Dachshund Corgi Mix: Dorgi Irk Bilgileri (Yavru Fiyatları ve Daha Fazlası)

Dachshund Corgi Mix: Dorgi Irk Bilgileri (Yavru Fiyatları ve Daha Fazlası)

Bir Dachshund'u bir Corgi ile geçtiğinizde ne elde edersiniz? Bir Dorgi elbette! İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Corgis'in büyük bir hayranı ve hayatı boyunca 30'dan fazla çocuk yaşadı ve şimdi hepsi kendi iki Dorgisine sahip olduğu gökkuşağı köprüsünü maalesef geçti.

Hem Dachshunds hem de Corgis popüler karışık cins köpekler son yıllarda corgis son derece popüler dış yapraklar ile karıştırıldığında ve ayrıca beagle'larla .Öyleyse, kraliyet onay mührünü elde etmek için bu köpeklerde bir şeyler olmalı! Dorgi başka bir görece olabilir yeni tasarımcı melez , ama popüler olduğunu kanıtlıyor ve görünüşe göre burada kalacak, o yüzden daha yakından bakalım.

Tarih

Dachshund, sosis şeklindeki uzun gövdesi nedeniyle sosis köpeği olarak da bilinir. Esprili ve sevimli görünümüne rağmen, aslında Almanya'da bir av köpeği olarak yetiştirildi; o zamanlar bugün olduğundan biraz daha büyüktü. Almanca Dachshund kelimenin tam anlamıyla çevirir Porsuk Köpek ve bu öncelikle avladığı şeydi ve hatta sürü halinde yaban domuzu avlamak için kullanılıyordu. O sahip geniş kürek şeklindeki pençeler Avını yakalamak için toprağı kazmak ve sıkı tünellerden geçmesine yardımcı olacak gevşek bir cilde sahip olmak için mükemmeldir.Dachshund artık bir popüler aile hayvanı tüm dünyada ve 193 üzerinden 12. sırada tarafından türler Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC). İkonik görünümü ve canlı kişiliği birçok köpek severin ilgisini çekmiştir ve hem çocuklar hem de yetişkinler için harika bir aile hayvanıdır.

2 tür Corgi vardır: Pembroke ve Hırka , hem görünüş olarak benzer hem de Birleşik Krallık'ta Galler'deki kasabalardan adını almıştır. Tüm dünyada Kraliyet ailesi tarafından tercih ediliyor, ancak özellikle Kraliçe II. Elizabeth'in en sevdiği cins olmasıyla ünlü, sadece çoğuna sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu yıl piyasaya sürülen 'Kraliçe'nin Corgi'sine adanmış bir animasyon filmi de var. ! Çoğu insanın (hatta benimki ve bu aklımı uçurdu!) Genel bilgilerinin haberi olmadan Corgi, sığır çobanı . Bu korkusuz küçük adam hızlı, çevik ve zeki.

Corgi aynı zamanda popüler bir aile hayvanıdır ve AKC, bu köpeği Dachshund'un hemen arkasında 13 numarada sıraladı. Corgi'nin arkasında aynı zamanda özellikle ünlüdür ve Instagram'da 518 binin üzerinde 'Corgi popo' gönderisiyle takip edilen bir kült vardır ve hayranlar arasında en sevilen hashtag #corgibuttsdrivemenuts!Bu iki güzel köpeği birleştirin ve elinizde gerçekten sevimli ve eğlenceli bir köpek var!

Görünüm

Kısa bacakları olan yere kadar alçak olmalarına rağmen, bu adamlar herhangi bir odada başlarını döndürecek! Dorgi bir küçük köpek ve ebeveynlerininkine benzer bir vücuda sahip:

  • Yükseklik: 8-12 inç
  • Ağırlık: 15-28 pound
  • Popüler kürk renkleri: Altın, koyu kahverengi, kahverengi, kahverengi ve beyaz, siyah ve ten rengi veya siyah
  • Yaşam beklentisi: 12-15 yıl

Bu tombul herif küçük ve kabarık olabilir ama sağlamdır. Paltosu içeri girebilir herhangi bir kombinasyon ve tüyleri Dachshund gibi pürüzsüz, uzun ya da tel gibi ya da Corgi gibi kısa ve yoğun olabilir. Heyecan verici bir şekilde, ceketi Forrest Gump’ın çikolatalarına benziyor, bu dahi soyağacında bundan sonra ne alacağınızı asla bilemezsiniz.Mizaç

Her iki ailesi de hayat dolu ve eğlenceli ve bu adam da farklı değil. Dorgiler yaramaz küçük köpeklerdir ve hiçbir şeyi en çok sevenlerdir. dikkat Merkezi . Sevinçle halat çekme oynayacak, ama unutmayın, bir Badger'ı alt edebilirse hafife alınmamalıdır! Ve oynamayı bitirdiğinde, efendisiyle bir araya gelmek için kanepeye atlamaktan mutluluk duyar ve işte o zaman onun tatlı huylu tarafını göreceksiniz.

