Blue Weimaraner: Cins ve Renk Tartışmasına Genel Bakış

Blue Weimaraner: Cins ve Renk Tartışmasına Genel Bakış

Weimaraner, büyüleyici bir geçmişi olan zarif bir köpektir. Bu köpeklerin kökleri Almanya'dadır ve büyük av hayvanlarını arayan avcılara eşlik etmek için av köpekleri olarak yetiştirilmiştir. Bu köpekler inanılmaz derecede yüksek enerjiye sahiptir ve oldukça güçlüdür. Zorlu ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir avuç ve ihtiyaç sahibi olarak bilinirler.

Blue Weimaraner adlı bir varyasyon, onu çevreleyen bazı tartışmalara sahip. Ana tartışma noktalarından biri, bunun nadir bir varyasyon mu yoksa zayıf genetiğin bir göstergesi mi olduğu. Tartışma 1940'larda başladı ve bugün de devam ediyor.Blue Weimaraner, büyük bir tavır, zarif bir yüz ve karmaşık bir üne sahip bir köpektir. Cins hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu özel kaplama rengi tonu etrafındaki tartışmalara neyin sebep olduğunu öğrenin. Hemen konuya girelim ve bu güzel ama tartışılan cinsi yakından tanıyalım.

Mavi Weimaraner
  • Ağırlık 55-90 pound
  • Yükseklik 23-27 İnç
  • Ömür 10-13 Yaş
  • Renkler Mavi, Kömür Grisi
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

bu Weimaraner 19. yüzyıl Almanya'sına kadar izlenebilir, başlangıçta kraliyet ailesi tarafından büyük oyun avlarında kullanılan av köpekleri olarak yetiştirildikleri yer. Bu büyük güçlü köpekler, kurtlar, ayılar ve geyikler dahil olmak üzere büyük av hayvanlarına karşı koymak için yetiştirildi. Kaslı yavru aslen geliştirildi Weimar mahkemesi ve soylular tarafından cesur ve zeki olması için yetiştirildi Av köpeği . Bu köpeğe başlangıçta Weimar İşaretçisi adı verildi. Bu köpeklerin, modern Weimaraner'ı yaratmak için Great Dane, English pointer ve Huehnerhund gibi diğer türlerle yetiştirildiğine inanılıyordu.Bu büyük güzelliklere Weims, Gri Hayaletler ve Gümüş Hayaletler de denir. Bu türün 19. yüzyılda Almanya'da geliştiği genel olarak kabul edilmektedir, ancak tarihin Weim'e oldukça benzeyen köpeklerden daha önce birçok referansı vardır.Cinsin gelişimi, Alman aristokrasisi tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyordu. Cinsin gelişimini izleyen ve denetleyen Alman Weimaraner Kulübü kuruldu. Çok katı bir süreç uyguladılar ve yalnızca kulübe üyeliği olan kişiler bir tane sahibi olabiliyordu. Bu köpeklerin Amerika'ya taşınması, 1928'de Howard Knight adlı bir Amerikalı sporcunun Alman Weimaraner Kulübüne katılmasına kadar değildi. Bu süreç tartışmasız değildi. Alman Kulübü'nün, köpeğin ABD'deki büyümesini geciktirmek için kısırlaştırılmış erkek köpekleri Knight'a yetiştirmeleri için gönderdiği söyleniyor.

Birkaç mücadeleden geçtikten sonra, Amerika doğumlu Weimaraner yavruları 1930'ların sonunda doğdu. . Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC), cinsi 1943'te tanıdı. Özellikle rekabetçi köpek topluluğunda hızla popülerlik kazandılar. Günümüzde av köpekleri ve aile hayvanları olarak oldukça popüler olan bir cinstir. Eski ABD de dahil olmak üzere epeyce ünlü Weim sahibi var. Başkan Dwight Eisenhower , aynı zamanda ünlü fotoğrafçının konusu William Wegman.Kaplama rengi, genetik olarak seyreltik kahverengi veya siyah şeklinde bir dizi gümüşi tonlarda gelir. Bu köpekler genellikle gümüşten koyu griye kadar her yerde grinin bir tonudur. Mavi ve siyah olarak gelebilirler, ancak bu renkler yarışma tarafından diskalifiye edilmiştir. AKÇ .

