Huntaway Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Huntaway Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Huntaway köpeği zirvede Kediler Hakkında Her Şey son iki yılda ABD web aramalarında en büyük artışı yaşayan köpek ırklarının listesi. Bu, Amerikalıların bu köpeğe giderek daha fazla aşık olduğunun güçlü bir göstergesidir. Yalnızca adına bakıldığında, Huntaway gerçekleşmeyi bekleyen bir maceradır.

Bu türün eğitilebilirliği ve sağlamlığı, Huntaway'i doğru aile için mükemmel bir uyum haline getirir. Yine de, bu çalışan köpekler, orijinal gütme özelliklerini korurlar ve benzersiz karakterlerini kucaklayabilen bir aileye en çok yakışanlardır.Huntaway ismi ilginizi çekiyor mu? Yakışıklı, siyah ve ten rengi, kaba ve hazır bir arkadaş fikri kulağa mükemmel geliyor mu? Bunun sizin için köpek olup olmadığını görmek için Yeni Zelanda'dan gelen bu heyecan verici cinsi keşfedelim. Yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını görmek için bu enerjik ve arkadaş canlısı türün özelliklerini ve geçmişini öğrenin.

Doldur beni
  • Ağırlık 55-90 lira
  • Yükseklik 22-26 inç
  • Ömür 12-14 yaş
  • Renkler Siyah ve ten rengi, siyah, brindle veya bunlardan herhangi biri beyaz
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

 Bir kıyı lagünün yanında duran Yeni Zelanda Huntaway çalışan köpek

Yeni Zelanda Ulusal Köpek Kulübesi Kulübü, Huntaway'i bir cins olarak tanır ülkenin tek yerli köpek ırkı. Türün yazılı olarak bilinen en eski sözü, bir çiftçinin Otago Daily Times'ın 1884 baskısında 'engebeli arazide kırılmış' bir çoban köpeği için yaptığı reklamdı. Yeni Zelanda'nın zorlu arazisi, çiftlik hayvanlarını (genellikle koyunları) kilometrelerce ve yüzlerce dönüm boyunca stokçuların gideceği yere doğru itebilecek bir köpek gerektiriyordu.Çoğu köpek ırkı gibi, Huntaway de bir insan ihtiyacını karşılamak için yetiştirildi. Koyunculuk en önemli tarım sektörüydü 1856'dan 1987'ye kadar Yeni Zelanda'da. Sarp, engebeli arazi, erken çoban köpeklerinden belirli farklılıkları olan bir çoban köpeği gerektiriyordu. Bu, Birleşik Krallık'taki koyun çiftliklerinde hala en popüler çoban köpeği olan, iyi bilinen Border Collie cinsi haline geldi. Yeni Zelandalı çiftçiler, hız ve eğitilebilirliğin yanı sıra üstün güce sahip bir köpeğe ihtiyaç duyuyordu. Yeni cins, güçlü havlamasını kullanarak çiftlik hayvanlarını uçsuz bucaksız kırsal alana 'iterdi'.

Bu zorlu ülkeyi kapsayacak güç ve dayanıklılığa sahip bir cins yaratmak, çiftçiler tipik çoban köpeği olan Kenar kömür ocağı Foxhound ve Doberman dahil olmak üzere daha büyük ırklarla tip . Bu haç güç ve boyut kattı ve köpeklere dipçiklerini itmek için gerekli olan agresif sesi verdi.

Huntaways artık şu şekilde biliniyor: dünyanın en iyi gütme köpekleri . ABD'de hala nadir olmasına ve Amerikan Kulübesi Kulübü tarafından henüz tanınmamasına rağmen, çok da uzak olmayan bir gelecekte bu açık hava türünün daha fazlasını görmeyi bekleyebiliriz.Mizaç

 Yerde yatan sevimli Huntaway köpeği

Huntaways, sürünün arkasına havlayarak ve onları belirli bir yöne iterek sürü stoğuna özel olarak yetiştirildi. Seçildikleri aynı özellikler, insan ve evcil hayvan aileleri içinde nasıl etkileşim kurduklarını belirler. Huntaways, efendileri olarak gördükleri aile üyesine oldukça sadıktır, ancak ailenin tüm üyelerine karşı şefkatli ve cana yakındır ve çocuklara karşı naziktir. Huntaway ırkını yaratan çiftçiler, çobandan uzakta ve bağımsız olarak işlerini yapabilen köpeklere ihtiyaç duymuşlardır. “Tamamen güvenilir olmalılar” Orta Galler'de Huntaway köpekleri yetiştiren Bay Brian Davies açıklıyor.

