Köpeğim Az önce Karahindiba Yedi! Karahindiba Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğim Az önce Karahindiba Yedi! Karahindiba Köpekler İçin Zehirli midir?

köpeğini hiç gördün mü karahindiba yemek ? Veya hayvan yemi Bu çiçekler nerede büyüyor? Eğer öyleyse, evcil hayvanınızın yemesi için güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Köpeklerin kendileri için biraz zararlı olabilecek şeyleri tükettiği iyi bilinir, bu yüzden endişelenmek doğaldır.

Olduğu gibi, Karahindiba, köpeklerin yemesi için genellikle güvenlidir, ancak daha sağlıklı atıştırmalıklar mevcuttur. büyük ihtimalle vardır pek besleyici bir faydası yok gibi daha sağlıklı alternatifler olduğunda, bunları yavrularınıza beslemek için bazı meyveler ve sebzeler .İyi haber şu ki, diğer bitkilerden farklı olarak , Karahindiba yavrularınız için toksik değildir. Birçok insanın karahindibaları yabani ot olarak gördüğünü de unutmamak önemlidir. Bu demektir ki olası herbisitler kullanılmıştır çimlerinde görünenleri öldürmek için. Bu yabani ot öldürücü kimyasallar genellikle zehirlidir ve yavrularınız için risk oluşturabilir. Ne zaman endişelenmeniz gerektiği ve ne beklemeniz gerektiği hakkında biraz daha öğrenelim.

İçindekiler

Karahindiba nedir?

Sarı çiçek

Birçok insan karahindibaları yabani otlar olarak görür ve ortaya çıkar çıkmaz onları kökünden sökmeyi seçer.Karahindiba adı, Fransızca 'anlamına gelen' aslan dişi ' (aslan dişi). Erken ilkbaharda ortaya çıkan sarı kır çiçekleridir. güllere benzer çiçeklenme döngüsü . Yapraksız bir sap üzerinde tek bir çiçek başı vardır. Bitkinin yaprakları genellikle zemin seviyesinde rozet şeklinde oluşur. Bu yapraklar, sert ve çimlerden çıkarılması zor olduğu bilinen bir kök sistemine bağlanır.

pitbull hangi köpeklerin karışımı

Çiçekler olgunlaştıkça oluşurlar. küresel tohum başları daha sonra rüzgarla dağılır ve onlara başka bir isim verir, 'üfleme topları'. En yaygın olarak çimenlerin arasında büyürler ve birçok insan tarafından yabani ot olarak görülürler.

Karahindiba Köpeklere Zehirli midir?

Kafasında Sarı Çiçekler Olan Mutlu Pomeranya Köpeği

Karahindiba zehirli veya toksik özelliklere sahip olmadığı için tüketildiğinde köpekler için bir tehdit oluşturmaz.karahindiba kendileri toksik değil ve bitkinin ve çiçeğin tüm parçaları köpeklerin yemesi için güvenlidir. Beğenmek petunyalar , genellikle güvenli olan birkaç çiçekten biridir. Buna çiçekler olgunlaştıktan sonra oluşan tohum başları da dahildir. Bu, köpek arkadaşınız tohumları yerse endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, yabani ot öldürücüler, karahindiba ülkesinden kurtulmak için sıklıkla kullanılır ve Fido'nun onları tüketmesi durumunda risk oluşturabilecek olan bu herbisit kaplı çiçeklerdir. Yabancı ot öldürücülerin çoğu şunları içerir: glifosat. Bu kimyasal, yüksek konsantrasyonlarda köpekler için zehirli olabilir. Bununla birlikte, köpeklerde neredeyse tüm zehirlenme vakaları, işlenmiş bitki materyalini yemekten ziyade, kazara dökülmelerden veya yabani ot öldürücüye doğrudan erişim sağladıktan sonra meydana gelir.

Köpeklerde Ot Öldürücü Zehirlenmesi

Yabani ot öldürücülerden zehirlenme belirtileri spesifik değildir. Kusma ve ishal, solunum problemleri, uyuşukluk ve nöbetleri içerir. Yabani otlarla kaplı çiçeklerin tüketildiğinden endişeleniyorsanız ve hastalık belirtileri fark ederseniz, o zaman veterinerinizle iletişime geçin tavsiye için hemen.Doğru konsantrasyonda herbisit uygulanmış çimenler veya bitki örtüsü alanları, normalde hayvanlar için toksik değildir , köpekler dahil. Herbisit kuruduktan sonra, toksisite riski daha da düşüktür. Bu nedenle, ideal olmasa da, yabani ot öldürücü ile tedavi edilebilecek bir alanda birkaç karahindiba tüketildiyse çok fazla endişelenmemelisiniz.