Mavi Weimaraner

 Doğada kameraya bakan güzel bir tam uzunlukta mavi Weimaraner cinsi köpek portresi
Paltoları mavi olarak adlandırılsa da, gerçekten mavi renkli köpekler değildirler.

Mavi kaplamalı Weimaraner, köpek sahnesinde ilk ortaya çıktığından beri tartışmalarla çevrilidir. Bir Blue Weim, bazen neredeyse seyreltilmiş siyah olan kömür grisi renkli bir kaplamaya sahiptir. , Weimaraner'ın seyreltilmiş kahverengisinin aksine. Renklendirme, rengin koyuluğu ile ilgili değildir. Aslında, birçok gri Weims mavilerden daha koyudur. Aranacak ana özellik, köpeğin kürkünün tonudur. Maviler, kürk rengi ne kadar koyu olursa olsun kömür tonlarına sahip olacaktır. Geleneksel Weims kahverengi tonlara sahip olacaktır. Mavilerin kürklerinde mavi rengin ipuçları olacaktır ve genellikle mavi ile gri arasındaki fark yalnızca belirli bir ışıkta görülebilir.

tartışma

Blue Weim'i çevreleyen tartışma 1940'lara kadar uzanıyor. Kitleler tarafından bilinen ilk Blue Weim, Caesar von Gaiberg adında bir köpekti. Bu köpeğe Tell adı verildi. Tell, 1947'de Almanya'da doğdu. Yüksek soylu Alman soylarından geliyordu ve her hesaba göre, birkaç yüksek kaliteli yavru doğuran, alışılmadık derecede koyu bir kürkü olan inanılmaz bir köpekti. Tell, Almanya'da bulunduğu sırada bir Amerikan subayı tarafından satın alındı.Köpek Amerika'ya gelmeden önce, 1950'de Alman Weimaraner Kulübü tarafından Tell'in safkan bir köpek olduğunu onaylayan belgeler yayınladı. Amerika'ya vardığında AKC'ye Weimaraner olarak kaydoldu. Tartışma bu sırada başladı. Amerika'da kayıt olduktan birkaç ay sonra, Alman Weimaraner kulübünün başkanı Weimaraner Club of America'ya bir mektup yazdı. Tell'in safkan bir köpek olmadığı ve melez olduğunu belirttiği iddia edildi. Hikaye burada değişir, ancak bazıları, tamamen köpeğin ceketinin rengine göre kağıtların iptal edildiğini veya başka bir şekilde geçersiz sayıldığını söylüyor.

Ne yazık ki, bu kağıtların kökeninin veya varlığının izini sürmenin bir yolu olmamıştır. Dünya Savaşı'ndan sonra Almanya'da birçok tarihi belge kaybolduğu için. Tell'in safkan bir köpek olmadığının belirtilmesinin ardından Blue Weimaraner'ı diskalifiye etme hareketi başladı. 1970'lerin başındaki birçok başarısız girişimin ardından Blue Weimaraner, Weimaraner Club of America tarafından diskalifiye edildi.

Diskalifiye edilmeden önce, blues'u üretmeye büyük ilgi vardı. Cins diskalifiye edildikten sonra, yetiştiriciler çabalarından büyük ölçüde vazgeçti. Şu anda AKC, maviyi kabul edilen bir renk olarak tanımıyor. Safkan olan Blue Weims'in kayıt altına alınmasına izin veren bir boşluk var. Tell bir safkan olarak kayıtlı olduğundan, yavrularından herhangi biri safkan olarak kabul edilir. Safkan bir Blue Weimaraner, AKC tarafından kaydedilebilir ancak gösteri ringinden diskalifiye edilecektir. Performans etkinliklerine katılmalarına izin verilir, ancak bu, renk diskalifiye nedeniyle tartışmalı bir konudur. Diskalifiyeyi bozma çabaları periyodik olarak yeniden başlatıldı, ancak şu ana kadar başarısız oldu. Şu anda, yeni bir cins statüsü peşinde koşmanın bir yolu yok, çünkü bu farklı bir köpek cinsi değil, sadece farklı renklere sahip bir köpek.