Huntaways çalışan köpekler olduğundan, sağlıklı kalmak için yeterli egzersize ihtiyaç duyarlar. . Bir Huntaway günde on milden fazla koşabilir ve cins, binlerce olmasa da yüzlerce dönümlük büyük çiftlikler için geliştirildi. Böyle bir köpeğin, beden ve zihin olarak formda kalması için çitle çevrili geniş bir avluya ve ailesiyle günlük sosyal etkileşime ihtiyacı vardır.

Bir Huntaway'i refakatçi olarak almayı planlayan herkes bunu hatırlamalıdır. türün orijinal tasarımcıları, yüksek sesle ve sık sık havlayan bir köpeğe ihtiyaç duyuyordu. Huntaways, koyunlarını takip ederek ve onları ileri doğru itmek için yüksek sesle havlayarak görevlerini yerine getirir. Çalışan Huntaway'ler, emir üzerine havlamasını kullanan çobanları tarafından 'yüksek sesle konuşmak' ve 'sessiz kalmak' üzere eğitilmiş olsalar da, bir köpeğin DNA'sına bu kadar derinden işlemiş olan bir özelliği, evcil bir hayvanda tamamen kontrol etmek zor olacaktır. Ailenize bir tane eklemeden önce Huntaway'inizin neşeyle sunacağı cömert sesi düşünün. Durumunuz sessiz bir refakatçi gerektiriyorsa, gürültülü Huntaway size göre olmayabilir.Boyut ve Görünüm

 Huntaway köpeği çimleri koklayarak baharın tadını çıkarıyor

Huntaway'ler büyük köpeklerdir, ancak görünüşleri değişebilir, ancak menşe ırkları nedeniyle ortak özelliklere sahiptirler. Onlar bir .. sahip güçlü yapı ve genellikle ayırt edici siyah ve ten rengi işaretlere sahiptir Bu, Doberman etkisini yansıtır, ancak cins içinde, renklerine kadar bile çeşitlilik vardır.

Kaplama ve Renk

 Yeni Zelanda Huntaway yüzü yukarıya yakından bakıyor

Huntaway'lerin çoğu siyah ve ten rengi olsa da, cins standardı brindle, siyah veya beyaz ve bunların bir kombinasyonuna izin verir. Huntaways ikisinden birine sahip olabilir kaba veya Border Collie tarzı katlar ve hatta bazıları siyah Labrador Retrieverlere benziyor. Bu tür farklı kürk tiplerine (Foxhound ve Doberman'ın pürüzsüz kısa tüyleri ve Border Collie'nin daha uzun, tüylü tüyleri) sahip köpeklerin melezlenmesiyle yaratılan bir cins olarak, tüy tipinde bireyden bireye farklılıklar vardır. Huntaway'in pürüzsüz veya kırık bir kaplaması olabilir.

Egzersiz Gereksinimleri

 Bahçedeki çimenlerin üzerinde dilini çıkarmış oturan tasmalı komik bir av köpeği

Huntaway'ler sürülerini gütmek için günde kilometrelerce koşarlar. Uzun süreli egzersizlere doğal bir ihtiyaçları vardır. Sahibi, yüksek enerjili bir köpeğin enerjisi için uygun bir çıkış yolu olduğunu reddederse, bu durum istenmeyen şekillerde kendini gösterebilir. Bu, özellikle on sekiz aylıktan iki yaşına kadar tamamen olgunlaşmadan önce geçerlidir.

Bu köpekler çok yer kaplıyor ve onlar doğal olarak diğer hayvanları güder. Bu içgüdünün onları mahallenin paryası yapmadığından emin olun. Yüksek bir av güdüsü veya güçlü bir koruma içgüdüsü yoktur, bu nedenle genellikle yeni insanları hoş karşılarlar. Huntaway'inizin egzersizinin çoğu köpek parkı gibi halka açık bir alanda gerçekleşecekse, havlamasının bazı köpek sahiplerini rahatsız edebileceğini unutmayın.Avustralyalı sibirya

Huntaways, bir kişiyle güçlü bir bağ kurar, ancak yine de tüm ailenin arkadaşlığından keyif alır. Bu yüksek enerjili köpekler, en sevdikleri insan arkadaşlarıyla tasmalı bir yürüyüşün tadını çıkaracaklar. Bir parkta veya mahallede mükemmel bir köpek vatandaşı olmak için köpeğinizi komut üzerine havlaması ve güvenilir bir şekilde durması için eğittiğinizden emin olun.

