Köpekler Jalapeños Yiyebilir mi? Jalapeños Köpekler İçin Toksik mi, Zararlı mı?

Köpekler Jalapeños Yiyebilir mi? Jalapeños Köpekler İçin Toksik mi, Zararlı mı?

Baharatlı yiyecekler, köpek ebeveynleri olarak diyetlerimizde yaygındır, ancak paylaşalım mı dört patili dostlarımızla mı? Jalapeños bizim için popüler bir seçimdir - pizza malzemeleri , soslar ve kendi başlarına zevk - ama köpekler jalapeños yiyebilir mi?

Köpeklerin insanlar olarak keyif aldığımız bazı yiyecekleri paylaşabileceğini biliyoruz, ancak bazı insan yiyecekleri köpek dostlarımız için zararlı ve hatta zehirlidir. Birçok meyve ve sebze, köpekler için iyi, sağlıklı tedavi seçenekleridir.Fakat jalapenolara ne dersin ? Herhangi birimizin isteyeceği son şey, köpeklerimize herhangi bir zarar vermektir. Peki jalapeños köpekler için güvenli midir? Peki ya diğer chilis ve baharatlı yiyecekler?

husky için en iyi şampuan

İçindekiler

Jalapeno Nedir? Köpeğim Onları Yiyebilir mi?

Dilimlenmiş Baharatlı Yeşil Biber

Jalapeños, Meksika'dan gelen baharatlı biberlerdir.Jalapeños, kırmızı biber olarak bilinen bir grup bitkiden elde edilen biberdir. Hemen hemen tüm kırmızı biberler, kapsaisin adı verilen bir madde içerir; ısı ve baharatlı lezzet. Dolmalık veya tatlı biber tek istisnadır - kırmızı biber olmasına rağmen, dolmalık biber herhangi bir kapsaisin içermez, bu nedenle hafif (tatlı) bir tada sahiptirler.

Yani, kısa cevap hayır, jalapeños, köpekler için uygun bir yiyecek seçimi değildir. Köpeğinize atıştırmalık olarak sağlayabileceğiniz birçok daha güvenli sebze vardır. Düşünmek pişmiş havuç , squash , veya daha iyi bir alternatif olarak balkabağı .

Jalapeños ve Diğer Biberler

Baharatlı Meksika Biberleri

Jalapeños, habaneros kadar baharatlı değil, ama yine de ısıyı getiriyorlar!Biberlerin acılığı farklı şekillerde derecelendirilebilir. Bir yol kullanmaktır Scoville Ölçeği . puanı ne kadar yüksekse Scoville Isı Birimleri (SHU), biber ne kadar sıcaksa ve içerdiği kapsaisin miktarı o kadar fazladır.

dolmalık biber Scoville Ölçeğinde sıfır puan. Jalapeños etrafında puan 2.500-8.000 SHU , kulağa çok hoş geliyor, ancak habanero biberleri (insan gıdalarında bir başka popüler seçim) ağız sulandıran 100.000 puan alabilir! Yani jalapeños, biberlerin en acılısı değil, ama yine de oldukça 'tekme'ye sahipler. Soru şu ki, jalapeños köpeklere baharatlı mı geliyor?

Köpekler Baharatın Tadını Alabilir mi?

Jack Russell Biber Fabrikasının Yanında

Köpeklerin insanlardan daha az tat alma duyusu olmasına rağmen, yine de baharatı deneyimleyebilirler.Köpeklerin yaklaşık 1.700 tat alma tomurcuğu vardır ve bir insanın yaklaşık 9.000 tat tomurcuğu vardır, yani onların tadı bizimkinden çok daha az sofistike . Bu nedenle köpeğinizi her gün aynı olan eksiksiz ve dengeli bir diyetle beslemek, köpeklerimiz için sandığımız kadar sıkıcı değildir.

Köpekler çok koklamakta daha iyi Bizden çok, onlar da bisküvi kaselerinden çok çeşitli kokular alıyorlar. Bu nedenle, genel olarak bundan memnunlar ve bu onları optimum sağlıkta tutuyor.

Köpekler yapar biraz tat alma duyusuna sahip olmak . Bizimle aynı dört temel tadı tadarlar - tatlı, ekşi, acı ve tuzlu - onlar sadece aynı hassasiyete sahip değil . Bununla birlikte, köpeklerin bizden çok daha fazla koku alma duyusu vardır. Köpeğinize onu iğrendireceğini düşündüğünüz yiyecekleri sunduğunuzu ve soru sorulmadan onları yuttuğunu fark edebilirsiniz. Bu yiyecekler, yavrularınız için lezzetli kokabilir, ancak tadı çok fazla olmayabilir.

