Amerikan Pitbull Terrier Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Amerikan Pitbull Terrier Irk Bilgisi: Gerçekler, Özellikler ve Daha Fazlası

Amerikan Pitbull Teriyeri, kısaca APBT, aynı zamanda Pitbull veya Pit olarak da adlandırılır. Bu, Pitbull olarak adlandırılan köpek ırkları grubuyla karıştırılmamalıdır. Pitbull olarak adlandırılan her köpek bir APBT değildir, ancak Bully ırkları olarak da adlandırılan bu gruba aittirler.

Bully ırkları, özellikle Amerikan Pitbull Teriyeri hakkında çok fazla tartışma var. Bu köpeklerin agresif olmaları ve birçok kişinin gerisinde kalmalarıyla ünlüdürler. köpek ısırıkları ve saldırılar. İlk olarak dövüş köpekleri olarak yetiştirildikleri için cinsin agresif kökleri vardır. Bu cins ve Pitbulls, Pit Bulls ve Pitties olarak anılan diğerleri, bu nedenle çok fazla kötü baskı alıyor. Cins agresif olabilse de, genetiğinden daha fazlasına sahiptir. Bakım ve yaşam ortamı büyük bir rol oynamaktadır. Cinsin çoğu köpeği, yalnızca eğitilirse saldırgandır. Bununla birlikte, birçok Pitbull ve karışım, saldırgan davranışlara yol açabilecek başıboş veya yetersiz bakımdır.Bu cins, özünde, oynamayı seven ve ailenin bir parçası olmaktan mutlu olan büyük bir şapşaldır. Bir sonraki aile evcil hayvanı için APBT'yi veya karma yavruyu düşünen herkes, bakım ihtiyaçları, engeller ve diğer sahiplik unsurları hakkında iyi bilgi sahibi olmalıdır. Sizi Amerikan Pitbull Teriyeri ile tanıştırırken zıplayalım ve daha fazlasını öğrenelim.

Amerikan Pitbull Teriyeri
  • Ağırlık 30-65 pound
  • Yükseklik 14-21 İnç
  • Ömür 12-16 Yaş
  • Renkler 'Beyaz,
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri
İçindekiler
 1. Pitbull'ları Tanımlamak
 2. Tarih
 3. Mizaç
 4. Boyut ve Görünüm
 5. Ceket ve Renkler
 6. Egzersiz ve Yaşam Koşulları
 7. Eğitim
 8. Sağlık
 9. Beslenme
 10. bakım
 11. Pitbulllar Hakkında Yaygın Yanlış Kanılar
 12. Irklara Özel Mevzuat
 13. Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri
 14. Kurtarma ve Barınaklar
 15. Aile Evcil Hayvanları Olarak
 16. Son düşünceler

Pitbull'ları Tanımlamak

Genel olarak, Pitbull terimi resmi olarak belirli bir köpek ırkına atıfta bulunmaz. . Bu, genellikle Bulldoglar ve Teriyerlerden gelen köpeklere atıfta bulunmak için kullanılan daha geniş bir terimdir. Var dört resmi Pitbull ırkı . Bununla birlikte, Amerikan Pitbull Teriyeri, terimle en çok ilişkilendirilen cinstir.

APBT ile birlikte , Red Nose Amerikan Pitbull Teriyeri , Mavi Burun Amerikan Pitbull Teriyeri , Amerikan gönüllü asker personel yönetim bölgesi , Staffordshire Boğa Teriyeri , Ve Amerikan Zorbası Pitbull şemsiye terimi altında en çok anılanlardır.Tarih

 Çimlerde oturan Amerikan Pitbull Teriyeri

Yaygın olarak Pitbull olarak bilinen Amerikan Pitbull Terrier, 19. yüzyılda İngiltere'de ortaya çıktı. Bu köpekler Molosser tipi ırklardan gelmektedir. Güçleri ve çeviklikleri nedeniyle Bulldog ve Teriyerlerden yetiştirildiler ve boğa güreşi, köpek dövüşü ve ispiyonlama için kullanıldılar. Bunlar son derece güçlü, saldırgan, savaşan köpeklerdi.

