Komondor Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Komondor Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Macar Çoban Köpeği olarak da bilinen Komondor, uzun, beyaz köpek rastaları sayesinde gezegendeki en farklı görünen köpeklerden biridir. Ama bu yavruda korkularından daha fazlası var. Onlar güçlü ve koruyucu Macar sürü koruyucularıdır. Ayrıca ailelerine karşı çok tatlı, sevecen ve sevecendirler, bu da onlara aile dostu bir köpek arkadaşı olarak en üst sıralarda yer almalarını sağlar.

Komondor, rahat, az bakım gerektiren bir evcil hayvan arayan aileler için en iyi seçim değildir. Bu köpek inatçı ve bağımsızdır, bu da onları eğitmeyi zorlaştırır. Onlar da son derece koruyucudurlar, bu nedenle sorumluluğu üstlenebilecek güçlü bir bakıcıya ihtiyaçları vardır. Tüm Kom'lar diğer köpekler gibi değildir, bu da bu cinsi çok köpekli bir ev için uygun hale getirmez. Ancak doğru aile için, son derece sadakat ve bolca eğlence sunarlar ve tam anlamıyla köpek köpekleridir.Bu Komondor ırkı rehberinde, geçmişlerine ve bunun kişiliklerini nasıl etkilediğine, ayrıca kürklerine ve ona nasıl bakılacağına bakıyoruz. Fırçaya ihtiyacınız yok, sadece bir sürü havluya, bir yer vantilatörüne ve bolca sabra ihtiyacınız var. Ayrıca ihtiyaçlarını, sağlıklarını ve en önemlisi ne tür bir aile ve yuva aradıklarını araştırıyoruz.

İçindekiler
 1. Tarih
 2. Mizaç
 3. Boyut ve Görünüm
 4. Ceket ve Renkler
 5. Egzersiz ve Yaşam Koşulları
 6. Eğitim
 7. Sağlık
 8. Beslenme
 9. bakım
 10. Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri
 11. Kurtarma ve Barınaklar
 12. Aile Hayvanı Olarak
 13. Son düşünceler
Komondor
  • Ağırlık 80+pound (kadın) 100+ pound (erkek)
  • Yükseklik 25,5+ inç (dişi) 27,5+ inç (erkek)
  • Ömür 10-12 yıl
  • Renkler Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

Tarih

 Çimlerde oturan Komondor
Komondor'un geçmişi, diğer köpek ırklarının çoğu kadar net değildir.

Bu yavru Macaristan ile bağlantılı olmasına rağmen, Sarı Nehir'in doğusundaki Çin'den geliyorlar ve Tibet köpeklerinden geliyorlar. Komondor, “Kumanların köpeği” anlamına gelir, ilk kez 1500'lerin ortalarında yazılı olarak kaydedilmiştir. Kumanlar, köpekleriyle çiftlik hayvanı tutma konusunda o kadar uzmandı ki, diğer kabileler onları atlarını ve köpeklerini eğitmek ve çiftlik hayvanlarını yönetmek için esir aldı.

Bu hayvancılık uzmanlarına ihtiyaç var hayvanlarını avcılardan korumak için büyük, sağlam, sağlam bir köpek. Ayrıca koyun sürüsüne sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabilecek ve onları yırtıcı hayvanlardan koruyabilecek koruyucu bir kürkü olan bir köpeğe de ihtiyaçları vardı. Sonuç olarak, bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz Komondor'un atasını geliştirdiler ve genellikle Macar Çoban Köpeği olarak anılırlar. Kumanlar köpeklerine o kadar güveniyorlardı ki onları kutsal sayıyorlardı.Kuman döneminden bu yana birçok toplumsal değişikliğe rağmen değişmeyen Komondor'dur. American Kennel Club (AKC) onları 1937'de resmen tanıdı. Amerika'da nadir bulunan köpeklerdir, ancak popülariteleri son zamanlarda artmıştır. Üç Macar çoban köpeği türü vardır: Kom, Puli ve Pumi. Puli en eski Macar Çoban Köpeği ırkıdır ve Komondor'a çok benzerler, ancak boyutlarının yaklaşık üçte biri kadardır.

Mizaç

 Komondor yakın yüz
Komondor bir sürü bekçisidir, bir sürü çobanı değil.

Size ve ailenize aynı koruyuculukla davranmalarını bekleyebilirsiniz. Sevdiklerine karşı çok şefkatlidirler ve cüsselerine rağmen her zaman sizinle birlikte kanepeye atlayıp kucaklaşmaya çalışırlar. Aileleri kapalı kapılar ardındayken evde eğlenceli ve komiktirler. bu, çoğu insanın toplum içinde göremediği bir taraftır.