Mavi ve siyah ceketli Weimaraners, bugüne kadar American Kennel Club tarafından diskalifiye edildi. Ek olarak, Weimaraner Club of America blues'un üremesine göz yummaz. Bu köpeğin yetiştirilmesinin etik olmadığını düşünüyorlar. Bazı durumlarda, blues ve siyah Weimaraners, alıcıları çekme veya daha yüksek bir fiyat talep etme umuduyla nadir olarak pazarlanabilir. Mavi ve siyah Weim'lerin geleneksel olarak renkli Weim'lerle tamamen aynı cins olduğunu belirtmek önemlidir.rottweiler yavru mama tavsiyesi

Renk Menşei

İşin aslı şu ki, Blue Weimaraner'ın renginin tam olarak nasıl oluştuğunu kimse tam olarak bilmiyor. Bazen Blue Weimaraner'ın geleneksel olarak renkli olandan daha düşük kaliteli bir köpek olduğu söylenir. Mavi rengin, bu köpeklerin Doberman ve Weimaraners karışımı olmasından kaynaklanabileceği söylenmiştir. Başka bir teori, mavi renklendirmenin, akrabalı yetiştirme tarafından tetiklenen genetik bir mutasyon olduğunu öne sürüyor. Yine başka bir düşünce okulu, bu renklenmenin her zaman doğal olarak var olduğunu, ancak buna yalnızca Tell köpeği etrafındaki tartışmadan sonra dikkat edildiğini söylüyor.

Mavi renkli bir Weimaraner'in daha düşük kaliteli bir köpek, hasta, daha zayıf veya geleneksel olarak renkli bir Weim'den herhangi bir şekilde daha aşağı olduğu fikrini destekleyecek kesinlikle sıfır bilimsel kanıt veya kanıt vardır. . Renklendirme dışında, bu köpekler geleneksel Weimaraner ile tamamen aynıdır. Mavi renk genleri griye baskındır, bu nedenle mavi renkli bir köpek elde etmek için ebeveynlerden biri mavi olmalıdır. İki gri renkli ebeveyn, mavi bir yavru yapmayacak.

Blue Weim yetiştiricilerini çevreleyen önemli tehlike, birçoğunun başka hiçbir şeyi hesaba katmadan özellikle kürk rengi için üremesidir. Bu güvenli olmayan bir uygulamadır ve sağlıksız köpeklere yol açabilir. Herhangi bir köpekte olduğu gibi, bir yetiştiriciden satın alıyorsanız, yetiştiriciyi, uygulamalarını ve geçmişini araştırmak çok önemlidir. Çevrelerinde çok fazla tartışma olduğu için, Blue Weimaraner hiçbir ülkede resmi olarak tanınmıyor. Nadir değildirler ancak genellikle bu şekilde faturalandırılırlar. Potansiyel sahipler, güvenli ve onaylanmış yöntemlerle üretilmiş sağlıklı bir köpek aldıklarından emin olmak için bu yavruları sahiplenirken her zaman çok dikkatli olmalıdır.

Mizaç

 Bir Weimaraner köpeğinin portresi. Patisini sahibine verir ve kameraya bakar.
Yüksek enerji seviyelerine sahip daha büyük köpekler olduklarından, Weims hareket etmek için alana sahip evlere ihtiyaç duyar.

Bu cins enerjide çok yüksek ve çok sinirli olarak tanımlanabilir. Bu miktardaki enerji nedeniyle çok muhtaçtırlar. İlk kez veya çok deneyimsiz köpek sahipleri için harika bir seçim değiller. Çok fazla egzersiz süresine ihtiyaç duymalarına rağmen, bu köpekler daha sakin evlerde, çok meşgul ve sürekli bir aktivite akışına sahip olanlardan daha iyidir. Bu yavru korkusuz ve itaatkar olarak tanımlanır ve harika bir koruyucu hayvan olur.Weim'ler, sadık ve özverili olmakla tanınan çok arkadaş canlısı, sevgi dolu yavrulardır. Dışarıda çok zaman geçiren aktif aileler için gerçekten çok iyiler. Bu yavrular çocuklarla çok iyi anlaşır ve onların yanında olmaktan gerçekten keyif alır. Ancak, yüksek enerjileri ve cömert boyutları nedeniyle aşırı heyecanlanabilirler. Bu köpeklerin etrafındaki küçük çocukları her zaman denetlemek önemlidir.