Pitbull'lar 1800'lerde Amerika'ya getirildi ve avcılık, gütme ve aile koruyucusu olarak popüler hale geldi. Burada bir kez, güçlü, büyük, dövüş köpekleri yaratmak için birlikte yetiştirilmeye devam ettiler. Sonunda, cins Amerikan Pitbull Teriyeri olarak anılmaya başlandı. Rakiplerine karşı saldırgan ama insanlara karşı uysal olacak şekilde yetiştirilip eğitildiler. . İnsanlara karşı bu nazik olma eğilimi APBT'de kalır. Bullbaiting ve köpek dövüşü uzun zamandır yasa dışıdır ve Amerikan Pitbull Teriyeri artık popüler bir evcil hayvandır.

Şu anda APBT, American Kennel Club (AKC) tarafından tanınmamaktadır. benzer Amerikan Staffordshire Terrier olmasına rağmen. United Kennel Club ve American Dog Breeders Association onu tanıyor. Bazıları bu köpeklerin aynı olduğunu düşünüyor, ancak AKC, APBT'yi köpek dövüşüyle ​​olan uzun bağlantısı ve ilişkisi nedeniyle tanımıyor. Amerikan Staffordshire Teriyeri geleneksel olarak rekabet standartları için yetiştirilir. Amerikan Pitbull Teriyeri, refakatçi bir hayvan olarak yetiştirilmiştir. Benzer olmalarına rağmen, bu iki cins artık görünüş ve kişilik bakımından orta düzeyde farklılıklara sahiptir.Ne yazık ki, dövüş köpekleri ve yasa dışı üreme ile ilişkileri nedeniyle, Amerikan Pitbull Teriyeri genellikle bir Kötü şöhreti saldırgan, huysuz bir köpek olduğu için. Ancak bu köpekler zeki, nazik ve oyuncudur. Pitbull'lar ve diğer Bully ırkları, koruyucu ancak nazik doğaları ve minik oyun arkadaşlarına olan inatçı bağlılıkları nedeniyle dadı köpeklerinin takma adını taşırlar.

Mizaç

 American Pitbull Terrier yüzü bir tarlada sağa bakıyor
Amerikan Pitbull Terrier'in her zaman harika bir resim çizmeyen bir geçmişi vardır.

Sert bir adam olarak bir üne sahip olmasına rağmen, APBT büyük bir sevgilidir. O muazzam bir insanları memnun ediyor ve her zaman olayların ortasında olmak istiyor. O oyuncu bir yavru ve yumuşak bir mizacı var. Çok girişken bir yavru, sadık ve ailesine çok bağlı. Kendinden emin, güçlü ve çok hevesli.

APBT, insan aile üyeleriyle çok iyi anlaşır ancak diğer köpeklerden hoşlanmayabilir. , özellikle diğer Pitbull'lar, çok fazla. Tabii ki, herhangi bir köpek diğer evcil hayvanlara tolerans gösterecek şekilde eğitilebilir. Sahipler, kesin sınırlar ve davranış beklentileri belirlerken sabırlı ve anlayışlı olmalıdır.Bu yavru bir bekçi köpeği olarak ün yapmış olsa da, aslında işinde berbattır. İnanılmaz derecede cana yakın ve biri yaklaştığında havlasa da, bunun nedeni tehlikeyi algılamaktansa onları kocaman bir gülümsemeyle karşılamaya hazır olması daha muhtemel. Bir APBT inanılmaz derecede sosyaldir yani küçük yaşlardan itibaren sosyalleşme ve uygun davranış eğitimi alması gerekir. Tabii ki, bu tıknaz köpek güçlüdür ve koruma içgüdülerine sahiptir. Gerçek tehlike etrafındayken halkını korumaktan çekinmeyecektir.

APBT, düzenli egzersize ve bolca eğlenceye ihtiyaç duyan zeki bir köpektir. İlgilerini canlı tutmak için onlara çeşitli oyuncaklar, oyunlar ve farklı egzersiz rutinleri sunmak önemlidir. Bu adam oldukça kolay yapışabilir ve yalnız bırakılmaktan hoşlanmayabilir. Çok enerjisi var, evde birinin olduğu ailelerde iyi durumda ve onunla geçirecek çok zamanı var. Yalnız bırakıldığında ayrılık kaygısı geliştirebileceğinden, sahipleri daha büyük olmasına rağmen sandık eğitimini düşünmek isteyebilirler.

