Boston Terrier ve Fransız Bulldog: Köpek Cinsi Karşılaştırması

Boston Terrier ve Fransız Bulldog: Köpek Cinsi Karşılaştırması

Eğitimsiz bir göze, Boston Terrier ve Fransız Bulldog çok benzer köpekler gibi görünebilir. Aslında, çok farklı geçmişleri ve mizaçları var. Boston Terrier ile Fransız Bulldog'u karşılaştırırken, hangisinin aileniz için mükemmel bir ek olduğuna nasıl karar verebilirsiniz?

Sevmek tilki köpeği ve tazı Fransızlar ve Boston Teriyerleri sıklıkla birbirleriyle karıştırılır, ancak çok farklı ve farklı türlerdir. Farklı davranış eğilimleri, fiziksel özellikleri ve kişilikleri vardır.akita vs husky

Her iki cins de evcil hayvanlar olarak yetiştirilirken, Fransız Bulldogları Boston Teriyerinden daha sakindir. Yaşam tarzınız için mükemmel evcil hayvanı seçmenize yardımcı olmak için bunu ve Boston Terrier ile Fransız Bulldog arasındaki diğer benzerlikleri ve farklılıkları tartışalım.

Tarih

Olabilirken yakın kuzenler gibi görünmek Boston Terrier ve Fransız Bulldog'un benzer bir Bulldog atası vardır, ancak 150 yıldan daha uzun bir süre önce birbirinden ayrılan çok farklı cins geçmişleri vardır. Aslında, adlarından da anlaşılacağı gibi, farklı kıtalarda geliştirildiler.Sonuç olarak, Boston Teriyerleri ve Fransız Bulldog'larının farklı mizaçları, aktivite seviyeleri ve eğitim gereksinimleri vardır.

Boston Terrier Tarihi

Tüm Boston Teriyerleri indi Judge adlı beyaz bir İngiliz Terrier ve Bulldog karışımından. Yargıç, Liverpool, İngiltere'den Boston, Massachusetts'e getirildi ve daha sonra 1870'te Robert C Hooper'a satıldı. Yargıç, Gyp adında küçük beyaz bir dişi tarafından yetiştirildi ve yıllarca süren seçici üreme, kan sporu Bulldog'u arkadaş canlısı bir köpek haline getirdi.

Başlangıçta Round Head, Bullet Head veya Bull Terrier olarak adlandırılan Boston Terrier, adını 1889'da geliştirildiği şehrin adını almıştır. Smokin desenli kürkü sayesinde genellikle 'American Gentleman' olarak anılan Boston Terrier, Massachusetts'in resmi köpeği ve Boston Üniversitesi'nin maskotu.Fransız Bulldog

1800'lerin ortalarında, oyuncak Bulldog, İngiltere'den Fransa'ya dantel üreticileri tarafından getirildi ve diğer ırklarla (Pugs veya Terriers gibi) geçti. 19'un sonuna doğruinci yüzyılda 'Bouledogue Francais'in' popülaritesi yayılmış Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri genelinde.

Amerikalılar, geleneksel Bulldog gül kulakları yerine artık klasik yarasa kulaklarıyla Fransız Bulldogları yetiştirmekte ısrar ettiler. Yarasa kulakları artık Fransızların dünya çapında tanınan ayırt edici bir özelliğidir. Fransız Bulldog, hem Avrupa hem de Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler köpeklerden biridir.

Görünüm Karşılaştırması

Boston Terrier ve Fransız Bulldog, büyük dik kulakları ve küçük tirbuşon kuyrukları ile benzer bir boyut ve şekilde olabilirken, iki cins arasında birkaç fark vardır.İki cins arasındaki en büyük fark renkleri. Boston Teriyerlerinin beyaz ve siyah, brindle veya fok (koyu kahverengi) bir 'smokin ceketi' vardır.

Fransız Buldozerleri ise aşağıdaki renk çeşitlerine sahiptir:

 • Brindle
 • Brindle ve beyaz
 • Açık kahverengi brindle
 • Geyik yavrusu
 • Açık kahverengi ve beyaz
 • Krem
 • Beyaz
 • Beyaz ve brindle
 • Beyaz ve açık kahverengi

Boyutları ve şekilleri benzer görünse de, Boston Teriyerleri kaslı Fransız Bulldog'dan daha küçük ve daha zayıf olma eğilimindedir. İki cinsin de farklı kafa şekilleri vardır. Boston Terrier'ın kırışıklıkları çok az olan veya hiç olmayan kare bir kafaya sahip olduğu yerlerde, Fransız Bulldog'un birçok kırışıklığa sahip bir blokaj kafası vardır.