Yaşam koşulları

 Sadık Huntaway evcil köpeğinin başını öpen genç kızıl saçlı kız

Ailenize bir Huntaway getirmeye karar verdiğinizde evcil hayvanınızın benzersiz geçmişini hatırlayın. Arkadaşınızın çitle çevrili büyük bir avluya erişmesi gerekecek. Kendi boyundaki birçok köpekten daha fazla alanı kaplayabildiğinden, Huntaway'inizi güvenli bir şekilde evde tutmak için güvenli bir şekilde çit çekmelisiniz.

Huntaways, ustalarıyla güçlü bir bağ kurar ve sizin ve ailenizin dikkatine ve etkileşimine bakar. Arkadaşınızla her gün zaman geçirin ve ona çalışan bir köpeğin can attığı amaç duygusunu verin. Havlamasını nasıl kullanacağını öğretmek için köpeğinizle her gün çalışın. Aranızdaki bağı güçlendirmek için hareketlerini sahaya yönlendirin. Bu köpekler, insanlarının yanında çalışmak üzere yetiştirildi.

Güçlü bir av sürüşüne sahip olmamalarına rağmen, Huntaways, diğer aile evcil hayvanlarını ve hatta aile üyelerini gütmeye çalışabilir. Rehberliğiniz, diğer evcil hayvanlarınızı strese sokmadan içgüdülerini yönlendirmelerine yardımcı olacaktır. Huntaways koruyucu bir cins değildir ve genellikle aile evine ziyaretçi kabul eder ve uslu çocuklara karşı naziktir.Eğitim

 Yeni Zelanda Huntaway Çeviklik etkinliğinde yarışıyor

Çobanlar, cinsi hem insan efendileri hem de çoban köpekleri ile çalışmak için yarattılar ve genellikle isteksiz olan çok sayıda hayvanı istenen yönde hareket ettirdiler. Kabukları onların aracıdır ve özellikle, “konuş” ve “sessiz” komutlarıyla havlamalarını uygun şekilde kullanmaları için onları eğitmek siz ve refakatçiniz arasında işleyen bir bağın temelini oluşturur.

Huntaways, bir sürüyü çobanın görüş alanından uzaklaştırmak için gerekli olan bağımsız çizgiye sahiptir. yani köpeğinizle temel komutlar üzerinde çalışarak geçirdiğiniz saatler, yanında siz olmadan da aynı seçimleri yapacak bir köpek vatandaş yaratacaktır ve o da sizinle orada olacaktır. Güvenilir bir arkadaş oluşturmak için sakin ve tutarlı eğitiminize güvenebilirsiniz.

bu Amerikan Kulübesi Kulübü sahiplerine sandığı hatırlatır yeni köpek yavrusunu eğitmek onlara güvenli bir alan sağlar ve çalışan köpeğiniz zamanının çoğunu dış etkenlerden korumak için rahat bir köpek kulübesi ile dışarıda geçirse bile gerekli olabilir. Aşırı hava koşulları veya yaralanma, köpeğinizin içeri girmesini zorunlu kılarsa, rahat yuvasında rahatlayacaktır.Her köpek yavrusu gibi, çalışan köpeklerin sandıklarında rahat olabilmeleri için sabıra ve olumlu pekiştirmeye ihtiyaçları olacaktır. . Yetişkin bir Huntaway'i barındıracak kadar büyük olacak bir sandık satın alın ve her gün sandığında geçirdiği süreyi kademeli olarak artırırken kendinize ve yavru köpeğinize birkaç aylık öğrenme süresi tanıyın.

Sağlık

 Yeni Zelanda Huntaway yakın çekim

Huntaways, önemli sağlık sorunları olmayan nispeten sağlıklı bir köpek ırkıdır. Birden fazla cinsin ürünüdürler ve hibrit canlılık sergileyebilirler, ancak olası sağlık sorunlarını düşündüğümüzde köken aldıkları ırkları da göz önünde bulundurmamız gerekir. bu Hayvanlar için Ortopedi Vakfı veya OFA, Huntaway'in temel ırklarından gelen bu koşulların her biri için testler önerir.

Eklem Displazisi

Huntaway'ler muzdarip olabilir kalça ve dirsek displazisi birçok büyük ırkta bulunur. Bu durumun önlenmesine yardımcı olmak için hızlı büyümeyi teşvik etmeyen büyük cins bir köpek yavrusu formülü ile beslenmesi tavsiye edilir. Border Collie, Foxhound ve Doberman soyundan geldikleri için OFA Değerlendirmesi veya PennHIP Değerlendirmesi Huntaway için uygundur.