Uygun eğitim, bolca sevgi ve özenle APBT çok itaatkar, meraklı ve çok sadıktır. Egzersiz ve dış mekana bol miktarda erişim sağlanırsa, daha küçük evlerde başarılı olabilirler. Eğitilmesi kolay ve uyumlu olmasına rağmen, bu yavru sadece taşıdıkları klişeler ve çağrışımlar nedeniyle yeni sahipler için bir meydan okuma olabilir.

APBT'nin mizacının, tavrının ve saldırgan davranışlarının çoğunun eğitimden ve içinde büyüdüğü çevreden geldiğini unutmayın. . Dövüşçü olarak yetiştirilen ve yetiştirilen köpekler oldukça agresif olacaktır. Evcil hayvan olarak yetiştirilenler genellikle agresif davranışlara eğilimli değildir. Her türlü Bully köpeğinin etrafındaki çocukları denetlemek her zaman önemlidir. Bazıları için yetiştirildiği için saldırganlık ya da agresif olarak yetiştirildiyse, her zaman dikkatli olmak ve etraflarındaki boşluğa saygı duymak önemlidir.Boyut ve Görünüm

 Amerikan Pitbull Teriyeri dışarıya bakarken gülümsüyor
American Pitbull Terrier, çoğu insanın genellikle 'Pitbull' olarak adlandırdığı köpektir.

Amerikan Pitbull Teriyerleri, çok kaslı bir yapıya ve görünüme sahip kısa, kompakt, tıknaz köpeklerdir. Onlar yetişkin olarak 30 ila 65 pound ağırlığında ve 17 ila 21 inç boyunda durun. Genetiklerine bağlı olarak, bazıları daha büyük olabilir. 80 pound'a kadar ulaşabilirler. Kalın, çevik kasları ile inanılmaz derecede güçlüler.

APBT'nin kalın, güçlü çeneleri olan sağlam, geniş bir kafası vardır. Ayrıca çok kalın boyunları ve geniş omuzları vardır, bu da kaslı, yapılı görünümlerine katkıda bulunur. Konik kuyrukları ve ince tüyleri vardır. Pittiler, 'gül goncası kulakları' adı verilen katlanmış kanatları olan damla kulaklarla doğarlar. Tamamen büyüdüklerinde, hafifçe yukarı doğru kıvrılarak bir Labrador'unki gibi yüzerler.

Bir Pitbull'un kulaklarını kesmek, yüzyıllardır yapılan bir şeydir. Bu köpekler başlangıçta dövüşçü olarak yetiştirildiğinden, uygulamanın kavga sırasında kulaklarının ısırılmasını veya yaralanmasını önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Prosedür yasa dışıdır ve dünyanın birçok yerinde yasaklanmıştır. , Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı bölgelerinde hala yasal olmasına rağmen. Birçok insan uygulamaya derinden karşı çıkıyor. Bununla birlikte, bazı yetiştiriciler tarafından yavrular çok gençken, genellikle 12 haftalıktan küçükken uygulanmaktadır. Kırpılmış kulaklı Pitbull'ların kulakları katlanmak yerine dik durur.

Ceket ve Renkler

APBT'nin kısa, parlak, parlak, tek katmanlı bir kaplaması vardır. Yumuşak değiller ama kaba da değiller. Bu köpekler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok farklı renkte olabilir: beyaz , gri, kahverengi, siyah, benekli, kırmızı, mavi, açık kahverengi ve ten rengi.Diğerleri kadar yumuşak olmayacak daha sert bir ceketi var. Diğer köpekler kadar bakıma ihtiyaç duymasa da düzenli fırçalamaya ve periyodik banyoya ihtiyacı vardır. Bir iğne fırçası veya sert kıllı fırça ile düzenli olarak fırçalamak ve nemli bir bezle sık sık silmek, onun temiz kalmasına yardımcı olacaktır. Bu, ceketini parlak tutmak ve içindeki kir ve döküntüleri izlemesini önlemek için önemlidir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Amerikan Pitbull Teriyeri Oturmuş kamera yüzüne bakıyor
Pitbull, ağır, güçlü ve oldukça aktif bir köpektir.

Günde en az bir saat olmak üzere düzenli günlük egzersize ihtiyacı var. onu sağlıklı tutmak için. Bu, yürüyüşe çıkmaktan, dışarıda vakit geçirmekten veya harika dış mekanları keşfetmekten hoşlanmayan sahipler için iyi bir seçim değildir. Egzersize ihtiyacı var ve maceralara atılmayı seviyor. Sıkılmış bir Pitbull yıkıcı hale gelir, kaygı geliştirebilir ve kendini göstermeye başlayabilir. asi davranış , bu nedenle egzersiz bu cins için çok önemlidir.