Komlar yabancılara karşı mesafelidir, onları uzaktan gözetler, insanlarının her zaman güvende olmasını sağlamak. Bekçi köpeği yeteneklerini gösteren yüksek sesle havlıyorlar. Komlar kavga aramasa da, gerekirse evlerini ve ailelerini canları pahasına korurlar. Belirli alanlarda yardımcı olabilecek kurt ve çakal gibi yırtıcı hayvanlara karşı cesurdurlar. Ailelerine sadıktırlar ve uzaklaşmazlar.Komondorlar diğer köpeklerle pek sosyal değildir. bu nedenle, daha sonra ailelerine başka bir köpek eklemek isteyen aileler için akıllıca bir seçim değildir. Ayrıca, toplum içinde dolaşırken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir çünkü her an bir köpeğe karşı ani bir nefret duyabilirler. Uygun ve tutarlı eğitimle, Koms genellikle kibar köpeklerdir ancak köpek parkında süper sosyal olmalarını beklemeyin.

Boyut ve Görünüm

Komondor, büyükten dev bir köpek ırkıdır. Dişiler genellikle 25,5 inç ve üzeri ölçülerdedir ve 80 kilo veya daha ağırdır. Erkekler 27,5 inç veya daha fazla ölçülerek çok daha büyük olabilir. Ağır bir kemik yapısı ve çok fazla kas ile tipik olarak 100 kilodan daha ağırdırlar. Komların büyük kafaları vardır ve kürklerinin arasından orta büyüklükteki badem şeklindeki gözlerini ve arsız gülümsemelerini zar zor görebilirsiniz.

Gösteri halkasında Kom'unuzu göstermek istiyorsanız, Kom'a olabildiğince yakın olmaları gerekir. Komondor cins standardı mümkün olduğunca yönergeler. Burada görünümleri ve neyin tercih edildiği, hatalı olduğu veya diskalifiye edildiği ile ilgili yönergeleri bulabilirsiniz. Bir aile refakatçisi arıyorsanız bu kurallar önemli değildir. Yerine, çok yönlü ve sadık bir kişilik daha önemlidir.Ceket ve Renkler

 Dışında oturan iki renk Komondor Mont Renkler
Komondor, biri paspas gibi görünen köpeklerden bahsettiğinde akla gelen ilk köpektir.

Bir köpek yavrusu ceketi oldukça yumuşak, yoğun ve yünlüdür. Tüyleri, 'kaplama' olarak adlandırılan 8 ila 12 aylıkken tabanda toplanır. Bu kümelere, daha yumuşak olan astarın etrafında yavaş yavaş sıkılaşarak kordonlara dönüşen uzun, kaba, dalgalı tüyler neden olur.

Kordonlar yavaş büyür ve yıllar geçtikçe yetişkin bir kürkün salınışını ve uzunluğunu kazanır. İpler ağırdır ve keçe gibidir. İki yaşına kadar ceketi doğal olarak kordonlanmayan Koms, uyum halkasından diskalifiye edilir. Düz ve ipeksi tüyler bu cinste mevcuttur, ancak nadirdir ve bir kusurdur. Bir Kom'un ceketi her zaman beyazdır, ancak genellikle kirli beyaz görünür veya en azından fırçalanmış köpekler gibi parlak beyaz değildir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Komondor çimlerde dışarıda koşuyor
Bu cinsle günde yaklaşık 30 dakika açık havada egzersiz yapmayı hedefleyin.

Komondor sadece birkaç kısa günlük yürüyüşe ihtiyaç duyan orta derecede aktif bir köpek. Son derece koruyucu olduklarından, adımlarının çoğunu evin içinde sizi takip ederek alırlar. Yoğun beyinleri, etkileşimli oyun süresi ve bulmacalarla gün boyunca uyarılmaya ihtiyaç duyar. köpek oyuncakları . Aksi takdirde, huzursuz olabilir ve yıkıcı köpekler haline gelebilirler.

