aynı mağazadan satın alınan mantarları güvenle yiyebilir. Portobello, düğme, shitake ve kestane mantarları gibi besleme çeşitlerinin güvenli olma olasılığı çok yüksektir. çiğ veya kirli olmadıkça . Köpekler için 'güvenli' mantarların listesi:

 • Düğme mantarları
 • kestane mantarları
 • Şitake mantarı
 • Portobello mantarları
 • istiridye mantarı

Çiğ mantarların nesi var? Pişmemişse, yenebilir mantarlar bile yavrularınızın hastalık ve ishal ile kendini iyi hissetmemesine neden olabilir. Mantarları güzelce yıkayıp silerek Pişirmeden önce, hatta kimyasal kontaminasyonu azaltmak için organik satın alma, herhangi bir zarar vermemelerini sağlayacaktır.Mantarın Köpekler İçin Faydaları

Yabani Mantarı Koklayan Köpek

Mantarlar, birden fazla vitamin ve mineral için iyi bir kaynak olabilir ve hatta bazıları iyileştirici özelliklere sahiptir.

Mantarlar çoğu insan için besleyici gıda olarak kabul edilir. Pişirme işlemi bu besinlerin seviyelerini değiştirse de, yine de lif, protein, A, B ve E vitaminleri ve çeşitli mineraller için harika bir kaynak olabilirler. Ayrıca antioksidanlar içerirler. Bu onları bir çoğu köpek için çok sağlıklı bir seçim . Ne yazık ki, tüketilmeden önce pişirilmeleri gerekir. Yemek pişirmek, köpeklerin onları yemekten ne kadar besinsel fayda elde ettiğini etkileyebilir.

Bununla birlikte, mantarların besin içeriğinin köpeğinizin sağlığının birçok yönü üzerinde olumlu bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Buna karaciğer, böbrekler, kalp ve bağışıklık sistemi dahildir. Shiitake, maitake ve reishi gibi Japon ve Çin çeşitleri başta olmak üzere birçok mantarın geleneksel tıpta kullanılır ve şifa yine mantarların potansiyel faydalarına bir örnektir.xxl köpek sandığı

Mantarlar Köpekler İçin Neden Kötüdür?

Mantar yiyen köpeklerin oluşturduğu birkaç tehlike vardır. Köpeğinizin mantarları beslemesi veya yemesine izin vermek insanlar için yenilebilir olarak tanımlanmadı kusma, ishal, karaciğer hasarı, böbrek hasarı ve hatta nöbet ve ölüme neden olan riskler. Köpeğiniz tanımlanamayan bir yabani mantar veya bahçe mantarı yemişse, hemen veterinerinize başvurun. Tedavinin gerekli olması muhtemeldir ve zaman çok önemlidir.

çiğ mantar

Yenilebilir Mantar Tutan İnsan Eli

Mantarlar, köpeğinizin onları tüketmesine izin vermeden önce her zaman pişirilmelidir.

Köpeğiniz çiğ mantar yerse, sindirim sistemlerinin parçalanması zor . Kusma ve ishal bunun olası belirtileridir. Yarım bırakılan düğme mantarının bir soruna neden olması olası değildir. Ancak küçük bir köpek için yine de mideleri bozulabilir. Köpeğiniz çiğ, mağazadan satın alınan mantarları yerse, panik yapmayın. Onları semptomlar için izlemek ve gelişirse tavsiye için veterinerinizi aramak genellikle güvenlidir.

Pestisit ve Herbisit İzleri

Masada Kirli Mantar

Mantarları yıkamak her zaman kiri veya kimyasalları temizlemek için iyi bir fikirdir.Bir mantarın dış yüzeyi kirli olabilir ve hatta eser miktarda herbisit veya pestisit kimyasallarıyla kontamine olabilir. Mantarları pişirmeden önce durulama ve silme hem insan hem de köpek tüketimi için gereklidir. Mantarları da soyabilirsiniz, ancak bunun genellikle gerekli olmadığı düşünülür ve ciltteki bazı faydalı besin maddelerini ortadan kaldırabilir.

Mantarla Pişirilen Diğer Şeyler

Doldurulmuş Portobello

Genellikle mantarlarla birlikte pişirilen malzemeler bazı sağlık riskleri oluşturabilir.

Köpeğinize pişmiş mantar içeren yemek artıkları vermeyle ilgili bir başka risk de mantarın kendisinden değil, ek bileşenler tarifte kullanılmıştır.

Sarımsak ve soğanlar mantar içeren tariflerde düzenli olarak yer alır. Bu bileşenlerin her ikisi de köpekler için zehirli , kırmızı kan hücrelerine zarar verir ve yavrularınızı anemik hale getirir.Mantarları kendileri pişirmek için yağlar ve diğer yağlar kullanılabilir. Bu yüksek yağ içeriği mide rahatsızlığına, ishale ve hatta pankreatite neden olabilir. Bu nedenle, köpeğinize mantar beslemek her zaman mantıklıdır veya bir tarifin parçasıysa, malzemelerin farkında olduğunuzdan emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğim çiğ mantar yiyebilir mi?