Ona tasma eğitimi vermeye çok genç başlamaya çalışın , hem de diğer köpeklerle sosyalleşmesine olanak sağlar. Bu adam köpek parkında arkadaş edinmeye bayılıyor. Ancak korkunç ünü nedeniyle iyi eğitimli olması gerekir. Uygun boyutta tasmalar, tasmalar ve emniyet kemerlerine yatırım yapmak önemlidir. O çok akıllı bir köpektir ve dışarıda geçirdiği zamandan çok keyif alır, bu nedenle köpek parkı, mahalle yürüyüşü ve diğer köpekler ve insanlarla etkileşim için uygun eğitim aldığından emin olun.Çok meşgul bir çocuk olduğu ve oldukça yıkıcı olabileceği için çok fazla oyuncağa ihtiyacı olacak. . Ona dönen bir oyuncak karışımı ve dış mekana düzenli erişim sağladığınızdan emin olun. Onu aşırı zorlamamaya dikkat edin ve egzersiz seanslarını gün boyunca yaymaya çalışın. Günde en az bir saate ihtiyacı olsa da, memnuniyetle daha fazla oynayacaktır.

Pitbull'lar bir apartman ortamında mutlu bir şekilde yaşayabilirler, ancak bu zor olabilir. Cins genellikle yasak olduğu için, onlara izin verecek bir daire bulmak zor olabilir. Ek olarak, çok fazla eğitime ve egzersize ihtiyaçları olduğu için ihtiyaçlarını tam olarak karşılamak için daha fazla alana ihtiyaç duyabilirler. Evlerde, apartman dairelerinde ve hatta özel bir açık alana erişimi olan apartmanlarda olmalıdırlar.

Ek olarak, ayrılık kaygısı geliştirebilecekleri ve yıkıcı hale gelebilecekleri için bu, bir apartman dairesinde evde yalnız bırakmak için iyi bir yavru değildir. Havlama veya diğer seslerin komşular için sorun veya şikayet olmasını istemezsiniz.

pitbull vs amerikan bulldog

Eğitim

 Amerikan pitbull teriyeri parkta yeşil çimenlerin üzerinde çektirme oyuncağıyla oynuyor
Agresif olma konusundaki itibarı nedeniyle bu adam için eğitim önemlidir.

Sahipler, nazik bir tavır ve uygun davranış beklentileri aşılamak için mümkün olan en kısa sürede eğitime başlamalıdır. genç yaştan itibaren köpeklerinde. Erken sosyalleşme Bu cins korku ve saldırganlık geliştirebileceğinden çok önemlidir. Yavru köpeğinizin tüm aşılarını yaptırır tamamlamaz diğer köpeklerle etkileşimde bulunduğundan ve diğer köpeklerin yanında güvende olduğundan emin olun.Bu Bully cinsi, iyi bir iş yapmaktan ve sahibini memnun etmekten başka hiçbir şeyi sevmez. Eğitilmesi sanıldığından çok daha kolaydır. Hileleri ve komutları oldukça hızlı bir şekilde anlayacaktır. Pozitif pekiştirme teknikleri daha iyi çalışır, bu nedenle sahipler tıklama eğitimi, ikramlar, özel oyuncaklar ve diğer ödülleri düşünmelidir. Bu yavru çok ödül odaklı, bu yüzden köpeğinizin sevdiği bir şey bulduğunuzda, muhtemelen o ödül için performans göstermekten mutlu olacaktır.

Kesin sınırlar koymaları gerekse de, pozitif ödüller gibi teşviklerin kullanılması APBT'yi eğitmek için iyi bir yaklaşımdır. Sorun yaşayan sahipler, köpeğini köpek yavrusu itaat derslerine, özel, profesyonel eğitime veya bir köpek eğitim kampına er ya da geç kaydettirmelidir. Pittie için uygun eğitim ve davranış çok önemlidir. köpek parkında, mahalle parkında ve yatılı tesislerde karşılanmak.

