Avustralya Sığır Köpeği Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Avustralya Sığır Köpeği Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

bu Avustralya Sığır Köpeği (Blue Heeler olarak da bilinir) köpek dünyasında yükselen bir yıldızdır. Bu cins, göz kamaştırıcı benzersiz görünümü ile fark edilirken, eğlenceli ve gösterişli kişiliği için son on yılda giderek daha popüler hale geldi. Ama bu çok eşsiz köpek ırkı, göründüğünden daha fazlasıdır.

Birçok aktif aile için bu cins, isteyebileceğiniz her şeyi tek bir köpek paketinde toplar. Aktif bir köpek istemeyen köpek sahipleri için muhtemelen başka bir köpek ırkını düşünmek isteyeceksiniz. Bazı yeni Aussie sahipleri bunu çabucak buluyor o başa çıkmak için çok fazla ve ne yazık ki, birçoğu kurtarma barınaklarında kalıyor.Bu kılavuzda, cins hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetleyeceğiz. Tarihlerinden ve bunun kişiliğini nasıl etkilediğinden egzersiz ve eğitim ihtiyaçlarına kadar, bilmen gereken her şey . Bu cinsin sizin ve aileniz için mükemmel olup olmadığını öğrenelim!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık35-50 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik17-20 inç
  • ömür simgesiÖmür12-16 yıl
  • renk simgesiRenklerMavi, Kırmızı, Siyah ve Beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

Dışında Mavi Topuklu

Cins, soylarında dingoları evcilleştirmiştir.Avustralya Sığır Köpeği, iç kesimlerdeki kıyı kasabalarından seyahat eden Anglo-Avustralyalı yerleşimciler tarafından yetiştirildi. 19. yüzyıl . Orada sığır yetiştirmek için mükemmel koşulları buldular. Ancak İngiltere'den gelen orijinal çoban köpekleri, yani Smithfield köpeği, zorlu araziler ve aşırı sıcak hava ile boy ölçüşemezdi. Bu nedenle, yeni evlerinde başarılı olacak sağlam bir çoban köpeği yaratmaları gerekiyor.Smithfield köpekleri evcilleştirilmiş Dingolar ile yetiştirilen , kim Avustralya Bush'un vahşi köpekleri . İskoç Highland Collie'nin de bu karışımın bir kısmını oluşturduğu düşünülüyor ve karışıma birinci sınıf hayvancılık becerileri kazandırdılar. Daha sonra, bu köpekler daha sonra Dalmaçyalılarla birlikte yetiştirildi. Bu, yalnızca muhteşem hayvancılık becerilerine sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda atların yanında çalışmak ve topraklarını korumak için de bir yakınlıkları olduğu anlamına geliyordu.

Bu karışım yeni Avustralyalı Sığır Köpeğiydi ve Thomas Hall adında bir adam üreme sürecinde büyük rol oynadı. Sürü teknikleri, diğerleri gibi, sığırların topuklarını kıstırmaktır. Ve bu yüzden kazandı 'Hall's Heelers' takma adı. Resmi olarak Amerika'ya ne zaman gittiği bilinmiyor. Ancak 1980'de American Kennel Clubs çalışma kitabına kabul edildi.İnanılmaz hayvancılık becerileri, çalışkan ahlakı ve zorlu azim, ona Amerika'daki birçok çiftlikte istihdam sağladı. Özellikle Collies veya Avustralya Çobanları mücadele edebilir . Ama o da oluyor bir aile evcil hayvanı olarak giderek daha popüler aktif ailelerle

Mizaç

Açık havada iki mavi topuklu ayakkabı

Blue Heeler kadar sıkı çalışan birkaç ırk vardır.

Avustralya Sığır Köpeği sert bir kurabiye . Ağır yaralanmasına rağmen çalışmaya devam ettiği biliniyor. Avustralya Taşrasında dayanılmaz derecede sıcak havaya dayanacak şekilde yetiştirilen bu köpek, her şeyin üstesinden gelebilir. Bu, onu güneşi sevenler veya diğer ırkların eridiği daha sıcak iklimlerde yaşayanlar için harika bir seçenek haline getiriyor.o çalışkan bir köpek Yapacak bir işten başka hiçbir şeyi sevmeyen. Yapacak düzenli işler olmadan, onun çalışma ihtiyacını karşılamanın başka yollarını bulmanız gerekecek. Onu bütün gün yapacak bir şey olmadan kapalı bırakmak felaket için bir reçetedir. Birçoğunun kurtarma barınaklarında son bulmasının ana nedenlerinden biri de budur.