Dorgiler çok vokal cins ve havlaması gürültülü ve delici olabilir, eğer bir şey isterse, size haber verir. O da bundan dolayı oldukça bekçi köpeği! Kapalı kapılar ardında havlaması küçük bir adama aitmiş gibi gelmiyordu, bu yüzden havlamasının davetsiz misafirleri kesinlikle uzaklaştıracağından emin olabilirsiniz. Seni yoldan geçenlere karşı uyaracak ve heyecandan da olsa, köpek oyun alanında havlayan ilk köpek olacak. Onun havlamasını azaltabilir veya eğitebilirseniz, ancak komşularınızdan gelen şikayetler için hazırlıklı olamazsanız, apartman hayatına çok uygundur.

Dorgis, her şeye dahil olmayı seven çok mutlu bir sosyal cinstir, ancak acı çektiği biliniyor. ayrılık kaygısı Dachshund ailesinden miras aldığı bir özellik. Saatlerce kendi başına çok iyi başa çıkamadığı biliniyor, bu nedenle onu 4 saatten fazla bırakmanız gerekiyorsa, bu sizin için bir cins olmayabilir. Yatıştırıcı müzik veya anti-anksiyete ilaçları, endişeli semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bu köpek, onunla çok zaman geçirebilenler için daha uygundur.

Evden ayrılmanız gerekiyorsa, neden onu da yanınıza almıyorsunuz? O bir maceracı oyun arkadaşı ve oldukça küçük olduğu için onu neredeyse her yere götürebilirsiniz, hatta izin verirse çantanızda taşıyabilirsiniz. Gezinizde fazladan zaman ayırdığınızdan emin olun çünkü Dorgi sevimli, ama oğlum bunu kesinlikle biliyor ve herkesin ve herkesin ilgisini çekecek.Sağlık

Dorgiler genellikle oldukça sağlıklı köpekler . Özellikle cinsleri için dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

IVDD etkiler Dakhund'ların% 25'i ve nispeten yeni olduğu için Dorgis'te kesin sayı bilinmemektedir, ancak bu sorunu miras alabilir, bu nedenle bu sağlık sorunu hakkında ipucu vermek her zaman iyidir. IVDD bir dejeneratif bozukluk Omurga disklerinde ve temelde disklerin kuru ve kırılgan hale gelmesi ve daha sonra enerjiyi emememesi veya olması gerektiği gibi tamponlayamayacağı anlamına gelir. Buradan büyük olasılıkla ağrılı şişkinlikler veya artan kırılmalar meydana gelecektir ve eğer tedavi edilmezse, felçten kaçınmak için ameliyat gerekecektir.

IVDD, omurgalarının bırakması gereken hareket miktarı nedeniyle özellikle kısa ve uzun çerçeveli köpeklerde yaygındır. Örneğin, çoğu köpek sorunsuz bir şekilde merdivenlerden çıkabilir, ancak bir adım Dorgi'nin kendisiyle aynı yükseklikte olabileceğinden oldukça omurgaya zarar vermek . Dorgi, Dachshund'dan birkaç santim biraz daha uzun olduğu için, o kadar önemli bir sorun olmamalı, ama Dorgi hala kısa ve uzun ve özellikle zıplayan ve enerjik olduğu için, bunun farkında olmak hala önemlidir. Yataklar veya bahçe duvarları gibi yüksekten sıçramalardan her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır!

Renk seyreltme alopesi, yine Dachshund ebeveyninden miras kalan bir cilt rahatsızlığıdır ve bu, saç yamalarını kaybetmek ve ten rengindeki değişiklikler. Ciddi bir durum değildir, ancak yavrularınız için rahatsız edici olabilir ve özellikle hoş görünmez. Tedavi edilemez ama krem ​​ve ilaçlarla tedavi edilebilir.Egzersiz yapmak

Dorgi’nin ebeveynleri aslında avlandıkları ve köpekleri besledikleri için, daha küçük gövdelerine rağmen biraz egzersize ihtiyacı var. En azından Günde 60 dakika egzersiz telsizler ve oyun zamanını içerir.

Dorgi yalnız bırakılırsa oldukça endişeli olabileceğinden, hedeflenen oyuncaklara yatırım yapmak da iyi bir fikir olacaktır. zihinsel uyarım , muamele dolu bulmaca oyuncakları gibi. Bu sadece onların endişeli zihinlerini siz yokken meşgul etmekle kalmayacak, aynı zamanda zeki beyinlerine de bir egzersiz sağlayacaktır. Dorgi sıkılırsa veya endişelenirse, neredeyse kesinlikle yıkıcı ve evi terk etmeye çalışacak ve efendisini aramaya başlayacak!

