Köpeğim Az önce Kozmos yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım? Kozmos Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğim Az önce Kozmos yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım? Kozmos Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpekler telaşlı yiyiciler olarak bilinmezler, ama başlarlarsa ne olur? bahçe bitkilerinizi munching ? Kozmos, dünyadaki bahçelerde oldukça popüler olan yaygın süs çiçekleridir. Peki köpeğiniz bu yaygın bahçe çiçeklerinden birini yerse ne olur?

Özellikle Cosmos bitkisi tüketildiğinde herhangi bir soruna neden olabilir mi? İyi haber şu ki, genel olarak konuşursak, Kozmos çiçekleri çoğu köpek üzerinde toksik etkileri olmaz . Ancak, çoğu şeyde olduğu gibi, köpek, her şeyin ölçülü olması gerekir. Çok büyük miktardaki en güvenli çiçekler bile köpek arkadaşlarımıza zarar verebilir.Bu yazıda, bu bitkilerin evcil hayvanlarımız için toksik olup olmadığına biraz daha derinlemesine dalacağız. Fido'yu onları yerken yakaladığınızda ne yapacağınızı da öğreneceksiniz ve veterinerinizi arama zamanı geldiğinde .

İçindekiler

Kozmos nedir?

Pembe Çiçekler Tarlası

Kozmos pembe, turuncu ve beyaz renkte gelen güzel çiçeklerdir.Çok yıllık olmak üzere iki tür Cosmos bitkisi vardır.kozmos atrosanguineusve farklı çeşitleri olan yıllık Cosmos. Yıllık bitkiler var tüylü yapraklar ve parlak renkli papatya gibi Çiçekler genellikle sarı, pembe, beyaz, kırmızı ve turuncu renktedir.

bu çok yıllık kozmos karakteristik koyu kırmızı çiçekleri vardır neredeyse çikolata gibi kokuyor . Tüm bu çiçekler, çok sayıda kelebeği ve arıyı kendine çekerek bordürlere harika bir renk katar ve çoğu bahçe için uygundur.

Kozmos Bitkileri Köpekler İçin Zehirli midir?

Pembe Çiçeklerin Arasında Dili Dışarı Çıkmış Chihuahua

Cosmos bitkileri yavrularınız için zehirli değildir ve köpek tüketimi için tamamen güvenlidir.Hayır, Cosmos bitkisi köpekler için tamamen güvenli , ama aynı zamanda insanlar ve çocuklar için iyi , bu yüzden aile bahçeleri için harika bir çiçek seçimi yapar. Bitkinin çiçek, yaprak ve sap dahil tüm kısımları toksik değildir, bu nedenle ciddi sorunlara neden olmamalıdır.

ASPCA, köpeklerde veya kedilerde toksisite ile ilgili olarak Cosmos hakkında hiçbir şey bildirmez. Ama tabii ki, normal diyetlerinin dışında çok miktarda yemek yemek, potansiyel olarak mide rahatsızlığına neden olur . Köpeğiniz herhangi bir kusma veya ishalden muzdaripse, her ihtimale karşı bir veterinerle iletişime geçmek en iyisi olabilir.

köpek kaka yemeyi bırak

Cosmos bitkisini az miktarda yemek herhangi bir soruna yol açmazken, tüketim teşvik edilmemeli . Bahçede, yenildiğinde daha ciddi yan etkilere neden olma potansiyeline sahip başka bitkiler olabilir.Köpeğinizin bir Cosmos bitkisini yediğini ve daha sonra rahatsızlandığını biliyorsanız, bu bir tesadüf olabilir. senin yavru başka bir hastalık geliştirebilirdi ya da belki de farkında olmadığınız başka bir şey yemiş ve sağlık sorunlarına neden olmuştur. Cosmos bitkisi, tüketilen önemli bir miktar olmadıkça, muhtemelen bir hastalığın altında yatan neden değildir.

Köpeğim Biraz Kozmos Yedi: Şimdi Ne?

Pembe Çiçekler Arasında Dili Dışarı Çıkmış Corgi

Gülümseyin - Cosmos bahçenize girerse köpeğiniz iyi olacak!

Fido'yu bazı çiçekleri yerken yakaladıysanız, yavrularınızın sağlık üzerindeki etkilerinin minimum düzeyde olmasını sağlamak için atmanız gereken birkaç adım vardır. Bu adımlara ayrıntılı olarak bir göz atalım.

Adım 1: Tesise Erişimi Kaldırın

Köpeğinizi alandan uzaklaştırın. daha fazla yemelerini engelle . Cosmos yemek herhangi bir soruna neden olmamalı, ancak istenmeyen bir bitki yeme alışkanlığına yol açabileceğinden, onu vazgeçirmelisiniz.Adım #2: Başka Bitkilerin Yenilmediğinden Emin Olun

Yavru köpeğinizin yiyip yemediğini kontrol edin yakındaki diğer bitkiler . Sadece Cosmos Fido mu yedi, yoksa bahçenizdeki başka bitki veya çiçekleri yemiş olabilir mi? Bazı çiçekler, ortancalar gibi veya laleler , köpek arkadaşlarımızla toksisite seviyelerinde ölümcül olabilir.