Köpekler Karahindiba Yemekten Hastalanabilir mi?

Çim döşeme beyaz köpek yavrusu

Karahindibaların köpeklerde hastalığa neden olması gereken hiçbir parçası yoktur.

Karahindiba köpekler için zehirli değildir. aynı zamanda olası olmayan hastalığa neden olacak kadar yüksek konsantrasyonda ot öldürücüye sahip olacaklardır.

Bununla birlikte, birçok köpek karahindiba yaprakları içerebilen ot yedikten sonra kusar. Bunun nedeni belki de çimen yaprakları mide-bağırsak sistemini 'gıdıklar' . Bazı teoriler, köpeklerin kendilerini kusmak için ot yediklerini öne sürüyor. karşısında bu daha az olası görünse de bu çalışma Bu, ot yiyen köpeklerin sadece %22'sinin daha sonra kustuğunu söylüyor.Buna rağmen, ot yedikten sonra kusan köpeklerin oranı hala yüksek. Köpeğiniz karahindiba yedikten sonra hastaysa, bitki olma ihtimali yok kendilerini kusmalarına neden oldu, ancak biraz ot da yemiş olabilirler.

Çimlerde ve Vergeslerde Parazitler ve Hastalıklar

Elbette, köpeğinizin karahindiba yiyerek hastalıklara yakalanması teorik olarak mümkündür. Örneğin, parvovirüs parçacıkları hasta bir köpek onları orada bıraktıktan sonra yıllarca bu ortamda yaşayabilir. Bazı parazitlerin yumurtaları çevrede yaşarken, diğerleri sümüklü böcek gibi böceklerin içinde yaşar.

Köpeğiniz karahindiba yerken parvovirüs veya parazitleri yutmak için çok şanssız olacaktır. Ama imkansız değil. Bu ana sebeplerden biri yavrular dışarı çıkmamalı aşıları bitene kadar. Yavru köpeğiniz karahindiba ve sınırdaki diğer şeyleri atıştırmayı seviyorsa, aşılarının güncel olduğundan emin olun ve onu düzenli olarak zehirleyin.

shi tzu oyuncak

Akciğer kurdu (sümüklü böcek ve sümüklü böcek tarafından bulaşan tehlikeli bir parazit) olan bir bölgede yaşıyorsanız, köpek arkadaşınızın düzenli önleyici tedavilerle korunduğundan emin olmalısınız.Karahindiba Köpekler İçin İyi mi?

Kahverengi Köpek Yavrusu Yalama Beyaz Çiçek

Lif, vitaminler ve diğer besinler gibi karahindibaların sunduğu birçok sağlık yararı vardır.

Karahindiba olduğunu gösteren bazı kanıtlar var. belirli sağlık yararları sağlayabilir . Karahindiba kökleri, beslenmeye yardımcı olan bir diyet lifi olan yüksek düzeyde inülin içerir. kan şekeri seviyelerini düzenler .

Gastrointestinal sistem boyunca hareketi artırarak kabızlığın azaltılmasında da rol oynayabilir. Bazı araştırmalar, özellikle karahindiba köklerinin safra salınımını uyarmak safra kesesinden ve sırayla sağlıklı sindirime yardımcı olur.Beslenme Faydaları

karahindiba yaprakları besinlerle dolu potasyum, demir, kalsiyum ve A, C, D ve K vitaminlerinin yanı sıra birkaç B vitamini gibi. Aynı zamanda doğal bir idrar söktürücüdürler, yani idrarın vücuttan atılmasını teşvik ederler. Yavru köpeğiniz bir sağlık durumu için halihazırda idrar söktürücü bir ilaç alıyorsa ve düzenli olarak çok fazla karahindiba yerse, daha fazla tavsiye için veterinerinize danışın.

Karahindiba yapraklarının da 'acı bir tonik' olduğu düşünülmektedir. Tarihsel olarak, yemekten önce yenen acı yeşilliklerin sindirime yardımcı olmak tükürük ve mide asitleri dahil olmak üzere sindirim sıvılarının salgılanmasını uyararak.

Karahindiba Takviyeleri

Bu nedenlerle, insanlar için ticari olarak temin edilebilen birkaç karahindiba bazlı takviye vardır. Ancak bu takviyeler genellikle köpekler için önerilmez. Bazı araştırmalar onların etkinliği kanıtlanmamıştır . her zaman yapmalısın veterinerinize danışın Köpeğinizin diyetine kasıtlı olarak karahindiba eklemeden önce.