Ama burada bir gümüş astar var! İhtiyaçlarını karşılayabilenler bulacak en eğlenceli pooches biri etrafında. Vaktiniz varsa bu yavru saatlerce oynayabilir. Aynı zamanda onu harika bir egzersiz partneri yapar. Çocuklar bahçede hiç bitmeyen eğlenceli saatler geçirecekler. İnsan paketinin dışındakilere ısınması biraz zaman alıyor. O olabilir koruyucu bir köpek hem ailesinden hem evinden.

Ailesine gelince, sevecendir. Çalışma gününden memnunsa, akşamları kucaklaşmaya isteklidir. Özellikle de asıl bakıcısı olarak gördüğü insanla. Bir Alman Çobanı gibi, o bir kişiye daha yakın bağlar tüm aile yerine. Sık sık Velcro köpeği olarak adlandırılır çünkü her zaman yakın temas halinde olması gerekir.

Boyut ve Görünüm

Mavi Gözlü Mavi Topuk

Bu yavrunun, tek bir mavi göz olan heterokromiyi miras aldığını bulmak nadir değildir.Bu cins orta boy bir köpek 35 ila 50 pound arasında bir ağırlığa sahip. Pençeden omzuna kadar 17 ila 20 inç boyundadır. Genel olarak, cins standardı kompakt ama sağlam simetrik bir çerçeveye sahip olduğunu belirtiyor. Tıpkı gerçek bir çalışan köpeğin olması gerektiği gibi. Kafatası, orantılı bir namlu ile üstte geniş ve düzdür.

Üçgen şeklindeki büyük kulakları her zaman dik ve uyanıktır ve gözleri oval şekilli ve orta büyüklüktedir. bulmak nadir değildir. heterokromi ile mavi topuklu oluşturan gözde bir pigmentasyon değişikliği olan tek mavi göz . Burnu kare ve etlidir ve boynu kalın ve kaslıdır. Kuyruğu dizlerine ulaşır ve her zaman düz veya alçak taşınır. Ayrıca tilki kuyruğu gibi oldukça gürdür.

Ceket ve Renkler

kırmızı ve mavi topuklu açık havada

Bu cins hem mavi hem de kırmızı katlara sahip olabilir.

Avustralya Sığır Köpeğinin bir kısa ve pürüzsüz çift kat . Astar kısa ve yoğundur, vücudunu kışın sıcak, yazın serin tutar. Paltosu yakın, her saçı vücuduna yakın oturuyor ve yağmuru püskürtmek için sert bir dokuya sahip. Yüzünün, kulaklarının ve bacaklarının ön tarafındaki tüyler daha kısadır. Göbeğindeki, bacaklarının arkasına kadar uzanan ve daha uzun olan boynunun etrafındaki kürkle kıyaslandığında. Saçının uzunluğu 1 ila 1 ½ inç arasında olmalıdır.Birçok insan iki tür Heeler olduğunu düşünür, Red Heeler ve Blue Heeler . Ama onlar aynı ve her ikisi de ceket rengi lekeleri olabilir . Sadece farklı bir ceket tonuna sahipler. Blue Heeler siyah, gri ve beyaz renklidir ve Red Heeler siyah, kahverengi ve beyaz renklidir. Avustralya Sığır Köpeğinizi gösteri halkasında göstermek istiyorsanız, renk özellikleri katıdır.

Egzersiz Gereksinimleri

Avustralya Sığır Köpeği Egzersizi

Bu cins, yüksek düzeyde egzersiz yoğunluğuna sahiptir.