APBT'yi uygun şekilde eğitmek ve sosyalleştirmek esastır. Bu türlerden birini eve getirirken sahipleri sorumlu olmalıdır. Ülkede her yıl 4 milyondan fazla köpek ısırığı oluyor ve bunların çoğu Pitbull'lara veya Pitbull karışımlarına atfediliyor. Bazı ısırma durumlarının provokasyon veya korkudan kaynaklandığını ve diğer zamanların saldırganlıkla ilişkili olabileceğini bilmek önemlidir. Sahipler, köpeklerinin, özellikle agresif olduğu ve ısırma geçmişi olduğu bilinen bir cinsle, ısırma davranışına girmediğinden emin olmalıdır.

Sağlık

 Veterinerde oturan Pitbull masada iki veteriner tarafından muayene ediliyor
Pitties, kalça displazisi gibi orta ila büyük köpekleri etkileyen durumlar için risk altındadır.

Genel olarak Amerikan Pitbull Teriyeri çok sağlıklı bir cinstir. 12 ila 16 yaşları arasında yaşıyor . Cins, çimenlere karşı ortak bir alerji de dahil olmak üzere cilt alerjilerine eğilimlidir. Serebellar Abiotrophy, Pittie ile sıklıkla gelişen başka bir durumdur. Bilmeniz gereken bazı yaygın sağlık durumları şunları içerir:

Kalça Displazisi

kalça displazisi yaygın bir durumdur ve oldukça acı verici olabilir. Bir köpek hala büyürken ortaya çıkar. Kalça ekleminin gevşemesine neden olur ve bu da normal işlevi etkiler. Bir köpek büyüdükçe, kıkırdak ve kemik aşınarak kas atrofisine, artrite, ağrıya ve sınırlı hareket kabiliyetine yol açar. Bu durum kalıtsaldır. Köpeklerde kalça artritinin en yaygın nedenlerinden biridir.

Doğuştan kalp hastalığı

Bu cins, doğuştan kalp kusurları ve hastalıklarının yüksek bir oluşumuna sahiptir. Doğuştan kalp kusurları doğumda mevcuttur ve genetik kusurlar, enfeksiyon veya çevresel koşullar dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Aort darlığı, kalp kapakçıklarını etkileyen bir hastalıktır. Kalp hastalığı genellikle semptom göstermez, bu nedenle köpeğinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz ve yeni kalp üfürümleri, solunum sorunları veya evcil hayvanınızın sıkıntıda olabileceğine dair diğer belirtiler gibi şeylere dikkat etmeniz çok önemlidir.

Gastrik Dilatasyon ve Volvulus

Bu, şişkinlik olarak da bilinen hayatı tehdit eden bir durumdur. . Genellikle büyük ve dev ırkları ve derin göğüsleri olanları etkiler. Bu durum, mide tıkandığında ve sıvı ve gazla dolduğunda ortaya çıkar. Bu, midenin oldukça ağrılı olan gerilmesine neden olur. Ayrıca bir köpeğin midesinin bükülmesine, kan akışının kesilmesine ve ölümcül bir reaksiyona neden olmasına neden olabilir. Şişkinliği olan köpeklerin acil tıbbi tedaviye ihtiyacı vardır, çünkü bu durum birkaç saat içinde ölümcül olabilir.

tiroid disfonksiyonu

Pideler tiroid disfonksiyonu ve hastalığı için risk altında olabilir. Bu, birçok cinsin köpekleri arasında oldukça yaygın bir sorundur. Tiroid, metabolizma büyümesini ve diğer hormonları düzenlemeye yardımcı olan hormonlar üretir. Tiroid disfonksiyonu, diğer semptomların yanı sıra egzersiz intoleransı, uyuşukluk, kilo alımı ve cilt kalınlaşmasına yol açabilir. Bu durum ilaçla tedavi edilebilir, ancak tanımlamak ve teşhis etmek için test yapılması gerekecektir.

Serebellar Abiotropi

Bu, hastalığın beyincik hücrelerinin ölmesine neden olduğu kalıtsal bir dejeneratif bozukluktur. Hareketliliği ve bilişsel işlevi etkiler. Bu hastalık kronik ve dejeneratiftir. Köpekler sonunda dengelerini ve koordinasyonlarını kaybedecek ve hastalık yavaş yavaş oldukça şiddetli hale gelecektir. Buna serebellar kortikal dejenerasyon da denir.

parvovirüs

Bu cins parvovirüse karşı oldukça hassastır. , özellikle aşılanmamışsa. Yavru köpekleri yaklaşık altı haftalıkken aşılamak önemlidir. Yetişkinler olarak yılda en az bir kez bu cins için parvo aşılamaya devam etmek en iyisidir.