Bu nedenle, altın kural aldanmayın - bir köpeğin bir şeyler yemeye istekli olması mutlaka zevke dayalı değil ya da en azından o yiyecekle ilişkilendirdiğiniz tat değil – ve bu, bir yiyeceğin onlar için güvenli olup olmadığının iyi bir göstergesi değildir.Jalapeños Köpekler İçin Kötü mü?

Ahşap Zeminlerde Yatan Köpek

Jalapeños gibi baharatlı yiyecekler köpeklerde mide rahatsızlığına neden olabilir.

Jalapeños, köpeklerde mide rahatsızlıklarına neden olur çünkü chilis'teki baharatlı lezzetin kaynağı olan kapsaisin, bir köpeğin bağırsaklarını tahriş etmek . Bir köpeğin mide ve bağırsaklarının astarı, zengin, baharatlı ve tanıdık olmayan yiyeceklere karşı hassastır. Bazı köpekler, tıpkı insanlar gibi diğerlerinden daha hassastır.

Jalapeños veya diğer chilis gibi baharatlı yiyecekler yiyen köpeklerin mide rahatsızlığı yaşaması muhtemeldir. Bu, hafif ve fark edilmeyen bir miktar tahriş ve şişkinlikten herhangi bir şey olabilir. kusma ve ishal ağrılı olabilir ve dehidrasyon gibi zararlı yan etkilere neden olabilir. Köpeğiniz ne kadar çok kapsaisin yerse, hasta olma olasılığı o kadar artar.

tavsiye ediyoruz yavrularınıza baharatlı yiyecekler vermeyin . Lütfen köpeklere jalapeno biberlerini kendi başlarına, sos içinde veya unlu mamuller içinde beslemeyin. Jalapeños ve diğer chilis, küçük miktarlarda bile köpekler için uygun değildir.Birinin 'Köpeğim biber yedi ve iyiydi' dediğini duyabilirsiniz ama lütfen unutmayın köpekler rahatsızlığı gizlemede çok iyidir . Yavrunuz şişkin, gazlı veya mide bulandırıcı hissedebilir ve bilmiyor olabilirsiniz.

anadolu çoban yavruları

Köpeğim Jalapeño Yedi: Şimdi Ne?

Chihuahua Yerde Yatarken ve Yukarıya Bakarken

Köpeğiniz jalapeno biberine bulaştıysa, veterinerinizi aramak en iyisidir.

Fido bir jalapeno veya başka bir tür acı biber veya baharatlı yemek sıktıysa, panik yapmayın. Göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz birkaç farklı adım var.Adım 1: Biberleri Çıkarın

Yavrunuzu uzaklaştırın baharatlı yiyeceklerin kaynağından. Yavru köpeğinizin artık ona erişemediğinden emin olun. Bunu yaparken köpeğinizi güvenli bir yere yerleştirmeniz gerekebilir.

Adım #2: Neyin Alındığını Değerlendirin

Dene ve tam olarak ne kadar yendiğini ve neyin – sadece jalapeños mu, yoksa jalapeños bir sosun içindeyse sarımsak veya soğan gibi başka şeyler de var mıydı?

Adım #3: Veterinerinizle İletişime Geçin

Veterinerinizle iletişime geçin ve onlara köpeğinizin ne yediği hakkında olabildiğince fazla ayrıntı verin. Çok fazla jalapeno yemişse ve soğan gibi diğer bazı maddeler köpekler için zehirliyse, yavru köpeğiniz ciddi şekilde rahatsız olabilir. Jalapeno'nun yendiğini düşündüğünüzde veterinerinize söyleyin. Son birkaç dakika içindeyse, tavsiye ve tedavi birkaç saat öncesine göre farklı olabilir.

Adım #4: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Veterinerinizin tavsiyesine uyun . Veterineriniz yavrularınızı görmek isteyebilir. Sadece az miktarda jalapeno yenmişse ve tüylü arkadaşınız şu anda iyiyse, o zaman veteriner hekiminiz evde izlemenin uygun olduğunu düşünebilir. Eğer öyleyse, Fido'yu dikkatlice izleyin ve mide rahatsızlığı belirtilerine dikkat edin.scooby doo hangi cins köpek

Köpeğime Ne Olabilir?

biber turşusu

Baharatlı biberlerin köpek tüketiminden kaynaklanabilecek birkaç semptom vardır.