Avustralya Sığır Köpeği son derece enerjik bir köpektir. Tekrar edelim - bu bir aşırı boyuttaenerjik köpek . İdeal olarak, bütün gün bir çiftlikte veya çiftlikte çalıştırılmalıdır. Ama değilse, ihtiyacı var en az 90 dakika yoğun aktivite onun çalışma ihtiyaçlarını karşılamak için. Mahallede yavaş bir gezinti, bu köpekle yerinde olmaz. Kalbini pompalamak için son derece etkili egzersize ihtiyacı var.Ama sadece bununla kalmıyor. Onunla evdeyken, o da çok sayıda etkileşimli oyun süresine ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar . Uyumak için kanepeye kaçacağını düşünmeyin! Avluda getirme veya halat çekme gibi sizinle etkileşimli oyunlar oynaması gerekecek. Ayrıca çiğneme çubukları veya bulmaca dağıtma oyuncakları gibi solo oyun zamanlarına da ihtiyacı olacak.

Enerjisini yönlendirmezseniz, çiçek tarhlarını kazmak, mobilyaları mahvetmek, çarşafları parçalamak gibi yapacak başka şeyler bulacaktır. Ayrıca sorunlu davranışlara neden olur ve evde asi hayvan sürüsü. Ve kıstırma tekniği ile hoş bir aile ortamı yaratmıyor. Bu nedenle, egzersiz açısından ona verebilecekleriniz konusunda dürüst olmanız çok önemlidir. Ve neden ortalama ailenize uygun değil.

Yaşam koşulları

mavi topuklu açık havada

Blue Heeler'ınızı çalıştırmak için geniş bir açık alana erişiminiz olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Daire veya büyük ev yaşamına uygundur, ancak bir bahçeye erişimi olması gerekiyor . Bu yavru bir açık hava köpeğidir ve burun delikleri temiz hava ve koku ister. Avluya erişimi olmayınca çılgına dönecek ve yine yıkıcı olacak. Bu yavru, koşmayı ve yabancılar, ziyaret eden avlu yaratıkları ve araçlar da dahil olmak üzere şeyleri sürmeyi sevdiği için, bahçesinin güvence altına alınması gerekir. İstediğinde muhteşem bir kaçış sanatçısı!Avustralya Sığır Köpeği çocuklarla harikadır ve onları sürünün bakılması gereken küçük üyeleri olarak gördüğü için onları oldukça sever. Ancak, sadece onlarla birlikte yetiştirilirse. O yerleşik bir köpekse ve dünyasına küçük bir insan getirirseniz, yeni kardeşine sürünün bir parçası olarak değil, sürüye sürülecek bir yaratık olarak saygı duyabilir. Bu yavru en iyi şekilde yerleştirilmiş zaten çocukları olan bir aile ile böylece onlara hemen büyükleri gibi saygı duyacaktır.

Çocuklarla ve diğer hayvanlarla yaşamaya uygunluğu söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken bir diğer faktör de şeyleri sürüye yatkınlık . Yine, buradaki gütme tekniğine dönersek, ayak bileklerini kıstırır. Çocukları veya hayvanları sürüye sürülecek nesneler olarak görürse, kıstırır. Bu da hüsrana, mutsuzluğa ve olası yaralanmalara neden olacaktır. Bunların hepsi dikkate alınması gereken şeyler. Ancak doğru evde, bir aile ortamında çok başarılı olabilirler.

Eğitim

Oturan İnatçı Sığır Köpek

Bu cins son derece zekidir ancak eğitim ile tutarlılık gerektirecektir.

Birçok mükemmel çalışan köpek gibi, bu cins çok bağımsızdır. Sürü alanında eğitilebilir olsa da, büyük ölçüde hayvancılık eğitiminden ziyade doğal içgüdüleriyle ilgilidir. o inatçı bir köpek Kimin daha da inatçı bir ustaya ihtiyacı var. Bu cins, ilk kez köpek sahipleri için en iyi seçim değildir.

Bağımsızlığı, hiçbir zaman tam olarak itaatkar olmayacağı anlamına gelir ve eğer haklı olduğunu düşünürse, içgüdüleriyle emriniz üzerine gidecektir. Avustralyalı Sığır Köpeğinizi köpek yavrusu itaat dersleri . Birçok insan bu cins için dengeli bir eğitim yaklaşımının en iyisi olduğunu düşünüyor. Bu cinsin motivasyonu muhtemelen oynamak için oyuncaklar ve toplar olacaktır, bu yüzden bunları eğitiminizde kullanın. Kalıcı ol ! Bağımsız köpekler, işe yaramadığını düşünmeniz için sizi kandıracak, ama gerçekten öyle.