Köpeğimin Onları Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Beyaz Çiçek Topundan Tohum Yalayan Beyaz Tüylü Köpek

Fido'nun karahindiba atıştırmasını engellemenin en iyi yolu onu bitkiden uzak tutmaktır.Köpeğinizin karahindiba yeme alışkanlığı varsa ve yabani ot öldürücü ile tedavi edilmediğini biliyorsanız, o zaman onu durdurmaya çalışmaktan endişelenme . Ancak, tehlikeli olabilecek bitkileri yemesini engellemek için onlara 'bırakın' komutunu öğretmek iyi bir fikir olabilir.

Her zaman kullanarak eğitin Pozitif takviye. İstenmeyen bitkiyi yemeye çalıştığında cezalandırmak yerine, istenmeyen bitkiden uzaklaştığında onu ödüllendirmek.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Karahindiba köpekler için zehirli midir?

  Hayır, karahindiba köpekler için zehirli değildir. Çok sayıda karahindiba yemedikleri sürece bu risk bile çok düşük olsa da, yabancı ot öldürücülerle tedavi edildiyseler bir risk oluşturabilirler.

 • Zehirli karahindiba benzerleri var mı?

  Sahte karahindiba (bazen kedi kulağı veya yassı ot olarak da bilinir) adı verilen karahindibaya çok benzeyen bir bitki vardır. Büyük miktarlarda otlayan atlar için toksik olabilir, ancak köpeklerde bilinen bir toksisite vakası yoktur.

 • Karahindiba köpekler için iyi mi?

  Karahindiba çok sayıda vitamin, mineral ve lif içerir. Bu, bazı sağlık yararları bile sağlayabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, bir yararın bilimsel kanıtı şu anda eksiktir. Köpeğinizin diyetine yeni bir şey eklemeden önce daima veterinerinize danışın.

 • Köpeğim neden karahindiba yiyor?

  Nedenini bize söyleyecek sağlam bir kanıt olmamasına rağmen, birçok köpek karahindiba yemekten zevk alıyor gibi görünüyor. Köpekler büyük olasılıkla karahindibayı ot yemeleriyle aynı nedenlerle yerler; sindirime yardımcı olur ve onlar için doğal bir şeydir. Bazı köpekler için muhtemelen sadece keyifli bir alışkanlıktır.

 • Köpeğime karahindiba kökü çayı verebilir miyim?

  Karahindiba kökü çayının köpekler için tehlikeli olması pek olası değildir. Ancak, veterinerinizden teyit almadan köpeğinize düzenli olarak karahindiba kökü çayı vermemelisiniz. Yavru karahindiba kökü çayını asla tek sıvı olarak vermeyin. Karahindiba bilinen bir idrar söktürücüdür ve daha sonra dehidrasyona neden olabilir.

 • Köpekler karahindiba çiçekleri yiyebilir mi?

  Temiz ve yabani ot öldürücülerden ve diğer olası toksinlerden arınmış oldukları sürece, köpeklerin karahindiba çiçekleri yemeleri tamamen güvenlidir. Emin değilseniz, tek bir karahindiba çiçeğinden zehirli dozda yabani ot öldürücü alması pek olası olmasa da, köpeğinizin karahindiba yemesine izin vermekten kaçınmak en iyisidir.

Son düşünceler

Karahindiba, çok miktarda yeseler bile köpekler için zehirli değildir. Köpeğinizin yabani ot öldürücü ile tedavi edilmiş olabilecek bitkileri yemesini önlemek için özen gösterilmelidir. Ancak çok miktarda işlenmiş bitki tüketmedikçe, herhangi bir kötü etki yaşamaları olası değildir.

benekli av köpeği

Fido ara sıra karahindibayı atıştırmalık olarak seviyorsa ve kimyasallarla tedavi edilmediğini biliyorsanız, onu durdurmaya çalışmaktan çekinmeyin. Karahindiba yemenin evcil hayvanınıza ekstra vitaminler, mineraller ve diğer besinleri sağlaması bile mümkündür! Bununla birlikte, önce veterinerinize danışmadan ve bunu yapmanın güvenli olup olmadığını kontrol etmeden köpeğinize asla kasıtlı olarak büyük miktarda karahindiba beslemeyin veya diyetini tamamlamayın.

Yorumlar