Köpeğim Az önce Poinsettia yedi! Poinsettias Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpeğim Az önce Poinsettia yedi! Poinsettias Köpekler İçin Zehirli midir?

Birçoğumuz evlerimizi şenlikli kırmızı Atatürk çiçeği bitkileriyle süslemeyi severiz. tatil sezonunda . Anında tanınan yıldız şeklindeki yapraklarıyla bir Noel klasiğidir. ABD'de her yıl 35 milyondan fazla Atatürk çiçeği bitkisi satılmaktadır!

Atatürk çiçeği ( sütleğen çiçeği ) geleneksel olarak Meksika ve Orta Amerika'da yetişir. Ayrıca Noel çiçeği, Noel yıldızı, ıstakoz çiçeği bitkisi veya Flores de Noche Buena (Kutsal Gecenin Çiçekleri) olarak da bilinir.Ama eve gelip köpeğinizin şenlikli Atatürk çiçeği ekranınızı çiğnedi veya yedi ? Köpekler için Atatürk çiçeği riskleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Poinsettias Köpekler için Zehirli midir?

Chihuahua Kırmızı Noel Çiçeğine Bakıyor

Atatürk çiçeği ağızda ve midede tahrişe neden olabilir ancak tüketildiğinde ölümcül değildir.Köpeğiniz Atatürk çiçeği yediyse, paniğe gerek yok. Son derece zehirli olarak kötü şöhretli olmalarına rağmen, Atatürk çiçeği sadece köpekler için hafif toksik . Atatürk çiçeği bitkilerinden elde edilen beyaz özsu, saponin benzeri deterjanlar ve diterpenoid öforbol esterler, tahrişe neden olan kimyasallar içerir. Özsu, köpeğinizin ağzına ve midesine temas ettiğinde geçici tahrişe neden olur. Bu uyarı işaretlerinde görünebilir ağır nefes almak gibi , salya akması ve kusma.

Bazı araştırmalar da şunu önermiştir: bazı bitkiler Atatürk çiçeği gibi, gelişiminde rol oynayabilecek bir enzim içerir. gastrit (kusmaya neden olan mide iltihabı). Özsu, temas ederse köpek arkadaşınızın cildini ve gözlerini tahriş edebilir.

Bu etkiler genellikle büyük bir veteriner müdahalesine gerek kalmadan kendi kendine çözülür. Ancak Atatürk çiçeğinin toksik etkileri tüketilen dozla birlikte artar. Bu, küçük köpeklerin ve köpek yavrularının veya çok miktarda Atatürk çiçeği yemiş köpeklerin artan risk daha şiddetli klinik belirtiler geliştirmek. Bu nedenle, Fido bir Atatürk çiçeği bitkisini yemiş veya çiğnemişse, tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.Poinsettias'ın Hangi Parçaları Köpekler İçin Zehirlidir?

Kırmızı Noel Çiçeğinin Yakın Çekimi

Atatürk çiçeği yaprakları aslında taç yaprakları olarak algıladığımız kırmızı kısımdır.

Bitki özsuyu, toksik etkilerinden sorumlu tahriş edici kimyasalları içerir. bu özsu Atatürk çiçeği bitkisinin hem dallarında hem de yapraklarında bulunur. Kırmızı kısmı taç yaprakları veya çiçekler olarak düşünme eğiliminde olsak da, aslında aynı tahriş edici maddeyi içeren yapraklardır.

Zehirli olmasa da, birçok Atatürk çiçeği bitkisinin içinde tutulduğu plastik saksıların içinde tutulduğunu hatırlamak da önemlidir. tehlikeli olabilir çiğnenir ve yutulursa köpeklere. Keskin plastik parçaları köpeğinizin ağzına ve sindirim sistemine zarar verebilir.Daha büyük plastik parçaları boğulma tehlikesi oluşturur ve hatta tıkanmaya (bağırsak tıkanıklığı) neden olabilir. Bu özellikle küçük köpekler için geçerlidir. Köpeğinizin plastik veya yenmez Noel süslerini çiğnediğini ve yuttuğunu düşünüyorsanız, hemen veterinerinizi arayın.