Bir Komondor'u çalışırken görmek etkileyici. Mastiff tipi bir köpeğin güçlü gövdesine sahipler ama ayakları üzerinde hafif ve Border Collie gibi çevikler. Lütfen büyük boyutlarının ve hızlı tempolarının bu cinsi iyi tanımayan insanlar için endişe verici olabileceğini unutmayın. Bu nedenle ve son derece koruyucu yapıları ve köpeklere karşı dikkatli olmaları nedeniyle, bu yavruyu toplum içinde tasmalı tutmalısınız.golden retriever vs labrador

Bir apartman dairesi sonsuza kadar ev listelerinde üst sıralarda yer almasa da, yeterince egzersiz yaptıkları sürece daha küçük bir alanda hayatta kalabilirler. Ancak büyük boyutları ve sallanan kordonları, onları daha büyük yaşam ortamlarına daha uygun hale getirir. Oturma odası ne olursa olsun, Evin ve bahçenin güvenli olmasını sağlamak tartışılamaz. Bir hayvan kendi alanlarına girerse, onları tünel görüşüyle, örneğin doğrudan trafiğe doğru kovalarlar. Bu nedenle Kom'ünüzün ve diğer hayvanların güvenliği için onları çitle çevrili tutmak çok önemlidir.

Koms, köpeklerden anlayan çocuklarla yaşayabilir, ancak onları her zaman denetlemelisiniz. Oyuncudurlar ve ne kadar büyük olduklarının farkında değildirler, bu da yaralanmalara yol açabilir. Ancak çocuklarınızın büyük bir köpeğe hazır olduğunu düşünüyorsanız, koruyucu Komondor'dan daha iyi bir arkadaş bulamazlar. Pek çok bekçi köpeği gibi, onlar da daha genç aile üyelerine çekilir. Diğer hayvanlara gelince, Koms, çok köpekli haneler için en iyi eşleşme değildir. Aslında, bir köpekle yaşamaktansa bir kediyle yaşamaya daha uygundurlar.

Eğitim

 Dışarıda Komondor Antrenmanı
Komondor, herhangi bir insan yönlendirmesi olmadan çok sayıda koyunu koruduğu için ödüllendirilen bir sürü koruyucusudur.

Yetenekliler ama bunu biliyorlar. Koms, onlardan en iyi şekilde yararlanmak için deneyimli bir köpek sahibi gerektiren inatçı ve çok bağımsız köpeklerdir. Hassastırlar, bu nedenle nazik ama sağlam bir liderlik dengesine ihtiyaçları vardır. İlk kez köpek sahipleri bu cinsten uzak durmalıdır.

Sahipler, çok yönlü ve nazik yetişkinlere dönüşmek için mümkün olan en kısa sürede eğitime başlamalıdır. Komlar çok bağımsızdır ve onları eve getirdiğinizde itaat eğitimine başlamalıdır. İlk günden itibaren bir lider olarak konumunuzu belirlemelisiniz. Ayrıca Kom'unuzu tasmalı olarak iyi yürümesi için eğitmelisiniz, çünkü güçleri ve hızları sahibini kolayca devirebilir.Erken sosyalleşme koruyucu doğalarının aşırı temkinli veya agresif olmasını önlemek için çok önemlidir. Yavru köpeğinizin mümkün olduğunca çok sayıda başka yavruyla karıştırılmasını sağlamak, diğer köpeklere karşı gelecekteki korku ve saldırganlığı sınırlayabilir. Ancak, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bazı Kom'ların diğer köpeklerin yanında rahat olmadığının farkında olmalısınız. Koms üç yaşına gelene kadar tam olarak olgunlaşmaz, bu yüzden bir süre köpek yavrusu benzeri davranışlar bekleyin. Koruyucu doğalarının o zamana kadar tam olarak ortaya çıkmayabileceğini unutmayın.

Sağlık

 Komondor'un ağzı açık, insan içeride sorun olup olmadığını kontrol ediyor
Tüm safkan köpekler gibi, yatkın oldukları birkaç sağlık durumu vardır.

Komondorlar, ortalama yaşam süreleri 10 ila 12 yıl olan nispeten sağlıklı köpek ırklarıdır. , dev bir köpek ırkı için makul bir yaşam süresi. Veterinerinizi düzenli olarak ziyaret etmek, onları sağlıklı tutmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Kom'unuz bu koşullardan herhangi birini yaşamasa da, bunların farkında olmanız çok önemlidir.

Dejeneratif Miyelopati

dejeneratif miyelopati (DM) omuriliği etkileyen bir hastalık, ilerleyici kas güçsüzlüğüne ve koordinasyon kaybına neden olur. Genellikle arka uzuvlardan başlayarak sekiz yaş ve üstü köpekleri etkiler. Yükselmede zorluk, uzuvlarda güçsüzlük, kas kaybı ve koordinasyon bozukluğu gibi belirtiler olup olmadığına bakın. Yetiştiricilerin köpeklerini DNA testine tabi tutmaları şiddetle tavsiye edilir ve pozitif sonuç alan herhangi bir köpek ürememelidir.Göz Koşulları