Sahiplerinin bilmesi gereken bir şey, bu köpeğin son derece yüksek bir av güdüsüne sahip olmasıdır. Avlanmaya karşı bir geçmişleri ve genetik yatkınlıkları vardır, bu da genellikle daha küçük hayvanları kovalamayı sevdikleri ve diğer ev hayvanlarının etrafında olmanın riskli olabileceği anlamına gelir. Bu köpeklerden birini daha küçük yavruların, kedilerin, kuşların veya kemirgen türü evcil hayvanların olduğu bir evde tutmak için, sık sık ve erken sosyalleşmelerini sağlamak önemlidir.

Hatırı sayılır enerjileri, zekaları ve avlanma becerileri nedeniyle bu yavrular genellikle K9 polis köpekleri olarak kullanılır. Ayrıca harika yapıyorlar hizmet hayvanları yeter ki sahipleri onlara yeterince egzersiz yapsın.Boyut ve Görünüm

Weims orta ila büyük boyutludur. Tamamen büyümüş 55 ila 90 pound arasında herhangi bir yere ulaşacaklar. Erkeklerin omuzları yaklaşık 26 inç, dişiler ise yaklaşık 24 inç olacak. Bu köpekler, uzun kulakları ve yüzleri nedeniyle genellikle muhteşem, aristokrat veya zarif olarak tanımlanır. Yüz ifadeleri arkadaş canlısı, nazik veya zeki olarak tanımlanır, ancak kışkırtıldıklarında çok korkutucu olabilirler. Genellikle gri, kehribar veya mavimsi gri gözleri vardır.

Weimaraners, uzun omuzları ve uzun kaburgaları olan kaslı, şık vücutlara sahiptir. Uzun kaslı bacaklar ve güçlü vücutlarla koşmak için yapılmıştır. AKC, bu cinsin kuyruğunun kenetlenmesini gerektirir. Bu uygulama, avlanırken kuyruk kırılmasını önlemek için ortaya çıkmıştır. Modern zamanlarda bu uygulama daha az alışılmış hale geldi.

bakım

Bu cins şık tek katmanlı kısa tüylere sahiptir. Tımar söz konusu olduğunda nispeten az bakım gerektirirler. Bu yavrular çok tüy döker ve hipoalerjenik olarak önerilen bir yavru değildir. Fazla tüyleri almak için haftada bir kez fırçalanmaları gerekir. Lastik fırçalar bu kısa, şık cekette çok iyi çalışıyor. Düzenli fırçalama, kepek ve kiri de gidermeye yardımcı olur. Sık sık banyoya ihtiyaç duymazlar, sadece çok kirli olduklarında. Kulak kiri ve kir birikebilecekleri için büyük kulaklarının çok düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Egzersiz yapmak

Enerji söz konusu olduğunda, bu cins olabildiğince yüksektir. Her gün yüksek fiziksel aktivite yaparak çok zaman harcamalılar. Sahipler, bu cinsi egzersiz yapmak için haftanın her günü en az iki saat harcamayı beklemelidir. Yürümeyi ve dışarıda vakit geçirmeyi severler. Doğuştan avcılar olarak, yüksek bir av dürtüsüne sahiptirler ve keşfetmeyi severler. Bu, uzun yürüyüşler ve yürüyüşler yapmanın yanı sıra çok sayıda koşu gerektiren oyunlar oynamak için mükemmel bir cinstir. Bu yüksek egzersiz ihtiyacı, onu tasmasız köpek parklarına veya koşacak yer bulabilecekleri açık alanlara götürmek için iyi bir köpek yapar.Weims inanılmaz derecede zekidir ve bu nedenle sıkılabilirler. Egzersiz rutinlerinde çeşitliliğe sahip olmaları gerekir. Oyun oynamak, birçok farklı oyuncak, yürüyüşler ve zaman zaman yüzmek veya yeni yerlere gitmek gibi maceralar dahildir. Bu köpeğin ayrıca kullanmak için büyük, çitle çevrili bir açık alana ihtiyacı var. Bu yavrular, küçük bahçeler veya apartmanlar için iyi bir seçim değildir. Tercihen bu yüksek enerjili köpeğin, bu enerjiyi yakmak için zaman harcayabilecekleri bir bahçesi olacaktır.