  Hayır. Yavrularını çiğ mantarlarla beslememelisin. Çiğ mantarları sindirmeleri çok kolay değildir ve bu nedenle mide rahatsızlığına neden olmaları muhtemeldir. Fido çiğ mantar yemişse, daha fazla yemelerini önlemeli ve semptomlar için dikkatlice izlemelisiniz. Mantar yemenin bir sonucu olarak kusma ve ishal gelişirse, veterinerinizden semptomatik bir rahatlama istemeniz gerekebilir.

 • Köpekler için ne kadar mantar zehirlidir?

  Mantarların toksik seviyesi, köpeğinizin ne tür mantar yediğine çok bağlıdır. İnsanlar için yenilebilir olan mağazadan alınan mantarlar köpekler için toksik değildir ve yıkandıkları, pişirildiği ve az miktarda beslendikleri sürece zarar vermezler. Tanımlanamayan mantarlar veya zehirli olduğu bilinen mantarlar yenildiğinde büyük risk taşır, bu nedenle tüketilirse veteriner hekime başvurulmalıdır.  köpek parktan ayrılmayacak
 • Mantarlar köpekleri hasta edebilir mi?

  Mantarlar, yıkanmamış, pişmemiş veya zehirliyse köpeğinizi hasta edebilir. Yıkanmamış mantarlar, pestisitler veya herbisitler gibi kimyasal maddeler içerebilir ve pişmemiş mantarların sindirimi çok zordur. Ayrıca hastalığa ve ishale neden olacak çeşitli zehirli mantarlar da vardır. Yavru köpeğinizde mantarların neden olduğu hastalık veya başka belirtiler olabileceğinden endişeleniyorsanız, acilen veteriner kliniğinize başvurun.

 • Köpeklerde mantar zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

  Köpeklerde mantar zehirlenmesi, yenen mantarın türüne göre çeşitli belirtilere neden olabilir. Bazı mantarlar beyni veya sinir sistemini etkilerken, diğerleri bağırsakları, karaciğeri veya böbrekleri etkiler. Yenilebilir mantarlar bile yıkanmaz, pişmez veya çok miktarda beslenirse kusmaya ve ishale neden olabilir.

 • Köpekler sade mantar yiyebilir mi?

  Mantarlar genellikle soğan, sarımsak, yağlar, baharatlar ve zararlı olabilecek diğer baharatlarla birleştiğinden, köpeğiniz bir tarifin parçası olarak değil, sade mantarları yemelidir. Ancak, güvenli olduklarından emin olmak için önce onları pişirmeyi unutmayın.

 • Ya köpeğim çok fazla yerse?

  Pişmiş mantarlar bile çok fazla tüketilirse bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Protein ve lif içeriği, köpeğinizin sindirim sistemini üzdü ve kusma ve ishale neden olur. Yavrularınıza pişmiş mantar beslemeyi seçerseniz, küçük bir köpeğe birden fazla ve daha büyük bir köpeğe bir çift mantar beslemeyin.Son düşünceler

Köpeğinizi yemek zamanlarına dahil etmek istemeniz anlaşılabilir bir durumdur; ne de olsa onlar ailenin bir parçası. Kendimiz bir şeyler yerken yemeği paylaşmak çok cazip gelebilir ve köpek arkadaşımız bize 'görünüm' verir. Hatırlanması gereken önemli şey, araştırmanı yap Neyin güvenli olup olmadığı hakkında.

Mağazalardan satın alınan ve insanlar tarafından yenebilen mantarların, onları pek sevmeseler de, herhangi bir zarar vermeleri olası değildir! Ama çok fazla mantar veya çiğ mantar besleme sindirimlerini etkiler ve hatta kusma ve ishale neden olabilir.

Her zaman olduğu gibi, köpeğinize yeni bir mama yedirirken, çok az miktarda beslemek (bir çay kaşığı kadar) ve herhangi bir yan etki için onları izleyin. Bireysel köpekler yeni yiyeceklere farklı tepki verebilir. 48 saat içinde herhangi bir semptom olmazsa, mantarlara alerjisi olma ihtimalleri yoktur.

Daha sonra Fido'yu bir dahaki sefere biraz daha besleyebilirsiniz. Sadece çok fazla mantarın mide rahatsızlığına neden olabileceğini unutmayın. Mantarlar pişirildikten sonra besinsel faydası çok az olduğundan veya hiç olmadığından, farklı bir şey denemek isteyebilirsiniz. Var diğer birçok meyve veya sebzeler daha iyi bir seçenek olabilecek yavrularınızı besleyebilirsiniz.

Tanımlanamayan veya sizin bilmediğiniz köpek mantarlarınızı asla beslemeyin. kendinizi tüketmek için güvenli hissetmezsiniz. Çok daha ciddi sorunlara neden olabilecek yabani mantarlara karşı kendilerine yardım etmediklerinden emin olmak için yürüyüşe çıkarken onları her zaman yakından izleyin.

Belirli bir mantarı besleyip beslemeyeceğinizden emin değilseniz veya ne kadarının uygun olacağını bilmiyorsanız, tavsiye için yerel veterinerinizle konuşun.

Yorumlar