Hadi gözün birkaç kalıtsal hastalığı riski altında . En yaygın olanı entropion ve katarakttır. entropiyon göz kapağının içe doğru kıvrılması ve kirpiklerin göze zarar vermesiyle oluşur. Erken teşhis, körlük dahil ciddi sorunları önleyebilir. Sorumlu yetiştiriciler, köpeklerinin her yıl bir göz doktoru testinden geçmesini ve sonuçların Ortopedi Hayvanları Vakfı'na (OFA) veya Canine Eye Kayıt Vakfı'na (CERF) kaydedilmesini sağlamalıdır.

köpekler neden kakası yer

Gastrik Dilatasyon Volvulusu

Gastrik dilatasyon volvulusu (GDV) daha yaygın olarak şişkinlik olarak bilinir . Acil tıbbi müdahale gerektiren ve çok hızlı bir şekilde ölümle sonuçlanabilecek hayatı tehdit eden bir durumdur. Genellikle bir egzersiz seansına yakın büyük bir öğün tükettikten sonra olur, ancak bu her zaman böyle değildir. Mide genişler ve genişler, kan akışını kısıtlar, mide duvarını yırtar ve diğer organların kapanmasına neden olan şoka yol açar. Kendiniz yapmak belirtilerin farkında ve hemen harekete geçin.

Kalça ve Dirsek Displazisi

Kalça ve dirsek displazisi olan gelişimsel ortopedik durumlardır. anormal şekilli eklemlere neden olur. Diyet, egzersiz, büyüme hızı ve çevre gibi çeşitli faktörlerden etkilenen genetik bir hastalıktır. Hayatı tehdit edici olmasa da ileriki yaşlarda ciddi ağrılara ve hareketlilik sorunlarına neden olabilir. Tedavi, köpeğin klinik belirtilerine ve rahatsızlığına bağlı olarak ilaç veya ameliyatı içerebilir.

Beslenme

Komondors, benzer büyüklükteki köpekler kadar yemek yemez, bu da aylık yemek faturasını düşük tutmaya yardımcı olur. Sürü bekçisi olarak geleneksel rollerinde, çobanın yediğini paylaşırlar ya da kendi başlarının çaresine bakmak zorunda kalırlardı. bu Amerika Komondor Kulübü çoğu yetişkin Kom'un yemek yediğini belirtin günde üç bardaktan fazla yemek yemeyin. Tüm Kom'lar farklı olsa da, jenerik besleme yönergeleri genellikle çok cömerttir, bu nedenle bunu yetiştiriciniz veya veterinerinizle görüşün.Kom'unuzu neyle beslediğiniz, yaşam tarzı, tercih ve bütçe gibi birçok faktöre bağlıdır. Seçtiğiniz diyet ne olursa olsun, Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği (AAFCO) tarafından belirlenen standartları karşılayan yüksek kaliteli bir diyet olması gerekir. Yüksek kaliteli hayvansal protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller içeren bir diyet seçin. Neden aşağıdakiler gibi kullanışlı ve yeni bir abonelik hizmeti düşünmüyorsunuz? isim isim ?

bakım

 Komondor ıslanıyor ve dışarıda titriyor
Bir fırçaya ihtiyacınız olmadığı için Komondorları geleneksel anlamda temizlemezsiniz.

Ancak bol zamana ve sabra ihtiyacınız var. 8 ila 12 ay arasında, buklelerin doğal ayrılma noktalarına ve modellerine göre kümelerin ayrılmasına yardımcı olmalısınız. Kordonların tabanı çeyrek boyutunda olmalıdır. Kordonların ıslanıp kuruması sürecinde zamanla birlikte topaklanmalar sıkılaşarak kordonlara dönüşür. Kablolarını kontrol etmek ve düzenli tutmak için her hafta biraz zaman ayırmalısınız.

Sağlıklı bir Kom ceketini korumanın birkaç püf noktası var. İlk olarak asla fazla kirlenmesine izin vermeyin ve herhangi bir kir fark ettiğiniz anda bir bahçe hortumu ile yıkadığınızdan emin olun. İkincisi, seyreltilmiş bir şampuanla durulamak ve suyu bir havluyla sıkmaktır. Şampuan, kiri ve yağı çıkarmaya yardımcı olur ve havluyla kurutma, kabloları temiz ve kompakt tutmaya yardımcı olur. Üçüncüsü, kordonlarının düzgün bir şekilde kurutulmasını sağlamaktır çünkü nemli saç kiri daha kolay çeker ve küflenerek ağrılı noktalara ve enfeksiyona yol açabilir. Bir kurutucu veya yer vantilatörü, kuruluğu sağlamak için değerli bir araçtır ve bacakları havada, önlerinde tembellik yapmayı severler.