Boston Teriyerleri ve Fransız Buldozerleri benzer bir görünüme sahip olabilir, ancak kişilikleri ve ev yaşamı ihtiyaçları önemli ölçüde farklıdır. Hangi cinsin sizin için daha iyi olacağına karar veremiyorsanız, aileniz ve yaşam tarzınız için mükemmel cinsi eve getirmenize yardımcı olmak için bu bölüme özellikle dikkat edin.Mizaç Karşılaştırması

Boston Teriyerleri hemen hemen herkesi severken (ister iki ister dört bacağı olsun), Fransız Bulldogları şefkatleriyle biraz daha çekici olma eğilimindedir. Fransız Buldozerleri ailelerini severler, ancak kedilerle, diğer köpeklerle veya küçük çocuklarla iyi geçinemeyebilirler. iyi sosyalleşmiş genç köpek yavruları gibi.

Boston Teriyerleri, ailelerinin tercih ettiği şeyse düşük anahtarlı homebodies olabilirler, ancak yürüyüş gibi aktif olanlar da dahil olmak üzere tüm maceralarında ailelerine katılacak kadar aynı derecede mutlu ve enerjiktirler (dışarıda çok sıcak olmadığı sürece, ısı çarpmasına eğilimlidirler).

Öte yandan, Fransız Buldozerleri oldukça kolay ısınırlar ve ormanda gezinmek yerine klimada evde oturmayı tercih ederler.

Her iki cins de ayrılık kaygısına yatkındır, ancak Fransız Bulldogları Boston Teriyerlerinden bile daha yapışkan görünmektedir ve bütün gün evde yalnız bırakıldıklarında iyi sonuç vermezler.Eğitim Karşılaştırması

Her iki cins de olabilir inatçı Eğitim söz konusu olduğunda, ancak Boston Teriyerleri, güçlü iradeli Fransız Bulldog'undan biraz daha istekli olma eğilimindedir. Olumlu pekiştirme ve tutarlılık, her iki cinsi de eğitmenin anahtarıdır, ancak Frenchie, palyaço kişiliğiyle, kendi dönüşleri onlardan ne istediğine göre.

Cezalandırma veya egemenlik temelli eğitim tekniklerinin, Boston Terrier veya Fransız Bulldog'un ruhunu yok etmesi muhtemeldir. İnsanlarıyla olan bağlarına büyük ölçüde güvenirler ve bu bağın zarar görmesi psikolojik sorunlara neden olabilir. Eğitimle ilgili sorularınız varsa, Boston Terrier veya Fransız Bulldog'unuzla nasıl çalışacağınız konusunda tavsiye için yerel bir köpek eğitmeniyle iletişime geçin.

Köpek sporları yapıyorsanız, Boston Teriyerleri köpek sporlarına katılacak enerjiye ve zekaya sahiptir. çeviklik gibi . Fransız Buldozerleri genellikle Boston Teriyerlerine göre daha kötü nefes alma sorunlarına sahiptir ve köpek sporları için pek uygun değildir.Egzersiz Karşılaştırması

Her iki cins de sadece kısa günlük yürüyüşlerle apartman hayatına iyi uyum sağlayabilirken, sadece Boston Terrier de aktif olabilir. Fransız Buldozerleri çok kolay aşırı ısınma eğilimindedir ve egzersiz arkadaşları için uygun değildir. Fransız Buldozerleri de çok iyi yüzemezler ve havuzlu bir bahçede serbest bırakılırlarsa tehlikede olabilirler.

Hafta sonları aktif olmayı ve hafta boyunca evde dinlenmeyi seven bir hafta sonu savaşçısıysanız, Boston Terrier daha uygun olurken, Fransız Bulldog bir ev sahibinin en iyi arkadaşıdır.