Adım #3: Köpeğinizin Sağlıklı Görünmesini Sağlayın

Köpek arkadaşınızın hasta olmadığından emin olmak için kontrol edin. Köpekler genellikle Cosmos'u yedikten sonra iyi olur, bu yüzden hastaysa, yiyebileceği başka bir şey olup olmadığını iki kez kontrol etmek isteyebilirsiniz. Bazı köpekler, özellikle çok miktarda bitki materyali yerlerse mideleri bozulabilir, ancak semptomlar genellikle hafiftir.

4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Veterinerinizi arayın eğer endişeliysen . ayrıca arayabilirsiniz hayvan zehiri kontrol hattı eğer bunu yapmak daha kolaysa. Yavru köpeğiniz hastaysa veya yapmaması gereken başka bir şey yemiş olabileceğinden endişeleniyorsanız, tavsiye için veterinerinizi arayın.

Adım #5: Köpeğinizi İzleyin

Büyük olasılıkla, veterineriniz size yavrularınızı izlemenizi söyleyecektir. Herhangi bir ek hastalık belirtisine dikkat etmek ve Fido'nun daha ciddi semptomları olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.Köpeğim İyi Olacak mı?

Turuncu ve Pembe Çiçekler Tarlasında Üç Kaniş

Küçük tüylü arkadaşınız herhangi bir Cosmos bitkisini yemekten acı çekmemelidir.

Tüylü arkadaşınız Kozmos çiçekleri yerse kesinlikle iyi olmalı. küçük bir şans var hafif bir karın rahatsızlığı geliştirebilir normal diyetinin dışında bir şey yemekten; Bu durumda, birkaç gün boyunca hafif, sindirimi kolay yiyecekler genellikle yardımcı olacaktır.

Mide rahatsızlığı devam ederse veya her zamanki halinde değilse, başka bir şey olması ihtimaline karşı onu kontrol ettirmek için veterinerinize götürdüğünüzden emin olun. Zehirli bir bitki olmadığı için Cosmos'un yutulması için özel bir tedavi yoktur.Bununla birlikte, evcil hayvanınız aşağıdaki gibi ilgili belirtiler gösteriyorsa, uyuşukluk, halsizlik, oryantasyon bozukluğu, şiddetli kusma veya ishal, o zaman bahçenizde yemiş olabileceği başka bitkiler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Nedeni ne olursa olsun, evcil hayvanınızın durumu iyi değilse tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Kozmos Alımının Önlenmesi

Yavrunuz Cosmos bitkilerinize sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, cesaretini kır . Bir gün yanlışlıkla daha zehirli bir bitki yemekle kalmaz, aynı zamanda bu süreçte bahçenizi de mahveder!

Alandan Çit

Genç Border Collie Kafasını Bir Çitin Arasına Sokarak

Yavrularınızı dışarıda tutmak için alanı kapatmak, yanlış bitki tüketimini önlemenin iyi bir yoludur.

Yavrularınızı yoğun bir şekilde dikilmiş kenarlardan ve saksılardan uzak tutabiliyorsanız, bahçenizin bölümlerini çitle kapatın. Bu, erişimi kontrol edebileceğiniz anlamına gelir. oraya sadece gözetim altındayken izin verilir . Bunu yapamıyorsanız, çiğnemeyi önlemek için bitkilere acı elma gibi acı tat veren ürünler püskürtmeyi düşünebilirsiniz. Spreyi kullanmadan önce bitkiler ve hayvanlar için güvenli olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.Bu taktikler bir dereceye kadar yardımcı olabilir, ancak yapabileceğiniz en iyi şey, köpek arkadaşınızı bitkilerden uzak durması için eğitin kazaların olmasını önlemek için. Eğitimi olumlu tutun, belki de hatırlamasını iyileştirmeye yardımcı olması için tıklama eğitimini kullanarak, bitkilere yaklaşırsa onu kolayca uzaklaştırabilirsiniz.

Can Sıkıntısını Önlemeye Yardımcı Olun

Tenis topuyla oynayan genç beagle

Köpekler sıkıldıklarında yapmamaları gereken şeylere girmeyi severler, bu yüzden enerjilerini yakmak için iyi oynadıklarından emin olmak en iyisidir.

Bazı köpekler sıkıldıkları ve hayal kırıklıklarını bahçenizden çıkardıkları için bitkileri yerler. Köpeğinizin yeterli egzersiz ve zihinsel uyarı aldığından emin olmak yıkıcı davranışlara yardımcı olmalıdır. Yorgun ve mutlu bir köpeğin yaramazlık yapma olasılığı daha düşüktür! Alternatif olarak, açlıktan bitki çiğnediğini veya yediğini düşünüyorsanız, diyetini yeniden değerlendirin ve boyutuna uygun miktarda rasyon aldığından emin olun.