Bakım

Dorgi’nin tımar rutini tamamen palto tipine bağlıdır. Kürkü kısa ve yumuşaksa, minimum tımar gerektirecektir. Eğer daha uzun veya daha çok tel gibi tüylere sahipse, düğümlerin oluşmamasını sağlamak ve mümkün olduğunca pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlamak için günlük fırçalama gerekecektir.Corgi ebeveynlerinin ağır tüy dökücü olduğu bilinmesine rağmen, Dorgi o kadar ağır değildir, ancak yine tamamen köpeğinizin tüy tipine bağlı olacaktır. Öyle ya da böyle, düzenli fırçalama bunu en aza indirmeye ve evinizi mümkün olduğunca temiz ve tüysüz tutmaya yardımcı olacaktır.

Beslenme

Dorgi biliniyor hızla kilo almak diyeti katı değilse. Onu neyle beslemeniz gerektiğini bilmek önemlidir ve buna bağlı kaldığınızdan emin olun. Onu çok fazla sağlıksız insan yemeği beslemeye kalkmayın çünkü yakında ellerinizde küre şeklinde bir köpek olacak. Sadece bu değil, yerçekimi ortasının etrafında fazladan ağırlık çekecek ve onu muz şekilli bir poşete dönüştürecektir. Kulağa komik gelse de, bu omurgasının gerçekten onsuz yapabileceği ekstra ağırlıktır!

Onu beslemeniz tavsiye edilir 2 bardak yemek günlük. Dorgi için kaliteli tahıl içermemesi tavsiye edilir çünkü bu, daha önce bahsedilen koşullara karşı koymaya çalışmak için cildi ve ceketi için en iyi besindir. Dorgi'nin midesi küçük olduğundan, zengin etler veya ıslak yiyecekler tedavi olarak saklanmalıdır.

ingiliz mastiff fiyat

Eğitim

İyi haber, Dorgi yiyecek odaklı olduğu için kolayca eğitilebilir ve komutları hızlı bir şekilde alacaktır. Ancak, Dorgi'niz sizi dinlemediği dönemler geçirirse ertelemeyin, bu onun Dachshund ebeveyninden miras aldığı inatçı çizgisidir, yakında kendine gelecektir! Kaçınmak için mümkün olan en kısa sürede itaat eğitimi vermeye çalışın. diva Dorgi.Dorgi, diğer köpeklere karşı özellikle havlı ve soğukkanlı olabileceğinden, sosyalleştirmek onu olabildiğince çabuk. Başka bir hayvanla olan her deneyimin olabildiğince hoş olmasını sağlamaya çalışın ve ona uygun şekilde davranın. Dorgi diğer hayvanların tehdit olmadığını anladığında havlamayı bırakacak ve buharı bitene kadar onlarla oynayacaktır.

Dorgi kendi başına oldukça endişeli olabileceğinden, yakında ondan ayrılmak üzere olduğunuzu öğrenecektir. Bu sebeple bir yaratmanız sizin için faydalı olacaktır. rutin Böylece endişesini olabildiğince azaltırsınız. Örneğin, sakinleştirici müzikler açın, gerekirse ona ilaçlarını verin ve ayrıldığınızı göstermek için ayrılırken çok az telaş yaratın! Ayrıca, onu daha kısa bir süre için bırakmanız ve ardından ihtiyaç duyduğunuzda kademeli olarak artırmanız da yararlıdır, bu, yine onun sıkıntısını en aza indirecektir.

Olumlu pekiştirme eğitimi herhangi bir köpekte olduğu gibi anahtardır, ancak tedavi boyutlarına dikkat edin ve Dorgi'nizin komutu öğrendiğini düşündüğünüz anda, onları yavaş yavaş muameleden ayırın. Aksi takdirde domuz eti ve şımarık olur ve kimse ağır bir tazı sevmez.

Yavru Fiyatları

Ortalama olarak Dorgi yavrusu yaklaşık olarak 500 dolar saygın bir yetiştiriciden ve 1000 $ civarında başlayan Corgi veya Dachshund'a daha ucuz bir alternatif olabilir. Dorgis, başarılı olursa yılda sadece 2-5 yavruya sahip olur ve henüz çok fazla Dorgi yetiştiricisi olmadığından, yetersiz kalabilir.

Küçük olduğu ve özellikle çok fazla yemek yemediği için aylık yemek masrafları da çok yüksek değil, bu yüzden diğer bazı köpeklere kıyasla Dorgi çantanın iplerinde çok sert değil.

Son düşünceler

Dorgi fantastik bir köpektir, gerçek bir kalabalığı memnun eder, eğlenceli, enerjik ve zıplayan ama eşit derecede büyük bir kalbi vardır ve günün sonunda efendisine sarılmayı sever.

Bu adamla kaliteli zaman geçirebildiğin ve onu evde çok uzun süre yalnız bırakmadığın sürece, doğru bir kraliyet ilişkisine giriyorsun!

Yorumlar