Göz Koşulları

Huntaway'in temel cinsi olan Border Collie, ilerleyici retinal atrofi, pannus ve Collie gözüne eğilimlidir. Veteriner hekimler, yaşla birlikte ilerleyebilen bu durumları taramak için yedi yaşına kadar yıllık bir ACVO Oftalmolog tarafından göz muayenesi yapılmasını önermektedir.Kardiyak Koşullar

Doberman soyundan gelen Huntaway, dilate kardiyomiyopati adı verilen ve keşfedilmediği takdirde kalp yetmezliğine yol açabilecek kalıtsal bir kalp rahatsızlığına sahip olabilir. Bu eğilime sahip ırklar için OFA, ECHO ve HOLTER değerlendirmelerini içeren gelişmiş kardiyak taramayı önerir. Bu testin köpek partneriniz üzerinde yapılması gerekip gerekmediğini veterinerinize sorduğunuzdan emin olun.

Otoimmün Tiroidit

Doberman, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı otoimmün tiroidit adı verilen bir tiroid hastalığına genetik olarak yatkındır. Bu hastalık kendini hipotiroidizm olarak gösterebilir, ancak otoimmün tiroidit diğer daha ciddi bozuklukların da bir belirtisi olabilir. Doğru teşhis çok önemlidir, bu nedenle en belirgin olanı açıklanamayan hipotiroidizm belirtileri fark ederseniz veterinerinize danışın. kilo almak .

Von Willebrand Hastalığı

Huntaway, bu kan pıhtılaşma bozukluğunu, kanında yeterli 'Von Willebrand' proteini veya faktörü bulunmadığı Doberman mirasından miras alabilir. Bir pıhtılaşma bozukluğu, arkadaşınızı aşırı kanama riskine sokabilir ve Huntaways'in aktif yaşam tarzı onu küçük yaralanma riskine maruz bırakabilir. Veterinerinize, bu bozukluğu kontrol etmek için onaylı bir laboratuvardan DNA tabanlı vWD testi yapılmasını tavsiye edip etmediğini sorun. Sonuçlar OFA'ya kaydedilecektir.

Beslenme

 Dilini çıkarmış Yeni Zelanda Huntaway

Ortalama bir yetişkin Huntaway, günde iki kez yaklaşık iki kap yemek yiyin. Köpeğinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyacağı miktar kilo, yaş ve aktivite düzeyine bağlı olacaktır. Köpeğinizin vücut kondisyonu izlenecek en iyi rehber olacaktır.

Huntaway gibi büyük köpeklere dönüşen yavru köpekler, kalça ve dirsek displazisine daha duyarlıdır. besleme büyük cins köpek formülü yaşamın ilk on sekiz ayında, büyüme oranlarının dengelenmesine yardımcı olabilir ve evcil hayvanınızın daha sonra displaziye yatkın hale gelmesine neden olabilecek hızlı büyümeyi önleyebilir.

bu Elmas Markası web sitesi, büyük cins köpek mamalarının genellikle 'yağ ve kalori bakımından daha düşük olduğunu, biraz daha düşük kalsiyum ve fosfor seviyeleri içerdiğini ve dikkatle dengelenmiş bir kalsiyum-fosfor oranına sahip olduğunu' belirtir. Bunların hepsi, yavru köpeğinizin uzun vadede gelişimsel sorunlardan kaçınmasına yardımcı olabilir.

bakım

 Yeni Zelanda Huntaway suda duruyor

Çalışan köpekler olarak, Huntaways, az bakım gerektiren kaplamalara sahip olacak şekilde geliştirildi. Bununla birlikte, katları değişir. Köpeğinizi nerede çalıştırdığınıza bağlı olarak, köpeğinizin maceraları sırasında kapmış olabileceği tüm paspasları ve çapakları fırçalamanız gerekecektir.

Huntaway'iniz için seçtiğiniz fırça, köpeğinizin kürk tipine bağlıdır . Foxhound'da kürklü bir Huntaway veya doberman Spektrumun sonu, daha çok Border Collie'ye benzeyen bir kürke sahip bir Huntaway'den daha fazla parlaklığı artırmak için kıllı bir fırçadan faydalanacaktır. Bu daha uzun kürk ve çift kat, daha ince bir fırça veya astar tırmığı gibi tarak dişli bir fırça gerektirebilir.

