Border Collie Poodle Mix: Bordoodle Irk Bilgisi

Border Collie Poodle Mix: Bordoodle Irk Bilgisi

Bir evlat edinmeyi düşünüyorum Bordoodle? Aşağıdaki makalede, oldukça ünlü bir doodle karışımı olan Bordoodle'a daha derinlemesine bakıyoruz. Bu yavru Border Collie'yi birleştirir Kaniş ile. Bu iki cins, dünyadaki en zeki köpeklerden ikisidir, bu nedenle son derece zeki bir yavru aldığınızdan emin olabilirsiniz! Ama aileniz için doğru köpek mi?

Bordoodles, enerjik köpeklerdir. bol miktarda fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duymak. Çok uzun süre yalnız kalmaktan nefret ederler. Eğer arıyorsanız muhteşem oyuncak ayı benzeraynı zamanda beyinle gelen, bu yavrudan başkasına bakmayın.Ama sadece güzelliği ve zekası yok. Ayrıca günlük hayatınıza eğlence, eğlence ve kucaklamalar getiriyor. Daha ne isteyebilirsin? Bordoodle'da bundan çok daha fazlası var. Öyleyse, başka neler sunabileceklerine bir göz atalım ve daha da önemlisi, ne gerekiyorsa al Bordoodle anne ya da baba olmak. Hadi gidelim!

Aileler İçin Önerilir
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostluğu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Yavru Köpek Maliyetleri

Ebeveyn Irkları

Bordoodle karma bir cins olduğu için, özelliklerini ebeveynlerinin her ikisinden de miras alacak. Bu apaçık görünse de, birçok mal sahibi karma cinsleri, tıpkı bir ebeveyn gibi ortaya çıkacağını umuyor. Ama bu nasıl çalıştığı değil, yapmanız gereken her iki ebeveyn gibi tıpkı birbirleri kadar. Öyleyse ikisi hakkında biraz daha öğrenelim.Border Collie

Border Collie Köpek Kameraya Bakıyor

Border Collie, dünyanın en iyi çoban köpeklerinden birive o küçük Bonnie İskoçya'dan. O bir işkolik ve ya bir çiftlik çobanı olarak işe ihtiyacı var ya da ona yoğun egzersiz ve zihinsel uyarım sunabilecek bir ailenin yanına yerleştirilmesi gerekiyor.Aynı zamanda en zeki köpek ırkı zaman geçtikçe dünyada. Bununla birlikte sorumluluk gelir, zeki beynini mutlu etmek için ona egzersiz ve zihinsel uyarım sağlamanız gerekir. Tüm aileler için uygundur, ancak onu evde küçük çocukları veya daha küçük hayvanları gütmeye çalışırken bulabilirsiniz.

Border Collie'ler ailesi ile sevgi dolu. En yakın oldukları kişilerle ateşin önünde bir akşam sokulmasının tadını çıkarırlar. Kendi ailesinin arkadaşlığını tercih eden hassas bir köpektir. Sürekli olarak arkadaşlarını ve yabancıları eve davet eden sosyal bir aileyle yaşamak yerine.Kaniş

Standart Kaniş Dış Mekan

Bu adam ördek avcısı Almanyadan. Bununla birlikte, güzel ponponlu saç kesimi ve frolicky doğası sayesinde Fransa'nın ulusal köpeğidir. Ama bu adamda görünüşünden daha fazlası var çünkü beyinleri de var. Kaniş başka bir akıllı cins düzenli olarak akıllı köpek cinsleri listelerinin başında gelir.

O aynı zamanda çalışan bir köpek ırkıdır. çok enerjisi varve bunu evde kapatmayı düzenli olarak unutur. Eğlenceli ve korkusuzdur ve ailesi için çok fazla eğlence sağlar. Ancak eğlence dolu bir günün ardından akşama yerleşir.

Poodle'ın ceketi hipoalerjeniktir ve diğer köpeklerden çok daha az tüy döker. Melezler için bir karıştırıcı olarak seçilmesinin nedeni budur. Var üç boy kanişoyuncak, minyatür ve standart. Enerji farklılıkları ve kişilikleri gibi büyüklük farklılıkları da çok büyük.Bordoodle

Kaniş Kenar Kömür Ocağı Karışımı

Her iki ebeveyni sayesinde, Bordoodle beyinlere ve güzelliğe sahiptir. Karışık köpeklerin kişiliği ve görünüşü asla verilmez, ancak bu adam genellikle her ikisinin de en iyisini alır. O gerçekten paketin tamamı, o yüzden senin için köpek paketi olup olmadığını öğrenelim.

