Avustralya Çoban Kaniş Mix Gerçekler

Avustralya Çoban Kaniş Mix Gerçekler
Avustralya çobanı, melez, köpekler, kaniş

Avustralya Çoban Kaniş Mix Gerçekler

Ava Channing 10 ay önce Yorum Yok Önceki Makale Sonraki Makale

İçindekiler • Kaniş Avustralya çoban karışımı
 • Bir Avustralyalı Çobanın Kanişle Karıştırılmaması İçin 3 Neden
 • Diğer Avustralya Çoban Karışımları
 • Bir fino köpeği Avustralya çoban almak neden 3 neden
 • Fino köpeği ile Birleştirilmiş Bir Avustralya Çoban Köpeğinin Görünümü, Kişilik ve Özellikleri
 • Satılık fino köpeği Avustralya çoban yavruları
 • Avustralyalı çoban ile karışık kaniş damat
 • Avustralyalı çoban kaniş sağlık sorunları ile birlikte
 • Kaniş Avustralya Çoban Gıda Gereksinimleri ile Karışık
 • Kaniş Avustralya Çoban Egzersiz Gereksinimleri ile Kombine
 • Avustralya Çoban Kaniş Mix Eğitimi
 • Avustralyalı çoban fino köpeği ve aileleri ile birlikte
 • Referanslar:

Kaniş Avustralya çoban karışımı

Dünyanın en güzel ve en akıllı köpek ırklarından ikisi olan Avustralyalı Çoban ve Kaniş, Avustralya Çoban Kanişlerini üretti. Aussie-Poo veya Aussiedoodle olarak da adlandırılan bu melez, en zeki ve çok zeki köpeklerden biridir. Son derece aktif, çok arkadaş canlısı ve çalışkanlar. Eğlenceli ve sevecen doğası, bu köpeği, oyunları seven, dışarı çıkan ve çok sayıda kucaklaşmanın tadını çıkaran çocuklu aileler için mükemmel hale getirir.

Kaniş Avustralya Çoban Karışımı'nın bir başka arzu edilen özelliği, görünüşleridir. Bu orta boy köpekler, mizaçları ve iyi görünümleri için bir arkadaş için en popüler seçimdir. Öğrenmeyi ve oynamayı seven sevimli bir evcil hayvan arayan aktif ailelere mükemmel bir ektir. Ayrıca bir hizmet veya terapi köpeği için en çok tercih edilen seçeneklerden biri haline gelmiştir.Bir Avustralyalı Çobanın Kanişle Karıştırılmaması İçin 3 Neden • Sıkıldığında oldukça gürültülü olabilir. Bu akıllı köpekler kendilerini eğlendirmek için sürekli bir araca ihtiyaç duyarlar. Aksi takdirde sıkılabilir ve çok gürültülü olabilirler. Gürültü kısıtlamaları olan bir alanda bırakırsanız bunlar en iyi evcil hayvan değildir. Onlar bir ev için çok uygun bir büyük çitlerle çevrili alan veya avluya. Bu şekilde, enerjilerini daha iyi yönetmek için oynamak ve egzersiz yapmak için tasma zamanları olabilir.
 • Enerjileri yüksektir ve çok fazla eğitime ve egzersize ihtiyaç duyarlar. Avustralyalı Çoban ile kombine edilmiş Kaniş neredeyse sonsuz bir enerji kaynağına sahiptir. Her gün bir ila iki saat egzersize ihtiyaçları vardır. Tekrarlayan görevlerin bir hayranı değil, bu melezlerin onları mutlu ve meşgul edebilecek zihinsel ve fiziksel uyarımlara ihtiyacı olacaktır.
 • Bu köpeklere ayak uydurabilmek için enerjiye ihtiyacınız var. Egzersiz onlar için çok önemlidir, çünkü bu kadar enerjinin tükenmesi sonucu biraz yıkıcı olabilirler. Sıkma ve sürme eğilimi var. Öncelikle Avustralya Çoban mirası nedeniyle, bu melez kıstırma ve aktif bir sürü içgüdüsüne sahip olma eğilimindedir. Agresif görünebilir, ancak sadece içgüdülerini takip ediyorlar. İyi ve sabırlılar, ancak bu kötü davranışların başlamasını önlemek için eğitilmeleri gerekiyor.