Sağlık Karşılaştırması

Boston Terrier ve Fransız Bulldog'un oldukça benzer olduğu bir alan sağlık endişeleridir. Her ikisi de tirbuşon kuyruklu brakisefalik (düz yüzlü) türler olduğundan, aynı sağlık sorunlarının çoğuna eğilimlidirler. Her iki cins de aşağıdaki sağlık koşullarına eğilimlidir:

 • Çöken trakea ve diğer solunum problemleri
 • Hemivertebrae, omurga kemiklerinin gelişiminde bir başarısızlık
 • İntervertebral disk hastalığı (IDD)
 • Patellar lüks
 • Göz problemleri
 • Sıcak çarpması

Ek olarak, Boston Teriyerleri bir veya iki kulakta sağırlığa eğilimliyken, Fransız Bulldogları cilt alerjilerine eğilimlidir.Bakım İhtiyaçları

Neyse ki, Boston Teriyerleri ve Fransız Buldozerlerinin benzer, az bakım gerektiren tımar ihtiyaçları vardır. Boston Teriyerleri genellikle çok az tüy dökerken, Fransız Bulldogları hafif ila orta dereceli tüy dökücüdür. Her iki cins de, gevşek tüyleri gidermek ve doğal yağlarını yaymak için haftada bir kauçuk köri tarzı fırçayla (Zoom Groom gibi) fırçalamaktan fayda sağlayacaktır.

Her iki cinsin de ara sıra banyoya ihtiyacı vardır, ancak onları ayda bir defadan fazla yıkamayı planlıyorsanız, köpekler için yapılmış çok yumuşak bir şampuan kullanın ve bir saç kremi kullanmayı da düşünün. Bu türler hem kuru cilde eğilimlidir hem de sık yıkamak kuru cildi daha da kötüleştirebilir.

Her iki cins de lekeleri yırtmaya meyillidir ve yüzlerini günlük olarak silinirken, Fransız Buldozerlerinin de yaraları veya enfeksiyonları önlemek için kırışıklıklarını düzenli olarak temizlemeleri gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm bu bilgilerden sonra bile, Boston Terrier ve Fransız Bulldog hakkında hala bazı sorularınız olabilir. İşte her cins hakkında en sık sorulan bazı soruların cevapları.

S: Boston Teriyerleri ve Fransız Buldozerleri Ne Kadar Dökülür?

C: Tipik olarak, Boston Teriyerleri çok hafif tüy dökücülerdir, Fransız Buldozerleri ise hafif ila orta dereceli kırıcılar olabilir. Kauçuk bir fırçayla haftalık fırçalamak dökülmeyi azaltabilir ve aylık banyo da gevşek tüylerin alınmasına yardımcı olabilir.

S: Hangi Cins Daha İyi: Boston Terrier veya Fransız Bulldog?

C: Hiçbir cins diğerinden daha iyi değildir; bu sadece aileniz için hangi cinsin daha iyi olduğu meselesidir. Daha az aktif insanlar rahat Fransız Bulldog'u tercih edebilirken, çok sıcak olmayan bir iklimde orta derecede aktif olanlar Boston Terrier'i tercih edebilir.

Bir başka belirleyici faktör, küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız olup olmadığı olabilir. Neredeyse her köpek cinsi, evcil hayvanlarla veya çocuklarla barış içinde yaşamak için sosyalleştirilebilirken, Boston Teriyerleri doğal olarak tüm yaratıklarla daha fazla ayrılmış Fransız Bulldog'undan daha arkadaş canlısıdır.

S: Boston Teriyerleri ve Fransız Bulldogları hangi AKC Gruplarında?

C: Hem Boston Teriyerleri hem de Fransız Buldozerleri, spor yapmayan grubun üyeleridir ve çalışan köpeklerden ziyade evcil hayvanlar olarak en uygun olanıdır.

S: Boston Teriyerleri ve Fransız Bulldogları Sağlıklı Irklar mı?

C: Düz yüzleri sayesinde, hem Boston Teriyerleri hem de Fransız Bulldogları nefes alma problemlerine, horlamaya, soluk borusunun çökmesine, sıcak çarpmasına ve göz hasarına eğilimlidir. Boston Terrier, ortalama 11 ila 13 yıllık bir yaşam beklentisine sahipken, Fransız Bulldog'un ortalama 10 ila 12 yıllık bir yaşam beklentisi vardır.

Sağlıklı bir Boston Terrier veya Fransız Bulldog alma şansınızı artırmanın en iyi yolu, bir köpek yavrusu ararken yetiştiricileri dikkatlice araştırmaktır. Saygın köpek yetiştiricileri, üremeyi düşündükleri köpeklerde patella değerlendirmesi, göz doktoru değerlendirmesi, BAER testi, kalça değerlendirmesi ve kalp muayenesi gibi sağlık testleri yapacaklar.