Yaşam Koşulları ve Bakım

İnsanların etrafında olmayı severler ve zamanlarını insanlarla takılarak geçirmeyi tercih ederler. . Eğitilmesi son derece kolaydır ve insanlarını memnun etmeyi severler. Bu köpekler, insanların onlara arkadaşlık etmek ve günde en az iki yürüyüşe çıkarmak için etrafta olduğu evlerde çok iyi arkadaş olurlar. Tek bir kürkleri olduğu için bu köpekler daha sıcak iklimlerde daha iyi yaşarlar. Cömert boyutlarına rağmen çabuk soğuyabilirler. Kış havalarında veya daha soğuk iklimlerde yaşayanların dışarıda ceket veya kazak giymesi gerekebilir.

Sağlık

Weimaraners'ın ömrü yaklaşık 12 ila 15 yıldır. Yaşamları boyunca bazı sağlık koşullarına eğilimli olabilirler. Hem yavruların hem de yetişkinlerin sağlık ihtiyaçlarını anlamak önemlidir. Sahipleri düşünmek isteyebilir evcil hayvan sigortası acil tedavi maliyetleri için yüksek veteriner faturalarına karşı korunmaya yardımcı olmak için.

Bir husky veya bir Alman çoban köpeğine sahip olmak için ne daha iyi bir köpek

Bu cins aşağıdakiler için risk altında olabilir:

Kalça Displazisi

kalça displazisi bu cinsi etkileyebilir ve kalça büyürken oluşan bir şekil bozukluğunun sonucudur. Femur ve pelvik kemikler, doğru şekilde birbirine uyacak şekilde uygun şekilde büyümezler. Köpek yaşlandıkça ağrılı artrite dönüşebilen kemiklere ekstra basınç ve sürtünme uygulanır. Bu genetik hastalık, diyet, büyüme hızı, kas kütlesi, hormonlar, egzersiz ve cins gibi çevresel faktörlerden etkilenebilir. Daha çok iri veya ağır yapılı köpek ırklarında görülür. Bu, genellikle saygın yetiştiriciler tarafından taranan bir durumdur, ancak yine de bu yavrularda gelişebilir.

şampiyon cins köpek maması yorumları

Mide Torsiyonu

Mide torsiyonu aynı zamanda şişkinlik olarak da adlandırılır ve bir köpeğin midesi hava ile şiştiğinde ve sonra büküldüğünde meydana gelir. Weim gibi köpekleri etkileyebilecek bir durumdur. Mide burulması, bir köpek çok hızlı bir şekilde yemek yer veya içerse veya yemekten hemen sonra fiziksel olarak kendini aşırı zorladığında meydana gelir. Çok tehlikelidir, bir köpeğin kan basıncının hızla düşmesine neden olur. Vücutlarının şoka girmesine neden olabilecek hiçbir şeyi midelerinden çıkaramazlar. Aşırı salya akması, karın şişkinliği, yüksek kalp hızı, huzursuzluk ve verimsiz kusma belirtileridir. Aşağıda acil bir durum vardır, bundan şüpheleniyorsanız hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Wobbler Sendromu

Bu boyun ve servikal omurgayı etkileyen bir hastalıktır. Daha büyük köpeklerde yaygındır ve genellikle yaşlı Weims'de görülür. . Daha genç köpeklerde de olabilir. Omurilik ve sinir kökleri üzerindeki baskı, aşırı derecede ağrılı bir boyun bölgesine neden olur ve sinir sisteminin çalışma şeklini etkiler. Bu duruma sahip köpekler, özellikle arka bacaklarında çok koordinasyonsuz olacakları ve yürürken sallanmalarına neden olacağı için buna yalpalama sendromu denir.

Beslenme

 Mavi gözlü kahvaltı yapan Weimaraner köpek yavrusu
Bu daha büyük cins, diğer köpeklerin çoğundan çok daha fazla yer.