Köpeğim Poinsettia yedi. Ne yapmalıyım?

Siyah Bulldog Kırmızı Çiçeklere Bakıyor

Köpeğiniz bir Atatürk çiçeği bitkisi üzerinde atıştırma yaptıysa, daha fazla talimat için veterinerinizi aramak en iyisidir.

Köpeğiniz Atatürk çiçeği yerse, panik yapmayın! Çoğu durumda, yavrunuz iyi olmalıdır. Ancak, Fido'nun güvenli olduğundan emin olmak için atmanız gereken birkaç adım var.

Adım 1: Fido'ya Bakın

Köpeğinizi yakından inceleyin. Parlak ve rahatlar mı? Olağandışı bir davranış görüyor musunuz? Dudaklarını yalıyorlar mı yoksa ağızlarını ve yüzlerini mi tırmalıyorlar? Kusma veya ishal oldu mu?Atatürk çiçeği yedikten sonra köpeklerin ciddi şekilde hastalanması nadirdir. Ancak köpeğiniz hastaysa, yere yığılmışsa veya ciddi şekilde hasta görünüyorsa, onu hemen en yakın acil veterinere götürün.

rottweiler vs pitbull

Adım 2: Bitkiyi Kaldırın

Bitkinin tüm izlerinin temizlendiğinden ve evde evcil hayvanlarınızın hiçbirinin ulaşamayacağından emin olun. Toplanırken hayvanlarınızı geçici olarak ayrı bir odaya kapatmanız en iyisi olabilir.

3. Adım: Bilgi Toplayın

Bitkinin ne kadarının tüketildiğini bulmaya çalışın. Kalan bitkinin parçalarını bir araya getirebilirsiniz (dikkatli olun - özsu insan ellerini tahriş edebilir!). Bu, herhangi bir parçanın eksik olup olmadığını görmek için plastik kabı kontrol etmenizi sağlayacaktır. İşlem sırasında cicili bicili veya süs eşyaları gibi başka Noel süslerinin eksik olmadığından veya çiğnenmediğinden emin olun.

Step4: Veterinerinizi Arayın

Onlara topladığınız tüm bilgileri verin ve köpeğinizin cinsini, yaşını ve kilosunu bilmelerini sağlayın. Veterineriniz, köpeğinizi evde izlemenin güvenli olup olmadığı veya muayene için kliniğe gelmeleri gerekip gerekmediği konusunda size buradan en iyi hareket tarzı konusunda tavsiyede bulunabilecektir.Bir Köpek Poinsettia Bitkisini Yerse Ne Olur?

Karnını Kontrol Eden Pug

Çoğu köpek için, Atatürk çiçeği yedikten sonraki klinik belirtiler hafiftir ve kendi kendine düzelir.

Atatürk çiçeği yedikten sonra köpekler için herhangi bir sağlık sorunu çok küçüktür ve zamanla düzelir. Küçük köpekler ve köpek yavruları veya çok miktarda yemiş köpeklerin aşağıdaki Atatürk çiçeği toksisitesi belirtilerini gösterme olasılığı daha yüksektir.

Cilt ve Gözlerde Tahriş

bu Atatürk çiçeği bitkisinin özü temas ederse ciltte ve gözlerde hafif tahrişe neden olabilir. Özsu göze kaçarsa, yüzlerinde kızarıklık, sulu gözler, hafif şaşılık veya pençeleme ve sürtünme fark edebilirsiniz. Derileri etkilenirse, kırmızı bir döküntü fark edebilirsiniz. Ayrıca, köpeğinizin etkilenen bölgeyi çiğnediğini, kaşındığını veya ovuşturduğunu da görebilirsiniz.Bu belirtiler genellikle geçicidir ve kendi kendini sınırlar. Ancak göz çevresi son derece hassastır ve köpeğiniz rahatsızlığı gidermeye çalışırken gözünü kolayca kaşabilir. Dikkatlice cildi soğuk suyla yıkamak Atatürk çiçeği özünün çıkarılmasına yardımcı olabilir. Herhangi bir endişeniz varsa veya belirtiler düzelmiyorsa, veterinerinizle iletişime geçin.