Mizaç

Sonbaharda açık havada Border Collie Poodle karışımı

Bordoodles, aile zamanı söz konusu olduğunda sevgi dolu ve nazik köpeklerdir. O insan çantasına sarılmayı seviyor. Ve kabarık paltosuyla müthiş bir köpek sıcak su şişesi yapıyor. Sevdiği bir aile üyesi yok, ama en çok onunla uğraşmak isteyen kişi.

O yabancılara mesafeli, özellikle mülküne gelenler. Ancak Kaniş genleri sayesinde, sonunda onlara ısınacak. Onların yüzüne de fazla bakmayacak, bu da kıyafetlerinde köpek kılı hayranı olmayan konuklar için bir bonus. Bu yabancı dostluk dengesi, onu yaklaşılabilir ve sevimli kılıyor. Ve herkes için olumlu bir etkileşim yaratır.

O sahip çok fazla enerji bir prize ihtiyacı var. Aksi takdirde, en sevdiğiniz mobilyaların üzerine çıkarabilir. Bu nedenle, egzersiz süresine ek olarak, onunla gün boyunca sürekli oynayabilecek bir aileye ihtiyacı var. Her zaman getirmeyi seven bir köpeğe sahip olmayı hayal ettiyseniz, bu sizin için olabilir.Bu melez tazı da süper zekidir ve bu nedenle, çok itaatkar. Öyleyse, numaralar yapabilen ve her gözünüzün önünde olan bir köpek istiyorsanız, o sizin için olabilir. Bu adam kendi başına mükemmelleşmiyor, diğer tüm köpekler gibi eğitime ihtiyacı var, ancak çoğundan çok daha hızlı anlayacak.

İhtiyaç duyduğu egzersizi, hak ettiği şirketi ve ilgiyi aldığı sürece uyarlanabilir bir köpektir. Bu, çoğu aile ortamına uygun olduğu ve genel olarak iyi huylu mizaç çoğu insanın sevdiği.

Boyut ve Görünüm

Açık Havada Çimlerde Bordoodle Döşeme

Bordoodle’ın boyutu tamamen Poodle ebeveyninin boyutuna bağlıdır. Genellikle Bordoodle, standart boyutlu Kaniş ile karıştırılır. Standart boyutlu bir Kaniş'in bir köpek yavrusu ise, aralarında ölçüm yapacaktır. 16 ve 22 inç uzun boylu. Ve aralarında tartacak 35 ve 65 pound.

Ancak bazı yetiştiriciler, minyatür boyutlu Kaniş'i Border Collie ile üretmeyi seçebilir. Bu, her zaman saygın bir yetiştirici ile çalışmanızın birçok nedeninden sadece biridir. Sadece yavru için en iyi olanı yapmakla kalmayacak, aynı zamanda size ebeveynlerini gösterebilecek ve muhtemelen ne büyüklükte olacağını tahmin edebilecekler.Genellikle orta boy bir köpektir. atletik bir vücut tüm o kürkünün altında. Sevimli gözleri ve burnu var ve kulakları dik durmak yerine genellikle aşağı iniyor. Tıpkı tüm yeni melez ırklar gibi, görünüşü de çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Ve o doğana kadar kimse gerçekten bilmiyor.

O da heterokromiyi miras alabilir Border Collie ailesinden bir gözü mavi olabilirve diğer kahverengi. Bu, herhangi bir sağlık sorunuyla bağlantılı değildir, sadece onu daha eşsiz kılar. Ancak koyu kahverengi, Bordoodle'ın tipik göz rengidir. Genellikle bir Aussiepoo, Avustralya Çoban Köpeği ve Border Collie olarak görünüş olarak da çok benzer.

Ceket ve Renkler

Tarlada Oynayan Border Collie Kaniş

Bordoodle genellikle Border Collie'nin ceketini alır, ancak gevşek bukleler kaniş. Bu, onu sevimli bir köpek oyuncak ayı ve tüm çocukların ve yetişkinlerin aynı şekilde sevmek istediği bir oyuncak ayı gibi gösteriyor.Onun paltosu orta uzunlukta. Onun Border Collie ebeveyni ağır bir kırıcıdır ve Kaniş ebeveyni çok az tüy döken hipoalerjenik bir köpektir. Bordoodle'ın ceketi her iki ebeveynden sonra alabilir. Ya da ortada bir yere düşebilir. Ancak, tüy dökmeyen bir köpek arıyorsanız veya hipoalerjenik olanBunun için Bordoodle'a güvenemezsiniz.