Sahipleri düşünmek isteyebilir evcil hayvan sigortası acil bakım maliyetini dengelemeye yardımcı olmak için. Bunu erkenden araştırdığınızdan emin olun, çünkü birçok plan, kayıt sırasında önceden var olan koşulları kapsamaz.

Beslenme

 Sevimli pitbull köpeği, beyaz bir arka planda yemek dolu kırmızı bir kasenin yanında yerde yatıyor.
Pitbull'lar, protein bazlı diyetlere ihtiyaç duyan yüksek enerjili, kaslı köpeklerdir.

Yüksek kaliteli hayvansal protein en iyisidir. Yetişkinlerin ve köpek yavrularının farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Yavruların daha yüksek kaloriye ve yağa ihtiyacı olacaktır. Ortalama bir yetişkin 45 pound ağırlığındadır ve günde yaklaşık 1100 kalori tüketir. Daha çok çalışanların daha fazla kaloriye ihtiyacı olabilir. Kıdemli yavruların daha az kaloriye ihtiyacı olacak ve eklem sağlığını desteklemek için glukozamin ve kondroitin gibi takviyeler içeren gıdalara ihtiyaç duyabilirler.

ararken en iyi yiyecek Pitbull'unuz için, gıda etiketlerini okumak ve yüksek kaliteli malzemeler aramak gereklidir. Doğal, bütün hayvansal proteinleri kullanan markalara bağlı kalın ve isimsiz et yan ürünlerinden veya bitki proteini dolgu maddelerinden kaçının. Her zaman Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği'nin (AAFCO) besin içeriği yönergelerini karşılayan yiyecekleri arayın.

Yavru köpeğinizin eve geldiği ilk günden itibaren yüksek kaliteli beslenme çok önemlidir. Beslenme, sağlığının temel taşıdır ve büyümeden enerjiye kadar her şeyi etkiler. yaşam beklentisi . Her zaman karşılayabileceğiniz en iyi yemeği seçmeye çalışın. Kuru mama, yaş mama, insan kalitesinde malzemelerle yapılmış taze mama, dondurularak kurutulmuş mama ve daha fazlası dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek vardır. Herhangi bir aşamada köpeğinizin beslenmesinden endişe ediyorsanız, önemli değişiklikler yapmadan önce veterinerinize danışın.

Yüksek kaliteli et, sebze ve meyve kullanan yiyecekleri arayın ve yapay renklendiriciler, sahte tatlandırıcılar veya dolgu maddeleri olanlardan uzak durun bol miktarda mısır ve buğday glüteni gibi.

bakım

 Su havuzunda çalışan Golden Retriever-PitBull Mix
Pide yavrularının ortalama olarak haftada bir bakıma ihtiyacı vardır.

Pitbull sahipleri için iyi haber, bu cinsin bakım söz konusu olduğunda nispeten az bakım gerektirmesidir. Bazı APBT'ler çamurda yuvarlanmayı sever ve daha sık fırçalama gerektirebilir. Haftada bir veya iki kez en iyisidir. Bu cins ince bir kürke ve hassas bir cilde sahip olduğundan, fazla fırçalamamaya dikkat edin. Altı haftada bir ila iki ayda bir banyo gerektirebilirler. Yine, yavrularınızın ne kadar kirlendiğine bağlı olarak bunun daha sık olması gerekebilir.

Yüksek kaliteli fırçalara ve bakım araçlarına yatırım yaptığınızdan emin olun, hem de yırtılmaz köpek şampuanı . Ayrıca tırnak kesme ve diş bakımına da dikkat etmek şarttır. Diş hastalığı, köpeklerde iki yaşına kadar gelişebilir ve erken yakalanmazsa yaşam beklentisinden birkaç yıl alabilir. En iyi tedavi korunmadır. Yavru köpeğinizi haftada en az iki kez fırçalamayı ve düzenli tırnak kesmeyi tolere etmesi için genç yaşta eğitin. Diş temizliği ve tırnak kesmekten rahatsızsanız, veterinerinize danışın veya bir eğiticinin yardımına yatırım yapın, çünkü bunlar evcil hayvanınızın sağlığı için kritik alanlar.