Doğal olarak ailesini koruyor, bu yüzden onu sosyalleştirmek çok önemli hem de erken yaşta. Aksi takdirde aşırı korumacı olabilir. Onu diğer köpeklerle karıştır yerel köpek parkında evinize yeni insanları davet edin ve onu yeni manzaralara ve seslere maruz bırakın.

önemli olan insanları gütmesine izin verme , hayvanlar veya evdeki nesneler. Onun olduğunu fark ederseniz, dikkatini yeniden yönlendirin. Hoşgörülmemelidir, aksi takdirde mutsuz bir aile dinamiğine neden olur. mutlaka araştırın bu davranışlardan nasıl kaçınılır ve yaptığında hızlı davranmaya hazır olun. Bu cins için sandık eğitimi gereklidir. Bir şey için bak güçlendirilmiş çelikten yapılmış sandık bu enerjik türü içerebilir. Ek olarak, tasmasız iyi yapmayacağından onu eğitmeniz gerekir.

Sağlık

Sahilde mavi topuklu

Bu cins, uygun şekilde bakıldığı takdirde 16 yıla kadar uzun bir ömre sahiptir.

Avustralya Sığır Köpeği, ortalama olarak ortalama bir yaşam tarzına sahip olan nispeten sağlıklı bir köpektir. 12 ila 16 yıl arasında uzun ömür. Bu harika bir köpek ömrü, ancak onu sağlıklı tutmanız ve oraya ulaşmasına yardım etmeniz gerekiyor. Veteriner kontrolleri ile güncel kalın ve egzersizle onu formda ve mutlu tutun. Onu karşılayabileceğiniz en kaliteli beslenmeyle beslemek, onu sağlıklı tutmak için de uzun bir yol kat edecektir.

o belirli sağlık sorunlarından muzdarip olma eğilimi diğerlerinden daha fazla. Bu nedenle, aşağıda bilmeniz gereken koşulları listeledik. Bu liste ayrıntılı olmasa da, başlamak için kesinlikle iyi bir yer.

Kalça ve Dirsek Displazisi

Cins hem kalça hem de dirsek displazisine eğilimlidir. Genellikle çok hızlı büyüyen kemiklerden kaynaklanır, bu da ezilen ve yıpranan düzensiz eklemlere neden olur. Bu, hareket kabiliyetinde sorunlara ve tedavi edilmezse sonunda artrite neden olur. Yavru köpeğinizin egzersiz yapmakta, ayağa kalkmada veya uzuvlarında topal olduğunu fark ederseniz, bu eklem displazisinin bir işareti olabilir.

Göz Koşulları

Cins, en yaygın olanı ilerleyici retinal atrofi ile çeşitli göz sorunlarına eğilimlidir. Bu, sonunda tam körlük ile sonuçlanan retinanın bozulmasıdır. Birincil lens lüksü de yaygındır ve bu, yine körlüğe neden olan lensin yerinden çıkmasıdır. Bir şeylere çarptığını fark ederseniz, köpeğinizi veterinere götürün.

Sağırlık

Diğer birçok çoban köpeği gibi Border Collie gibi veya Avustralyalı Çoban Avustralya Sığır Köpeği kalıtsal sağırlığa eğilimlidir. Saygın yetiştiriciler, yavrularını sağır olup olmadıklarını gösterecek olan bir BAER testinden geçireceklerdir. Sertifikaları mutlaka isteyin.

Beslenme

Sığır Köpek Yemi

Yemek söz konusu olduğunda, bu cinsin enerji seviyelerini koruyabilen bir mama tanesine ihtiyacı vardır.

Avustralya Sığır Köpeği enerjik bir köpektir, ancak yalnızca iki ve üç bardak yemek bir gün. Bu tamamen onun enerji seviyelerine ve çalışan bir köpek olup olmamasına bağlıdır. Hem de yaşı ve büyüklüğü. Onu aşırı beslemediğinizden emin olmak için her zaman paket talimatlarını izleyin. Fazla kilolu olmak Heeler için iyi bir görünüm değil ve sağlıklı da değil!