S: Saygın bir Boston Teriyeri veya Fransız Bulldog Yetiştiricisini Nasıl Bulabilirim?

A: Fransız Buldozerleri 4inci-AKC'deki en popüler köpek ırkı ve Boston Teriyerleri 21st. Popülerlikleri sayesinde, uzmanlaştıkları türün sağlığını veya kalitesini iyileştirmekle ilgilenmeyen hızlı para kazanmak isteyen birçok yetiştirici var.

Yavru değirmenlerden ve itibarsız yetiştiricilerden gelen yavruların, kötü üreme uygulamalarının bir sonucu olarak sağlık ve davranış sorunları yaşaması daha olasıdır. Bu bazen acımasız uygulamaları desteklemeyin. Kötü yetiştiricilerden kaçınmak için şu uyarı işaretlerine bakın:

 • Sitede yavru köpekleri ziyaret edemezsiniz
 • Yavru köpek bir evcil hayvan dükkanında mevcuttur
 • Yetiştirici, iyi bir evcil hayvan ebeveyni olmanızı sağlamak için size herhangi bir soru sormaz.
 • Herhangi bir sağlık garantisi sunmuyorlar
 • Ebeveyn köpeklerle tanışamazsın

Saygın yetiştiriciler, en sağlıklı yavrulara sahip olmak ve onları en iyi evlere göndermek ister. Bunlar, yavru köpeğinizin sağlıklı ve mutlu olabileceğine dair ipuçlarıdır.

S: Boston Teriyer ve Fransız Bulldoglarının Maliyeti Ne Kadar?

C: Bir barınakta veya kurtarmada bir Boston Terrier veya Fransız Bulldog bulacak kadar şanslıysanız, evlat edinme ücretleri 100 ila 400 ABD Doları arasında olabilir.

amerikan yolculuğuna karşı vahşi tadı

Bir köpek yavrusu almayı seçerseniz, Boston Teriyerlerinin fiyatı genellikle 700 ila 2700 ABD Doları arasında değişir. Popülerlikleri sayesinde, Fransız Bulldog yavruları genellikle 1200 ila 8000 $ arasında değişmektedir.

S: Hangi Cins Daha Uzun Yaşar?

C: Her iki cinsin de benzer yaşam beklentileri vardır. Fransız Bulldog 10 ila 12 yıl yaşarken, Boston Terrier 11 ila 13 yıl arasında biraz daha uzun bir yaşam beklentisine sahiptir. Damızlık köpekleri üzerinde sağlık testleri yapan, köpeğinizi sağlıklı bir diyetle besleyen ve fazla kilolu olmadıklarından emin olan saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın almak, köpeğinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir.

S: Hangi Cinsi beslemek daha ucuzdur?

S: Beslenmek için yaklaşık aynı maliyetler. Her ikisinin de küçük bir diyette olması muhtemeldir. Fransız Bulldog için işe yaradığını düşündüğümüz birkaç yiyecek var ve şunları yapabilirsiniz: o yemek listesini burada bul . Ayrıca favorimiz için eksiksiz bir beslenme rehberimiz var Boston Terrier köpek maması yanı sıra.

Son düşünceler

Boston Teriyerleri ve Fransız Bulldogları harika aile köpekleridir ve her iki cins de aileniz için uygun olabilir. Aynı görünseler de, farklı ailelerde daha iyi yapacak farklı kişilikleri vardır.

Boston Terrier'in girişken olduğu, herkesi sevdiği ve maceralara atılmak için ailesine katılma enerjisine sahip olduğu yer. Fransız Bulldog Pug'a benzer ve yeni insanlar veya evcil hayvanlarla ayrılmış ve hareketsiz bir yaşam tarzını tercih edenler.

Her iki cinsin de bakım ihtiyaçları düşüktür ve aynı sağlık sorunlarının çoğu ve benzer görünümleri, sizin ve aileniz için hangi türün en iyi olduğuna karar vermeyi daha da zorlaştırabilir.

Umarım, bu kılavuz size Boston Terrier ile Fransız Bulldog'un aileniz ve durumunuz için daha iyi bir evcil hayvan olup olmadığına karar vermeniz için gereken bilgileri vermiştir. Her iki durumda da, bahçeli bir kırsal veya banliyö evinden ziyade şehirde bir apartman dairesinde yaşıyor olsanız bile, sizi hayran bırakacak sevimli bir aile arkadaşına sahip olacağınızdan eminiz.

Yorumlar