Ağızda Tahriş

Atatürk çiçeği bitkisinin özündeki kimyasallar, yapraklar veya dallar ısırıldığında ve çiğnendiğinde ağzı tahriş edebilir. Fido'yu fark edebilirsiniz dudaklarını yalamak normalden daha sık, salya akması , ya da ağızlarını tırmalamak. Çoğu durumda bu etkiler zamanla düzelir, ancak sonraki 12-24 saat içinde kaybolmazlarsa bir veterinere bildirilmelidir.

Gastrointestinal üzgün

Atatürk çiçeği bitkisinin yutulması da üzgün karın , yine sindirim sisteminin doğrudan tahriş olması nedeniyle. Atatürk çiçeği yemiş köpeklerde kusma, iştah azalması, hafif uyuşukluk ve ishal gibi belirtiler görülebilir.

Bu etkiler genellikle doza bağımlıdır ve tüketilen Atatürk çiçeği miktarı ile artar. Çoğu durumda, Atatürk çiçeği alımıyla ilişkili mide-bağırsak belirtileri şunlardır: geçici ve kendi kendine çözecektir.Veterineriniz size uygun bir besleme protokolü köpeğin için. Genellikle, küçük sık beslemeler, bağırsak rahatsızlığından sonra en iyisidir. Veteriner onaylı bir gastrointestinal diyet de yardımcı olabilir.

Küçük köpekler, özellikle yavru köpekler, karın rahatsızlıklarına karşı daha hassastır. Yavru köpekler ve küçük köpekler kolayca susuz kalabilir ve hatta yemeyi bırakırlarsa hipoglisemik (düşük kan şekeri seviyeleri) hale gelebilirler. Olmaları gerekiyor yakından izlenir. Herhangi bir değişiklik derhal veterinerinize bildirilmelidir.

Bağırsak tıkanıklığı

Bağırsak tıkanıklığı, Atatürk çiçeği bitkisinin doğrudan bir etkisi değildir. Köpeğinizin potansiyel olarak plastik tencerenin parçalarını çiğnedi veya ekranınızdaki diğer Noel süsleri. Bunlar yabancı cisim olarak kabul edildiğinden, bağırsakta veya bağırsak tıkanıklığında tıkanıklık geliştirme riski vardır.

Bağırsak tıkanıklığı belirtileri kusma (genellikle birden çok kez), dışkıyı çıkarmakta güçlük çekme, iştah azalması, yiyecek/suyu azaltmakta güçlük çekme ve ishaldir. Evcil hayvanınızın bu maddelerden herhangi birini yediğinden veya bir tıkanıklık belirtisi gösterdiğinden şüpheleniyorsanız, veterinerinizle iletişime geçin hemen. Bu acil bir durum olarak kabul edilir ve mümkün olan en kısa sürede değerlendirilmelidir.

Köpeklerde Poinsettia Zehirlenmesi: Tedavi

Bir demet kırmızı çiçek

Atatürk çiçeği tükettikten sonra veteriner tedavisi gerekmez, ancak yavrularınızı izlemek isteyeceksiniz.

Birçok köpek, Atatürk çiçeği yedikten sonra veteriner tedavisi veya müdahale gerektirmez. Uyarı işaretleri genellikle hafiftir ve kendi kendini sınırlar. Ancak, küçük köpekler ve daha şiddetli klinik belirtileri olan köpek yavruları veya köpekler veterinerin dikkatini gerektirebilir.