Bu davranışı düzeltmek, onları ısırmaya teşvik etmemek için çok önemlidir. Bunun gibi akıllı bir köpek yavrusu yetiştirmek için çok fazla zaman, bakım ve destek verebilmeniz gerekir.

Diğer Avustralya Çoban Karışımları

Sizin için doğru yavru değil ama kalbiniz bir Avustralya Çoban karışımına mı yerleştirildi? Amerika'daki en iyi Avustralya Çoban karışımlarına göz atın: 1. Blue Heeler + Avustralya Çoban Karışımı
 2. Pitbull + Avustralya Çoban Karışımı
 3. Laboratuvar + Avustralya Çoban Karışımı
 4. Husky + Avustralya Çoban Karışımı
 5. Alman Çoban Köpeği + Avustralya Çoban Karışımı
 6. Corgi + Avustralya Çoban Karışımı
 7. Golden Retriever + Avustralya Çoban Karışımı
 8. Bernese Dağ Köpeği + Avustralya Çoban Karışımı

Bir fino köpeği Avustralya çoban almak neden 3 neden

 1. Çok samimi ve herkes ile kolayca anlaşabilir. Bu tatlı ve kabarık köpekler son derece sosyaldir ve hem insanlarla hem de diğer hayvanlarla iyi geçinebilir. Onlar eğlenceli ve sevecen. İster dışarıda oynuyor ister içeride uzanıyor olsun, sahipleriyle zaman geçirmeyi seviyor. Evdeki diğer evcil hayvanlarla iyi çalışırlar. Onların zekası ve sabrı onları çocuklu aileler için iyi evcil hayvanlar yapıyor.
 2. Bunlar doğal sanatçılar. Köpek yarışmalarında çok ünlüler. Öğrenme ve çalışma sevgileri, çok sayıda hile, komut ve beceriyi hızlı bir şekilde öğrenmelerine ve yönetmelerine yardımcı oldu. Bu melez spor, çeviklik, sinek topu ve hatta dansta iyi performans gösterebilir. Onlar memnun etmek istekli ve eğitim ve yürütme için gerekli tüm atletizm ve enerji vardır.
 3. Kolayca eğitilebilir. Akıllı ve memnun etmek için mükemmel bir kombinasyon. Bu melezleme komutları öğrenmek için harikadır. Hızlı bir çalışmadır ve olumlu takviyelerle iyi çalışırlar. Bir hile veya komut olsun, yeni şeyler öğrenmekten zevk alırlar. Kolayca dikkatlerini çekeceksiniz, ancak kolayca sıkılabilecekleri ve ilgilerini kaybedebilecekleri için çok fazla yinelemeden kaçınmaya dikkat edin.

Fino köpeği ile Birleştirilmiş Bir Avustralya Çoban Köpeğinin Görünümü, Kişilik ve Özellikleri

Ağırlık25 ila 70 lbs.
Yükseklik13 ila 23 inç
BoyutOrta
Ceket TipiOrta ila Uzun, ipeksi düz saçlar; gevşek kalın dalgalı veya bukleler
Kaplama RengiSiyah, gri, kırmızı, sarı, kahverengi, gümüş ve mavi, bazen merle, brindle veya yamalar ile. Ayrıca beyaz ve çikolata, kırmızı samur, mavi merle, tarçın merle, kırmızı merle ve üç renk kombinasyonlarına sahip olabilirler.
Atma MiktarıDüşük ila orta; Mevsimsel döken
GözlerKahverengi veya Mavi; oval şekilli
Burunkaranlık
KulaklarUzun, asılı kulaklar
MizaçAkıllı, giden, sadık, arkadaş canlısı, enerjik, sosyal ve sabırlı
Yaşam Beklentisi10 ila 12 yıl
Hipoalerjenikdeğil
Çocuk DostuEvet
Yeni Sahip DostuEvet
Cins TanımaACHC, DDKC, IDCR, DBR, DRA

Bu muhteşem karışık cins, tatlı çekiciliği ve kişiliği ile birçok kişinin kalbini kolayca kazanabilir. Avustralya Çoban Kaniş karışımı, her anı sizinle geçirmek isteyen bir aile odaklı köpektir. Atletiktir ve spor, çeviklik ve itaat eğitiminde mükemmeldir. Bu akıllı ve zeki köpek yeni hileleri çok hızlı bir şekilde öğrenebilir.Ebeveynliklerinin en çok hangi tarafını aldıklarına bağlı olarak, görünümleri ve mizaçları farklı şekillerde değişebilir. Avustralya Çoban Kanişlerinin çoğu 13 ila 23 inç kadar uzun olabilir ve 25 ila 70 pound arasındadır. Kahverengi veya mavi oval gözleri ve siyah bir burnu vardır.