Genellikle spor yapar siyah ve beyaz renkler geleneksel Border Collie ebeveyninin. Bununla birlikte, Kaniş'in herhangi bir rengini aldığı da bilinmektedir. hangisi beyaz olabilir, siyah, kahverengi, gümüş, krem, kırmızı ve kayısı. Veya bunların herhangi birinin kombinasyonu.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Bordoodle Koşu

Bordoodle, ihtiyacı olan enerjik bir köpektir. en az 45 dakika egzersiz her gün. Ancak, her iki ebeveyninin de çalışan ırklar olduğu düşünüldüğünde, bu bir saate kadar çıkabilir. Ne kadar çok egzersize ihtiyacı olursa olsun, bu enerjisini yakması için yoğun olması gerektiğini bekleyin. Bloğun etrafında yavaş bir yürüyüş Bordoodle ile ilgisi olmayacaktır.

Egzersizinin yanı sıra, bir eşit miktarda oyun süresi beynini meşgul etmek için. Eğer sıkılırsa, yıkıcı ve asi olur. Bu adam için asi davranış, itaatkar çizgisini kaybetmek ve evdeki çocukları ve diğer evcil hayvanları gütmeye çalışmak anlamına gelir.Yaşam koşullarına gelince, bu adam bir evde yaşamayı tercih ederdi. avluya erişim. Zeki köpekler, gün boyu bir evde tıkılıp kalırlar. Küçük bir apartman dairesinde yaşamaktan mutlu olacağı da şüphelidir.

Yaşayacak küçük çocuklarla mutlu evde ve muhtemelen ailenizdeki gençlere çok düşkün olduğunu göreceksiniz. Sadece onları gütmeye çalışmamasına dikkat edin çünkü bu gençler için can sıkıcı ve göz korkutucu olabilir. Aynı şekilde, şansını evdeki diğer evcil hayvanlar üzerinde de deneyebilir, bu da bir tükürüğe neden olabilir.

Herhangi birini fark ederseniz evde çoban davranışısıkılmış olması muhtemeldir. Bu yüzden, onu daha çok dışarı çıkarmanız gerektiğinin bir işareti olarak alın. Ayrıca onu bir sonraki bölümde ele alacağımız için eğitmeniz gerekiyor.

Eğitim

Bordoodle Frizbi ile Koşu

Evet, Bordoodle en zeki melez köpek ırklarından biridir, ancak bir gecede öyle olmuyor. Olması gerekiyor tavırlarını ve emirlerini öğrettitıpkı diğer köpekler gibi. Topu yuvarlayın ve antrenmana başla onu evinize alır almaz. Bu, yanınızda itaatkar bir köpek sahibi olma şansınızı artıracaktır.

Bu adam ayrılmış, bu yüzden önemli onu sosyalleştir çok utangaç veya aşırı korumacı olmasını önlemek için erken. Onu hem mülkünüzde hem de evin dışında olabildiğince çok köpek ve insanla tanıştırın. Herkesin düşman olmadığını anlaması için her seferinde hoş bir deneyim haline getirin.

Border Collie genlerini güttüğü için, evdeki davranışına dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle sıkıldığında sürü çocukları veya küçük hayvanlar. Tolere edilmemeli ve hemen vazgeçirdiğinizden emin olun. Neyse ki, o kadar akıllı olduğu için sürüye izin verilmediğini çabucak öğrenecek.

Aynı zamanda iyi bir fikirdir onu düzeltmeye başla uzakta çünkü çok şey yapacaksınız. Alışması gerekiyor. Ve eğer bundan hoşlanmıyorsa, bunu yapmak sizin için zor olacaktır. Yine, birçok gıcırtılı 'kim iyi çocuk' ve nefis ikramlarla onu zevkli bir deneyim haline getirin.

Sağlık

Bordoodle parkta hızla koşuyor

Bordoodle, uzun süre keyif alan nispeten sağlıklı bir köpektir. 11 ila 16 yıl arası ömür. Karışık bir melez olarak, sağlık sorunlarını her iki cinsten de miras alabilir. Her köpekte olduğu gibi, cinslere en aşina olan sağlık sorunlarının farkına varın ve semptomların farkına varın.