Atatürk çiçeği için panzehir yoktur. Tedavi, hastalığın yönetilmesine yöneliktir. klinik işaretler . Veterineriniz, mide rahatsızlığını gidermek için reçeteli ilaçlar verebilir. Ayrıca tahriş olmuş gözleri yatıştırmak ve korumak için göz merhemi de reçete edebilirler. Küçük bir köpek veya köpek yavrusu, ciddi şekilde susuz kalırlarsa hastanede intravenöz sıvılar (IV damla) gerektirebilir, ancak bu nispeten nadirdir.

Köpeğimin Bitkilerimi Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Köpeğinizin Atatürk çiçeği yemesini önlemenin en kolay yolu: evinizde olmaması veya bahçe. Poinsettia gibi mevsimlik bitkilerde bu daha kolaydır, ancak Ortancalar gibi çok yıllık bitkiler , hatta köpek arkadaşlarımıza zararlı olabilecek yıllık bitkiler. Ancak ulaşamayacakları yüksek bir rafta tutmak da mantıklı bir seçenektir (eğer bir kediniz yoksa!).

köpek gözünün mavileşmesi

Festival dönemi boyunca yürüyüşlerde Atatürk çiçeği gösterilerine dikkat edin. Ayrıca her zaman köpeğinizi halka açık yerlerde tasmalı tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Bu onları önlemeye yardımcı olacaktır yememeleri gereken şeyleri yemek .

Sıkça Sorulan Sorular

Ya köpeğim bir Atatürk çiçeği yaprağı yerse?

Atatürk çiçeği köpekler için hafif derecede zehirlidir ve bitkinin özsuyu ağız, mide-bağırsak sistemi, deri ve gözleri tahriş eder. Bu, salya akması, kusma, ishal ve iştahsızlığın yanı sıra kırmızı ve tahriş olmuş cilt ve gözlere neden olabilir. Bu işaretler genellikle kendi kendini sınırlarken, veteriner tavsiyesi almak her zaman en iyisidir.

Atatürk çiçeği bir köpeği öldürebilir mi?

İyi haber şu ki Atatürk çiçeği sadece hafif derecede zehirlidir ve bir köpeği öldürmesi pek olası değildir. Bununla birlikte, kusma ve ishale neden olabileceğinden, yavrularınızı yakından izlemeniz gerekecek ve bir veteriner hekimden tavsiye almak her zaman en iyisidir. Özellikle köpek yavruları ve küçük cins köpekler, yemek yemeyi bırakırlarsa ve kusma ve ishal geliştirirlerse hızla hastalanabilir ve susuz kalabilirler.

Atatürk çiçeği zehirlenmesinin panzehiri var mı?

Atatürk çiçeği toksisitesi için bir panzehir yoktur, ancak bir köpek tarafından yenirse etkileri genellikle hafiftir ve salya akması, kusma ve ishalin yanı sıra ağız, göz ve ciltte tahrişi içerebilir.

Köpeğim Atatürk çiçeği yedi onu kusturmalı mıyım?

Atatürk çiçeği veya başka bir zehirli madde yedikten sonra köpeğinizi asla kusturmaya çalışmayın. Kusmaya neden olma kararı, yalnızca gerektiğinde prosedürü mümkün olduğunca güvenli bir şekilde gerçekleştirecek olan bir veteriner hekim tarafından verilmelidir. Atatürk çiçeği durumunda, kusmanın semptomları azaltmaya yardımcı olması olası değildir ve hatta onları daha da kötüleştirebilir.

Son düşünceler

Atatürk çiçeği olmasına rağmen köpekler için çok zehirli değil , yine de çiğnemeleri gerektiği anlamına gelmez! Atatürk çiçeği özü hala hafif derecede zehirlidir ve salya akmasına, kusmaya, ishale ve uyuşukluğa, ayrıca iltihaplı gözlere ve cilde neden olabilir.

Köpeğiniz Atatürk çiçeği yerse, veteriner tavsiyesi almak her zaman en iyisidir. Etkiler (doza bağlı olsa da) her zaman tahmin edilebilir değildir ve yavru köpekler ve küçük ırklar gibi bazı köpekler komplikasyon geliştirme riski daha yüksektir.

Yorumlar