Bu melez için birçok renk ve kat dokuları bulabilirsiniz. Bir kanişin sıkı buklelerine, bir Avustralyalı Çoban'ın uzun ipeksi bir kürküne veya ortasında bir şey olmasını bekleyebilirsiniz. Bu litrenin yavruları, uyuşacak bir mizaç ile kabarık, sevimli bir oyuncak ayıya benziyor.

İyi bir bekçi köpeği olmayabilirler, ancak mükemmel terapi ve hizmet köpekleri olarak hizmet ederler. Sosyal ve sevgi dolu. Çok ilgi görmeyi severler. Enerjik olmalarına rağmen, iç mekanlarda rahat ve mutlu olabilirler. Onlara düzenli egzersizler yapmak onları mutlu, mutlu ve sağlıklı hale getirecektir.

rottweiler yavrusu için en iyi yiyecek

Bu köpekler grubunuzdan uzaklaşan herkesi sürmeye çalışabilir. Bunu bacağınıza çarparak veya ayaklarınızı kırarak yaparlar. Hala gençken onlardan eğitim alabilirsiniz. Sürü, izin verilmesi gereken özellik türü değildir. Sessiz bir cins olarak kabul edilirler, ancak sıkıldıklarında gürültülü olma eğilimindedirler.Fransız buldozerleri için en iyi köpek maması

İyi eğitildiklerinde, tasma dışı oldukları için güvenilir olabilirler. Ne olursa olsun, siparişlerinizi takip etmek için köpeğinizin itaatine ve sadakatine güvenebilirsiniz.

Satılık fino köpeği Avustralya çoban yavruları

Bu karışık cins, kanişin düşük dökülme katları ile sevimli, akıllı köpekler yaratma umuduyla Kanada ve ABD'de bilerek yetiştirildi. Onlar dünyanın en popüler tasarımcı köpeklerinden biridir.

Güvenilir bir yetiştirici aramak, sizin için doğru köpek yavrusu almanıza yardımcı olacaktır. Güvenilir bir damızlık, doğru eşleşen köpek yavrusu almanızı sağlayacaktır. Anlaşmayı tamamlamadan önce tesisi veya kulübeyi ziyaret etmenize ve köpek yavrusu ile tanışmanıza izin verilmelidir. Çevrimiçi satın alırken yavruları görmediyseniz ne bekleyeceğinizi asla bilemezsiniz.Sağlık taramasından geçtiklerini kanıtlamak için size gerekli belgeleri ve sertifikaları verebilmelidirler. Ayrıca her iki ebeveynin de sağlık geçmişine erişim izni verilmelidir.

Asla sorumsuz yetiştiricilerden ve hayvanlara kötü davranan köpek yavrularından bir köpek yavrusu satın almayın. Araştırma yapın ve tesislerini veya köpek kulübelerini gezdirin. Kayıtlı bir damızlık arayabilir veya köpek yavrusu bir barınakta veya bir evlat edinme organizasyonu aracılığıyla bulabilirsiniz . Kaniş yetiştiricileri ile karışık saygın Avustralya Çoban kısa bir listesi:

 1. Dreamydoodle KB, WA
 2. AwesomeDoodle.com
 3. Littleton Çiftliği, WA
 4. Cottonwood Creek Doodles, UT
 5. Doodle Run Kennels, VA ve WA
 6. Doodledoos, İngiltere

Avustralyalı çoban ile karışık kaniş damatAvustralya Çoban Kanişi karışımı farklı tip ve renklerde kürklere sahiptir. Bakım açısından, rutin bakımınız gevşek bukleleri mi yoksa uzun düz saçları mı olduğuna bağlı olacaktır. Düzenli olarak planlanan kaplamalar ve günlük fırçalama gerektirirler. Haftada iki ila üç kez fırçalamak, katlarının temiz ve parlak kalmasına yardımcı olacaktır.