Komondorlar eğilimlidir diş hastalıkları ve diş kaybı, bu nedenle bir diş rutini genç yaştan beri. Köpek diş macunu ile haftada birkaç kez dişlerini fırçalayın. Tırnakları çok uzadıklarında kesilmeleri gerekir ve kulaklarını kir, birikinti ve enfeksiyon belirtileri açısından haftalık olarak kontrol edin. Tımarlama ve elleçlemeyi onlar için genç yaşta olumlu bir deneyim haline getirin çünkü tam boyutlarına ulaştıklarında bakım ve veteriner ziyaretlerini çok daha kolay hale getirir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Birbirine sarılmış komondor yavruları
Büyük ve dev ırklar olduklarından, her şeyin ortalama büyüklükteki parçalardan daha pahalıya mal olmasını bekleyebilirsiniz.

Komondorlar Amerika'da nadirdir, bu da sorumlu yetiştiricilerin de olduğu anlamına gelir, ancak sağlıklı ve mutlu bir köpek yavrusu istiyorsanız bir tane bulmanız zorunludur. Yetiştirici aramanıza başlamak için harika bir yer AKC'nin Komondor damızlık sayfası . Köpeklerini taramayan sorumsuz yetiştiricilere dikkat edin kalıtsal hastalıklar veya yavrularının sağlığıyla hiç ilgilenmeyen köpek değirmenleri için.

Bir Komondor yavrusunun ortalama fiyatı 1.200 ila 2.000 dolar arasındadır. Ödüllü bir soydan veya şampiyon soyundan bir Kom arıyorsanız, bundan daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz. Bu sadece yavru köpeğin ilk maliyetidir, ancak yavru köpeklerin yeni evlerine yerleşmeleri için çok sayıda ekipmana ve eşyaya ihtiyaçları vardır.

Kurtarma ve Barınaklar

 Komondor ayakta çimde kurtarma
Yerel barınağınızla konuşun, bu sizi ömürlük yuvaya ihtiyaç duyan bir Kom'e yönlendirebilir.

Bir sığınakta bir Komondor bulmak nadirdir, ve bu nedenle hızla benimsenmeleri muhtemeldir. Artı, birçok yetiştirici, yavru sözleşmelerinde istenmeyen köpeklerin kendilerine iade edilmesi gerektiğini şart koşar. Alternatif olarak, Komondor Club of America's ile iletişime geçin. kurtarma koordinatörü veya arama çevrimiçi kurtarma kuruluşları .

Aile Hayvanı Olarak

 Sahibiyle tasmalı yürüyen Komondor
Komondor, ipli tüyleri ve devasa boyutları sayesinde benzersiz görünümlü bir cinstir.
 • Komondor güçlü ve koruyucu bir köpektir ve evlerini ve ailelerini canları pahasına korurlar.
 • Mükemmel bekçilerdir ve yüksek sesli ve ısrarcı bir havlamaya sahiptirler.
 • Koms, ailesiyle birlikte eğlenceli ve oyuncudur.
 • Çoğu Koms, diğer köpeklere karşı temkinlidir, bu nedenle çevrenizdeki diğer köpeklere karşı toplum içinde uyanık olmanız gerekir.
 • Koruyucu doğaları, çocuklara çok düşkün olmalarını ve onlara yakın durmalarını sağlar.
 • Komlar yabancılara karşı mesafelidir ve onları ziyaretçilere tanıtmalısınız.
 • Günde sadece yaklaşık 30 dakika açık havada egzersize ihtiyaçları var, ancak çok fazla zihinsel uyarıma ve oyuna ihtiyaçları var.
 • Komondor, dev köpek ırkı üzerinde büyük bir sınırdır, bu yüzden alana ihtiyacınız var.
 • İpli ceketleri yüksek bakım gerektirir.
 • Son derece bağımsız ve inatçı bir kişiliğe sahipler, bu nedenle eğitim zorlu ve ömür boyu süren bir bağlılık.

Son düşünceler

Geleneksel sürü bekçileridir, bu nedenle sahip oldukları her şeyle ailenizi ve evinizi koruyacaklarından emin olabilirsiniz. Neyse ki onlar aynı zamanda harika bir aile hayvanı olan tatlı ve sevecen yavrulardır. Ancak görebileceğiniz gibi, son derece bağımsız bir kişiliğe sahip, yüksek bakım gerektiren köpeklerdir, bu nedenle ortalama bir aile evi için uygun değildirler. Ama onlara ihtiyaç duydukları şeyi sunabilirseniz, bu korkunç köpekçikten daha iyi bir aile arkadaşı bulamazsınız.

Yorumlar