Border Collie ve standart boyutlu Poodle'ın sağlık endişelerine dayanarak, Bordoodle'ı etkileyebilecek koşullar şunlardır:

Kalça displazisi: hem Border Collie hem de Kaniş kalça displazisinden muzdariptir, yani bu duruma yatkındır. Kalça displazisi, ağrılı olan, artrit ve daha sonraki yaşamda uzuv kullanım kaybına yol açabilen kalça eklemi yuvasının bir malformasyonudur.

Göz koşulları: Yine, her iki ebeveyni de çeşitli göz sorunlarından muzdarip. En yaygın olanları progresif retinal atrofi, collie gözü ve katarakttır. Bunların her biri tedavi edilmezse görme kaybına neden olabilir.

Belirli sağlık koşullarına yatkın olması, onlardan muzdarip olacağı anlamına gelmez. Ve cinsinin genellikle bir hastalıktan muzdarip olmaması, onu almayacağı anlamına gelmez. Bordoodle'ınızın bedenini anlayın ve dinleyin ve buna ayak uydurun düzenli aşılar ve veteriner randevuları sağlığı sağlamak için.

Beslenme

Yiyecek ihtiyacı olan Border Collie Poodle

Bordoodle etrafta tüketecek Her gün 2 ½ fincan yemek. Hassas mideleri olduğu bilinmektedir, bu nedenle Tavuklu ücretsiz köpek maması midelerini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Kendisine dengeli bir diyet sağlayacak yüksek kaliteli bir mama yemekte başarılı olacaktır. Protein bir köpek diyetinin en önemli parçası olmasına rağmen, sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı karbonhidratlara, liflere, omega yağ asitlerine, vitaminlere ve minerallere de ihtiyaç duyar.

İçin gereklidir onu yaşam evresine uygun yiyeceklerle besle çünkü köpek yavrusu olduğunda besin ihtiyaçları, yetişkin ve yaşlı olduğu zamana göre farklıdır. 12 aylık olduğunda, onu yetişkin bir mama yemine geçirmelisiniz. Ve 7 veya 8 yaşına geldiğinde, onu yaşlı bir mama ile beslemeye çalışmalısınız.

Omega yağ asitleri çok aktif ve sürekli hareket eden bir köpek için hayati önem taşır. Kemikleri ve eklemleri de çok çalıştı, bu yüzden yeterince glukozamin aldığından emin olmalısın. Sadece birkaçını saymak gerekirse, mamasında et yemekleri, balık, balık yağı, keten tohumu, yumurta, tavuk yağı ve kanola yağı gibi malzemeleri arayın. Ayrıca, kürkünü güzel ve sağlıklı tutmanın yanı sıra çok sayıda başka faydaya da yardımcı olacaklar.

Her zaman ona karşılayabileceğiniz en kaliteli diyeti verin çünkü bu onun sağlığını iyileştirecek. Uzun vadede bu, sizinle biraz daha uzun süre olduğu anlamına gelebilir. Ve eğer daha sağlıklıysa, pahalı veteriner faturalarından da tasarruf edebilir.

Bakım

Kaniş Border Collie açık havada gölde

Bordoodle muhtemelen hafif ila orta dereceli bir dağıtıcı, sonra hangi ebeveyni aldığına bağlı olarak. Bordoodle’ın Border Collie ebeveyn kulübeleriBu, köpeğinizin cinsin bu tarafını alırsa muhtemelen daha fazla tüy döküp dökmeyeceği anlamına gelir. Kaniş ebeveynlerinin peşinden giderlerse, kanişlerin hipoalerjenik köpekler olduğu bilindiği için daha az tüy dökerler. Sınır ebeveyninin ayrıca daha kısa ama kıvırcık bir ceketi olan Kanişe kıyasla daha uzun bir ceketi var.

Bu nedenle, kime daha fazla bakacağına bağlı olarak diş fırçalama programını belirleyecektir. Daha çok Border ebeveyni gibiyse, ancak gevşek bukleleri varsa, ihtiyacı olacaktır. her gün fırçalamak ceketinin keçeleşmemesini sağlamak için. Hafifçe dökülen daha kısa bir ceketi varsa, haftada sadece iki kez fırçalamaya ihtiyacı olacaktır.

Bordoodle'ın ceketine gelince, her şey sağduyu ile ilgilidir. Ceketinde düğümler bulursanız, yakında onu daha fazla fırçalamanız gerektiğini anlayacaksınız. Veya eviniz saç kasırgaları tarafından ele geçiriliyorsa. İhtiyacı olacak 8 ila 12 haftada bir banyo temiz kokmasını ve akıllı görünmesini sağlamak için. Cildini rahatlatacak yumuşak ve doğal bir şampuan bulun.