Hava izin verdiği sürece, Huntaway'inizi her dört ila altı haftada bir, özellikle köpekler için yapılmış bir şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Huntaway'inizi yalnızca bir kokarcayla karşılaşırsa veya başka bir özel ihtiyacı varsa yıkamanız gerekebilir.

Huntaway orta derecede tüy döküyor, ancak bu, ceket tipine göre değişecektir. Haftalık bir fırçalama, gözle görülür dökülmeyi minimumda tutmaya yardımcı olacaktır. Huntaways bakım açısından az bakım gerektirse de, aynı çiviye ihtiyaç duyarlar ve diş bakımı çoğu köpek ırkı gibi.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Çimenlerin üzerinde mavi tasmalı bir Huntaway yavrusunun yüksek açılı görüntüsü.

Dünyanın dört bir yanındaki Huntaway'lerin çoğu, çalışan çoban köpekleri olarak yetiştiriliyor ve İngiliz yetiştirici Brian Davis, melez yavruların satın alınmasını önermiyor. Huntaway'in arzu edilen özellikleri, yetiştiricilerin bütünlüğüne ve ebeveyn köpeklerini nasıl seçtiklerine bağlıdır. Cinsin çalışma standardına kendini adamış bir yetiştirici bulun.

Bu ilan itibariyle, şu adreste satışa sunulan Huntaway yavru veya köpekleri bulunmamaktadır: köpek bulucu.com. İngiltere'de birkaç tane var ve genellikle yaklaşık 500 ABD dolarına mal oluyor.

Her yavru köpekte olduğu gibi, satın almadan önce yavru köpeğinizin bakım masraflarını hesaba katmanız gerekir. Huntaway sahipliğiyle ilişkili normal maliyetlerden bazıları, türün güvenli bir şekilde çitle çevrili bir avluya olan ihtiyacıdır. Nispeten az sağlık sorunu varmış gibi görünse de, Huntaways diğer gütme ırkları gibi düzenli veteriner bakımına ihtiyaç duyacaktır.

Kurtarma ve Barınaklar

 Yeni Zelanda Huntaway barınağı kurtarma evcil hayvanı

Cins şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde nadir olmasına rağmen, kalıcı yuvasına ihtiyaç duyan bir Huntaway'in gelmesi durumunda yerel barınağınızla iletişim halinde olun. Bu türün çalışan doğası ve yakışıklı görünümü, ABD'de tür sayıları arttıkça onu bir dürtü alımı haline getirebilir.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Huntaway genel olarak:

 • Güçlü, sağlam bir yapıya sahip orta ila büyük bir köpek.
 • İçgüdüleri onu ailesini ve diğer evcil hayvanları gütmeye yönlendirebilecek bir çoban ırkı.
 • Küçük çocuklara karşı cömert ve ailesine sadık.
 • Arkadaş canlısı ve aktif.
 • Bağımsız ama eğitilebilir ve güvenilir.
 • En iyi, güvenli bir şekilde çitle çevrili ve koşacak yeri olan bir bahçede tutulur.
 • Havlamasını uygun şekilde kullanması için onu eğitecek bir sahibine uygun.

Son düşünceler

Huntaway, aktif doğası için yeterli alan ve zamana sahip aktif bir aile için benzersiz bir seçenektir. yapan aynı özelliklerdir. Huntaway, tarlada böylesine harika bir çoban köpeği, evcil hayvan durumunda bir zorluk teşkil ediyor. Huntaways doğal olarak havlar. DNA'larında var. Huntaway'inizi ne zaman havlayacağını ve ne zaman havlamayacağını eğitmek, arkadaşınızın bir baş belası değil, hoş bir komşu olmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, Huntaway'iniz bazen ailenizi ve diğer evcil hayvanlarınızı sürmeyi seçebilir. Ailenize sadakatle tapacak ve misafirlerinizle sosyal etkileşimleri dört gözle bekleyecektir.

Çitlerle çevrili büyük bir bahçeniz ve aktif, açık hava yaşam tarzınız varsa, Huntaway siz ve aileniz için ideal bir arkadaş olabilir. Yeni en iyi arkadaşınız, sağlam görünüşü ve sıcak mizacıyla tam bir sohbet başlatıcı olacak. . Amerika Birleşik Devletleri'nde daha yaygın hale geldikçe, ikiniz bu heyecan verici yeni türün yerel elçileri olacaksınız.

Yorumlar