Paltoları ne kadar kıvrılırsa, daha sık fırçalanmaları veya taranmaları gerekir. Mevsimlerin dökülmesi sırasında, paltolarını serbest bırakmak ve paspasları önlemek için haftalık tımarlanması gerekir.

Ayrıca düzenli olarak soyulmak için onları bir damara götürmeniz gerekecektir. Köpeğinizi sadece gerektiğinde, katlar özellikle kirli veya koklamaya başladığında yıkayın. Cilde nazik bir köpek şampuanı kullanın. Çok fazla banyo, cildini sağlıklı yağlardan sıyrılabilir ve bazı cilt sorunlarına yol açabilecek tahrişe neden olabilir.

Dişlerini haftada iki ila üç kez fırçalamayı alışkanlık haline getirin. Kulaklarını haftada bir kez temizleyerek kulak enfeksiyonundan kaçının. Çiviler uzun olduklarında hemen kırpılmalıdır. Kan damarlarına ve sinirlerine zarar vermemek için her zaman kısa tutulmalı, ancak çok kısa olmamalıdır. Bunu kendiniz yapmaktan emin değilseniz, köpeğinizi her zaman bir bakıcıya götürebilirsiniz.Avustralyalı çoban kaniş sağlık sorunları ile birlikte

Kaniş Avustralyalı Çoban karışımı genellikle 10-15 yıllık güçlü ve mutlu bir yaşam sürebilen sağlıklı bir cinsdir. Her iki ana ırktan da miras alabilecekleri birkaç genetik bozukluk vardır. Ve, test edebileceğiniz veya yavrularınız için bakabileceğiniz koşulları tanımlamanıza yardımcı olacaklardan haberdar olmalısınız. Aşağıdakiler, hibritinizin geliştirebileceği sağlık sorunlarının bir listesidir:

 1. Kalça Displazisi - Kalça eklemlerinin ebeveynlerden geçebilen gelişimsel bir hastalığıdır. Arka bacaklarda topallık yaşanmasına neden olur. Daha sonra bu ağrılı evreden büyüyen ancak daha sonra erken yaşta dejeneratif osteoartrit geliştiren bazıları vardır. Bu sağlık sorunu x-ışınları ile kolayca tespit edilebilir.
 2. Epilepsi - Bu bozukluk, bir köpeğin bilincinde ilk altı ay içinde meydana gelebilecek sonuç değişiklikleri olarak ortaya çıkar. Bazı vakalarda, nöbetler daha az olacağı ve hayatlarının geri kalanı boyunca nispeten normal yaşayabileceği için herhangi bir ilaca gerek yoktur. Bölümlerinden geçerken izlemek sadece acı verici ve huzursuz olurdu.
 3. Progresif Retinal Atrofi - Bu, hem ebeveyn ırkları, Avustralyalı Çoban hem de Kaniş ile ortak olan kalıtsal bir hastalıktır. Köpeğiniz bir yetişkin olduğunda, körlüğe neden olabilecek taşıyıcı genleri test etmelisiniz.
 4. Cushing Hastalığı - Hormon salgılayan bir tümörün varlığının bir sonucu olarak orta yaşlarında köpeklerde görülür. Genellikle, karın adrenal bezlerinde veya beynin hipofiz bezinde bulunur. Kilo artışına, iştahta artışa, saç dökülmesine, cilt pigmentasyonuna ve egzersize karşı toleranssızlığa neden olabilecek aşırı stres hormonu, kortizol vardır.

Kaniş Avustralya Çoban Gıda Gereksinimleri ile Karışık

Kaniş ile karıştırılmış bir Avustralyalı Çoban beslemek oldukça kolaydır. Günde bir ila üç fincan yüksek kaliteli köpek maması tüketirler. Bunlar gibi yüksek enerjili köpeklerin gereksinimlerini karşılamak için iyi miktarda yağ ve protein içeren bir köpek maması seçin. Ayrıca köpek kemikleri, et, sebze veya meyvelerin tadını çıkarırlar. Düzenli bir egzersiz rutini, kilolarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olabilir.