Mavi Weimaranlılar büyük ve oldukça enerjiktir ve onlar cömert boyutlarını desteklemek için geliştirilmiş yiyeceklere ihtiyaç duyarlar ve yüksek enerji. Yaşam boyu sağlıkları büyük ölçüde yüksek kaliteli ve dengeli bir diyete bağlıdır. Yapay renkler veya tatlar kullanan markalardan uzak durun. Sahipler ara sıra konserve yiyecekleri ve taze veya dondurularak kurutulmuş yiyecekleri karıştırabilirler. Köpeğinizin diyetinde herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce her zaman belirli beslenme endişelerini veya ihtiyaçlarını veterinerinizle görüşün. Köpek yavrusu formüle edilmiş olmaları gerekecek büyük cins yiyecek en azından yaşamın ilk yılı için.

Sahipler, Weims'in eğilimli olduğunu bilmelidir. fazla yemek ve çabuk kilo almak . Sağlıklı yağlar, sebzeler ve yüksek kaliteli proteinler anahtardır. Bazı sahipler ve veterinerler bu cins için çiğ gıda diyeti önerebilir. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu şeyi aldığından emin olmak için her zaman veterinerinize danıştığınızdan ve uygun beslenme yönergelerini izlediğinizden emin olun. Sahiplerin, bunun çok yüksek enerjili bir köpek olduğunu hatırlamaları gerekir, bu nedenle yüksek miktarda kaloriye ihtiyaçları olacaktır. Bu cins aktif bir yetişkinin günde 3500 veya daha fazla kaloriye ihtiyaç duyması alışılmadık bir durum değildir.

Yetiştiriciler ve Köpek Fiyatları

Blue Weimaraner yavrularının ortalama maliyeti yaklaşık 800 ila 1.500 dolar arasındadır. Bu, geleneksel renkli yavrularla karşılaştırılabilir bir maliyettir. Müstakbel sahipler, mavi için daha fazla ücret alan ve onlara nadir bir renk diyen herhangi bir yetiştiriciden uzak durmalıdır. Bazı yavrular, daha kaliteli bir soy veya soyağacı nedeniyle daha pahalı olabilir. Gösteri kalitesinde yavru köpekler daha pahalıya mal olabilir. Bir yetiştiricinin itibarına çok dikkat etmek ve bu yavrulardan birini sahiplenmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. Ne yazık ki, kürk rengiyle ilgili tartışmalar nedeniyle, maviler yaratmaya ve onları nadir veya egzotik evcil hayvanlar olarak göstermeye çalışan birçok düşük kaliteli yetiştirici olmuştur. . Her zaman hangi sağlık durumlarının tarandığını sorun ve önceki yavruların yanı sıra ebeveynlerin sağlığı hakkında bilgi alın.

Barınaklar ve Kurtarma

Bu cins bir barınağa giden yolu bulabilir. Bunun nedeni, yüksek ihtiyaç düzeyleri ve yüksek enerjileri olabilir. Kendini blues'u kurtarmaya ve yeniden sahiplenmeye adamış bazı gruplar var. I dahil ederek Amerika Mavi Weimaraner Kulübü . Bu grup bir kurtarma grubu olmasa da, ihtiyacı olan yavruları yeniden barındırmak için ülke çapında birçok saygın grupla birlikte çalışıyorlar. Ek olarak, barınaklar ve üreme kurtarma önerileri için yerel barınağınıza, Animal Humane Society'ye ve veterinerinize danışın.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

 Açık mavi gözleri olan bir weimaraner yavrusunun yakın çekimi.
Bu cins inanılmaz derecede sadıktır ve korkusuzca var olduğu bilinmektedir.

Blue Weims, sahipleri özel ihtiyaçlarını bildikleri sürece mükemmel aile hayvanları olabilir. En önemlisi, bu köpek çok yüksek enerjili bir cinstir, bu nedenle yeterince egzersiz yaptıklarından emin olmak için zamana ve alana sahip özel bir sahibine ihtiyaçları vardır. Bu onların zihinsel ve fiziksel sağlıkları için önemlidir. Av köpekleri olarak yetiştirildikleri için av güdüleri çok yüksektir ve dışarıda bolca zaman geçirerek bu içgüdülerine yanıt verebilmeleri gerekir. Yavru köpekler çok küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirildiği sürece diğer hayvanlarla iyi geçinebilirler.