Pitbulllar Hakkında Yaygın Yanlış Kanılar

Pitbull'larla ilgili en yaygın yanılgılardan biri, doğaları gereği agresif ve tehlikeli olduklarıdır. Bu doğru değil. Tüm evcil hayvanlar gibi, Pitbull'lar da çevrelerinin ve yetiştirilme tarzlarının bir ürünüdür. Uygun eğitim ve sosyalleşme ile çoğu Pitbull, diğer herhangi bir cins kadar arkadaş canlısı ve sevgi dolu olabilir.

Pitbull'ların kilitli çene denen bir şeye sahip olduğuna dair yaygın bir inanç var. Bu, herhangi bir saf veya melez köpekte olan bir şey değildir. Pitbull'lar, herhangi bir köpek gibi çok güçlü bir ısırma tutuşuna sahiptir, bu nedenle sahipleri, ısırmamaları için onları eğitmeli ve bir ısırık olması durumunda ne yapacaklarını öğrenmelidir.

Pitbull'lar genellikle saldırgan köpekler olarak algılanır, ancak ne yazık ki, onlar en kötü muamele gören köpek ırkları arasında. Bunun nedeni, bazı sahiplerin saldırgan davranışları kışkırtmak için kasıtlı olarak onları kötüye kullanabilmesidir. Bu kötü muamele, cinsin tüm köpeklerinin saldırgan olduğuna dair yaygın bir inanca yol açar.

Irklara Özel Mevzuat

Pitbull'lar genellikle cinse özgü mevzuata (BSL) duyarlıdır. Bu, belirli köpek ırklarının sahipliğini yasaklayan ve düzenleyen yasalara atıfta bulunur. Bu köpeklerin arkasındaki amaç, halkın tehlikeli köpek ırklarına maruz kalmasını sınırlamaktır. En türe özgü mevzuat Pitbull ve Pitbull karışımlarını hedefler. Bu mevzuat, APBT, American Staffordshire Terrier, American Bully, Staffordshire Bull Terrier, American Bulldog ve daha fazlası dahil olmak üzere, Bully ırklarının herhangi birini kapsayabilir. Bu mevzuat ayrıca genellikle melezleri ve kurt köpeklerini de etkiler.

Bir Pitbull veya Bully karışımına sahipseniz veya bir tane eve getirmeyi planlıyorsanız, bölgenizdeki türe özgü mevzuatı araştırmak çok önemlidir. . Bu genellikle belediye veya ilçe düzeyindedir ve bazı HOA'lar ve çok aileli yaşam kompleksleri de bunları yasaklayabilir. BSL, mülkiyeti ve çoğaltmayı içerir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

APBT için oldukça geniş bir fiyat aralığı bulunmaktadır. Yavrular 500 $ ila 1.500 $ veya daha fazla arasında değişir . Yüksek kaliteli, yüksek soylu bir köpek yavrusu bile 2.500 dolara mal olabilir. Sahiplerin saygın yetiştiricilerle çalışması ve evcil hayvan dükkanlarından veya evcil hayvan dükkanlarından köpek satın almaktan kaçınması zorunludur. köpek değirmenleri . Sağlık taraması yapan ve soruları yanıtlamaya istekli olan ve ebeveyn köpekleri ve önceki yavruları görmenize izin veren yetiştiricileri arayın. ile kontrol edebilirsiniz Amerikan Köpek Yetiştiricileri Derneği ve saygın, yüksek kaliteli yetiştiriciler bulmak için veterinerinizle konuşun.

Amerika Birleşik Devletleri'nde birçok yetiştirici vardır, bu nedenle sahiplerinin bir köpek yavrusu bulmak için acele etmesine gerek yoktur. Acele etmeyin, sorular sorun, yorumları okuyun ve sağlıklı köpekler yetiştiren sorumlu bir yetiştiriciyle çalıştığınızdan emin olun. . Sahiplerin, bir köpek yavrusu edinmenin ilk fiyatıyla birlikte, köpeklerini sandıklar, yataklar, yiyecekler, ikramlar, oyuncaklar, vb. koşum takımları , tasmalar ve ilk tıbbi bakım. Bölgenizde gerekli olan izinlerin, kayıtların veya mikroçiplerin maliyetini de hesaba katmak önemlidir.