Tüylü arkadaşınız bahçe bitkilerinizi çiğnemekte ısrarlıysa, zehirli bitkileri çıkarmayı düşünmek isteyebilir Onu güvende tutmak için eğitimi üzerinde çalışırken bahçenizden.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Hangi çiçekler köpekler için zehirlidir?

  Cosmos evcil hayvanlar için güvenli olsa da, özellikle köpeğiniz bitkilerinizi yeme konusunda isteksizse, bahçenizde yetiştirmekten kaçınmanız gereken bazı çiçekler vardır! İşte evcil hayvanlarımız için toksik olan ve tüketildiğinde bazıları ölümcül olabilen bazı yaygın bahçe çiçekleri:

  • Nergis: Bu çiçeğin herhangi bir parçası ciddi gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir, özellikle de soğanları. Toksin ampulde yoğunlaşmıştır, bu nedenle mümkün olan en kısa sürede tavsiye isteyin.
  • Yüksükotu: Bu bitkinin içindeki zehirler kalp üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip olabilir.
  • Primroses: Bu çiçekler kusmaya, depresyona ve kontakt dermatite neden olabilir.
  • Orman gülleri: Bitkinin tüm kısımları kusmaya, depresyona ve hatta komaya neden olabilir.
  • Zambaklar: Bunlar köpekler için toksik olabilir, ancak kediler onlara karşı daha hassastır. Zambak poleni ile temas, birçok durumda ölümcül olmak için yeterlidir.
  • Laleler: Bunlar köpeklerde salya akması, kusma ve nefes almada zorluk gibi sorunlara neden olan glikozitler içerir. Nergislerde olduğu gibi, ampuller özellikle zararlı olabilir.

  Bunlar ve diğer zehirli bitkiler ve çiçekler hakkında daha fazla bilgi için bkz. ASPCA (Amerikan Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği) İnternet sitesi. Çoğu köpek, bahçedeki bitkileri çiğnemekle asla uğraşmaz, bu nedenle bu çiçekler hiçbir zaman herhangi bir soruna neden olmayabilir, ancak bazen üzgün olmaktan daha güvenlidir. Bahçenizi tasarlıyorsanız, ayçiçeği, gül, lavanta ve frezya gibi evcil hayvanlar için güvenli çiçeklere sadık kalın.

 • Bir köpek zehirli bir bitki yerse ne olur?

  Semptomlar, ne tür bitkinin yendiğine bağlı olarak değişebilir. Birçok bitki kusmaya, salya akmasına ve depresyona neden olur. Bazıları daha da tehlikeli olabilir ve kalbe ciddi olumsuz etkilere neden olabilir ve hatta ölümcül olabilir.

  Toksik bir şey tüketildiğinden şüpheleniyorsanız veya iyi olmama belirtileri gösteriyorsanız, kontrol için veterinerinize götürmelisiniz.

  Veterineriniz, herhangi bir şişkinlik ve rahatsızlık için yavrularınızın zihinsel durumunu, kalp atış hızını ve karnını kontrol etmek için fizik muayene yaparak başlayacaktır. Fido yeterince hızlı bir şekilde getirilirse, onları kusturmak için ilaç alabilir ve toksik bitki materyalini absorbe etme şansı olmadan ortaya çıkarabilirler.

  Bununla birlikte, veterinerinizin köpeğinizle ilgili herhangi bir endişesi varsa, bazı ek testler yapılmasını önerebilir. Bir kan paneli, hematolojilerini enfeksiyon veya anemi belirtileri açısından ve karaciğer, böbrekler ve kan şekeri gibi şeyleri değerlendirmek için biyokimya açısından kontrol edecektir. Dehidrasyon bir sorunsa, intravenöz sıvılar ve izleme için klinikte kalmaları gerekebilir.

  Spesifik toksisite belirtileri, kalp üzerindeki herhangi bir toksik etkiye karşı koymak için ilaçlar veya Fido'nun şiddetli kusması varsa bulantı önleyici ilaçlar gibi tedavi gerektirebilir. Veterineriniz, yavrularınızın gelişimi ve olası prognozu hakkında sizi düzenli olarak bilgilendirebilecektir.

Son düşünceler

Kozmos çiçekleri köpekler için toksik değildir ve yenildiğinde herhangi bir soruna neden olma olasılığı düşüktür. Evcil hayvan ebeveynleri için harika bir seçimdir ve bahçenize renkli bir katkı sağlayacaktır. denemelisin ve köpeğinizi yemekten vazgeçirin bahçe bitkileri.

Bir gün kazara zehirli bir şey yeme riski her zaman vardır.Evcil hayvanınız bir Cosmos bitkisini yedikten sonra hastalanırsa, başka bir şey olması ihtimaline karşı onu bir veteriner tarafından kontrol ettirmelisiniz.

Yorumlar