Bordoodle çeşitli göz sorunlarından muzdarip olduğu için, haftada bir kez gözlerini kontrol et sağlıklı görünmelerini sağlamak için. Ağlıyorlarsa, görünümlerinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz veya onları kaşırsa, her ihtimale karşı onu bir kontrol için veterinere götürmelisiniz.

Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri

Kahverengi bordoodle koşuşturuyor

Saygın bir yetiştiriciden bir Bordoodle köpek yavrusu maliyeti ortalama olarak, 700 - 1500 $ arası. Doodle karışımları, sevimli oldukları ve daha az döküldükleri için giderek daha popüler hale geliyor, bu nedenle, fiyatlandırma söz konusu olduğunda bu genellikle itici bir faktördür.

İlk maliyetin hesaba katmanız gereken tek fiyat faktörü olmadığını unutmayın. Yavru köpek yatakları, tasmalar, oyuncaklar, veteriner faturaları, sigorta ve dikkate alınması gereken çok şey var.

Yukarıdaki kılavuzdan daha düşük bir fiyata bir Bordoodle bulabilirsiniz. Ama yaparsanız, muhtemelen vicdansız bir yetiştirici olduklarına dikkat edin. Hem bunlar hem de yavru değirmenler, köpek sağlığı yerine yalnızca maksimum karla ilgileniyor. Yani lütfen onlardan kaçının Her ne pahasına.

Sadece saygın yetiştiricilerle çalışmak sizinle yüz yüze görüşecek ve yavru köpekler ve ebeveynleriyle de tanışmanıza izin verecek. Size sağlık izinlerini gösterecekler ve neler bekleyeceğiniz konusunda sizinle konuşacaklar. İyi bir hisse kapılırsan onlarla takıl. Yapmazsan, uzaklaş.

Kurtarma ve Sığınaklar

Rescue Bordoodle

Eğer düşünüyorsan Bordoodle'ı kurtarmak, kurtarma kulübüne hoş geldiniz! Kurtarıcı anneler ve babalar olarak kurtarmanın dünyadaki en iyi hislerden biri olduğunu biliyoruz.

Bordoodle olup olmadığını görmek için yerel kurtarma merkezlerinizi ziyaret edin. Ancak bu adamların diğer doodle karışımları kadar yaygın olmadığını unutmayın. Yani biraz beklemen gerekebilir.

Bir Bordoodle bulamıyorsanız, neden çabalarını yalnızca bir cinse ve karışımlarına odaklayan özel cins organizasyonlarına göz atmıyorsunuz? Border Collie Kurtarma web sitesi ve Kaniş Kurtarma Vakfı web sitesi her ikisi de adanmış kurtarmaları eyalet bazında listeler.

Aile Hayvanları Olarak

 • Bordoodle eğlenceli ve eğlencelidir.
 • O çok zeki ve muhtemelen çoğu oyunda insanlarını alt edecek.
 • Hızlı öğrenir ve çok itaatkardır.
 • Bordoodle'lar aktiftir ve günlük en az 45 dakika egzersize ihtiyaç duyar.
 • Enerjilerini yakmak için gün boyunca bolca oyun süresine ihtiyaçları vardır.
 • Bordoodle, haftalık fırçalamaya ihtiyaç duyan hafif ila orta dereceli bir saçaktır.
 • Yabancılara mesafeli ama insanlara çabucak ısınır.
 • Bordoodle, küçük çocuklar ve diğer aile hayvanları ile yaşayabilir.
 • Ancak aile evinde çoban davranışına dikkat etmeniz gerekir.

Son düşünceler

İşte orada, muhtemelen en akıllı doodle karışımı dışarıda. Ve sadece beyni değil, aynı zamanda ona eşlik edecek sevimli güzelliği de var. Eğlencelidir ama ne zaman sakin olacağını ve kanepede kucaklaşacağını bilir. O enerjik ve istekli bol egzersize ihtiyacım var. Bordoodles, insanları tanıdıklarında rezerve edilir ancak arkadaş canlısıdır.

Mükemmel tavrı, onu çoğu aile için harika bir aile hayvanı yapar ve hem küçük çocuklarla hem de diğer evcil hayvanlarla da yaşayabilir. Bu adamla çok fazla yanlış gidemezsin ve tek ihtiyacı olan arkadaşlık, egzersiz ve bolca sevgi. Ama muhteşem bir yüzle, biri nasıl direnebilir ki ?!

Yorumlar