Kurtarma ve Barınaklar

APBT genellikle Sunmak ülke genelindeki hayvan barınaklarında. Sahiplerin bir köpeği evlat edinmeye bakabilecekleri, cinse özgü birkaç kurtarma grubu da vardır. Barınaklar, safkan yavrulardan çok daha az maliyetli olan sevgi dolu evlere ihtiyaç duyan hayvanlarla doludur. Bu türün yaygınlığı ve saldırgan olma konusundaki itibarları nedeniyle, birçok barınak, sahiplenme şansları düşük olduğundan, onları çok hızlı bir şekilde ötenazi yapacaktır. Her yıl bir milyondan fazla Pitbull'un barınaklarda ötenazi yapıldığı tahmin ediliyor.

Bu cinsin barınaklarda diğer cinslere göre iki ila üç kat daha uzun süre kaldığı tahmin edilmektedir. . Barınaklar Pitbull'larla ve Pitbull karışımlarıyla dolu. Bu, agresif itibarlarından, Pitbull'ların bazı bölgelerde ve ev sahipleri tarafından yasaklanmasından ve Pitties'e benzeyen bazı ırkların yanlış etiketlenmesinden kaynaklanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri'nde birçok Pitbull savunuculuk ve kurtarma kuruluşu var. . Bu kuruluşlar, halkı Pitbull'lar hakkında eğitmek ve terk edilmiş, ihmal edilmiş veya kötü muamele görmüş Pitbull'ları kurtarmak ve yeniden barındırmak için çalışır. Pitbull'lar barınaklarda yaygın olduğu için hem yavru hem de yetişkin bulmak mümkündür. Bazı önemli kuruluşlar şunları içerir: Amerikan Pitbull Vakfı Ve Pitbull Kurtarma Merkezi .

Aile Evcil Hayvanları Olarak

APBT, uygun bakım ve tedavi ile harika bir aile hayvanı olabilir. Önemli miktarda dikkat ve denetime ihtiyaçları var. Bu köpekler, başkalarının onlara nasıl tepki vereceğini etkileyebilecek agresif olmalarıyla ünlüdür. Sahipler bunun farkında olmalı ve onları uygun şekilde eğitmek için uygun adımları atmalıdır. Bu cins sadık, sevimli bir kişiliğe sahiptir ve insan ailesiyle mümkün olduğunca birlikte olmayı sever. O insanları memnun eden, son derece eğitilebilir ve çok akıllı. Bu adamın çok fazla alana ve bol miktarda egzersize ihtiyacı var.

dış yapraklar döker mi

Tehlikeli bir üne sahip bir türün sahipliğini üstlenmek büyük bir sorumluluktur. Sahiplerin, türe özgü mevzuat ve özel bakım ihtiyaçları hakkında bilgi edinmeleri gerekir. APBT hakkındaki yanlış anlamaları ve gerçekleri ve köpeğinizin mutlu, sağlıklı bir yaşam sürmesini nasıl sağlayacağınızı öğrenmek için zaman ayırın.

Son düşünceler

American Pitbull Terrier, inişli çıkışlı bir geçmişe sahip muhteşem bir ırktır. Uzun bir dövüş köpekleri soyundan geliyorlar, ancak uzun süredir evcil hayvan ve çalışan köpekler olarak popülerler. APBT, hoş, girişken, arkadaş canlısı bir cins. Agresif olmasıyla ünlü olmasına rağmen, çok yumuşaktır ve korkunç bir bekçi köpeği olur. Bu cins harika bir evcil hayvan olur, ancak kesin sınırlar koyabilen bir sahibi ve ona çok fazla ilgi gösterecek birini gerektirir. Sahipler, kendi bölgelerinde Pitbull veya Pitbull karışımı sahipliğine ilişkin türe özgü mevzuat ve düzenlemelerden veya yasaklardan haberdar olmalıdır.

Bu cins tehlikeli olduğu için bir üne sahip olduğu ve birkaç köpek ısırığına karıştığı için, sahipleri köpekleri için güvenli ve emniyetli bir yere sahip olduklarından emin olmalı ve onları yabancılarla ve çocuklarla sürekli olarak denetlemelidir. Her cinste olduğu gibi, bu köpeklerin de bolca sevgiye, düzenli tıbbi bakıma ve sürekli eğitime ihtiyacı vardır. Doğru sahibi ile, bu cins büyük bir sevgiliden başka bir şey değildir ve sahibine kanepeden köpek parkına ve bir dağın zirvesine kadar her yerde mutlu bir şekilde eşlik eder.

Yorumlar