Mükemmel koruyucu köpekler yaparlar ve genellikle kolluk kuvvetlerinde ve hizmet köpekleri olarak kullanılırlar. Blue Weims, çocuklarla arası çok iyidir, ancak büyük boyutları, yüksek düzeyde uyarılabilirlikleri ve yüksek enerjileri nedeniyle daha küçük çocukların yanında gözetim altında tutulmaları gerekir. Oldukça sevecen, sevecen ve sadıktırlar ve insanların yanında olmaktan keyif alırlar. Büyük boyutları ve yüksek enerjileri nedeniyle bu köpek çok yer ve bu da bazı sahipleri için pahalıya mal olabilir. Diğer köpek ırklarının çoğundan daha fazla yerler. Süper yüksek enerjiye sahip olmalarına ve tonlarca yemelerine rağmen, bu yavrular bakım söz konusu olduğunda nispeten az bakım gerektirir. Doğru evde, bol bol yer ve onlara ilgi gösterecek çok sayıda insanla, bu köpekler harika köpek arkadaşları olurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Blue Weimaraner gerçekten mavi bir renk midir?

Hayır, kürk rengi gerçek mavi değil. Seyreltilmiş bir siyah olan kömür rengi bir tondur. Gölgeler daha açık veya daha koyu renkli olabilir. Bazı maviler, geleneksel renkli Weim'lerden daha açık renklidir. Onları farklı kılan rengin koyuluğu değil, tonudur.

Blue Weimaraners neden tanınmadı?

Bu cins, 1950'lerde ortaya çıkan tartışmalar nedeniyle AKC veya diğer ülkelerde tanınmamaktadır. İlk mavinin safkan olmadığına dair büyük ölçüde doğrulanmamış iddialar, bugün kalan bu cins üzerine gölge düşürdü.

Mavi Weimaraners nadir midir?

Pek çok iddia ve etikete rağmen, bu yavrular nadir bulunan bir cins değildir. Geleneksel olarak renkli Weimaraners ile aynı türdürler. Bu türün nadir veya egzotik olduğunu iddia eden herhangi bir yetiştiriciden veya kuruluştan uzak durun. Bu muhtemelen sadece fiyat etiketini yükseltmek için bir pazarlama hilesidir.

Blue Weimaraner doğuştan bir köpek midir?

Bu cinsin veya renklendirmenin akrabalı yetiştirmeden kaynaklandığını öne sürecek önemli bir kanıt yoktur. Bu, kökenlerini çevreleyen teorilerden biri olsa da, konuyla ilgili kayda değer hiçbir araştırma veya kanıt yoktur. Günümüzün Weim'lerinin çoğu ya safkan ya da melezdir ve genellikle yüksek kaliteli yetiştiricilerden gelir.

Son düşünceler

Blue Weimaraner çok sadık, muhteşem görünümlü, eğlenceli bir köpek arkadaşıdır. Cinsi çevreleyen tartışmalara rağmen, bu yavruların çok sevgi dolu, yüksek kaliteli köpek arkadaşları olduğu biliniyor. Oldukça enerjiktirler ve çok fazla dikkat gerektirirler, bu nedenle ilk kez evcil hayvan sahipleri için en iyi seçim olmayabilirler. Bu cins büyük olmak için büyüyebilir. İnanılmaz derecede yüksek enerjileri ve av güdüleri ile birleştiğinde, içeride ve dışarıda hareket etmek için bolca alana sahip bir eve ihtiyaçları var. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinebilirler ancak genç yaşta sosyalleştirilmeleri gerekir. Bu cinsin ismine bağlı olarak biraz bagajı ve tartışması olsa da, bunlar harika arkadaşlar olacak sevimli köpeklerdir.

Evcil hayvan ebeveyni olmak ve böyle bir köpek yetiştirmek harika bir ayrıcalık ve büyük bir sorumluluk . Bu yavruların bakımı kolay değildir ve diğer düşük enerjili ırklara göre daha fazla ilgi gerektirir. Sahipleri ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayabildikleri ve yeterli alana, yiyeceğe ve egzersize sahip olduklarından emin oldukları sürece, bu sevimli mavi yavrular, aktif bir aileye mükemmel bir katkı yapacaktır.

Yorumlar