Köpeğinizi her zaman besleyin yaşam evresine uygun yemek . Bu, özellikle yavruyken geçerlidir çünkü sağlıklı gelişim ve büyüme için gerekli tüm besinleri içerecektir. sunan tanınmış bir marka tarafından yapılan bir mama tanesini arayın. yüksek kaliteli malzemeler ve dengeli beslenme. Bir yaşına geldiğinde, onu yetişkin mama tanesine geçirmeye bakın.

Dengeli bir diyet et proteini, sağlıklı karbonhidratlar ve yağlar, lif, vitaminler ve mineralleri içerir. Sağlıklı omega yağları balıkta, balık yağlarında ve keten tohumunda bulunur ve cildi, tüyleri, beyin fonksiyonları ve genel sağlık durumu için harikalar yaratırlar. Enerjik bir köpek için mama taneleriyle beslemenizi öneririz. Protein içeriği en az %25. Bu ona enerji verecek ve çalışkan kaslarına iyi bakacaktır.

tımar

mavi topuklu banyo

Bakım söz konusu olduğunda, cilt ve tüy sağlığı için düzenli bir banyo rutini uygulayın.

Avustralya Sığır Köpeğinin tımar bölümünde bakımı nispeten kolaydır. Kısa ceketi düz ve şık, yani sadece haftada bir fırçalamak yıl boyunca. Bukleler ve dolaşmalar için endişelenmenize gerek yok, maceralarında toplayacağı ölü saç ve tozdan kurtulmak için güzel bir eski fırça. Bu cins için en iyi fırça yumuşak kıllı bir fırçadır.

Dökülme mevsimi boyunca, yoğun bir şekilde dökülecek ve ceketini üfle . Bu, dökülmesini yönetmek için haftada birkaç kez onu fırçalamanız gerekeceği anlamına gelir. Kıl fırçasının yanı sıra, öneririz bir deshedding aracına yatırım yapmak . Bu, giysilerinizde ve kanepenizde daha az saç ve çöp kutusuna giden fırçada daha fazla saç anlamına gelir.

Sadece ihtiyacı olacak 12 haftada bir banyo yapmak ya da öyle, ya da ona ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz zaman. Kokusuz bir kokusu olmayan nispeten temiz bir köpektir. Kürkünü ve cildini nazikçe yıkayacak doğal bir köpek şampuanı kullanın. Yavrularınız için kolay bir süreç haline getirmek için erken banyo yapmaya başlayın.

Nefesini tazelemek ve periodontal hastalıkları önlemek için köpeğinizin dişlerini köpeğe özel diş macunu ile haftada bir fırçalayın. Aktif bir köpekse, tırnakları muhtemelen doğal olarak aşınacaktır. Ama yere vurduklarını fark ederseniz, çok uzunlar. Haftada bir kez kulaklarını temizleyin kiri ve bakterileri de temizlemek için ılık nemli bir bezle.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

safkan topuklu köpek yavrusu

Safkan bir köpek yavrusu için 1000 dolardan fazla ödemeyi bekleyin.

Avustralya Sığır Köpekleri en popüler tür değildir, ancak orada birçok saygın yetiştirici vardır. Sadece onları bulmalısın. Seyahat etmeniz gerekebilir ve muhtemelen bir bekleme listesine alınacaksınız. Ama merak etmeyin, bekleyenlerin başına güzel şeyler gelir! Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu ortalama fiyatı yaklaşık 1.000 $ ve üstü . Ödüllü bir soydan bir köpek yavrusu arıyorsanız, daha fazla ödemeyi bekleyin.