Avustralya Çoban Köpeği ile birlikte Kaniş gibi orta boy köpekler için en iyi önerilen birkaç ürün:

 • Mavi Buffalo yaşam koruma formülü yetişkin kuru köpek maması
  Bu lezzetli köpek maması, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri kolayca sindirilebilir bir formülde içerir. Ağırlığını azaltmaya yardımcı olan meyve, sebze ve kepekli tahılların bir karışımıdır. Bunlar dişleri, kemikleri ve paltoları için de iyidir.
 • Hill’in Bilimsel Diyetine Duyarlı Mide ve Deri Köpek Maması
  Ana protein kaynağı olduğu için somon içeren ıslak bir konservedir. Bu yemekteki tüm Omega-3 ve amino asitlerden faydalanırlardı. Bunlar, genel sağlıklarını iyileştirmek için formüle edilmiş yüksek kaliteli ıslak besindir.

Eğitimde olduğu gibi, bu karışık cins yiyeceklerinde de biraz çeşitlilik isterdi. Yemekleri ilginç tutmak için kuru ve ıslak köpek mamasını değiştirmek veya karıştırmak harika bir fikirdir.

Kaniş Avustralya Çoban Egzersiz Gereksinimleri ile Kombine

Bu köpeklerin her gün en az doksan dakikalık aktiviteye ihtiyaçları vardır. Son derece aktiftirler ve koşmaya, yüzmeye ve diğer sporlara gitmek isterler. Bu hiperaktif köpekler için enerji seviyelerini düşürmek için egzersiz çok önemlidir. Sinirlenecek enerjiyi nerede harcayacaklarını bilmiyorlar, bu da onların hayal kırıklığına uğramasına ve olumsuz davranışlar geliştirmesine veya fazla kilolu olmasına neden olabilir.

Onlara bir amaç vermek, sınırsız enerjilerinin büyük bir kullanımıdır. İnsanları memnun ediyorlar ve fiziksel ve zihinsel zorluklardan hoşlanıyorlar. Canlı doğaları onları sahipleriyle, diğer evcil hayvanlarıyla veya hatta kendileriyle çalışmaya veya oyun zamanı aramaya iter. Bir avluya erişim oldukça faydalı olacak ve ihtiyaç duyduklarında oynamalarına izin verecek.

Bu akıllı köpekler bulmacaları öğrenmeyi ve çözmeyi sever. Outward Hound tarafından Nina Ottoson Köpek Tuğla Tedavi Bulmaca Köpek Oyuncak onları bir süre meşgul tutmak yardımcı olacaktır. Köpeğinizin seveceği interaktif bir beslenme eğlenceli bir oyundur.

Avustralya Çoban Kaniş Mix Eğitimi

Kuşkusuz Avustralya Çoban Kanişleri son derece zeki ve eğitilebilir. Her iki ana cins, Kaniş ve Avustralyalı Çoban, çalışan köpeklerdir. Onlara iş yapma konusunda güçlü bir istek veriyor. Pozitif pekiştirme teknikleri kullanarak hızlı bir şekilde öğrenebilirler. Onlara ne yapmalarını istediğinizi gösterin ve doğru yaptıkları zaman övgü ve ödül verin.

Eğitimi bir oyun biçimi olarak görüyorlar ve meydan okuma onları mutlu ediyor. Kolay bir görev olsa da, burada Avustralya Çoban ile karıştırılmış Kanişinizi etkili bir şekilde eğitmenize yardımcı olacak birkaç şey var.

rottweiler köpek yatağı
 • Doğru zaman ne zaman?
  Yavrularınızı eğitmeye başlamak için doğru zaman, evinize geldikleri ilk gündür. Sekiz haftalıkken, bu yavrular onlara öğrettiğiniz her şeyi emebilir - yaşlanana kadar beklemek harika bir fikir değildir. Bilgiyi tutabilir ve talimatları çok erken anlayabilirler. Eğitimsiz bırakıldığında, başlı bir Kaniş Avustralya Çobanları yetiştirme riskiyle karşı karşıyasınız.
 • Sosyalleşmeye nereden başlamalı?
  Onlardan on iki yaşına kadar bir yavru anaokulu sınıfına katılmalarını sağlamalısınız. Sosyalleşmelerine başlamanıza yardımcı olacak . Resmi eğitimin yanı sıra, onları hemen aile üyeleri ve arkadaşlarla sosyalleştirmeye başlamalısınız.
 • Onlara ne öğretmelisin?
  Yavru köpeğinizin öğrenmesi gereken ilk şey itaattir. Bu, köpeğinize kendiniz için bazı numaralar öğretmeniz gereken bir atlama taşıdır. Son derece zeki ve aktifler. Onları sizin için kağıdı almak gibi bir iş veya amaç öğretebilir ve atayabilirseniz çok sevinirler. Onlara ihtiyaç duydukları zorluk ve uyarıyı verir.