Köpeğiniz jalapeno veya diğer acı biberleri yemekten rahatsızsa, bir veya daha fazlasını görebilirsin aşağıdaki belirtilerden:

 • İshal
 • Kusma
 • Mide Ağrısı – karnına bakmak, ön patilerinin üzerine eğilmek (dua pozisyonu), huzursuz olmak, beceriksizce yatmak
 • yemek istememek
 • Yüksek karın sesleri - guruldama ve guruldama
 • Normalden daha tembel olmak veya donuk veya depresif görünmek
 • Egzersiz yapmak istememek veya daha az şiddetli egzersiz yapmak

Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, veterinerinizle iletişime geçmeniz mantıklı öneri için. Tedaviye ihtiyaç duyulursa, bu, evde verilecek bazı enjeksiyonlardan veya ilaçlardan, veteriner kliniğinde kalmaya ve damlamaya kadar her şeyi içerebilir.

Alternatifleri Düşünün

Pug

Yavrularınıza sunabileceğiniz pek çok güvenli yiyecek var, ancak bunların Fido'nun diyetinin %10'undan fazlasını oluşturmadığından emin olun.

Yavrularımıza birkaç köpeğe uygun mamayı beslemek güzeldir ve çok eğlenceli olabilir - köpeğinizin bulması için saksıların altına kurabiye saklamak harika bir oyundur ve onlarla vakit geçirmek için mükemmel bir yoldur. Sadece kesinlikle aşırıya kaçmayın ve veterinerinizin yardımıyla kilolarını düzenli olarak izleyin.

Köpeğinizin toplam alımının %90'ı ana mamasıdır – eksiksiz, dengeli bir köpek maması – sonra geri kalanı (%10) ekstralar eklenebilir , köpek için güvenli masa artıkları, mağazadan satın alınan ikramlar ve çiğnemeler gibi. Unutmayın, yeni yiyecekler yavaş yavaş sunulmalıdır ve bazı köpekler diğerlerinden daha hassastır. Herhangi bir yiyecek köpeğin midesinin bozulmasına neden olabilir, bu nedenle başlangıçta her zaman küçük bir porsiyon besleyin ve Fido'nun karnının iyi olduğundan emin olmak için birkaç gün bekleyin.

Köpeklerimiz, çok fazla çeşitlilik içermeyen nispeten basit bir diyetle beslendiklerinde en iyisini yaparlar. Bu bize biraz sıkıcı geliyor ama tüylü dostlarımız düzenli bir dozda dengeli ve besleyici köpek maması ile gelişmek , onlara ihtiyaç duydukları her şeyi vermek için özel olarak tasarlandı ve ihtiyaç duymadıklarını çok fazla değil.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Bir köpek bir tane yerse jalapeno ne yapar?

  Köpeğinizin bağırsak tahrişinden karın ağrısı çekmesine neden olabilir ve kusma, ishal ve veteriner tedavisi ihtiyacına neden olabilir. Acı biberi yerken ısıya tepki vermeyebilirsiniz, ancak midesine ve bağırsaklarına ulaştığında rahatsızlığa neden olması muhtemeldir.

 • Bir jalapeno bir köpeği öldürebilir mi?

  Bir köpek çok miktarda acı biber yerse, hayati tehlike oluşturabilir. Bir jalapeno bile ciddi bir karın rahatsızlığına neden olabilir. Bir biberden ölüm pek olası değildir, ancak bazı köpekler diyetlerindeki küçük değişikliklere karşı çok hassastır ve karın rahatsızlıkları şiddetli olduğunda yaşamı tehdit edebilir.

 • Köpeklerin jalapeños'a alerjisi var mı?

  Köpekler herhangi bir şeye alerjisi olabilir, ancak alerjik reaksiyon riski, köpeğinize jalapeños beslemekten kaçınmanızın ana nedeni değildir. Chilis'in bağırsaklarını tahriş etmesinin nedeni genellikle bir alerji değildir - bunun nedeni baharatlı olmalarıdır.

Son düşünceler

Jalapeños köpekler için zehirli değildir, ancak yenirse mide rahatsızlığına neden olabilir . Az miktarda jalapeño'nun çok fazla zarar verme olasılığı düşük olsa da, bazı köpekler diğerlerinden daha güçlü tepki verir ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak için veteriner müdahalesine ihtiyaç duyabilir. Köpeğiniz bir jalapeno yemişse, tavsiye için veterinerinizle konuşmalısınız.

Yorumlar