Saygın bir yetiştirici bilmeniz gereken her şeyi size anlatacak ve yaşam tarzınızla ilgili birçok soru soracaktır. Bu yoğun ırk için uygun bir aile olduğunuzdan emin olmak için evinizi bile ziyaret edebilirler. Her zaman yavrularla ve ebeveynleriyle tanışın ve sağlık sertifikalarını da görmek isteyin. ile başlamak için harika bir yer AKC'nin yetiştirici listesi.

yapabileceğin her şeyi yap yavru değirmenlerinden kaçının ve kalitesiz yetiştiriciler. Ucuz bir fiyata bir Heeler bulursanız, sağlıksız olma ihtimalleri vardır, ya da belki bir Heeler bile değildir! Lütfen onların zalim uygulamalarını iş dışında tutmak için üzerinize düşeni yapın. Onlar hakkında kötü bir his duyarsan, hemen uzaklaş!

Bir Avustralyalı Sığır Köpeği yavrusu, bakılması gereken en pahalı köpek değildir, ancak tüm evcil hayvanlar gibi, devam eden maliyetleri de ucuz değildir. Kasalar, yataklar, tasmalar ve koşum takımları gibi ihtiyaç duyduğu her şeyi ona ayarlamanız gerekir. Ayrıca şunları da düşünmeniz gerekir: devam eden sağlık ve sigorta masrafları fazla. Bu finansal taahhütlerin nihai kararınızda rol oynadığından emin olun.

Kurtarma ve Barınaklar

Kurtarma Tesisinde Blue Heeler

Bir köpek yavrusu evlat edinmek yerine bir kurtarma tesisinden evlat edinmeyi düşünün.

Kurtarmak başka bir seçenektir. Ve kaç tanesinin orada olduğunu düşünürsek, bu harika bir fikir. dışarı çıkmak yerel kurtarma barınaklarınız . Bir Heeler göremiyorsanız, yakındaki bir sığınakta size doğru yönü gösterebilecek personelle konuşun. Bir hayat kurtarmak ve ömürlük bir yuva teklif etmek en iyi duygulardan biridir, ayrıca genellikle bir köpek yavrusu satın almaktan çok daha ucuzdur.

Yerel barınaklarınızda bir tane bulamazsanız, korkmayın! Diğer kuruluşlar, tüm çabalarını bu özel cinsten köpekleri yeniden yetiştirmeye odaklamaktadır. bu Avustralya Sığır Köpeği Kurtarma A.Ş. iletişim bilgilerini eyaletlere göre listeler ve birçok ek bilgiye sahiptir.

Aile Hayvanları Olarak

 • Avustralya Sığır Köpeği enerjik bir köpek ırkıdır.
 • Günde en az 90 dakika yoğun aktiviteye ihtiyaçları vardır.
 • Yeterli egzersiz olmadan, yıkıcı hale gelecektir.
 • Ailesine ve evine çok düşkündür.
 • Bu cins genellikle ana bakıcısıyla yakın bir bağ oluşturur.
 • Bu cins ile tüm aile için çok fazla eğlence bekleyebilirsiniz.
 • Yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz ve Velcro köpeği olarak bilinir.
 • Bu yavru için geniş ve güvenli bir bahçeye sahip bir eviniz olmalı.
 • Erken sosyalleşirse çocuklarla ve diğer hayvanlarla yaşayabilir.
 • Bu cinsin güçlü bir av sürüşü vardır ve her şeyi kovalayıp güder.
 • Güçlü iradeli ve deneyimli bir köpek sahibine ihtiyacı olan bağımsız bir köpektir.

Son düşünceler

Avustralya Sığır Köpeği harika bir ırktır. çekirdek için zor . Bu köpeğin çok uzun süre yalnız bırakılmak dışında üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok. Ancak, aşırı iklimler ve sıkı çalışma söz konusu olduğunda, bu yavru, yüzünde kocaman bir sırıtışla bu zorluğun üstesinden gelecektir. İnatçı ve bağımsızdır, ancak bunu cazibe, şefkat, arkadaşlık ve eğlenceyle telafi eder.

Okuduğunuz gibi, bu cins özel bir aileye ihtiyacı var her ihtiyacını karşılamak için. O sizin ortalama ailenize uygun değil ve kesinlikle köpek deneyimi olmayan, hareketsiz bir aileye de uygun değil. Ama eğer uygunsanız, bu Avustralyalı herifte en iyi arkadaşı bulacağınızdan emin olabilirsiniz!

Yorumlar