  Onlara öğretmeye istekli olduğunuz sürece, onlara neredeyse istediğiniz her şeyi yapmalarını sağlayabilirsiniz ve bunu sizin için yapmaktan mutluluk duyacaklardır.
 • Köpek yavrusu nasıl eğitilir?
  Onları eğitirken sabırlı ve tutarlı olmanız gerekir. Pozitif takviye uzun bir yol kat ediyor. Sizi memnun ettiğini görüp görmediklerini çabucak öğrenebilirler. Kısa dönemlerde eğitimi kısıtlamayı da unutmamalısınız. Gün boyunca 10 ila 15 dakika antrenman yapmak iyi bir fikirdir. Komutları çok fazla tekrarlamaktan kaçının yoksa ilgilerini kaybederler.

  Sürüldüklerinde ve aileyi bir arada tutmaya çalıştıklarında, sizi eğmeye veya çarpmaya çalışmak doğaldır. Ancak, onu caydırmak için önceliğinizi yapmanız gerekir. Onları azarlayabilir ve daha sonra dikkatlerini bir oyuna yönlendirebilirsiniz. Yürürken sizi ısırmamanızı veya çarpmamanızı erken öğrenmeleri gerektiğinden önemlidir. Bu eğitim aynı zamanda çocukların etrafında güvende olmalarına da yardımcı olacaktır.

Avustralyalı çoban fino köpeği ve aileleri ile birlikte

Bu büyüleyici ve inanılmaz köpekler, aktif bir yaşam tarzına sahip bir aileye sığacak. Zamanlarının çoğunun eğitim ve egzersize harcanması gerekecektir. Fiziksel ve zihinsel aktiviteler onları iyi kalpli ve sağlıklı tutar. Onlar memnun etmek istekli, kolayca eğitilebilir ve son derece zeki.

Oynamaları için bir bahçeniz veya büyük bir alanınız yoksa, onları her gün egzersiz için çıkarabilirsiniz. Bu şekilde, evinizdeyken sizinle oturup rahatlayabilirler.

Özellikle düzgün bir şekilde sosyalleştiklerinde çocuklarla mükemmel . Kıstırma ve gütme eğilimleri, ısırmaya geçmesini önlemek için onlardan erken yaşta eğitilebilir. Çok sabırlı köpekler. Onları iyi yetiştirin ve en sadık ve sevecen köpekler olabilirler, bu yüzden hizmet ve terapi köpekleri için en çok tercih edilen ırklardan biridir.

Sevimli ve çok kolay. Hem insan hem de diğer evcil hayvanlar olan hemen hemen herkesle anlaşabilirler. Mükemmel arkadaş, Avustralya Çoban ile birleştirilmiş bir Kaniş, sevgi ve şefkatle duş alacak. Kişilikleri ve enerjileri herkesin gününü aydınlatacak.

Referanslar:

 1. Turnova, Evelina Hrckova, vd. 'Avustralya Çoban Köpeği Irkında Kahverengi Palto Rengiyle İlişkili TYRP1 Geninde Yeni Bir Mutasyon'. Animal Genetics, cilt. 48, hayır. 5, 12 Mayıs 2017, sayfa 626-626., Doi: 10.1111 / age.12563.
 2. Friedenberg, Steven G., vd. 'Standart Kanişlerde Yapay Seçimin Tam Genom Dizilemesi Kullanılarak Değerlendirilmesi'.Memeli Genomu, cilt. 27, hayır. 11-12, 10 Ağu. 2016, s. 599-609., Doi: 10.1007 / s00335-016-9660-9.
 3. Schwartz, Charlotte.Avustralyalı çoban. Kennel Club Books, 2009.
 4. Ewing, Susan M.Aptallar için Kaniş. John Wiley & Sons Inc., 2007.
 5. https://en.wikipedia.org/wiki/Australian_Shepherd
 6. https://en.wikipedia.org/wiki/Poodle

Yorumlar